Što manje priče o Kejnsovoj knjizi, tim bolje

Jozef SumpeterOpšta teo­ri­ja zapo­sle­no­sti, kama­te i nov­ca, Džon Maj­nard Kejns, Mac­mil­lan and Com­pa­ny, Lon­don, 1936.

Knji­ga gospo­di­na Kejn­sa (John Maynard Keynes) o temelj­nim pita­nji­ma koja su u samom sre­di­štu aktu­el­nih prak­tič­nih raspra­va, nesum­nji­vo je svo­je­vr­stan doga­đaj. Svi mi koji smo ima­li pri­li­ku da bude­mo sve­do­ci išče­ki­va­nju naših naj­bo­ljih stu­de­na­ta, nestr­plje­nju koje su ispo­lji­li zbog nemo­guć­no­sti da odmah pri­ba­ve­svoj pri­me­rak ove knji­ge, žaru s kojim su je guta­li, i zain­te­re­so­va­no­sti poka­za­noj u svim seg­men­ti­ma anglo­a­me­rič­kih zajed­ni­ca pri­jem­či­vim za ova­kvu vrstu šti­va (a i u nekim koji nisu), mora­mo pre sve­ga da auto­ru česti­ta­mo na zna­čaj­nom lič­nom uspe­hu, uspe­hu ni za jotu manjem u slu­ča­je­vi­ma nega­tiv­ne reak­ci­je, nego u onim gde je ova knji­ga iza­zva­la vatre­no divlje­nje. Nepo­volj­ni pri­ka­zi u izve­snom smi­slu samo­po­tvr­đu­ju koli­ko je taj uspeh stva­ran. Pa čak i ja, budu­ći da sam se name­rio da napi­šem još jedan od takvih pri­ka­za, sve­srd­no pri­sta­jem na takvu impli­ka­ci­ju i želim da poja­snim da je ono što name­ra­vam da kažem, na svo­je­vr­stan nekon­ven­ci­o­na­lan način, počast jed­nom od naj­bri­li­jan­ti­jih lju­di koji su se ika­da bavi­li eko­nom­skom problematikom.Tome tre­ba doda­ti izraz zahval­no­sti jed­nog pre­da­va­ča na daru koji je, po svo­joj silo­vi­toj postav­ci i kraj­njoj jed­no­stav­no­sti, nepro­ce­nji­vo pola­zi­šte za raspra­vu. Obra­ća­ju­ći nam se s pije­de­sta­la Kem­bri­dža i iz auto­ro­ve jedin­stve­ne lič­ne pozi­ci­je, bra­nje­na od gru­pe vatre­nih i ume­šnih pri­sta­li­ca, ova knji­ga će nesu­mlji­vo biti domi­nan­tan pred­met raz­go­vo­ra i raz­mi­šlja­nja neko duže vreme.

U svom uvo­du g. Kejns pod­vla­či zna­čaj reči „Opšta teo­ri­ja“ u naslo­vu. On nas uve­ra­va da se obra­ća prven­stve­no kole­ga­ma eko­no­mi­sti­ma i čini se da pozi­va na čisto teo­rij­sku raspra­vu. Ali, nije baš tako lako pri­hva­ti­ti taj poziv, pošto svu­gde zapra­vo ple­di­ra za već defi­ni­sa­nu poli­ti­ku, a na sva­koj stra­ni­ci duh te poli­ti­ke viri pre­ko rame­na ana­li­ti­ča­ra, daju­ći okvir nje­go­vim pret­po­stav­ka­ma, vode­ći mu pero. U tom smi­slu, kao i u još pone­kom, obr­ni-okre­ni po sre­di je Rikar­do (Ricar­do). Impli­cit­no ponu­đen savet i ekspli­cit­no obzna­nje­na dru­štve­na vizi­ja nisu sada pred­met naše pažnje. Taj savet (svi zna­ju šta je to što g. Kejns save­tu­je) može biti i dobar. Za dana­šnju Engle­sku vero­vat­no i jeste. Ta vizi­ja možda zaslu­žu­je kom­pli­ment da izra­zi­to sna­žno izra­ža­va stav jed­ne civi­li­za­ci­je u pro­pa­da­nju. U tom pogle­du, ova knji­ga pro­sto pri­zi­va soci­o­lo­ško tuma­če­nje u mark­si­stič­kom klju­ču, i sasvim sigur­no će joj, dok trep­neš okom, takvo tuma­če­nje i biti dato.

