Srećizam — jeziva nova ekonomija zadovoljstva

Deidre MccloskeyU prvom pane­lu jed­ne od epi­zo­da stri­pa Snu­pi – pret­hod­ni su bili o tome kako Lusi kri­ti­ku­je svo­ga mla­đeg bra­ta, Linu­sa, što nije dobar brat – Lusi pita šta joj to Linus dono­si: “Šta je ovo?” “Por­ci­ja sla­do­le­da.” Linus onda obja­šnja­va: “Doneo sam ti je kako bi ti život ovde na Zemlji bio lep­ši.” Ona se zado­volj­no nasme­ja, i neka­rak­te­ri­stič­no za nju: “Pa, hva­la ti… Ti si dobar brat.” U posled­njem pane­lu Linus odla­zi sme­še­ći se: “Sre­ća je kad te pohva­li sestra!”

To bi bilo to. Do zado­volj­stva se može doći pomo­ću stva­ri poput por­ci­je sla­do­le­da. Psi­ho­lo­zi su tač­no poka­za­li da lju­di sti­ču naj­vi­še zado­volj­stva baš onda kao što se i vama čini ako ste ljud­sko biće: kada jedu, reci­mo, gove­đi pršut na raža­nom hle­bu u sen­dvi­čar­ni­ci kod Mani­ja na Ruzvelt Rou­du, u neka­da­šnjoj mod­noj četvr­ti Čika­ga. U pore­đe­nju s tim, sre­ća je mno­go kom­pli­ko­va­ni­ja stvar, mada se i za njom može tra­ga­ti kod Mani­ja. To je zado­volj­stvo nala­že­nja ute­he u košer hra­ni, sve do opa­da­ju­će gra­nič­ne kori­sno­sti posled­njeg zalo­ga­ja – ali tako­đe i izra­ža­va­nje svog urba­nog iden­ti­te­ta i “čika­štva”, čak i po cenu zna­čaj­nih nepri­jat­no­sti dola­že­nja do Mani­ja i trplje­nja pro­dav­če­vih uvre­da. To je kada vašem pri­ja­te­lju, pri­pro­stom goji, poka­že­te jevrej­ski deo Gra­da Širo­kih Rame­na, 1 pri­ka­zu­ju­ći tako vaš filo­se­mi­ti­zam. To je uče­stvo­va­nje u ame­rič­koj demo­kra­ti­ji kafe­te­ri­ja iz pede­se­tih godi­na. Tako­đe, to je suo­ča­va­nje sa malim dodat­nim slo­jem na vašim kuko­vi­ma. To je i kad vas pohva­li sestra. Zado­volj­stvo je tre­nut­ni možda­ni impuls. Sre­ća je dobra pri­ča vašeg živo­ta. Grč­ka reč za sre­ću je “euda­i­mo­nia”, što bukval­no zna­či “ima­ti dobrog anđe­la čuva­ra”, poput Kla­ren­sa iz Život je lep. Udžbe­nič­ka defi­ni­ci­ja grč­ke ide­je kod Ari­sto­te­la kaže da je takva sre­ća “bla­žen­stvo koje je kraj­nje i samo­do­stat­no, budu­ći svr­hom naših čina.”

Ali danas posto­ji nova nau­ka o sre­ći, i neki psi­ho­lo­zi i goto­vo svi eko­no­mi­sti koji se njo­me bave žele da misli­te kako je sre­ća zado­volj­stvo. Dalje, oni pre­dla­žu da izra­ču­na­ju vašu sre­ću pita­ju­ći vas gde sto­ji­te na ska­li od tri pode­o­ka, 1–2‑3: “ne baš sreć­ni”, “pri­lič­no sreć­ni”, “vrlo sreć­ni”. Onda žele da pre­đu na teh­nič­ku mani­pu­la­ci­ju bro­je­vi­ma, poka­zu­ju­ći da i vi, tako­đe, može­te da bude­te “sreć­ni”, samo ako dopu­sti­te psi­ho­lo­zi­ma i eko­no­mi­sti­ma da vam poka­žu (i drža­vi) kako.

Dugo­roč­no gle­da­no, razu­me se, sko­ra­šnja je poja­va da smo tako čiste save­sti posta­li opsed­nu­ti bilo zado­volj­stvom ili sre­ćom. U seku­lar­nim tra­di­ci­ja­ma, poput grč­ke ili kine­ske, ver­zi­ja sre­će kao zado­volj­stva je u sva­kom smi­slu pot­ce­nji­va­na u viso­koj teo­ri­ji u odno­su na poli­tič­ko ili filo­zof­sko zna­nje. Drev­ni kine­ski mudrac Čuang Ce 2 posma­trao je neko­li­ko zlat­nih ribi­ca u baze­nu: “Pogle­daj kako su sreć­ne!” Pra­ti­lac mu je odgo­vo­rio: “Kako znaš da su sreć­ne?” Čuang Ce: “Kako znaš da ne znam?” U Hri­šćan­stvu, tokom većeg dela isto­ri­je, bla­go, a ne zado­volj­stvo, će biti čuva­no u raju a ne ovde dole gde lopo­vi pro­va­lju­ju. Na kra­ju, kako bi to jedan teo­log pre osam­na­e­stog veka rekao – tako­đe i moder­ni mate­ma­tič­ki eko­no­mi­sta – bes­kraj­ni život posle smr­ti je bes­kraj­no poželj­ni­ji od sva­kog konač­nog zado­volj­stva u zemalj­skom životu.

Dok­tri­na o ne-sre­ći čini­la je bez­ra­zlo­žnim poku­ša­je da se uki­ne siro­ma­štvo ili rop­stvo ili nasi­lje nad žena­ma. Bakre­njak bačen pro­sja­ku je zna­čio da dava­lac sti­če jedan ste­pe­nik ka raju, micvu, hasa­na­at; ali antič­ka pohva­la dobro­čin­stvu nije impli­ci­ra­la plan da se usvo­je pro­gra­mi bla­go­sta­nja ili da se utvr­de pra­va na lič­nu slo­bo­du ili da se ceni viši naci­o­nal­ni doho­dak. Život sači­njen od sede­nja pored Zapad­ne kapi­je 3 sa čini­jom za sit­ni­nu je, na kra­ju kra­je­va, infi­ni­te­zi­mal­no mali deo neči­jeg živo­ta koji tek dola­zi. Navik­ni­te se na to: za sad i do kra­ja vašeg živo­ta ovde dole, to je vaše mesto u veli­kom lan­cu biva­nja. Upr­ti­te svoj krst i pre­sta­ni­te da zapo­ma­že­te. Da li je bit­no koli­ko ste bed­ni u ovom živo­tu ako ćete dobi­ti svoj kolač na nebu kada umre­te? Takav fata­li­zam mno­gih reli­gi­ja — “ako Bog da”, kaže­mo mi, “im yirt­zeh has­hem”, “insh'Allah”, “deo volen­te” – pret­ho­dio je pra­znoj pri­či o zemalj­skoj sreći.

A onda, u osam­na­e­stom veku, naša zemalj­ska sre­ća nam je posta­la bit­na, i to na vrlo uče­ni način. Do 1776. “život, slo­bo­da i tra­ga­nje za sre­ćom” je bila neo­ri­gi­nal­na for­mu­la­ci­ja ono­ga što smo svi, narav­no, pri­zna­va­li da naj­vi­še želi­mo. Džon Lok nas je učio 1677. godi­ne da “je posao lju­di da budu sreć­ni na ovom sve­tu kroz uži­va­nje stva­ri od pri­ro­de pot­či­nje­nih živo­tu, zdra­vlju, lako­ći i zado­volj­stvu” — mada je dodao bogo­bo­ja­žlji­vo — “i kroz udob­nu [to će reći – ute­šnu] nadu u sle­de­ći život kada se ovaj zavr­ši.” Do 1738. je grof de Mira­bo pisao pri­ja­te­lju, jed­no­stav­no pre­po­ru­ču­ju­ći: “Šta tre­ba da je naš jedi­ni cilj: sreća.”

''Naš jedi­ni cilj.' Da bi vide­li koli­ko je čud­na jed­na takva pri­med­ba, raz­mo­tri­te da li bi ona bila izre­če­na od stra­ne neke bit­ne oso­be 1538. godi­ne. Mar­tin Luter? Mike­lan­đe­lo? Kar­lo Peti? Ne. Oni su tra­ži­li božan­sku, umet­nič­ku ili poli­tič­ku sla­vu – ne nešto tako pito­mo poput sre­će. Ipak, kra­jem sedam­na­e­stog veka su čak i angli­kan­ski sve­šte­ni­ci poče­li da pro­po­ve­da­ju da nas Bog želi sreć­ni­ma koli­ko i sve­ti­ma. Nazva­li su to “eudaj­mo­ni­zam”. Angli­kan­ci i, izne­na­đu­ju­će, neki kon­gre­ga­ci­o­ni­sti iz Nove Engle­ske okre­nu­li su se pro­tiv sta­re, gru­be, avgu­sti­nov­ko-kal­vi­ni­stič­ke stru­je. Mi nismo, izja­vlji­va­li su eudaj­mo­ni­sti, puki gre­šni­ci u ruka­ma lju­ti­to­ga Boga, crvi nedo­stoj­ni sve­tlo­sti. Mi smo Bož­ja volje­na stvo­re­nja, nje­go­vi ljubimci.

Eudaj­mo­ni­stič­ki zao­kret je bio Vrlo Dobra Stvar, dovo­de­ći do sve­žih stre­mlje­nja koja bi da popra­ve naš osta­nak ovde na Zemlji, neka od njih vrlo uspe­šna. Demo­kra­ti­ja je bila jed­na, jer, ako ste pra­ti­li misao o uni­ver­zal­noj sre­ći, posta­lo je nemo­gu­će nasta­vi­ti s insi­sti­ra­njem da je zado­volj­stvo Voj­vo­de ili Gospo­di­na Bisku­pa ono što je jedi­no bit­no. Pro­sve­će­ni despo­ti toga doba su tvr­di­li da tra­že dobro za sve, što je na para­dok­sa­lan način dalo ide­ju sve­ti­ni da možda ona sama može to da uradi.

