Novac

Na kra­ju se sva­ki papir­ni novac (fiat money) uvek vra­ti na svo­ju pra­vu vred­nost – na nulu.” 

 Volter


Šta je novac?

Ako u jed­nom dru­štvu nema raz­me­ne pro­i­zvo­da, onda u takvom dru­štvu nema ni potre­be za nov­cem. Novac nije neop­ho­dan ni u siste­mu zasno­va­nom na direkt­noj raz­me­ni pro­i­zvo­da (direkt­na tram­pa) jer uče­sni­ci raz­me­nju­ju svo­je pro­i­zvo­de za dru­ge pro­i­zvo­de i kon­zu­mi­ra­ju sve ono što su na taj način dobi­li. Tako­đe, novac nije neop­ho­dan ni u čistom soci­ja­li­stič­kom siste­mu, ali je zato neop­ho­dan u siste­mu zasno­va­nom na pri­vat­nom vla­sni­štvu, pode­li rada i trži­šnoj ekonomiji.

U siste­mu zasno­va­nom na pode­li rada trži­šni uče­sni­ci raz­me­nju­ju svo­je pro­i­zvo­de za neke dru­ge raz­men­lji­ve pro­i­zvo­de. Među­tim, nisu svi pro­i­zvo­di pogod­ni za trži­šnu raz­me­nu jer za neke pro­i­zvo­de posto­ji samo povre­me­na i ogra­ni­če­na tra­žnja, a za neke dru­ge pro­i­zvo­de posto­ji stal­na tra­žnja. Svi oni koji svo­je sla­bo raz­men­lji­ve pro­i­zvo­de zame­ne za raz­men­lji­vi­je pro­i­zvo­de, biće za korak bli­že svom cilju – pri­ba­vlja­nju robe koju je naj­lak­še raz­me­ni­ti za bilo koju dru­gu robu. Na taj način ova naj­ra­zmen­lji­vi­ja roba posta­je opšte­pri­hva­će­no sred­stvo raz­me­ne, tj. novac.

Jed­nom uspo­sta­vlje­na nov­ča­na jedi­ni­ca ima ulo­gu raču­no­vod­stve­ne jedi­ni­ce, kao i zajed­nič­kog ime­ni­o­ca za sve cene, ali je taj novac (roba-novac) i dalje u sta­nju tram­pe u odno­su na sve osta­le pro­i­zvo­de i uslu­ge. U siste­mu tram­pe nema jedin­stve­ne cene pše­ni­ce, mle­ka, ulja ili bilo kog dru­gog pro­i­zvo­da. Sva­ki pro­i­zvod će ima­ti “bes­ko­nač­no” mno­go razli­či­tih cena u odno­su na sve osta­le pro­i­zvo­de i uslu­ge. Kada se jedan pro­i­zvod, reci­mo – zla­to, izdvo­ji iz svih osta­lih pro­i­zvo­da i posta­ne sred­stvo raz­me­ne, stva­ra­ju se uslo­vi da svi osta­li pro­i­zvo­di i uslu­ge dobi­ju svo­ju cenu izra­že­nu u tom iza­bra­nom sred­stvu raz­me­ne, tj. novcu.

Na taj način sva­ki pro­i­zvod dobi­ja svo­ju cenu u zla­tu, ali se onda posta­vlja pita­nje: koja je cena zla­ta? Za razli­ku od svih osta­lih pro­i­zvo­da koji sada ima­ju jedin­stve­nu cenu u zla­tu, cena samog zla­ta bi bila nje­go­va kupov­na moć u odno­su na sva­ki dru­gi pro­i­zvod poje­di­nač­no. Dakle, cena zla­ta, ili dru­ga­či­je reče­no – kupov­na moć zla­ta, će biti koli­či­na sva­kog dru­gog pro­i­zvo­da ili uslu­ge koja se može dobi­ti za jed­nu zlat­nu jedi­ni­cu (nov­ča­nu jedinicu).

Karak­te­ri­sti­ke novc

Da bi neka roba bila što raz­men­lji­vi­ja u pro­ce­su raz­me­ne potreb­no je da pose­du­je neko­li­ko osnov­nih oso­bi­na: pre­po­zna­tlji­vost, delji­vost, nosi­vost (por­ta­bi­li­ty), viso­ku vred­nost u odno­su na svoj obim i masu, dugo­traj­nost, i naj­va­žni­ju od svih dru­gih oso­bi­na – nemo­guć­nost fal­si­fi­ko­va­nja. Često se može čuti da je “zla­to jedi­ni pra­vi novac”, ali to nije tako — sva­ka roba sa pret­hod­no nave­de­nim oso­bi­na­ma je poten­ci­jal­ni kan­di­dat za oba­vlja­nje ulo­ge novca.

Novac je pogo­dan za čuva­nje, a ta oso­bi­na, kako to kaže Mizes, mu daje spo­sob­nost pre­no­še­nja vred­no­sti kroz vre­me, a osim toga, novac omo­gu­ća­va i pre­no­še­nje vred­no­sti kroz prostor.

Čuva­nje nov­ca je jedan od nači­na na koji može­mo kori­sti­ti naše bogat­stvo. Kada bismo zna­li šta će nam buduć­nost sa sobom done­ti, mi bismo onda čuva­li onu robu koja će nam u toj buduć­no­sti biti naj­po­treb­ni­ja. Ali, kako je buduć­nost uvek nei­zve­sna i kako nika­da neće­mo zna­ti za kojim pro­i­zvo­di­ma će u toj nei­zve­snoj buduć­no­sti posto­ja­ti naj­ve­ća tra­žnja, mi onda nema­mo dru­gu opci­ju nego da čuva­mo ono što je naj­lak­še raz­me­ni­ti za sve dru­ge pro­i­zvo­de, tj. — novac.

Vred­nost novca

Cen­tral­ni pro­blem nov­ca je nje­go­va objek­tiv­na vred­nost u pro­ce­su raz­me­ne nov­ca za pro­i­zvo­de, ili kako se to dru­ga­či­je nazi­va – kupov­na moć novca.

Pozna­ta je Mize­so­va reče­ni­ca da je “cena mera vred­no­sti, a da je novac mera cene”, koja je mno­ge eko­no­mi­ste nave­la na pojed­no­sta­vlje­ni zaklju­čak da je onda i “novac mera vred­no­sti”. Iako se na to pita­nje, uzi­ma­ju­ći u obzir sada­šnju situ­a­ci­ju, može gle­da­ti kao na peri­fer­no eko­nom­sko pita­nje, ipak je kori­sno raz­ja­sni­ti i tu zabu­nu kako bi se i to pita­nje ski­nu­lo sa dnev­nog reda.

Mizes, kao sled­be­nik Kar­la Men­ge­ra, jed­nog od tvo­ra­ca subjek­tiv­ne teo­ri­je vred­no­sti, jasno kaže da: “Mera za eko­nom­sku vred­nost ne postoji.”

Ne posto­ji objek­tiv­na mera za subjek­tiv­nu vred­nost. Mi može­mo reći da je vred­nost jed­nog pro­i­zvo­da veća od vred­no­sti dru­gog pro­i­zvo­da, ali ne može­mo reći koli­ko neki pro­i­zvod vre­di jer ne posto­ji jedi­ni­ca mere vred­no­sti, niti odre­di­ti koli­či­nu te vred­no­sti. Subjek­tiv­no vred­no­va­nje samo ran­gi­ra pro­i­zvo­de u skla­du sa nji­ho­vim zna­ča­jem; ono ne meri nji­ho­vu vred­nost već samo ran­gi­ra nji­hov značaj.

Sva­ki eko­nom­ski postu­pak zahte­va kom­pa­ra­ci­ju vred­no­sti. Sva­ka oso­ba bira neki pro­i­zvod izme­đu veli­kog bro­ja pro­i­zvo­da i raz­me­nju­je jedan pro­i­zvod za dru­gi. Zato Mizes kaže da se na sva­ki eko­nom­ski postu­pak može gle­da­ti kao na neku vrstu raz­me­ne proizvoda.

Kon­kret­no, Mizes o nov­cu kao meri objek­tiv­ne cene (odno­sa raz­me­ne) kaže sle­de­će: “Ne posto­ji tako nešto kao apstrakt­na vred­nost, posto­je samo poje­di­nač­ni čino­vi vred­no­va­nja. Novac je mera objek­tiv­nih cena (odno­sa raz­me­ne) i ako, u tom smi­slu, želi­mo da na novac gle­da­mo kao na meru cene, ne posto­ji razlog zašto to ne bismo uči­ni­li.” 1

Dakle, subjek­tiv­na vred­nost nov­ca uvek zavi­si od subjek­tiv­nog vred­no­va­nja osta­lih eko­nom­skih doba­ra koji se za nje­ga mogu dobi­ti u pro­ce­su raz­me­ne, i zato ne može biti isto reći da je novac “mera objek­tiv­nih cena” i reći da je novac “mera vred­no­sti”.