Ipak, od pre­sud­ne je važno­sti izbe­ći trpa­nje u istu vre­ću sa bilo kakvim poku­ša­jem oži­vlja­va­nja rikar­di­jan­ske prak­se dele­nja save­ta pod pla­štom opšte nauč­ne isti­ne. A taj savet – bilo da je dobar ili loš – ima smi­sla jedi­no uz osvrt na prak­tič­ne neda­će u okvi­ru jedin­stve­ne isto­rij­ske situ­a­ci­je u datom vre­me­nu i datoj zemlji. Ova­kva prak­sa pre­o­bra­ža­va prak­tič­na pita­nja u nauč­na, uno­se­ći raz­dor među eko­no­mi­ste – što se već uoča­va u sva­koj raspra­vi povo­dom ove knji­ge – po lini­ji poli­tič­kog opre­de­lje­nja, u prvom tre­nut­ku kupe­ći lovo­ri­ke, a potom žanju­ći trnje – čemu sve­do­či kob rikar­di­jan­ske eko­no­mi­je – što ni u jed­nom ni u dru­gom slu­ča­ju nema nika­kve veze s nau­kom. Eko­no­mi­ja nika­da neće ima­ti, niti će zaslu­ži­va­ti bilo kakav auto­ri­tet sve dok se ta besram­na ali­jan­sa ne raš­či­ni. Sre­ćom, posto­ji izve­sna težnja koja stre­mi upra­vo takvom isho­du. No, ova knji­ga nas pono­vo vra­ća na poče­tak. Još jeda­red ispa­da da su soci­ja­li­sti, kao i insti­tu­ci­o­na­li­sti, u pra­vu što eko­nom­sku teo­ri­ju pro­su­đu­ju baš ona­ko kako to i čine.

Koli­ko je ova knji­ga rikar­di­jan­ska po svom duhu i name­ri, toli­ko je to i po svo­joj zanat­skoj izra­di. Na delu je ista teh­ni­ka izbe­ga­va­nja pro­ble­ma pomo­ću umet­nih 1 defi­ni­ci­ja koje, upa­ko­va­ne zajed­no sa izra­zi­to spe­ci­fi­ko­va­nim pret­po­stav­ka­ma, pro­i­zvo­de para­dok­so­li­ke tau­to­lo­gi­je, kao i pomo­ću kon­stru­i­sa­nja spe­ci­jal­nih slu­ča­je­va koji­ma je autor i u svom umu i u izla­ga­nju poda­rio skli­zak teren opšto­sti. U jed­noj ključ­noj tač­ki zapra­vo ne dose­že do nivoa već doseg­nu­tog od stra­ne onih auto­ra koji su šezde­se­tih godi­na pro­šlog veka kri­ti­ko­va­li neke od postu­la­ta ono­ga što je za njih bilo „kla­sič­no“ uče­nje, 2 pre sve­ga Long (Lon­ge) i Tor­ton (Thorn­ton). Oni su savr­še­no dobro zna­li da sta­ra apa­ra­tu­ra ponu­de i potra­žnje može poslu­ži­ti u vrlo ogra­ni­če­nom obi­mu samo uko­li­ko se pri­me­ni na poje­di­nač­na dobra, stro­go govo­re­ći ‒ na poje­di­nač­na dobra od rela­tiv­no malog zna­ča­ja, a da joj se gubi ili menja zna­če­nje uko­li­ko se pri­me­ni na opšte dru­štve­ne agre­ga­te. Zapra­vo, to je prven­stve­no i bila nji­ho­va zamer­ka teo­ri­ji plat­nog fon­da. Bazič­na postav­ka g. Kejn­sa (a to je jedi­no što ovde može­mo raz­ma­tra­ti) poči­va na suprot­sta­vlja­nju oče­ki­va­ne neto 3 “dobi­ti“, koja je jed­na­ka oče­ki­va­nom pro­fi­tu plus oče­ki­va­nim  teku­ćim pla­ća­nji­ma pre­ma čini­o­ci­ma (za defi­ni­ci­ju vide­ti stra­nu 24), i onih dobi­ti čije bi oče­ki­va­nje bilo taman dovolj­no da ponu­ka pre­du­zet­ni­ke da se odlu­če da pro­i­zve­du odgo­va­ra­ju­ću koli­či­nu doba­ra. Dve tabe­le ili dve funk­ci­je su zami­šlje­ne s name­rom da opi­šu pona­ša­nje i među­sob­ne odno­se ovih dve­ju osnov­nih pro­men­lji­vih. Podu­da­ra­nje prve sa obič­nom Mar­ša­lo­vom kri­vom tra­žnje i podu­da­ra­nje dru­ge sa obič­nom Mar­ša­lo­vom kri­vom ponu­de je oči­gled­no. Zapra­vo, g. Kejns govo­ri o agre­gat­noj tra­žnji u jed­nom slu­ča­ju i agre­gat­noj ponu­di u dru­gom, čine­ći da se sti­ču u jedin­stve­noj ”tač­ki pre­se­ka”. Teško da se može naći oprav­da­nje kako za ova­kvo pro­ši­ri­va­nje ”Mar­ša­lo­vog krsta”, tako i za nje­go­vu pri­me­nu na pita­nje nov­ca, što je do danas osta­lo kao gre­šna zao­stav­šti­na Kem­bridž­ke grupe.

