Revolucija “Ruke koja daje”

Peter SloterdajkAko je za vero­va­ti kla­si­ci­ma, pri­vre­du su izne­dri­le samo­vo­lja i lako­ver­nost. Ruso u čuve­noj uvod­noj reče­ni­ci dru­gog dela Raspra­ve o nejed­na­ko­sti iz 1755. godi­ne daje potreb­no obja­šnje­nje: "Onaj ko je prvi ogra­dio komad zemlje, kome je palo na pamet da kaže – 'ovo pri­pa­da meni!', i koji je našao lju­de dovolj­no pro­sto­du­šne (sim­ples) da mu veru­ju, taj je pra­vi ute­me­lji­vač gra­đan­skog dru­štva (soci­été civi­le)".

Dakle, ono što mi nazi­va­mo "pri­vred­nim živo­tom" poče­lo je tako što je neko uspeo da posta­vi vero­do­stoj­nu ogra­du i što je ogra­đe­ni teren auto­ri­ta­tiv­nim govor­nim činom sta­vlio sebi (gospo­da­ru ogra­de) na ras­po­la­ga­nje: Ceci est a moi. Prvi pre­du­zet­nik je onaj ko je prvi uzeo – prvi gra­đa­nin i prvi lopov. Nje­ga je nei­zo­stav­no pra­tio i prvi kata­star­ski bele­žnik. Tako nešto kao što je obra­da zemlje koja daje višak vred­no­sti jeste pred-eko­nom­sko "čino­dej­stvo" koje se ne sasto­ji ni od čega dru­gog osim siro­vog gesta pri­sva­ja­nja. Bez pri­stan­ka "pro­sto­du­šnih" koji veru­ju u valid­nost prvog uzi­ma­nja, pra­vo na pose­do­va­nje ne bi se dugo održalo.

Ono što poči­nje kao zapo­se­da­nje, zape­ča­ću­je se uno­som u kata­star – naj­pre samo­vo­lja, a onda bla­go­slov legal­nog pri­zna­nja. Pre­ma tome, taj­na gra­đan­skog dru­štva kri­je se u nak­nad­nom bla­go­si­lja­nju ini­ci­ja­ti­ve koja u sebi nosi nasi­lje. Kada je reč o počet­noj pljač­ki koja će se kasni­je pre­tvo­ri­ti u vla­snič­ko pra­vo, naj­va­žni­je je biti prvi. Ko je kasno sti­gao, toga će život kazni­ti. Ko živi sa pogre­šne stra­ne ogra­de, taj osta­je siro­ma­šan. Siro­ma­šni­ma svet izgle­da kao mesto na kome je ruka dru­gog sve uze­la još i pre nego što su oni sti­gli na mesto događaja. 

Samo­vo­lja kao osno­va privrede

Ruso­ov­ski mit o nastan­ku gra­đan­skog dru­štva iz zapo­se­da­nja zemlje osta­vio je sna­žan uti­sak na čita­o­ce u doba poli­tič­ke moder­ne. Marks je bio toli­ko impre­si­o­ni­ran izvor­nim posta­vlja­njem ogra­de da je poku­šao da čita­vu ranu isto­ri­ju "kapi­ta­li­zma" sve­de na tako­zva­nu prvo­bit­nu aku­mu­la­ci­ju, na zlo­či­nač­ku samo­vo­lju neko­li­ko bri­tan­skih zemlji­šnih vele­po­sed­ni­ka koji­ma je, kako je on mislo, palo na pamet da ogra­de ogrom­ne povr­ši­ne zemlje i puste da se tu napa­sa­ju veli­ka krda kapi­ta­la sa krznom – a što je sva­ka­ko pod­ra­zu­me­va­lo da su pret­hod­no ote­ra­li rani­je posed­ni­ke ili kori­sni­ke te zemlje.