Uni­ver­zal­na roba

Kada govo­ri­mo o kup­ci­ma i pro­dav­ci­ma, onda obič­no pod kup­cem pod­ra­zu­me­va­mo neko­ga ko ima novac, a pod pro­dav­cem neko­ga ko ima neki pro­i­zvod. Među­tim, uzi­ma­ju­ći u obzir Mize­so­vu defi­ni­ci­ju nov­ca koja kaže da je novac “naj­ra­zmen­lji­vi­ja roba”, onda je jasno da su kup­ci isto­vre­me­no i pro­dav­ci jer “pro­da­ju novac”, i da su pro­dav­ci ujed­no i kup­ci jer “kupu­ju novac.”

Pro­da­vac nov­ca je uni­ver­zal­ni kupac jer ono što on nudi na pro­da­ju (novac) je naj­tra­že­ni­ja roba. Ono što on pro­da­je je uni­ver­zal­na roba jer je novac opšte­pri­hva­će­no sred­stvo razmene.

Sli­ko­vit opis sve­ga toga daje nam Gary North 2 kada kaže da pro­da­vac nov­ca sto­ji pred gomi­lom lju­di i kaže:

Ja imam ono što svi vi želi­te. Ja imam robu koju je naj­lak­še zame­ni­ti za bilo koju dru­gu robu. Ja imam novac i oče­ku­jem vaše ponude.”

Dakle, za razli­ku od onih eko­no­mi­sta koji ne razu­me­ju eko­no­mi­ju i zago­va­ra­ju ide­ju da je u pro­ce­su trgo­vi­ne vla­snik nov­ca sla­bi­ja stra­na, North nam govo­ri nešto sasvim dru­go – da su vla­sni­ci nov­ca uvek u pred­no­sti u odno­su na vla­sni­ke robe. Među­tim, da bi se razu­me­lo ovo o čemu govo­ri North, mora se napo­me­nu­ti da sve to važi samo u slo­bod­nom trži­šnom siste­mu. Ako drža­va razo­ri novac i suspen­du­je trži­šne zako­ne, onda ništa od sve­ga ovog ne važi jer onda i nema­mo eko­nom­ski sistem već anti­e­ko­nom­ski sistem.

Da li je eko­no­mi­ji potre­ban novi novac?

Ako Mizes kaže da je novac “naj­ra­zmen­lji­vi­ja roba”, onda se posta­vlja pita­nje: da li je novac potro­šno dobro ili pro­i­zvod­no dobro? Da li je novac jedan oblik kapitala?

Odgo­va­ra­ju­ći na to pita­nje, Mizes obja­šnja­va da novac nije ni potro­šno ni pro­i­zvod­no dobro (i pro­i­zvod­nja i potro­šnja su mogu­ći i bez nov­ca), već da novac samo olak­ša­va pro­ce­se pro­i­zvod­nje i potro­šnje. Novac je eko­nom­sko dobro, tj. – poseb­na ana­li­tič­ka kate­go­ri­ja. Samim tim što novac nije kapi­tal, Mizes zaklju­ču­je da pove­ća­nje koli­či­ne nov­ca ni na koji način ne dopri­no­si napret­ku jed­nog društva.

Za razli­ku od potro­šnih i pro­i­zvod­nih doba­ra, čiji bi gubi­tak doveo i do gubit­ka u pogle­du zado­vo­lje­nja nekih ljud­skih potre­ba, to ne može­mo reći i za slu­čaj gublje­nja neke koli­či­ne nov­ca. Ako posma­tra­mo čita­vo čove­čan­stvo kao jedan zatvo­ren sistem, pro­me­na u koli­či­ni nov­ca, tj. pro­me­na nomi­nal­ne vred­no­sti nov­ca, ne može uti­ca­ti na eko­nom­sku pozi­ci­ju čovečanstva.

Kada usled pove­ća­nja pro­i­zvod­nje dođe do toga da se pove­ća indi­vi­du­al­na tra­žnja za nekim pro­i­zvod­nim ili potro­šnim dobri­ma – samo tada dola­zi do napret­ka jed­nog dru­štva. I pro­i­zvo­đa­či i potro­ša­či mogu pove­ća­ti svo­je bogat­stvo samo putem raz­me­ne roba.  Dakle, da bi jed­no dru­štvo pove­ća­lo svo­je bogat­stvo potreb­no je da barem dva nje­go­va čla­na dobro­volj­no raz­me­ne svo­je pro­i­zvo­de, tj. da barem dva čla­na budu bogatija.

Da bi pret­hod­no reče­no uči­ni­li još jasni­jim, naj­bo­lje je da za tre­nu­tak zane­ma­ri­mo dana­šnji nov­ča­ni sistem i vra­ti­mo se u vre­me kada je zla­to bilo novac. Mizes nam sasvim jasno govo­ri da ako se pro­i­zve­de novo zla­to i ako vla­snik neke robe pože­li više nov­ca (zla­ta), i svo­je pro­i­zvo­de raz­me­ni za to novo­pro­i­zve­de­no zla­to – dru­štvo neće posta­ti boga­ti­je usled ove dobro­volj­ne raz­me­ne. Upra­vo je zbog toga za Mize­sa novac – poseb­na ana­li­tič­ka kategorija.

Mit o neu­tral­nom novom nov­cu i sta­bil­nim cenama

Ako dru­štvo ima korist od toga što jedan pro­i­zvo­đač pove­ća svo­ju pro­i­zvod­nju i za te pro­i­zvo­de nađe kup­ca, onda to zna­či da ćemo ima­ti dva dobit­ni­ka i nijed­nog gubit­ni­ka. Sa dru­ge stra­ne, ako pro­i­zvo­đač pove­ća svo­ju pro­i­zvod­nju, a onda te pro­i­zvo­de zame­ni za zla­to sa pro­i­zvo­đa­čem zla­ta, i obe stra­ne su zado­volj­ne tom raz­me­nom jer u suprot­nom ne bi ni trgo­va­le, a dru­štvo, kao što smo rekli, od te raz­me­ne neće posta­ti boga­ti­je – da li to zna­či da ćemo tim postup­kom ima­ti dva dobit­ni­ka dok će osta­li čla­no­vi dru­štva biti gubit­ni­ci jer je time došlo do sma­nje­ne kupov­ne moći novca?

Bez ika­kve sum­nje, odgo­vor na to pita­nje mora biti – da.  Novi novac se nika­da ne poja­vlju­je putem neke magi­je i na način da sva­ki poje­di­nac dobi­je svoj deo nov­ča­nog kola­ča, već novac u sistem uvek ula­zi samo na nekim nje­go­vim mesti­ma. Novi novac u sistem nika­da ne ula­zi rav­no­mer­no; novi novac se ne širi rav­no­mer­no, niti se cene pro­i­zvo­di­ma pove­ća­va­ju u istom pro­cen­tu i rav­no­mer­no. Novi novac će delo­va­ti razli­či­to na sva­kog pro­i­zvo­đa­ča i na sva­kog poje­din­ca, a sve u zavi­sno­sti od faze kada će taj novi novac dospe­ti do njih.

Taj pro­ces nam dodat­no poja­šnja­va Rod­bard 3 na pri­me­ru pove­ća­nja koli­či­ne nov­ca za 20%. Ako se koli­či­na nov­ca pove­ća za 20%, neće se dogo­di­ti da se sve cene pove­ća­ju za 20%, već će doći do pro­me­ne u struk­tu­ri tra­žnje, a samim tim će se izme­ni­ti i struk­tu­ra kupov­ne moći nov­ca. U stvar­nom sve­tu, novac u sistem nika­da ne ula­zi na neu­tra­lan način, već uvek favo­ri­zu­je prve pri­ma­o­ce nov­ca. Prvi pri­ma­o­ci nov­ca, u skla­du sa svo­jim potre­ba­ma, usme­ra­va­ju novac ka odre­đe­nim pro­i­zvo­di­ma i uslu­ga­ma i na taj način pove­ća­va­ju tra­žnju za tim pro­i­zvo­di­ma i uslu­ga­ma. Sa pove­ća­njem tra­žnje za tim pro­i­zvo­di­ma dola­zi do pove­ća­nja nji­ho­vih cena, a samim tim i do pove­ća­nja pro­fi­ta tog dela pri­vre­de. Kako novac putu­je kroz sistem, tako se i ceo pret­hod­ni postu­pak pona­vlja. Dakle, čim se izme­ni tra­žnja za nekim pro­i­zvo­dom – menja se i nje­go­va cena, što zna­či da novac tokom svo­ga puto­va­nja kroz sistem – menja i struk­tu­ru tra­žnje i cenov­nu strukturu.