Para­lel­no sa počet­nim kora­ci­ma demo­kra­ti­je i za nju veza­nog vel­fe­ri­zma, zalo­že­nog za bol­ni­ce i bes­plat­no jav­no obra­zo­va­nje, poja­vi­le su se bur­žo­a­ska čast i slo­bo­da. Poja­viv­ši se u Holan­di­ji i Engle­skoj, kao i sever­no­a­me­rič­kim engle­skim kolo­ni­ja­ma, taj je kom­bi­no­va­ni par bur­žo­a­skih pre­vred­no­va­nja uzro­ko­vao moder­no bogat­stvo. Alek­sis de Tokvil je 1835. pisao da “sve engle­ske kolo­ni­je [u Sever­noj Ame­ri­ci] u vre­me nji­ho­vog rođe­nja … ima­ju sud­bi­nu da poka­žu razvoj … bur­žo­a­ske i demo­krat­ske slo­bo­de za koju isto­ri­ja sve­ta još uvek nije ponu­di­la pot­pu­ni model.” Ili pono­vo o prvoj indu­strij­skoj naci­ji: “Gle­da­ju­ći zama­jac koji je poli­tič­ki život dao ljud­skom duhu u Engle­skoj; gle­da­ju­ći Engle­za … nadah­nu­tog ose­ća­njem da može uči­ni­ti sve … nisam u žur­bi da se zapi­tam da li mu je pri­ro­da podi­gla luke i dala mu uga­lj i železo.”

Kao rezul­tat, real­ni pri­hod po gla­vi je počeo da raste posle 1800. sa bez­na­de­žnih 3 dola­ra dnev­no koje je čove­čan­stvo trpe­lo još od peći­na, na 125 dola­ra dnev­no koje sve veći delo­vi sve­ta danas uži­va­ju – a sve­jed­no na 30 dola­ra dnev­no koje pro­se­čan čovek danas tro­ši, uklju­ču­ju­ći sta­nov­ni­ke Čada i Ban­gla­de­ša kad se upro­se­če sa Japan­ci­ma i Ame­ri­kan­ci­ma. To je deset puta više stva­ri, više pri­stu­pa čistoj vodi, duži život­ni vek, pa čak i, za one pro­seč­nih pri­ma­nja, više por­ci­ja sla­do­le­da i pršu­te na raža­nom hle­bu. A za brzo rastu­ći pro­ce­nat onih sa 125 dola­ra dnev­no, to zna­či više Mocar­ta i više fakul­tet­skih diploma.

1789. u bur­žo­a­skoj Engle­skoj, novo­stvo­re­na dok­tri­na o sre­ći je od stra­ne Dže­re­mi­ja Ben­ta­ma uči­nje­na meto­do­lo­ški pot­pu­no “nauč­nom”. To da je tra­ga­nje za sre­ćom s pra­vom sma­tra­no smi­slom živo­ta – do tada je već posta­lo rutin­skim mišlje­njem – obla­če­ći se se u savre­me­nu filo­zof­sku košu­lju eudaj­mo­ni­zma poput one, izme­đu osta­lih, Dej­vi­da Hju­ma. I, pote­zom tako tipič­nim još od Toma­sa Hob­sa i Džo­na Loka, Ben­tam je 1789. “sre­ću” napro­sto inter­pre­ti­rao kao “zado­volj­stvo”. “Bol i zado­volj­stvo … vla­da­ju sva­kim našim delom, sva­kom našom reč­ju, sva­kom našom mišlju.”

Ono jedin­stve­no što je Ben­tam uneo u eudaj­mo­ni­zam, u svom Uvo­du u nače­la mora­la i zako­no­dav­stva i nastu­pa­ju­ćim spi­si­ma, jeste ana­li­tič­ka, sko­ro mate­ma­tič­ka, pre­ci­znost. Sko­ro, zai­sta, do gra­ni­ce ludo­sti: nje­gov sistem je opi­si­van kao “haos pre­ci­znih ide­ja.” Ben­tam je tvr­dio da smo u sušti­ni svi snab­de­ve­ni sre­ćo­me­tri­ma na teme­ni­ma naših gla­va, sa kojih se mogu pro­či­ta­ti uti­li i onda sabi­ra­ti među lju­di­ma kako bi se utvr­dio ispra­van pra­vac dru­štve­nog dela­nja – zatvo­ri sa stra­ža­ra­ma u sre­di­ni, reci­mo, ili kanal u Nika­ra­gvi, ili pra­va živo­ti­nja, ili odba­ci­va­nje zako­na pro­tiv zele­na­še­nja. Ben­ta­mov mla­di pri­ja­te­lj Džon Stju­art Mil je u svom kome­mo­ra­tiv­nom ese­ju iz 1838. obja­snio da je uobi­čaj­na ide­ja eudaj­mo­ni­zma dobi­la novi zama­jac u “meto­du oslo­nje­nom na deta­lj – … gde neće biti raz­ma­tra­nja celi­na dok one ne budu izde­lje­ne na svo­je delo­ve, niti apstrak­ci­ja dok one ne budu pre­ve­de­ne u realitete.”

'“Ali”, nasta­vlja Mil, “ovaj sistem, odli­čan da pred oči­ma misli­o­ca drži sve što zna, ne čini ga dovolj­no uče­nim; zna­nje o nekim karak­te­ri­sti­ka­ma stva­ri nije dovolj­no za celi­nu.” I pored Milo­ve pri­tu­žbe – on je bio zavi­dan eko­no­mi­sta kao i veli­ki filo­zof – belo­svet­ski filo­zo­fi moder­ne eko­no­mi­je su poste­pe­no zame­ni­li svo­je zna­nje celi­ne zna­njem o delo­vi­ma. Ben­ta­mi­zam je postao dru­go ime za “poli­tič­ku eko­no­mi­ju”, kasni­je pre­i­me­no­va­nu u – “nauč­ni­je” – “eko­no­mi­ku”. Još može­te vide­ti duh Ben­ta­ma u cost-bene­fit ana­li­zi izgrad­nje novog auto­pu­ta ili mere­nju naci­o­nal­nog dohot­ka po oso­bi po danu. A eko­no­mi­sti su ube­di­li mno­ge. Kao što je eko­no­mi­sta Robert Nel­son sko­ro ista­kao, ben­ta­mi­stič­ka eko­no­mi­ka je do kra­ja dva­de­se­tog veka posta­la seku­lar­na reli­gi­ja libe­ral­nih dru­šta­va. Nema Boga i Dže­re­mi Ben­tam je nje­gov prorok.

Takvom ana­li­tič­kom uti­li­ta­ri­zmu je kra­jem devet­na­e­stog veka dodat ekspe­ri­men­tal­ni metod u psi­ho­lo­gi­ji, pogo­to­vo u Nemač­koj. U zoru toga doba, naj­bo­lji nauč­ni­ci su se za krat­ko pona­da­li da sre­ćo­me­tri na našim teme­ni­ma zai­sta mogu biti detek­to­va­ni i poku­ša­li su da testi­ra­ju lju­de na to. Ali do vre­me­na Prvog svet­skog rata, na žalost, psi­ho­lo­zi su biva­li sve obes­hra­bri­va­ni­ji u svom neo­po­zi­ti­vi­stič­kom pro­jek­tu mere­nja sre­će. Izgle­da da nije bilo nači­na upo­re­di­ti Kono­ro­vu sre­ću sa Lili­nom, ili čak biti nači­sto u vezi sa prav­cem kre­ta­nja Lili­nih uti­la tokom vre­me­na, a pogo­to­vo nije bilo nači­na dode­lji­va­nja upo­re­di­vih broj­ki bilo kojoj od tih veli­či­na. Psi­ho­lo­zi, a onda i eko­no­mi­sti, su poče­li da shva­ta­ju da nema sre­ćo­me­ta­ra na našim glavama.

Eko­no­mi­sti toga vre­me­na su teši­li sebe onim što je osta­lo pozna­to kao “ordi­na­li­zam”. Može­te me posma­tra­ti kako kod Mani­ja real­no pra­vim izbor izme­đu sen­dvi­ča sa pršu­tom, i za iste nov­ce, sen­dvi­ča sa uso­lje­nom tele­ti­nom. Mojim izbo­rom otkri­vam da više zado­volj­stva dobi­jam od pršu­te. Svr­sta­vam dve stva­ri po redu. Ipak, nije­dan psi­ho­log niti eko­no­mi­sta ne može reći koli­ko zado­volj­stva dobi­jam – 10 uti­la za uso­lje­nu tele­ti­nu, reci­mo, nasu­prot 16,876 za pršu­tu. Uti­li zvu­če lepo i nauč­no, ali, za razli­ku od pala­ca žive u ter­mo­me­tru ili fun­ti vazdu­šnog pri­ti­ska u posu­di, oni ne pose­du­ju pri­rod­ne jedi­ni­ce. Fren­sis Isi­dro Edžvort je 1881. pri­me­tio (mada se još uvek nadao da je “kar­di­nal­no” mere­nje uti­la mogu­će): “Mi ne može­mo izbro­ja­ti zlat­na zrna živo­ta; mi ne može­mo odre­di­ti broj 'nei­zbro­ji­vim osme­si­ma' mora lju­ba­vi; ali se čini da smo spo­sob­ni da pri­me­ti­mo da negde posto­ji više, a negde manje, jedi­ni­ca zado­volj­stva, masa sre­će; i to je dovolj­no.” (Edžvort, mada mate­ma­ti­čar i nauč­nik kvan­ti­fi­ka­tor, nije bio var­va­rin: citi­rao je Eshi­la, Oko­va­ni Pro­me­tej, stih 90, koga je čitao na grč­kom; a “zlat­na zrna” poti­ču od Alfre­da Lor­da Teni­so­na.) Nje­go­vi nasled­ni­ci u eko­no­mi­ji su se zado­vo­lja­va­li tri­ko­vi­ma kako bi vide­li koja se kor­pa doba­ra pre­fe­ri­ra u odno­su na dru­gu i bata­li­li su poku­ša­je da izme­re uti­le. (Bata­li­li su, tako­đe, i grč­ku dra­mu i engle­sku poeziju.)

Ipak, ono što eko­no­mi­sti mogu vrlo lako da izme­re je novac koji kori­sti­te da kupi­te sen­dvič ili pla­ti­te sta­na­ri­nu. Doho­dak nije vaša sre­ća, i dupli­ra­ti ga vas neće uči­ni­ti duplo sreć­ni­jim – ali može da izme­ri vaše moguć­no­sti dela­nja. Još su u kasnom sedam­na­e­stom veku engle­ski “poli­tič­ki arit­me­ti­ča­ri” gene­ra­li­zo­va­li pri­hod jed­ne oso­be kroz BDP, što je po sebi dodat­ni pri­mer ranog moder­nog eudaj­mo­ni­zma i nove bri­ge za eko­nom­sko bla­go­sta­nje naci­je. Kori­gu­ju­ći rast naci­o­nal­nog dohot­ka za obič­nu mone­tar­nu infla­ci­ju – isti sen­dvič sa pršu­tom koji je šezde­se­tih koštao dolar i po, 2012. se ceni na sedam dola­ra – oni mogu sazna­ti koli­ko je moguć­nost naci­je da naba­vlja pršu­tu i nekret­ni­ne i Mocar­to­ve kon­cer­te pora­sla. Naj­ve­će nauč­no otkro­ve­nje potak­nu­to kori­šće­njem BNP‑a je mere­nje ono­ga što eko­no­mi­sti nazi­va­ju “hoke­ja­škim šta­pom”: taj rast (na vrhu, vidi­te) od 3 na 125 dola­ra dnevno.

