Ekonomija i pobuna protiv razuma (1)

Mizes1. Pobu­na pro­tiv razuma

Isti­na je da je bilo filo­zo­fa sklo­nih da pre­ce­ne moć ljud­skog razu­ma. Vero­va­li su da čovek može čistim umo­va­njem da otkri­je pra­u­zro­ke kosmič­kih doga­đa­ja i konač­ne name­re Pokre­ta­ča koje su ga nave­le da stvo­ri uni­ver­zum, kao i tok razvo­ja uni­ver­zu­ma. Bes­kraj­no su disku­to­va­li o „apso­lu­tu“ kao da disku­tu­ju o sop­stve­nom džep­nom satu. Nisu se uste­za­li ni da obja­ve več­ne i apso­lut­ne vred­no­sti, ni da zasnu­ju moral­ne kodek­se koji bez­u­slov­no oba­ve­zu­ju sve ljude.

Zatim, ima­li smo dugi niz pisa­ca-uto­pi­sta. Oni su smi­šlja­li nači­ne da ostva­re zemalj­ski raj kojim bi vla­dao čisti razum. Nisu shva­ta­li da su tako­zva­ni apso­lut­ni razum i oči­gled­na isti­na bili izmi­šljo­ti­na. Jed­no­stav­no su sebe sma­tra­li nepo­gre­ši­vim i često zago­va­ra­li jed­no­u­mlje, nasil­no ugnje­ta­va­nje disi­de­na­ta i jere­ti­ka. Cilj im je bio dik­ta­tu­ra, bilo za sebe ili za lju­de koji bi pre­ci­zno izvr­ši­li nji­ho­ve pla­no­ve. Nije posto­jao dru­gi način, po nji­ho­vom mišlje­nju, da se čove­čan­stvo oslo­bo­di patnje.

Pa smo onda ima­li Hege­la. Nje­go­va je misao bila dubo­ka, a nje­go­va dela su rizni­ca sti­mu­la­tiv­nih ide­ja. Ali bio je u zablu­di da se Duh, Apso­lut otkri­va kroz nje­go­ve reči. Za Hege­la nije bilo niče­ga skri­ve­nog u kosmo­su. Šte­ta je što su nje­go­ve reči tako dvo­smi­sle­ne, pa se mogu tuma­či­ti na razli­či­te nači­ne. Desni­čar­ski hege­lov­ci tuma­če ih kao potvr­du pru­skog siste­ma auto­krat­ske vla­sti i dog­mi pru­ske Crkve. Levi­čar­ski hege­lov­ci tuma­če nje­go­ve reči kao ate­i­zam, bes­kom­pro­mi­sni revo­lu­ci­o­nar­ni radi­ka­li­zam i anar­hi­stič­ke doktrine.

Pa smo onda ima­li Ogi­sta Kon­ta. On je tač­no znao šta će buduć­nost done­ti čove­čan­stvu. I narav­no, sebe je sma­trao vrhov­nim zako­no­dav­cem. Na pri­mer, sma­trao je odre­đe­na astro­nom­ska istra­ži­va­nja bes­ko­ri­snim i hteo da ih zabra­ni. Pla­ni­rao je da hri­šćan­stvo zame­ni novom reli­gi­jom i iza­brao damu koja je u nje­go­voj novoj crkvi tre­ba­lo da zame­ni Bogo­ro­di­cu. Kon­tu može­mo da opro­sti­mo, pošto je bio lud u punom smi­slu reči koji pato­lo­gi­ja vezu­je za ovaj ter­min. Ali šta je sa nje­go­vim sledbenicima?

Može biti pome­nu­to još mno­go činje­ni­ca ove vrste. Ali one ne pred­sta­vlja­ju argu­ment pro­tiv razu­ma, raci­o­na­li­zma i raci­o­nal­no­sti. Sno­vi­đe­nja ovih lju­di nema­ju nika­kve veze sa pita­njem da li je razum pra­vi i jedi­ni čove­kov alat u nje­go­vom nasto­ja­nju da stek­ne što je mogu­će više zna­nja. Iskre­ni i save­sni tra­ga­o­ci za isti­nom nika­da se nisu pre­tva­ra­li da razum i nauč­no istra­ži­va­nje mogu da daju odgo­vo­re na sva pita­nja. Bili su pot­pu­no sve­sni ogra­ni­če­nja ljud­skog uma. Njih ne može­mo sma­tra­ti odgo­vor­nim za siro­vost Heke­lo­ve (Haec­kel) filo­zo­fi­je i pre­te­ra­na upro­šća­va­nja mate­ri­ja­li­stič­kih škola.

Sami filo­zo­fi raci­o­na­li­zma uvek su bili dosled­ni u name­ri da ozna­če gra­ni­ce kako apri­o­ri­stič­ke teo­ri­je tako i empi­rij­skog istra­ži­va­nja. 1 Dej­vid Hjum, rodo­na­čel­nik bri­tan­ske poli­tič­ke eko­no­mi­je, uti­li­ta­ri­sti i ame­rič­ki prag­ma­ti­sti sigur­no nisu pre­u­ve­li­ča­li čove­ko­vu moć da sazna isti­nu. Bilo bi oprav­da­ni­je okri­vi­ti filo­zo­fi­ju posled­nje dve sto­ti­ne godi­na za pre­vi­še agno­sti­ci­zma i skep­ti­ci­zma nego za pre­ko­mer­no samo­po­u­zda­nje u pogle­du mogu­ćih dostig­nu­ća ljud­skog uma.

Pobu­na pro­tiv razu­ma, karak­te­ri­stič­ni men­tal­ni stav našeg doba, nije iza­zva­na nedo­stat­kom skrom­no­sti, opre­zno­sti ili samo­i­spi­ti­va­nja od stra­ne filo­zo­fa. A nije ni posle­di­ca neu­spe­ha u razvo­ju moder­nih pri­rod­nih nau­ka. Neve­ro­vat­na dostig­nu­ća teh­no­lo­gi­je i medi­ci­ne niko ne može igno­ri­sa­ti. Besmi­sle­no je napa­da­ti moder­nu nau­ku, bilo sa pozi­ci­ja intu­i­ci­o­ni­zma i misti­ke ili sa bilo kojih dru­gih. Pobu­na pro­tiv razu­ma cilja u dru­gu metu. Meta nisu pri­rod­ne nau­ke već eko­no­mi­ja. Napad na pri­rod­ne nau­ke je samo logič­no nei­zbe­žna posle­di­ca napa­da na eko­no­mi­ju. Nemo­gu­će je odba­ci­ti razum u jed­noj obla­sti, a ne dove­sti ga u pita­nje i u dru­gim gra­na­ma znanja.

