Demokratija — poslednji tabu

Ako danas posto­je pro­ble­mi demo­kra­ti­je, može­mo ih reši­ti jedi­no sa više demokratije.

Ovaj citat jed­nog neka­da­šnjeg ame­rič­kog poli­ti­ča­ra saže­to opi­su­je opšti pogled na demo­krat­ski poli­tič­ki sistem. Lju­di se sla­žu da ima pro­ble­ma u demo­kra­ti­ji – neki čak misle da su mno­ge zapad­ne par­la­men­tar­ne demo­kra­ti­je, uklju­ču­ju­ći i SAD, na ivi­ci ras­pa­da – ali ne mogu da zami­sle alter­na­ti­vu. Zai­sta, jedi­ni lek koji mogu da zami­sle je više demokratije.

Malo lju­di bi se uspro­ti­vi­lo tvr­đe­nju da je sistem par­la­men­tar­ne demo­kra­ti­je u kri­zi. Gra­đa­ni su neza­do­volj­ni i dubo­ko pode­lje­ni u svim demo­krat­skim zemlja­ma. Poli­ti­ča­ri se žale da se bira­či pona­ša­ju kao raz­ma­že­na deca, gra­đa­ni se žale da su poli­ti­ča­ri glu­vi za nji­ho­ve želje. Bira­či su posta­li izu­zet­no ćudlji­vi. Na sva­kim izbo­ri­ma gla­sa­ju za neku dru­gu poli­tič­ku par­ti­ju. Sve više ih pri­vla­če radi­kla­ne i popu­li­stič­ke par­ti­je. Poli­tič­ka sce­na se svu­gde usit­nja­va, što čini pre­va­zi­la­že­nje razli­ka i for­mi­ra­nje vla­da sve težim i težim.

Posto­je­će poli­tič­ke par­ti­je nema­ju odgo­vor na ove iza­zo­ve. Nisu u sta­nju da razvi­ju pra­vu alter­na­ti­vu. Uhva­će­ne su u zam­ku kru­te par­tij­ske orga­ni­za­ci­je, glav­nu reč ima­ju inte­re­sne gru­pe i lobi­sti, dok ide­a­li gube zna­čaj. Goto­vo nijed­na demo­krat­ska vla­da nije u sta­nju da zau­zda držav­nu potro­šnju. Mno­ge demo­krat­ske zemlјe do te mere pozaj­mlјu­ju i tro­še da su na ivi­ci bakrot­stva. A u ret­kim situ­a­ci­ja­ma kada okol­no­sti pri­si­le vla­du da bar pri­vre­me­no sma­nji potro­šnju — bira­či pro­te­stu­ju, jer sma­tra­ju da im je odu­ze­to nešto što im pri­pa­da. Time je one­mo­gu­će­no bilo kakvo real­no sma­nje­nje držav­ne potrošnje.

Upr­kos ogrom­noj potro­šnji, neza­po­sle­nost je stal­no viso­ka u sko­ro svim demo­krat­skim zemlja­ma. Veli­ke gru­pe lju­di su na dru­štve­noj mar­gi­ni. Goto­vo nijed­na demo­krat­ska zemlja nema odgo­va­ra­ju­će reše­nje za sta­nov­ni­štvo koje je sve starije.

Prak­tič­no sva demo­krat­ska dru­štva pate od viška biro­kra­ti­je i manji­je regu­la­ci­je. Pip­ci Drža­ve uvla­če se u sva­či­ji život. Sve je pod milim Bogom regu­li­sa­no pra­vi­li­ma. I sva­ki pro­blem dovo­di do još više namet­nu­tih pra­vi­la i dodat­ne regu­la­ci­je, ume­sto do stvar­nog rešenja.