Kako žalo­sno, ipak, reko­še eko­no­mi­sti: dublja sre­ća nije meri­va. A opet, u for­mi naci­o­nal­nog dohot­ka i cost-bene­fit ana­li­za, mere­nje sre­će iz sen­ke je žive­lo i dalje, daju­ći ute­hu ras­tu­že­nim bihe­vi­o­ral­nim nauč­ni­ci­ma. Ben­tam, nose­ći svoj sre­ćo­me­tar pod miškom, pro­ve­ja­va kao duh kroz eko­no­mi­stič­ki govor. Stra­ho­po­što­va­ni Dani­jel Kane­man je jed­nom napi­sao čla­nak “Natrag Ben­ta­mu?”. “Ben­ta­mi­stič­ki pri­stup”, pri­me­ti­li su Erik Posner i Kas R. San­stajn u knji­zi Zakon i sre­ća, “nikad nije ni odlazio.”

***

Među­tim, odsko­ra, mera­či su se podu­hva­ti­li većeg zado­volj­stva od pukog ordi­na­li­zma sre­će i kupov­ne moći. Od 1950-ih do 1970-ih, eko­no­mi­sti poput Džor­dža Kato­ne i Ber­nar­da M.S. van Pra­ga, soci­o­lo­zi poput Hadli­ja Kan­tri­la i Nor­ma­na Bred­bur­na, a onda i 1980-ih, na veli­ko, psi­ho­lo­zi poput Mar­ti­na E.P. Selig­ma­na, Nor­ber­ta Švar­ca, Fran­ka Fudži­te, Ričar­da J. Dej­vid­so­na, poro­di­ce Diner (Ed, Kerol, Mari­sa i Robert) i, narav­no, Dani­je­la Kane­ma­na, restar­to­va­li su jed­nom napu­šten pro­je­kat kvan­ti­ta­tiv­nog mere­nja sre­će. 1990-ih, neki eko­no­mi­sti, pod­gru­pa u novoj “bihe­vi­o­ral­noj eko­no­mi­ji”, sa odu­še­vlje­njem su se pri­dru­ži­li psi­ho­lo­zi­ma u mere­nju sre­će na način samo-dekla­ra­tiv­nih izja­va o neči­jem nivou sre­će, i pri­dru­ži­va­nju nji­ma samo-dekla­ra­tiv­nih cifa­ra, i nji­ho­vom sabi­ra­nju, i nji­ho­vom upro­se­ča­va­nju među naro­di­ma i dobi­ma. Neki od kvan­ti­ta­tiv­nih hedo­ni­sta su kre­nu­li da pre­po­ru­ču­ju držav­ne poli­ti­ke za vas i mene na teme­lju nji­ho­vih 1–2‑3 stu­di­ja; a poje­di­ni među nji­ma ima­ju uti­caj i na Oba­mi­nu administraciju.

Pro­klet bio ordi­na­li­zam, izja­vlji­va­li su, punom parom napred! Lej­den­ska ško­la u Holan­di­ji je hra­bro oti­šla tamo gde nije­dan ordi­na­li­sta pre nije bio. Kao što su Kane­man, Ed Diner i Švarc sta­vi­li u ured­nič­kom uvod­ni­ku nji­ho­ve uti­caj­ne hre­sto­ma­ti­je, Dobro­bit: Teme­lji hedo­nič­ke psi­ho­lo­gi­je, koja se poja­vi­la 1999: “Naš cilj … nije ni malo skro­man: nada­mo se pro­gla­še­nju novog polja u psi­ho­lo­gi­ji.” I, na teme­lji­ma nove psi­ho­lo­gi­je, pro­gla­si­li su novi dru­štve­ni inže­nje­ring: “mi pre­dla­že­mo”, nasta­vlja­ju oni, “da naci­je tre­ba da poč­nu da nad­gle­da­ju zado­volj­stvo i bol na osno­vu onlajn sve­do­čan­sta­va o svo­jim isku­stvi­ma koje osta­vlja­ju uzor­ci ispi­ta­ni­ka.” To je i četvr­ti Zmaj-Kra­lj Buta­na, Džig­me Sin­gje Vang­čuk, pre­dla­gao da ura­di 1972. godi­ne, a onda, uz pomoć mera­ča sre­će, i ura­dio. 4 Bolje je da vas opo­re­zu­ju, pod­gur­ku­ju i tera­ju vas da bude­te srećni.

Bru­no Frej je obra­zo­va­ni Švaj­ca­rac i bri­ljant­ni kri­ti­čar eko­no­mi­je iznu­tra, ali i on pose­du­je uobi­čaj­nu žud­nju među eko­no­mi­sti­ma da bro­ji zlat­na zrna živo­ta. U svo­joj knji­zi Sre­ća: Revo­lu­ci­ja u eko­no­mi­ji, on pri­zna­je u jed­noj reče­ni­ci da su filo­zo­fi barem ima­li neke sta­vo­ve o ovom pita­nju: “Veko­vi­ma je sre­ća bila cen­tral­na tema filo­zo­fi­je.” Ovu jed­nu reče­ni­cu on pove­zu­je sa šest cita­ta – šest cita­ta i nika­ve dalje raspra­ve iz više od 600 uno­sa iz bibli­o­gra­fi­je ovog obič­no teme­lji­tog uče­nja­ka. Ali šest filo­zo­fa su vrsta koja se stan­dard­no pre­po­zna­je, kao da je Frej pret­po­sta­vio da Ruba­jat ili Razum i ose­ćaj­nost, ili kad smo već tu, Dan mrmo­ta nisu ima­li ništa da kažu o ljud­skoj sre­ći. 429. je godi­na pre Hri­sta u Ati­ni i izla­zi­te iz pozo­ri­šta u kome ste upra­vo pogle­da­li novi hit, Kra­lja Edi­pa. Pri­la­zi vam Sokrat s tabli­com i pita vas gde se nala­zi vaša “sre­ća” na ska­li od tri. Ras­pi­tu­je se o ima­gi­nar­nom kal­ku­la­tiv­nom hedo­ni­zmu vrste 1–2‑3 ili, kako to divan narod s tabli­ca­ma zove, o “hedo­ni­ci­ma”.

To nije nau­ka. Na naj­pom­pe­zni­jem nivou nauč­nog meto­da, hedo­ni­ča­ri bez­gla­vo i sa pred­zna­njem meša­ju “nein­ter­val­ne” ska­le sa “inter­val­nim” ska­la­ma. Ako vam se tem­pe­ra­tu­ra u Čika­gu više svi­đa danas nego 15. janu­a­ra, možda ćete biti nago­vo­re­ni od inter­vju­e­ra da danas oce­ni­te sa 2.76, a 15. janu­ar sa 1.45. Ali dode­lji­va­nje tih vred­no­sti je arbi­trar­no u Bož­jim oči­ma. To po nje­mu nije mera razli­ke čak ni u vašem srcu (jer za nje­ga su sva srca otvo­re­na) izme­đu lepog i hlad­nog dana. U pore­đe­nju s tim, inter­val­na ska­la, poput Cel­zi­ju­so­ve ili Faren­haj­to­ve za dva dana u pita­nju, odi­sta meri 1–2‑3. Boga ne zani­ma kakvu ska­lu kori­sti­te za hedo­ni­ke dok god se radi o inter­val­noj ska­li. Nein­ter­val­ne ska­le napro­sto ran­gi­ra­ju (a kla­si­fi­ka­ci­je napro­sto svr­sta­va­ju). Ne može­mo da teme­lji­mo fizi­ku na tome što ćemo da pita­mo lju­de da li je danas “vru­će, pri­jat­no ili hlad­no” i da oče­ku­je­mo da ćemo iz toga izvu­ći išta kvantitativno.

Bele­že­nje pro­cen­ta lju­di koji govo­re za sebe da su sreć­ni će vam nešto reći, sigur­no, o tome kako lju­di kori­ste reči. To je vred­no zna­nja. Mi nika­da neće­mo moći zna­ti da li je vaše isku­stvo crve­ne boje isto kao moje, ma koli­ko možda­nih ske­no­va napra­vi­li. (Novi hedo­ni­zam je save­znik, doda­će­mo, nove nau­ke o mozgu, koja vese­lo poi­sto­ve­ću­je mozak i um.) Niti može­mo zna­ti šta je crve­no ili 1–2‑3 sre­ća u Bož­jem umu, “objek­tiv­na sre­ća” o kojoj Kane­man govo­ri kao da je pozna­je. Mi, lju­di, može­mo zna­ti samo ono što tvr­di­mo da vidi­mo i ono što o tome može­mo reći. Ono što može­mo zna­ti nije ni objek­tiv­no ni subjek­tiv­no, već (da napra­vim kova­ni­cu) “konjek­tiv­no”. To je ono što zajed­nič­ki zna­mo u našem govo­ru, poput našeg govo­ra o sre­ći. Kon-jek­tiv­no: uba­če­no zajed­no. Nijed­na nau­ka ne može biti o nečem čisto objek­tiv­nom ili čisto subjek­tiv­nom, jer su oba nedostižna.

Ako čovek mučen gla­đu i gra­đan­skim ratom u Južnom Suda­nu izja­vi da je “sre­ćan, ne, vrlo sre­ćan, regu­lar­na troj­ka, da vas pod­se­tim”, nau­či­li smo nešto o čove­ko­vom duhu i nje­go­voj pone­kad polet­noj, a pone­kad obes­hra­bru­ju­ćoj, ćudi. Ali puzi­mo ka ludo­sti ako ide­mo van ljud­skih usa­na i tvr­di­mo da čita­mo objek­tiv­no, ili subjek­tiv­no, nji­ho­va srca na 1–2‑3 način koji je upo­re­div sa nji­ho­vim kom­ši­ja­ma ili sa istim Južno­su­dan­cem kada osvo­ji zele­nu kar­tu na imi­gra­ci­o­noj lutri­ji i doko­pa se Olbanija.

Muko­trp­no dostig­nut nalaz nove nau­ke o hedo­ni­ci­ma je da, ako sta­vi­te na gra­fik stvar­ne pri­ho­de gru­pe lju­di ukr­šte­ne sa bro­je­vi­ma nji­ho­ve “sre­će”, lini­ja uče­sta­lo­sti se penju­ći se navi­še porav­na­va kako pri­hod posta­je viši. Ima svoj pla­fon, u stru­ci poznat kao “hedo­nič­ka tra­ka za trča­nje”. Tako da nema smi­sla ima­ti veći pri­hod, bilo za oso­bu ili naci­ju. Taj zaklju­čak se nudi posvu­da u novoj lite­ra­tu­ri. Na neki način, to je jedi­ni zaklju­čak. To je srž seto­va­nja “gor­njih rezul­ta­ta”, gde na pri­mer, ako vaši ekstre­mi­te­ti izgu­be funk­ci­ju, vi ćete za godi­nu i nešto biti “sreć­ni” sko­ro ono­li­ko koli­ko ste i pre izja­vlji­va­li. Tako da može­mo da skre­še­mo odšte­te paraplegičarima.