Kao posle­di­ca isto­rij­ske situ­a­ci­je sre­di­nom devet­na­e­stog veka nasta­la je veli­ka zbr­ka. Eko­no­mi­sti su pot­pu­no uni­šti­li fan­ta­stič­ne zablu­de soci­ja­li­sta-uto­pi­sta. Nedo­sta­ci kla­sič­nog siste­ma spre­či­li su eko­no­mi­ste da shva­te zašto sva­ki soci­ja­li­stič­ki plan mora biti neo­stvar­ljiv; ali su zna­li dovolj­no da doka­žu uza­lud­nost svih soci­ja­li­stič­kih pro­gra­ma smi­šlje­nih do tog vre­me­na. Komu­ni­stič­ke ide­je bile su pora­že­ne. Soci­ja­li­sti nisu mogli da sta­ve bilo kakav pri­go­vor na razor­ne kri­ti­ke nji­ho­vih šema i da ponu­de bilo koji argu­ment u nji­ho­vu korist. Izgle­da­lo je da je soci­ja­li­zam zau­vek mrtav.

Iz ovog ćor­so­ka­ka soci­ja­li­sti su mogli da se izvu­ku samo na jedan način — da napad­nu logi­ku i razum i da zame­ne raz­mi­šlja­nje mistič­nom intu­i­ci­jom. Isto­rij­ska ulo­ga Kar­la Mark­sa bila je da pre­dlo­ži ovo reše­nje. Na osno­vu Hege­lo­vog dija­lek­tič­kog misti­ci­zma, Marks je tvr­dio da može da pred­vi­di buduć­nost. Hegel je navod­no znao da je stva­ra­njem sve­mi­ra Duh ostva­ri­vao svoj cilj – da stvo­ri Pru­sku monar­hi­ju Fri­dri­ha Vil­hel­ma III. Ali, Marks je još bolje infor­mi­san o pla­no­vi­ma Duha. On je znao da je konač­ni cilj isto­rij­skog razvo­ja uspo­sta­vlja­nje soci­ja­li­stič­kog mile­ni­ju­ma. Soci­ja­li­zam će sigur­no doći, „kao što su sigur­ni zako­ni pri­ro­de.“ I pošto je, pre­ma Hege­lu, sva­ka kasni­ja faza isto­ri­je viša i bolja, nije moglo biti nika­kve sum­nje da će soci­ja­li­zam, posled­nja i konač­na faza evo­lu­ci­je čove­čan­stva, biti savr­šen u sva­kom pogle­du. Sto­ga je bes­ko­ri­sno disku­to­va­ti o deta­lji­ma funk­ci­o­ni­sa­nja soci­ja­li­stič­ke zajed­ni­ce. Isto­ri­ja će pra­vo­vre­me­no sve orga­ni­zo­va­ti na naj­bo­lji način. Isto­ri­ji nisu potreb­ni save­ti smrtnika.

Posto­ja­la je među­tim i dalje glav­na pre­pre­ka da se savla­da: razor­ne kri­ti­ke eko­no­mi­sta. Marks je reše­nje našao na dohvat ruke. Sama struk­tu­ra ljud­skog uma, tvr­dio je, ne odgo­va­ra potra­zi za isti­nom. Logič­ka struk­tu­ra uma je dru­ga­či­ja kod razli­či­tih dru­štve­nih kla­sa. Ne posto­ji uni­ver­zal­no važe­ća logi­ka. Ono što um stvo­ri, nika­da ne može biti ništa dru­go nego „ide­o­lo­gi­ja“, što u mark­si­stič­koj ter­mi­no­lo­gi­ji ozna­ča­va skup ide­ja koje pri­kri­va­ju sebič­ne inte­re­se dru­štve­ne kla­se kojoj misli­lac pri­pa­da. Sto­ga je „bur­žo­a­ski“ um eko­no­mi­sta pot­pu­no nespo­so­ban da pro­i­zve­de išta više od oprav­da­nja za kapi­ta­li­zam. Uče­nja „bur­žo­a­ske“ nau­ke, izdan­ka „bur­žo­a­ske“ logi­ke, nisu ni od kakve kori­sti za pro­le­te­re, kla­su koja se uzdi­že i kojoj je suđe­no da uki­ne sve kla­se i Zemlju pre­tvo­ri u raj­ski vrt.

Ali, narav­no, logi­ka pro­le­te­ra nije samo kla­sna logi­ka. „Ide­je pro­le­ter­ske logi­ke nisu par­tij­ske ide­je, nego ema­na­ci­je same logi­ke, čiste i jed­no­stav­ne.“ 2 Šta­vi­še, na osno­vu poseb­nih pri­vi­le­gi­ja, logi­ka oda­bra­nih bur­žu­ja nije bila zapr­lja­na iskon­skim gre­hom bur­žuj­skog pore­kla. Karl Marks, sin dobro­sto­je­ćeg prav­ni­ka, ože­njen kćer­kom pru­skog ple­mi­ća i nje­gov sarad­nik Fri­drih Engels, boga­ti pro­i­zvo­đač tek­sti­la, nika­da nisu posum­nja­li u to da su oni sami bili izu­ze­tak i bez obzi­ra na nji­ho­vo bur­žo­a­sko pore­klo, obda­re­ni spo­sob­no­šću da otkri­ju apso­lut­nu istinu.

Zada­tak isto­ri­je je da opi­še isto­rij­ske uslo­ve koji su ova­ko siro­vu dok­tri­nu uči­ni­li popu­lar­nom. Eko­no­mi­ja ima dru­gi zada­tak. Eko­no­mi­ja mora da ana­li­zi­ra mark­si­stič­ki poli­lo­gi­zam, kao i dru­ge vrste poli­lo­gi­za­ma koje ga pra­te, i da dema­ski­ra nji­ho­ve gre­ške i protivrečnosti.

2. Logič­ki aspek­ti polilogizma

Mark­si­stič­ki poli­lo­gi­zam tvr­di da je kod pri­pad­ni­ka razli­či­tih dru­štve­nih kla­sa razli­či­ta logič­ka struk­tu­ra uma. Rasni poli­lo­gi­zam se razli­ku­je od mark­si­stič­kog poli­lo­gi­zma samo u tome što sva­koj rasi pri­pi­su­je oso­be­nu logič­ku struk­tu­ru uma i tvr­di da su svi pri­pad­ni­ci odre­đe­ne rase, bez obzi­ra kojoj kla­si pri­pa­da­ju, obda­re­ni ovom oso­be­nom logič­kom strukturom.

