Šta je meni značilo Ljudsko delovanje: Osvrt jednog mladog ekonomiste

Mizes

Dobro se sećam kako sam otkrio Ljud­sko delo­va­nje. Sećam se pošto je to ima­lo pre­lom­ni uti­caj na moje for­mi­ra­nje kao eko­no­mi­ste, ne samo do tog tre­nut­ka, nego i nadalje.

Prvih neko­li­ko dana išlo je, bla­go reče­no, teško. Bili su mi potreb­ni reč­nik i filo­zof­ska enci­klo­pe­di­ja nado­hvat ruke da bih ras­tu­ma­čio prvih neko­li­ko pogla­vlja u koji­ma se raspra­vlja o Mize­so­vom meto­du. Pro­bio sam se kroz meto­do­lo­šku raspra­vu, ali malo šta sam razu­meo. Sre­ćom, nisam dopu­stio da me to odbi­je od daljeg čita­nja, te sam osta­tak nešto lak­še svario.

U dani­ma i  nede­lja­ma  koji  su  usle­di­li  čitao  sam Ljud­sko  delo­va­nje  s  pri­lje­žno­šću  kakvu pret­hod­no nisam posve­tio ni jed­noj knji­zi. Pažlji­vo sam vodio bele­ške na mar­gi­na­ma i dosled­no sle­dio fusno­te. Sva­ka reče­ni­ca mi je bila pro­sve­tlje­nje i pro­sto nisam mogao da doče­kam sle­de­ću koja bi me vodi­la daljem pro­sve­tlji­va­nju. Nadam se da će sva­ko u toku svog živo­ta isku­si­ti ona­kvo inte­lek­tu­al­no ushi­će­nje kakvo sam sam ose­tio pri prvom čita­nju ove knjige.

Nai­šao sam na neko­li­ko izu­zet­no teško razu­mlji­vih pasu­sa, a bilo je još više onih koje uop­šte nisam razu­meo. Ali, ono što sam poku­pio uči­ni­lo mi se toli­ko zna­čaj­nim i pro­nic­lji­vim da sam pose­gao za nečim što sam u to vre­me ret­ko činio: otvo­rio sam počet­nu stra­nu i počeo pono­vo da čitam.

Tokom  sle­de­će   godi­ne   pro­či­tao   sam Ljud­sko  delo­va­nje  sija­set   puta  –  koli­ko tač­no, ne sećam se. Ali došlo je dotle da sam mogao, u roku od neko­li­ko sekun­di, da pro­na­đem bilo koji duži pasus koji sam tra­žio, bez gle­da­nja u sadr­žaj ili indeks. Nared­nih godi­na čitao sam izno­va i izno­va Ljud­sko delo­va­nje. Što sam više sazna­vao o eko­no­mi­ji – iz dru­gih Mize­so­vih dela, kao i iz dela dru­gih eko­no­mi­sta – i kako sam uve­ća­vao svo­je opšte zna­nje, poči­njao sam bolje da razu­mem one delo­ve Ljud­skog delo­va­nja koji su mi rani­je bili nepri­stu­pač­ni, pro­du­bio svo­je poi­ma­nje onih delo­va koje sam rani­je jedva razumeo.

Kao  što  se  vero­vat­no  vidi  iz  mog  opi­sa,  nala­zio  sam,  a  nala­zim  i  dalje,  da jeLjud­sko delo­va­nje nei­zmer­no vred­na i pro­sve­tlju­ju­ća knji­ga. Po mom mišlje­nju, to je naj­va­žni­je delo iz eko­no­mi­je u XX veku, a vrlo vero­vat­no i naj­va­žni­je delo iz eko­no­mi­je uop­šte. Zbog toga sam ga pro­u­ča­vao pažlji­vi­je nego bilo koje dru­go delo, i veru­jem da me je, kao eko­no­mi­stu kakav jesam i po svom pri­stu­pu eko­no­mi­ji, Ljud­sko delo­va­nje obli­ko­va­lo više nego ijed­na dru­ga knjiga.