Pri­tom demo­krat­ske vla­sti tra­lja­vo rade ono što mno­gi sma­tra­ju nji­ho­vim naj­va­žni­jim zadat­kom – odr­ža­va­nje zako­na i reda. Pro­blem kri­mi­na­la i van­da­li­zma nika­da nije bio veći nego danas. Zapo­sle­ni u poli­ci­ji i pra­vo­su­đu su nepo­u­zda­ni, nespo­sob­ni i često korum­pi­ra­ni. Isto­vre­me­no, poli­ci­ja rev­no­sno kažnja­va tako­zva­ne "zlo­či­ne bez žrtve". SAD ima­ju naj­ve­ći broj zatvo­re­ni­ka u odno­su na broj sta­nov­ni­ka. Mno­gi od njih su u zatvo­ru zbog pona­ša­nja koje nikom dru­gom ne nasno­si šte­tu, jedn­so­tav­no zbog toga što će veći­na nji­ho­vo pona­ša­nje sma­tra­ti neprihvatljivim.

Pre­ma više stu­di­ja, gra­đa­ni nikad nisu manje vero­va­li demo­krat­ski iza­bra­nim poli­ti­ča­ri­ma nego danas. Dubo­ko je uko­re­nje­no nepo­ve­re­nje pre­ma vla­sti, poli­ti­ča­ri­ma, eli­ta­ma i među­na­rod­nim orga­ni­za­ci­ja­ma, koje izgle­da sma­tra­ju da su iznad zako­na. Mno­gi gle­da­ju u buduć­nost sa pesi­mi­zmom. Boje se da će nji­ho­voj deci biti loši­je nego što je nji­ma bilo. Stra­hu­ju od naje­zde dose­lje­ni­ka, stra­hu­ju da je nji­ho­va kul­tu­ra ugro­že­na i sa nostal­gi­jom se seća­ju boljih vremena.

Demo­krat­ska religija

Iako će mno­gi lju­di potvr­di­ti da posto­ji kri­za demo­kra­ti­je, kri­ti­ke samog demo­krat­skog siste­ma jed­no­stav­no nema. Goto­vo niko u samoj demo­kra­ti­ji ne vidi izvor pro­ble­ma sa koji­ma se suo­ča­va­mo. Poli­tič­ke vođe – levi­ča­ri, desni­ča­ri i cen­tri­sti – svi redom obe­ća­va­ju da će pro­ble­me reši­ti sa više demo­kra­ti­je, nika­da manje. Obe­ća­va­ju da će slu­ša­ti gra­đa­ne i da će jav­ne inte­re­se sta­vi­ti iznad pri­vat­nih. Obe­ća­va­ju da će sma­nji­ti biro­kra­ti­ju, da će je uči­ni­ti trans­pa­rent­ni­jom, da će jav­ni ser­vi­si biti bolji – ukrat­ko, da će sistem pono­vo funk­ci­o­ni­sa­ti. Ali niko nika­da ne dovo­di u pita­nje poželj­nost demo­krat­skog siste­ma. Mno­go češće se tvr­di da do pro­ble­ma dovo­di pre­vi­še slo­bo­de. Jedi­na razli­ka izme­đu pro­gre­siv­nih i kon­zer­va­tiv­nih poli­ti­ča­ra je što pro­gre­siv­ni izvor pro­ble­ma vide u višku eko­nom­ske slo­bo­de, a kon­zer­va­tiv­ni pro­blem vide u višku dru­štve­ne slo­bo­de. A zako­na nika­da nije bilo više nego danas i pore­zi su danas veći nego ikad.

Činje­ni­ca je da je kri­ti­ka ide­je demo­kra­ti­je tabu tema u dru­štvi­ma na zapa­du. Može­te da kri­ti­ku­je­te način na koji se demo­kra­ti­ja u prak­si spro­vo­di ili da ocr­ni­te aktu­el­ne poli­tič­ke vođe i par­ti­je, ali kri­ti­ka demo­krat­skog ide­a­la kao takvog ne dola­zi u obzir.

