Ljudsko delovanje: 60. godišnjica

Mizes sphere

Pro­sla­vlja­mo 60. godi­šnji­cu publi­ko­va­nja važne knji­ge, Ljud­sko delo­va­nje: Raspra­va o eko­no­mi­ji nauč­ni­ka i misli­o­ca, austrij­skog eko­no­mi­ste Ludvi­ga fon Mize­sa. Knji­ga izno­si Mize­so­vo shva­ta­nje – for­mu­li­sa­no nakon dugih stu­di­ra­nja i raz­mi­šlja­nja – kako funk­ci­o­ni­še trži­šna eko­no­mi­ja. Ova knji­ga pred­sta­vlja ogro­man dopri­nos ljud­skom znanju.

Inter­ven­ci­o­ni­stič­ke ide­je domi­ni­ra­le su u Evro­pi u vre­me Mize­so­ve mla­do­sti. U kasni­jim godi­na­ma napi­sao je da je 1900. godi­ne, kada se upi­sao na uni­ver­zi­tet, bio „pot­pu­ni eta­ti­sta (inter­ven­ci­o­ni­sta)“. Za razli­ku od veći­ne kole­ga stu­de­na­ta, Mizes nije bio mark­si­sta; pro­u­čio je dela Mark­sa, Engel­sa i Lasa­la, sma­trao ih je nera­zu­mlji­vim i bio „sve­stan pro­tiv­nik marksizma“.

U to vre­me, Isto­rij­ska ško­la eko­no­mi­je Gusta­va Šmo­le­ra bila je vode­ća na nemač­kim uni­ver­zi­te­ti­ma. Pre­ma Šmo­le­ru, jedi­ni nauč­ni metod sazna­nja o ljud­skom delo­va­nju bila je isto­ri­ja — pro­u­ča­va­nje pro­šlo­sti na osno­vu kojeg je tre­ba­lo for­mu­li­sa­ti eko­nom­sku teo­ri­ju. Zapra­vo, Šmo­le­ro­va ško­la nije se zai­sta bavi­la nauč­nim pro­ble­mi­ma, već je bila posve­će­na glo­ri­fi­ka­ci­ji i nala­že­nju oprav­da­nja za pru­sku poli­ti­ku i auto­ri­tar­nu vlast. Zahva­lju­ju­ći veli­kom pozna­va­nju isto­ri­je, Mizes nika­da nije pri­hva­tio isto­ri­ci­zam; ovaj pogled na eko­no­mi­ju odba­cio je još kao srednjoškolac.

Tokom božić­nog ras­pu­sta 1903. godi­ne Mizes, tada stu­dent četvr­te godi­ne, je pro­či­tao Prin­ci­pe eko­no­mi­je Kar­la Men­ge­ra (Grund­sät­ze der Volk­swirtsc­haft­sle­hre). Knji­ga je otvo­ri­la nje­gov um za novi način raz­mi­šlja­nja, jedan pot­pu­no dru­ga­či­ji pri­stup eko­no­mi­ji i od mark­si­zma i od isto­ri­ci­zma. Kasni­je je napi­sao: „Ta knji­ga je od mene napra­vi­la ekonomistu“.

U Men­ge­ro­voj inter­pre­ta­ci­ji, eko­no­mi­ja je nau­ka razu­ma i logi­ke; pro­u­ča­va postup­ke lju­di, nji­ho­ve ide­je i sred­stva koja kori­ste da ostva­re svo­je iza­bra­ne cilje­ve. Men­ge­ro­va knji­ga bavi­la se delat­nim poje­din­cem kao uni­ver­zal­nim feno­me­nom — to zna­či da nje­go­vi prin­ci­pi važe za sve i u sva­kom tre­nut­ku. Svi delu­je­mo na osno­vu sop­stve­nih subjek­tiv­nih vred­no­sti u nasto­ja­nju da stek­ne­mo stva­ri koje sma­tra­mo važnim za „nasta­vlja­nje našeg posto­ja­nja i razvo­ja (živo­ta i dobro­bi­ti)“. Poku­ša­va­mo da kori­sti­mo ono što ima­mo, da stek­ne­mo ono što želi­mo na naj­br­ži i naj­e­ko­no­mič­ni­ji mogu­ći način, ima­ju­ći u vidu vre­me i okol­no­sti. Kada je Mizes shva­tio da je eko­no­mi­ja nau­ka i da subjek­tiv­na vred­nost i mar­gi­nal­na kori­snost pred­sta­vlja­ju osno­vu eko­nom­ske teo­ri­je, nje­go­vo inte­re­so­va­nje okre­nu­lo se od isto­ri­je ka ekonomiji.

