Kako je nastao kapitalizam

Opi­sni ter­mi­ni koje kori­sti­mo često mogu da zave­du. Na pri­mer, kada lju­di refe­ri­ra­ju na moder­ne indu­strij­ske mago­ve i vla­sni­ke veli­kih pre­du­ze­ća, oni za njih kažu “kra­lj čoko­la­de”, “kra­lj pamu­ka”, ili “auto­mo­bil­ski kra­lj”. Upo­tre­ba takve ter­mi­no­lo­gi­je impli­ci­ra da ne posto­ji prak­tič­no nika­kva razli­ka izme­đu moder­nih indu­strij­skih mag­na­ta i feu­dal­nih kra­lje­va, voj­vo­da i lor­do­va iz rani­jih vre­me­na. Ali, razli­ka je u stva­ri veli­ka, jer kra­lj čoko­la­de uop­šte i ne vla­da – on, zapra­vo, slu­ži. Neza­vi­sno od trži­šta i svo­jih potro­ša­ča on ne gospo­da­ri osvo­je­nom teri­to­ri­jom. Kra­lj čoko­la­de – ili kra­lj čeli­ka, kra­lj auto­mo­bi­la, ili bilo koji dru­gi kra­lj moder­ne indu­stri­je – zavi­si od indu­stri­je kojom ruko­vo­di i od potro­ša­ča kojim slu­ži. “Kra­lj” mora biti u milo­sti svo­jih poda­ni­ka – potro­ša­ča; on gubi svo­je “kra­ljev­stvo” čim više nije u pozi­ci­ji da svo­jim kup­ci­ma ponu­di bolju uslu­gu sa nižom cenom od dru­gih sa koji­ma mora da se takmiči.

Neka­da, pre dve hilja­de godi­na i pre razvo­ja kapi­ta­li­zma, čove­kov sta­tus bio je prak­tič­no čvr­sto fiski­ran duž celog živo­ta; nasle­đi­vao ga je od svo­jih pre­da­ka, i nije se menjao. Ako bi se neko rodio kao siro­ma­šan, ostao bi siro­ma­šan, a ako bi neko bio rođen kao bogat – kao voj­vo­da ili kao lord – saču­vao bi svo­je voj­vod­stvo i svo­ji­nu koja ide uz to, do kra­ja svog života.

Što se tiče pro­i­zvod­nje, ona je bila pri­mi­tiv­na i samo za potre­be boga­tih. Veći­na lju­di (deve­de­set pro­ce­na­ta ili više od evrop­ske popu­la­ci­je) radi­la je na zemlji i nije dola­zi­la u kon­takt sa grad­skim indu­stri­ja­ma. Stro­gi sistem feu­dal­nog dru­štva odr­žao se u naj­ra­zvi­je­ni­jim obla­sti­ma Evro­pe sto­ti­na­ma godina.

Među­tim, kako se rural­na popu­la­ci­ja uve­ća­va­la tako se stva­rao i višak lju­di na selu. Za ove lju­de bez nasle­đe­ne zemlje, ili ima­nja, nije bilo mesta, a nisu su mogli da se zapo­sle ni u indu­stri­ji; grad­ski kra­lje­vi su im zabra­nji­va­li ula­zak. Broj otpad­ni­ka nasta­vio je da raste i niko nije znao šta da radi sa nji­ma. To su bili, u punom smi­slu reči, “pro­le­te­ri”, otpad­ni­ci koje je vla­da jedi­no mogla da sme­sti u poprav­ne domo­ve ili siro­ti­šta. Oni su posta­li toli­ko broj­ni kra­jem osam­na­e­stog veka u nekim delo­vi­ma Evro­pe (naro­či­to u Holan­di­ji i Engle­skoj), da su pred­sta­vlja­li istin­sku pret­nju oču­va­nju tada­šnjeg dru­štve­nog sistema.

Kada danas disku­tu­je­mo o slič­nim sta­nji­ma u Indi­ji ili dru­gim zemlja­ma u razvo­ju, ne sme­mo da smet­ne­mo sa uma da su uslo­vi u osam­na­e­sto­ve­kov­noj Engle­skoj bili puno gori. U to vre­me, Engle­ska je ima­la popu­la­ci­ju od oko 6 do 7 mili­o­na, ali od tih 6 ili 7 mili­o­na, više od jed­nog mili­o­na, a vero­vat­no i dva, sači­nja­va­li su pro­sto siro­ma­šni otpad­ni­ci koje posto­je­ći dru­štve­ni sistem nije mogao da izdr­ža­va. Šta radi­ti sa ovim lju­di­ma bio je jedan od veli­kih pro­ble­ma osam­na­e­sto­ve­kov­ne Engleske.

Dru­gi veli­ki pro­blem bio je nedo­sta­tak siro­vi­na. Bri­tan­ci su mora­li veo­ma ozbilj­no da se zapi­ta­ju: šta ćemo radi­ti u buduć­no­sti kada nam naše šume više ne budu dava­le drva potreb­na za našu indu­stri­ju i gre­ja­nje naših kuća? Bila je to, za vla­da­ju­ću kla­su, očaj­na situ­a­ci­ja. Držav­ni­ci nisu zna­li šta da rade, a vla­da­ju­će plem­stvo nije ima­lo apso­lut­no nika­kve ide­je kako da popra­vi stanje.