Ako broj pri­me­ra­ka Ljud­skog delo­va­nja u mojoj bibli­o­te­ci išta govo­ri, ovo je sva­ka­ko isti­na. Moj prvi pri­me­rak bio je pla­vih kori­ca, u mekom pove­zu, tre­će izda­nje. Od tada sam pri­ba­vio pre­ko tuce dru­gih pri­me­ra­ka – dovolj­no da otvo­rim bibli­o­te­ku razli­či­tih izda­nja – uklju­ču­ju­ći moj naj­vred­ni­ji posed: prvo izda­nje s Mize­so­vim svo­je­ruč­nim pot­pi­som, a koje mi je poklo­nio moj men­tor Peter Bet­ke (Peter Boett­ke) kada sam dok­to­ri­rao. Možda neu­o­bi­ča­je­no, Ljud­sko delo­va­nje je bilo moja ,,ula­zni­ca” za pre­o­sta­la Mize­so­va dela. Nakon Ljud­skog delo­va­nja pro­či­tao sam Soci­ja­li­zam, Teo­ri­ju nov­ca i kre­di­ta, Libe­ra­li­zam, a onda i osta­la. Zavo­leo sam ih i mno­go nau­čio iz sva­kog od njih, ali ni iz jed­nog toli­ko koli­ko iz Mize­so­vog mag­num opus-a.

Tra­si­ra­nje jed­nog obra­zov­nog toka

Toli­ko sam, kroz Ljud­sko delo­va­nje, postao zane­sen Mize­so­vim ide­ja­ma, da sam izbor usta­no­ve gde ću zapo­če­ti svo­je osnov­ne stu­di­je zasno­vao na tome gde će mi omo­gu­ći­ti da budem što bli­že ovim ide­ja­ma i da nau­čim više o nji­ma. U tom smi­slu Ljud­sko delo­va­nje je tra­si­ra­lo tok mog for­mal­nog obrazovanja.

Koledž  Hils­dejl,  moja alma  mater,   udo­mio je  Mize­so­vu  lič­nu  bibli­o­te­ku.  (Pro­veo sam nezdra­vo mno­go vre­me­na sede­ći za Mize­so­vim rad­nim sto­lom u Mize­so­voj sobi u bibli­o­te­ci Hils­dej­la u uza­lud­nom poku­ša­ju da upi­jem nešto nje­go­ve bri­li­jant­no­sti.) U vre­me kad sam ja birao koledž, Hils­dejl je bio dom i jed­nom od naj­i­stak­nu­ti­jih svet­skih struč­nja­ka za Mize­sa i Ljud­sko delo­va­nje, biv­šem pred­sed­ni­ku FEE, Ričar­du  Ebe­lin­gu  (Ric­hard  Ebe­ling),   koji je  držao  kate­dru  Ludvi­ga  fon  Mize­sa. Negde izme­đu Mize­so­ve lič­ne bibli­o­te­ke i pro­fe­so­ra Ebe­lin­ga Hils­dejl me je kupio. I nisam se razo­ča­rao. Pri­li­ka da nau­čim nešto više o Mize­su, austrij­skoj eko­no­mi­ji, a naro­či­to o Ljud­skom delo­va­nju, pod men­tor­stvom Ričar­da Ebe­lin­ga, poka­za­la se u sva­kom pogle­du dostoj­na mojih očekivanja.

Isto   kao što je jedi­no   odla­zak na Hils­dejl imao smi­sla za mene, ima­ju­ći u vidu moj zanos Mize­som i Ljud­skim delo­va­njem, tako mi je i dok­tor­ski pro­gram na Džordž Mej­son uni­ver­zi­te­tu bio jedi­ni smi­sle­ni izbor. Džordž Mej­son je bio (a i dalje jeste) dom čove­ku koji, zajed­no sa Izra­e­lom Kir­zne­rom (Isra­el Kir­zner), odre­đu­je moder­nu austrij­sku eko­no­mi­ju i koji je vode­ći eko­no­mi­sta austrij­ske ori­jen­ta­ci­je u sve­tu, Peter Bet­ke. Pri­li­ka da una­pre­dim svo­je pro­u­ča­va­nje Ljud­skog delo­va­nja i Mize­so­vog rada uop­šte, i to sa Pitom kao tuto­rom, uči­ni­lo je Džordž Mej­son neo­do­lji­vim. I, slič­no isku­stvu koje sam imao pro­u­ča­va­ju­ći Ljud­sko delo­va­nje kod pro­fe­so­ra Ebe­lin­ga, moje pro­u­ča­va­nje tog dela pod Pito­vim tutor­stvom ne samo da je ispu­ni­lo nego je zapra­vo i pre­va­zi­šlo moja naj­lu­đa nadanja.