Ali sače­kaj­te tre­nu­tak. Ska­la je 1–2‑3. Narav­no da se porav­na­va: pla­fon, kon­kret­no – 3, je ugra­đen u pita­nje, tako da spro­vo­di­lac istra­ži­va­nja dobi­ja ono što je i tra­žio. Kada ste pre­sta­li da tuče­te svo­ju ženu? Da je gra­fi­kon tač­no ska­li­ran bez ugra­đe­ne gor­nje gra­ni­ce, nala­zi od kojih zavi­se mno­gi pre­dlo­zi “poli­ti­ka” bi nestali.

Sva­ko je zado­vo­ljan, narav­no, što su 1–2‑3 nala­zi bazi­ra­ni na masov­nim, pažlji­vo odra­đe­nim istra­ži­va­nji­ma spro­ve­de­nim od stra­ne Naci­o­nal­nog cen­tra za istra­ži­va­nje sta­vo­va ili nemač­kog Socio-eko­nom­skog pane­la ili pono­vlje­na u ekspe­ri­men­ti­ma u labo­ra­to­ri­ja­ma. To je div­no. Tako da bro­je­vi sre­će mogu da budu upo­re­đi­va­ni i upro­se­ča­va­ni i sta­vlja­ni u gra­fi­ke, zar ne? Zato je to nau­ka, je li tako?

Ne, nije tako. Lite­ra­tu­ra se obič­no zasni­va na, pri­me­ri­ce, zlo­u­po­tre­bi ban­kro­ti­ra­nog iska­za o “sta­ti­stič­koj rele­vant­no­sti”, koga je čak i Vrhov­ni sud Sje­di­nje­nih Drža­va, ne baš poznat po razu­me­va­nju sta­ti­sti­ke, odba­cio 2011. zbog nedo­stat­ka nauč­ne ute­me­lje­no­sti (pred­met Matri­xx v. Sira­cu­sa­no, 9–0). Bukval­no sva­ki čla­nak od stra­ne eko­no­mi­sta koji kori­ste 1–2‑3 ska­le uzi­ma da je “sta­ti­stič­ka rele­vant­nost” isto što i nauč­na rele­vant­nost. Ber­nard van Prag i Ada Ferer-i-Kar­bo­nel to rade, na pri­mer, u začu­đu­ju­će teme­lji­toj knji­zi naslo­vlje­noj Mere­nje sre­će: Pri­stup raču­nu zado­volj­stva, dopu­nje­no izda­nje. A opet, dese­ti­ne i dese­ti­ne sta­ti­sti­ča­ra iz obla­sti teo­rij­ske i pri­me­nje­ne sta­ti­sti­ke su od počet­ka dva­de­se­tog veka poka­zi­va­li da izra­ču­na­va­nje nei­zve­sno­sti rezul­ta­ta nije, na kra­ju, isto što i kli­nič­ka ili eko­nom­ska ili prav­na rele­vant­nost rezul­ta­ta. Kao kad bi pred­i­zbor­na ispi­ti­va­nja posta­vlja­la pita­nje da li bi u tom tre­nut­ku “gla­sa­li” za ili pro­tiv pred­sed­ni­ka Oba­me 2012. “Gre­ška” u uzor­ku je uvek dva ili tri pro­cen­ta (zato što je veli­či­na uzor­ka uvek oko 1000 ili 1500 i što je vero­vat­no­ća za “da” oko 50 pro­ce­na­ta: mate­ma­ti­ka mani­pu­la­ci­je bino­mi­ma je osta­vlje­na za vežbu čita­o­ci­ma), što novi­na­ri pažlji­vo pre­no­se kao mogu­ću gre­šku u pred­vi­đa­nju pra­vih izbo­ra. Ali gre­ška u važnom pred­vi­đa­nju nema nika­kve veze sa obič­nom gre­škom u uzor­ku. Ako neza­po­sle­nost pad­ne ispod osam pro­ce­na­ta, Oba­ma će pobe­di­ti, kakva god da je “rele­vant­nost” rezul­ta­ta ispi­ti­va­nja. Ako se otkri­je da je uči­nio pre­lju­bu, izgu­bi­će. I tako dalje: pra­va gre­ška nema nika­kve veze sa gre­škom u uzor­ku. U sve­tlu ove širo­ko pri­hva­će­ne apsurd­no­sti meša­nja male gre­ške u uzor­ku sa važno­šću čove­ka, ne može­mo biti sreć­ni kad čuje­mo van Pra­ga i Ferer-i-Kar­bo­nel da “je u godi­na­ma od prvog izda­nja ove mono­gra­fi­je 2004. godi­ne, sto­ti­ne čla­na­ka napi­sa­no gde su pro­ce­nji­va­ne 'jed­na­či­ne sre­će'.” Ako za “sto­ti­ne” uzme­mo da je to, skrom­no, 50 godi­šnje, onda do sad ima­mo više od 300 čla­na­ka ute­me­lje­nih na sta­ti­stič­koj apsurdnosti.

A lite­ra­tu­ra napro­sto pro­la­zi pored pro­ble­ma koji je pri­me­ćen još u doba prvih kri­ti­ka Ben­ta­ma – da uti­li lju­di ne mogu da se upo­re­đu­ju. To nije obič­no teh­nič­ko pita­nje. To je tako­đe pita­nje ljud­skog dosto­jan­stva. Pret­po­sta­vi­mo da Konor i Lili žive u istim uslo­vi­ma za mere­nje sre­će – istih su pri­ho­da, zdra­vlja itd. A ipak, Lili­na izja­vlje­na “vrlo sreć­na” vred­nost od 2.8 pre­va­zi­la­zi Kono­ro­vih mrša­vih 1.4. Pa, onda: Lili mora da je bolja maši­na za pro­i­zvod­nju sre­će od Kono­ra. Nije bit­no što Lili­ni uti­li nema­ju nika­kve veze sa Kono­ro­vim uti­li­ma. Nala­zi­mo se u car­stvu “Da li voz ide brže noću ili po šina­ma?” (Odgo­vor je, narav­no: “Babe i žabe.”)

Posto­je, u stva­ri, zna­čaj­ni bio­lo­ški i psi­ho­lo­ški doka­zi da su neki lju­di vese­li­ji od dru­gih – u slu­ča­ju da to već niste zna­li. Pa, da vidi­mo: kakve su “poli­tič­ke impli­ka­ci­je”? Pobi­ti Kono­re? Dati sve pare Lila­ma? “Bra­man”, pri­me­tio je Hin­du prav­nik, “ima pra­vo na tač­no pet-i-dva­de­set puta više sre­će nego svi osta­li.” Ako bi se 99 lju­di zado­vo­lji­lo da se nahra­ne sto­tim, onda mak­si­mi­za­ci­ja uti­la kaže: izva­di­te kazan.

To je poput vred­no­va­nja ljud­skih živo­ta u sud­skim spo­ro­vi­ma ili pri­li­kom utvr­đi­va­nja bezbed­no­sti avi­o­na. Dva Kono­ra su jed­na­ka jed­noj Lili? A ipak, izra­ču­na­va­nje vred­no­sti-živo­ta, mada mal­ki­ce mor­bid­no, barem ima oprav­da­nje u tome da, u mno­gim ozbilj­nim slu­ča­je­vi­ma, mi mora­mo i impli­cit­no to i radi­mo, svi­đa­lo nam se ili ne, da odlu­či­mo koli­ko avi­on­skih pro­ve­ra da ima­mo. Avi­on pun depre­si­va­ca – kao i onaj pun prav­ni­ka – tre­ba da ima manje sigur­no­snih pro­ve­ra od onog ispu­nje­nog veseljacima.

Sre­ća je, pre­ko toga, sigur­no mno­go­stru­ka, a ne “S = 2.718”. Živah­no sabi­ra­nje koje spro­vo­de uti­li­ta­ri­sti sek­su­al­nog zado­volj­stva i satis­fak­ci­je poslom i poro­dič­ne lju­ba­vi i bla­žen­stva koje je kraj­nje i samo­do­stat­no budu­ći svr­hom naših čina, kao što su mno­gi psi­ho­lo­zi poka­za­li, nema mno­go smi­sla. Dani­jel Meka­dams, na pri­mer, se zala­že za tri nivoa lič­no­sti: dis­po­zi­ci­o­ne oso­bi­ne (poput moguć­no­sti za zado­volj­stvo u obič­nom živo­tu), karak­ter­ne adap­ta­ci­je i pri­če o našem živo­tu koje pri­ča­mo. Ali nara­tiv – koji će rutin­ski tra­ži­ti bol­ne ustup­ke kako bi ste­kao dosto­jan­stve­nu ozbilj­nost, spre­ča­va čove­ka da se sve­de na zado­volj­stvo doma­će živo­ti­nje koga se Ari­sto­tel s pra­vom gnu­šao – to nije poput jede­nja sla­do­le­da. To je poput dobi­ja­nja kom­pli­men­ta od vaše sestre, pogla­vlje u pri­či u kojoj gra­di­te odnos sa njom. Edžvort je govo­rio kako može­mo da otkri­je­mo “masu sre­će”. Ne može­mo. “Ne bi ima­lo smi­sla”, pisa­la je Mar­ta Nus­ba­um 2008. godi­ne u mudroj i razor­noj kri­ti­ci novih hedo­ni­ča­ra, “tra­ži­ti od lju­di da ran­gi­ra­ju sva svo­ja zado­volj­stva duž jed­ne kvan­ti­ta­tiv­ne dimen­zi­je: to je napro­sto pri­si­lja­va­nje lju­di da odba­ce neke delo­ve sop­stve­nog isku­stva koje bi reflek­si­ja brzo otkrila.”