Karl Menger

Karl Men­ger

Subjek­tiv­na teo­ri­ja vred­no­sti obja­šnja­va da dobro­volj­na raz­me­na dovo­di do pobolj­ša­nja polo­ža­ja za obe stra­ne u raz­me­ni. Dobi­tak jed­nog čove­ka nije gubi­tak dru­gog; obe stra­ne oče­ku­ju korist. U odsu­stvu sile, pre­va­re ili gre­ške, obe stra­ne i ima­ju korist. Pre­ma tome, u sve­tu slo­bod­nog trži­šta uslo­vi bi se stal­no pobolj­ša­va­li i lju­di bi žive­li bolje, boga­ti­je, mir­ni­je i pro­spe­ri­tet­ni­je. Ali, trži­šte je i tada bilo dale­ko od slo­bod­nog. Goto­vo sve evrop­ske vla­de vrši­le su nasil­ni uti­caj na trži­šte, kroz regu­li­sa­nje i kon­tro­lu pri­vre­de u znat­noj meri. Vla­da Austri­je kon­tro­li­sa­la je zakup­ni­ne (kiri­je), ogra­ni­ča­va­la uvoz i štam­pa­la novac da bi sub­ven­ci­o­ni­sa­la žele­zni­cu i pro­i­zvod­nju hra­ne. Nemač­ka soci­ja­li­stič­ka poli­ti­ka će kul­mi­ni­ra­ti u goto­vo u pot­pu­noj kon­tro­li eko­no­mi­je u Prvom svet­skom ratu i kasni­je u Hitle­ro­vom naci­o­nal-soci­ja­li­zmu. U Sovjet­skom Save­zu komu­ni­sti su uni­šti­li trži­šte i pri­vat­nu svojinu.

Mizes je rezo­no­vao da u dru­štvu slo­bod­nog trži­šta, gde pre­o­vla­đu­je miro­lju­bi­va dru­štve­na sarad­nja, dobro­volj­ne akci­je i izbo­ri poje­di­na­ca ima­ju ten­den­ci­ju da uskla­đu­ju aktiv­no­sti svih uče­sni­ka na trži­štu, pobolj­ša­va­ju pro­i­zvod­nju i dopri­no­se miru i pro­spe­ri­te­tu, dok meša­nje silom ili pret­njom sile koči i reme­ti taj pro­ces. Bio je ozbi­ljan i save­stan stu­dent. Što je više je učio i raz­mi­šljao, sve je bio sigur­ni­ji da budu­ći mir i pro­spe­ri­tet zavi­se od razu­me­va­nja dobrih ide­ja slo­bod­nog trži­šta i suprot­sta­vlja­nja lošim ide­ja­ma inter­ven­ci­o­ni­stič­ke vla­de. Kao sred­njo­ško­lac, kao svoj moto usvo­jio je fra­zu latin­skog pesni­ka Ver­gi­li­ja: „Ne pot­či­nja­vaj se zlu, već mu se uvek hra­bro odu­pri“. Sto­ga je odlu­čio ne samo da una­pre­đu­je svo­je razu­me­va­nje eko­no­mi­je, već i da se bori pro­tiv inter­ven­ci­o­ni­stič­kih ide­ja obja­šnja­va­ju­ći nji­ho­ve štet­ne posle­di­ce, da podu­ča­va zdra­vim eko­nom­skim ide­ja­ma u uči­o­ni­ci, na pre­da­va­nji­ma, na semi­na­ri­ma, u knji­ga­ma i člancima.