Nema potre­be da ovde ula­zi­mo u kri­ti­ku kon­ce­pa­ta dru­štve­ne kla­se i rase, kako ih pri­me­nju­ju ove dok­tri­ne. Ne vre­di pita­ti mark­si­ste kada i kako pro­le­ter koji uspe da se pri­dru­ži redo­vi­ma bur­žo­a­zi­je pro­me­ni svoj pro­le­ter­ski um u bur­žo­a­ski. Suvi­šno je pita­ti rasi­ste da obja­sne koja logi­ka odgo­va­ra lju­di­ma čije rasno pore­klo nije čisto. Posto­je mno­go ozbilj­ni­ji prigovori.

Ni mark­si­sti, ni rasi­sti, niti pri­sta­li­ce bilo koje dru­ge vrste poli­lo­gi­zma nika­da nisu oti­šli dalje od tvrd­nje da je logič­ka struk­tu­ra uma razli­či­ta kod pri­pad­ni­ka razli­či­tih kla­sa, rasa ili naci­ja. Nika­da se nisu potru­di­li da pre­ci­zno obja­sne u čemu se logi­ka pro­le­te­ra razli­ku­je od logi­ke bur­žu­ja, šta logi­ku Ari­je­va­ca razli­ku­je od logi­ke ne-Ari­je­va­ca ili logi­ku Nema­ca od logi­ke Fran­cu­za i Bri­ta­na­ca. U oči­ma mark­si­sta Rikar­do­va teo­ri­ja kom­pa­ra­tiv­nih tro­ško­va je lažna jer je Rikar­do pri­pad­nik bur­žo­a­zi­je. Nemač­ki rasi­sti odba­cu­ju istu teo­ri­ju jer je Rikar­do bio Jevre­jin, a nemač­ki naci­o­na­li­sti jer je bio Englez. Neki nemač­ki pro­fe­so­ri kori­ste zajed­no sva tri argu­men­ta da pobi­ju Rikar­do­va uče­nja. Među­tim, da bi se odba­ci­la jed­na teo­ri­ja, nije dovolj­no otkri­ti pore­klo nje­nog auto­ra. Mora se prvo izlo­ži­ti logič­ki sistem koji se razli­ku­je od ono­ga koji pri­me­nju­je kri­ti­ko­va­ni autor. Onda bi tre­ba­lo ispi­ta­ti spor­nu teo­ri­ju tač­ku po tač­ku, da se poka­že gde se u raz­mi­šlja­nju dola­zi do zaklju­ča­ka koji, iako isprav­ni iz ugla logi­ke auto­ra, ne važe sa sta­no­vi­šta pro­le­ter­ske, ari­jev­ske ili nemač­ke logi­ke. I na kra­ju tre­ba obja­sni­ti do kakvih posle­di­ca dovo­di zame­na zaklju­ča­ka zlob­nog auto­ra tač­nim zaključ­ci­ma kri­ti­ča­ra. Kao što je opšte­po­zna­to, ovo nika­da nije i nika­da ne može biti poku­ša­no od stra­ne bilo koga.

Zatim, tu je činje­ni­ca da posto­ji nesla­ga­nje u vezi sa osnov­nim pro­ble­mi­ma među lju­di­ma koji pri­pa­da­ju istoj kla­si, rasi ili naci­ji. Naža­lost, kažu naci­sti, ima Nema­ca koji ne misle na ispra­van nemač­ki način. Ali, ako Nemac ne misli uvek kako bi tre­ba­lo, nego može da misli i kao čovek opre­mljen ne-nemač­kom logi­kom, ko onda može da odre­di koje ide­je Nem­ca su zai­sta nemač­ke a koje ne-nemač­ke? Pokoj­ni pro­fe­sor Franc Open­haj­mer kaže „Poje­di­nac često gre­ši kada sle­di svo­je inte­re­se; kla­sa nika­da ne gre­ši na duge sta­ze“. 3 Iz ovo­ga bi tre­ba­lo da sle­di da je odlu­či­va­nje veći­nom gla­so­va nepo­gre­ši­vo. Među­tim, naci­sti su odba­ci­li odlu­či­va­nje veći­nom gla­so­va kao oči­gled­no ne-nemač­ku ide­ju. Mark­si­sti hva­le demo­krat­ski prin­cip pošto­va­nja odlu­ke veći­ne. 4 Ali kad god dođe do pro­ble­ma, oni pri­hva­ta­ju odlu­ku manji­ne, pod uslo­vom da je to odlu­ka nji­ho­ve stran­ke. Seti­mo se kako je Lenji­no­va vla­da silom rastu­ri­la Usta­vo­tvor­nu skup­šti­nu iza­bra­nu od stra­ne svih odra­slih sta­nov­ni­ka jer su samo oko jed­ne peti­ne čla­no­va skup­šti­ne bili boljševici.

Dosle­dan pri­sta­li­ca poli­lo­gi­zma bi tre­ba­lo da sma­tra da su ide­je tač­ne jer je nji­hov autor član pra­ve kla­se, naci­je ili rase. Ali dosled­nost nije jed­na od nji­ho­vih vrli­na. Tako mark­si­sti dode­lju­ju epi­tet „pro­le­ter­ski“ sva­kom misli­o­cu čiju dok­tri­nu odo­bra­va­ju. Sve osta­le poni­ža­va­ju ili kao pro­tiv­ni­ke svo­je dru­štve­ne kla­se ili kao izdaj­ni­ke. Hitler je čak bio dovolj­no iskren da pri­zna da je jedi­ni metod odre­đi­va­nja ko je pra­vi Nemac, a ko meša­nac ili stra­nac, bio da for­mu­li­še ori­gi­nal­ni nemač­ki pro­gram i da vidi ko je spre­man da ga podr­ži. 5 Crno­ma­njast čovek, čije tele­sne odli­ke ni iz dale­ka nisu odgo­va­ra­le pro­to­ti­pu pla­vo­ko­se ari­jev­ske rase gospo­da­ra, dode­lio je sebi dar otkri­va­nja jedi­ne dok­tri­ne podob­ne nemač­kom umu i zada­tak da pro­te­ra iz redo­va Nema­ca sve one koji nisu pri­hva­ti­li ovu dok­tri­nu bez obzi­ra na nji­ho­ve tele­sne karak­te­ri­sti­ke. Nei­skre­nost cele dok­tri­ne nije potreb­no dalje dokazivati.