Pre­laz na cen­tral­nu temu knji­ge postig­nut je upo­re­đi­va­njem tih dve­ju osnov­nih pro­men­lji­vih, ne spram pro­i­zvod­nog učin­ka nego upo­sle­no­sti, i to ne upo­sle­no­sti resur­sa uop­šte nego upo­sle­no­sti rad­ne sna­ge. G. Kejns je oba­zriv pri­li­kom isti­ca­nja činje­ni­ce da broj zapo­sle­nih rad­ni­ka nije pro­por­ci­o­na­lan pro­i­zvod­nom učin­ku, baš kao što je i Rikar­do bio pri isti­ca­nju da vred­nost ne može biti pro­por­ci­o­nal­na koli­či­ni rada. Ali rezo­nu­ju­ći baš kao i Rikar­do, g. Kejns pret­po­sta­vlja da je upo­sle­nost rad­ne sna­ge ”odgo­va­ra­ju­ći” indeks pro­zvod­nog učin­ka koji je otud dobi­jen. Argu­men­ti koje nude obo­ji­ca auto­ra, kao pot­kre­plje­nje za ono što je kao postu­pak oči­gled­no nedo­pu­sti­vo u bilo čemu što pre­ten­du­je da bude jed­na ”opšta” teo­ri­ja, jesu začu­đu­ju­će slič­ni. Obo­ji­ca pre­vas­hod­no izra­ža­va­ju težnju da isklju­če pro­me­ne pro­i­zvod­nog učin­ka – ili, u Rikar­do­vom slu­ča­ju, ”bogat­stva” – iz područ­ja teorije.

Tre­ba­lo bi da je jasno vidlji­vo šta to zna­či. Čita­o­ci ovog Gla­sni­ka sle­ći će rame­ni­ma na teo­ri­ju koja sta­ti­sti­ča­ra osta­vlja na cedi­lu u nje­go­vom hrva­nju sa vital­nim pro­ble­mi­ma koji okru­žu­ju indeks pro­duk­tiv­no­sti. No, bez obzi­ra na ovo, rasu­điv­nje na osno­vu pret­po­stav­ke da su pro­me­ne u pro­i­zvod­nom učin­ku pove­za­ne jedi­no sa pro­me­na­ma u upo­sle­no­sti name­će dodat­nu pret­po­stav­ku da sve pro­i­zvod­ne funk­ci­je osta­ju nepro­me­nje­ne. E sad, izvan­red­no obe­lež­je kapi­ta­li­zma jeste da one čine upra­vo suprot­no, da biva­ju nepre­sta­no revo­lu­ci­o­ni­sa­ne. Kapi­ta­li­zam kao pro­ces je u sušti­ni pro­ces pro­me­ne, onog tipa koji je u ovoj knji­zi una­pred otpi­san, a svi nje­go­vi karak­te­ri­stič­ni feno­me­ni i pro­ble­mi pro­i­zla­ze iz činje­ni­ce da je on upra­vo takav pro­ces. Teo­ri­ja koja postu­li­ra nepro­me­nji­vost pro­i­zvod­nih funk­ci­ja može, uko­li­ko je kohe­rent­na, ipak biti od neke kori­sti teo­re­ti­ča­ru. Ali, to je teo­ri­ja o nekom dru­gom sve­tu i bez ika­kvog dodi­ra sa sta­njem stva­ri u savre­me­noj pro­i­zvod­nji, uklju­ču­ju­ći neza­po­sle­nost. Nika­kvo tuma­če­nje moder­nih obr­ta, “osku­di­ca u izo­bi­lju“ i tome slič­no, ne može se izve­sti iz nje.