Rani razvoj

U knji­zi Soci­ja­li­zam iz 1922. godi­ne, Mizes sle­di Men­ge­ro­va obja­šnje­nja kako je novac razvi­jen kroz natu­ral­nu raz­me­nu (tram­pu) kao roba i postao dru­štve­ni medi­jum raz­me­ne. Bez takvog zajed­nič­kog ime­ni­te­lja, trgov­ci ne bi mogli da izra­ču­na­ju potra­žnju potro­ša­ča, tro­ško­ve pro­i­zvod­nje i pro­daj­ne cene. Mizes je ista­kao da u soci­ja­li­stič­kom dru­štvu bez pri­vat­ne svo­ji­ne ne može biti trži­šnih cena, a bez trži­šnih cena, zada­tak pla­ne­ra cen­tral­ne vla­sti bi bio kao poku­šaj da se upra­vlja bro­dom bez kor­mi­la – haos!

U svo­joj rani­joj knji­zi, Teo­ri­ja nov­ca i kre­di­ta (1912), Mizes je ista­kao da sma­nje­njem kamat­nih sto­pa ban­ke mogu napum­pa­ti kre­di­te, pro­i­zve­sti više „nov­ca“ za pozaj­mlji­va­nje, olak­ša­ti uzi­ma­nje pozaj­mi­ca i time veštač­ki sti­mu­li­sa­ti pri­vre­du. Kasni­je je obja­snio da je upra­vo nemač­ka vla­da iza­zva­la hipe­rin­fla­ci­ju iz 1923. godi­ne, kroz štam­pa­nje nov­ca za potro­šnju i za pozaj­mi­ce. A još kasni­je je shva­tio da neo­bja­šnji­ve eko­nom­ske kri­ze nisu bile defekt trži­šta, već posle­di­ce veštač­kog sma­nje­nja kamat­nih sto­pa – od stra­ne bana­ka i vla­de — koje je uzro­ko­va­lo „pro­cvat“ kroz pod­sti­ca­nje pre­du­ze­ća da pozaj­mlju­ju više nego što bi ina­če pozaj­mi­li, a kasni­je „pro­past“, kada se za pro­jek­te ispo­sta­vi da su loše inve­sti­ci­je i da pra­ve gubitke.

Sve­o­bu­hvat­na rasprava

Mizes je napi­sao knji­ge o nov­cu, infla­ci­ji, eko­nom­skom ciklu­su i soci­ja­li­zmu, kao i član­ke o goto­vo svim aspek­ti­ma eko­no­mi­je. Ipak, ose­tio je potre­bu da inte­gri­še sva uče­nja austrij­ske škol­ske – o subjek­ti­vi­zmu, pode­li rada, mone­tar­noj teo­ri­ji, među­na­rod­noj trgo­vi­ni, cena­ma, kon­ku­ren­ci­ji, mono­po­lu, šted­nji, inve­sti­ci­ja­ma i dru­gom — u sve­o­bu­hvat­nu raspra­vu o eko­no­mi­ji. Rad u Pri­vred­noj komo­ri Austri­je u Beču zahte­vao je goto­vo pot­pu­no Mize­so­vo anga­žo­va­nje. Među­tim, oče­ku­ju­ći uspon soci­ja­li­zma u Austri­ji i Hitle­ra u Nemač­koj, Mizes pri­hva­ta pozi­ci­ju nastav­ni­ka na Insti­tu­tu za post­di­plom­ske među­na­rod­ne stu­di­je u Žene­vi, 1934. godi­ne. Nje­gov raspo­red pre­da­va­nja u Švaj­car­skoj nije pre­vi­še napo­ran i on konač­no ima vre­me­na da se posve­ti pisa­nju knji­ge o eko­nom­skoj teo­ri­ji o kojoj je već raz­mi­šljao izve­sno vre­me. Pisa­nje je zapo­čeo ubr­zo nakon dola­ska u Žene­vu i nasta­vljao upr­kos dru­gim oba­ve­za­ma — pre­da­va­nji­ma, ženid­bi (nje­go­va budu­ća supru­ga uspe­la je iza­đe iz Beča ubr­zo nakon dola­ska naci­sta 1938. godi­ne) i izla­ga­nji­ma na među­na­rod­nim sku­po­vi­ma. Ruko­pis je davao stra­ni­cu po stra­ni­cu da bude otku­can. Konač­no, u pro­le­će 1940. godi­ne, zahva­lju­ju­ći Mize­so­voj odluč­no­sti i upor­no­sti, Nati­o­na­löko­no­mie, knji­ga na sve­o­bu­hvat­nih 756 stra­ni­ca, bila je u ruka­ma izdavača.