Nije pre­te­ra­no reći da je demo­kra­ti­ja posta­la svo­je­vr­sna reli­gi­ja – savre­me­na, sve­tov­na reli­gi­ja. Može­mo je nazva­ti naj­ve­ćom verom sve­ta. Sve drža­ve, izu­zev njih jeda­na­est – Mijan­mar, Sva­zi­lend, Vati­kan i neke arap­ske zemlje – tvr­de za sebe da su demo­kra­ti­je, makar samo po ime­nu. Vero­va­nje u demo­krat­sko božan­stvo u čvr­stoj je vezi sa naci­o­nal­nom demo­krat­skom drža­vom koja se poste­pe­no poja­vi­la tokom XIX veka. Boga i crkvu zame­ni­la je drža­va, kao Sve­ta maj­ka dru­štva. Demo­krat­ski izbo­ri su ritu­al kojim se moli­mo drža­vi za zapo­sle­nje, za stan, zdra­vlje, bezbed­nost i ško­lo­va­nje; naša vera u demo­krat­sku drža­vu je apso­lut­na; veru­je­mo da će nam ona obez­be­di­ti sve; drža­va je hra­ni­te­lj i sudi­ja, ona je sve­zna­ju­ća i sve­moć­na; od nje oče­ku­je­mo reše­nje svih dru­štve­nih, pa čak i lič­nih problema.

Veli­či­na demo­krat­skog Boga je u tome što sva dobro­čin­stva čini pot­pu­no nese­bič­no. Kao Bog, drža­va nema sop­stve­ni inte­res; ona je samo čuvar jav­nog inte­re­sa; ona ništa ne košta; bes­plat­no nam deli hleb naš svag­da­šnji i sve osta­lo što ide uz hleb.

U naj­ma­nju ruku, tako to mno­gi­ma izgle­da. Veći­na lju­di vidi samo pogod­no­sti koje drža­va nudi, dok tro­ško­vi osta­ju nepri­me­će­ni. Jedan od razlo­ga za ovo je činje­ni­ca da vlast ubi­ra pore­ze na mno­go indi­rekt­nih nači­na – pri­me­ra radi, tako što pri­mo­ra­va pre­du­ze­ća da napla­ću­ju pore­ze, ili tako što zahte­va od poslo­da­va­ca da pri­ku­plja­ju dopri­no­se, ili pozaj­mlji­va­njem nov­ca na finan­sij­skim trži­šti­ma (nov­ca koji će jed­nog dana gra­đa­ni mora­ti da vra­te), ili infla­ci­jom nov­ča­ne mase – tako da lju­di i ne razu­me­ju i ne zna­ju koli­ko je nji­ho­vog pri­ho­da vlast u stva­ri zaple­ni­la, odno­sno na silu im odu­ze­la. Dru­gi razlog je to što su rezul­ta­ti vla­sti vidlji­vi i opi­plji­vi, dok sve ono što su lju­di mogli da ura­de – da im vlast nije silom odu­ze­la novac – osta­je nevi­dlji­vo. Avi­o­ni rat­nog vazdu­ho­plov­stva se mogu vide­ti, dok stva­ri koje gra­đa­ni nisu ura­di­li, jer je nji­hov novac potro­šen na rat­ne avi­o­ne, osta­ju nevidljive.

Demo­krat­ska vera posta­la je tako dubo­ko uko­re­nje­na, da demo­kra­ti­ja za veći­nu lju­di ozna­ča­va sve što je poli­tič­ki isprav­no i moral­no. Demo­kra­ti­ja zna­či slo­bo­da, jer svi­ma je dozvo­lje­no da gla­sa­ju; demo­kra­ti­ja je jed­na­kost, jer sva­ki glas se jed­na­ko bro­ji; demo­kra­ti­ja je prav­da, jer svi su jed­na­ki; demo­kra­ti­ja je jedin­stvo, jer svi odlu­ču­je­mo; demo­kra­ti­ja je mir, jer demo­krat­ske zemlje ne zapo­či­nju nepra­ved­ne rato­ve. Kad se tako stva­ri posta­ve, ispa­da da je alter­na­ti­va demo­kra­ti­ji zapra­vo dik­ta­tu­ra. A dik­ta­tu­ra, narav­no, pred­sta­vlja sve što je loše: gubi­tak slo­bo­de, nejed­na­kost, rat, nepravdu…

U svom čuve­nom tek­stu pod naslo­vom „Kraj isto­ri­je”, neo­kon­zer­va­tiv­ni pisac Fran­sis Fuku­ja­ma obja­vio je 1989. godi­ne da je savre­me­ni zapad­ni sistem demo­kra­ti­je vrhu­nac poli­tič­ke evo­lu­ci­je čove­ka. Ili, nje­go­vim reči­ma, danas smo sve­do­ci „uni­ver­za­li­za­ci­je zapad­ne libe­ral­ne demo­kra­ti­je kao konač­nog obli­ka ljud­ske vlasti”.

