Zašto biti libertarijanac?

Zašto uop­šte biti liber­ta­ri­ja­nac? Dru­gim reči­ma, koja je svr­ha cele stva­ri? Zašto bismo se iskre­no i doži­vot­no zala­ga­li za prin­ci­pe i za posti­za­nje cilja – indi­vi­du­al­ne slo­bo­de? Takvo zala­ga­nje u sve­tu koji je naj­ve­ćim delom neslo­bo­dan nei­zbe­žno vodi ka radi­kal­nom nesla­ga­nju i otu­đe­nju od sta­tus quo-a, otu­đe­nju koje jed­na­ko nei­zbe­žno dovo­di do gubit­ka nov­ca i sta­tu­sa. Ako je život kra­tak a pobe­da dale­ko u buduć­no­sti, zašto se tome podvrgavati?

Iako možda zvu­či čud­no, među liber­ta­ri­jan­ci­ma je sve više lju­di sa vrlo usko­gru­dim viđe­njem liber­ta­ri­ja­ni­zma. Mno­ge od njih slo­bo­da neo­do­lji­vo pri­vla­či kao inte­lek­tu­al­ni sistem ili este­tič­ki cilj, ali za njih ona ipak osta­je salon­ska inte­lek­tu­al­na igra, pot­pu­no odvo­je­na od ono­ga što sma­tra­ju “stvar­nim” aktiv­no­sti­ma sva­kod­nev­nog živo­ta. Neke dru­ge liber­ta­ri­jan­ce moti­vi­še oče­ki­va­nje lič­nog finan­sij­skog dobit­ka. Shva­ta­ju­ći da će slo­bod­no trži­šte done­ti mno­go veće moguć­no­sti za spo­sob­ne, neza­vi­sne lju­de da stek­nu pre­du­zet­nič­ki dobi­tak, oni posta­ju i osta­ju liber­ta­ri­jan­ci samo u oče­ki­va­nju većih moguć­no­sti za pro­fi­ta­bi­lan biznis. Iako je tač­no da će moguć­no­sti za zara­du biti mno­go veće i raši­re­ni­je na slo­bod­nom trži­štu i u slo­bod­nom dru­štvu, zasni­va­ti moti­va­ci­ju za liber­ta­ri­ja­ni­zam isklju­či­vo na tome zai­sta je gro­tesk­no. Na kri­vu­da­vom, dugom i muč­nom putu koji mora­mo pre­ći da bi osvo­ji­li slo­bo­du, moguć­no­sti da liber­ta­ri­ja­nac pre­du­zet­nik zara­di naj­če­šće uop­šte neće ni biti.

Posle­di­ca usko­gru­dih pogle­da kako salon­skih igra­ča tako i budu­ćih pro­fi­te­ra je da nijed­na od pome­nu­tih gru­pa nema ni naj­ma­nji inte­res da stva­ra liber­ta­ri­jan­ski pokret. A liber­ta­ri­jan­ski cilj može biti postig­nut jedi­no stva­ra­njem takvog pokre­ta. Ide­je, a naro­či­to radi­kal­ne ide­je, ne šire se same po sebi. Mogu ih širi­ti jedi­no lju­di, i sto­ga razvoj i napre­dak lju­di – odno­sno pokre­ta – posta­je pri­mar­ni zada­tak liber­ta­ri­ja­na­ca koji su zai­sta ozbilj­ni u name­ri da ostva­re svoj cilj.

Pored lju­di uskih pogle­da, za razvoj uspe­šnog liber­ta­ri­jan­skog pokre­ta tako­đe je šte­tan i uti­li­ta­ri­zam – zajed­nič­ka crta veći­ne eko­no­mi­sta koji zastu­pa­ju slo­bod­no trži­šte. Iako je sasvim sigur­no isti­na i kori­sno je zna­ti da bi slo­bod­no trži­šte svi­ma, kako boga­ti­ma tako i siro­ma­šni­ma done­lo mno­go veće obi­lje i zdra­vi­ju eko­no­mi­ju, ključ­no pita­nje je da li ovo sazna­nje moti­vi­še mno­ge lju­de da se za čitav život posve­te slobodi.

