Antifašizam — poslednje utočište nitkova?

sradosavljevicOsu­đi­va­ti faši­zam je vero­vat­no naj­la­god­ni­je poli­tič­ko dekla­ri­sa­nje u civi­li­zo­va­nom sve­tu: ”faši­zam” je dis­kur­ziv­na kva­li­fi­ka­ci­ja čija se upo­treb­na sušti­na iscr­plju­je u funk­ci­ji dis­kva­li­fi­ka­ci­je enti­te­ta na koji se refe­ri­ra ‒ naj­jed­no­stav­ni­je mogu­će isklju­či­va­nje pro­stim eti­ke­ti­ra­njem. A s obzi­rom da ovo isklju­či­va­nje teži da bude apso­lut­no, apso­lut­no nepri­zna­va­nje legi­ti­mi­te­ta, posle­di­ca je pot­pu­na ispra­žnje­nost ovog anti­sta­va od bilo kakvog poli­tič­kog i etič­kog sadr­ža­ja. Tač­ni­je, poli­tič­ki sadr­žaj posta­je pot­pu­no pro­i­zvo­ljan i dema­go­ški ‒ ”Ja sam anti­fa­ši­sta, dakle, ako se ne sla­žeš sa nekim mojim sta­vo­vi­ma ‒ ti si fašista.”

”Anti­fa­ši­zam” tako može da se kori­sti za maski­ra­nje apo­li­tič­no­sti i/ili poli­tič­ke nepi­sme­no­sti ‒ ”Evo, potvr­dio sam svo­ju podr­šku civi­li­za­cij­skoj samo­sve­sti i stvar­no bi bilo nepri­stoj­no dalje pre­i­spi­ti­va­ti moju poli­tič­ku neza­in­te­re­so­va­nost i/ili inte­lek­tu­al­nu lenjost.” Može se kori­sti­ti kao pri­vid­no oprav­da­va­nje obič­nog huli­gan­stva ‒ ”Eno faši­ste! Pre­bij­mo ga!” Ali, može da se upo­tre­bi i kao efi­ka­sno dema­go­ško sred­stvo za ”nor­ma­li­za­ci­ju” poli­tič­kih sta­vo­va i ide­o­lo­gi­ja čija je poli­tič­ka, ide­o­lo­ška i etič­ka vred­nost jed­na­ka faši­zmu, pa čak i za ”nor­ma­li­za­ci­ju” samog fašizma.

Isto­rij­ski posma­tra­no, faši­zam je nastao kao pro­i­zvod soci­ja­li­stič­kog pokre­ta. I to ne zbog isto­rij­sko-kon­tin­gent­ne činje­ni­ce da je Muso­li­ni bio pri­pad­nik soci­ja­li­stič­kog pokre­ta pre kon­sti­tu­i­sa­nja faši­stič­kog, nego zbog činje­ni­ce da je faši­zam naci­o­na­li­zam struk­tu­ri­ran po soci­ja­li­stič­kom obra­scu, a samim tim suštin­ski spa­da među soci­ja­li­stič­ke ide­o­lo­gi­je – mla­đi bli­za­nac komunizma.

U tom peri­o­du je kon­zer­va­ti­vi­zam defi­ni­tiv­no izgu­bio domi­nat­nu pozi­ci­ju nad poli­tič­kim kon­tek­stom, a ulo­gu ori­jen­ta­ci­o­ne ide­o­lo­gi­je i kri­te­ri­ju­ma za kla­si­fi­ka­ci­ju poli­tič­kog spek­tra pre­u­zeo je soci­ja­li­zam usto­li­čiv­ši meta­fi­zič­ku povla­šće­nost kolek­ti­va ume­sto poret­ka i hije­rar­hi­je. Iako je libe­ra­li­zam tre­ba­lo da stu­pi na to mesto, nakon Atlant­ske revo­lu­ci­je (otpo­če­la Holand­skom, nasta­vi­la se Slav­nom, vrhu­ni­la Ame­rič­kom i pre­ki­nu­la se pre­o­bra­ža­jem u soci­ja­li­zam Fran­cu­ske revo­lu­ci­je ‒ pro­to­to­ta­li­tar­ni “Teror” inspi­ri­san Ruso­om) kon­zer­va­ti­vi­zam se u Evro­pi defan­ziv­no sta­bi­li­zo­vao. Sve do Febru­ar­ske revo­lu­ci­je u Rusi­ji, tog oka­sne­log i sla­bog izdan­ka Atlant­ske revo­lu­ci­je. 1917, u Rusi­ji, bolj­še­vi­ci, nakon pora­za na izbo­ri­ma, orga­ni­zu­ju puč, pre­u­zi­ma­ju vlast i pobe­đu­ju u gra­đan­skom ratu uspo­sta­viv­ši prvu tota­li­tar­nu drža­vu po meri radi­kal­nog kolek­ti­vi­zma ‒ Sovjet­ski Savez. Doga­đaj poznat kao Okto­bar­ska revo­lu­ci­ja, koja se često svo­di na deset dana puča.