Iz ova­ko ozbilj­ne dru­štve­ne situ­a­ci­je izra­nja­ju prvi poče­ci moder­nog kapi­ta­li­zma. Među tim otpad­ni­ci­ma, tim siro­ma­šnim lju­di­ma, bilo je onih koji su poku­ša­li da se među­sob­no orga­ni­zu­ju i otvo­re male rad­nje koje bi mogle nešto da pro­i­zvo­de. To je bila ino­va­ci­ja. Ovi ino­va­to­ri nisu pro­i­zvo­di­li sku­pu robu koja je bila pri­u­šti­va samo višim kla­sa­ma; oni su pro­i­zvo­di­li jef­ti­ni­je pro­i­zvo­de za sva­či­je potre­be. Oda­tle poti­če kapi­ta­li­zam kakav danas posto­ji. Bio je to zače­tak masov­ne pro­i­zvod­nje, tog osnov­nog prin­ci­pa kapi­ta­li­stič­ke indu­stri­je. Budu­ći da su sta­re indu­stri­je koje su slu­ži­le boga­ti­jim lju­di­ma u gra­du bile name­nje­ne isklju­či­vo višoj kla­si, nove kapi­ta­li­stič­ke indu­stri­je poče­le su da pro­i­zvo­de stva­ri pri­u­šti­ve opštoj popu­la­ci­ji. To je bila masov­na pro­i­zvod­nja za zado­vo­lje­nje potre­ba masa.

Temelj­ni prin­cip kapi­ta­li­zma, kakav danas posto­ji u svim onim zemlja­ma u koji­ma posto­ji viso­ko razvi­jen sistem masov­ne pro­i­zvod­nje, sasto­ji se u sle­de­ćem: pro­i­zvod­nja veli­kih pre­du­ze­ća (tih meta fana­tič­nih napa­da tako­zva­nih levi­ča­ra) usred­sre­đe­na je sko­ro isklju­či­vo na zado­vo­lje­nje potre­ba masa. Pre­du­ze­ća koja pro­i­zvo­de luk­su­zna dobra isklju­či­vo za dobro­sto­je­će, nika­da ne mogu dosti­ći nivo veli­kih pre­du­ze­ća. Danas su lju­di koji rade u fabri­ka­ma isto­vre­me­no glav­ni potro­ša­či pro­i­zvo­da napra­vlje­nih u tim fabri­ka­ma. U tome se sasto­ji osnov­na razli­ka izme­đu kapi­ta­li­stič­kog nači­na pro­i­zvod­nje i sta­rog – feudalnog.

Lju­di su u veli­koj zablu­di kada misle ili tvr­de, da posto­ji razli­ka izme­đu pro­i­zvo­đa­ča i potro­ša­ča pro­i­zvo­da veli­kih pre­du­ze­ća. U ame­rič­kim pro­dav­ni­ca­ma čuje­te slo­gan “Kupac je uvek u pra­vu”. I ovaj kupac je isti onaj čovek koji pro­i­zvo­di u fabri­ka­ma one stva­ri koje se pro­da­ju u pro­dav­ni­ca­ma. U zablu­di su i lju­di koji misle da je moć veli­kih pre­du­ze­ća pre­ve­li­ka, budu­ći da veli­ka pre­du­ze­ća sasvim zavi­se od podr­ške onih koji kupu­ju nji­ho­ve pro­i­zvo­de: naj­ve­će pre­du­ze­će gubi svo­ju moć i svoj uti­caj kada izgu­bi svo­je kupce.

Pre pede­set ili šezde­set godi­na bilo je uobi­ča­je­no da se kaže da su žele­znič­ke kom­pa­ni­je pre­ve­li­ke i moć­ne, da ima­ju mono­pol i da je nemo­gu­će tak­mi­či­ti se sa nji­ma. Tvr­di­lo se da je u seg­men­tu trans­por­ta kapi­ta­li­zam već dosti­gao nivo posle koga sam sebe uru­ša­va, jer je eli­mi­ni­sao kon­ku­ren­ci­ju. Ono što su lju­di pre­vi­đa­li bila je činje­ni­ca da je moć žele­zni­ca zavi­si­la od nje­ne spo­sob­no­sti da slu­ži lju­di­ma bolje od bilo kog dru­gog trans­port­nog sred­stva. Narav­no, bilo bi pot­pu­no besmi­sle­no tak­mi­či­ti se sa jed­nom od ovih veli­kih žele­znič­kih kom­pa­ni­ja tako što bi se sagra­di­la dru­ga para­lel­na pru­ga, budu­ći da je sta­ri­ja lini­ja već pod­mi­ri­va­la posto­je­će potre­be. Među­tim, veo­ma brzo poja­vlju­ju se novi tak­ma­ci. Slo­bo­da kon­ku­ren­ci­je ne zna­či da može­te uspe­ti pro­sto imi­ti­ra­ju­ći ili kopi­ra­ju­ći tač­no ono što je dru­gi već napra­vio. Slo­bo­da štam­pe ne zna­či da ima­te pra­vo da kopi­ra­te ono što je neko dru­gi već rekao i tako sti­če­te uspeh koji je dru­gi čovek već pro­pi­sno zaslu­žio na račun svog postig­nu­ća. Ona zna­či da ima­te pra­vo da napi­še­te nešto dru­ga­či­je. Slo­bo­da kon­ku­ren­ci­je u obla­sti žele­znič­kog trans­por­ta, na pri­mer, zna­či da ste slo­bod­ni da izmi­sli­te nešto, da ura­di­te nešto što će iza­zva­ti žele­zni­ce i sta­vi­ti ih u veo­ma opa­snu tak­mi­čar­sku situaciju.