Pre Ben­ta­ma i Ima­nu­e­la Kan­ta uzi­ma­no je za oči­gled­no da je dobar život mno­go­struk: da uklju­ču­je Sedam Glav­nih Vrli­na, pri­me­ri­ce, osnov­nih boja vrlog i zato sreć­nog živo­ta – razbo­ri­tost, ume­re­nost, sme­lost, pra­vič­nost, veru, nadu i lju­bav. Nakon sve­ga, lju­di pre­ži­vlja­va­ju tra­ge­di­ju izbo­ra, što je sukob takvih vrli­na. Lju­bav pre­ma vašem ocu se suko­blja­va sa vašom nadom da ćete oti­ći na Smit Koledž, kao što je to vide­la Džejn Adams u svom živo­tu. Anti­go­ni­na ver­nost svom kra­lju suko­bi­la se sa lju­ba­vlju pre­ma svom bra­tu. Sre­će nisu zame­nji­ve. Sre­će su mno­go­stru­ke, tuf­na­ste stva­ri, obo­je­ne mno­gim boja­ma. V.C. Filds je upi­tan, nezva­nič­no, o svo­jim sta­vo­vi­ma o sek­su. “Zva­nič­no ili nezva­nič­no”, rekao je, “možda ima nekih stva­ri koje su bolje od sek­sa, i stva­ri koje su gore. Ali nema ničeg što je baš takvo.”

Naj­ja­či argu­ment pro­tiv 1–2‑3 stu­di­ja sre­će dola­zi iz kuti­je za alat filo­zo­fa (i fizi­ča­ra): misa­o­nog ekspe­ri­men­ta. “Sre­ća” posma­tra­na kao samo-izve­štaj o raspo­lo­že­nju sva­ka­ko nije cilj punog ljud­skog živo­ta, zato što, kada bi vam dali, u nekom vrlom novom sve­tu, dro­gu poput ima­gi­nar­ne “some” Oldo­sa Hak­sli­ja, istra­ži­va­ču biste uvek izve­sti­li nivo sre­će od 3.0. Dopa­min, pri­klad­no ime­no­van neu­ro­tran­smi­ter u mozgu, čini čove­ka “sreć­nim”. Samo ga tre­ba ima­ti više, zar ne? Nešto tu dubo­ko ne štima.

Pre neko­li­ko dece­ni­ja sam bila u Pari­zu sama i odlu­či­la da se poča­stim dobrim obro­kom, što je, kao što zna­te, pri­lič­no lako uči­ni­ti u Pari­zu. Dezert je bio nešto što je liči­lo na crème bru­lée, ali mno­go, mno­go bolje. Pomi­sli­la sam: “tre­ba­lo bi da otka­žem svo­ju pro­fe­su­ru iz eko­no­mi­je i isto­ri­je na Uni­ver­zi­te­tu u Ajo­vi, povu­čem se u ovaj kom­ši­luk, živim na kakvom god krpe­žu od pri­ho­da i posve­tim sva­ki bud­ni tre­nu­tak kon­zu­mi­ra­nju ovog dezer­ta.” Tad je to izgle­da­lo kao dobra ide­ja. Zaslu­ži­va­la je 3.0.

Evo misa­o­nog ekspe­ri­men­ta, koga je prvi pre­dlo­žio filo­zof Robert Nozik pod ime­nom “isku­stve­na maši­na”: reci­mo da može­te da isku­si­te koji god život pože­li­te, poput kom­bi­na­ci­je Kle­o­pa­tre i Kra­lji­ce Eli­za­be­te i Bili Džin King, sa sreć­nim kra­je­vi­ma popr­ska­nim svu­da oko­lo. Mislim na to da ćete ose­ti­ti da ste ga isku­si­li, u svoj hra­pa­vo­sti sva­kod­nev­nog živo­ta, sa svo­jim zado­volj­stvi­ma i uskla­đe­no modi­fi­ko­va­nim teško­ća­ma. Da li biste ura­di­li to? Haj­de da zada­tak uči­ni­mo težim nego što je to Nozik ura­dio: nakon što ste pola sata bili spo­je­ni na maši­nu gde je sav život isku­stvo, vaše pra­vo ja umi­re. Da li biste pri­hva­ti­li? Ne, narav­no da ne biste.

Biste, kada biste isku­si­li alter­na­tiv­ne i “sreć­ni­je” živo­te poput odla­ska u bio­skop ili čita­nja roma­na, a onda oti­šli kući. Zato su fil­mo­vi i roma­ni lek­ci­je o živo­tu, bolje ili gore. Ali osim ako neće­te sve­jed­no umre­ti, takva isku­stve­na čini­ja-zado­volj­stva, 1–2‑3 “sre­ća”, nije nešto za šta biste tram­pi­li vaš pra­vi, pri­zna­će­te pone­kad neza­do­vo­lja­va­ju­ći a poče­sto ekstrem­no bolan život. Čuva­nje vašeg živo­ta je deo pra­ve sre­će i to dola­zi sa sve­šću. Do te poen­te su došli broj­ni moder­ni filo­zo­fi – Mark Čeko­la, na pri­mer, kao što su rani­je Robert Nozik i Dej­vid Šmic. Ali došli su, tako­đe, i dru­gi filo­zo­fi i teo­lo­zi i pesni­ci nazad do Kon­fu­či­ja, Gospo­da­ra Kri­šne, a i pre toga.

Rezul­ta­ti igno­ri­sa­nja svih takvih argu­me­na­ta i nasta­vlja­nje mere­nja ono­ga što se ne može izme­ri­ti su baš ona­kvi kakve može­te oče­ki­va­ti. Tako­zva­ni “empi­rij­ski” rezul­ta­ti do kojih se tako došlo, u slu­ča­je­vi­ma kad do njih ne može da dođe i pažlji­va dva­na­e­sto­go­di­šnja devoj­či­ca, su naj­če­šće nauč­no neu­ver­lji­vi. Frej, na pri­mer, izve­šta­va o rezul­ta­ti­ma iz peri­o­da 1994–1996. u Sje­di­nje­nim Drža­va­ma koji tvr­de da je dese­ti­na sa naj­ma­njim pri­ho­di­ma “sreć­na” do nivoa od 1.94 na ska­li od tri, u pore­đe­nju sa 2.36 za dese­ti­nu sa naj­vi­šim pri­ma­nji­ma. A ipak, da li bilo ko zai­sta veru­je da Ame­ri­ka­nac koji je zara­dio 2,586 dola­ra godi­šnje po cena­ma iz 1996, i živi u držav­nim sta­no­vi­ma u kvar­to­vi­ma koji­ma domi­ni­ra kri­mi­nal, jeste samo 18 pro­ce­na­ta manje sre­ćan od neko­ga ko zara­đu­je 61,836 dola­ra i živi u pri­jat­noj uli­ci u pred­gra­đu? Seti­te se: ska­le bi tre­ba­lo da su “inter­val­ne”, Bož­je mere. Ali ako ne veru­je­te u tih 18 pro­ce­na­ta, onda ne oprav­da­va­te ukr­šta­nje tih bro­je­va sa dru­gim vari­ja­bla­ma u gra­fi­ko­ni­ma – to jest, ne uzi­ma­te da su nein­ter­val­ne ska­le intervalne.

Shva­tam da mno­gi od mojih cenje­nih kole­ga eko­no­mi­sta rado veru­ju u takvu nemo­gu­ću stvar, čak i na pra­zan sto­mak. Jedan od zago­vor­ni­ka pro­u­ča­va­nja sre­će, emi­nent­ni bri­tan­ski eko­no­mi­sta Ričard Lajard, rado pri­me­ću­je da “nivo sre­će nije pora­stao od 50-ih u SAD i Bri­ta­ni­ji ili (tokom kra­ćeg peri­o­da) u Zapad­noj Nemač­koj.” Takva tvrd­nja baca sum­nju na rele­vant­nost “sre­će” koja se tako meri. Niko ko je živeo u Sje­di­nje­nim Drža­va­ma ili Bri­ta­ni­ji 50-ih (osta­vi­ću sud o Zapad­noj Nemač­koj 70-ih dru­gi­ma) nije u sta­nju da pove­ru­je da je doba Lov­ca u žitu ili Usa­mlje­no­sti dugo­pru­ga­ša 5 bilo ispu­nje­ni­je od bli­skih nam vremena.

Pa je li svo istra­ži­va­nje na temu psi­ho­lo­gi­je sre­će napro­sto aka­dem­ska name­štalj­ka? Ne. Važno je zna­ti ono što lju­de čini sreć­ni­ma, i što može biti utvr­đe­no bez zara­nja­nja u ben­ta­mi­zam i što može biti uči­nje­no sa dužnom pažnjom pre­ma 4000 godi­na zabe­le­žne ljud­ske reflek­si­je. Mil je pri­me­tio o Ben­ta­mu da on “nije uspeo da pri­mi sve­tlost dru­gih umo­va.” Razli­ko­vao je poe­zi­ju od pro­ze samo, rekao je, zato što “je pro­za kad sve lini­je osim posled­nje idu do kra­ja. Poe­zi­ja je kada neke od njih to ne uspe­va­ju.” Ben­tam, poput semju­el­son­skih eko­no­mi­sta i kane­ma­nov­skih psi­ho­lo­ga, je odba­ci­vao Pla­to­na i Šek­spi­ra, i svu mudrost knji­žev­no­sti kao “nepre­ci­zne gene­ra­li­za­ci­je”. “On nije pazio”, nasta­vljao je Mil, “ili mu je bar pri­ro­da nje­go­va uma bra­ni­la da mu to pad­ne na pamet, da su ove gene­ra­li­za­ci­je sadr­ža­le svo nea­na­li­zi­ra­no isku­stvo ljud­ske vrste.”

U stva­ri, “pokret pozi­tiv­ne psi­ho­lo­gi­je” koga su 90-ih stvo­ri­li Miha­lj Čik­sent­mi­ha­lji (zva­ću ga samo “Majk”) i Mar­tin E.P. Selig­man, i sada na sto­ti­ne dru­gih psi­ho­lo­ga, vrši kori­sna istra­ži­va­nja o dobrom živo­tu sa punom pažnjom o našem dosa­da­šnjem zna­nju. “Pozi­tiv­na” je, bavi se psi­ho­lo­škim sna­ga­ma, nasu­prot stal­no rastu­ćem bro­ju tako­zva­nih sla­bo­sti (nekad homo­sek­su­al­nost, danas još uvek pro­me­na pola) koje se pre­dla­žu u suk­ce­siv­nim izda­nji­ma Dija­gno­stič­kog i sta­ti­stič­kog uput­stva za men­tal­ne pore­me­ća­je. Majk je, na pri­mer, oko 1974. otkrio da dobar život uklju­ču­je ono što je on nazvao “tok”, usred­sre­đe­nost na zada­tak nepo­sred­no na gra­ni­ca­ma naših moguć­no­sti: “biti u zoni”, kao što kaže­mo, ili odi­sta – “ose­ti­ti tok”, što je i način na koji smo došli do reči. Sećam se kako mi je 70-ih obja­šnja­vao svo­ju teh­ni­ku da to opa­zi, daju­ći lju­di­ma da nose pej­dže­re, sko­ra­šnji izum, koje bi Majk nasu­mi­ce akti­vi­rao i terao lju­de da u sve­sci zabe­le­že šta su radi­li i o čemu su misli­li tog tre­nut­ka. Bri­ljant­no. Ide­ja toka je bila plo­do­no­sna u nau­ci i, tako­đe, dubo­ko pri­zna­je huma­ni­zam. Milo­srd­no, istra­ži­va­či nikad nisu poku­ša­li da, u ben­ta­mi­stič­kom mani­ru, upo­re­de koli­či­nu toka koji je dosti­gao Rodžer Fede­rer tokom brejk lop­te sa tokom Majl­sa Dej­vi­sa dok je kom­po­no­vao Kind of Blue.