Otu­da i ona Mize­so­va reče­ni­ca koju smo rani­je pomi­nja­li: “Ako dođe do pro­me­ne kupov­ne moći nov­ca, onda u tom siste­mu više ništa neće biti isto.”

U pro­ce­su uba­ci­va­nja “novog nov­ca” u sistem naj­bo­lje pro­la­ze prvi pri­ma­o­ci nov­ca, zatim dru­gi, tre­ći itd, a naj­go­re pro­la­ze oni kod kojih novac stig­ne na “kra­ju lan­ca”, kao i oni, narav­no, do kojih novi novac nika­da i ne stig­ne. Dakle, posle­di­ca infla­ci­o­ni­zma je veštač­ki “zero-sum game”, tj. ceo pro­ces se pre­tva­ra u igru u kojoj se pri­vi­le­go­va­na manji­na prvih pri­ma­la­ca nov­ca boga­ti na račun kasni­jih pri­ma­la­ca novca.

Mizes poseb­nu pažnju posve­ću­je toj širo­ko ras­pro­stra­nje­noj gre­šci u pogle­du neu­tral­no­sti novog nov­ca i kaže 4 da nijed­na držav­na vlast, čak i kada bi to zai­sta hte­la, nije u sta­nju da stvo­ri mone­tar­ni sistem koji bi rešio pro­blem redi­stri­bu­ci­je bogat­stva koji nasta­je usled toga što neki delo­vi pri­vre­de i sta­nov­ni­štva ima­ju pri­stup novom nov­cu rani­je, a neki kasnije.

Da bi se izbe­gli even­tu­al­ni nespo­ra­zu­mi po tom pita­nju, odmah može­mo reći da je Mizes bio pot­pu­no sve­stan činje­ni­ce da se taj pro­blem ne može izbe­ći ni u uslo­vi­ma zlat­nog stan­dar­da i nena­ru­še­nog slo­bod­nog trži­šta, ali je zato bio pot­pu­no ube­đen da nena­ru­še­no slo­bod­no trži­šte, zbog viso­kih tro­ško­va pro­i­zvod­nje novih koli­či­na zla­ta, na naj­bo­lji mogu­ći način sma­nju­je dotok novog nov­ca u eko­no­mi­ju, a samim tim i mini­mi­zu­je nega­tiv­ne posledice.

Dakle, Mizes se za zlat­ni novac (pure gold stan­dard) zala­gao samo iz jed­nog razlo­ga – zato što ne posto­ji bolji novac. Isto tako, ako zna­mo da je Mizes bio veli­ki pobor­nik slo­bod­nog trži­šta, onda je jasno da on nika­ko nije mogao podr­ža­ti zakon koji bi zabra­nji­vao dobro­volj­nu raz­me­nu doba­ra ili pra­vo na pro­na­la­že­nje i kopa­nje novog zla­ta. Samim tim, za Mize­sa je bilo nemo­gu­će spre­či­ti pove­ća­nje koli­či­ne nov­ca tako što bi se kopa­či­ma zla­ta zabra­ni­lo da novo­i­sko­pa­no zla­to pri­do­da­ju posto­je­ćoj koli­či­ni nov­ca. Dakle, još jed­nom, Mizes nika­da nije rekao da je zla­to per­fek­tan novac, već samo to da od zla­ta boljeg nov­ca nema.

Pri­vred­ni sistem je slo­žen sistem i zato će u nje­mu uvek dola­zi­ti do pro­me­na u pogle­du raspo­lo­ži­vo­sti nekih pri­vred­nih resur­sa; uvek će se menja­ti pri­o­ri­te­ti čla­no­va jed­nog dru­štva, a samim tim uvek će dola­zi­ti i do pro­me­na u odno­si­ma raz­me­ne i do pro­me­ne kupov­ne moći nov­ca. Samim tim što novac nika­da ne može biti neu­tra­lan i ima­ti sta­bil­nu kupov­nu moć, ni jed­na držav­na vlast nika­da ne može odre­di­ti koli­či­nu nov­ca koja bi bila nepri­stra­sna i pošte­na pre­ma svim čla­no­vi­ma društva.

Opti­mal­na koli­či­na novca

Kao što smo već rekli, kada se u sistem uba­ci nova koli­či­na nov­ca – u tom siste­mu više ništa neće biti kao što je bilo.  Sa uba­ci­va­njem novog nov­ca u sistem, u dru­štvu će doći do pre­ra­spo­de­le bogat­stva; neki čla­no­vi dru­štva će biti boga­ti­ji, neki siro­ma­šni­ji, neki će ima­ti više posla, neki manje, a neki će posta­ti nezaposleni.

Samim tim, posta­vlja se logič­no pita­nje: koja je opti­mal­na koli­či­na nov­ca u siste­mu? Odgo­vor na to pita­nje je veo­ma jed­no­sta­van i sasto­ji se od samo dve reči – posto­je­ća koli­či­na.  Koli­či­na nov­ca se ne sme ni pove­ća­va­ti ni sma­nji­va­ti, što zna­či da koli­ko god tre­nut­no nov­ca bilo u siste­mu – toli­ko nov­ca tre­ba i da osta­ne u sistemu.

Sva­ki poje­di­nac, kao i svi poje­din­ci zajed­no, mogu u pot­pu­no­sti isko­ri­sti­ti sve pred­no­sti koje im dono­si indi­rekt­na raz­me­na doba­ra i novac, bez obzi­ra da li je ukup­na koli­či­na nov­ca veli­ka ili mala. Ili, kako to sjaj­no obja­šnja­va Mizes:

Posto­je­ća koli­či­na nov­ca u pri­vred­nom siste­mu je uvek dovolj­na da svi­ma obez­be­di sve ono što novac stvar­no čini i što stvar­no može da učini.”

Dakle, nema nika­kve nedo­u­mi­ce u pogle­du Mize­so­vog sta­no­vi­šta u pogle­du mone­tar­ne ekspan­zi­je. On je bio pro­tiv sva­kog veštač­kog pove­ća­nja koli­či­ne nov­ca u opti­ca­ju, bez obzi­ra da li to čini­la direkt­no drža­va, cen­tral­na ban­ka, ili ban­ke putem meha­ni­zma “deli­mič­nih ban­kar­skih rezer­vi”. Za Mize­sa je nov­ča­na infla­ci­ja samo metod koji držav­nim vla­sti­ma, cen­tral­noj ban­ci ili ban­ka­ma, omo­gu­ću­je da odu­zmu bogat­stvo poli­tič­ki bes­po­moć­nom delu stanovništva.

Pove­ća­nje koli­či­ne nov­ca i dru­štve­na korisnost

Mizes, kao što smo već rekli, po pita­nju vred­no­sti pri­hva­ta Men­ge­ro­vo uče­nje i sasvim jasno kaže da se eko­nom­ska vred­nost ne može izme­ri­ti, tj. da je eko­nom­ska vred­nost uvek stvar subjek­tiv­ne procene.

Ako je to tako, ako je sve stvar subjek­tiv­ne pro­ce­ne vred­no­sti i ako nema objek­tiv­ne mere za subjek­tiv­nu vred­nost, onda ne posto­ji ni način za upo­re­đi­va­nje subjek­tiv­ne vred­no­sti izme­đu poje­di­na­ca. Poje­di­nac može da upo­re­đu­je i ran­gi­ra svo­je subjek­tiv­ne vred­no­sti, ali ih ne može izme­ri­ti. Ako ne može­mo izme­ri­ti svo­je vred­no­sti, onda je jasno da ih ne može­mo izme­ri­ti ni kod drugih.

Za razli­ku od svih dru­gih eko­nom­skih ško­la koje zago­va­ra­ju posto­ja­nje, od drža­ve neza­vi­sne cen­tral­ne ban­ke kojoj se daje mono­po­li­stič­ki polo­žaj u pogle­du vođe­nja mone­tar­ne poli­ti­ke, Austrij­ska ško­la eko­no­mi­je nam govo­ri da nasil­na držav­na inter­ven­ci­ja u sfe­ri: nov­ca, ban­kar­stva i mono­po­li­stič­kog polo­ža­ja cen­tral­ne ban­ke — samo uma­nju­je ljud­ske slo­bo­de i nji­ho­vu imovinu.

