Slučaj Trocki – ili o povoljnom uticaju razbijača za led na razvoj čovečanstva

Ralf RaikoOdu­vek je Lav Troc­ki pri­vla­čio inte­lek­tu­al­ce dru­ga­či­je od osta­lih bolj­še­vič­kih lide­ra. Jasno je i zbog čega. Bio je pisac, povre­me­no knji­žev­ni kri­ti­čar – i to, po Irvi­nu Hovu (Irving Howe), veo­ma dobar – kao i isto­ri­čar (revo­lu­ci­ja iz 1905. i 1917.). Inte­re­so­vao se za psi­ho­a­na­li­zu i savre­me­na dostig­nu­ća iz fizi­ke, a dok je bio na vla­sti pre­dla­gao je čak da se nova komu­ni­stič­ka prak­sa ispi­ra­nja mozgo­va ne pri­me­nju­je isu­vi­še oštro pre­ma pisci­ma. Nije to baš bilo tako dobro zala­ga­nje u pri­log slo­bo­de izra­ža­va­nja à la Net Hen­tof (Nat­han Irving „Nat“ Hen­toff) ali pri­lič­no dobro kada se zna da dola­zi od jed­nog komuniste.

Troc­ki je, iznad sve­ga, bio inte­lek­tu­a­lac i čovek koji je igrao veli­ku ulo­gu u ono­me što su mno­gi od te sor­te sma­tra­li stvar­nim sve­tom – sve­tom revo­lu­ci­o­nar­nog krvo­pro­li­ća i tero­ra. 1917. je bio dru­gi čovek odmah iza Lenji­na; tokom Gra­đan­skog rata pred­vo­dio je Crve­nu armi­ju i izvo­je­vao konač­nu pobe­du. Kako Hov kaže: „Bilo je nečeg fasci­ni­ra­ju­ćeg za inte­lek­tu­al­ce širom sve­ta u tom spek­ta­klu u kome se čovek reči, sna­gom sop­stve­ne volje, pre­tva­ra u čove­ka dela“.

Tokom dva­de­se­tih, u bor­bi sa Sta­lji­nom oko pre­vla­sti, Troc­ki gubi, i u egzi­lu posta­je uspe­šan i nemi­lo­sr­dan kri­ti­čar svo­ga veli­kog pro­tiv­ni­ka; tako se desi­lo da su Troc­ki­je­vi spi­si otvo­ri­li oči inte­lek­tu­al­ci­ma koji nisu ima­li pri­stu­pa dru­gim kri­ti­ka­ma sta­lji­ni­zma – kla­sič­nih libe­ra­la, anar­hi­sta ili kon­zer­va­ti­va­ca – i to barem za neke aspek­te Sta­lji­no­ve Rusi­je, naj­pre za njen karak­ter spo­men-kostur­ni­ce. Tokom peri­o­da veli­kih čist­ki i izre­ži­ra­nih moskov­skih pro­ce­sa, Troc­ki biva gur­nut u sam cen­tar vrtlo­ga mita o izda­ji i sarad­nji sa Nemač­kom i Japa­nom čime Sta­ljin pra­vi ple­do­a­je za likvi­da­ci­ju svo­ga sta­rog dru­ga. 1940. godi­ne Ramon Mer­ka­der, agent sovjet­ske taj­ne poli­ci­je, nala­zi Troc­kog kod kuće u Mek­si­ko Siti­ju i raz­bi­ja mu gla­vu čeki­ćem za led.

Ovu inte­re­sant­nu život­nu pri­ču pre­do­ča­va nam lakon­ski, s veli­kom lucid­no­šću i tak­tom Ervin Hov, istak­nu­ti knji­žev­ni kri­ti­čar i ured­nik maga­zi­na Disent (Dis­sent). Nagla­sak je na Troc­ki­je­voj misli kojom se Hov bavio sko­ro četi­ri dece­ni­je. „Kao mlad čovek“, kaže za sebe Hov, „nakrat­ko sam pot­pao pod uti­caj Troc­kog, ali sam od tada upr­kos svom soci­ja­li­zmu ili zahva­lju­ju­ći nje­mu, počeo sve više i više da se uda­lja­vam od nje­go­vih shvatanja“.

Hov je kri­tič­ni­ji pre­ma Troc­kom nego što sam oče­ki­vao. Uka­zi­va­njem na mno­ge Troc­ki­je­ve kru­ci­jal­ne gre­ške on poku­ša­va da osve­tli mane mark­si­zma, lenji­ni­zma i sovjet­skog reži­ma čijem stva­ra­nju je Troc­ki sam puno dopri­neo. Upr­kos tome, ova knji­ga sadr­ži jed­nu inte­re­sant­nu ambi­va­lent­nost. U njoj se u dovolj­noj meri ne isti­če ste­pen zla i glu­po­sti pri­sut­nih u Troc­ki­je­vom živo­tu, ali se zato Troc­ki nazi­va hero­jem i „tita­nom“ dva­de­se­tog veka. Čini se kao da je Hov odu­stao od punog pro­mi­šlja­nja moral­nih impli­ka­ci­ja šta zna­či kada neko dela i misli ona­ko kako je Troc­ki delao i mislio.