Oči­gled­no, samo zli umo­vi – tero­ri­sti, fun­da­men­ta­li­sti, faši­sti – mogu da se usu­de da kažu nešto pro­tiv demo­kra­ti­je, da hule na svetinju.

Demo­kra­ti­ja = kolektivizam

Pa ipak, to je upra­vo ono što ćemo ura­di­ti uz pomoć ove knji­ge: govo­ri­će­mo pro­tiv božan­ske demo­kra­ti­je, pre­ci­zni­je reče­no pro­tiv naci­o­nal­ne par­la­men­tar­ne demo­kra­ti­je. Demo­krat­ski način dono­še­nja odlu­ka je kori­stan u nekim situ­a­ci­ja­ma – u malim zajed­ni­ca­ma ili u dobro­volj­nim udru­že­nji­ma – a naci­o­nal­na par­la­men­tar­na demo­kra­ti­ja, kakvu ima­ju goto­vo sve zapad­ne zemlje, ima dale­ko više mana nego pred­no­sti. Mi tvr­di­mo da je par­la­men­tar­na demo­kra­ti­ja nepra­ved­na, da vodi ka biro­kra­ti­za­ci­ji i stag­na­ci­ji dru­štva, da podri­va slo­bo­du, samo­stal­nost i pre­du­zi­mlji­vost lju­di i da nei­zbe­žno dovo­di do suko­ba, do meša­nja u tuđe poslo­ve, eko­nom­skog mrtvi­la i pre­ve­li­ke potro­šnje. I to ne zato što neki poli­ti­ča­ri loše rade svoj posao ili zato što je pogre­šna par­ti­ja na vla­sti, nego zato što sistem naci­o­nal­ne par­la­men­tar­ne demo­kra­ti­je tako radi.

Sušti­na demo­kra­ti­je je da „narod” odlu­ču­je kako dru­štvo tre­ba da bude orga­ni­zo­va­no. Dru­gim reči­ma, svi mi „zajed­no” odlu­ču­je­mo o sve­mu: koli­ki će biti pore­zi, koli­ko tre­ba da bude potro­še­no na bri­gu o deci i o sta­ri­ma, u kom uzra­stu će biti dozvo­ljen alko­hol, koli­ko poslo­dav­ci mora­ju da izdva­ja­ju za pen­zi­je zapo­sle­nih, šta je oba­ve­zno da piše na eti­ke­ta­ma pro­i­zvo­da, šta deca mora­ju da uče u ško­li, koli­ko nov­ca tre­ba za pomoć nera­zvi­je­nim regi­o­ni­ma ili za obno­vlji­ve izvo­re ener­gi­je ili za fizič­ko vaspi­ta­nje omla­di­ne ili za naci­o­nal­ne sim­fo­nij­ske orke­stre, kako vla­sni­ci kafa­na tre­ba da rade svoj posao i da li je nji­ho­vim gosti­ma dozvo­lje­no da puše, kako se gra­de kuće, koli­ke tre­ba da budu kama­te, koli­ko je nov­ca potreb­no za funk­ci­o­ni­sa­nje pri­vre­de, da li ban­ke spa­sa­va­ti nov­cem pore­skih obve­zni­ka ako im pre­ti ban­krot, ko sme da sebe nazo­ve leka­rom, kome je dozvo­lje­no da otvo­ri bol­ni­cu, da li lju­di­ma tre­ba dozvo­li­ti da umru kada su siti živo­ta i da li je i kada drža­va u ratu. U demo­kra­ti­ji se od „naro­da” oče­ku­je da odlu­či o svim ovim i o hilja­da­ma dru­gih pitanja.