Glav­ni razlog zbog koga su držav­ne vla­sti i nje­na biro­kra­ti­ja uvek pro­tiv poli­ti­ke sta­bil­nog nov­ca, kao i za svo­je­vre­me­no uki­da­nje zlat­nog stan­dar­da i kon­fi­ska­ci­ju zla­ta, je taj što im poli­ti­ka sta­bil­nog nov­ca ne dozvo­lja­va dalje štam­pa­nje nov­ca. Sva­ko pomi­nja­nje sta­bil­nog nov­ca je uvek kri­ti­ko­va­no od onih koji žive od infla­ci­je, tj. na račun svih onih koji stvar­no rade i stvaraju.

Ako jed­no dru­štvo želi da iza­đe iz pri­vred­nog hao­sa, prvi i osnov­ni zada­tak je – spre­ča­va­nje infla­ci­je. Sve dok se držav­na vlast i nje­ne biro­krat­ske insti­tu­ci­je ne zau­sta­ve u svom beso­muč­nom poslu pove­ća­va­nja koli­či­ne nov­ca u opti­ca­ju – nika­kav pri­vred­ni opo­ra­vak nije moguć. U tom pogle­du je sva­ka­ko naj­va­žni­je da se jed­nom za svag­da ras­kr­sti sa pri­mi­tiv­nim vero­va­njem da držav­na vlast i ban­ke, kre­i­ra­njem nov­ca ni iz čega, mogu oži­ve­ti eko­no­mi­ju, zapo­sli­ti novu rad­nu sna­gu i obez­be­di­ti pri­vred­ni rast. Ili kako to sjaj­no kaže Mizes:

Krat­ko­vi­di eko­nom­ski posma­tra­či mogu vide­ti samo krat­ko­roč­ne efek­te infla­ci­o­ne poli­ti­ke, ali nika­da ne vide pra­ve efek­te, tj. da se infla­ci­jom nika­da ne može pove­ća­ti pro­i­zvod­nja, već samo obo­ga­ti­ti poje­din­ci i manje gru­pe, a sve na račun svih osta­lih. Naj­kob­ni­ja gre­ška svih krat­ko­vi­dih eko­nom­skih posma­tra­ča je u tome što oni zane­ma­ru­ju sekun­dar­ne efek­te infla­ci­je, a to su – raza­ra­nje kapi­ta­la i pogre­šne investicije.”

Sva­ka infla­ci­ja je štet­na, ali mora­mo reći da ne posto­ji način za iden­ti­fi­ko­va­nje pre­ci­znog bro­ja neto dobit­ni­ka ili gubit­ni­ka. Pre­ci­zan broj je nemo­gu­će utvr­di­ti, ali se sa sigur­no­šću može reći da bi veći­na lju­di bila u gubit­ku. Sa malim pro­me­na­ma u koli­či­ni nov­ca u opti­ca­ju teško je u pot­pu­no­sti uoči­ti pro­ces sma­nje­nja kupov­ne moći nov­ca, ali je to veo­ma lako uoči­ti u uslo­vi­ma hipe­rin­fla­ci­je jer tada gubi­ci posta­ju više nego očigledni.

Ako držav­na vlast izgu­bi kom­pas u pogle­du mone­tar­ne ekspan­zi­je, onda se na taj način dru­štvo pri­si­lja­va na povra­tak na sistem tram­pe, a samim tim čita­vo dru­štvo posta­je siro­ma­šni­je jer je sistem tram­pe dale­ko nee­fi­ka­sni­ji sistem u odno­su na sistem sa sta­bil­nim novcem.

Nije teško shva­ti­ti da pove­ća­nje koli­či­ne trži­šno veri­fi­ko­va­nih pro­i­zvo­da i uslu­ga dono­si korist čla­no­vi­ma jed­nog dru­štva, tj. da pove­ća­va ste­pen zado­vo­lje­nja nji­ho­vih želja. Što veća raz­me­na pro­i­zvo­da – to veće bogat­stvo jed­nog dru­štva. Što veća ponu­da raz­no­vr­snih pro­i­zvo­da – to veći izbor za sva­kog poje­din­ca. Dru­gim reči­ma reče­no, jed­no dru­štvo ostva­ru­je pri­vred­ni rast tako što sa istom koli­či­nom nov­ca zado­vo­lja­va više svo­jih potre­ba i ima veći izbor roba.

Suprot­no tome, sa pove­ća­njem koli­či­ne nov­ca u opti­ca­ju niti se pove­ća­va ste­pen zado­vo­lje­nja čla­no­va jed­nog dru­štva, niti se pove­ća­va izbor roba. Sa pove­ća­njem koli­či­ne nov­ca, izbor će se pove­ća­ti samo za prve pri­ma­o­ce nov­ca, a za sve osta­le čla­no­ve dru­štva izbor će se sma­nji­ti. Što veća mone­tar­na ekspan­zi­ja – to dra­stič­ni­je sma­nje­nje izbo­ra za veli­ku veći­nu čla­no­va društva.

To je ujed­no i argu­ment koji jasno uka­zu­je na štet­no dej­stvo fal­si­fi­ko­va­nog nov­ca. Fal­si­fi­ka­to­ri nov­ca, pomo­ću fal­si­fi­ko­va­nog nov­ca, izvla­če dvo­stru­ku korist: 1) kre­i­ra­ju lažni novac kojim kupu­ju real­ne pro­i­zvo­de, i 2) ostva­ru­ju dodat­nu korist kao “prvi pri­ma­o­ci novca”.

Fal­si­fi­ko­va­ni novac

Ako fal­si­fi­ka­to­re nov­ca posma­tra­mo kao “prve pri­ma­o­ce nov­ca”, onda je jasno da oni svo­jim lažnim nov­cem kupu­ju pro­i­zvo­de i uslu­ge po cena­ma koje su se for­mi­ra­le u odno­su na “sta­ru” koli­či­nu nov­ca u opti­ca­ju, i da na taj način mak­si­mi­zu­ju svo­ju korist.

Nije potreb­no poseb­no nagla­ša­va­ti činje­ni­cu da bi uba­ci­va­nje fal­si­fi­ko­va­nog nov­ca u sistem dove­lo do redi­stri­bu­ci­je bogat­stva među čla­no­vi­ma jed­nog dru­štva, ali to ne bi bila naj­štet­ni­ja posle­di­ca – mno­go veći pro­blem bi bio pogu­ban uti­caj fal­si­fi­ko­va­nog nov­ca na pri­vred­nu strukturu.

Fal­si­fi­ko­va­ni novac bi pore­me­tio cenov­ni sistem, tj. trži­šnim uče­sni­ci­ma bi poslao pogre­šne sig­na­le u pogle­du real­ne tra­žnje. Ako bi fal­si­fi­ko­va­ni novac ostao nepri­me­ćen, onda bi on traj­no pore­me­tio cenov­ni sistem, a sve cene, bilo da se radi o cena­ma pro­i­zvo­da, rad­ne sna­ge ili osta­lih pri­vred­nih resur­sa – bi se, pre ili kasni­je, pri­la­go­di­le toj novoj, uve­ća­noj nov­ča­noj masi. Pove­ća­na nov­ča­na masa bi sma­nji­la kupov­nu moć nov­ča­ne jedi­ni­ce, što zna­či da bi nega­tiv­ne posle­di­ce ose­tio sko­ro sva­ki član društva.

Fal­si­fi­ko­va­ni novac bi pogre­šno usme­ra­vao raspo­lo­ži­vi kapi­tal i na taj način kre­i­rao boom & bust ciklu­se. Fal­si­fi­ko­va­ni novac bi pre­du­zet­ni­ke naveo na pogre­šan zaklju­čak da je pove­ća­na tra­žnja rezul­tat pove­ća­ne real­ne kupov­ne moći sta­nov­ni­štva, a ako bi taj lažni novac dospeo u ban­kar­ski sistem onda bi on na veštač­ki način oba­rao kamat­ne sto­pe i na taj način obma­nuo sve inve­sti­to­re jer bi ih naveo na zaklju­čak da je taj “novi raspo­lo­ži­vi novac” rezul­tat neči­je šted­nje. Inve­sti­to­ri bi nemi­nov­no zaklju­či­li da su se osta­li čla­no­vi dru­štva dobro­volj­no odre­kli sada­šnje potro­šnje zarad veće potro­šnje u buduć­no­sti i sa takvim pogre­šnim uve­re­njem bi ušli u pro­ces investiranja.

