Prokockani oktobar

 

Peti okto­bar 2000. i ruše­nje Milo­še­vi­ća ima­li su poten­ci­jal jed­ne demo­krat­ske revo­lu­ci­je, ali nje­zi­ne vođe nisu ima­le niti jedin­stvo niti ube­đe­nje da bi se ta revo­lu­ci­ja mogla izve­sti do kra­ja. U ovih osam godi­na mi smo sve pro­koc­ka­li; poka­za­li smo se nei­skre­ni­ma, neso­lid­ni­ma, neje­din­stve­ni­ma, sla­bi­ma i sklo­ni­ma korup­ci­ji, i ni iz dale­ka nismo ispu­ni­li oče­ki­va­nja gra­đa­na. Pro­e­vrop­ska ori­jen­ta­ci­ja Srbi­je u ovom tre­nut­ku visi o kon­cu, i što bismo rekli mi ovde, neka je Bog u pomo­ći Bori­su Tadi­ću 11. maja na izvan­red­nim izbo­ri­ma. Možda je Srbi­ji danas, ova­kva kakva jeste, potreb­no još jed­no čistilište


— Pred izvan­red­ne par­la­men­tar­ne izbo­re 11. svib­nja, kada posto­ji real­na moguć­nost da radi­ka­li (zajed­no s Koštu­ni­com) osvo­je vlast, čini se da su anu­li­ra­ni svi pozi­tiv­ni efek­ti pro­mje­na nakon ruše­nja Milo­še­vi­ća. Kako to objašnjavate?

- Histo­rij­ski gle­da­no, Srbi­ja, bolje reče­no nje­na poli­tič­ka eli­ta, pati u posled­njih tri­de­set godi­na od jed­ne bole­sti i za tu bolest naj­pre­ci­zni­ji je onaj naziv koji je došao iz Hrvat­ske — srbo­ko­mu­ni­zam. Taj srbo­ko­mu­ni­zam kao ide­o­lo­gi­ja for­mi­rao se kra­jem 60-ih godi­na pro­šlog sto­le­ća kada su se u jed­nu ide­o­lo­gi­ju pove­za­li jedan vul­gar­ni naci­o­na­li­zam zasno­van u dobroj meri na zlo­u­po­tre­bi histo­rij­skih činje­ni­ca, i jedan rigid­ni tip vla­da­vi­ne nasle­đen iz komu­ni­zma. Ta vrsta kon­tra­dik­tor­no­sti izme­đu naci­o­nal­ne iden­ti­fi­ka­ci­je i funk­ci­o­ni­sa­nja demo­krat­skih insti­tu­ci­ja bio je naj­te­ži deo pro­ble­ma i za vre­me tra­ja­nja obe Jugo­sla­vi­je. Takva ide­o­lo­gi­ja poja­vlji­va­la se u Srbi­ji na razli­či­te nači­ne i u razli­či­tim tre­nu­ci­ma i ona je konač­no posta­la domi­nant­na u 90-ima, na žalost, nasta­vi­la je da tra­je do danas. Milo­še­vić, Šeše­lj i Koštu­ni­ca samo su pro­ta­go­ni­sti takve ideologije.

— Ipak, demo­krat­ska opo­zi­ci­ja pro­tiv Milo­še­vi­ća poja­vi­la se već počet­kom 90-ih?

- To je isti­na, ali odgo­vor na tu meša­vi­nu naci­o­na­li­zma i auto­ri­tar­ne vla­da­vi­ne nije posto­jao u dovolj­no defi­ni­sa­nom obli­ku ni tada ni danas. Mi smo se trza­li i bori­li pro­tiv Milo­še­vi­ća mno­go više spon­ta­no nego što smo bili spo­sob­ni da arti­ku­li­še­mo jed­nu pra­vu poli­tič­ku suprot­nost takvoj vla­da­ju­ćoj ide­o­lo­gi­ji. Zato je u svim demo­krat­skim poku­ša­ji­ma od 9. mar­ta 1991., pre­ko stu­dent­skih demon­stra­ci­ja 1996. i ruše­nja Milo­še­vi­ća 2000. do danas taj odgo­vor ostao nedo­re­čen. To je ta nemo­guć­nost srp­ske eli­te da pro­na­đe odgo­vor o buduć­no­sti Srbi­je, nje­nom ustroj­stvu, mestu u Evro­pi, odno­su sa suse­di­ma i sa samom sobom — neza­vi­sno i od naci­o­na­li­zma i od nasle­đa komu­ni­zma. Filo­zof­ski gle­da­no, sušti­na tog "tre­ćeg puta" jest to da ja imam pra­vo da mislim svo­jom gla­vom, bez obzi­ra da li pri­pa­dam Srbi­ma, Hrva­ti­ma, komu­ni­sti­ma, hri­šća­ni­ma ili bilo kome, i da kao gra­đa­nin mogu da mislim šta hoću i da govo­rim to što mislim ma koli­ko to bilo suprot­no jed­noj, dru­goj ili ne znam kojoj vla­da­ju­ćoj ideologiji.

Otpor vla­sti­ma

- Kako obja­šnja­va­te činje­ni­cu da se deve­de­se­te godi­ne poja­vlju­je jed­na Demo­krat­ska stran­ka, s ozbilj­nom gra­đan­skom tra­di­ci­jom i respek­ta­bil­nim lju­di­ma, poput Zora­na Đin­đi­ća u nje­zi­nom vodstvu?