Zato je demo­kra­ti­ja po defi­ni­ci­ji kolek­ti­vi­stič­ki sistem. Demo­kra­ti­ja je soci­ja­li­zam na mala vra­ta. Osnov­na ide­ja demo­kra­ti­je jeste da je poželj­no i isprav­no da sve važne odlu­ke o fizič­koj, dru­štve­noj i pri­vred­noj orga­ni­za­ci­ji dru­štva dono­si kolek­tiv – narod, a narod ovla­šću­je svo­je pred­stav­ni­ke u par­la­men­tu – dru­gim reči­ma, drža­vu – da dono­si ove odlu­ke ume­sto njih. To zna­či da je u demo­kra­ti­ji celo dru­štvo usme­re­no na drža­vu. Oči­gled­no da je netač­no tvr­đe­nje kako je demo­kra­ti­ja nei­zbe­žni vrhu­nac poli­tič­ke evo­lu­ci­je čove­čan­stva. To je samo pro­pa­gan­da čiji je cilj da sakri­je činje­ni­cu da naci­o­nal­na par­la­men­tar­na demo­kra­ti­ja ima sasvim odre­đe­no poli­tič­ko usme­re­nje – kolek­ti­vi­zam. Među­tim, to sigur­no nije jedi­ni izbor.

Zato je oči­gled­no netač­no tvr­đe­nje da je demo­kra­ti­ja nei­zbe­žni vrhu­nac poli­tič­ke evo­lu­ci­je čove­čan­stva. To tvr­đe­nje je obič­na pro­pa­gan­da, čiji je cilj da sakri­je činje­ni­cu da demo­kra­ti­ja ima sasvim odre­đe­no poli­tič­ko usme­re­nje (kolek­ti­vi­zam), za koje posto­je broj­ne razum­ne alternative.

Jed­na od moguć­no­sti nazi­va se – slo­bo­da. Ili – libe­ra­li­zam u kla­sič­nom smi­slu reči (što je pot­pu­no dru­ga­či­je zna­če­nje od ono­ga za šta se reč libe­ra­li­zam danas kori­sti u Ame­ri­ci). Nije teško uvi­de­ti da slo­bo­da uop­šte nije isto što i demo­kra­ti­ja. Raz­mi­sli­te o ovo­me: da li demo­krat­ski odlu­ču­je­mo o tome koli­ko će sva­ko od nas da potro­ši na ode­ću, ili u koju će samo­u­slu­gu ići? Oči­gled­no ne. Sva­ko odlu­ču­je za sebe. I ova slo­bo­da izbo­ra je sasvim u redu. Pa zašto bi onda bilo bolje da o svim dru­gim stva­ri­ma – od rad­nog mesta, zašti­te zdra­vlja i pen­zi­ja, do naših kafa­na i kafi­ća – odlu­ču­je­mo demokratski?
Da li je u stva­ri upra­vo ta činje­ni­ca – da o sve­mu odlu­ču­je­mo demo­krat­ski, da o svim pri­vred­nim i dru­štve­nim pita­nji­ma odlu­ču­je drža­va – pra­vi razlog što je toli­ko toga loše u našem dru­štvu; da biro­kra­ti­ja, meša­nje drža­ve u sve, para­zi­ti­zam, kri­mi­nal, korup­ci­ja, neza­po­sle­nost, infla­ci­ja, loše obra­zo­va­nje i tako dalje, nisu posle­di­ce manj­ka demo­kra­ti­je, već su zapra­vo rezul­tat viška demo­kra­ti­je; a ti pro­ble­mi idu uz naci­o­nal­nu par­la­men­tar­nu demo­kra­ti­ju kao što su pra­zne pro­dav­ni­ce i tra­ban­ti išli uz komunizam?

To je ono što želi­mo da poka­že­mo u ovoj knjizi.