Kada je Marks kasni­je svo­ju teo­ri­ju pri­vre­de vođe­ne kapi­ta­lom raz­vio u obli­ku "Kri­ti­ke poli­tič­ke eko­no­mi­je", on je to uči­nio na teme­lju slut­nje, inspi­ri­sa­ne Ruso­om, da čita­va pri­vre­da poči­va na pret­po­stav­ci pre­de­ko­nom­ske samo­vo­lje – upra­vo na onoj ini­ci­ja­ti­vi nasil­nog ogra­đi­va­nja iz koje je, posle mno­go među­ko­ra­ka, pro­i­za­šao aktu­el­ni vla­snič­ki pore­dak gra­đan­skog dru­štva. Prve ini­ci­ja­ti­ve bea­ti pos­si­den­tes jed­na­ke su izvor­nom zlo­či­nu – one nisu ništa manje do pona­vlja­nje prvo­bit­nog gre­ha na polju vla­snič­kih odno­sa. Čovek je doži­veo pad čim je pri­vat­no vla­sni­štvo izdvo­je­no iz zajed­nič­kog. Taj pad se nasta­vlja u sva­kom nared­nom pri­vred­nom činu. 

Ispra­vlja­nje počet­ne nepravde

Takav način gle­da­nja na stva­ri nala­zi se u osno­vi moder­nog habi­tu­sa nepo­što­va­nja važe­ćeg pra­va (habi­tu­sa karak­te­ri­stič­nog za mark­si­zam, ali ne samo za nje­ga), naro­či­to naj­gra­đan­ski­jeg među pra­vi­ma, pra­va na nepo­vre­di­vost svo­ji­ne. Sva­ko onaj ko veru­je da je u sta­nju da pro­zre "posto­je­će" kao rezul­tat jed­nog počet­nog nepra­va, auto­mat­ski će pre­sta­ti da poštu­je pra­vo. Pošto se svo­ji­na, tako posma­tra­no, može sve­sti na izvor­nu "pljač­ku" iz difu­znog zajed­nič­kog imet­ka, onda sada­šnji vla­sni­ci tre­ba da raču­na­ju s tim da će jed­nog dana u sfe­ri poli­ti­ke doći na red kori­go­va­nje tako nasta­lih odno­sa. Taj dan će sva­nu­ti kada "pro­sto­du­šni" pre­sta­nu to da budu.

Tada će se oni seti­ti "zlo­či­na" koji je poči­njen posta­vlja­njem prve ogra­de. Ispu­nje­ni pro­sve­će­nim revo­lu­ci­o­nar­nim ela­nom, oni će kre­nu­ti da ruše posto­je­će ograde.

Posle toga će poli­ti­ka mora­ti da obez­be­di odšte­tu za ono što je veći­ni odu­ze­to pri­li­kom prve ras­po­de­le: „opštem“ će biti vra­će­no ono što su prvi pri­vat­ni uzi­ma­o­ci pri­svo­ji­li. U osno­vi sva­kog revo­lu­ci­o­nar­nog nepo­što­va­nja nala­zi se uve­re­nje da suštin­ski nema nika­kvog zna­ča­ja to što sada­šnji "legi­tim­ni vla­sni­ci" nisu isti oni od juče. Od nepo­što­va­nja do odu­zi­ma­nja ima samo jedan korak. Sve avan­gar­de obja­vlju­ju da je neop­hod­no izno­va izvr­ši­ti pre­ra­spo­de­lu sveta. 

Lopo­vi na vlasti

Na osno­vu ovo­ga je lako razu­me­ti zašto su sve "kri­tič­ke" eko­no­mi­je posle Rusoa mora­le biti samo opšte teo­ri­je o kra­đi. Gde su lopo­vi na vla­sti, makar oni već odav­no posta­li upra­vlja­či, tu rea­li­stič­ka eko­nom­ska nau­ka ne može biti dru­go do uče­nje o klep­to­kra­ti­ji dobro­sto­je­ćih. Teo­rij­ski gle­da­no, ta nau­ka će obja­sni­ti kako to da su boga­ti odu­vek i oni koji vla­da­ju: ko je u počet­nom uzi­ma­nju zemlje zgra­bio, taj će i u kasni­jem uzi­ma­nju moći biti među prvima.