2004. se poja­vi­la zado­vo­lja­va­ju­će razum­na hre­sto­ma­ti­ja pozi­tiv­ne psi­ho­lo­gi­je, pažlji­vo ure­đe­na od stra­ne dvo­ji­ce lide­ra iz obla­sti, Selig­ma­na i Kri­sto­fe­ra Peter­so­na, Karak­ter­ne sna­ge i vrli­ne: pri­ruč­nik i kla­si­fi­ka­ci­ja. Na 664 veli­ke stra­ne, 40 nauč­ni­ka koji se bave kli­nič­kom i soci­jal­nom psi­ho­lo­gi­jom i pove­za­nim obla­sti­ma pred­sta­vlja­ju “uput­stvo za nor­mal­nost”. Zaklju­čak? Isto što i u Danu mrmo­ta: lju­di su sreć­ni­ji kada upra­žnja­va­ju vrli­ne, u stva­ri baš onih sedam vrli­na Zapad­ne tra­di­ci­je (nađe­ne isto u knji­žev­no­sti i filo­zo­fi­ji Isto­ka i Juga i, bez sum­nje, Seve­ra): razbo­ri­tost (vrli­nu koju vole eko­no­mi­sti), pra­vič­nost, ume­re­nost, sme­lost, veru (kao iden­ti­tet), nadu (kao svr­hu) i ljubav.

Jed­na kom­po­nen­ta pozi­tiv­ne psi­ho­lo­gi­je je razbo­ri­to ade­kva­tan pri­hod, kao što bi se Majk i osta­li slo­ži­li, i kao što je Ari­sto­tel rekao u prvoj knji­zi Niko­ma­ho­ve eti­ke. Mate­ri­jal­ni resur­si, za život koji je svr­ha naših čina, nisu sve, narav­no; ali jesu nešto. Veli­ki eko­no­mi­sta, isto­ri­čar i demo­graf Ričard Ister­lin je uveo pro­u­ča­va­nje sre­će u eko­no­mi­ju 1974. Nedav­no je zaklju­čio da “kako lju­di ose­ća­ju da tre­ba da žive … raste para­lel­no sa nji­ho­vim pri­ho­dom. Rezul­tat je da, iako rast pri­ho­da omo­gu­ća­va lju­di­ma da lak­še ispu­ne svo­je želje, oni nisu sreć­ni­ji jer su nji­ho­ve želje tako­đe pora­sle.” Tač­no. Siro­ma­šna kuć­na pomoć­ni­ca iz Gla­zgo­va iz 1800-ih sa koe­fi­ci­jen­tom inte­li­gen­ci­je od 140 ne teži boljoj pozi­ci­ji od glav­ne kuva­ri­ce u ari­sto­krat­skoj kući, i dra­go joj je kad joj uspe, ne samo zato što je nje­na jed­na­ko inte­li­gent­na maj­ka žele­la da bude glav­na mle­ka­ri­ca. Nova kuva­ri­ca je “sreć­na”.

A ipak, posto­ji ta izne­na­đu­ju­ća puri­tan­ska oštri­ca kod novih hedo­ni­ča­ra, pogo­to­vo kad je u pita­nju zado­vo­lja­va­ju­ći pri­hod koji dru­gi lju­di ima­ju. Ister­lin argu­men­tu­je da je “eko­nom­ski rast nosi­lac sop­stve­ne mate­ri­jal­ne kul­tu­re koja osi­gu­ra­va da je čove­čan­stvo veči­to zaro­blje­no u jur­nja­vi za više i više eko­nom­skih doba­ra.” Hedo­ni­ča­ri vide mode­ran nivo potro­šnje kao vul­ga­ran, oru­ža­nu trku za sta­tu­som koju tre­ba da zau­sta­vi dobro skro­jen pore­ski sistem. Hedo­ni­ka je posta­la gra­na jedan vek sta­re kam­pa­nje ame­rič­kih uče­nja­ka pro­tiv “kon­zu­me­ri­zma” — to jest, pose­do­va­nja sme­šnih stva­ri na koje su ne-uče­nja­ci tako navu­če­ni, za razli­ku od naše rafi­ni­ra­ne potro­šnje kara­ta za ope­ru i uzbu­dlji­vih odmo­ra. Hedo­nič­ki puri­ta­ni­zam karak­te­ri­še napi­se bri­ljant­nog ekno­mi­ste Rober­ta Fran­ka i bri­ljant­nog soci­o­lo­ga Džu­li­jet Šor i bri­ljant­nog eko­no­mi­ste Tibo­ra Ski­tov­skog i, vek rani­je, bri­ljant­nog eko­no­mi­ste i soci­o­lo­ga Tor­ste­na Veble­na. Svi bri­ljant­ni, ali nauč­no i etič­ki u zabludi.

U dru­štve­noj nau­ci je još od Veble­na poznat odlu­ču­ju­ći odgo­vor bri­ljant­nim, bes­kraj­no pona­vlja­nim tvrd­nja­ma da su dru­gi lju­di poro­blje­ni vul­gar­no­sti­ma. To je: mi smo ljud­ska bića, i sva­ki nivo pri­ho­da je “nosi­lac mate­ri­jal­ne kul­tu­re” — 3 dola­ra dnev­no kao i 125 dola­ra dnev­no, pod­jed­na­ko. Kon­zu­mi­ra­nje obro­ka ili izgrad­nja skro­vi­šta ili šire­nje pri­ča “zaro­blja­va” lju­de, bili to Eski­mi na motor­nim san­ka­ma ili Mom­ci s Medi­so­na na vozu za Vest­port. 6 Eko­nom­ski isto­ri­čar Sten­li Leber­got je dav­no pitao: “Koje je dru­štvo usme­re­no na puki fizič­ki opsta­nak?”, i citi­rao, sa Leber­go­to­vim libe­ral­nim obra­zo­va­njem, Alfre­da Nor­ta Vajt­he­da: “Lju­di su deca sve­mi­ra sa … ira­ci­o­nal­nim nada­ma … Drvo se bavi svo­jim poslom pukog pre­ži­vlja­va­nja; a to radi i ostri­ga.” Mi to ne radi­mo. Antro­po­log Mar­šal Salins kaže: “Lju­di nisu u sta­nju da samo 'pre­ži­vlja­va­ju'. Oni pre­ži­vlja­va­ju na odre­đen način.”, način ple­me­na. “Kon­zu­me­ri­zam,” poput kalo­rič­ni­jeg obro­ka sači­nje­nog od zeč­jeg mesa izde­lje­nog pored logor­ske vatre među saple­me­ni­ci­ma Bušma­na u Nemač­koj Istoč­noj Afri­ci 1900. godi­ne ili pivo i čips izde­lje­ni nad sto­lom za poker sa ulo­zi­ma od dolar sa kole­ga­ma u Hajd Par­ku 1980. godi­ne, karak­te­ri­še sve ljud­ske kul­tu­re. Mršte­nja na “kon­zu­me­ri­zam”, ili hedo­ni­ča­ri koji sada podr­ža­va­ju ta mršte­nja, su nauč­no i poli­tič­ki u krivu.

Ister­lin želi da se odu­pre­mo takvom kon­zu­me­ri­zmu i posta­ne­mo “gospo­da­ri rasta”. Neko bi možda želeo da vidi ko su ti gospo­da­ri, odno­sno “mi”. Ister­lin bi se vero­vat­no slo­žio da uba­ci­va­nje Fede­ral­ne Kan­ce­la­ri­je za Sre­ću u pri­ču ne bi bilo tako dobra ide­ja. Ali on je u etič­kom smi­slu sva­ka­ko u pra­vu. Dobro je i isprav­no ube­đi­va­ti dru­ge da isko­ri­ste za nešto dru­go pred­no­sti savre­me­ne oslo­bo­đe­no­sti od potre­ba, a ne za igra­nje kom­pju­ter­skih iga­ra ili izje­da­nje još tako­sa ili kupo­vi­nu te tre­će dija­mant­ske narukvice.

A ipak, puri­tan­ski je od nas da osu­đu­je­mo imuć­nost, kao što hedo­ni­ča­ri i mno­gi envaj­ro­men­ta­li­sti to sad rade, i radi­li su dece­ni­ja­ma, izno­va i izno­va i izno­va. Bolje je upa­li­ti lam­pu nego pro­kli­nja­ti tamu. Tre­ba­lo bi da bude­mo zau­ze­ti pru­ža­njem save­ta jed­ni dru­gi­ma kako da zaro­blje­nost uči­ni­mo vred­nom našeg čove­štva, sreć­no zaro­blje­ni sla­vlje­njem mise ili Nedelj­nog popod­ne­va na ostr­vu Le Grand Žat 7 Žor­ža Sere ili posled­njim tre­nu­ci­ma kri­ket seri­ja­la Ešiz 8 na tere­nu Lord's pre­div­nog jul­skog popod­ne­va u Londonu.

Pre­po­ru­ka da bude­mo zaro­blje­ni onim što je ple­me­ni­to – i čin zaro­blja­va­nja – je bila glav­na siro­vi­na svet­ske umet­no­sti i knji­žev­no­sti od samog počet­ka. Možda bi hedo­ni­ča­ri tre­ba­lo da dobi­ju pro­pu­sni­cu za muzej ili član­sku kar­tu za bibli­o­te­ku. Neple­me­ni­ta zaro­blje­nost obla­por­no­šću i pono­som nema ništa spe­ci­jal­no sa savre­me­nim rastom sa 3 na 125 dola­ra dnev­no – osim da, zbog toga, mno­go veći pro­ce­nat čove­čan­stva može da se zado­vo­lja­va mno­gim vul­gar­no­sti­ma. A ipak, zahva­lju­ju­ći libe­ral­nom obra­zo­va­nju koje je isto boga­će­nje omo­gu­ći­lo, sve je više i više lju­di otvo­re­no za savet kako da popra­ve sop­stve­ni život. Savet tre­ba da bude zasla­đe­no ube­dljiv, a ne u vidu pore­za, pri­nu­de ili gur­ka­nja. Posto­je obla­sti zna­če­nja slo­bod­nih odra­slih jedin­ki u koje soci­jal­na poli­ti­ka, čak i ona bene­vo­lent­na, ne bi tre­ba­lo da ulazi.