Osnov­na teza, po kojoj nepot­pu­na zapo­sle­nost može posto­ja­ti u drža­vi sa sta­bil­nom rav­no­te­žom i da je za to odgo­vor­na šted­nja, nači­nje­na je tako da pro­is­ho­di iz dve dopun­ske hipo­te­ze. Prva – opred­me­će­na u kon­cep­tu sklo­no­sti ka potro­šnji – jeste ”kada agre­gat­ni real­ni doho­dak pora­ste, agre­gat­na potro­šnja pora­ste, ali ne u toj meri kao dobit” (stra­na 27). Ovo g. Kejns udo­sto­ja­va podi­za­nja na nivo ”psi­ho­lo­škog zako­na”, u naj­go­rem sti­lu minu­lih vre­me­na. Na stra­nu pita­nje činje­nič­no­sti – sta­ti­sti­ka o pro­da­ji na rate i dru­gim obli­ci­ma potro­šač­kih kre­di­ta jasno uka­zu­je da ima mesta sum­nji – takva ”sklo­nost” nije ništa dru­go do puki deus ex mac­hi­na, bez­vre­dan uko­li­ko ne razu­me­mo meha­ni­zam pro­me­ne situ­a­ci­ja, u koji­ma izda­ci  potro­ša­ča nai­zme­nič­no rastu i opa­da­ju, a izli­šan uko­li­ko ga razu­me­mo. Pret­po­sta­vlja­ju­ći, kako god, neku neza­vi­snu i siste­mat­sku težnju ka takvom isho­du, g. Kejns otkri­va ”jaz” u izda­ci­ma koji iz toga sle­de, i koji može, a i ne mora, biti pre­mo­šćen ula­ga­nji­ma, i koji stre­mi šire­nju kako dru­štvo posta­je boga­ti­je. Sve ovo vodi uvo­đe­nju dru­ge hipo­te­ze: hipo­te­ze o neu­spe­hu ”pod­sti­ca­nja ulaganja”.

Budu­ći da je g. Kejns odstra­nio naj­moć­ni­ji zama­jac inve­sti­ci­ja, finan­si­ra­nje pro­me­na u pro­i­zvod­nim funk­ci­ja­ma, pro­ces ula­ga­nja u nje­go­vom teo­rij­skom sve­tu teško da ima bilo kakve veze s pro­ce­som ula­ga­nja u stvar­nom sve­tu. Bilo kom doka­zu, čak i ako je uspe­šan, da (apso­lut­no ili rela­tiv­no) opa­da­nje ”pod­sti­ca­nja ula­ga­nja” pro­i­zvo­di nepot­pu­nu zapo­sle­nost, neće se pri­da­va­ti više zna­ča­ja nego­li doka­zu da se motor­no vozi­lo ne može kre­ta­ti bez gori­va. Ali takav dokaz, čak i pod svo­jim sop­stve­nim pre­mi­sa­ma i uz pri­hva­ta­nje da će u sve­tu g. Kejn­sa posto­ja­ti siste­mat­ska težnja da pod­sti­ca­nja ula­ga­nja sla­be, 4 suo­či­će se sa oči­gled­nom pri­med­bom da sklo­nost ka potro­šnji i pod­sti­ca­nje ula­ga­nja nisu među­sob­no neza­vi­sni. Na poje­di­nim mesti­ma (na pri­mer, stra­na 30) čini se da g. Kejns doi­sta sma­tra kao da jesu. Može mu se ipak opro­sti­ti kob­na gre­ška koju će to pro­u­zro­ko­va­ti, jer sva­ki put (na pri­mer, stra­na 31) on zapra­vo dopu­šta posto­ja­nje nekog meha­ni­zma urav­no­te­ža­va­nja. Ali pak, ceo teo­rij­ski okvir, to jest, okvir u smi­slu osnov­nih obe­lež­ja eko­nom­skog pro­ce­sa, pro­pa­da, i mi smo prak­tič­no pre­pu­šte­ni trve­nji­ma, ili “leplji­vo­sti”, insti­tu­ci­o­nal­nim inhi­bi­ci­ja­ma i slič­no, što naro­či­to može spre­či­ti kamat­nu sto­pu da bla­go­vre­me­no rea­gu­je ili, u opštim crta­ma, spre­či­ti ceo meha­ni­zam urav­no­te­ža­va­nja da isprav­no funkcioniše.