3. Prak­se­o­lo­ški aspekt polilogizma

Ide­o­lo­gi­ja je, u mark­si­stič­kom zna­če­nju ovog izra­za, dok­tri­na koja je, iako pogre­šna iz ugla isprav­ne logi­ke pro­le­te­ra, kori­sna za sebič­ne inte­re­se kla­se koja je raz­vi­la tu dok­tri­nu. Ide­o­lo­gi­ja je objek­tiv­no zla, ali podr­ža­va inte­re­se kla­se misli­o­ca upra­vo zbog svo­je zlo­be. Mno­gi mark­si­sti veru­ju da su doka­za­li ovo nače­lo nagla­ša­va­njem da lju­di ne žude za zna­njem samo radi zna­nja. Cilj nauč­ni­ka je da utre put za uspe­šnu akci­ju. Teo­ri­je se uvek razvi­ja­ju u cilju prak­tič­ne pri­me­ne. Ne posto­ji čista nau­ka i potra­ga za isti­nom bez interesa.

Radi raspra­ve može­mo pri­zna­ti da je sva­ki napor da se sazna isti­na moti­vi­san nje­nim prak­tič­nim kori­šće­njem za ostva­ri­va­nje nekih cilje­va. Ali ovo nije odgo­vor na pita­nje zašto bi „ide­o­lo­ška“ odno­sno lažna teo­ri­ja za bilo koga bila bolja nego tač­na. Činje­ni­ca da prak­tič­na pri­me­na teo­ri­je dovo­di do isho­da pred­vi­đe­nog na osno­vu ove teo­ri­je se uni­ver­zal­no sma­tra potvr­dom nje­ne isprav­no­sti. Para­dok­sal­no je tvr­di­ti da je pogre­šna teo­ri­ja iz bilo koje tač­ke gle­di­šta kori­sni­ja nego tačna.

Lju­di kori­ste vatre­no oruž­je. U cilju pobolj­ša­nja ovog oruž­ja raz­vi­li su nau­ku o bali­sti­ci. Ali, narav­no, upra­vo zato što su žele­li da love divljač i da ubi­ja­ju jed­ni dru­ge, raz­vi­li su tač­nu bali­sti­ku. Od „ide­o­lo­ške“ bali­sti­ke ne bi bilo nika­kve koristi.

Za mark­si­ste stav da nauč­ni­ci rade samo radi zna­nja nije ništa dru­go nego „aro­gant­na pre­va­ra“ nauč­ni­ka. Tako oni tvr­de da je Mak­sve­la do nje­go­ve teo­ri­je elek­tro­mag­net­nih tala­sa dove­la žud­nja da započ­ne posao sa bežič­nom tele­gra­fi­jom. 6 Za pro­blem ide­o­lo­gi­je nije od zna­ča­ja da li je to isti­na ili ne. Pita­nje je da li je činje­ni­ca da su indu­stri­jal­ci devet­na­e­stog veka navod­no sma­tra­li da je tele­graf bez žica „kamen mudro­sti i elik­sir mla­do­sti“ 7 moti­vi­sa­la Mak­sve­la da for­mu­li­še isprav­nu teo­ri­ju ili je motiv bio ide­o­lo­ška nad­grad­nja sebič­nih kla­snih inte­re­sa bur­žo­a­zi­je. Nema sum­nje da je istra­ži­va­nje bak­te­ri­o­lo­gi­je pokre­nu­to ne samo željom da se pobe­de zara­zne bole­sti, već i željom pro­i­zvo­đa­ča vina i sira da pobolj­ša­ju meto­de pro­i­zvod­nje. Dobi­je­ni rezul­tat među­tim sva­ka­ko nije „ide­o­lo­ški“ u mark­si­stič­kom smislu.

Ono što je nave­lo Mark­sa da izmi­sli svo­ju dok­tri­nu o ide­o­lo­gi­ji je bila želja da uma­nji pre­stiž eko­no­mi­je. On je bio pot­pu­no sve­stan svo­je nemo­ći da opo­vrg­ne pri­med­be koje su eko­no­mi­sti sta­vi­li na izvo­dlji­vost soci­ja­li­stič­kih šema. U stva­ri on je bio toli­ko fasci­ni­ran teo­rij­skim siste­mom bri­tan­ske kla­sič­ne eko­no­mi­je da je čvr­sto vero­vao u nje­nu nesa­vla­di­vost. On ili nika­da nije saznao za sum­nje koje je kla­sič­na teo­ri­ja vred­no­sti iza­zi­va­la kod nauč­ni­ka ili, ako je ika­da čuo za njih, nije shva­tio nji­ho­vu teži­nu. Nje­go­ve sop­stve­ne eko­nom­ske ide­je su jedva nešto više od izo­pa­če­ne ver­zi­je rikar­di­ja­ni­zma. Kada su Dže­vons i Men­ger otvo­ri­li novu eru eko­nom­ske misli, nje­go­va kari­je­ra auto­ra eko­nom­skih spi­sa već je bila zavr­še­na, prvi tom Kapi­ta­la je već obja­vio neko­li­ko godi­na rani­je. Mark­so­va jedi­na reak­ci­ja na mar­gi­nal­nu teo­ri­ju vred­no­sti bila je odla­ga­nje obja­vlji­va­nja kasni­jih tomo­va nje­go­vog glav­nog dela. Oni su posta­li dostup­ni jav­no­sti tek nakon nje­go­ve smrti.

Kada razvi­ja dok­tri­nu o ide­o­lo­gi­ji, Marks isklju­či­vo ima za cilj eko­no­mi­ju i dru­štve­nu filo­zo­fi­ju uti­li­ta­ri­zma. Nje­go­va jedi­na name­ra je da uni­šti repu­ta­ci­ju eko­nom­ske nau­ke koju nije mogao da opo­vrg­ne logi­kom i raz­mi­šlja­njem. Dao je svo­joj dok­tri­ni oblik uni­ver­zal­nog zako­na koji važi za celo isto­rij­sko doba dru­štve­nih kla­sa, jer se iskaz koji se odno­si samo na jedan isto­rij­ski doga­đaj ne može sma­tra­ti zako­nom. Iz istih razlo­ga nije ogra­ni­čio nje­no važe­nje samo na eko­nom­sku misao, već je pro­ši­rio na sve gra­ne saznanja.