Bar što se tiče put­nič­kog sao­bra­ća­ja – auto­bu­skog, auto­mo­bil­skog trans­por­ta, kami­o­na i avi­o­na – kon­ku­ren­ci­ja je u SAD napra­vi­la takvu veli­ku šte­tu žele­zni­ci da je ova prak­tič­no u pot­pu­no­sti istisnuta.

Razvoj kapi­ta­li­zma poči­va na tome što sva­ko ima pra­vo da kup­ca bolje i/ili jef­ti­ni­je uslu­ži. I ovaj metod, ovaj prin­cip je u rela­tiv­no krat­kom roku trans­for­mi­sao ceo svet. On je uči­nio mogu­ćim neza­be­le­žen rast svet­ske populacije.

U osam­na­e­sto­ve­kov­noj Engle­skoj od zemlje je moglo da se izdr­ža­va jedva 6 mili­o­na lju­di, i to na veo­ma niskom život­nom stan­dar­du. Danas, više od 50 mili­o­na lju­di uži­va puno viši život­ni stan­dard nego što su i boga­ti uži­va­li tokom osam­na­e­stog veka. I dana­šnji život­ni stan­dard bio bi vero­vat­no i veći, da ogrom­na ener­gi­ja Bri­ta­na­ca nije tra­će­na na poli­tič­ke i voj­ne “avan­tu­re” koje su mogle biti izbegnute.

To su činje­ni­ce u vezi kapi­ta­li­zma. Zato, ako bi vam danas neki Englez (ili bilo koji čovek iz bilo koje zemlje na sve­tu) rekao da je pro­tiv kapi­ta­li­zma, može­te da mu odgo­vo­ri­te na odli­čan način: “Znaš da je sta­nov­ni­štvo na zemlji danas deset puta broj­ni­je nego što je bilo u dani­ma koji su pret­ho­di­li kapi­ta­li­zmu. Znaš i da svi lju­di danas uži­va­ju viši život­ni stan­dard nego što su tvo­ji pre­ci uži­va­li u dani­ma pre kapi­ta­li­zma. Ali, kako znaš da bi upra­vo ti bio jedan od onih deset koji bi pre­ži­veo da kapi­ta­li­zma nema? Puka činje­ni­ca što si danas živ dokaz je uspe­šno­sti kapi­ta­li­zma, bilo da svoj život sma­traš vred­nim ili ne.”

Upr­kos svim svo­jim kori­sti­ma, kapi­ta­li­zam je furi­o­zno napa­dan i kri­ti­ko­van. Neop­hod­no je da shva­ti­mo pore­klo ove anti­pa­ti­je. Činje­ni­ca je da mržnju pre­ma kapi­ta­li­zmu nisu stvo­ri­le mase, niti sami rad­ni­ci, već zemlji­šna ari­sto­kra­ti­ja – niže plem­stvo, plem­stvo Engle­ske i evrop­skog kon­ti­ne­ta. Oni su kri­vi­li kapi­ta­li­zam zbog neče­ga što im nije bilo nima­lo pri­jat­no. Viso­ke nadni­ce koje je indu­stri­ja ispla­ći­va­la svo­jim rad­ni­ci­ma na poček­tu devet­na­e­stog veka, pri­mo­ra­le su zemlji­šnu ari­sto­kra­ti­ju da ispla­ću­je jed­na­ko viso­ke nadni­ce svo­jim poljo­pri­vred­nim rad­ni­ci­ma. Ari­sto­kra­ti­ja je uda­ri­la na indu­stri­ju kri­ti­ku­ju­ći život­ni stan­dard rad­nič­kih masa.

Narav­no da je, sa naše tač­ke gle­di­šta, život­ni stan­dard rad­ni­ka bio je ekstrem­no nizak. Uslo­vi pod ranim kapi­ta­li­zmom bili su apso­lut­no šoki­ra­ju­ći, ali ne zato što je razvoj novih kapi­ta­li­stič­kih indu­stri­ja ško­dio rad­ni­ci­ma. Lju­di koji su zapo­šlja­va­ni da rade u fabri­ka­ma već su egzi­sti­ra­li na ispo­dljud­skom nivou.