Nei­zbe­žno je bilo, među­tim, da stu­di­je sre­će posta­nu deo pri­me­nje­nih nau­ka. Mere­nje sre­će ponaj­vi­še želi da upra­vlja nama i svr­bi nas kako bismo kon­stru­i­sa­li sreć­ni­je dru­štvo. Oni ne zna­ju o čemu pri­ča­ju, ali sve­jed­no žele da pri­me­ne “poli­ti­ke” koje se toga tiču. U lepo argu­men­to­va­noj, ali pogre­šnoj filo­zof­skoj knji­zi, na pri­mer, Dani­jel Hej­bron je pre neko­li­ko godi­na bra­nio sta­no­vi­šte pro­tiv “libe­ral­nog opti­mi­zma” na teme­lju nau­ke o sre­ći, ili vero­va­nje koje poti­če još od eudaj­mo­ni­stič­kog pokre­ta i bur­žo­a­skih pre­vred­no­va­nja iz osam­na­e­stog veka da “lju­di teže da se pona­ša­ju naj­bo­lje – i da im to lepo uspe­va – kad im se omo­gu­ći da obli­ku­ju svo­je [sop­stve­ne] živo­te.” On sum­nja u to. Ali na kom teme­lju, ima­ju­ći u vidu da je psi­ho­lo­gi­ja poje­di­nač­no neo­pre­mlje­na da podr­ži takvu sum­nju? Kako sam Hej­bron kaže, testo­vi na deci sa kole­dža ne pru­ža­ju dovo­ljan obim razli­či­tih isku­sta­va. Isto­ri­ja je mno­go više dora­sla stva­ri. Sva­ka­ko da lju­di gre­še tokom svo­jih živo­ta, i pone­kad svo­je živo­te pro­vo­de loše. Ali kako i Hej­bron pri­zna­je, libe­ral­ni ekspe­ri­ment je od 1700-ih doneo gigant­sko pobolj­ša­nje živo­ta u sva­kom smi­slu za kon­stant­no veći broj nas. Hej­bron, a i mno­gi eli­ti­stič­ki kri­ti­ča­ri toga kako dru­gi lju­di pro­vo­de svo­je vre­me na Zemlji, pri­zna­je za sebe da je pasto­ra­li­sta i gnu­ša se bole­sne brzi­ne moder­nog živo­ta. A ipak, ne vodi li on sam sre­ćan život za koji nje­gov pre­dak oko 1800. – koji je sve­jed­no umro u detinj­stvu ili na rođe­nju – nije ni znao?

***

To nas dovo­di do naj­du­blje huma­ni­stič­ke kri­ti­ke 1–2‑3 eko­no­mi­je. Ako mi eko­no­mi­sti neće­mo da ide­mo išta dublje od te sum­nji­ve teo­ri­je o čini­ji-sre­će, možda bi tre­ba­lo da se drži­mo ono­ga što može­mo da izme­ri­mo nauč­no i rele­vant­no. Može­mo da izme­ri­mo naci­o­nal­ni doho­dak, na pri­mer, ili UN-ov Indeks huma­nog razvo­ja, koji slu­že kao razum­ni indek­si ljud­skih moguć­no­sti. To je ono što ja zovem “dome­tom”, ili što Amar­tja Sen i Mar­ta Nus­ba­um zovu “moguć­no­sti­ma” – ume­će čita­nja, na pri­mer, ili moguć­nost da se posta­ne osni­va­čem nekog novog bizni­sa, ili domet u kome neko može da obra­đu­je svoj umet­nič­ki talenat.

Ima­nje pri­ho­da od 125 dola­ra ume­sto 3 daje domet da se ura­di mno­go više. Pre­ci pro­fe­so­ra pro- ili anti-hedo­no­mi­je Kane­ma­na, Ister­li­na, Fran­ka, Šora, Veble­na, Fre­ja i Lajar­da, ili Čik­sent­mi­ha­lji­ja, Selig­ma­na, Haid­ta, Čeko­le, Nozi­ka, Šmi­ca, Meklo­ski­je­ve, Nus­ba­u­mo­ve i Sena, bili su nepi­sme­ni selja­ni ili siro­ma­šni ulič­ni pro­dav­ci. Oni nisu ima­li domet da dostig­nu “sre­ću” u smi­slu dostoj­ne čove­ka. Sada, po prvi put, mili­jar­de lju­di to mogu, bez obzi­ra izve­šta­va­ju li o svo­joj sre­ći kao 1 ili 2 ili 3.

Ister­lin tvr­di, pri­dru­žu­ju­ći se u ovom pita­nju (što je izu­ze­tak) pasto­ral­nim kri­ti­ča­ri­ma ino­va­ci­je na lini­ji Hen­ri­ja Dej­vi­da Toroa, da je moder­ni rast pro­ši­rio “mate­ri­ja­li­stič­ku i indi­vi­du­a­li­stič­ku kul­tu­ru.” Iako je to uobi­čaj­na tvrd­nja, malo je doka­za za nju, čak i u živo­tu Toroa. Isto­ri­čar­ka Liza Žar­din nala­zi u sli­ka­ma i dru­gim egzo­tič­nim dobri­ma cenje­nim u Evro­pi izme­đu 1400. i 1600. “potro­šnju bra­vu­ro­zno­sti”, za koju ona sma­tra da pred­sta­vlja izraz cenje­no­sti duha Rene­san­se i “oštrog pono­sa mer­kan­ti­li­zmom [čime ona izgle­da da misli na 'trgo­vi­nu', ne na uobi­čaj­ni­je zna­če­nje pro­tek­ci­o­ni­stič­kih eko­nom­skih poli­ti­ka] i duh pose­do­va­nja koji je pot­pa­lji­vao nje­go­ve podu­hva­te, … pro­sla­vlja­nje instink­ta za pose­do­va­njem, zna­ti­že­lju za ima­njem bla­ga dru­gih kul­tu­ra.” Takvi instink­ti nisu uvek loši, i oni nisu rezer­vi­sa­ni za Evro­pu indu­strij­skog doba.

'“Indu­stri­ja­li­za­ci­ja”, piše isto­ri­čar Piter Sterns bez, izgle­da, muče­nja da pro­ve­ri doka­ze, “je dove­la do stal­nog pora­sta mate­ri­ja­li­zma. … Kon­zu­me­ri­zam, uvek pove­zi­van sa indu­stri­ja­li­za­ci­jom kao uzrok i efe­kat, foku­si­ra lič­ne cilje­ve na pose­do­va­nje doba­ra, od Mejn Stri­ta do Moskve.” A ipak, indu­stri­ja­li­za­ci­ja nam je done­la domet da radi­mo na sebi. I, za sve pri­či­ce po maga­zi­ni­ma sa sta­vom o uža­snom mate­ri­ja­li­zmu moder­nog živo­ta, psi­ho­lo­zi pro­na­la­ze da siro­ma­šni­ji lju­di vred­nu­ju više, a ne manje, svo­ju imo­vi­nu od lju­di koji je ima­ju više. Jed­no sko­ra­šnje istra­ži­va­nje Patri­ka T. Var­ga­sa i Suki Jun pri­me­ću­je da “kul­tur­na kri­ti­ka često tvr­di da lju­di koji žive u zapad­nim naci­ja­ma ima­ju čvr­šće vero­va­nje od onih u manje razvi­je­ni­jim naci­ja­ma (ili [našim siro­ma­šnim] pro­šlim dru­štvi­ma) da sre­ća dola­zi sa većom imuć­no­šću i mate­ri­jal­nim pose­dom, a ipak doka­zi u lite­ra­tu­ri [o istoj upit­noj 1–2‑3 “sre­ći”, avaj] tvr­de suprot­no.” Takvi nala­zi se čine pla­u­za­bil­nim, čak i na eko­nom­skim teme­lji­ma. Zakon opa­da­ju­će kori­sno­sti čini vašu osmu Vind­zor sto­li­cu 9 manje fascinantnom.

Pono­vo Stern­so­va narod­na mudrost: “Dru­ge [ne-kapi­ta­li­stič­ke] kul­tur­ne aktiv­no­sti, uklju­ču­ju­ći umet­nost, huma­ni­sti­ku, reli­gi­ju, i lju­di koji se spe­ci­ja­li­zu­ju za njih, čini se da gube tlo pod noga­ma.” Ne, ne gube. U rastu­ćem bro­ju imuć­nih zema­lja, muze­ji i kon­cert­ne dvo­ra­ne se nala­ze na sva­kom kora­ku. Viso­ka kul­tu­ra je u stva­ri uvek cve­ta­la u dobi­ma žive trgo­vi­ne, od Grč­ke petog veka pre­ko Kine dina­sti­je Song i rene­san­sne Ita­li­je do holand­skog zlat­nog doba ili cve­ta­nja ame­rič­ke viso­ke kul­tu­re posle Dru­gog svet­skog rata, sa dodat­nim tada­šnjim pod­sti­ca­jem od pro­du­že­nog viso­kog obra­zo­va­nja. Među 30 demo­krat­skih zema­lja iz Orga­ni­za­ci­je za eko­nom­sku sarad­nju i razvo­je koje izve­šta­va­ju o takvoj sta­ti­sti­ci, nekih 27 pro­ce­na­ta odra­slih izme­đu 25 i 64 godi­ne su zavr­ši­li ter­ci­jar­no obra­zo­va­nje, u raspo­nu od tur­skih 11% do kanad­skih 48%. Takva eksplo­ziv­na kul­tur­na aktiv­nost čini da mno­gi živo­ti idu iznad mate­ri­jal­nog. Eko­no­mi­sta kul­tu­re Taj­ler Kau­en često pri­me­ću­je da je više umet­ni­ka živo danas nego u bilo kom dobu rani­je. Tokom šezde­se­tih, više je pro­fe­so­ra zapo­sle­no u ame­rič­kim posle-sred­njo­škol­skim insti­tu­ci­ja­ma nego što ih je ikad iz njih pen­zi­o­ni­sa­no. Šire­nje viso­kog obra­zo­va­nja je dopri­ne­lo, na pri­mer, veli­kom pora­stu publi­ke u Sje­di­nje­nim Drža­va­ma i Bri­ta­ni­ji za ozbilj­nu knji­žev­nu fikciju.