Za ini­ci­jal­ni pri­mer Hovo­vog raz­ma­tra­nja kraj­njih posle­di­ca poli­tič­kog učin­ka Lava Troc­kog uzmi­mo Bolj­še­vič­ku revo­lu­ci­ju i sovjet­ski režim. Tokom cele knji­ge Hov uspe­va da napra­vi neko­li­ko smi­sle­nih zapa­ža­nja povo­dom stvar­nog kla­snog karak­te­ra ovog i dru­gih komu­ni­stič­kih reži­ma – koji se, kako kaže, vrlo rano manifestovao:

Novi dru­štve­ni sloj – nastao već za svi­ta­nja revo­lu­ci­je – počeo je da se kon­so­li­du­je: par­tij­sko-držav­na biro­kra­ti­ja osla­nja­ju­ći se na podr­šku admi­ni­stra­ci­je, uprav­ni­ka fabri­ka, voj­nih zva­nič­ni­ka i iznad sve­ga par­tij­skih funk­ci­o­ne­ra… Govo­re­ći o par­tij­sko-držav­noj biro­kra­ti­ji u zemlji u kojoj je indu­stri­ja naci­o­na­li­zo­va­na zna­či govo­ri­ti o novoj vla­da­ju­ćoj eli­ti, možda čak o novoj vla­da­ju­ćoj kla­si, koja se para­zit­ski veza­la za sva­ku insti­tu­ci­ju ruskog živo­ta [ori­gi­nal­no podvlačenje].

Hov dalje kaže da se nije moglo oče­ki­va­ti da će sami bolj­še­vi­ci shva­ti­ti šta su ura­di­li i kakvu su kla­su zapra­vo dove­li na vlast: „Bila je to isto­rij­ska novi­na za koju mark­si­stič­ki pore­dak stva­ri nije bio dovolj­no spre­man, osim možda povre­me­no u nekim delo­vi­ma koji se mogu naći u Mark­so­vim spi­si­ma o poseb­nom dru­štve­nom karak­te­ru ori­jen­tal­nog despotizma“.

Ovo nije sasvim tač­no. Sâm Hov poka­zu­je kako Troc­ki još u svo­joj knji­zi 1905 (isto­ri­ja ruske revo­lu­ci­je iz te godi­ne), uoča­va ova­kav tip dru­štva, dru­štva u kome je držav­na biro­kra­ti­ja sâma vla­da­ju­ća kla­sa. Ana­li­zi­ra­ju­ći cari­stič­ki režim Troc­ki pola­zi od one mark­si­stič­ke stru­je koja u drža­vi vidi neza­vi­sno para­zit­sko telo koje se hra­ni od svih dru­štve­nih kla­sa uklju­če­nih u pro­ces pro­i­zvod­nje. To je bilo sta­no­vi­šte koje je Marks izlo­žio, na pri­mer, u Osam­na­e­stom Bri­me­ru Luja Bona­par­te.

Što je još važni­je, kla­sni karak­ter samog mark­si­zma – kao i vero­vat­ne posle­di­ce dola­ska na vlast jed­ne mark­si­stič­ke par­ti­je – iden­ti­fi­ko­van je dav­no pre Troc­ki­je­vog vre­me­na. Još tokom 1870-tih veli­ki devet­na­e­sto­ve­kov­ni anar­hi­sta Miha­il Baku­njin – čije se ime čak i ne pomi­nje u Hove­o­voj knji­zi, kao što se u njoj ne pomi­nje ni jedan dru­gi anar­hi­sta – pod­vr­gao je mark­si­zam kri­tič­kom pre­i­spi­ti­va­nju. Baku­njin je tu raz­o­bli­čio malu prlja­vu taj­nu budu­će mark­si­stič­ke države:

Drža­va je uvek bila vla­sni­štvo jed­ne ili dru­ge povla­šće­ne kla­se; sve­šte­nič­ke, ari­sto­krat­ske, bur­žo­a­ske i na kra­ju biro­krat­ske… Ali u narod­noj Mark­so­voj drža­vi, kažu nam, uop­šte neće biti pri­vi­le­go­va­nih kla­sa … posto­ja­će vla­da koja se neće zado­vo­lji­ti samo time da poli­tič­ki upra­vlja i admi­ni­stri­ra masa­ma, kao što to čine dana­šnje vla­de, već koja će nji­ma admi­ni­stri­ra­ti eko­nom­ski, kon­ce­tri­šu­ći u svo­jim ruka­ma pro­i­zvod­nju i pra­ved­nu ras­po­de­lu bogat­stva, obra­đi­va­nje zemlje, otva­ra­nje i razvoj fabri­ka, orga­ni­za­ci­ju i usme­ra­va­nje trgo­vi­ne i, na kra­ju, usme­ra­va­nje kapi­ta­la ka pro­i­zvod­nji od stra­ne jed­nog jedi­nog ban­ka­ra – drža­ve. Sve će to zahte­va­ti neve­ro­vat­no zna­nje i mno­go „pre­pa­met­nih gla­va“ u toj vla­di. Biće to vla­da­vi­na nauč­ne inte­li­gen­ci­je, naja­ri­sto­krat­ski­jeg, naj­de­spot­ski­jeg, naj­a­ro­gant­ni­jeg i naj­pre­zre­ni­jeg od svih reži­ma. Posto­ja­će i nova kla­sa, nova hije­rar­hi­ja pra­vih i lažnih nauč­ni­ka i struč­nja­ka [pod­vla­če­nje dodato].

Ova­kvu pred­sta­vu kasni­je je usvo­ji polj­sko-ruski revo­lu­ci­o­nar Vac­lav Makaj­ski (Wac­law Mac­haj­ski) koji je sma­trao, po reči­ma Mak­sa Noma­da (Max Nomad), da „devet­na­e­sto­ve­kov­ni soci­ja­li­zam nije pred­sta­vljao izraz inte­re­sa manu­el­nih rad­ni­ka već ide­o­lo­gi­je siro­ma­šnih neza­do­volj­ni­ka, inte­lek­tu­al­nih rad­ni­ka niže sred­nje kla­se … u poza­di­ni soci­ja­li­stič­kog „ide­a­la“ nala­zi se nova for­ma ekspo­lo­a­ta­ci­je u korist zva­nič­ni­ka i ruko­vo­di­la­ca soci­ja­li­stič­ke države“.