Ali, u stvar­no­sti sve­ga toga nema: nema pove­ća­ne real­ne tra­žnje, nema ušte­đe­nog nov­ca, nema dobro­volj­nog odri­ca­nja od sada­šnje potro­šnje zarad veće budu­će potro­šnje, nema rob­nog pokri­ća za fal­si­fi­ko­va­ni novac, a ume­sto sve­ga toga ima­mo samo – fal­si­fi­ko­va­ni šare­ni papir koji raza­ra posto­je­ći kapi­tal i stva­ra uslo­ve za budu­ći nei­zbe­žni haos.

Inve­sti­to­ri bi kre­nu­li sa novim pro­jek­ti­ma, ali naj­ve­ći deo tih pro­je­ka­ta nika­da ne bi bio zavr­šen jer bi se poka­za­lo da se nji­ho­va celo­kup­na raču­ni­ca zasni­va­la na fal­si­fi­ko­va­nim infor­ma­ci­ja­ma u pogle­du stvar­ne tra­žnje. Rezul­tat sve­ga toga je — bust, tj. ono što nazi­va­mo eko­nom­skom krizom.

Više je nego jasno da je pro­blem fal­si­fi­ko­va­nja nov­ca – pro­blem redi­stri­bu­ci­je bogat­stva putem pre­va­re jer fal­si­fi­ka­to­ri na trži­šte ne izla­ze sa pro­i­zvo­di­ma i uslu­ga­ma, već samo sa zna­lač­ki odštam­pa­nim šare­nim papi­rom. Novac bez pokri­ća u robi nika­ko ne može biti od kori­sti za jed­no dru­štvo, pa makar on bio usme­ren i u pro­i­zvod­ne svrhe.

Fal­si­fi­ko­va­ni novac je izu­zet­no šte­tan i zato sva­ka drža­va dono­si zako­ne koji­ma se pro­pi­su­ju kazne za poči­ni­o­ce tog kri­vič­nog dela. Kada se uoče fal­si­fi­ko­va­ne nov­ča­ni­ce, drža­va ih odu­zi­ma bez obzi­ra da li će se pro­tiv vla­sni­ka pokre­nu­ti kri­vič­ni postu­pak ili ne. Bez obzi­ra da li smo nov­ča­ni­ce fal­si­fi­ko­va­li ili smo samo žrtve pre­va­re, sve fal­si­fi­ko­va­ne nov­ča­ni­ce koje se nađu u našem pose­du biće zaple­nje­ne, što zna­či da naše nezna­nje ili even­tu­al­na neza­in­te­re­so­va­nost nije oprav­da­nje pred zakonom.

Dakle, sve je jasno, sa svi­me se može­mo slo­ži­ti i u pot­pu­no­sti razu­me­ti razlo­ge zbog kojih zakon pro­pi­su­je sank­ci­je i za fal­si­fi­ka­to­re i za distri­bu­te­re lažnog nov­ca. Sve može­mo razu­me­ti, ali jed­no ne: zašto onda dra­ža­va radi to isto?

Na stra­nu sada “zakon” i “legal­nost”, novac nije prav­na već eko­nom­ska kate­go­ri­ja, a sa eko­nom­ske stra­ne posma­tra­no – sva­ko držav­no pove­ća­nje nov­ča­ne mase je ništa dru­go do fal­si­fi­ko­va­nje nov­ca.  Nema razli­ke izme­đu jed­nog ili dru­gog fal­si­fi­ko­va­nog nov­ca. Bez obzi­ra da li je fal­si­fi­ko­va­ni novac u sistem dospeo kao posle­di­ca neči­jeg samo­volj­nog čina ili uz zna­nje i odo­bre­nje vla­sti, pogub­ne posle­di­ce će biti iste — neki poje­din­ci ili gru­pe će biti dobit­ni­ci, a svi dru­gi gubitnici.

Sva­ka infla­ci­ja, kad-tad, mora doći na napla­tu u obli­ku: eko­nom­ske kri­ze, razo­re­nog kapi­ta­la, pro­ma­še­nih inve­sti­ci­ja, defor­mi­sa­nog cenov­nog siste­ma, izgu­blje­nih šted­nih ulo­ga, ban­kro­ta bana­ka, para­li­sa­nog finan­sij­skog siste­ma, ban­kro­ta ogro­mnog bro­ja pre­du­ze­ća, razo­re­nih pen­zij­skih i svih dru­gih fon­do­va, ogrom­ne neza­po­sle­no­sti, stra­ho­vi­tog pada život­nog stan­dar­da itd. Naj­kra­će reče­no, sva­ka infla­ci­ja se uvek mora zavr­ši­ti pot­pu­nim pri­vred­nim hao­som, a što veća infla­ci­ja – uto­li­ko veći haos.

U svo­joj sušti­ni, zakon pro­tiv fal­si­fi­ko­va­nja nov­ca je ništa dru­go do držav­ni instru­ment čiji je osnov­ni cilj – oču­va­nje eksklu­ziv­nog pra­va na fal­si­fi­ko­va­nje nov­ca. Isto tako, ako zna­mo i da su sko­ro sve svet­ske valu­te, više ili manje, tako­đe bez pokri­ća, onda su, u takvom siste­mu, držav­ne vla­sti samo čla­no­vi jed­nog ogro­mnog među­na­rod­nog kar­te­la fal­si­fi­ka­to­ra novca.

Mone­tar­na politika

U slo­bod­nom trži­šnom siste­mu cene se for­mi­ra­ju putem dva osnov­na eko­nom­ska zako­na: 1) zako­na ponu­de i tra­žnje, i 2) siste­ma lici­ta­ci­je u kojem pobe­đu­je onaj koji ponu­di više (high bid wins). Ako se, iz bilo kog razlo­ga, odstu­pi od ova dva osnov­na zako­na, onda to zna­či da slo­bod­nog trži­šta više nema. Sve ovo bi mora­lo važi­ti i za mone­tar­nu teo­ri­ju i za mone­tar­nu politiku.

Novac je i srce i krvo­tok sva­kog eko­nom­skog siste­ma. Bilo kakva gre­ška u sfe­ri mone­tar­ne poli­ti­ke uvek će pro­u­zro­ko­va­ti pro­ble­me u celo­kup­nom pri­vred­nom siste­mu. Što loši­ja mone­tar­na poli­ti­ka – to kata­stro­fal­ni­je posle­di­ce za pri­vred­ni sistem.

Mize­so­va teo­ri­ja nov­ca nam govo­ri da novac nije ono što nam drža­va govo­ri da on jeste, a tu držav­nu teo­ri­ju nov­ca on nazi­va “nomi­na­li­stič­kom teo­ri­jom nov­ca”. Po toj teo­ri­ji, novac je samo nomi­nal­na koli­či­na vred­no­sti i “nešto” što je utvr­đe­no zakonom.

Šta god držav­ne vla­sti radi­le u pogle­du uti­ca­nja na kupov­nu moć nov­ca, sve to će uvek isklju­či­vo zavi­si­ti od subjek­tiv­ne pro­ce­ne neko­li­ko pri­vi­le­go­va­nih lju­di na vla­sti. Bez obzi­ra šta o tome govo­ri­le vla­sti i režim­ski eko­no­mi­sti, sva­ko pove­ća­nje nov­ča­ne mase je ništa dru­go do – favo­ri­zo­va­nje nekih poje­di­na­ca i gru­pa, a sve na račun sla­bi­jih poje­di­na­ca i gru­pa. Ma koli­ko puta držav­ne vla­sti rekle suprot­no, novi novac ne dopri­no­si ni “opštem pro­spe­ri­te­tu” ni “jav­nom inte­re­su”, već samo boga­će­nju poje­di­na­ca i pri­vi­le­go­va­nih grupa.

Neka­da se ulo­ga drža­ve po pita­nju mone­tar­ne poli­ti­ke zavr­ša­va­la na tome što je kon­tro­li­sa­la pro­ces kova­nja nov­ca kako bi se obez­be­di­lo snab­de­va­nje trži­šta nov­cem koji bi bio pri­hva­ćen od svih i u koga bi svi mogli ima­ti puno pove­re­nje. Danas, naža­lost, drža­va kon­tro­li­še sve, a “opšte­pri­hva­će­nost nov­ca” i “pove­re­nje u novac” drža­va obez­be­đu­je putem sile ili pod pret­njom upo­tre­be sile.