Imam izu­zet­nu sre­ću da pre­da­jem austrij­sku eko­no­mi­ju na osno­vim i dok­tor­skim stu­di­ja­ma na Džordž Mej­son uni­ver­zi­te­tu. (Ove aka­dem­ske godi­ne sam gostu­ju­ći pro­fe­sor na Čika­škom uni­ver­zi­te­tu.) Na mom pred­me­tu na osnov­nim stu­di­ja­ma Ljud­sko delo­va­nje je jedi­ni tekst koji se pro­u­ča­va. Iz seme­stra u seme­ster nadam se da će neko od stu­de­na­ta ,,otkri­ti” Mize­so­vu obim­nu raspra­vu ona­ko kao što sam je ja otkrio pre toli­ko godi­na, i da će Ljud­sko delo­va­nje ima­ti isti pre­kret­nič­ki uti­caj na nje­ga ili nju kao što je na mene.

Moj kurs za diplom­ce je foku­si­ran na član­ke iz časo­pi­sa van van austrij­ske eko­no­mi­je, ali ipak uklju­ču­je i Ljud­sko delo­va­nje. Čak i kad ovo delo ne igra glav­nu ulo­gu u nekom pre­da­va­nju, ono se poma­lja indi­ekt­no kroz uti­caj koji ima na moj način raz­mi­šlja­nja bez obzi­ra o čemu se raspravlja.

Nepre­sta­ni uticaj

Moja kari­je­ra eko­no­mi­ste tek što je otpo­če­la. Ipak, ne bi bilo pre­te­ra­no reći da sam dospeo tu gde sam zahva­lju­ju­ći Mize­so­vom Ljud­skom delo­va­nju. Iz godi­ne u godi­nu sam izno­va čitao Ljud­sko delo­va­nje i sva­ki put nau­čio nešto novo. Neka od mojih istra­ži­va­nja direkt­no poči­va­ju na i tiču se ovog dela. (Vide­ti, na pri­mer, "Was Mises Right?", napi­sa­no sa Pete­om Bet­ke­om u Revi­ew  of  Soci­al  Eco­no­my,  2006)  Veći­na  nije. No,  to  ne  zna­či  da Ljud­sko  delo­va­nje nema delat­ni uti­caj na moj rad. Nje­gov uti­caj je živ i zdrav u svim mojim rado­vi­ma na bar dva načina.

Kao prvo, pošto je moje raz­mi­šlja­nje kao eko­no­mi­ste  pro­že­to Ljud­skim delo­va­njem, u nekom smi­slu sva­ki rad koji napi­šem posle­di­ca je ove knji­ge. Kao dru­go, odre­đe­ne teme na koje sam usred­sre­đen, naj­i­zra­zi­ti­je među nji­ma pri­vat­ne insti­tu­ci­je vla­sti i samo­re­gu­li­sa­ne raz­me­ne, pred­sta­vlja­ju, po mom sudu, poku­šaj da se nado­ve­žem na i pro­ši­rim austrij­ski istra­ži­vač­ki pro­gram koji Mizes iden­ti­fi­ku­je i obra­zla­že u Ljud­skom delo­va­nju. Pišu­ći drug­de, pre­u­zi­mam među­sob­no pove­za­ne teme spon­ta­nog poret­ka i dru­štve­ne sarad­nje u okvi­ru pode­le rada kao cen­tral­ne za Mize­sov pro­je­kat u Ljud­skom delo­va­nju, i te teme moti­vi­šu moj rad.

U Ljud­skom delo­va­nju, Mizes isti­če ono što nazi­va ,,rikar­di­jan­skim zako­nom udru­ži­va­nja”, što je srž ove moti­va­ci­je. Kao što to Mizes opi­su­je (pogla­vlje 8, ode­ljak 4):