Krat­ko reče­no, koli­ko će lju­di ići na bari­ka­de i istr­pe­ti žrtve koje dosled­na posve­će­nost slo­bo­di zahte­va, samo da bi (na pri­mer) neki pro­ce­nat lju­di imao bolja kupa­ti­la? Zar se oni neće radi­je okre­nu­ti nekoj lak­šoj zaba­vi i brzo zabo­ra­vi­ti taj pro­ce­nat boljih kupa­ti­la? U kraj­njoj ana­li­zi, uti­li­tar­na eko­no­mi­ja, iako neop­hod­na za razvi­je­nu liber­ta­ri­jan­sku misao i akci­ju, sko­ro je jed­na­ko nefunk­ci­o­nal­na kao osno­va liber­ta­ri­jan­skog pokre­ta, kao i opor­tu­ni­stič­ko tra­že­nje krat­ko­roč­nog profita.

Uspe­šan liber­ta­ri­jan­ski pokret, koji će inspi­ri­sa­ti lju­de da svo­je živo­te posve­te slo­bo­di, može da bude zasno­van jedi­no na prav­do­lju­bi­vo­sti. Prav­do­lju­bi­vost mora da bude izvor sna­ge pokre­ta i oklop koji će ga šti­ti­ti od napa­da, a ne potra­ga za brzom zara­dom, igra­nje inte­lek­tu­al­nih iga­ra ili hlad­na eko­nom­ska kal­ku­la­ci­ja. A da bi bio prav­do­lju­biv, čovek mora da shva­ta šta je prav­da a šta neprav­da. Čove­ku je potreb­no sazna­nje o prin­ci­pi­ma prav­de i neprav­de, sazna­nje koje ne može da mu pru­ži uti­li­tar­na ekonomija.

To što oko sebe vidi­mo svet u kome neprav­da seže do neba pokre­će nas da uči­ni­mo sve što je u našoj moći da potra­ži­mo svet u kome će neprav­da biti isko­re­nje­na. Za razli­ku od ovog cilja, isko­re­nji­va­nja neprav­de, tra­di­ci­o­nal­ni radi­kal­ni cilje­vi – kao što je “isko­re­nji­va­nje siro­ma­štva” – su zai­sta uto­pij­ski, jer lju­di ne mogu da isko­re­ne siro­ma­štvo samo zato što to žele. Isko­re­nji­va­nje siro­ma­štva može doći samo kao posle­di­ca delo­va­nja odre­đe­nih eko­nom­skih fak­to­ra – kon­kret­no, inve­sti­ra­nja ušte­đe­nog kapi­ta­la – koji menja­ju svet tokom dužeg vre­men­skog peri­o­da. Ukrat­ko, čove­ko­va volja je ogra­ni­če­na delo­va­njem zako­na pri­ro­de. Ali neprav­da se odno­si na ono što lju­di čine dru­gim lju­di­ma, to su ljud­ske aktiv­no­sti i sto­ga je i činje­nje i neči­nje­nje neprav­de pod pot­pu­nom i tre­nut­nom kon­tro­lom ljud­ske volje.

Da damo jedan pri­mer: više­ve­kov­na oku­pa­ci­ja i bru­tal­no nasi­lje engle­ske drža­ve nad irskim naro­dom. Da smo 1900-tego­di­ne sagle­da­li Irsku i siro­ma­štvo Ira­ca, mora­li bi da zaklju­či­mo: siro­ma­štvo bi bilo uma­nje­no ako bi Engle­zi oti­šli i uki­nu­li zemlji­šne mono­po­le. Konač­na eli­mi­na­ci­ja siro­ma­štva u Irskoj među­tim, i u naj­bo­ljim uslo­vi­ma zahte­va vre­me i pod­le­že eko­nom­skim zako­ni­ma. Ali, cilj da se okon­ča engle­sko nasi­lje – taj cilj je mogao biti postig­nut tre­nut­no: dovolj­no je bilo da Engle­zi jed­no­stav­no odlu­če da se povu­ku iz Irske.