Iz per­spek­ti­ve poli­ti­ke, nova nau­ka o "ruci koja uzi­ma" obja­šnja­va zašto real­no posto­je­ća oli­gar­hi­ja može da se pre­va­zi­đe samo povrat­kom na počet­no uzi­ma­nje. Tako je na pozor­ni­cu stu­pi­la naj­moć­ni­ja poli­tič­ko-eko­nom­ska misao 19. veka, ona koja je, zahva­lju­ći sovjet­skom ekspe­ri­men­tu od 1917. do 1990, uče­stvo­va­la u defi­ni­sa­nju pret­hod­nog veka: ta misao arti­ku­li­še kva­zi-home­o­pat­sku ide­ju da u slu­ča­ju izvor­ne kra­đe od stra­ne neko­li­ci­ne od pomo­ći može da bude samo moral­no oprav­da­na uzvrat­na kra­đa od stra­ne mno­gih. Kri­ti­ku ari­sto­krat­ske i gra­đan­ske klep­to­kra­ti­je, koju je zače­la Ruso­o­va pre­te­ća teza, puna slut­nje, pre­u­ze­lo je radi­kal­no kri­lo Fran­cu­ske revo­lu­ci­je; pre­u­ze­lo ju je sa ogor­če­nim odu­še­vlje­njem iz koga je pro­i­zni­kla opa­sna veza ide­a­li­zma i resantimana.

Već kod ranih soci­ja­li­sta je važi­lo: svo­ji­na je kra­đa. Mla­di Marks je u počet­ku bio jako naklo­njen anar­hi­sti Pjer-Žozef Pru­do­nu, koji je sko­vao ovu zlo­gla­snu fra­zu i tra­žio, u spi­su o svo­ji­ni iz 1840. godi­ne, da se uki­ne sta­ri pore­dak i da se osnu­ju pro­i­zvo­đač­ki save­zi u koji­ma neće biti upra­ve. Dobro je pozna­to da je Marks, neko­li­ko godi­na kasni­je, kada je okre­nuo leđa pru­do­ni­stič­koj inspi­ra­ci­ji, izneo zahtev da se pri­ro­da pro­ble­ma svo­ji­ne, i eo ipso feno­me­na kra­đe, ispi­ta dubljim zala­že­njem u nje­ne osnove. 

Pri­vre­da kao kleptokratija

Marks je i kasni­je u kla­sič­nom tona­li­te­tu nepo­što­va­nja izno­sio paro­lu "ekspro­pri­ja­ci­ja ekspro­pri­ja­to­ra", ali to se tada više nije svo­di­lo na ispra­vlja­nje neprav­de koja je uči­nje­na u pra­dav­no doba. Šta­vi­še, taj mark­si­stič­ki postu­lat, oslo­njen na mudro kon­fu­znu teo­ri­ju vred­no­sti, cilja na uki­da­nje pljač­ka­ških odno­sa koji se sva­kod­no­ve­no obna­vlja­ju u siste­mu kapi­ta­la. Ti odno­si navod­no odre­đu­ju da se "vred­nost" svih indu­strij­skih pro­i­zvo­da nepre­kid­no nepra­ved­no ras­po­de­lju­je: za rad­ni­ke samo egzi­sten­ci­jal­ni mini­mum, za vla­sni­ke kapi­ta­la višak vrednosti.

Iz Mark­so­ve teo­ri­je viška vred­no­sti pro­i­za­šla je plod­na teza koja je for­mu­li­sa­na na polju kri­ti­ke vla­sni­štva. Kada ona sve oba­sja, onda vidi­mo kako je bur­žo­a­zi­ja, iako je de fac­to pro­i­zvo­đač­ka kla­sa, zapra­vo iz osno­va klep­to­krat­ski kolek­tiv čiji modus vivi­en­di zaslu­žu­je pre­zir, i uto­li­ko više što se zva­nič­no pozi­va na opštu jed­na­kost i slo­bo­du – izme­đu osta­log i na slo­bo­du skla­pa­nja ugo­vo­ra pri­li­kom ula­ska u pro­i­zvod­ne odno­se. Ono što se utvr­đu­je u prav­noj for­mi slo­bod­no sklo­plje­nog ugo­vo­ra o raz­men­skim odno­si­ma izme­đu pre­du­zi­ma­ča i rad­ni­ka nije ništa dru­go do još jedan slu­čaj ono­ga što je Pru­don nazvao "opre­siv­na svojina".

Oda­tle put vodi pra­vo do one kra­đe viška vred­no­sti koja navod­no posto­ji svu­da gde posto­ji dobi­tak na stra­ni kapi­ta­la. Pla­ća­nje nadni­ce je uzi­ma­nje pod izgo­vo­rom dava­nja; nadni­ca je kra­đa zao­de­ve­na slo­bod­nom, prav­no regu­li­sa­nom razmenom.