Korist koju je bur­žo­a­ska eko­no­mi­ja done­la bur­žo­a­zi­ji bila je u Mark­so­vim oči­ma dvo­stru­ka. Prvo je pomo­gla u bor­bi pro­tiv feu­da­li­zma i kra­ljev­skog despo­ti­zma, a kasni­je u bor­bi pro­tiv rastu­će pro­le­ter­ske kla­se. Obez­be­di­la je raci­o­nal­no i moral­no oprav­da­nje kapi­ta­li­stič­ke eksplo­a­ta­ci­je. Bila je, ako želi­mo da kori­sti­mo pojam razvi­jen posle Mark­so­ve smr­ti, raci­o­na­li­za­ci­ja kapi­ta­li­stič­kog pri­sva­ja­nja. 8 Kapi­ta­li­sti, usled pod­sve­snog sti­da zbog zle pohle­pe koja moti­vi­še nji­ho­vo pona­ša­nje i želje da izbeg­nu dru­štve­nu stig­mu, ohra­bri­li su svo­je ser­vil­ne drve­ne advo­ka­te, eko­no­mi­ste, da pro­gla­se dok­tri­nu koja bi tre­ba­lo da ih reha­bi­li­tu­je pred javnošću.

Tač­no je da raci­o­na­li­za­ci­ja pred­sta­vlja jedan psi­ho­lo­ški opis pod­sti­ca­ja koji su nave­li čove­ka ili gru­pu lju­di da for­mu­li­šu jed­nu teo­re­mu ili celu teo­ri­ju. Ali to ne omo­gu­ća­va da se išta kaže o isprav­no­sti ili nei­sprav­no­sti ponu­đe­ne teo­ri­je. Ako je doka­za­no da je dotič­na teo­ri­ja neod­bra­nji­va, pojam raci­o­na­li­za­ci­je je psi­ho­lo­ško tuma­če­nje uzro­ka koji su nave­li auto­re da pogre­še. Ali uko­li­ko ne pro­na­đe­mo nijed­nu gre­šku u ponu­đe­noj teo­ri­ji, pozi­va­nje na kon­cept raci­o­na­li­za­ci­je nika­ko ne može da je pobi­je. I kad bi bilo tač­no da eko­no­mi­sti nisu u pod­sve­sti ima­li ništa osim želje da oprav­da­ju pri­sva­ja­nja kapi­ta­li­sta, nji­ho­ve teo­ri­je bi ipak mogle da budu sasvim tač­ne. Nema dru­gog nači­na da se obo­ri manj­ka­va teo­ri­ja nego da se opo­vrg­ne dis­kur­ziv­nim rezo­no­va­njem i da se zame­ni boljom teo­ri­jom. Kada kori­sti­mo Pita­go­ri­nu teo­re­mu ili teo­ri­ju kom­pa­ra­tiv­nih tro­ško­va, nismo zain­te­re­so­va­ni za psi­ho­lo­ške fak­to­re koji su nave­li Pita­go­ru i Rikar­da na nji­ho­vo izvo­đe­nje, mada ovo može biti od inte­re­sa za isto­ri­ča­ra i bio­gra­fa. Za nau­ku je jedi­no rele­vant­no pita­nje — da li ove teo­re­me mogu da pro­đu test raci­o­nal­nog ispi­ti­va­nja ili ne mogu. Soci­jal­no ili rasno pore­klo nji­ho­vog auto­ra je nebitno.

Činje­ni­ca je da lju­di kada sle­de svo­je sebič­ne inte­re­se poku­ša­va­ju da se kori­ste dok­tri­na­ma koje se sma­tra­ju manje-više uni­ver­zal­no pri­hva­će­nim. Šta­vi­še, oni se tru­de da otkri­ju i da pro­pa­gi­ra­ju dok­tri­ne koje mogu da kori­ste kao podr­šku svo­jih inte­re­sa. Ali ovo ne obja­šnja­va zašto takve dok­tri­ne, koje favo­ri­zu­ju inte­re­se manji­ne suprot­ne inte­re­si­ma osta­lih lju­di, jav­no mne­nje pri­hva­ta. Bez obzi­ra da li su te „ide­o­lo­ške“ dok­tri­ne pro­i­zvod „lažne sve­sti“ koja tera čove­ka da iz nezna­nja misli na način koji slu­ži inte­re­si­ma nje­go­ve kla­se ili su pro­i­zvod namer­nog izvr­ta­nja isti­ne, one se mora­ju suko­bi­ti sa ide­o­lo­gi­ja­ma dru­gih kla­sa i poku­ša­ti da ih poti­snu. Tada nasta­je rival­stvo izme­đu suko­blje­nih ide­o­lo­gi­ja. Mark­si­sti obja­šnja­va­ju pobe­de i pora­ze u takvim suko­bi­ma kao rezul­tat meša­nja isto­rij­skog pro­vi­đe­nja. Duh – mistič­ni pri­mar­ni pokre­tač – ope­ri­še u skla­du sa odre­đe­nim pla­nom. On vodi čove­ka kroz razne pre­li­mi­nar­ne faze do konač­nog bla­žen­stva soci­ja­li­zma. Sva­ka faza pro­i­zvod je odre­đe­nog sta­nja teh­no­lo­gi­je i sve osta­le nje­ne karak­te­ri­sti­ke su neop­hod­na ide­o­lo­ška nad­grad­nja ovog teh­no­lo­škog sta­nja. Duh vodi čove­ka da pra­vo­vre­me­no otkri­je teh­no­lo­ške ide­je ade­kvat­ne fazi u kojoj živi i da ih ostva­ri. Sve osta­lo je posle­di­ca sta­nja teh­no­lo­gi­je. Ruč­ni mlin stvo­rio je feu­dal­no dru­štvo, par­ni mlin stvo­rio je kapi­ta­li­zam. 9 Ljud­ska volja i razum igra­ju samo spo­red­ne ulo­ge u ovim pro­me­na­ma. Neu­mo­lji­vi zakon isto­rij­skog razvo­ja tera lju­de, neza­vi­sno od nji­ho­ve volje, da misle i da se pona­ša­ju u skla­du sa obra­sci­ma koji odgo­va­ra­ju mate­ri­jal­noj osno­vi nji­ho­vog doba. Lju­di buda­la­sto veru­ju da su slo­bod­ni da bira­ju izme­đu razli­či­tih ide­ja i izme­đu ono­ga što oni nazi­va­ju isti­ni­to i pogre­šno. Oni sami ne misle, isto­rij­ska Pro­mi­sao se mani­fe­stu­je u nji­ho­vim mislima.