Čuve­na sta­ra pri­ča, sto­ti­nu puta pona­vlja­na, da su fabri­ke zapo­šlja­va­le žene i decu, a da su te žene i ta deca, pre nego što su se zapo­sli­li u fabri­ka­ma, žive­li pod zado­vo­lja­va­ju­ćim uslo­vi­ma, jed­na je od naj­ve­ćih obma­na u isto­ri­ji. Maj­ke, fabrič­ke rad­ni­ce, nisu ima­li čime da kuva­ju. One ne napu­šta­ju svo­je domo­ve i kuhi­nje zato što žele da se zapo­sle u fabri­ka­ma, već se zapo­šlja­va­ju u fabri­ka­ma zato što nema­ju kuhi­nje. Šta­vi­še, čak i u slu­ča­je­vi­ma kada ima­ju kuhi­nje one nema­ju hra­nu koju mogu da sku­va­ju u tim kuhinjama.

Tako­đe, deca nisu odga­ja­na u ugod­nim obda­ni­šti­ma. Ona su gla­do­va­la i umi­ra­la. Sva pri­ča o nei­zre­ci­vim uža­si­ma ranog kapi­ta­li­zma, može da se pobi­je jed­nom sta­ti­sti­kom: tač­no tokom peri­o­da u kome se engle­ski kapi­ta­li­zam razvi­jao, tač­no u dobu zva­nom Indu­strij­ska revo­lu­ci­ja u Engle­skoj, u godi­na­ma od 1760 do 1830, tač­no u tim godi­na­ma se popu­la­ci­ja Engle­ske udvo­stru­či­la, što zna­či da je sto­ti­ne ili hilja­de dece – koja bi ina­če umr­la u pret­hod­nim godi­na­ma – pre­ži­ve­lo i odra­sla u muškar­ce i žene.

Nema nika­kve sum­nje da su uslo­vi u rani­jim vre­me­ni­ma bili veo­ma neza­do­vo­lja­va­ju­ći. Kapi­ta­li­stič­ka pre­du­ze­ća bila su ta koja su popra­vi­la stva­ri. Upra­vo su te rane fabri­ke nami­ri­va­le potre­be rad­ni­ka, bilo direkt­no ili indi­rekt­no, izvo­ze­ći pro­i­zvo­de i uvo­ze­ći hra­nu i siro­vi­ne iz dru­gih zema­lja. Izno­va i izno­va rani isto­ri­ča­ri kapi­ta­li­zma – teško je naći bla­žu reč – fal­si­fi­ku­ju istoriju.

U jed­noj često pona­vlja­noj i naj­ve­ro­vat­ni­je izmi­šlje­noj aneg­do­ti, pomi­nje se i Ben­dža­min Fren­klin. Po toj pri­či, kada je Ben Fren­klin pose­tio jed­nu pre­di­o­ni­cu u Engle­skoj, vla­snik fabri­ke mu je pun pono­sa, rekao: “Vidi­te, ovo je pamuč­na roba za Mađar­sku”. Osvr­ću­ći se, Ben­dža­min Fran­klin opa­zi bed­no obu­če­ne rad­ni­ke i reče: ”Pa zašto onda ne pro­i­zvo­di­te i za svo­je radnike?”

Ali, ta izvo­zna roba koju pomi­nje vla­snik fabri­ke zapra­vo je dokaz da on i jeste pro­i­zvo­dio za svo­je rad­ni­ke, jer je Engle­ska mora­la da uvo­zi sve svo­je siro­vi­ne. Pamuk je bio defi­ci­ta­ran i u Engle­skoj i u Evro­pi. Engle­skom je vla­da­la nesta­ši­ca hra­ne pa se ona mora­la uvo­zi­ti iz Polj­ske, Rusi­je i Mađar­ske. Ovaj izvoz robe pla­ćen je uvo­zom hra­ne što je omo­gu­ći­lo opsta­nak bri­tan­skog stanovništva.

Mno­go pri­me­ra iz tog isto­rij­skog peri­o­da govo­ri o sta­vu ari­sto­kra­ti­je i gospo­de pre­ma rad­ni­ci­ma. Želim da spo­me­nem samo dva pri­me­ra. Jedan je pozna­ti bri­tan­ski “Spe­en­ha­mland” sistem. Po tom siste­mu, Bri­tan­ska vla­da je svim rad­ni­ci­ma čiji su pri­ho­di bili niži od mini­mal­ne nadni­ce (koju je vla­da odre­đi­va­la) nadok­na­đi­va­la razli­ku izme­đu nadni­ce koje su pri­ma­li i mini­mal­ne nadni­ce. To je oslo­bo­di­lo bri­tan­sku zemlji­šnu ari­sto­kra­ti­ju tere­ta pla­ća­nja viso­kih nadni­ca. Plem­stvo bi ispla­ći­va­lo tra­di­ci­o­nal­no niske poljo­pri­vred­ne nadni­ce, a Vla­da bi to nadok­na­đi­va­la, spre­ča­va­ju­ći tako rad­ni­ke da napu­ste rural­na zani­ma­nja i da tra­že urba­no fabrič­ko zaposlenje.