Tako mark­si­zam na vla­sti zna­či da vla­da­vi­na držav­nih funk­ci­o­ne­ra nije samo intrin­sič­no vero­vat­na – šta bi dru­go moglo biti ako se ima u vidu masiv­no pove­ća­nje držav­ne moći koje su pred­vi­đa­li mark­si­sti? – već da su je tako­đe pred­vi­de­li pisci dobro pozna­ti revo­lu­ci­o­na­ru tipa Troc­kog. Troc­ki sebi, ipak, nije mogao da dozvo­li da ozbilj­no pri­hva­ti ovu ana­li­zu pre nego što se posve­ti mark­si­stič­kom revo­lu­ci­o­nar­nom podu­hva­tu. I više od toga: „Do svo­jih posled­njih dana“ piše Hov, „sma­trao je da na sta­lji­ni­stič­ku Rusi­ju i dalje tre­ba gle­da­ti kao na „dege­ne­ri­sa­nu rad­nič­ku drža­vu“ zato što je oču­va­la naci­o­na­li­zo­va­ne for­me vla­sni­štva koje je Ruska revo­lu­ci­ja „osvo­ji­la“ – kao da upra­vo naci­o­na­li­zo­va­no vla­sni­štvo i plan­ska eko­no­mi­ja nisu bili instru­men­ti vla­da­vi­ne nove kla­se u sovjet­skoj Rusiji!

Osta­lo je da neko od Troc­ki­je­vih sled­be­ni­ka raspo­lo­že­ni­jih za kri­ti­ku, pogo­to­vo Maks Šat­man (Max Shacht­man) u Sje­di­nje­nim Drža­va­ma, poka­že svo­me uči­te­lju šta se zai­sta desi­lo u Rusi­ji: da Revo­lu­ci­ja nije pro­i­zve­la „rad­nič­ku drža­vu“, niti da posto­ji opa­snost od povrat­ka na „kapi­ta­li­zam“, zbog čega je Troc­ki stal­no bio zabri­nut. Ume­sto sve­ga toga u Rusi­ji je nastao još reak­ci­o­nar­ni­ji i tiran­ski­ji „biro­krat­ski kolek­ti­vi­zam“ od onog koji je rani­je postojao.

Troc­ki je odba­cio ova­kvo tuma­če­nje. U stva­ri, on nije ni imao izbo­ra. Jer, kako to isti­če Hov, disi­den­ti su „dove­li u pita­nje celo­kup­nu revo­lu­ci­o­nar­nu per­spek­ti­vu na kojoj je [Troc­ki] upor­no zasni­vao svo­ju poli­ti­ku… Posto­ja­la je još jed­na moguć­nost u slu­ča­ju da su Troc­ki­je­vi kri­ti­ča­ri bili u pra­vu, da tre­ba revi­di­ra­ti celo shva­ta­nje soci­ja­li­zma“. Upra­vo tako.

Hovu tre­ba pri­pi­sa­ti loci­ra­nje ključ­nog peri­o­da za razu­me­va­nje bolj­še­vi­zma, uklju­ču­ju­ći tu i misao Troc­kog, u peri­od rat­nog komu­ni­zma, od 1918. do 1921. Opi­su­ju­ći taj peri­od on kaže: „Indu­stri­ja je bila sko­ro pot­pu­no naci­o­na­li­zo­va­na. Pri­vat­na trgo­vi­na zabra­nje­na. Par­tij­ski odre­di sla­ti po seli­ma da odu­zi­ma­ju selja­ci­ma hra­nu.“ Rezul­ta­ti su bili u ogrom­noj meri tra­gič­ni. Eko­nom­ski sistem se jed­no­stav­no ras­pao uz sve neo­pi­si­ve pat­nje i nebro­je­na umi­ra­nja od gla­di, uz sve ono što pod­ra­zu­me­va reč tra­gič­no. Kako je to kasni­je Troc­ki opi­sao: „Kolaps pro­i­zvod­nih sna­ga pre­va­zi­šao je sve što je isto­ri­ja ika­da doži­ve­la. Zemlja se nala­zi­la na samoj ivi­ci pono­ra, a i vla­da sa njom“.

Kako se to desi­lo? Ovde Hov sle­di stan­dard­nu inter­pe­ta­ci­ju: rat­ni komu­ni­zam bio je samo pro­i­zvod van­red­nih okol­no­sti koje je stvo­ri­la revo­lu­ci­ja i gra­đan­ski rat. Bio je to sistem „radi­kal­nih mera [koje bolj­še­vi­ci] nisu ni sanja­li u svo­jim rani­jim programima“.

Ovo posled­nje, strikt­no govo­re­ći, može biti tač­no. Može biti da bolj­še­vi­ci­ma nika­da ni na kraj pame­ti nije palo šta će ostva­ri­va­nje nji­ho­vih cilje­va kon­kret­no zna­či­ti za eko­nom­ski život Rusi­je, do čega će oni nužno dove­sti, ili kakve će kon­se­kven­ce proizvesti.