Ovo je pot­pu­no mistič­na dok­tri­na. Jedi­ni dokaz u pri­log ovoj dok­tri­ni je Hege­lo­va dija­lek­ti­ka. Kapi­ta­li­stič­ka pri­vat­na svo­ji­na je prva nega­ci­ja pri­vat­ne svo­ji­ne poje­din­ca. Ona stva­ra sop­stve­nu nega­ci­ju tj. zajed­nič­ko vla­sni­štvo nad sred­stvi­ma za pro­i­zvod­nju, sa neu­mo­lji­vo­šću zako­na pri­ro­de. 10 Među­tim, mistič­na dok­tri­na zasno­va­na na intu­i­ci­ji ne posta­je manje mistič­na kada se odno­si na dru­gu isto tako mistič­nu dok­tri­nu. Ova impro­vi­za­ci­ja ne daje odgo­vor na pita­nje zašto misli­lac mora da razvi­ja ide­o­lo­gi­ju u skla­du sa inte­re­si­ma svo­je kla­se. Zarad disku­si­je može­mo pri­zna­ti da čove­ko­vo mišlje­nje mora da dove­de do dok­tri­na koje su kori­sne za nje­go­ve inte­re­se. Ali da li su inte­re­si jed­nog čove­ka nužno iden­tič­ni sa inte­re­si­ma cele nje­go­ve kla­se? Čak je i Marks morao da pri­zna da orga­ni­zo­va­nje pro­le­te­ra, prvo u kla­su a onda i u poli­tič­ku par­ti­ju, stal­no izno­va reme­ti kon­ku­ren­ci­ja izme­đu samih rad­ni­ka. 11 Neo­spor­na je činje­ni­ca da vla­da nepo­mir­lji­vi sukob inte­re­sa izme­đu onih rad­ni­ka koji su zapo­sle­ni i pri­ma­ju pla­te pre­ma kolek­tiv­nom ugo­vo­ru i oni­ma koji osta­nu neza­po­sle­ni jer spro­vo­đe­nje kolek­tiv­nog ugo­vo­ra spre­ča­va da ponu­da i potra­žnja rad­ne sna­ge odre­de cenu rada. Ništa manje je tač­no da su inte­re­si rad­ni­ka rela­tiv­no pre­na­se­lje­nih zema­lja i onih iz rela­tiv­no ret­ko nase­lje­nih zema­lja suprot­sta­vlje­ni u pogle­du bari­je­ra pre­se­lja­va­nju. Izja­va da inte­re­si svih pro­le­te­ra jed­no­znač­no zahte­va­ju zame­nu kapi­ta­li­zma soci­ja­li­zmom je pro­i­zvo­ljan postu­lat Mark­sa i dru­gih soci­ja­li­sta. To se ne može doka­za­ti pukim tvr­đe­njem da je soci­ja­li­stič­ka ide­ja pro­i­zvod pro­le­ter­ske misli i kao takva sigur­no kori­sna za inte­re­se proletarijata.

Popu­lar­na inter­pre­ta­ci­ja pro­me­na bri­tan­ske spolj­no­tr­go­vin­ske poli­ti­ke, zasno­va­ne na ide­ja­ma Sismon­di­ja, Fri­dri­ha Lista, Mark­sa i nemač­ke isto­rij­ske ško­le, ide ova­ko: U dru­goj polo­vi­ni XVIII i većem delu XIX veka kla­sni inte­re­si bri­tan­ske bur­ža­zi­je zahte­va­li su slo­bod­nu trgo­vi­nu. Zato je bri­tan­ska poli­tič­ka eko­no­mi­ja raz­ra­di­la dok­tri­nu slo­bod­ne trgo­vi­ne, a bri­tan­ski pro­i­zvo­đa­či orga­ni­zo­va­li su narod­ni pokret koji je na kra­ju uspeo da uki­ne zaštit­ne cari­ne. Kasni­je su se uslo­vi pro­me­ni­li. Bri­tan­skia bur­žo­a­zi­ja više nije mogla da izdr­ži kon­ku­ren­ci­ju stra­nih pro­i­zvo­da i zaštit­ne cari­ne su posta­le pre­ko potreb­ne. Zbog toga su eko­no­mi­sti zasta­re­lu ide­o­lo­gi­ju slo­bod­ne trgo­vi­ne zame­ni­li teo­ri­jom zašti­te i pro­tek­ci­o­ni­zam se vra­tio u Veli­ku Britaniju.

Prva gre­ška u ovom tuma­če­nju je što sma­tra „bur­žo­a­zi­ju“ homo­ge­nom kla­som koju čine čla­no­vi iden­tič­nih inte­re­sa. Poslov­ni čovek uvek mora da pri­la­go­đa­va rad svog pre­du­ze­ća insti­tu­ci­o­nal­nim uslo­vi­ma drža­ve u kojoj poslu­je. Na duge sta­ze, u svoj­stvu pre­du­zet­ni­ka i kapi­ta­li­ste, on nema ni korist ni šte­tu od posto­ja­nja ili odsu­stva cari­na. On će se okre­nu­ti pro­i­zvod­nji onih roba koje pod datim uslo­vi­ma može naj­pro­fi­ta­bil­ni­je da pro­i­zvo­di. Ono što može da ošte­ti ili pot­po­mog­ne nje­go­ve krat­ko­roč­ne inte­re­se su samo pro­me­ne insti­tu­ci­o­nal­nog okvi­ra. Ali, takve pro­me­ne ne uti­ču na razli­či­te gra­ne poslo­va­nja i razli­či­ta pre­du­ze­ća na isti način i u istoj meri. Mera koja kori­sti jed­noj gra­ni ili pre­du­ze­ću može nane­ti šte­tu dru­gim gra­na­ma ili pre­du­ze­ći­ma. Ono što je bit­no za jed­nog poslov­nog čove­ka je samo mali broj carin­skih stav­ki. A u pogle­du ovih stav­ki inte­re­si raz­nih gra­na i fir­mi su uglav­nom suprotstavljeni.

Nije tač­no da su u godi­na­ma popu­lar­no­sti ide­ja slo­bod­ne trgo­vi­ne inte­re­si svih gra­na pro­i­zvod­nje u Bri­ta­ni­ji bili homo­ge­ni i da su svi jed­na­ko podr­ža­va­li uki­da­nje pro­tek­ci­o­ni­zma. Niti je činje­ni­ca da su bri­tan­ske fabri­ke tada bile teh­no­lo­ški dale­ko napred­ni­je od fabri­ka u ostat­ku sve­ta, čini­la stra­nu kon­ku­ren­ci­ju bez­o­pa­snom za njih. Danas ame­rič­ke fabri­ke uži­va­ju slič­nu supe­ri­or­nost. Ipak veli­ki deo ame­rič­kih pro­i­zvo­đa­ča veru­je da im je pre­ko potreb­na zašti­ta od zao­sta­lih indu­stri­ja dru­gih zemalja.