Iako je pita­nje mone­tar­ne poli­ti­ke pita­nje kupov­ne moći nov­ca, u “moder­noj eko­no­mi­ji” to je pita­nje zama­ski­ra­no na veo­ma per­fi­dan način kako bi se od jav­no­sti pri­kri­la nje­go­va pra­va pri­ro­da. Kom­pli­ko­va­ni meha­ni­zam nov­ca i kre­dit­nog siste­ma je upa­ko­van u tam­nu har­ti­ju neja­snih reči i kon­fu­zi­je, a ume­sto zna­nja i obja­šnje­nja – jav­no­sti se uvek nude samo kodi­ra­ne fra­ze koje, često, ne razu­me­ju čak ni oni koji ih u jav­nost plasiraju.

Da bismo što bolje shva­ti­li svu tra­ge­di­ju dana­šnjeg “savre­me­nog sve­ta”, “nau­ke” i “moder­ne eko­no­mi­je”, naj­bo­lje je da citi­ra­mo reči pred­sed­ni­ka naj­moć­ni­je svet­ske finan­sij­ske usta­no­ve, pred­sed­ni­ka FED‑a — Bena Bernankea:

Vla­da SAD‑a pose­du­je teh­no­lo­gi­ju, štam­pa­ri­ju nov­ca (ili, danas, njen elek­tron­ski ekvi­va­lent), koja joj omo­gu­ća­va da pro­i­zve­dedola­ra koli­ko god pože­li, i to, prak­tič­no, bez ika­kvih tro­ško­va.” 5

Šta sad reći? Kojim reči­ma ovo nazva­ti? Sa jed­ne stra­ne ima­mo Mize­sa, eko­nom­skog geni­ja, koji je na temu nov­ca napi­sao neko­li­ko hilja­da stra­ni­ca i obja­snio sko­ro sve što se može obja­sni­ti, a onda, punih sto godi­na od obja­vlji­va­nja Mize­so­ve Teo­ri­je nov­ca i kre­di­ta (1912), čita­mo i slu­ša­mo ova­kve i slič­ne ludo­sti koje pišu i izgo­va­ra­ju doma­ći i stra­ni eko­nom­ski “eksper­ti”, “pro­fe­so­ri”, “dok­to­ri”, “magi­stri” i “uspe­šni bizni­sme­ni”, koji na novac gle­da­ju samo kao na teh­nič­ko pita­nje štam­pa­nja nov­ca, ili kre­i­ra­nje nje­go­vog elek­tron­skog ekvi­va­len­ta u obli­ku bito­va i baj­to­va. Iako dana­šnji novac više nije ni zla­to, ni bilo koja dru­ga roba, oni i dalje govo­re o “pro­i­zvod­nji nov­ca” i “tro­ško­vi­ma pro­i­zvod­nje nov­ca”.  Za sve one koji se ne bave eko­no­mi­jom može­mo samo dodat­no reći da se na našim i svet­skim uni­ver­zi­te­ti­ma ne uči Mize­so­va eko­no­mi­ja, već mark­si­zam i kejn­zi­ja­ni­zam, tj. ilu­zi­o­ni­zam koji nam je na naj­o­tvo­re­ni­ji i naj­jed­no­stav­ni­ji mogu­ći način izlo­žio Bernanke.

Uzgred, može­mo odgo­vo­ri­ti i na ono što se kod nas često može čuti, da se Mizes nazi­va “mone­ta­ri­stom.” Sa jed­ne stra­ne, ako se zna da je Mizes naj­ve­ći deo svog živo­ta posve­tio tom pro­ble­mu i o nov­cu napi­sao neko­li­ko hilja­da stra­ni­ca i odr­žao neko­li­ko sto­ti­na pre­da­va­nja, logič­no je da može­mo reći da je Mizes bio naj­ve­ći mone­ta­ri­sta svih vre­me­na. Ali, ako to isto  posma­tra­mo sa dru­ge stra­ne i uzme­mo u obzir šta je osnov­ni zaklju­čak sve­ga ono­ga o čemu je Mizes pisao i govo­rio, onda se pre može reći da je Mizes bio naj­ve­ći anti­mo­ne­ta­ri­sta svih vre­me­na.  Sve ono što je Mizes napi­sao o mone­tar­noj eko­no­mi­ji može se sve­sti na to da pra­va gra­đan­ska vlast ne bi sme­la ima­ti nika­kvu ulo­gu u pogle­du odre­đi­va­nja koli­či­ne nov­ca u opti­ca­ju.  Jedi­na pra­va mone­tar­na poli­ti­ka je poli­ti­ka kon­stant­ne nov­ča­ne mase. Jedi­na pra­va mone­tar­na poli­ti­ka je poli­ti­ka povrat­ka na zdrav i sta­bi­lan novac. Sva­ka dru­ga mone­tar­na poli­ti­ka je – anti­mo­ne­tar­na i anti­e­ko­nom­ska politika.

Prvi korak ka stva­ra­nju siste­ma u kome bi vla­da­li trži­šni zako­ni, morao bi biti – bez­u­slov­no odba­ci­va­nje sva­ke dodat­ne infla­ci­je. Ukup­na koli­či­na nov­ca, bez obzi­ra kako se on for­mal­no zvao i kakva sve “zakon­ska obe­lež­ja” imao, se ne bi sme­la dalje pove­ća­va­ti. Niko ne sme pove­ća­va­ti nov­ča­nu masu, a to se odno­si kako na drža­vu, tako i na cen­tral­nu emi­si­o­nu ban­ku, ban­ke, ili bilo koju držav­nu ili para­dr­žav­nu instituciju.

Dakle, za Mize­sa ne posto­ji nika­kva “držav­na mone­tar­na poli­ti­ka”. Ako drža­va želi da bude dobra drža­va, onda tre­ba samo da obez­be­di: sta­bi­lan novac, spro­vo­đe­nje ugo­vo­ra i da spre­či nasi­lje. Ili, kako je to u jed­noj svo­joj knji­zi Mizes napi­sao: “Ulo­ga drža­ve je da čuva mir, slo­bo­du i imo­vi­nu.” 6

Instru­men­ti mone­tar­ne politike

Naj­va­žni­ji instru­ment koji držav­na vlast ima na ras­po­la­ga­nju u vođe­nju mone­tar­ne poli­ti­ke je – izbor novca.

Ako drža­va ima “metal­ni stan­dard”, onda je jedi­na mera mone­tar­ne poli­ti­ke koju drža­va ima na ras­po­ga­nju – zame­na jed­nog nov­ca dru­gim nov­cem. Dru­gim reči­ma reče­no, metal­ni stan­dard drža­vi izbi­ja iz ruku moguć­nost mani­pu­la­ci­je u pogle­du ponu­de nov­ca, tj. one­mo­gu­ća­va držav­ne vla­sti da na veštač­ki način menja­ju kupov­nu moć novca.

Narav­no, sve je suprot­no kada se lega­li­zu­je novac bez pokri­ća (fiat money) i kre­dit­ni novac. Tada je drža­va u moguć­no­sti da uti­če na vred­nost nov­ca tako što će pove­ća­va­ti (ili sma­nji­va­ti) koli­či­nu nov­ca u opti­ca­ju. Sasvim je jasno da je to izu­zet­no surov način meša­nja drža­ve u pri­vred­ni sistem, a posle­di­ce veštač­kog menja­nja vred­no­sti nov­ca su uvek katastrofalne.

Mizes nije bra­nio čak ni “tra­di­ci­o­nal­ni zlat­ni stan­dard” jer je bio pot­pu­no ube­đen da ga nijed­na držav­na vlast ne bi mogla spro­ve­sti. Naj­jed­no­stav­ni­je reče­no, za Mize­sa je nepri­hva­tlji­vo da drža­va ima bilo kakvu ulo­gu, bilo u kre­i­ra­nju nov­ca, bilo u uni­šte­nju nov­ca. Upra­vo se zbog toga Mizes zala­gao za slo­bod­no ban­kar­stvo jer nije vero­vao da bi bilo koja držav­na vlast mogla spro­ve­sti 100%-ne ban­kar­ske rezerve.