Samo zahva­lju­ju­ći ova­kvom mora­li­za­tor­skom tuma­če­nju osnov­nih eko­nom­skih odno­sa mogla je reč "kapi­ta­li­zam" da posta­ne izraz kojim se u poli­ti­ci neko napa­da i izraz koji se siste­mat­ski shva­ta kao pogrdan. 

Kre­dit kao pokretač

On danas pono­vo na takav način nastu­pa. Kapi­ta­li­zam se shva­ta kao nasta­vak feu­dal­ne ekspla­ta­ci­je robo­va i kme­to­va sred­stiv­ma moder­ne, odno­sno bur­žo­a­ske eksplo­a­ta­ci­je onih koji pri­ma­ju nadni­cu. To je ono što se kaže tezom da se "kapi­ta­li­stič­ki" pri­vred­ni pore­dak pokre­će putem bazič­nog anta­go­ni­zma kapi­ta­la i rada – tezom koja u svom suge­stiv­nom pato­su, poči­va na pogre­šno pred­sta­vlje­nim odno­si­ma. Nai­me, pokre­tač moder­nog nači­na pri­vre­đi­va­nja ne tre­ba tra­ži­ti u igri u kojoj su kapi­tal i rad suprot­sta­vlje­ni. On se kri­je u anta­go­ni­stič­kom odno­su pove­re­ni­ka i dužni­ka. Moder­nu pri­vre­du pokre­će bri­ga kako vra­ti­ti kre­dit – i u pogle­du te bri­ge kapi­tal i rad se nala­ze na istoj strani.

Ipak, u ovim dani­ma finan­sij­ske kri­ze, tablo­i­di pišu: kre­dit je duša sva­kog pre­du­ze­ća, zaj­mo­ve tre­ba otpla­ći­va­ti pozaj­mlje­nim nov­cem – a samo u slu­ča­ju uspe­ha, i iz zara­de. Težnja za pro­fi­tom je epi­fe­no­men dugo­va­nja, a fau­stov­ski nemir nepre­sta­no živog pre­du­zet­ni­ka nije ništa dru­go do psi­hič­ki refleks zbog pri­ti­ska kamate. 

Kapi­ta­li­zam i država

Među­tim, pod­me­ta­nje da je "kapi­tal" samo pse­u­do­nim za neza­si­tu pljač­ka­šku ener­gi­ju živi sve do Breh­to­ve sot­ti­se da pljač­ka ban­ke nije ništa u pore­đe­nju sa osni­va­njem ban­ke. Tu vidi­mo još nešto: u ana­li­za­ma kla­sič­ne levi­ce kaže se da je na onaj ko je na vla­sti uvek lopov, i da nema maski koje će to pri­kri­ti i da nije važno koli­ko se pre­du­zet­ni­ci tru­de da iza­đu u susret oni­ma koji rade za njih. Što se tiče "gra­đan­ske drža­ve", pre­ma ovom tuma­če­nju ona ne može da bude ništa više od sin­di­ka­ta za odbra­nu dobro pozna­tih "vla­da­ju­ćih interesa".

Nema neke svr­he sada nabra­ja­ti razne zablu­de i gre­ške u razu­me­va­nju koje su, na lini­ji od Rusoa pre­ko Mark­sa do Lenji­na, svoj­stve­ne avan­tu­ri­stič­kim kon­struk­ci­ja­ma u vezi prin­ci­pa vla­sni­štva. Ovaj posled­nji je poka­zao šta se deša­va kada se for­mu­lu "ekspro­pri­ja­ci­ja ekspro­pri­ja­to­ra" pre­ve­de iz sfe­re sek­ta­ških trak­ta­ta u sfe­ru tero­ra držav­ne par­ti­je. Nje­mu tre­ba zahva­li­ti za nepre­va­zi­đe­ni uvid da sud­bi­na kapi­ta­li­zma, kao i nje­go­vog navod­nog pro­tiv­ni­ka, soci­ja­li­zma, nemi­nov­no zavi­si od toga kako je uobli­če­na moder­na država. 