Ali rat­ni komu­ni­zam nije pred­sta­vljao puku „impro­vi­za­ci­ju“ čije uža­se tre­ba pri­pi­sa­ti hao­su u kome se nala­zi­la Rusi­ja toga doba. Sistem je namer­no i cilja­no pro­i­zvo­dio takav haos. Kako je to Pol Kreg Roberts (Paul Cra­ig Roberts) mae­stral­no poka­zao u svo­joj knji­zi Ali­e­na­ti­on and the Sovi­et Eco­no­my, rat­ni komu­ni­zam bio je poku­šaj da se mark­si­stič­ki ide­al pre­ve­de u „real­nost“: uki­da­nje „rob­ne pro­i­zvod­nje“, siste­ma cena i tržišta.

Samo se o tome radi u mark­si­zmu, poka­zu­je Roberts. U tome se sasto­ji okon­ča­nje „otu­đe­nja“ i konač­no oslo­ba­đa­nje čove­čan­stva. Zašto bi onda bilo čud­no kada samo­u­ve­re­ni i odluč­ni mark­si­sti poput Lenji­na i Troc­kog osva­ja­ju­ći vlast u jed­noj veli­koj zemlji poku­ša­va­ju da ostva­re upra­vo poli­ti­ku zbog koje žive?

Kao dokaz u pri­log ova­kve inter­pre­ta­ci­je, Roberts citi­ra samog Troc­kog (iro­ni­ja je da je taj citat upra­vo iz knji­ge Troc­ki­je­vih spi­sa koje je pri­re­dio Irvin Hov):

U peri­o­du tako­zva­nog “rat­nog komu­ni­zma“ [bio je to peri­od kada je] eko­nom­ski život bio pot­pu­no podre­đen potre­ba­ma fron­ta… neop­hod­no je ipak pri­zna­ti da je on u svo­joj izvor­noj zami­sli težio opšti­jim cilje­vi­ma. Sovjet­ska vla­da nada­la se i teži­la da pomo­ću siste­ma plan­ske eko­no­mi­je imple­men­ti­ra ove meto­de disci­pli­no­va­nja direkt­no u pro­i­zvod­nju i distri­bu­ci­ju. Dru­gim reči­ma, oče­ki­va­lo se da će „rat­ni komu­ni­zam“ poste­pe­no, ali bez uni­šte­nja siste­ma, dove­sti do izvor­nog komu­ni­zma… pro­gram „rat­nog komu­ni­zma“ suko­blja­vao se, među­tim, sve više i više sa real­no­šću. Pro­i­zvod­nja je kon­ti­nu­i­ra­no opa­da­la, i to ne samo zbog destruk­tiv­nih posle­di­ca rata.

Roberts dalje citi­ra Vik­to­ra Ser­ža (Vic­tor Ser­ge): „Soci­jal­ni sistem tih godi­na kasni­je je nazvan „rat­nim komu­ni­zmom“. U to vre­me nje­ga su jed­no­stav­no zva­li „komu­ni­zam“… Troc­ki je upra­vo napi­sao da će taj sistem tra­ja­ti dece­ni­ja­ma ako tran­zi­ci­ja ka izvor­nom i neo­me­ta­nom soci­ja­li­zmu tre­ba da bude osi­gu­ra­na. Buha­rin … je sma­trao da je sada­šnji način pro­i­zvod­nje konačan“.

Na tom putu uki­da­nja cenov­nog siste­ma i trži­šta ispre­či­la se, među­tim, jed­na sit­na pre­pre­ka: „real­nost“. Ona se – zapa­ža Troc­ki – „sve više suko­blja­va­la“ sa eko­nom­skim „siste­mom“ Rusi­je pri­teg­nu­tim bolj­še­vič­kom ste­gom. Vla­da­ri su se nakon neko­li­ko godi­na bede i gla­di za ruske mase – ne posto­ji poda­tak da je bilo koji bolj­še­vič­ki lider umro od gla­di tokom ovog peri­o­da – pre­do­mi­sli­li i obzna­ni­li Novu eko­nom­sku poli­ti­ku (NEP) – uklju­ču­ju­ći tu i neke ele­men­te pri­vat­nog vla­sni­štva i dozvo­lje­ne trži­šne transakcije.

Zna­čaj sve­ga ovo­ga ne može biti pre­ce­njen. Ono što se deša­va Troc­kom i nje­go­vim dru­go­vi­ma tokom Veli­ke okto­bar­ske revo­lu­ci­je pred­sta­vlja spek­takl u kome mala gru­pa knji­žev­no i filo­zof­ski nastro­je­nih inte­lek­tu­a­la­ca osva­ja vlast u veli­koj zemlji s ciljem uru­ša­va­nja celo­kup­nog eko­nom­skog siste­ma – ali bez i naj­ma­nje ide­je kako funk­ci­o­ni­še jedan eko­nom­ski sistem. Nepo­sred­no pred osva­ja­nje vla­sti Lenjin u svo­joj knji­zi Drža­va i revo­lu­ci­ja piše:

Evi­den­ci­ju toga, kon­tro­lu nad tim [funk­ci­o­ni­sa­njem naci­o­nal­ne eko­no­mi­je], izvan­red­no je upro­stio kapi­ta­li­zam, svo­de­ći ih na neo­bič­no pro­ste, sva­kom pisme­nom čove­ku pri­stu­pač­ne ope­ra­ci­je nad­zo­ra i bele­že­nja, pozna­va­nja četi­ri račun­ske rad­nje i izvi­đa­nja odgo­va­ra­ju­ćih potvr­da" 1

Bez sum­nje se Troc­ki sla­gao s ovim pri­me­rom kre­te­ni­zma. I zašto ne bi? Lenjin, Troc­ki i kom­pa­ni­ja bili su čita­vog svog živo­ta pro­fe­si­o­nal­ni revo­lu­ci­o­na­ri koji sa pro­ce­som pro­i­zvod­nje nika­kve veze nisu ima­li. Izu­zi­ma­ju­ći Buha­ri­na, poka­zi­va­li su malo inte­re­sa za stvar­no funk­ci­o­ni­sa­nje eko­nom­skog siste­ma. Oni su se bavi­li revo­lu­ci­o­nar­nom stra­te­gi­jom i tak­ti­kom per­ma­nent­no pro­u­ča­va­ju­ći, poput mona­ha, sve­te knji­ge Marksizma.