Činje­ni­ca da se takve odlu­ke ne dono­se tre­nut­no nije bit­na. Bit­no je da to što takva odlu­ka nije done­ta pred­sta­vlja neprav­du, koju u ovom slu­ča­ju čini engle­ska drža­va. Kad se radi o prav­di i neprav­di, radi se isklju­či­vo o ljud­skoj volji. Tu lju­di mogu da pome­re pla­ni­ne, dovolj­no je da tako odlu­če. Želja da se prav­da spro­ve­de tre­nut­no nije uto­pi­ja, kao što bi bila želja da se tre­nut­no eli­mi­ni­še siro­ma­štvo ili da tre­nut­no svi posta­ne­mo kon­cert­ni pija­ni­sti. Prav­da se može posti­ći tre­nut­no ako dovolj­no lju­di to zai­sta želi.

Pre­ma tome, istin­ska prav­do­lju­bi­vost mora biti radi­kal­na, mora teži­ti tome da postig­ne cilje­ve kore­ni­to i tre­nut­no. Leo­nard Rid, prvi pred­sed­nik Fon­da­ci­je za eko­nom­sko obra­zo­va­nje, izra­zio je ovaj radi­kal­ni stav vrlo reči­to u svom pam­fle­tu Pri­ti­snuo bih dug­me. Pita­nje je bilo šta radi­ti sa sve­o­bu­hvat­nom kon­tro­lom cena i pla­ta u pri­vre­di, koju je vršio Biro za cenov­nu admi­ni­stra­ci­ju. Veći­na eko­nom­skih libe­ra­la je boja­žlji­vo ili “real­no” pre­dla­ga­la neki oblik poste­pe­nog ili faznog sma­nji­va­nja kon­tro­le. Leo­nard Rid je u tom momen­tu izra­zio nedvo­smi­slen i radi­ka­lan, prin­ci­pi­je­lan stav: “Kad bi posto­ja­lo dug­me na ovoj govor­ni­ci,” zapo­čeo je svo­je izla­ga­nje, “čijim bi pri­ti­skom bila tre­nut­no uki­nu­ta kom­plet­na kon­tro­la pla­ta i cena, sta­vio bih prst na to dug­me i pri­ti­snuo ga!” 1

Pra­va pro­ba radi­kal­nog duha je pre­ma tome test pri­ti­ska na dug­me: kad bismo pri­ti­skom na dug­me mogli tre­nut­no da uki­ne­mo sve nepra­ved­ne napa­de na slo­bo­du, da li bismo to ura­di­li? Ura­di­li bi to ako bi bili vođe­ni prav­do­lju­bi­vo­šću. Ako to ne bismo uči­ni­li, teško da bi sebe mogli da nazi­va­mo libertarijancima.

Istin­ski liber­ta­ri­ja­nac je, pre­ma tome, u naj­ši­rem smi­slu reči “abo­li­ci­o­ni­sta”. On bi, kad bi mogao,trenutno uki­nuo sve napa­de na slo­bo­du, bilo da je reč o poro­blja­va­nju ili nekom dru­gom obli­ku držav­nog nasi­lja. On bi, pre­ma reči­ma jed­nog dru­gog liber­ta­ri­jan­ca u slič­nom kon­tek­stu, “nažu­ljao palac pri­ti­ska­ju­ći dugme!”