Teri Igl­ton, koji je odli­čan iako otvo­re­no levi­čar­ski pro­fe­sor ozbilj­ne knji­žev­ne fik­ci­je na engle­skom, pra­vi uobi­čaj­nu tvrd­nju o “stva­ra­nju [od stra­ne bur­žo­a­zi­je] čudo­vi­šne ego­i­stič­ne civi­li­za­ci­je.” Igl­ton ume bolje od takvog kli­šea kada pre­da­je o Čose­ru i nje­go­vom pro­dav­cu opro­šta­ja gre­ho­va, ili Šek­spi­ru i nje­go­vom Jagu – pred­stav­ni­ci­ma čudo­vi­šne ego­i­stič­ne civi­li­za­ci­je crkve i dvo­ra. Žude­ti za jed­no­stav­ni­jim vre­me­nom, kada naba­vlja­nje i tro­še­nje nisu toli­ko bili uz nas, je ponaj­vi­še oblik pasto­ral­nog. To je pona­vlja­no u celoj svet­skoj knji­žev­no­sti u svim vre­me­ni­ma, neza­vi­sno od soci­o­lo­ške evi­den­ci­je. Teo­krit i Hora­ci­je su peva­li o zlat­nom dobu nim­fi i pasti­ra. 1767. je Adam Fer­gu­son lamen­ti­rao, pri­me­ću­je Igl­ton, nad “otu­đe­nim i usa­mlje­nim” lju­di­ma Škot­ske, čije su se “pri­sne veze ras­pa­le.” Do 1800. Vord­svort i Gete, a do 1840. Dizra­e­li i Kar­lajl i Dikens, pri­dru­ži­li su se lamen­ti­ra­nju, i dalje i dalje, do anti-bur­žo­a­skih, anti-kon­zu­me­ri­stič­kih kri­ti­ča­ra našeg sop­stve­nog doba. Uče­njač­ka ver­zi­ja sve­ta Nor­ma­na Rokve­la, 10 bilo kroz detinj­stvo naših rodi­te­lja ili Zlat­no doba Kro­no­sa, je bilo vre­me kada nismo bili opsed­nu­ti potrošnjom.

Ali nije tako, niti je ikad bilo. Potro­šnja po sebi je stvar pri­če, a savre­me­ni živo­ti daju mno­go više mate­ri­ja­la o kome može da se pri­ča. “Obje­kat”, pri­me­ću­je Salins, “sto­ji kao ljud­ski kon­cept izvan sebe, dok lju­di komu­ni­ci­ra­ju sa lju­di­ma kroz medi­jum predmeta.”

I, ako gle­da­mo isto­rij­ski, a ne kroz hele­ni­stič­ki pasto­ra­li­zam ili nemač­ki roman­ti­zam, geme­insc­haft sta­rih vre­me­na ne izgle­da tako lepo. Sto­pa ubi­sta­va u seli­ma u tri­na­e­sto­ve­kov­noj Engle­skoj bila je viša nego u naj­go­rem poli­cij­skom distrik­tu danas. Sred­njo­ve­kov­ni engle­ski selja­ci su u stva­ri bili vrlo mobil­ni u geo­graf­skom smi­slu, “frag­men­ti­ra­ju­ći” svo­je živo­te. Zami­šlje­na pro­ši­re­na poro­di­ca “tra­di­ci­o­nal­nog” tipa nikad nije posto­ja­la u Engle­skoj. Ruski mir nije bio ega­li­ta­ran, i nje­go­va drev­nost je bila izmi­šljo­ti­na nemač­ke roman­ti­čar­ske ima­gi­na­ci­je. Nekad ide­a­li­zo­va­ni vijet­nam­ski selja­ci iz šezde­se­tih nisu žive­li u mir­nim, zatvo­re­nim kor­po­ra­tiv­nim zajed­ni­ca­ma. Slat­ka ame­rič­ka poro­di­ca vrste “Sećam se mame” i “Otac zna naj­bo­lje” 11 se sigur­no poja­vlji­va­la s vre­me­na na vre­me. Ali uglav­nom je bila kao u Dugom puto­va­nju u noć ili Mač­ki na usi­ja­nom lime­nom kro­vu. 12 Kao što femi­ni­stič­ki eko­no­mi­sta Nen­si Folbr pri­me­ću­je: “Ne može­mo svo­ju kri­ti­ku imper­so­nal­nog trži­šnog dru­štva da teme­lji­mo na nekoj roman­tič­noj ver­zi­ji pro­šlo­sti veli­ke sreć­ne poro­di­ce. U toj poro­di­ci, Veli­ki Tata je obič­no imao kontrolu.”

Ukrat­ko, može se reći da je lju­ba­vi više u moder­nom zapad­nom kapi­ta­li­stič­kom sve­tu, ili da je, u sva­kom slu­ča­ju, nije manje nego u stvar­nom sve­tu pro­šlih i navod­no soli­dar­no­šću ispu­nje­nih vre­me­na. Eto vam vaše sreće.

Pra­u­nu­ka mle­ka­ri­ce ili kuva­ri­ce iz dana­šnjeg Gla­zgo­va, u kojoj sija sta­ra inte­li­gen­ci­ja, je boga­ti­ja zato što se dru­štvo u kome živi pome­ri­lo sa 3 na 125 dola­ra dnev­no. Ona ima mno­go veći domet, moguć­no­sti, poten­ci­jal, real­ni lič­ni pri­hod za ono što je Vil­helm fon Hum­bolt 1792. opi­sao kao Bil­dung, “samo-kul­ti­vi­sa­nje”, “samo-razvoj”, život­ne pla­no­ve, ispu­nje­ne potre­be nižeg ste­pe­na koje čine dostup­nim unu­tra­šnji i spo­lja­šnji život­ni uspeh. Ona vodi pun život – puni­ji u radu, puto­va­nji­ma, obra­zo­va­nju, zdra­vlju, poznan­stvi­ma, mašti.

Uhra­nje­na mač­ka koja sedi na sun­cu je “sreć­na” u čini­ja-zado­volj­stva-smi­slu stu­di­ja sre­će. Maca ima troj­ku. Ali ono što mode­ran svet nudi muškar­ci­ma i žena­ma i deci, nasu­prot mač­ka­ma i dru­gi­ma maši­na­ma za zado­volj­stvo, nije napro­sto takva “sre­ća”, već jedin­stve­no uve­ća­ni domet da ostva­re sebe. Tač­no je, neko može da bata­li Bil­dung i ceo dan čita trač rubri­ke. A ipak je mili­jar­da­ma omo­gu­će­no da uči­ne više od toga. A mogu tako­đe da ima­ju, sa ade­kvat­nim vođ­stvom, više mač­ko­li­ke, mate­ri­ja­li­stič­ke, za-eko­no­mi­ste-zado­vo­lja­va­ju­će “sre­će” ako tako žele. Dobro za njih. To su vaša zrna boljeg živo­ta, mada neizmeriva.

Može da se zaklju­či o 1–2‑3 hedo­ni­sti­ma ono što je Mil zaklju­čio o Ben­ta­mu: “niko vero­vat­no, ko je u tako kasnom dobu živo­ta poku­šao da uspo­sta­vi pra­vi­la svog ljud­skog pona­ša­nja, nije pola­zio od limi­ti­ra­ni­jih kon­cep­ci­ja bilo usta­no­va po koji­ma će ljud­sko pona­ša­nje biti, bilo onih po koji­ma bi tre­ba­lo da bude, menja­no.” Knji­žev­nost i filo­zo­fi­ja odra­slih lju­di od doba Meso­po­ta­mi­je nudi bolje kon­cep­te. Mil je pri­me­tio da je Ben­tam uvek bio dečak. Nama ne tre­ba više Ben­ta­ma, ili više dečač­kih 1–2‑3 iga­ra. Nama ne tre­ba još hedo­no­mi­je ili uti­lo­no­mi­je ili fri­ko­no­mi­je. Nama tre­ba huma­no­mi­ja, koja možda uop­šte i nije ‑nomi­ja, i libe­ral­no dru­štvo koje se na njoj teme­lji, ono koje nam je dalo domet da pro­cve­ta­mo ako nam se tako prohte.


Deir­dre N. McC­lo­skey pre­da­je eko­no­mi­ju, isto­ri­ju, engle­ski jezik i komu­ni­ka­ci­ju na Uni­ver­zi­te­tu Ili­no­is u Čika­gu i eko­nom­sku isto­ri­ju na Uni­ver­zi­te­tu u Geteborgu.
Tekst pre­u­zet iz maga­zi­na The New Repu­blic, newrepublic.com.
Pre­vod: Davor Nikolić


  1. Jedan od nadi­ma­ka Čika­ga. Poti­če iz poe­me „Čika­go“ Kar­la Send­ber­ga. prim. prev.[]
  2. Jedan od naj­po­zna­ti­jih tao­i­stič­kih filo­zo­fa. Živeo u IV veku pre nove ere. prim. prev[]
  3. Misli se na Sion­ska vra­ta u Jeru­sa­li­mu, jed­nu od osam kapi­ja sta­rog gra­da. prim. prev.[]
  4. Autor­ka alu­di­ra na stva­ra­nje indi­ka­to­ra nazva­nog "bru­to naci­o­nal­na sre­ća" čiji je tvo­rac Vang­čuk. BNS je indi­ka­tor kojim se poku­ša­va izme­ri­ti gene­ral­ni kva­li­tet živo­ta, neza­vi­sno od eko­nom­skih indi­ka­to­ra, poput BNP‑a. prim. prev.[]
  5. Lovac u žitu Dže­ro­ma Selin­dže­ra i Usa­mlje­nost dugo­pru­ga­ša Ala­na Sili­toa su roman i krat­ka pri­ča iz pede­se­tih godi­na pro­šlog veka u koji­ma se opi­su­je otu­đe­nje i bes­per­spek­tiv­nost tinej­dže­ra toga doba. prim. prev.[]
  6. Autor­ka refe­ri­ra na ame­rič­ku tele­vi­zij­sku seri­ju Mad Men. prim. prev.[]
  7. Jed­na od naj­po­zna­ti­jih poen­ti­li­stič­kih sli­ka. prim. prev.[]
  8. Tra­di­ci­o­nal­ni kri­ket meč izme­đu Austra­li­je i Engle­ske koji se odr­ža­va sva­ke dru­ge godi­ne. prim. prev.[]
  9. Vrsta drve­ne sto­li­ce kod koje su zad­nje noga­re pot­pu­no odvo­je­ne od naslo­na, za razli­ku od obič­nih sto­li­ca kod kojih se ova dva ele­men­ta sači­nja­va­ju iz jed­nog koma­da. prim. prev[]
  10. Ame­rič­ki ilu­stra­tor poznat po ilu­stra­ci­ja­ma iz ame­rič­kog sva­kod­nev­nog živo­ta. prim. prev.[]
  11. I Remem­ber Mama Džo­na Van Dru­te­na i Fat­her Kno­ws Best Eda Džejm­sa su ame­rič­ka dra­ma i radio kome­di­ja koje se bave sreć­nim poro­di­ca­ma iz sred­nje kla­se. prim. prev[]
  12. Dra­me Judži­na O'Nila i Tene­si­ja Vili­jam­sa čiji su moti­vi soci­jal­ni pro­ble­mi koji dovo­de do dis­funk­ci­o­nal­nih poro­di­ca. prim. prev.[]