Posle osam­de­set godi­na, nakon što se kapi­ta­li­stič­ka ekspan­zi­ja iz Engle­ske pre­ne­la na kon­ti­nen­tal­nu Evro­pu, zemlji­šna ari­sto­kra­ti­ja pono­vo rea­gu­je pro­tiv novog siste­ma pro­i­zvod­nje. U Nemač­koj, pru­ski jun­ke­ri, budu­ći da su izgu­bi­li mno­go rad­ni­ka zbog kapi­ta­li­stič­kih indu­stri­ja koje su pla­ća­le više, stva­ra­ju spe­ci­jal­ni ter­min za ovaj pro­blem: “pre­le­ta­nje sa sela” – Land­flucht. U nemač­kom par­la­men­tu raspra­vlja se o tome šta bi se moglo uči­ni­ti da se ovo zlo, kako ga je shva­ta­la zemlji­šna ari­sto­kra­ti­ja, spre­či.

Slav­ni kan­ce­lar Nemač­kog car­stva Bizmark, u jed­nom govo­ru kaže: “Jed­nom sam sreo u Ber­li­nu svog biv­šeg rad­ni­ka koji je radio na mom ima­nju, i pitao ga: “Zašto si napu­stio selo? Zašto si oti­šao sa zemlje? Zašto sada živiš u Ber­li­nu?” I, po Bizmar­ko­vim reči­ma, čovek mu je odgo­vo­rio: ”Vi nema­te tako lep Bier­gar­ten na selu kakav mi ima­mo ovde u Ber­li­nu, gde može­te sesti, popi­ti pivo i slu­ša­ti muzi­ku”. Ovo je, narav­no, pri­ča iz ugla Bizmar­ka kao poslo­dav­ca. To nije bilo mišlje­nje svih nje­go­vih zapo­sle­nih. Oni su pre­šli u indu­stri­ju zato što im je indu­stri­ja dava­la veće pla­te i podi­gla život­ni sta­nard na neza­be­le­žen nivo.

U dana­šnjim kapi­ta­li­stič­kim zemlja­ma ne posto­ji bit­na razli­ka u snab­de­ve­no­sti osnov­nim život­nim potrep­šti­na­ma izme­đu više i niže kla­se; obe ima­ju hra­nu, obu­ću i sklo­ni­šte. Ali, u osam­na­e­stom veku i rani­je, razli­ka izme­đu pri­pad­ni­ka sred­nje kla­se i pri­pad­ni­ka niže kla­se sasto­ja­la se u tome što je čovek iz sred­nje kla­se imao cipe­le, dok ih čovek iz niže kla­se nije imao. Danas se u Ame­ri­ci razli­ka izme­đu boga­tog i siro­ma­šnog čove­ka veo­ma često svo­di na razli­ku izme­đu Kadi­la­ka i Ševro­le­ta. Ševro­let se može kupi­ti polo­van, ali u osno­vi, on pru­ža istu uslu­gu nje­go­vom vla­sni­ku: i nji­me se, tako­đe, može­te pre­ve­sti sa jed­nog mesta na dru­go. Više od polo­vi­ne sta­nov­ni­štva Sje­di­nje­nih Drža­va živi u vla­sti­tim sta­no­vi­ma i kućama.

Napa­di na kapi­ta­li­zam – poseb­no zbog viso­kog izno­sa nadni­ca – pola­ze od pogre­šne pret­po­stav­ke da su lju­di koji ispla­ću­ju nadni­ce, u kraj­njoj lini­ji, razli­či­ti od lju­di koji rade u fabri­ka­ma. Uobi­ča­je­no je da eko­no­mi­sti i stu­den­ti eko­no­mi­je raz­dva­ja­ju rad­ni­ke od potro­ša­ča i pra­ve razli­ku izme­đu njih. Ali činje­ni­ca je da sva­ki potro­šač mora, na jedan ili dru­gi način, da zara­di novac koji tro­ši, i da veći­nu potro­ša­ča čine upra­vo oni lju­di koji rade kao zapo­sle­ni u pre­du­ze­ći­ma koja pro­i­zvo­de stva­ri koje sami kon­zu­mi­ra­ju. U kapi­ta­li­zmu kla­sa koja zara­đu­je nije razli­či­ta od kla­se koja ispla­ću­je zara­du – to su isti lju­di. Lju­di koji kupu­ju bio­skop­ske kar­te pla­ća­ju film­ske zve­zde; to ne čine holi­vud­ske film­ske kor­po­ra­ci­je. I orga­ni­za­tor bok­ser­skog meča nije taj koji pla­ća ogrom­ne svo­te nov­ca tak­mi­ča­ri­ma, nego oni koji kupu­ju ula­zni­ce. Razli­ka izme­đu poslo­dav­ca i zapo­sle­nog razli­ka je koja posto­ji u eko­nom­skoj teo­ri­ji, ali to nije razli­ka koja posto­ji u real­no­sti; ovde su i poslo­da­vac i zapo­sle­ni, u kraj­njoj lini­ji, isti ljudi.

Mno­gi lju­di iz razli­či­tih zema­lja sma­tra­ju veli­kom neprav­dom to da čovek koji tre­ba da izdr­ža­va poro­di­cu sa neko­li­ko dece, pri­ma istu pla­tu kao i čovek koji izdr­ža­va samo sebe. Ali pita­nje i nije to da li tre­ba poslo­da­vac da sno­si veću odgo­vor­nost za veli­či­nu rad­ni­ko­ve porodice.