Oni mudro okre­ću gla­vu od toga kako eko­nom­ski sistem stvar­no funk­ci­o­ni­še – kako u sve­tu u kome živi­mo lju­di rade, pro­i­zvo­de, raz­me­nju i pre­ži­vlja­va­ju – kao da se to tiče nekog dru­gog i zaba­če­nog sve­ta. Ovi „mate­ri­ja­li­sti“ i „nauč­ni soci­ja­li­sti“ žive u men­tal­nom sve­tu u kome je razu­me­va­nje Hege­lo­vih, Fojer­ba­ho­vih i gro­znih Dirin­go­vih filo­zof­skih gre­ša­ka apso­lut­no važni­je od razu­me­va­nja toga šta su cene.

A stvar­ne ope­ra­ci­je dru­štve­ne pro­i­zvod­nje i raz­me­ne uva­ža­va­li su isto ono­li­ko koli­ko i jedan Džon Hen­ri Nju­man 2 ili – zai­sta – Sv. Ber­nar iz Kler­voa. 3 Ovo je već zajed­nič­ko svim inte­lek­tu­al­ci­ma. Samo što je ovde tra­gič­no to što su bolj­še­vi­ci zavla­da­li mili­o­ni­ma stvar­nih rad­ni­ka, stvar­nih selja­ka i stvar­nih preduzetnika.

Hov pak pri­ka­zu­je stva­ri pre­vi­še uvi­je­no. Kaže da je Troc­ki, kada je došao na vlast, „poku­ša­vao da pre­va­zi­đe teško­će koje ruski mark­si­sti nisu pred­vi­de­li“. I šta je ovaj bri­ljant­ni inte­lek­tu­a­lac pre­dlo­žio kao reše­nje pro­ble­ma s kojim se suo­či­la Rusi­ja? „Decem­bra 1919. Troc­ki je izlo­žio seri­ju „teza“ [sic] pred Cen­tral­nim komi­te­tom par­ti­je u koji­ma se zala­gao za pri­nud­ni rad i rad­ne armi­je koji­ma upra­vlja voj­nič­ka disciplina…“.

Dakle, pri­nud­ni rad i to ne samo za poli­tič­ke pro­tiv­ni­ke već i za rusku rad­nič­ku kla­su. Dozvo­li­mo Dani­je­lu i Gabri­je­lu Kon-Ben­di­tu, 4 levim anar­hi­sti­ma iz onih maj­skih pari­skih dana 1968. da nasta­ve dalje:

Da li je baš tač­no“ pitao se Troc­ki, „da je pri­nud­ni rad uvek nepro­duk­ti­van?“ Odba­civ­ši ova­kvo sta­no­vi­šte kao izraz „jad­ne i bed­ne libe­ral­ne pre­dra­su­de“, on zna­lač­ki kon­sta­tu­je da je i „rop­stvo bilo pro­duk­tiv­no“ a da je sužanj­ski rad za svo­je vre­me pred­sta­vljao „pro­gre­si­van feno­men“. [Na Tre­ćem kon­gre­su sin­di­ka­ta] poru­čio je da „pri­nu­da, disci­pli­no­va­nje i mili­ta­ri­za­ci­ja rada nisu bile van­red­ne mere i da je nor­mal­no da rad­nič­ka drža­va ima pra­vo da pri­si­li bilo kog gra­đa­ni­na da izvr­ši bilo kakav zada­tak na bilo kom mestu po sop­stve­nom izboru.

I zašto da ne? Nisu li Marks i Engels u Komu­ni­stič­kom mani­fe­stu, u svom pro­gra­mu od deset tača­ka za revo­lu­ci­o­nar­nu vlast u osmoj tač­ki zahte­va­li „Jed­na­ku rad­nu oba­ve­zu za sve, stva­ra­nje indu­strij­skih armi­ja, naro­či­to zemljo­rad­nič­kih.“ Nika­da se ni Marks ni Engels nisu odre­kli svo­je tvrd­nje da odgo­vor­ni za „rad­nič­ku drža­vu“ ima­ju pra­vo da poro­be rad­ni­ke i selja­ke čim se javi potre­ba za tim. Da se takva potre­ba javi­la bolj­še­vi­ci su uoči­li odmah po uni­šte­nju nji­ma omra­že­nog trži­šta. A od svih bolj­še­vič­kih lide­ra koji su zago­va­ra­li pri­nud­ni rad naj­rev­no­sni­ji i naj­a­gre­siv­ni­ji bio je upra­vo Lav Trocki.