Do tada, Dru­gi svet­ski rat je već počeo. Nemač­ka je pre­ga­zi­la i oku­pi­ra­la Austri­ju, Polj­sku, Holan­di­ju, Bel­gi­ju, Nor­ve­šku i Fran­cu­sku i napa­la Rusi­ju. Mize­sov polo­žaj u Švaj­car­skoj, kao „gra­đa­ni­na bez drža­vljan­stva“, nakon što su naci­sti oku­pi­ra­li Austri­ju postao je nesi­gu­ran. Uz pomoć pri­ja­te­lja, Mizes je obez­be­dio ame­rič­ku vizu i pla­ni­ra da napu­sti Švaj­car­sku. Publi­ko­va­nje knji­ge Nati­o­na­löko­no­mie je obja­vlje­no u listu Tri­bu­ne de Gene­ve 16.–17. juna 1940. godi­ne. 1940. godi­na kada naci­sti kon­tro­li­šu veći deo Evro­pe, nije bila naj­sreć­ni­je vre­me da se u Evro­pi obja­vi knji­ga o slo­bod­nom trži­štu na nemač­kom jezi­ku. Iako depre­si­van zbog rata i tužan što napu­šta Švaj­car­sku, Mizes je bez sum­nje bio pono­san i zado­vo­ljan što u Sje­di­nje­ne Drža­ve nosi kopi­ju svo­je upra­vo obja­vlje­ne raspra­ve o ekonomiji.

Mizes i nje­go­va supru­ga sti­gli u Nju­jork 2. avgu­sta 1940. Bilo je potreb­no da pro­đe neko vre­me da Mizes poč­ne da ose­ća Sje­di­nje­ne Drža­ve kao svo­ju zemlju. Ali do 1944. godi­ne napi­sao je i obja­vio dve knji­ge na engle­skom jezi­ku (Sve­moć­na vla­da i Biro­kra­ti­ja). 1946. godi­ne postao je eko­nom­ski savet­nik Fon­da­ci­je za eko­nom­sko obra­zo­va­nje (FEE).

Hezli­tov predlog

U to vre­me, Hen­ri Hezlit, pove­re­nik FEE i eko­nom­ski ana­li­ti­čar, autor popu­lar­ne Eko­no­mi­je u jed­noj lek­ci­ji i Mize­sov bli­zak pri­ja­te­lj i pri­sta­li­ca, pre­dlo­žio je da se Nati­o­na­löko­no­mie pre­ve­de na engle­ski jezik. Mizes se nije slo­žio, rekav­ši da bi knji­ga tre­ba­lo da bude pre­ra­đe­na za ame­rič­ku publi­ku. Odmah je na tome počeo da radi. Osni­vač i pred­sed­nik FEE, Leo­nard E. Rid, podr­žo je nje­gov rad. Sekre­tar FEE pomo­gao je u kuca­nju konač­nog tek­sta, a Rido­vim zala­ga­njem FEE se oba­ve­zao da kupi 500 pri­me­ra­ka knji­ge da bi se osi­gu­ra­lo obja­vlji­va­nje kod izda­vač­ke kuće Uni­ver­zi­te­ta Jejl.

Knji­gа Ljud­sko delo­va­nje (1949) je slič­no orgаni­zo­vаnа kаo Nati­o­na­löko­no­mie. Ali, to je vrlo rаzli­či­tа knji­gа, dužа nego izvor­nа ver­zi­jа nа nemаč­kom jezi­ku (889 strаnа) i sа mаnje pozi­vаnjа nа evrop­sku isto­ri­ju. Ume­sto togа, Ljud­sko delo­va­nje je ilu­stro­vаno dogаđаji­mа od inter­e­sа zа аme­rič­ke čitаo­ce. Nа pri­mer, on citi­rа knji­gu Mаr­gаret Mičel Pro­hu­ja­lo sa viho­rom, аme­rič­ki ekspe­ri­ment sа pro­hi­bi­ci­jom u 1920-im i 1930-im, kаo i gene­rаlа Bili­jа Miče­lа, upor­nog zаstup­ni­kа voj­ne аvi­jаci­je u 1930-im, koji je degrаdi­rаn i osu­đen zа kri­ti­ku voj­ske i post­hum­no rehаbilitovаn.