Osim Austrij­ske ško­le eko­no­mi­je, koja na naj­ja­sni­ji i naj­o­tvo­re­ni­ji mogu­ći način stva­ri nazi­va pra­vim ime­nom, sve osta­le eko­nom­ske ško­le zatva­ra­ju oči pred činje­ni­ca­ma i zago­va­ra­ju posto­ja­nje cen­tral­nih bana­ka kao “neza­vi­snih insti­tu­ci­ja” neop­hod­nih za oču­va­nje: eko­nom­skog razvo­ja, sta­bil­no­sti cena i usme­ra­va­nja trži­šnih pro­ce­sa. Po nji­ho­vom mišlje­nju, jed­na otu­đe­na gru­pa zako­nom zašti­će­nih biro­kra­ta koja niko­me ne odgo­va­ra za svo­ja nede­la je naj­bo­lji način za odre­đi­va­nje “opti­mal­ne” koli­či­ne nov­ca u opti­ca­ju. Po tim istim eko­nom­skim ško­la­ma, mone­tar­nu poli­ti­ku će naj­bo­lje vodi­ti jedan “biro­krat­ski cen­tral­ni komi­tet”, koji niti kome odgo­va­ra, niti sno­si bilo kakve posle­di­ce za vođe­nje svo­je kata­stro­fal­ne politike.

Kad umre novac

Ako želi­te da uni­šti­te jed­nu drža­vu, prvo što tre­ba da ura­di­te je da uni­šti­te njen novac. I suprot­no tome – ako želi­te da odbra­ni­te jed­nu drža­vu, onda mora­te odbra­ni­ti njen novac. Prva lini­ja odbra­ne sva­ke drža­ve mora biti odbra­na zdra­vog i sta­bil­nog novca.

Savre­me­ni svet je zasno­van na siste­mu pode­le rada i izu­zet­no kom­plek­snom cenov­nom siste­mu, a njih ne može biti bez sta­bil­nog nov­ca. Hipe­rin­fla­ci­ja bi uni­šti­la i cenov­ni sistem i sistem pode­le rada, a onda bi usle­dio takav pri­vred­ni kolaps koga, naža­lost, još mno­gi nisu sve­sni. I zato Gary North kaže: “Kad umre novac – onda umi­ru i ljudi”.

Ako već govo­ri­mo o hipe­rin­fla­ci­ji, a kuri­o­zi­te­ta radi, onda može­mo pome­nu­ti i svet­skog infla­cij­skog rekor­de­ra – Mađar­sku i nje­nu cen­tral­nu ban­ku, koja je 1946. godi­ne izda­la nov­ča­ni­cu sa nomi­nal­nom vred­no­šću od 100 tri­li­o­na pengo‑a (100.000.000.000.000.000.000). 7

Od kra­ja 1945. godi­ne do avgu­sta 1946. godi­ne, kada je pen­go zame­njen forin­tom, došlo je do toli­ke infla­ci­je da je jed­na novo­u­ve­de­na forin­ta zame­ni­la čak 40 kva­dri­li­jar­di pen­ga (40.000.000.000.000.000.000.000.000.000). Na vrhun­cu infla­ci­o­ni­stič­kog ludi­la, koli­či­na nov­ca se dupli­ra­la sva­kih 15 sati.

Zim­bab­ve je imao nov­ča­ni­cu sa nomi­nal­nom vred­no­šću od 100 bili­o­na (100.000.000.000.000) zim­bab­ve­an­skih dola­ra, a koli­či­na nov­ca se dupli­ra­la sva­kih 25 sati.

Upr­kos svim napo­ri­ma, Jugo­sla­vi­ja nije uspe­la da obo­ri mađar­ski rekord, tako da se na listi rekor­de­ra nala­zi tek na tre­ćem mestu, sa dupli­ra­njem koli­či­ne nov­ca za 34 sata, a naj­ve­ća nov­ča­ni­ca je ima­la nomi­nal­nu vred­nost od 500 mili­jar­di dina­ra (500.000.000.000).

Iz više razlo­ga, poseb­no je inte­re­sant­na hipe­rin­fla­ci­ja u Vaj­mar­skoj Nemač­koj 1923. godi­ne. Iako su bri­tan­ski šiling, fran­cu­ski fra­nak i ita­li­jan­ska lira u 1913. godi­ni vre­de­li pri­bli­žno isto kao i nemač­ka mar­ka, samo deset godi­na kasni­je za sva­ku od tih valu­ta moglo se dobi­ti čak bili­on (1.000.000.000.000) nemač­kih mara­ka, a naj­ve­ća nov­ča­ni­ca koju je izda­la tada­šnja Reichsbank‑a ima­la je nomi­nal­nu vred­nost od 100 bili­o­na mara­ka (100.000.000.000.000).

Nemač­ka je u to vre­me bila rural­na zemlja u kojoj je oko 70% sta­nov­ni­štva žive­lo u seli­ma i manjim gra­do­vi­ma. Pore­đe­nja radi, iako je tada Nemač­ka ima­la oko 60 mili­o­na sta­nov­ni­ka, samo je naj­ve­ći grad (Ber­lin) imao dva mili­o­na sta­nov­ni­ka, a nije­dan dru­gi grad nije imao više od 600.000 stanovnika.

Ste­pen spe­ci­ja­li­za­ci­je i urba­ni­za­ci­je tada­šnje Nemač­ke, u odno­su na ste­pen spe­ci­ja­li­za­ci­je dana­šnje Ame­ri­ke i dru­gih “savre­me­nih drža­va”, bio je mini­ma­lan. Sistem snab­de­va­nja grad­skog sta­nov­ni­štva je bio jed­no­sta­van, seo­sko sta­nov­ni­štvo je bilo rav­no­mer­no raspo­re­đe­no, a sve to zajed­no je zna­či­lo da se tada­šnje sta­nov­ni­štvo dale­ko lak­še moglo vra­ti­ti na sistem tram­pe, a samim tim i da se dale­ko lak­še mogla izbe­ći masov­na glad i pomor stanovništva.

Za razli­ku od Vaj­mar­ske Nemač­ke, dana­šnji “moder­ni svet” je ustro­jen na ilu­zi­o­ni­stič­kim soci­ja­li­stič­kim prin­ci­pi­ma, tj. na prin­ci­pi­ma koji su u suko­bu sa logi­kom i eko­nom­skim zako­ni­ma. Za razli­ku od neka­da­šnjih vre­me­na kada su se gra­do­vi pove­ća­va­li na pri­ro­dan način, tj. zbog pove­ća­ne tra­žnje za indu­strij­skom rad­nom sna­gom – u dana­šnjim “moder­nim” gra­do­vi­ma real­no zapo­sle­nog sta­nov­ni­štva sko­ro da i nema. Čitav sistem je posta­vljen na mark­si­stič­ko-kejn­zi­jan­skom kon­cep­tu koji niti pra­vi razli­ku izme­đu real­nih i izmi­šlje­nih rad­nih mesta, niti raču­na sa činje­ni­com da neo­gra­ni­če­nih pri­vred­nih resur­sa nema.

Šta to zna­či? To zna­či da kada bi se neka­da­šnja hipe­rin­fla­ci­ja pono­vi­la danas – veli­ki deo sta­nov­ni­štva se više ne bi ni mogao vra­ti­ti na sistem tram­pe jer ne pro­i­zvo­di ništa što bi se u siste­mu tram­pe moglo raz­me­ni­ti. Ogrom­ni gra­do­vi, ili kako to dana­šnji komu­ni­sti kažu “boga­ti gra­do­vi”, pre­ko noći bi posta­li siro­tinj­ski gra­do­vi. Dana­šnji gigant­ski gra­do­vi, gra­do­vi sa po deset, pet­na­est ili čak dva­de­set mili­o­na sta­nov­ni­ka, posta­li bi ave­tinj­ski gra­do­vi. Čak i po opti­mi­stič­kom sce­na­ri­ju, čak i ako sistem snab­de­va­nja ne bi bio pot­pu­no para­li­san, bio bi barem zna­čaj­no ote­žan, a i to bi bilo sasvim dovolj­no da se dana­šnji “boga­ti gra­do­vi” pre­tvo­re u car­stvo kri­mi­na­la i nezaposlenosti.

Dakle, zbog svih nave­de­nih razlo­ga, svi bi mora­li biti sve­sni toga da do hipe­rin­fla­ci­je ne sme doći, a to zna­či da se dana­šnji dugo­vi nika­da ne mogu mone­ti­zo­va­ti. Ako nema mone­ti­za­ci­je, onda je alter­na­ti­va – eko­nom­ska depre­si­ja, ali ne obič­na depre­si­ja već naj­ve­ća depre­si­ja u isto­ri­ji čovečanstva.