Posto­je i dru­gi delo­vi u koji­ma se ogle­da, sve­u­kup­no, sva nepro­dor­nost, bla­gost i nepro­zir­nost Hovo­ve kri­ti­ke Troc­kog. Na pri­mer, on Troc­kom sta­vlja na teret izve­sne filo­zof­ske kon­tra­dik­ci­je koje pro­i­zla­ze iz nje­go­ve pri­vr­že­no­sti „isto­rij­skom mate­ri­ja­li­zmu“. Tokom čita­vog svog živo­ta, tvr­di Hov, Troc­ki je držao do „moral­nih kri­te­ri­ju­ma koji se nika­ko nisu mogli sve­sti ili redu­ko­va­ti na kla­sni inte­res. On bi pri­čao o časti, hra­bro­sti i isti­ni kao da su one pred­sta­vlja­le pri­zna­te kon­stan­te jer je negde u pra­vo­ver­nom mark­si­zmu pre­ži­ve­la jed­na crta devet­na­e­sto­ve­kov­nog ruskog eti­ci­zma, iskre­nog i romantičnog“.

Osta­vi­mo po stra­ni buda­la­stu impli­ka­ci­ju da ima nečeg „roman­tič­nog“ u vero­va­nju u moral­ne vred­no­sti, neče­mu što je, tobož, suprot­sta­vlje­no „nauč­nom“ karak­te­ru pra­vo­ver­nog mark­si­zma. Izgle­da da na ovom mestu Hov hoće da kaže da među mark­si­sti­ma pri­vr­že­nost izve­snim opšte­pri­hva­će­nim vred­no­sti­ma pred­sta­vlja ret­ku vrstu ata­vi­zma svoj­stve­nu Troc­kom. Nimalo.

Narav­no da isto­rij­ski mate­ri­ja­li­zam odba­cu­je moral­ne vred­no­sti kao nešto što jedva „izra­ža­va“ ili „odra­ža­va“ ili šta­već, „posto­je­će kla­sne odno­se“ i, konač­no, „mate­ri­jal­ne pro­i­zvod­ne sna­ge“. Ali ovo nika­da nije­dan mark­si­sta nije shva­tao isu­vi­še ozbilj­no, osim kao uvod u ruše­nje moral­nih nor­mi (kao kada su Lenjin i Troc­ki oprav­da­va­li teror). Čak su i Marks i Engels u svom „Pozdrav­nom obra­ća­nju Prvoj inter­na­ci­o­na­li“ napi­sa­li da spolj­na polit­ka Inter­na­ci­o­na­le tre­ba da „oprav­da jed­no­stav­ne zako­ne mora­la i prav­de [sic] koji tre­ba da ruko­vo­de odno­si­ma pri­vat­nih lič­no­sti, kao vrhov­ni zako­ni odno­sa među nacijama“.

Da se Troc­ki divio časti, hra­bro­sti i isti­ni nije potreb­no obja­šnja­va­ti pozi­va­njem na rusku tra­di­ci­ju „eti­ci­zma“ (šta god to bilo). Uva­ža­va­nje ovih vred­no­sti deo je zajed­nič­kog nasle­đa svih nas. Misli­ti da ovde posto­ji pro­blem koji tre­ba obja­sni­ti zna­či pre­vi­še obilj­no shva­ti­ti „isto­rij­ski materijalizam“.

Slič­no je i sa dru­gim pro­tiv­reč­no­sti­ma za koje Hov misli da je uočio izme­đu Troc­ki­je­ve mark­si­stič­ke misli i komen­ta­ra na poli­tič­ka deša­va­nja koje je Troc­ki davao. O samoj bolj­še­vič­koj revo­lu­ci­ji Troc­ki kaže da bi se ona desi­la čak i da on tada nije bio u Petrov­gra­du „pod uslo­vom da je tamo bio Lenjin i da je koman­do­vao“. Hov se pita „Šta se dogo­di­lo sa isto­rij­skim mate­ri­ja­li­zmom?“. Narav­no, Hov želi da kaže da po mark­si­stič­kom shva­ta­nju indi­vi­due ne bi tre­ba­lo da igra­ju nika­kvu važnu ulo­gu u obli­ko­va­nju zai­sta ključ­nih isto­rij­skih doga­đa­ja, a kamo­li da odre­đu­ju da li će se oni dogo­di­ti ili ne.

Ali odgo­vor na Hovo­vo pita­nje jeste da se ništa neće desi­ti čak i da Troc­ki pri­zna ova­kvu gre­šku. Ništa se neće desi­ti zato što „isto­rij­ski mate­ri­ja­li­zam“ od počet­ka pred­sta­vlja jed­nu pre­ten­ci­o­znu besmi­sli­cu, poli­tič­ku stra­te­gi­ju pre nego filo­zof­sku pozi­ci­ju. Tu i tamo, ovo smi­šlje­no zama­zi­va­nje sit­nih mrlja Troc­ki­je­vog živo­ta radi pri­kri­va­nja onih krup­nih, odvo­di Hova pra­vo u pre­dvor­je sve­ta fantazije.

Kaže da Troc­ki nije bio u pred­no­sti u svo­joj bor­bi sa Sta­lji­nom jer se „borio na nepri­ja­telj­skom tere­nu pri­hva­ta­ju­ći opa­snu pret­po­stav­ku bolj­še­vič­kog mono­po­la na silu“. Ali zašto se ova pret­po­stav­ka nala­zi na nepri­ja­telj­skom tere­nu? Ovo gle­di­šte deli­li su i Troc­ki i Sta­ljin. Troc­ki nije ništa manje vero­vao u to da zastup­nik kapi­ta­li­zma ima pra­vo da pro­pa­gi­ra svo­je ide­je nego što je sred­njo­ve­kov­ni inkvi­zi­tor vero­vao u to da vešti­ce ima­ju pra­vo da živi svo­jim život­nim sti­lom. A što se tiče pra­va dru­gih soci­ja­li­sta – Troc­ki je 1921. pred­vo­dio napad na kron­štad­ske pobu­nje­ni­ke koji su samo tra­ži­li slo­bo­du za soci­ja­li­ste nebolj­še­vi­ke. U to vre­me Troc­ki je furi­o­zno uzvi­ki­vao da pobu­nje­ni­ke tre­ba pou­bi­ja­ti „poput jare­bi­ca“ – što se po nje­go­vom nare­đe­nju i desi­lo. 5