Inte­re­si sva­ke gra­ne ili pre­du­ze­ća mogu biti pot­po­mog­nu­ti raz­nim vrsta­ma pri­vi­le­gi­ja dode­lje­nim od stra­ne vla­sti. Ali ako su pri­vi­le­gi­je date u istoj meri i dru­gim gra­na­ma i fir­ma­ma, sva­ki bizni­smen gubi – ne samo u svoj­stvu potro­ša­ča, već i u svoj­stvu kup­ca siro­vi­na, polu-pro­i­zvo­da, maši­na i osta­le opre­me – gubi na jed­noj stra­ni ono­li­ko koli­ko dobi­ja na dru­goj. Sebič­ni grup­ni inte­re­si mogu nave­sti čove­ka da tra­ži zašti­tu za svo­ju gra­nu ili fir­mu. Oni ga nika­da ne mogu moti­vi­sa­ti da tra­ži uni­ver­zal­nu zašti­tu za sve gra­ne ili pre­du­ze­ća ako nije sigu­ran da će biti zašti­ćen u većoj meri nego dru­ge pri­vred­ne gra­ne ili preduzeća.

Nije tač­no ni da su bri­tan­ski pro­i­zvo­đa­či, sa tač­ke gle­di­šta inte­re­sa nji­ho­ve kla­se, više zain­te­re­so­va­ni za uki­da­nje Zako­na o kuku­ru­zu od osta­lih bri­tan­skih gra­đa­na. Zemljo­po­sed­ni­ci su bili pro­tiv uki­da­nja ovih zako­na jer sni­ža­va­nje cene poljo­pri­vred­nih pro­i­zvo­da sma­nju­je cenu zaku­pa zemlji­šta. Poseb­ni kla­sni inte­re­si pro­i­zvo­đa­ča mogu se ova­ko tuma­či­ti samo na osno­vu već odav­no odba­če­nog Gvo­zde­nog zako­na o pla­ta­ma i jed­na­ko neo­dr­ži­ve dok­tri­ne da je pro­fit rezul­tat eksplo­a­ta­ci­je radnika.

U sve­tu orga­ni­zo­va­nom na prin­ci­pu pode­le rada, sva­ka pro­me­na mora na ovaj ili onaj način uti­ca­ti na krat­ko­roč­ne inte­re­se mno­gih gru­pa. Zato je uvek lako optu­ži­ti dok­tri­nu koja podr­ža­va pro­me­ne posto­je­ćeg sta­nja kao „ide­o­lo­ški“ para­van za sebič­ne inte­re­se jed­ne gru­pe lju­di. Ovo optu­ži­va­nje je glav­na pre­o­ku­pa­ci­ja mno­gih pisa­ca. Marks nije izmi­slio ovu pro­ce­du­ru – ona je bila pozna­ta mno­go pre nje­ga. Nje­na naj­in­te­re­sant­ni­ja mani­fe­sta­ci­ja je poku­šaj nekih pisa­ca iz osam­na­e­stog veka da obja­sne reli­gi­o­zna uve­re­nja kao laži i obma­ne sve­šte­ni­ka želj­nih da stek­nu moć i bogat­stvo, za sebe i za svo­je save­zni­ke, eksplo­a­ta­to­re. Mark­si­sti su podr­ža­li ovaj stav tako što su nazva­li reli­gi­ju „opi­ju­mom za narod.“ 12 Pri­sta­li­ca­ma ovog uče­nja nika­da nije palo na pamet da tamo gde ima sebič­nih inte­re­sa „za“ nužno mora­ju da posto­je i sebič­ni inte­re­si „pro­tiv“. Nije nima­lo zado­vo­lja­va­ju­će obja­šnje­nje bilo kog doga­đa­ja da favo­ri­zu­je inte­re­se poseb­ne kla­se. Pita­nje koje tra­ži odgo­vor je zašto osta­tak sta­nov­ni­štva čiji su inte­re­si povre­đe­ni nije uspeo da osu­je­ti napo­re onih čiji su inte­re­si podržani.

Sva­ka fir­ma i sva­ka gra­na poslo­va­nja je krat­ko­roč­no zain­te­re­so­va­na za pove­ća­nje pro­da­je svo­jih pro­i­zvo­da. Na duži rok, među­tim, pre­o­vla­da­va težnja ka ujed­na­ča­va­nju dobi­ti u razli­či­tim gra­na­ma pro­i­zvod­nje. Ako se potra­žnja za pro­i­zvo­di­ma neke gra­ne pove­ća­va i raste pro­fit, više pro­to­ka kapi­ta­la doti­če u nju i kon­ku­ren­ci­ja novih pre­du­ze­ća sma­nju­je pro­fit. Dobit ni u kom slu­ča­ju nije veća u pro­da­ji dru­štve­no štet­nih arti­ka­la nego u pro­da­ji dru­štve­no kori­snih arti­ka­la. Ako je odre­đe­na gra­na poslo­va­nja zabra­nje­na i oni koji se time bave rizi­ku­ju da budu pro­go­nje­ni, kažnje­ni i zatvo­re­ni, bru­to pro­fit mora biti dovolj­no visok da nadok­na­di rizi­ke. Ali, to ne uti­če na visi­nu neto dobiti.

Boga­ta­ši, vla­sni­ci fabri­ka koje već rade, nema­ju nika­kav pose­ban kla­sni inte­res za odr­ža­va­nje slo­bod­ne kon­ku­ren­ci­je. Oni se narav­no pro­ti­ve kon­fi­ska­ci­ji i ekspro­pri­ja­ci­ji nji­ho­vog bogat­stva, ali mere za spre­ča­va­nje pri­do­šli­ca koje bi mogle da pro­me­ne nji­hov polo­žaj su u nji­ho­vom inte­re­su. Oni koji se bore za slo­bod­no pre­du­zet­ni­štvo i slo­bod­nu kon­ku­ren­ci­ju ne bra­ne inte­re­se dana­šnjih boga­ta­ša. Oni žele slo­bo­du za nepo­zna­te lju­de, sutra­šnje pre­du­zet­ni­ke, čija geni­jal­nost će olak­ša­ti život nared­nih gene­ra­ci­ja. Oni žele da put osta­ne otvo­ren za dalji eko­nom­ski napre­dak. Oni su port­pa­ro­li mate­ri­jal­nog napretka.

Uspeh ide­ja o slo­bod­noj trgo­vi­ni tokom XIX veka je posle­di­ca teo­ri­ja kla­sič­ne eko­no­mi­je. Ugled ovih ide­ja bio je toli­ko veli­ki da ni oni čije su sebič­ne kla­sne inte­re­se mogle da ome­ta­ju nisu mogli da spre­če nji­ho­vo pri­hva­ta­nje od stra­ne jav­no­sti i nji­ho­vu rea­li­za­ci­ju zako­no­dav­nim mera­ma. Ide­je stva­ra­ju isto­ri­ju, a ne isto­ri­ja ideje.