Pita­nje koje mora­mo da posta­vi­mo u ovom slu­ča­ju jeste: Da li bi vi, kao poje­di­nac, bili sprem­ni da pla­ti­te više za nešto, reci­mo za vek­nu hle­ba, ako bi vam bilo reče­no da čovek koji pro­i­zvo­di tu vek­nu hle­ba ima šesto­ro dece? Iskren čovek će vero­vat­no odgo­vo­ri­ti nega­tiv­no i reći, “U prin­ci­pu da, ali bi u stvar­no­sti, ako košta manje, radi­je kupio hleb pro­i­zve­den od čove­ka bez dece”. Činje­ni­ca je da poslo­da­vac ne može osta­ti u poslu uko­li­ko ga kup­ci ne isfi­nan­si­ra­ju u meri potreb­noj da bi ispla­tio radnike.

Kapi­ta­li­stič­ki sistem nazvan je “kapi­ta­li­zam” od stra­ne čove­ka koji nije bio pri­ja­te­lj tog siste­ma, od stra­ne čove­ka koji je sma­trao da je to naj­go­ri od svih isto­rij­skih siste­ma, naj­ve­će zlo koje je zade­si­lo čove­čan­stvo. Taj čovek bio je Karl Marks. Sve­jed­no, nema razlo­ga da odba­cu­je­mo Mark­sov ter­min, jer on jasno opi­su­je izvor veli­kog dru­štve­nog pobolj­ša­nja koje je doneo kapi­ta­li­zam. Ta pobolj­ša­nja rezul­tat su aku­mu­la­ci­je kapi­ta­la; ona su zasno­va­na na činje­ni­ci da lju­di, po pra­vi­lu, ne kon­zu­mi­ra­ju sve što pro­i­zvo­de, da oni šte­de – i inve­sti­ra­ju – deo toga. Posto­ji veli­ko nera­zu­me­va­nje u vezi ovo­ga pro­ble­ma, i tokom ovih pre­da­va­nja biće pri­li­ke da se osvr­nem na naj­e­le­men­tar­ni­je zablu­de koje lju­di ima­ju o aku­mu­la­ci­ji kapi­ta­la, upo­tre­bi kapi­ta­la, i uni­ver­zal­nih pred­no­sti koje pro­i­zla­ze na osno­vu takve upo­tre­be. Kapi­ta­li­zmom ću se bavi­ti naro­či­to u mojim pre­da­va­nji­ma o stra­nim inve­sti­ci­ja­ma, i u pre­da­va­nji­ma o naj­o­pa­sni­jem pro­ble­mu dana­šnji­ce, infla­ci­ji. Vi zna­te, narav­no, da infla­ci­ja ne posto­ji samo u ovoj zemlji. To je danas pro­blem širom sveta.

Često se ne razu­me sle­de­ća stvar veza­na za kapi­ta­li­zam: šted­nja zna­či bene­fit za sve one koji su nestr­plji­vi da pro­i­zvo­de ili da zara­de nadni­ce. Kada čovek stek­ne odre­đe­nu koli­či­nu nov­ca – reci­mo, hilja­du dola­ra – i, ume­sto da ih potro­ši, pove­ri te dola­re ban­ci na šted­nju, ili osi­gu­ra­va­ju­ćoj kom­pa­ni­ji, novac ide u ruke pre­du­zet­ni­ka, bizni­sme­na, omo­gu­ća­va­ju­ći im da započ­nu pro­jek­te koje ne bi mogli da započ­nu pre toga, zato što je odgo­va­ra­ju­ći kapi­tal bio nedostupan.

Šta će sada bizni­smen da ura­di sa dodat­nim kapi­ta­lom? Prva stvar koju mora da ura­di, prva za šta će upo­tre­bi­ti dodat­ni kapi­tal, jeste da će oti­ći i zapo­sli­ti rad­ni­ke i kupi­ti siro­vi­ne – što će dalje pove­ća­ti tra­žnju za rad­ni­ci­ma i omo­gu­ći­ti da siro­vi­ne budu pro­i­zve­de­ne, i stvo­ri­ti ten­den­ci­ju ka pove­će­nju pla­ta i cena u sek­to­ru siro­vi­na. Mno­go pre nego što šte­di­ša ili pre­du­zet­nik stek­ne pro­fit od sve­ga ovo­ga, neza­po­sle­ni rad­ni­ci, i pro­i­zvo­đa­či siro­vi­na, far­me­ri, nadni­ča­ri, svi oni ima­će kori­sti od dodat­ne štednje.