Ova knji­ga sasto­ji se iz tri dela. U prvom delu govo­ri­mo o veri u božan­stvo naci­o­nal­ne par­la­men­tar­ne demo­kra­ti­je. Kao i sva­ka reli­gi­ja, demo­kra­ti­ja ima svo­ja vero­va­nja – skup dog­mi koje sva­ki ver­nik pri­hva­ta kao neo­bo­ri­ve isti­ne (pri­ka­zu­je­mo ih kao 13 opšte­po­zna­tih mito­va o demo­kra­ti­ji). U dru­gom delu opi­su­je­mo stvar­ne prak­tič­ne posle­di­ce demo­krat­skog siste­ma (obja­šnja­va­mo zašto demo­kra­ti­ja nei­zbe­žno dovo­di do stag­na­ci­je dru­štva i šta je čini nee­fi­ka­snom i nepra­ved­nom). U tre­ćem delu ukrat­ko opi­su­je­mo alter­na­ti­vu demo­kra­ti­je, to jest poli­tič­ki sistem zasno­van na samo­o­pre­de­lje­nju poje­din­ca, koji odli­ku­ju decen­tra­li­za­ci­ja, lokal­na upra­va i raznovrsnost.

Upr­kos kri­ti­ci savre­me­nog naci­o­nal­no-demo­krat­skog siste­ma, s opti­mi­zmom gle­da­mo u buduć­nost. Jedan od razlo­ga za ogro­man broj pesi­mi­sta jeste što lju­di ose­ća­ju da je sada­šnji sistem u ćor­so­ka­ku, ali ne uspe­va­ju da pro­na­đu izlaz. Lju­di shva­ta­ju da goto­vo sve aspek­te nji­ho­vih živo­ta kon­tro­li­še drža­va, ali da oni nju ne mogu ni na koji način. Jedi­ne moguć­no­sti koje mogu da zami­sle su razli­či­ti obli­ci dik­ta­tu­re, kao što je „kine­ski model” ili neki oblik naci­o­na­li­zma ili fundamentalizma.

Među­tim, u tome gre­še. Demo­kra­ti­ja nije isto što i slo­bo­da. Naci­o­nal­na par­la­men­tar­na demo­kra­ti­ja je jedan oblik dik­ta­tu­re – dik­ta­tu­ra veći­ne i drža­ve. Demo­kra­ti­ja ne zna­či ni prav­da, ni jed­na­kost, ni soli­dar­nost, ni mir.

Naci­o­nal­na par­la­men­tar­na demo­kra­ti­ja je sistem uve­den pre oko 150 godi­na u veći­nu zapad­nih zema­lja. Jedan od razlo­ga za to bila je i želja da se u libe­ral­nim dru­štvi­ma spro­ve­du u delo soci­ja­li­stič­ke ide­je. Šta god bili moti­vi u to vre­me, vek i po kasni­je razlo­ga za naci­o­nal­nu par­la­men­tar­nu demo­kra­ti­ju nema. Takva demo­kra­ti­ja više ne funk­ci­o­ni­še. Vre­me je za novi poli­tič­ki ide­al, u kome se pro­duk­tiv­nost i soli­dar­nost neće name­ta­ti demo­krat­skom dik­ta­tu­rom, već će biti rezul­tat dobro­volj­nih odno­sa izme­đu lju­di. Želi­mo da uve­ri­mo čita­o­ce da je moguć­nost za dosti­za­nje ovog ide­a­la veća nego što mno­gi mogu i da zami­sle – i da vre­di ula­ga­ti napo­re za nje­go­vo ostvarenje.


Karel Bek­man (Karel Beck­man) je pisac, novi­nar i glav­ni ured­nik onlajn časo­pi­sa Euro­pe­an Ener­gy Revi­ew. Frenk Kar­sten (Frank Kar­sten) je osni­vač dan­ske liber­ta­ri­jan­ske orga­ni­za­ci­je Stich­ting Meer (Fon­da­ci­ja za više slo­bo­de). Tekst koji je pred vama pred­sta­vlja uvod­ni deo knji­ge Beyond Demo­cra­cy (2012). Pre­vod: Andrej Sta­ni­mi­ro­vić