Ogra­ni­če­nost pro­sto­ra nam ne dozvo­lja­va da ula­zi­mo u raspra­vu oko mul­ti­pli­ka­to­ra, nje­go­vom odno­su pre­ma sklo­no­sti pre­ma potro­šnji, siste­mu plat­nih jedi­ni­ca, i dru­gim ala­ti­ma pomo­ću kojih g. Kejns raz­ra­đu­je svo­je osnov­ne ide­je. Želeo bih ipak da pozdra­vim nje­go­vu čisto mone­tar­nu teo­ri­ju kama­ta, koja je, koli­ko mi je pozna­to, prva koja je nasta­la posle moje. Naža­lost, moram da dodam kako sva­ka slič­nost tu pre­sta­je, kao i da ne sma­tram da je moj stav podlo­žan pri­med­ba­ma s koji­ma će se ovaj dru­gi zasi­gur­no suo­či­ti. Neke razli­ke će išče­znu­ti, uko­li­ko poj­mo­vi potra­žnje nov­ca i ,,sklo­no­sti likvid­no­sti“ – što je još jedan deus ex mac­hi­na; ima ih za ceo jedan Olimp – budu zame­nje­ni poj­mo­vi­ma pro­i­ste­klim iz eko­nom­skih pro­ce­sa što leže u osno­vi povr­šin­skih feno­me­na koje ova dva poj­ma ozna­ča­va­ju. Ali time će i mno­gi od upe­ča­tlji­vih zaklju­ča­ka tako­đe nesta­ti. Celo­kup­na vizi­ja kapi­ta­li­zma kao pro­ce­sa će se pro­me­ni­ti. Kama­ta će izgu­bi­ti vode­ću pozi­ci­ju koju ima u ana­li­zi g. Kejn­sa, uz pomoć iste one teh­ni­ke koja je Rikar­du omo­gu­ći­la da tvr­di kako pro­fit zavi­si od cene žita­ri­ca. A i usle­di­će pot­pu­no dru­ga­či­ja dija­gno­za savre­me­nih poteškoća.

Što manje pri­če o naj­no­vi­joj knji­zi, tim bolje. Neka oni koji pri­hva­ta­ju u njoj izlo­že­nu poru­ku pre­i­na­če isto­ri­ju fran­cu­skog anci­en régi­me otpri­li­ke na ova­kav način: Luj XV je bio naj­pro­sve­će­ni­ji monarh. Ose­tiv­ši potre­bu da sti­mu­li­še potro­šnju obez­be­dio je uslu­ge takvih ekspe­ra­ta na tom polju kao što su madam Pom­pa­dur i madam Di Bari. One su pri­o­nu­le na posao s nevi­đe­nom pri­lje­žno­šću. Puna zapo­sle­nost, mak­si­ma­lan uči­nak i sve­op­šte bla­go­sta­nje tre­ba­lo je da usle­de. Isti­na je među­tim da ume­sto toga nala­zi­mo bedu, sram, i napo­slet­ku, poto­ke krvi. Ali to je, ipak, puka podudarnost.


Izvor: Jour­nal of the Ame­ri­can Sta­ti­sti­cal Asso­ci­a­ti­on, Vol. 31, No. 196 (Dec., 1936), pp. 791–795. Pre­vod: Slo­bo­dan Radosavljević