Mon­strum koji usi­sa­va novac

I zai­sta, mora­mo pogle­da­ti kakva je dana­šnja drža­va ako nas zani­ma dokle je u svo­joj vešti­ni sti­gla "ruka koja uzi­ma". Da bismo tač­no razu­me­li raz­me­re dana­šnjeg neču­ve­nog nadu­va­va­nja drža­ve potreb­no je pod­se­ti­ti se isto­rij­skog srod­stva izme­đu ranog libe­ra­li­zma i zače­ta­ka anar­hi­zma. Oba pokre­ta je nadah­nji­va­la var­lji­va vera da ula­zi­mo u eru sla­bih drža­va. Libe­ra­li­zam je težio mini­mal­noj drža­vi koja će svo­jim gra­đa­ni­ma upra­vlja­ti goto­vo neo­set­no, i osta­vi­ti ih na miru da rade svo­je poslo­ve, a anar­hi­zam je na dnev­ni red sta­vio čak i zahtev za pot­pu­nim odu­mi­ra­njem države.

U oba postu­la­ta je bilo živo oče­ki­va­nje, tipič­no za 19. vek i nje­go­vo mišlje­nje koje je sle­po za sistem, da će pljač­ki u dogled­no vre­me doći kraj. Jed­ni su vero­va­li da će se to dogo­di­ti putem već zaka­sne­log raz­vla­šći­va­nja onih koji su nepro­duk­tiv­ni i samo isi­sa­va­ju novac od dru­gih, to jest raz­vla­šći­va­nja plem­stva i kle­ra; dru­gi su vero­va­li da se pljač­ka može zau­sta­vi­ti raz­bi­ja­njem pozna­tih dru­štve­nih kla­sa na male kru­go­ve u koji­ma neće biti otu­đe­nja i koji će sami kon­zu­mi­ra­ti ono što proizvedu.

Isku­stvo dva­de­se­tog veka je poka­za­lo da logi­ka siste­ma ide i pro­tiv anar­hi­zma i pro­tiv libe­ra­li­zma. Koga zani­ma šta danas zai­sta radi "ruka koja uzi­ma", taj bi tre­ba­lo da pre sve­ga pogle­da naj­ve­ću uzi­ma­lač­ku moć moder­nog sve­ta, danas ostva­re­nu drža­vu pore­za, koja se sve više posta­je dužnič­ka drža­va. Pred­u­slo­vi da to razu­me­mo de fac­to se nala­ze pre­te­žno u libe­ral­nim tra­di­ci­ja­ma. U nji­ma se na uzne­mi­ru­ju­ći način bri­žlji­vo noti­ra kako se moder­na drža­va tokom sto­ti­na godi­na pola­ko pre­o­bra­ća­la u ogro­mnog mon­stru­ma koji guta i tro­ši novac. 

Odu­zi­ma­nje putem pore­za na dohodak

Taj pre­o­bra­žaj se doga­đa pre sve­ga putem fan­ta­stič­nog pro­ši­re­nja zone opo­re­zi­va­nja, pri čemu nije od naj­ma­njeg zna­ča­ja uvo­đe­nje pro­gre­siv­nog pore­za na doho­dak – pore­za koji u stva­ri nije ništa manje do funk­ci­o­nal­ni ekvi­va­lent soci­ja­li­stič­koj kon­fi­ska­ci­ji, uz jed­nu zna­čaj­nu pred­nost što se postu­pak može pona­vlja­ti iz godi­ne u godi­nu, barem u slu­ča­ju onih koje ceđe­nje od pret­hod­ne godi­ne nije uni­šti­lo. Da bi na pra­vi način shva­ti­li koli­ko su danas dobro­sto­je­će kla­se tole­rant­ne pre­ma pore­zi­ma možda bi tre­ba­lo da se pri­se­ti­mo da je kra­lji­ca Vik­to­ri­ja, kada je prvi put porez na doho­dak u Engle­skoj podi­gla na pet odsto raz­mi­šlja­la nije li time pre­đe­na gra­ni­ca drsko­sti. U među­vre­me­nu smo se odav­no navi­kli na sta­nje u kome šači­ca uspe­šnih pri­vred­ni­ka puni više od polo­vi­ne naci­o­nal­nog budžeta.

Zajed­no sa šare­nom listom postig­nu­ća i isi­sa­va­nja, koji se uglav­nom tiču potro­šnje, javlja se jedan pot­pu­no feno­me­na­lan ishod: pot­pu­no izgra­đe­ne pore­ske drža­ve uzi­ma­ju polo­vi­nu ukup­nog pri­vred­nog uspe­ha svo­jih pro­duk­tiv­nih slo­je­va za fiskus, a oni koji su time pogo­đe­ni ne pri­be­ga­va­ju naj­pla­u­zi­bi­li­ni­joj reak­ci­ji, anti­fi­skal­nom gra­đan­skom ratu. To je rezul­tat poli­tič­ke dre­su­re u moder­nom dru­štvu zbog koje bi sva­ki mini­star finan­si­ja u apso­lu­ti­zmu mogao da puk­ne od zavisti. 