"Zakon udru­ži­va­nja nago­ni nas da shva­ti­mo ten­den­ci­je koje su pro­u­zro­ko­va­le pro­gre­siv­no inten­zi­vi­ra­nje sarad­nje među lju­di­ma. Mi uvi­đa­mo koji je to pod­sti­caj nagnao lju­de da ne posma­tra­ju jed­ni dru­ge isklju­či­vo kao riva­le u bor­bi za pri­sva­ja­nje ogra­ni­če­nih sred­sta­va za opsta­nak koje nam je pru­ži­la pri­ro­da. Shva­ta­mo šta ih je ponu­ka­lo i šta ih nepre­sta­no nago­ni da se udru­žu­ju zarad sarad­nje. Sva­ki isko­rak na putu ka razvi­je­ni­jem mode­lu pode­le rada slu­ži inte­re­si­ma svih uče­sni­ka. Da bismo razu­me­li zašto čovek nije ostao usa­mlje­nik, u ani­mal­noj potra­zi za hra­nom i sklo­ni­štem isklju­či­vo za sebe ili u naj­bo­ljem slu­ča­ju za svo­ju dru­žbe­ni­cu i bes­po­moć­no potom­stvo, nema potre­be da pri­be­ga­va­mo čude­snom upli­vu božan­stva ili ispra­znoj hipo­te­zi o uro­đe­noj potre­bi za udru­ži­va­njem. A nismo ni pri­mo­ra­ni da pret­po­sta­vi­mo kako su se izo­lo­va­ni poje­din­ci ili pri­mi­tiv­ne hor­de jed­nog dana oba­ve­za­le ugo­vo­rom na uspo­sta­vlja­nje dru­štve­nih veza. Čini­lac koji je doveo do pri­mi­tiv­nog dru­štva i koji sva­kod­nev­no radi na svom pro­gre­siv­nom inten­zi­vi­ra­nju jeste ljud­sko delo­va­nje koje je nadah­nu­to uvi­dom da se veća rad­na pro­duk­tiv­nost ostva­ru­je u okvi­ru pode­le rada."

Crpe­ći inspi­ra­ci­ju iz ovog glav­nog uvi­da, moj rad istra­žu­je insti­tu­ci­o­nal­ne meha­ni­zme koji dru­štve­nu sarad­nju u okvi­ru pode­le rada, pre­ma rikar­di­jan­skom zako­nu udru­ži­va­nja, čine stvar­no­šću. Suo­če­ni s pre­pre­ka­ma u ostva­ri­va­nju uza­jam­ne kori­sti od raz­me­ne – šta indi­vi­due, koji­ma nji­hov razum uka­zu­je na poten­ci­jal za ogrom­nu dobit od dru­štve­ne sarad­nje, čine kako bi sebi omo­gu­ći­li da u prak­si isko­ri­ste ovaj poten­ci­jal? Ako smo u sta­nju da odgo­vo­ri­mo na ovo pita­nje koje je Mizes posta­vio u Ljud­skom delo­va­nju, moći ćemo da una­pre­di­mo naše shva­ta­nje ne samo toga kako poje­din­ci u stva­ri posti­žu dru­štve­nu sarad­nju kroz pode­lu rada, nego i kako to rade a da im nije zapoveđeno.

Luča vodi­lja

Dakle, Ljud­sko delo­va­nje mi nudi neku vrstu luče vodi­lje u daljim eko­nom­skim istra­ži­va­nji­ma. Ono pre­dla­že čistu logi­ku izbo­ra i sme­šta tu logi­ku u kon­tekst alter­na­tiv­nih insti­tu­ci­o­nal­nih aran­žma­na kako bi osve­tli­lo eko­nom­ske posle­di­ce ovih aran­žma­na i rasve­tli­lo nji­ho­vo iskr­sa­va­nje. Po meni, eko­no­mi­ja se upra­vo time i bavi. Gle­da­ju­ći u buduć­nost pred sobom vidim da će Ljud­sko delo­va­nje ima­ti isto ona­ko istak­nu­tu ulo­gu u mom živo­tu i mišlje­nju kakvu je ima­lo kada sam bio tinej­džer. Zasi­gur­no se moja strast pre­ma nje­mu ne sma­nju­je. Nemam nika­kve sum­nje da će moj um odve­sti na nova i uzbu­dlji­va mesta, kao što je čini­lo od kada sam ga pre mno­go godi­na otkrio. S nestr­plje­njem išče­ku­jem nova inte­lek­tu­al­na isku­stva koja ću ima­ti, obla­sti pro­u­ča­va­nja u koji­ma ću uži­va­ti, misli­o­ce s koji­ma ću raz­me­nji­va­ti ide­je i od kojih ću uči­ti, aka­dem­ske veze koje ću izgra­di­ti. I sve to dugu­jem Ljud­skom delo­va­nju Ludvi­ga fon Mizesa.


Piter Lison je gostu­ju­ći pro­fe­sor eko­no­mi­je u Bec­ker Cen­ter on Chi­ca­go Pri­ce The­o­ry na Čika­škom uni­ver­zi­te­tu  i autor  Nevi­dlji­ve udi­ce. Tekst je pre­ve­den uz dozvo­lu izda­va­ča časo­pi­sa The Fre­e­man, Fon­da­ci­je za eko­nom­sko obra­zo­va­nje. Pre­ve­la Tanja Mitrić