  1. Defi­ni­ci­ja nevolj­ne neza­po­sle­no­sti, stra­na 15, može da poslu­ži kao pri­mer. Doslov­ce shva­će­na (što sva­ka­ko ne bi bilo korekt­no uči­ni­ti) zna­či­la bi da je prak­tič­no neza­mi­sliv slu­čaj da rad­ni­ci po defi­ni­ci­ji nisu deli­mič­no neza­po­sle­ni. Jer, ako cene potro­šač­kih doba­ra neznat­no pora­stu, a osta­li para­me­tri osta­nu isti, jasno je da će kako potra­žnja, tako i ponu­da rad­ne sna­ge pora­sti u kon­ku­rent­nim uslo­vi­ma. Ovo posled­nje barem sve dotle dok je flek­si­bil­nost mar­gi­nal­ne kori­sno­sti pri­ho­da za rad­ni­ke ona­kva kakvom nas sada­šnja sta­ti­sti­ka navo­di da veru­je­mo da jeste.[]
  2. Defi­ni­ci­ja koju g. Kejns daje za reč „kla­si­čan”, koju je sači­nio kako bi uklju­čio pro­fe­so­ra Pigua (Pigou), a koji se ne može uvr­sti­ti među kla­si­ke ni po jed­nom kri­te­ri­ju­mu sem po kri­te­ri­ju­mu izu­zet­nog postig­nu­ća, pod­se­ća me na malu zgo­du s jed­nom gru­pom stu­de­na­ta. Pri­me­tio sam da jedan od njih upor­no refe­ri­ra na izra­zi­to neo­bi­ča­je­nu tvrd­nju kao na „orto­dok­snu”. Upi­tao sam ga zašto to radi, budu­ći  da ta tvrd­nja nije deo prvo­bit­nog uče­nja. Nje­gov odgo­vor je gla­sio, „orto­dok­snim napro­sto zovem sve što ne volim”. Tre­ba­lo bi usput ulo­ži­ti pri­go­vor na kri­tič­ke meto­de g. Kejn­sa. Ali van toga, žalo­sno je da tako bri­li­jan­tan pred­vod­nik daje tako loš pri­mer pot­pu­nim odsu­stvom vere­cun­dia. Nisam ja nika­kav mark­si­sta. Ipak dovolj­no pri­zna­jem Mark­so­vu veli­či­nu da me vre­đa kada ga svr­sta­va­ju zajed­no sa Sil­vi­om Gese­lom (Sil­vio Gesell) i Mej­džo­rom Dagla­som (Major Dou­glas).  G. Kejns je nepra­ve­dan čak i pre­ma Mej­džo­ru Dagla­su, pošto nema nika­kvog oprav­da­nja za nje­go­vo nipo­da­šta­va­nje, uko­li­ko se pri­hva­ti gle­di­šte ove knji­ge. Sva­ka­ko su Marks i kla­si­ci (u pra­vom smi­slu reči) bili dozla­bo­ga u kri­vu po mno­gim pita­nji­ma kao što je i nor­mal­no da pio­ni­ri budu. Ipak, naspram g. Kejn­sa, oni ima­ju pra­vo. Na mar­ša­li­jan­ci­ma je da pro­ce­ne nje­gov stav pre­ma Mar­ša­lo­vom uče­nju.[]
  3. Nagla­sak na oče­ki­va­nim u odno­su na stvar­ne vred­no­sti je u skla­du sa savre­me­nim ten­den­ci­ja­ma. Ali oče­ki­va­nja nisu, od stra­ne g.Kejnsa, pove­za­na sa ciklič­nim situ­a­ci­ja­ma koje ih pro­u­zro­ku­ju i shod­no tome posta­ju neza­vi­sne pro­men­lji­ve i kraj­nje deter­mi­nan­te eko­nom­skog dela­nja. Takva ana­li­za može, u naj­bo­ljem slu­ča­ju, da done­se čisto for­mal­ne rezul­ta­te a da nikad ni ne zagre­be ispod povr­ši­ne. Oče­ki­va­nje popri­ma vred­nost obja­šnje­nja jedi­no ako nam je raz­ja­šnje­no zašto lju­di oče­ku­ju to što oče­ku­ju. U suprot­nom, oče­ki­va­nje je puko deux ex mac­hi­na koje pri­kri­va pro­ble­me ume­sto da ih reša­va.[]
  4. Mno­gi­ma će kon­sta­ta­ci­ja takve ten­den­ci­je zvu­ča­ti „rea­li­stič­no”. Što je u skla­du sa sko­ra­šnjim isku­stvom, a pod­jed­na­ko bi bili tač­no i, reci­mo, 1720, ili 1825, ili 1873. Nika­kva pot­po­ra datoj teo­ri­ji ne može se izve­sti oda­tle, pošto se zasni­va isklju­či­vo na posma­tra­nju povr­šin­skog meha­ni­zma dubok ede­pre­si­je koja je već u toku, čije obja­šnje­nje se mora potra­ži­ti van nje­ga samog.[]