Liber­ta­ri­ja­nac ne može biti ništa dru­go nego “pri­ti­ski­vač dug­me­ta” i “abo­li­ci­o­ni­sta”. Pošto je moti­vi­san prav­do­lju­bi­vo­šću, na nje­ga nika­kav pose­ban uti­sak ne osta­vlja­ju amo­ral­na uti­li­tar­na nasto­ja­nja da se spre­či spro­vo­đe­nje prav­de dok kri­mi­nal­ci ne budu “obe­šte­će­ni”. Kada se u ranom 19. veku poja­vio veli­ki abo­li­ci­o­ni­stič­ki pokret, čuli su se i zahte­vi ume­re­nja­ka da pre uki­da­nja rop­stva robo­vla­sni­ci budu finan­sij­ski obe­šte­će­ni. Dru­gim reči­ma, posle vekov­nog nasi­lja i izra­blji­va­nja, robo­vla­sni­ci bi tre­ba­lo da budu boga­to nagra­đe­ni nov­cem koji pore­zni­ci otmu od nedu­žnog sta­nov­ni­štva. Naj­re­či­ti­ji komen­tar ovog zahte­va dao je engle­ski radi­kal­ni filo­zof Ben­dža­min Pir­son kada je rekao da “je oče­ki­vao da robo­vi (a ne robo­vla­sni­ci!) budu obe­šte­će­ni”. Jasno je da bi jedi­no pra­ved­no bilo da robo­ve obe­šte­te upra­vo i samo robo­vla­sni­ci. 2

Anti­li­ber­ta­ri­jan­ci i ume­re­nja­ci uop­šte obič­no tvr­de da je abo­li­ci­o­ni­zam “nere­a­lan”. Ovo kon­fu­zno tvr­đe­nje ne pra­vi razli­ku izme­đu želje­nog cilja i stra­te­ške pro­ce­ne o vero­vat­no­sti isho­da u nekom vre­men­skom okviru.

Kada posta­vlja­mo prin­ci­pe, ključ­no je da ne pome­ša­mo naše stra­te­ške pro­ce­ne sa defi­ni­ci­jom cilje­va. Prvo tre­ba for­mu­li­sa­ti cilj, što je u ovom slu­ča­ju uki­da­nje rop­stva i svih vrsta držav­nog nasi­lja. Cilj usva­ja­mo bez obzi­ra na vero­vat­no­ću da ga brzo postig­ne­mo. Liber­ta­ri­jan­ski cilj je “rea­lan” u smi­slu da bi mogao biti postig­nut ako bi dovolj­no lju­di žele­lo da ga postig­ne i vero­va­lo da bi svet tada bio mno­go bolji nego sada. “Real­nost” cilja može da se napa­da kri­ti­kom samog cilja a ne pri­čom o teško­ća­ma da se cilj postig­ne. Nakon defi­ni­sa­nja cilja, u dru­gom kora­ku, reša­va se pro­blem naj­br­žeg mogu­ćeg posti­za­nja cilja, dakle kako izgra­di­ti pokret da bi se cilj postigao.

U tom smi­slu, Vili­jem Lojd Geri­son nije bio “nere­a­lan” kada je 1830-ih pro­kla­mo­vao neo­dlo­žno oslo­bo­đe­nje robo­va. Nje­gov cilj je bio ispra­van a nje­gov stra­te­ški rea­li­zam ogle­da se uči­nje­ni­ci da on nije oče­ki­vao brzo ostva­re­nje cilja. Reči­ma samog Garisona:

Koli­ko god mi zahte­va­li tre­nut­no oslo­bo­đe­nje robo­va, oslo­bo­đe­nje će, avaj, biti poste­pe­no. Nika­da nismo tvr­di­li da će rop­stvo biti uki­nu­to jed­nim pote­zom. Ali uvek ćemo to zahte­va­ti.” 3

U stva­ri, u stra­te­gij­skom smi­slu, isti­ca­nje čistog i radi­kal­nog prin­ci­pa je naj­br­ži put da se postig­ne radi­ka­lan cilj. Ako cilj nije jasan, nika­da se neće­mo ni pokre­nu­ti ka nje­mu. Rop­stvo nika­da ne bi bilo uki­nu­to da abo­li­ci­o­ni­sti nisu tač­no to zahte­va­li tri­de­set godi­na. Kada je taj cilj postao opšte pri­hva­ćen, abo­li­ci­ja je bila goto­vo tre­nut­na (a ne poste­pe­na) i bez ika­kve kom­pen­za­ci­je. 4