Klep­to­kra­ti­ja države

U pogle­du opi­sa­nih odno­sa lako je vide­ti zašto je na pogre­šan način posta­vlje­no pita­nje da li "kapi­ta­li­zam" ima buduć­nost. Mi danas ne živi­mo "u kapi­ta­li­zmu", kako to stal­no izno­va suge­ri­še koli­ko nemi­sa­o­na toli­ko histe­rič­na reto­ri­ka u posled­nje vre­me. Mi živi­mo u poret­ku stva­ri koji bi se cum gra­no salis morao defi­ni­sa­ti kao polu-soci­ja­li­zam, podr­žan od stra­ne mas-medi­ja, koji poči­va na pri­vre­di sa pri­vat­nim vla­sni­štvom i u kome pore­ska drža­va samo gra­bi. Sram­ni zva­nič­ni naziv za to gla­si "soci­jal­na trži­šna pri­vre­da". Što se tiče aktiv­no­sti "ruke koja uzi­ma", od kada ju je mono­po­li­zo­va­na u naci­o­nal­nom i regi­o­nal­nom fusku­su, ona je uglav­nom u slu­žbi zada­ta­ka zajed­ni­ce. Posve­ću­je se sizi­fov­skim zada­ci­ma koji izvi­ru iz zahte­va za "soci­jal­nom prav­dom". Svi oni poči­va­ju na uvi­du da onaj ko hoće da puno uzi­ma, taj mora i da puno daje.

Tako je od sebič­nog i direkt­nog isko­ri­šta­va­nja u feu­dal­no doba, u moder­no doba nasta­la goto­vo nese­bič­na, prav­no zau­zda­na držav­na klep­to­kra­ti­ja. Moder­ni mini­star finan­si­ja je Robin Hud koji se zakleo da će pošto­va­ti ustav. Uzi­ma­nje sa čistom save­šću, koje odli­ku­je "ruku jav­no­sti", to jest jav­ne držav­ne slu­žbe, oprav­da­va se, ide­al­tip­ski kao i prag­ma­tič­ki, nepri­znat­nom kori­šću u pogle­du soci­jal­nog mira – a da ni ne pomi­nje­mo dru­ga postig­nu­ća drža­ve koja uzi­ma i daje. Fak­tor korup­ci­je se pri tom uglav­nom drži u ume­re­nim gra­ni­ca­ma, iako iz Kel­na i Min­he­na sti­žu neki sig­na­li koji nago­ve­šta­va­ju da možda i nije tako. Ko želi da pra­vil­no oce­ni ovda­šnje uslo­ve, tre­ba samo da se seti kakva je situ­a­ci­ja u post­ko­mu­ni­stič­koj Rusi­ji u kojoj čovek bez ika­kvog pore­kla, neko poput Vla­di­mi­ra Puti­na, za neko­li­ko godi­na slu­žbe na vrhu drža­ve može da sku­pi bogat­stvo od više od dva­de­set mili­jar­di dolara. 

Obr­nu­to iskorištavanje

Libe­ral­nim posma­tra­či­ma ovog dana­šnjeg mon­stru­ma na čijim leđi­ma jaše sistem soci­jal­ne bri­ge tre­ba zahva­li­ti što su skre­nu­li pažnju na skri­ve­ne opa­sno­sti u takvom sta­nju stva­ri – na moguć­nost pre­te­ra­ne regu­la­ci­je koja pre­du­zet­nič­kom ela­nu posta­vlja pre­u­ske gra­ni­ce, zatim na pre­te­ra­no opo­re­zi­va­nje koje kažnja­va uspeh, i na pre­te­ra­no zadu­ži­va­nje zahva­lju­ju­ći kome je ozbilj­nu doma­ćin­sku bri­gu zame­ni­la spe­ku­la­tiv­na fri­vol­nost, i u jav­noj i u pri­vat­noj sferi.

