Samo u Americi

Raz­go­va­raj­mo o boga­ti­ma – o onim lju­di­ma koji su, po mišlje­nju biv­šeg kon­gre­sme­na Ričar­da Gepar­ta (Gep­hardt) "pobed­ni­ci u život­noj lutri­ji" koje reži­ser Majkl Mur u svo­joj knji­zi :"Bra­te, gde je moja zemlja?" ana­te­mi­še da su posta­li boga­ti pre­ko leđa siromašnih.

Fara Grej (Gray) je rasla u većin­ski crnač­kom kvar­tu Čika­ga. U svo­joj 8‑oj godi­ni pokre­nu­la je sop­stve­ni biznis u pro­i­zvod­nji limu­na­de, kasni­je u dome­nu kapi­tal­nih ula­ga­nja, pro­i­zvod­nji hra­ne, i na kra­ju osno­va­la novi­ne. U svo­joj 17-oj godi­ni, Fara Grej je bila mili­o­ner, direk­tor 4 kom­pa­ni­je, i ima­la kan­ce­la­ri­je na Vostri­tu, u Las Vega­su i Los Anđelesu.

I dok je posta­ja­nje mili­o­ne­rom u 17-oj godi­ni ipak ret­ka stvar, mili­o­ne­ri kasni­jeg život­nog doba uop­šte nisu ret­kost. Po istra­ži­va­nju TNS Finan­sij­skog ser­vi­sa iz 2004 godi­ne, pro­ce­nje­no je da u Ame­ri­ci posto­ji oko 8,2 mili­o­na doma­ćin­sta­va sa imo­vi­nom vred­ni­jom od mili­on dolara.

To pred­sta­vlja porast od 33%, sa 6,2 mili­o­na, koli­ko ih je bilo 2003 godine!

Ko su ti lju­di koje neki opi­su­ju kao dobit­ni­ke u život­noj lutri­ji, ili pak kao one koji su posta­li boga­ti eksplo­a­ti­šu­ći siro­ma­šne? Jed­na stvar koja je sigur­na jeste da oni nisu sino­vi i ćer­ke Rok­fe­le­ra, Kene­di­je­vih ili Van­der­bil­ta? Po istra­ži­va­nju Dr. Toma­sa Sten­li­ja (Stan­ley) i Vili­je­ma Dan­koa (Dan­ko), obja­vlje­nom u nji­ho­voj knji­zi "Mili­o­ner iz sused­stva; izne­na­đu­ju­ća taj­na ame­rič­kog bogat­stva", 80% dana­šnjih ame­rič­kih mili­o­ne­ra pred­sta­vlja­ju prvu gene­ra­ci­ju bogatih.

Pro­fe­so­ri Dan­ko i Sten­li navo­de i dru­ge karak­te­ri­sti­ke ovih 8,2 mili­o­na mili­o­ner­skih doma­ćin­sta­va. Manje od 20% njih su nasle­di­li 10% ili više svog bogat­stva. Više od polo­vi­ne njih nije nasle­di­lo ni jedan jedi­ni dolar! Manje od 25% je ikad pri­mi­lo neki poklon od rođa­ka veći od 10 000$, i 91% njih nikad nije dobi­lo na poklon ni jedan jedi­ni dolar vla­sni­štva nad rani­jim poro­dič­nim biznisom!

Biti prva gene­ra­ci­ja boga­tih u Ame­ri­ci nije ništa novo. Sten­li i Dan­ko kažu da je "i pre sto godi­na bila ista situ­a­ci­ja. U časo­pi­su Ame­rič­ka eko­no­mi­ja, Sten­li Laber­got (Laber­gott) je dao pre­gled 4 047 ame­rič­kih mili­o­ne­ra. On izve­šta­va da su 84% njih bili novo­bo­ga­ta­ši koji su sti­gli do vrha bez ika­kvog nasle­đe­nog bogatstva."

Sve ovo govo­ri o jed­noj od naj­u­ni­kat­ni­jih oso­bi­na naše nacije.

To što zna­te kako je neka oso­ba pro­šla u živo­tu, ne zna­či da zna­te oda­kle je poče­la. Dru­gim reči­ma, u našem dru­štvu posto­ji toli­ko eko­nom­ske pokre­tlji­vo­sti da star­to­va­nje sa skrom­nim sre­stvi­ma, ili čak iz teškog siro­ma­štva, ne spre­ča­va niko­ga da se uspe­nje na vrh.

Po poda­ci­ma pore­ske upra­ve, 85,8 naj­ma­njih pore­skih pla­ti­ša 1979 godi­ne pome­ri­li su se na više nivoe, a često i u prvu peti­nu po veli­či­ni pla­će­og poreza.

Evo mog pita­nja za vas: šta da radi­mo sa lju­di­ma koji pri­hva­ta­ju pesi­mi­zam i fata­li­zam – da im kaže­mo da su siro­ma­šni zato što su dru­gi boga­ti, ili da crn­ci­ma kaže­mo da oni nika­da neće uspe­ti zbog rasi­zma u dru­štvu? Kako da se odno­si­mo pre­ma poli­ti­ča­ri­ma, medij­skim inte­lek­tu­al­ci­ma i pro­fe­so­ri­ma na fakul­te­tu koji zago­va­ra­ju poli­ti­ku zavi­sti – govo­re­ći lju­di­ma laži o tome kako su boga­ti posta­li boga­ti pre­ko leđa siro­ma­šnih? Ja sam ras­tao u siro­ma­štvu fli­a­del­fij­skih blo­ko­va, i to nisu bile pre­o­vla­đu­ju­će lek­ci­je pre pola veka. Moja maj­ka je tvr­di­la da "mi ima­mo budžet za pivo, a uku­se za šam­pa­njac". A moj očuh je upo­zo­ra­vao, "ako hoćeš da uspeš u ovom sve­tu, moraš da usta­ješ rano a ležeš kasno."

Ova­kve poru­ke su mno­go kori­sni­je siro­ma­šnim oso­ba­ma nego pod­gre­va­nje nji­ho­ve zavi­sti i ube­đi­va­nje da su neči­je žrtve. Meni se lič­no naj­vi­še dopa­da odgo­vor evan­ge­li­stič­kog pasto­ra Ajka Reve­ren­da (Reve­rend) na pita­nje šta mi tre­ba da uči­ni­mo za siro­ma­šne. On je rekao "naj­bo­lja stvar koju možeš da ura­diš za siro­ma­šne jeste da ne posta­neš jedan od njih."

Pre­vod: Ivan Jan­ko­vić


Vol­ter Vili­jams je pro­fe­sor eko­no­mi­je u pen­zi­ji Uni­ver­zi­te­ta "Geor­ge Mason" u Virdžiniji.