Zahte­vi za prav­du su iznad potre­ba stra­te­gi­je. U svom čuve­nom uvod­nom tek­stu prvog bro­ja Libe­ra­tor-a (Oslo­bo­di­lac) počet­kom 1831.godine, Vili­jam Lojd Gari­son odre­kao se dok­tri­ne poste­pe­ne abolicije:

Kori­stim ovu pri­li­ku da se pot­pu­no i nedvo­smi­sle­no odrek­nem, i jav­no zamo­lim Boga, narod i moju bra­ću, siro­te robo­ve, što sam ika­da izre­kao ovaj malo­du­šan, nepra­ve­dan i apsur­dan stav.”

Kada su mu zame­ri­li pre­te­ra­nu žesti­nu i raz­ja­re­nost u izra­ža­va­nju, Gari­son je odvra­tio: “Moram da budem vatren, oko mene su pla­ni­ne leda koji tre­ba isto­pi­ti”. To je duh istin­ske posve­će­no­sti ide­ji slo­bo­de. 5

Marej Rot­bard 

Pre­vod: Andrej Sta­ni­mi­ro­vić

  1. Leo­nard E. Read, I'd Push the But­ton (New York: Joseph D.McGuire, 1946), str. 3. []
  2. Wil­li­am D. Grampp, The Manc­he­ster Scho­o­lof Eco­no­mics (Stan­ford, Calif.: Stan­ford Uni­ver­si­ty Press, 1960), str. 59. []
  3. Citi­ra­no u: Wil­li­am H. and Jane H. Pea­se, eds., The Anti­sla­ve­ry Argu­ment (Indi­a­na­po­lis: Robbs-Mer­rill, 1965), str. xxxv. []
  4. U zaključ­ku sjaj­ne filo­zof­ske kri­ti­ke optu­žbi za “nere­al­nost” i kon­fu­zi­je oko toga šta je dobro a šta vero­vat­no ostva­ri­vo u datim uslo­vi­ma, pro­fe­sor Fil­bruk kaže: “Za eko­no­mi­stu ili bilo koga dru­gog posto­ji samo jed­na vrsta ozbilj­ne odbra­ne neke poli­ti­ke: on mora biti uve­ren da je ta poli­ti­ka dobra. Istin­ski “rea­li­zam” je ono što lju­di nazi­va­ju mudrost: dono­še­nje odlu­ka u sada­šnjo­sti sa sve­šću o konač­nom.” Cla­ren­ce Philbrook,"'Realism' in Poli­cy Espo­u­sal", Ame­ri­can Eco­no­mic Revi­ew (Decem­ber, 1953): 859. []
  5. Za cita­te Gari­so­na, pogle­da­ti Lou­is Ruc­ha­mes, ed., The Abo­li­ti­o­nists (New York: Capri­corn Books, 1964), str. 31, i Fawn M.Brodie, "Who Defends the Abo­li­ti­o­nist?" u Mar­tin Duber­man, ed., The Anti­sla­ve­ry Van­gu­ard (Prin­ce­ton, N.J.: Prin­ce­ton Uni­ver­si­ty Press, 1965),str. 67. Duber­ma­no­va knji­ga je pra­vo skla­di­šte vred­nog mate­ri­ja­la, uklju­ču­ju­ćii pobi­ja­nje sta­vo­va zastup­ni­ka oču­va­nja sta­tus quo-a koje izno­se u poku­ša­ju da psi­ho­lo­ški dis­kre­di­tu­ju radi­ka­le uop­šte i abo­li­ci­o­ni­ste poseb­no. Vide­ti: Mar­tin Duber­man, "The Nort­hern Respon­se to Sla­ve­ry," u ibid., str.406–13.[]