Auto­ri libe­ral­ne ten­den­ci­je prvi su uka­za­li da u dana­šnjim uslo­vi­ma posto­ji ten­den­ci­ja obr­nu­te esplo­a­ta­ci­je: ako su u rani­jim pri­vred­nim okol­no­sti­ma boga­ti, bez ika­kve sum­nje žive­li nepo­sred­no na račun siro­ma­šnih, u eko­nom­skoj moder­ni može doći do toga da nepro­duk­tiv­ni posred­no žive na račun pro­duk­tiv­nih – i to na način koji može biti pogre­šno pro­tu­ma­čen, nai­me tako da dobi­ja­ju ono što im je reče­no, i čak veru­ju da im se čini neprav­da jer im se zapra­vo još više duguje. 

Zadu­že­na budućnost

Danas polo­vi­nu svih sta­nov­ni­ka moder­nih drža­va zai­sta čine lju­di bez ika­kvih pri­ho­da ili sa niskim zara­da­ma, dakle oni koji su oslo­bo­đe­ni bilo kakvih dava­nja i čiji opsta­nak u veli­koj meri zavi­si od rada one polo­vi­ne koja je pore­ski aktiv­na. Ako bi se uvi­di ove vrste pro­ši­ri­li i radi­ka­li­zo­va­li, moglo bi tokom 21. veka doći do deso­li­da­ri­za­ci­je u veli­kom sti­lu. Ta deso­li­da­ri­za­ci­ja bi bila posle­di­ca toga što bi goto­vo pre­vi­še pla­u­zi­bil­na libe­ral­na teza o isko­ri­šta­va­nju pro­duk­tiv­nih od stra­ne nepro­duk­tiv­nih spu­sti­la na niži rang mno­go manje pla­u­zi­bil­ne leve teze o isko­ri­šta­va­nju rada od stra­ne kapi­ta­la. To bi sa sobom povu­klo post­de­mo­krat­ske kon­se­kven­ce koje bi zasad bilo bolje ni da ne poku­ša­va­mo da ocrtamo.

Veli­ka opa­snost za buduć­nost siste­ma tre­nut­no dola­zi od dužnič­ke poli­ti­ke kejn­zi­ja­ni­zmom zatro­va­nih drža­va. Ta dužnič­ka poli­ti­ka vodi, dis­kret­no ali nemi­nov­no, do situ­a­ci­je u kojoj će dužnik još jed­nom opljač­ka­ti svog pove­re­ni­ka – ona­ko kao što se to često deša­va­lo u isto­ri­ji pljač­ke, od dana fara­o­na pa sve do valut­nih refor­mi u dva­de­se­tom veku. Novi­na ovog aktu­el­nog feno­me­na tiče se pre sve­ga pan­ta­gru­el­ske dimen­zi­je jav­nog duga. Bio to otpis duga, insol­ven­ci­ja, valut­na refor­ma ili infla­ci­ja – nared­na veli­ka kon­fi­ska­ci­ja je na putu. Već sada je jasno kako gla­si rad­ni naslov sce­na­ri­ja buduć­no­sti: sada­šnjost koja pljač­ka buduć­nost. "Ruka koja uzi­ma" pose­že čak i ka živo­ti­ma nared­nih gene­ra­ci­ja – nepo­što­va­nje obu­hva­ta čak i pri­ro­du koja je osno­va našeg živo­ta, kao i nizo­ve nared­nih generacija.

Jedi­na moć koja bi mogla da se suprot­sta­vi pljač­ka­nju buduć­no­sti mora­la bi da poči­va na jed­nom novom soci­jal-psi­ho­lo­škom izu­mu "dru­štva". Taj izum ne bi bio ništa manje od revo­lu­ci­je u pogle­du "ruke koja daje". On bi vodio uki­da­nju oba­ve­znog opo­re­zi­va­nja i nje­go­vom pre­tva­ra­nju u poklon opštem – a da pri tom jav­ni pro­stor zbog toga ne bi nužno bio osi­ro­ma­šen. Taj timo­tič­ki pre­o­kret bi poka­zao da u veči­tom suko­bu izme­đu pohle­pe i pono­sa povre­me­no i ovo dru­go može da prevlada.

_________________________________________________________________________________________________________

Tekst je pre­u­zet iz: Frank­fur­ter Alle­ge­me­i­ne Zei­tung, 13. jun 2009. Pre­ve­la sa nemač­kog: Alek­san­dra Kostić

_________________________________________________________________________________________________________