U među­vre­me­nu se struk­tu­ri­ra­la nova mani­fe­sta­ci­ja kolek­ti­vi­zma ‒ sce­na­rio je ostao isti, samo je glav­na ulo­ga odu­ze­ta kla­si i pove­re­na naci­ji. Muso­li­ni­je­vo kum­stvo toj ide­o­lo­gi­ji je ozva­ni­če­no 1922. u Ita­li­ji, kada su faši­stič­ke kolo­ne umar­ši­ra­le na vlast. Hitler, koji nije uspeo da se pučem doče­pa vla­sti ‒ morao je da sače­ka pobe­du na izbo­ri­ma 1933, obo­ga­tio je ide­o­lo­šku bašti­nu pri­pi­sav­ši naci­ji rasni karakter.

Poste­pe­no su se nazi­vi za dve nemark­si­stič­ke radi­kal­no kolek­ti­vi­stič­ke ide­o­lo­gi­je ‒ faši­zam (bez rasi­stič­kih ele­me­na­ta) i naci­zam (faši­zam pro­žet rasi­zmom) ‒ sto­pi­li u jed­nu gene­rič­ku odred­ni­cu obu­hva­ta­ju­ći i sve dru­ge neko­mu­ni­stič­ke kolek­ti­vi­zme, na pri­mer poli­tič­ki kon­sti­tu­i­san reli­gi­o­zni fun­da­men­ta­li­zam (tzv. “kle­ro­fa­ši­zam”).

Komin­ter­nov­ski komu­ni­sti su već uve­li­ko soci­jal­de­mo­kra­te (a soci­jal­de­mo­kra­ti komu­ni­ste, prven­stve­no u Nemač­koj) nazi­va­li soci­jal-faši­sti­ma, da bi vre­me­nom, tokom dru­ge polo­vi­ne dva­de­se­tog veka, faši­sta postao sva­ki poli­tič­ki pro­tiv­nik čije sta­vo­ve tre­ba pro­gla­si­ti nepri­hva­tlji­vim. Na pri­mer, svo­je­vre­me­no je pozna­ti mark­si­stič­ki teo­re­ti­čar i filo­zof, Jir­gen Haber­mas, pro­zvao i neke šest­de­se­to­sma­še ‒ levim fašistima.

U poče­ci­ma uspo­na faši­zma u Evro­pi, mno­gi su u nje­mu vide­li ide­o­lo­gi­ju kadru da pari­ra komu­ni­zmu po mobi­li­za­cij­skom poten­ci­ja­lu. Delom zbog kon­tek­stu­al­ne domi­na­ci­je kolek­ti­vi­zma i anti­ka­pi­ta­li­zma nad poli­tič­kim dis­kur­som, delom zbog zasle­plje­nog anti­ko­mu­ni­zma, pre­vi­đe­na je činje­ni­ca da slič­nost u moguć­no­sti pokre­ta­nja masa pro­i­zla­zi iz isto­vet­no­sti ide­o­lo­ške struk­tu­re. Evrop­ski poli­tič­ki izbor je, prak­tič­no, sve­den na izbor izme­đu dve vari­ja­ci­je na istu ide­o­lo­šku temu ‒ ili faši­zam ili komu­ni­zam. Indi­vi­du­a­li­stič­ke ide­o­lo­gi­je libe­ra­li­zma su struk­tur­no bile nevi­dlji­ve opcije.

1932. je stvo­re­na dis­funk­ci­o­nal­na Anti­fa­ši­stič­ka Akci­ja ‒ savez KPD (nemač­ki komu­ni­sti) i SPD (soci­jal­de­mo­kra­ti) ‒ iako se KPD i dalje na nekim sku­po­vi­ma poja­vlju­je zajed­no sa NSDAP, čak poku­ša­va da pre­u­zme SA. 1939. Sovjet­ski Savez i Tre­ći Rajh skla­pa­ju Pakt o nenapadanju.

Dru­gi svet­ski rat je indu­ko­vao stva­ra­nje anti­fa­ši­stič­ke koa­li­ci­je izme­đu demo­krat­skih drža­va (uglav­nom engle­skog govor­nog područ­ja, gde je libe­ra­li­zam opstao kul­tu­ro­lo­ški, zbog duge tra­di­ci­je, iako je u poli­tič­koj i eko­nom­skoj sfe­ri pri­vre­me­no mar­gi­na­li­zo­van), s jed­ne stra­ne, i tota­li­tar­nog Sovjet­skog save­za, s dru­ge. Nakon pobe­de nad faši­zmom (7. maja 1945. Nemač­ka je bez­u­slov­no kapi­tu­li­ra­la), teh­nič­ki naziv za tak­tič­ku koa­li­ci­ju zado­bio je etič­ku teži­nu, zbog moral­nog uža­sa naci­stič­kog holo­ka­u­sta. “Anti­fa­ši­zam” je posta­la lozin­ka za apso­lut­ni etič­ki prag ljud­ske civilizacije.