Ako se posma­tra­ju posto­je­će alter­na­ti­ve i nji­ho­ve posle­di­ce, može­mo posta­vi­ti pita­nje: u čemu je onda razli­ka izme­đu hipe­rin­fla­ci­je i “hiper­de­fla­ci­je”? U pogle­du krat­ko­roč­nih posle­di­ca — razli­ke sko­ro da i nema jer će one i u jed­nom i u dru­gom slu­ča­ju biti kata­stro­fal­ne, a jedi­na suštin­ska razli­ka je u tome što bi se sa “depre­si­o­nom opci­jom” barem saču­vao novac (nov­ča­ni sistem), tj. saču­vao bi se osnov­ni uslov za uspo­sta­vu nekog novog, budu­ćeg, cenov­nog siste­ma, i uspo­sta­vu neke nove, budu­će pode­le rada, što zna­či da bi barem osta­la nada da se svet može vra­ti­ti razu­mu i istin­skoj slobodi.

Sa dru­ge stra­ne, “hipe­rin­fla­ci­o­na opci­ja” bi pot­pu­no razo­ri­la: novac, nov­ča­ni sistem, cenov­ni sistem i pode­lu rada; nastao bi pot­pu­ni haos, rato­vi, gra­đan­ski rato­vi i depo­pu­la­ci­ja sta­nov­ni­štva, a konač­ni rezul­tat bi bio – ispu­nje­nje Mark­so­ve želje i stva­ra­nje svet­skog komu­ni­stič­kog car­stva ili, alter­na­tiv­no, neko­li­ko regi­o­nal­nih komu­ni­stič­kih carstava.

Naj­kra­će reče­no, pre­la­zak iz sve­ta ilu­zi­o­ni­zma u svet real­no­sti nika­ko ne može biti jed­no­sta­van, jer kada jed­nom dođe do veštač­ki izme­nje­ne pri­vred­ne struk­tu­re, onda lakog reše­nja nema. Za sve one koji svet posma­tra­ju kroz ruži­ča­ste nao­ča­re i govo­re o sada­šnjoj kri­zi kao o nekom pro­la­znom feno­me­nu, kao i za one koji na mone­tar­nu eko­no­mi­ju gle­da­ju samo kao na jedan ele­gan­tan način za redi­stri­bu­ci­ju bogat­stva, a da sve osta­lo u siste­mu osta­je nepro­me­nje­no – za njih samo može­mo reći da ne zna­ju šta govo­re. U veli­koj su zablu­di svi oni koji misle da se nov­cem mogu igra­ti, a da se kasni­je na sistem sta­bil­nog nov­ca uvek mogu lako vra­ti­ti. O toj zablu­di “lakog vra­ća­nja na zdrav novac” Mizes kaže sledeće:

Veli­ka je gre­ška vero­va­ti da se do zdra­vog mone­tar­nog siste­ma može doći bez kore­ni­tih pro­me­na u eko­nom­skoj poli­ti­ci. Prvo i naj­va­žni­je, potreb­no je odre­ći se svih infla­ci­o­ni­stič­kih zablu­da. To odri­ca­nje ne može opsta­ti ako nije pra­će­no pot­pu­nim ras­ki­dom sa ide­ja­ma impe­ri­ja­li­zma, mili­ta­ri­zma, pro­tek­ci­o­ni­zma, sta­ti­zma i soci­ja­li­zma.” 8

A zatim, na sli­čan način i uz slič­ne argu­men­te, to dodat­no pove­zu­je sa pra­vim uzro­ci­ma inflacionizma:

Na infla­ci­o­ni­zam ne sme­mo gle­da­ti kao na neki izo­lo­va­ni feno­men. Infla­ci­o­ni­zam je samo deo jed­nog ukup­nog siste­ma koji pro­i­sti­če iz poli­tič­ko-eko­nom­skih i soci­o­lo­ško-filo­zof­skih ide­ja našeg vre­me­na. Isto kao što je poli­ti­ka sta­bil­nog nov­ca i zlat­nog stan­dar­da išla ruku pod ruku sa libe­ra­li­zmom, slo­bod­nom trgo­vi­nom, kapi­ta­li­zmom i mirom – tako je i infla­ci­o­ni­zam sastav­ni deo impe­ri­ja­li­zma, mili­ta­ri­zma, pro­tek­ci­o­ni­zma, sta­ti­zma i socijalizma.”

Zaklju­čak

Sa raza­ra­njem zdra­vog nov­ča­nog siste­ma i uvo­đe­njem “papir­nog stan­dar­da”, držav­ne vla­sti su ostva­ri­le sta­ri alhe­mi­čar­ski san da se od neče­ga sko­ro pot­pu­no bez­vred­nog može napra­vi­ti nešto vred­no, tj. nešto što ima svo­ju kupov­nu moć. Vero­va­nje u poli­ti­ku “jef­ti­nog nov­ca” je ništa dru­go do vero­va­nje u alhe­mi­čar­sko čudo da se u sistem može uba­ci­ti šare­ni papir (ili bito­vi i baj­to­vi), a da se on, putem neke magi­je, onda može pre­tvo­ri­ti u hleb, mle­ko ili neki dru­gi real­ni proizvod.

Infla­ci­ja nije posle­di­ca slo­bod­nog trži­šta niti ima ika­kve veze sa slo­bod­nim trži­štem i trži­šnom eko­no­mi­jom. Infla­ci­ja nije delo neke više sile niti je neka pri­rod­na nepo­go­da koja dola­zi i pro­la­zi sama od sebe. Infla­ci­ja je nešto sasvim dru­go – infla­ci­ja je uvek una­pred osmi­šlje­na i namer­no spro­vo­đe­na politika.

U nor­mal­nom dru­štve­nom siste­mu, u siste­mu pra­vih gra­đan­skih slo­bo­da i istin­ski slo­bod­nih lju­di – niko se ne bi ni usu­dio da zago­va­ra alhe­mi­čar­sku ide­ju o “jef­ti­nom nov­cu” jer bi ga slo­bod­ni lju­di izvr­gli ruglu. Među­tim, nakon siste­mat­skog više­de­ce­nij­skog ispi­ra­nja mozgo­va putem držav­nih instru­me­na­ta za ispi­ra­nje mozgo­va kao što su: držav­no obra­zo­va­nje, držav­na nau­ka, držav­na kul­tu­ra i držav­na sred­stva infor­mi­sa­nja – posta­lo je sve mogu­će, pa čak i to da se infla­ci­o­ni­zam naro­du pred­sta­vlja kao: “način za pove­ća­nje dru­štve­nog bogat­stva”, “neop­ho­dan uslov pri­vred­nog razvo­ja”, “naj­u­spe­šni­ji način bor­be pro­tiv eko­nom­ske kri­ze”,  “način za sma­nje­nje neza­po­sle­no­sti”, ili vero­va­li ili ne, kao “inve­sti­ra­nje u budućnost.”

Prvi korak u bor­bi pro­tiv sada­šnje eko­nom­ske kri­ze, kao i u bor­bi pro­tiv spre­ča­va­nja svih budu­ćih eko­nom­skih kri­za, mora biti – osve­šći­va­nje.Sve dok jav­no mnje­nje ne iza­đe iz sta­nja kolek­tiv­ne mark­si­stič­ko-kejn­zi­jan­ske hip­no­ze, istin­ske bor­be pro­tiv eko­nom­ske i dru­štve­ne kri­ze ne može biti. Tek kada dru­štvo pre­sta­ne da veru­je u baj­ke, čuda, ilu­zi­je i magi­ju – tek tada će se stvo­ri­ti uslo­vi za pra­vu bor­bu i pri­vred­ni oporavak.


Radi­vo­je Ognja­no­vić je eko­no­mi­sta iz Beo­gra­da.  Osta­le tek­sto­ve ovog auto­ra  može­te pogle­da­ti ovde.


  1. Ludwig von Mises: “The The­o­ry of Money and Cre­dit”[]
  2. Gary North: "Mises on Money"[]
  3. Mur­ray N. Roth­bard: “Eco­no­mic Con­tro­ver­si­es”[]
  4. Ludwig von Mises: “Human Acti­on”[]
  5. http://www.federalreserve.gov/boarddocs/speeches/2002/20021121/default.htm[]
  6. Ludwig von Mises: “Libe­ra­li­smus”[]
  7. U sred­stvi­ma infor­mi­sa­nja se često mogu naći pogre­šni pre­vo­di nazi­va veli­kih bro­je­va. Ono što je na ame­rič­kom-engle­skom jedan bili­on, to je na srp­skom jed­na mili­jar­da. Ono što je kod njih jedan tri­li­on, to je kod nas jedan bili­on. I tako redom: kvadrilion=bilijarda, kvintilion=trilion, sekstilion=trilijarda, septilion=kvadrilion, oktilion=kvadrilijarda, nonilion=kvintilion itd.[]
  8. Ludwig von Mises: “The Cau­ses of the Eco­no­mic Cri­sis”[]