Nati­o­na­löko­no­mie

Poče­ti od početka

Mizes u Ljud­skom delo­va­nju poči­nje na samom počet­ku. Ljud­ska bića delu­ju. Zašto? Jer nisu neu­tral­na u pogle­du svog polo­ža­ja; oni su neza­do­volj­ni, u nekim aspek­ti­ma nestr­plji­vi, a ima­ju i ide­je o tome kako da pobolj­ša­ju svo­je sta­nje. Sva­ko delo­va­nje je, po defi­ni­ci­ji, svr­ho­vi­to – to jest, usme­re­no ka cilju. To je pred­met eko­no­mi­je. Eko­no­mi­ja nije pro­u­ča­va­nje fizič­ke pro­i­zvod­nje mate­ri­jal­nih stva­ri; to je fizi­ka, meha­ni­ka ili teh­no­lo­gi­ja. Eko­no­mi­ja nije nau­ka o tome šta su lju­di radi­li u pro­šlo­sti; to je isto­ri­ja. Eko­no­mi­ja nije istra­ži­va­nje zašto lju­di delu­ju to je psi­ho­lo­gi­ja ili timo­lo­gi­ja (Mize­sov ter­min). Eko­no­mi­ja nije istra­ži­va­nje nesve­snih tele­snih funk­ci­ja (vare­nje, disa­nje, kuca­nje srca, nevolj­ne reflek­sne reak­ci­je ljud­skog orga­ni­zma na pod­sti­ca­je); to je fiziologija.

Hazlitt i Mises

Hazlitt i Mises

Lju­di delu­ju na osno­vu subjek­tiv­nih pro­ce­na, tako da je teo­ri­ja subjek­tiv­nih vred­no­sti ključ­na za razu­me­va­nje svih eko­nom­skih poja­va. Lju­di ima­ju vred­no­sti, želje i sklo­no­sti. Neke stva­ri su za njih važni­je nego dru­ge. Oni žele da raz­me­ne stva­ri koje pose­du­ju i koje vred­nu­ju manje, za stva­ri koje vred­nu­ju više. Oni su nestr­plji­vi, neza­do­volj­ni i zato nasto­je da zame­ne svoj sada­šnji eko­nom­ski polo­žaj za neki dru­gi. Mizes je obja­snio da su cene poka­za­te­lji koji odra­ža­va­ju rela­tiv­ne subjek­tiv­ne vred­no­sti kup­ca i pro­dav­ca izra­že­ne u nov­ča­nom obli­ku u tre­nut­ku raz­me­ne. Pre­ma tome, eko­no­mi­ja ne pro­u­ča­va mate­ri­jal­ne stva­ri ili mone­tar­nu sta­ti­sti­ku, nego odlu­ke, ide­je, izbo­re, vred­no­sti i svr­sis­hod­no delo­va­nje ljud­skih bića. Mizes opi­su­je funk­ci­o­ni­sa­nje trži­šta sa te tač­ke gle­di­šta. Pro­i­zvod­nja, pode­la rada, raz­me­na, pla­te, novac, šted­nja, trgo­vi­na, sve pro­i­sti­če iz odlu­ka, izbo­ra, svr­sis­hod­nog delo­va­nja, ide­ja i lič­nih subjek­tiv­nih vred­no­sti delu­ju­ćih poje­di­na­ca koji trgu­ju i tak­mi­če se jed­ni sa dru­gi­ma da bi pobolj­ša­li svoj eko­nom­ski polo­žaj. Slič­no tome, Mizes je obja­snio ponu­du, potra­žnju, kon­ku­ren­ci­ju, neza­po­sle­nost, mono­pol, doma­ću i među­na­rod­nu trgo­vi­nu i dru­go, kao rezul­ta­te aktiv­no­sti i inter­ak­ci­ja poje­di­na­ca, gde sva­ko radi naj­bo­lje što može pod datim okol­no­sti­ma da bi dosti­gao svo­je ciljeve.