Kao da se Hov toli­ko sagi­nje da želi da dotak­ne patos. Ski­ci­ra­ju­ći tak­ti­ku koju je Sta­ljin upo­tre­blja­vao u bor­bi pro­tiv Troc­kog, on kaže da „su huli­ga­ni u slu­žbi par­tij­skog apa­ra­ta orga­ni­zo­va­no zlo­sta­vlja­li troc­ki­stič­ke vođe, istak­nu­te sta­re bolj­še­vi­ke, da se šalju ozbilj­ne pret­nje pro­tiv svih u par­ti­ji…“ Sada stvar­no – da li tre­ba da nam se krv sle­di u žila­ma zbog poli­tič­kog nasi­lja pre­ma Lavu Troc­kom i nje­go­vim „istak­nu­tim“ sled­be­ni­ci­ma? Ne: ako je ika­da nebe­ska prav­da bila zado­vo­lje­na na pra­vi način bilo je to kada je Troc­ki „zlo­sta­vljan“ i „pro­go­njen“ – uklju­ču­ju­ći tu inci­dent sa raz­bi­ja­čem za led.

Naj­bo­lji pri­mer Hovo­ve čud­ne bla­go­sti pre­ma Troc­kom čuvam za kraj. Kakva je – kada se podvu­če sve što je Troc­ki rekao i ura­dio – vizi­ja komu­ni­stič­kog dru­štva buduć­no­sti Troc­kog? Hov se u pri­lič­noj meri osla­nja na čuve­ne besmi­sle­ne reče­ni­ce na kra­ju Troc­ki­je­ve knji­ge Knji­žev­nost i revo­lu­ci­ja: „Pro­seč­ni ljud­ski pri­me­rak [piše Troc­ki] doseg­nu­će visi­ne jed­nog Ari­sto­te­la, Getea ili Mark­sa. Ali iznad ovog vrha pomo­li­će se novi vrho­vi.“ On nam, ipak, ne kaže šta ovo­me pret­ho­di – Troc­ki­je­va ski­ca dru­štva buduć­no­sti, san koji je gro­zni­ča­vo sne­vao. Pod komu­ni­zmom, kaže Troc­ki, čovek će:

rekon­stru­i­sa­ti sebe i dru­štvo u skla­du sa sop­stve­nim pla­nom… Više­ge­ne­ra­cij­sko, cigla po cigla, gomi­la­nje uli­ca i kvar­to­va ustu­pi­će mesto titan­skoj izgrad­nji gra­do­va-sela, sa kom­pa­som i mapom u ruci… Komu­ni­stič­ki život neće biti nasle­po stva­ran, poput koral­nih ostr­va, već će sve­sno biti izgra­đen, podig­nut i uspra­vljen… Čak će i čisto fizi­o­lo­ški život posta­ti pred­met kolek­tiv­nih ekspe­ri­me­na­ta. Još jed­nom će ljud­ska vrsta, trans­for­mi­sa­na u Homo Sapi­en­sa, zako­ra­či­ti u fazu radi­kal­ne trans­for­ma­ci­je, i uz pomoć svo­jih sop­stve­nih ruku uči­ni­ti sebe pred­me­tom veo­ma kom­pli­ko­va­nih meto­da veštač­ke selek­ci­je i psi­ho­fi­zič­kog tre­nin­ga.… [biće] mogu­će iz teme­lja rekon­stru­i­sa­ti tra­di­ci­o­nal­ni poro­dič­ni život… Ljud­ska rasa neće pre­sta­ti da puzi na sve četi­ri pred Bogom, kra­lje­vi­ma i kapi­ta­lom, kako bi kasni­je mogla poni­zno da se povi­ja pred zako­ni­ma nasle­đi­va­nja i sek­su­al­ne selek­ci­je! … Čovek će ostva­ri­ti svo­ju svr­hu … da posta­ne viša soci­o­bi­o­lo­ška vrsta, ili, ako želi­te, nadčovek.

Čovek … nje­go­vi sop­stve­ni pla­no­vi… nje­go­va svr­ha …sop­stve­nih ruku“. Kada je Troc­ki pro­mo­vi­sao stva­ra­nje armi­je indu­strij­skih rad­ni­ka-robo­va vero­vao je da je nje­go­va sop­stve­na volja – volja Pro­le­ter­skog čove­ka. Lako je pogo­di­ti po čijoj će volji biti obli­ko­van Komu­ni­stič­ki čovek kada dođe vre­me da se spro­vo­du kolek­tiv­ni ekspe­ri­men­ti nad obli­ci­ma fizi­o­lo­škog živo­ta, kom­pli­ko­va­ne meto­de veštač­ke selek­ci­je i psi­ho­fi­zič­ki tre­ning, rekon­struk­ci­ja tra­di­ci­o­nal­ne poro­di­ce, zame­na „sle­pe sek­su­al­ne selek­ci­je kojom se vrši huma­na repro­duk­ci­ja za ‘nešto dru­go’“, i stva­ra­nja nadčoveka.