Kada će pre­du­zet­nik zara­di­ti nešto od tog pro­jek­ta zavi­si od budu­ćeg sta­nja na trži­štu i nje­go­ve moguć­no­sti da tač­no pred­vi­di to sta­nje. Ali rad­ni­ci, kao i pro­i­zvo­đa­či siro­vi­na, sti­ču korist odmah. Puno toga je reče­no o – kako je zovu, “poli­ti­ci nadni­ca” Hen­ri­ja For­da. Jed­no od veli­kih dostig­nu­ća g. For­da bilo je to da je on ispla­ći­vao više nadni­ce od dru­gih indu­stri­ja i fabri­ka. Nje­go­va “poli­ti­ka nadni­ca” bila je opi­sa­na kao “pro­na­la­zak”, ali nije dovolj­no reći da je ovaj “pro­na­la­zak” bio rezul­tat ple­me­ni­to­sti g. For­da. Nove gra­ne poslo­va, ili nove fabri­ke u već posto­je­ćim gra­na­ma poslo­va­nja, mora­le su pri­vu­ći rad­ni­ke iz dru­gih fir­mi, iz dru­gih delo­va zemlje, čak iz dru­gih zema­lja. I jedi­ni način da se ovo ura­di bio je da im se ponu­de veće nadni­ce. To se deša­va­lo u ranim dani­ma kapi­ta­li­zma i još uvek se dešava.

Kada su pro­i­zvo­đa­či u Veli­koj Bri­ta­ni­ji prvi poče­li da pro­i­zvo­de pamuč­nu robu, pla­ća­li su rad­ni­ke više nego što su ovi rani­je zara­đi­va­li. Narav­no, veli­ki deo ovih rad­ni­ka pre toga nije ništa zara­đi­vao i bio je spre­man da pri­hva­ti bilo šta što mu se ponu­di. Ali posle krat­kog vre­me­na – kad je sve više i više kapi­ta­la bilo aku­mu­li­ra­no i kada su se pre­du­ze­ća sve više i više razvi­ja­la – nadni­ce su sko­či­le, i rezul­tat je bio neza­pam­će­no pove­ća­nje bri­tan­ske popu­la­ci­je, o čemu sam rani­je govorio.

Pre­zre­nja vre­dan opis kapi­ta­li­za­ma kao siste­ma koji je dizaj­ni­ran za to da boga­ti posta­nu još boga­ti­ji a siro­ma­šni još siro­ma­šni­ji, pogre­šan je od počet­ka do kra­ja. Mark­so­va teza u pogle­du dola­ska soci­ja­li­zma poči­va na tvrd­nji da će rad­ni­ci posta­ja­ti siro­ma­šni­ji, da će mase posta­ja­ti sve bed­ni­je, i da će na kra­ju svo bogat­stvo zemlje biti kon­cen­tri­sa­no u neko­li­ko ruku ili u ruke jed­nog čove­ka. I onda će se mase osi­ro­ma­še­nih rad­ni­ka konač­no pobu­ni­ti i ekspro­pri­sa­ti bogat­stva boga­tih vla­sni­ka. Pre­ma ovoj Mark­so­voj dok­tri­ni rad­nič­ki polo­žaj se ne može pobolj­ša­ti iznu­tra, iz okvi­ra samog kapi­ta­li­stič­kog sistema.

Govo­re­ći 1864 pred Među­na­rod­nim udru­že­njem rad­ni­ka u Engle­skoj, Marks je rekao da je vero­va­nje da rad­nič­ki sin­di­ka­ti mogu popra­vi­ti sta­nje rad­ni­ka “apso­lut­no pogre­šno”. Sin­di­kal­ne zahte­ve za većim nadni­ca­ma i kra­ćim rad­nim vre­me­nom nazvao je kon­zer­va­tiv­nim – narav­no, ter­min „kon­zer­va­tiv­no“ bio je naj­po­grd­ni­ji ter­min koji je Karl Marks mogao da upo­tre­bi. On je pre­dlo­žio da sin­di­ka­ti sebi posta­ve novi, revo­lu­ci­o­nar­ni, cilj: da oni “odstra­ne sistem nadni­ca”, da oni “soci­ja­li­zmom” – držav­no vla­sni­štvo nad sred­stvi­ma za pro­i­zvod­nju – zame­ne sistem pri­vat­nog vlasništva.

Uko­li­ko pogle­da­mo nazad u isto­ri­ju sve­ta, a naro­či­to isto­ri­ju Engle­ske od 1865, uvi­de­će­mo da je Marks pogre­šio u sva­kom pogle­du. Nema zapad­ne kapi­ta­li­stič­ke zemlje u kojoj se polo­žaj masa nije pobolj­šao, i to na neza­pam­ćen način. Sva ova pobolj­ša­nja posled­njih osam­de­set ili deve­de­set godi­na dogo­di­la su se nasu­prot Mark­so­vim pred­vi­đa­nji­ma. Mark­si­stič­ki soci­ja­li­sti vero­va­li su da se sta­nje rad­ni­ka nika­da neće pobolj­ša­ti. Oni su sle­di­li pogre­šnu teo­ri­ju, famo­zni “gvo­zde­ni zakon nadni­ca”. Taj zakon kaže da u kapi­ta­li­zmu rad­nič­ke nadni­ce ne mogu pre­ma­ši­ti iznos veći od izno­sa potreb­nog za rad­ni­ko­vo pre­ži­vlja­va­nje, jer u slu­ča­ju da mogu, rad­nik ne bi bio ispla­tiv za preduzeće.