Bes­ko­ri­sno je raspra­vlja­ti sa misti­ci­ma i vidov­nja­ci­ma. Oni zasni­va­ju svo­je tvrd­nje na intu­i­ci­ji i nisu sprem­ni da ih pod­vrg­nu raci­o­nal­nom ispi­ti­va­nju. Mark­si­sti se pre­tva­ra­ju da im nji­hov unu­tra­šnji glas otkri­va tok isto­ri­je. Ako dru­gi lju­di ne čuju ovaj glas, to je samo dokaz da nisu iza­bra­ni. Bez­o­bra­zluk je da se oni koji bau­lja­ju u tami usu­de da pro­ti­vu­re­če inspi­ri­sa­nim. Pri­stoj­nost bi tre­ba­lo da ih nate­ra da se sakri­ju u ćošak i da ćute.

Među­tim, nau­ka se ne može uzdr­ža­ti od raz­mi­šlja­nja, iako je oči­gled­no da ona nika­da neće uspe­ti da ube­di one koji negi­ra­ju nad­moć uma. Nau­ka mora da nagla­si da intu­i­ci­ja ne može da odgo­vo­ri na pita­nje koja je od neko­li­ko suko­blje­nih dok­tri­na jedi­no tač­na, a koje su pogre­šne. Neo­spor­na je činje­ni­ca da mark­si­zam nije jedi­na dok­tri­na pozna­ta u naše vre­me. Posto­je i dru­ge „ide­o­lo­gi­je“ pored mark­si­zma. Mark­si­sti tvr­de da će pri­me­na ovih dru­gih dok­tri­na nau­di­ti inte­re­si­ma mno­gih. Ali, pri­sta­li­ce dru­gih dok­tri­na upra­vo to isto kažu u vezi sa marksizmom.

Narav­no, mark­si­sti sma­tra­ju dok­tri­nu zlom ako pore­klo nje­nog auto­ra nije pro­le­ter­sko. Ali ko je pro­le­ter? Dok­tor Marks, fabri­kant „ekspo­la­ta­tor“ Engels i Lenjin, poto­mak ruske vla­ste­le, sva­ka­ko nisu bili pro­le­ter­skog pore­kla. Ali Hitler i Muso­li­ni su bili pra­vi pro­le­te­ri i pro­ve­li mla­dost u siro­ma­štvu. Sukob izme­dju bolj­še­vi­ka i menj­še­vi­ka ili izme­dju Sta­lji­na i Troc­kog ne može biti pred­sta­vljen kao kla­sni sukob. To su bili suko­bi izme­đu razli­či­tih sek­ti fana­ti­ka koji su jed­ni dru­ge nazi­va­li izdajnicima.

Sušti­na mark­si­stič­ke filo­zo­fi­je je ovo: Mi smo u pra­vu jer smo port­pa­ro­li pro­le­ter­ske kla­se u uspo­nu. Kri­tič­ko rezo­no­va­nje ne može da poni­šti naše uče­nje, jer je inspi­ri­sa­no vrhov­nom silom koja odre­đu­je sud­bi­nu čove­čan­stva. Naši pro­tiv­ni­ci gre­še jer nema­ju intu­i­ci­ju koja vodi naše umo­ve. Nije narav­no nji­ho­va kri­vi­ca što usled nji­ho­ve kla­sne pri­pad­no­sti ne razu­me­ju istin­sku pro­le­ter­sku logi­ku i što su zasle­plje­ni ide­o­lo­gi­jom. Nes­hva­tlji­vi toko­vi isto­ri­je koji su nas iza­bra­li, njih su pro­kle­li. Buduć­nost pri­pa­da nama.

nasta­vak teksta 


Izvor: Ludvig fon mizes, Ljud­sko delo­va­nje, Gla­va III; pre­vod: Andrej Stanimirović


  1. Cf., na pri­mer, Lou­is Rou­gi­er, Les Para­lo­gi­smes du rati­o­na­li­sme (Paris, 1920). []
  2. Cf. Joseph Diet­zgen, Bri­e­fe über Logik, spe­zi­ell demo­kra­tisch-pro­le­ta­risc­he Logik (2nd ed. Stutt­gart, 1903), p. 112. []
  3. Cf. Franz Oppen­he­i­mer, System der Sozi­o­lo­gie (Jena, 1926), II. 559.[]
  4. Mora se nagla­si­ti da se zala­ga­nje za demo­kra­ti­ju ne zasni­va na pret­po­stav­ci da je veći­na uvek u pra­vu, a još manje da je nepo­gre­ši­va. Cf. niže, pp. 149–151. []
  5. Cf. pogle­da­ti nje­gov govor od 3. sep­tem­bra 1933 na kon­ven­ci­ji stran­ke u Nirn­ber­gu (Frank­fur­ter Zei­tung, Sep­tem­ber 4, 1933, p. 2. []
  6. Cf. Lan­ce­lot Hog­ben, Sci­en­ce for the Citi­zen (New York, 1938), pp. 726–728.[]
  7. Ibid., p. 726.[]
  8. Iako je ter­min raci­o­na­li­za­ci­ja nov, sama stvar je odav­no pozna­ta; vide­ti, na pri­mer, reči Ben­dža­mi­na Fran­kli­na: „Dakle, zgod­na stvar je biti razum­no stvo­re­nje, jer čove­ku omo­gu­ća­va da nađe ili izmi­sli razlog za sva­ku stvar koju nau­mi da ura­di.“ (Auto­bi­o­grap­hy, ed. New York, 1944, p. 41.) []
  9. "Le mou­lin a bras vous don­ne­ra la soci­été avec le sou­ze­ra­in; le mou­lin a vape­ur, la soci­été avec le capi­ta­li­ste indu­stri­el." Marx, Misére de la phi­lo­sop­hie (Paris and Brus­sels, 1847), p. 100. []
  10. Marx, Das Kapi­tal (7th ed. Ham­burg, 1914), I, 728–729. []
  11. The Com­mu­nist Mani­fe­sto, I.[]
  12. Zna­če­nje koje savre­me­ni mark­si­zam pri­da­je toj fra­zi, to jest da se ver­ska dro­ga namer­no daje lju­di­ma, možda je bilo isto i za Mark­sa. Ali, to ne sle­di iz odlom­ka u kome je – 1843. godi­ne – Marks prvi put upo­tre­bio ovaj izraz. Df., R.P. Case, Reli­gi­on in Rus­sia (New York, 1946), pp. 67–69.[]