Narav­no, sovjet­ski pro­pan­gan­di­sti su brzo uoči­li moguć­nost dema­go­ške upo­tre­be nazi­va koji pose­du­je i jak vred­no­sni naboj i sadr­žaj­nu pra­zni­nu. Uz sve­srd­nu pomoć kako mark­si­sta, tako i “kori­snih idi­o­ta”, igra­ju­ći isto­vre­me­no i na kar­tu seman­tič­ke disper­ziv­no­sti poj­ma suprot­sta­vlje­nog anti­fa­ši­zmu (faši­zam ‒ sva­ki neko­mu­ni­stič­ki kolek­ti­vi­zam), i na kar­tu pri­sut­no­sti moral­nog bati­na­še­nja refe­ren­ta koji se isklju­ču­je, uspe­li su da inte­lek­tu­al­nom mnje­nju u mno­gim demo­krat­skim zemlja­ma namet­nu uti­sak da komu­ni­zam ima moral­ni mono­pol u pobe­di nad faši­zmom, upr­kos svom etič­kom defi­ci­tu. Tako je anti­fa­ši­zam, osim nega­tiv­nog vred­no­va­nja i osu­de faši­zma, isto­vre­me­no postao sred­stvo pozi­tiv­nog vred­no­va­nja i pro­pa­gi­ra­nja komunizma.

Iako je logič­ki neo­dr­ži­vo iz etič­ke nepri­hva­tlji­vo­sti odre­đe­ne sin­gu­lar­ne ide­o­lo­gi­je izvo­di­ti, po auto­ma­ti­zmu, pre­po­ruč­lji­vost bilo koje dru­ge, naro­či­to ako je u pita­nju mani­fest­no razli­či­ta ali struk­tur­no iden­tič­na ide­o­lo­gi­ja, demo­krat­ska jav­na mnje­nja su pod­le­gla emo­tiv­noj uce­ni i zane­ma­ri­la logi­ku i zdrav razum. Zane­ma­ri­la su činje­ni­cu da je iz indi­vi­du­a­li­stič­ke per­spek­ti­ve sva­ki kolek­ti­vi­zam nadre­đen poje­din­cu nepri­hva­tljiv. Da je u bilo kom radi­kal­nom kolek­ti­vi­zmu eti­ka nemoguća.

Nakon pada Ber­lin­skog zida, kada je komu­ni­zam nestao iz rele­vant­ne poli­tič­ke real­no­sti ‒ osta­viv­ši opis svo­je bašti­ne u Crnoj knji­zi komu­ni­zma, anti­fa­ši­zam je opstao kao uto­či­šte onih koji više nisu mogli da zastu­pa­ju komu­ni­stič­ku ilu­zi­ju, ali nisu mogli ni da se suo­če s real­no­šću, sa suštin­skom iden­tič­no­šću svih radi­kal­no kolek­ti­vi­stič­kih ide­o­lo­gi­ja, sa indi­vi­du­a­li­zmom kao opci­jom. Neki su posta­li post­mo­der­ni­sti, neki cini­ci koji kri­ti­ku­ju sve posto­je­će odu­stav­ši od nuđe­nja bilo kakve arti­ku­li­sa­ne alter­na­ti­ve, a neki su pro­le­te­ri­zam (ter­min Dž. B. Šoa) zame­ni­li naci­o­na­li­zmom. Osnov­ni razlog ‒ resan­ti­man spram kapi­ta­li­zma. Pošto je kapi­ta­li­zam eko­nom­ski pore­dak koji poči­va na indi­vi­du­a­li­stič­kim pre­mi­sa­ma, ekspli­cit­nim pri­hva­ta­njem poli­tič­kog indi­vi­du­a­li­zma mora­li bi, bar načel­no, da u nekom obli­ku pri­hva­te i kapitalizam.

Pome­ra­nje upo­treb­nog teži­šta sa pro­mo­ci­je komu­ni­zma na oču­va­nje anti­ka­pi­ta­li­stič­kog resan­ti­ma­na dove­lo je do otva­ra­nja mane­var­skog pro­sto­ra i za neko­mu­ni­stič­ki anti­ka­pi­ta­li­zam. Kaba­ni­ca anti­fa­ši­zma je posta­la toli­ko izno­še­na i puna zakr­pa da je čak i faši­sti posta­lo mogu­će da je jav­no ogr­ne ‒ “holo­ka­ust je posle­di­ca rasi­zma, a izvor­ni faši­zam nije rasi­stič­ki, dakle, pra­vi faši­zam je ‘anti­fa­ši­stič­ki’, jer je rasi­stič­ki faši­zam devi­jant­na sen­ka faši­stič­ke Ideje”.