To je, dakle, taj Troc­ki­jev kra­nji cilj: svet u kome je čove­čan­stvo „slo­bod­no“ u smi­slu mark­si­stič­kog shva­ta­nja ovog poj­ma – gde je ceo ljud­ski život, počev­ši od eko­no­mi­je ali cilja­ju­ći da obu­hva­ti sve osta­lo, čak i pri­vat­ne i intim­ne seg­men­te ljud­ske egzi­sten­ci­je, sve­sno ispla­ni­ran od sta­ne „dru­štva“ za koje se pret­po­sta­vlja da pose­du­je jedin­stve­nu volju. I upra­vo to po Troc­kom – ta odvrat­na pozi­ti­vi­stič­ka noć­na mora – oprav­da­va sva rop­stva i ubijanja!

Ovo je, izve­sno, još jed­na mala prlja­va taj­na koju je Hov morao da nam otkrije.

Zavr­ša­va­ju­ći, Hov kaže da će Troc­ki­jev „pri­mer ener­gi­je i hero­i­zma vero­vat­no ple­ni­ti pažnju gene­ra­ci­ja koje dola­ze“, doda­ju­ći da „čak i oni među nama koji ga ne mogu sle­di­ti mogu pre­po­zna­ti da je Lav Troc­ki, u svom uzdi­za­nju i u svom padu, jedan od tita­na naše­ga doba“.

Ova­kvo pisa­ni­je jeste pri­mer kako se zna­čaj­na pita­nja dobrog i lošeg u ljud­skim stva­ri­ma pre­kri­va­ju debe­lim slo­jem isto­ri­ci­stič­kog mulja. Činje­ni­ca je da je Troc­ki kori­stio svoj tale­nat da osvo­ji vlast da bi ispu­nio svoj san – uki­da­nje trži­šta, pri­vat­ne svo­ji­ne i bur­žo­a­zi­je. Nje­go­ve akci­je pro­i­zve­le su neo­pi­si­vu bedu i smrt u nje­go­vij zemlji.

On je, ipak, do kra­ja svog živo­ta upor­no istra­ja­vao u name­ri da na sva­ki mogu­ći način done­se mark­si­sti­ču revo­lu­ci­ju naro­du – Fran­cu­zi­ma, Nem­ci­ma, Ita­li­ja­ni­ma – sa svim onim posle­di­ca­ma za koje je on, bolje nego iko, znao da će se dogo­di­ti. Bio je šam­pi­on kon­tro­le mišlje­nja, zatvo­re­nič­kih logo­ra, stre­ljač­kih odre­da za pro­tiv­ni­ke i pri­sil­nog rada za obič­ne, ne tako talen­to­va­ne rad­ne lju­de. Otvo­re­no je zago­va­rao rop­stvo – što ga, čak i po stan­dar­di­ma našeg doba, mora svr­sta­ti u zai­sta oda­bra­no društvo.

Troc­ki je bio inte­lek­tu­a­lac koji sebi nika­da nije posta­vio tako jed­no­stav­no pita­nje poput ovog: „Na osno­vu čega veru­jem da će eko­nom­sko sta­nje rad­ni­štva u soci­ja­li­zmu biti bolje od onog u kapi­ta­li­zmu?“. Do kra­ja nije hteo da dozvo­li moguć­nost da se krva­va biro­krat­ska tira­ni­ja kojom je upra­vljao Sta­ljin nika­da ne bi dogo­di­la da je on sam nije potpomogao.

Heroj? Ne, hva­la – sop­stve­ne hero­je potra­ži­ću na nekom dru­gom mestu. Titan dva­de­stog veka? U nekom smi­slu da. Barem jed­nu karak­te­ri­sti­ku deli sa dru­gim „tita­ni­ma“ naše­ga doba: bolje je da se nika­da nije ni rodio.


Ralf Rei­ko je isto­ri­čar i pro­fe­sor eme­ri­tus na Buf­fa­lo Sta­te kole­džu i viši sarad­nik Mizes insti­tu­ta. Pod nazi­vom „Trot­sky: Igno­ran­ce and Evil“ ovaj tekst je prvi put obja­vljen u časo­pi­su Liber­ta­ri­an Revi­ew (Vol. 8, No. 2 (March 1979)). U pita­nju je osvrt na knji­gu Irvi­na Hova Leon Trot­sky  (Irving Howe, Leon Trot­sky, Viking Press, 1978). Tekst pre­veo: Alek­san­dar Novaković.


  1. Pre­vod ovog cita­ta iz: Vla­di­mir Ilič Lenjin Drža­va i revo­lu­ci­ja, Pro­sve­ta, Beo­grad, 1983. str. 83 (prim.prev).[]
  2. Kar­di­nal Džon Hen­ri Nju­man (John Hen­ry Newman, 1801- 1890) pozna­ti engle­ski isto­ri­čar reli­gi­je (prim.prev).[]
  3. Sv. Ber­nar iz Kler­voa (St. Ber­nard of Cla­ir­va­ux, 1090–1153), fran­cu­ski opat i crkve­ni refor­ma­tor (prim.prev).[]
  4. Bra­ća Dani­jel i Gabri­jel Kon-Ben­dit (Dani­el & Gabri­el Cohn-Ben­dit) (prim.prev).[]
  5. Nakon osva­ja­nja kron­štad­ske tvrđa­ve bez suđe­nja je pobi­je­no oko 15 000 uče­sni­ka pobu­ne. Više o rat­nom komu­ni­zmu i kron­šta­skom slu­ča­ju vide­ti u tek­stu Šel­do­na Rič­ma­na „War Com­mu­nism to NEP: The Road from Serf­dom“ (prim.prev). []