U Ljud­skom   delo­va­nju  Mizes   tako­đe   ana­li­zi­ra   inter­ven­ci­je   vla­de   na   trži­štu — pore­ze,   kon­tro­lu   cena,   ogra­ni­ča­va­nje   cena,   infla­ci­ju   i   kre­dit­nu   ekspan­zi­ju, poseb­ne  pri­vi­le­gi­je  i sub­ven­ci­je  za  neke,  a  poseb­ne  tro­ško­ve  za  dru­ge,  restrik­ci­je u   trgo­vi­ni,   mone­tar­nu   ekspan­zi­ju   i   kon­trak­ci­ju,   rat,   itd.   Inter­ven­ci­je   vla­de nemi­nov­no  ima­ju  neže­lje­ne  posle­di­ce,  kao  što  su  pove­ća­nje  tro­ško­va,  iskri­vlje­na truk­tu­ra pro­i­zvod­nje, veće cene, neak­tiv­ni resur­si i nezaposlenost.

Ljud­sko delovanje

Ljud­sko delo­va­nje: Raspra­va o eko­no­mi­ji pred­sta­vlja vrhu­nac Mize­so­vog život­nog nasto­ja­nja da pri­ka­že sve­o­bu­hvat­nu eko­nom­sku teo­ri­ju poslo­va­nja na nespu­ta­nom trži­štu i da opi­še kako vla­da ome­ta i spre­ča­va dru­štve­nu sarad­nju i aktiv­no­sti na trži­štu. To je tre­zve­na, nauč­na knji­ga, a ne buč­na kritika.

Naše deli­mič­no slo­bod­no trži­šte pro­i­zve­lo je izo­bi­lje doba­ra i uslu­ga koje danas uži­va­mo; pro­ši­ri­lo je naše zna­nje o sve­tu, pobolj­ša­lo život­ni stan­dard, i podr­ža­va sve veći broj sta­nov­ni­ka. Opi­su­ju­ći u Ljud­skom delo­va­nju dru­štva zasno­va­nog na dru­štve­noj sarad­nji, pode­li rada i pri­vat­noj svo­ji­ni, Mizes je vero­vao da pre­zen­ti­ra puto­kaz za odr­ža­va­nje slo­bod­ne trži­šne eko­no­mi­je. Tako­đe je vero­vao da je obja­snio kako ovaj trend ka izo­bi­lju, miru i pro­spe­ri­te­tu može biti pre­ki­nut vla­di­nim inter­ven­ci­ja­ma. Zaklju­čio je:

Eko­nom­ska zna­nja su bitan ele­ment u struk­tu­ri ljud­ske civi­li­za­ci­je; to je teme­lj na kome su izgra­đe­ni moder­ni indu­stri­ja­li­zam i sva moral­na, inte­lek­tu­al­na, teh­no­lo­ška i medi­cin­ska dostig­nu­ća u posled­njim veko­vi­ma. Od lju­di zavi­si da li će pra­vil­no kori­sti­ti boga­te rizni­ce koje im nudi ovo zna­nje ili će ga osta­vi­ti nei­sko­ri­šće­nog. Ali ako ga ne isko­ri­ste na naj­bo­lji način i ako ne poštu­ju nje­go­va uče­nja i upo­zo­re­nja, oni neće uni­šti­ti eko­no­mi­ju; uni­šti­će dru­štvo i čovečanstvo.


Beti­na Bjan Grejvs (Bet­ti­na Bien Gre­a­ves) je bila dugo­go­di­šnji član, gostu­ju­ći pro­fe­sor i pove­re­nik Fon­da­ci­je za eko­nom­sko obra­zo­va­nje. Tokom mno­gih godi­na bila je uče­snik Mize­so­vog semi­na­ra na nju­jor­škom uni­ver­zi­te­tu a tako­đe je i pre­vo­di­lac, izda­vač i bibli­o­graf nje­go­vih knji­ga. Tekst je pre­ve­den uz dozvo­lu izda­va­ča časo­pi­sa The Fre­e­man, Fon­da­ci­je za eko­nom­sko obra­zo­va­nje. Pre­vod: Andrej Sta­ni­mi­ro­vić