Mark­si­sti su for­mul­li­sa­li svo­ju teo­ri­ju na sle­de­ći način: ako se pove­ća­ju nadni­ce rad­ni­ci­ma – podi­žu­ći pla­te iznad nivoa neop­hod­nog za odr­ža­nje – pove­ća­će se i broj rad­nič­ke dece; i ova deca, kada uđu na trži­šte rada, pove­ća­će broj rad­ni­ka do tač­ke kada će nadni­ce pasti, dovo­de­ći pono­vo rad­ni­ke do gra­ni­ce pre­ži­vlja­va­nja – na mini­mal­ni nivo neop­ho­dan za opsta­nak, koji će jedva omo­gu­ći­ti da rad­nič­ka popu­la­ci­ja ne izu­mre. Ali ova Mark­so­va ide­ja, koju dele i mno­gi dru­gi soci­ja­li­sti, isto­vet­na je kon­cep­tu rad­nog čove­ka koji bio­lo­zi (s pra­vom) kori­ste kada istra­žu­ju živo­tinj­ski svet. Svet miše­va, na primer.

Ako živo­tinj­skim orga­ni­zmi­ma ili mikro­bi­ma pove­ća­te koli­či­nu hra­ne – pre­ži­ve­će više njih. Ako im sma­nji­te hra­nu – sma­nji­će im se broj. Kod čove­ka, ipak, stva­ri sto­je dru­ga­či­je. Čak i rad­nik – upr­kos činje­ni­ci da mark­si­sti to ne pri­zna­ju – ima dru­ga­či­je potre­be od onih koje se tiču samo pre­hra­nji­va­nja i pro­du­ža­va­nja vrste. Pove­ća­nje real­nih nadni­ca ne dovo­di samo do pove­ća­nja popu­la­ci­je, ono tako­đe, i na prvom mestu, dovo­di do pobolj­ša­nja pro­seč­nog život­nog stan­dar­da. Zbog toga danas mi u Zapad­noj Evro­pi i u Sje­di­nje­nim Drža­va­ma uži­va­mo viši život­ni stan­dard nego lju­di u zemlja­ma u ravo­ju, reci­mo u Africi.

Među­tim, mora biti jasno da ova­kav život­ni stan­dard zavi­si od ponu­de kapi­ta­la. Time se obja­šnja­va razli­ka izme­đu uslo­va u Sje­di­nje­nim Drža­va­ma i uslo­va u Indi­ji. Kada su u Indi­ji poče­li da se pri­me­nju­ju moder­ni nači­ni bor­be pro­tiv zara­znih bole­sti – bar do nekog nivoa – došlo je do neza­be­le­že­nog popu­la­ci­o­nog rasta. Među­tim, budu­ći da pove­ća­nje u popu­la­ci­ji nije pra­ti­lo odgo­va­ra­ju­će pove­ća­nje u koli­či­ni inve­sti­ra­nog kapi­ta­la, došlo je do pove­ća­nja siro­ma­štva. Zemlja posta­je pro­spe­ri­tet­ni­ja u pro­por­ci­ji sa rastom inve­sti­ra­nog kapi­ta­la po gla­vi sta­nov­ni­ka.

Nadam se da ću u mojim sle­de­ćim pre­da­va­nji­ma ima­ti pri­li­ke da se detalj­ni­je poza­ba­vim ovim pro­ble­mi­ma i da ću moći da ih raz­ja­snim, zato što neki ter­mi­ni – poput ter­mi­na “kapi­tal inve­sti­ran po gla­vi (per capi­ta) sta­nov­ni­ka” – zahte­va­ju detalj­ni­je objašnjenje.

Ipak, mora­te stal­no ima­ti na umu da se čuda u eko­no­mi­ji ne deša­va­ju. Čita­li ste i slu­ša­li puno puta o tako­zva­nom nemač­kom eko­nom­skom čudu – opo­rav­ku Nemač­ke nakon pora­za u Dru­gom svet­skom ratu. Ali to nije bilo čudo. To je bila pri­me­na prin­ci­pa slo­bod­no trži­šne eko­no­mi­je, meto­da kapi­ta­li­zma, iako ne u pot­pu­no­sti i u svim seg­men­ti­ma. Sva­ka drža­va može da doži­vi to isto “čudo” eko­nom­skog opo­rav­ka, iako moram da kažem da se eko­nom­ski opo­ra­vak ne deša­va usled čuda, već usled pri­me­ne, ili kao rezul­tat, isprav­nih eko­nom­skih politika.


Prvo od šest pre­da­va­nja koje je Ludvig fon Mizes odr­žao stu­den­ti­ma u Argen­ti­ni 1956 godi­ne. Svih šest pre­da­va­nja je kasni­je obja­vlje­no u popu­lar­noj knji­zi Eko­nom­ska poli­ti­ka: misli dana­šnji­ce i sutra­šnji­ce. Tekst pred vama pred­sta­vlja redi­go­va­ni pre­vod tek­sta „Kapi­ta­li­zam“ sa blo­ga Libe­ra­li­zam. Izvor: Ludvig von Mises, Eco­no­mic Poli­cy: Tho­ughts for Today and Tomor­row.