- U Srbi­ji tra­di­ci­o­nal­no posto­ji — ako hoće­te od Kara­đo­rđa — težnja otpo­ra vla­sti­ma. Vrlo često taj je otpor bio buran, šaren i razba­ru­šen; na foto­gra­fi­ja­ma to izgle­da veli­čan­stve­no kao što je bio 9. mart 1991. ili pobu­na stu­de­na­ta koja je tra­ja­la tri mese­ca ili peti okto­bar kada su svet obi­šle snim­ke ruše­nja Milo­še­vi­ća. Demo­krat­ska stran­ka, koja je posta­la domi­nant­na demo­krat­ska sna­ga nakon pada Milo­še­vi­ća, osta­la je neje­din­stve­na i ide­o­lo­ški neu­jed­na­če­na, kakva je bila i pre Dru­gog svet­skog rata i za svo vre­me nje­nog tra­ja­nja do danas. Jed­no je poli­tič­ka vizi­ja levo ori­jen­ti­sa­nog Dra­go­lju­ba Miću­no­vi­ća, dru­ga je Zora­na Đin­đi­ća, tre­ća Bori­sa Tadi­ća, četvr­ta Bori­so­vog oca Lju­be Tadi­ća, koji je desna ruka Dobri­ce Ćosi­ća (koji je, pak, u toj stran­ci uvek imao jed­no poseb­no mesto), peta onog notor­nog naci­o­na­li­ste Goj­ka Đoga koji je i osni­vač te stranke…

Gene­ral­no gle­da­no, u srp­skoj poli­tič­koj eli­ti pove­za­la su se dva stra­šno opa­sna ele­men­ta. Jedan je ta ide­o­lo­ška neja­sno­ća opte­re­će­na auto­ri­tar­nim nasle­đem; dru­gi je jedan vrlo viso­ki ste­pen nezna­nja i inte­lek­tu­al­ne infe­ri­or­no­sti. Ta infe­ri­or­nost u srp­skoj eli­ti stal­no ju je vukla pre­ma pozna­tim prin­ci­pi­ma naci­je, a ne pre­ma eman­ci­pa­tor­skim prin­ci­pi­ma razvo­ja društva.

- Pred par­la­men­tar­ne izbo­re u svib­nju jav­no mni­je­nje u Srbi­ji čini se više vje­ru­je onim stran­ka­ma (Radi­ka­li­ma i Koštu­ni­či­nom DSS‑u) koje kažu da Srbi­ja neće ula­zi­ti u Evrop­sku Uni­ju bez Koso­va? Zašto je danas toli­ko moćan jedan povi­je­sni mit iz 14. stoljeća?

- Da je Koso­vo osta­lo na nivou mita, onda ono ne bi ima­lo nika­kve veze s aktu­al­nim poli­tič­kim i teri­to­ri­jal­nim zahte­vi­ma veza­nim za nje­ga. Da li zato što su neki obra­zo­va­ni i boga­ti lju­di napra­vi­li pre­le­pu pra­vo­slav­nu crkvu u Trstu, ja tre­ba da izvu­čem zaklju­čak da Trst tre­ba da bude srp­ski? Da li ta činje­ni­ca tre­ba da odu­zme nešto od mog iden­ti­te­ta? Da li mojoj zalju­blje­no­sti u Mari­na Drži­ća tre­ba nešto da odu­zme činje­ni­ca što je Hrvat­ska među­na­rod­no pri­zna­ta drža­va ili tre­ba o Krle­ži da mislim gore ili bolje nego pre zbog toga što je on pro­gla­šen naj­ve­ćim hrvat­skim knji­žev­ni­kom? Da li razu­me­te o čemu vam govo­rim? Zar vi stvar­no misli­te da naša eli­ta zna šta je to Rusi­ja o kojoj se u Srbi­ji toli­ko pri­ča? Da ne govo­ri­mo o tome da oni uop­šte ne zna­ju rusku isto­ri­ju, poseb­no ne odno­se Rusi­je i Srbije.

Pora­zno je da je sve to sve­de­no na jedan kraj­nje vul­gar­ni odnos: ona­ko kako se na pri­mer doži­vlja­va ono žde­ra­nje od jutra do mra­ka na festi­va­lu tru­ba­ča u Guči ili, reci­mo, ona por­no­gra­fi­ja na kon­cer­ti­ma Cece Ražna­to­vić, tako se isto doži­vlja­va i Rusi­ja. Uve­ra­vam vas da naš iden­ti­tet, na žalost, nisu ni Nušić ni Ste­ri­jaBITEF, pozo­ri­šna avan­gar­da i novo­sad­ski EXIT inci­dent­no funk­ci­o­ni­šu otpri­li­ke kao sto­mač­ni otpor takvom sta­nju — pa onda ako ne pozna­je­mo svoj sop­stve­ni kul­tur­ni obra­zac, kako ćemo onda evrop­ski koji je puno zahtev­ni­ji. S obzi­rom da u srp­skoj eli­ti nema tog ose­ća­ja šta istin­ski vre­di, a šta ne i šta jest moj iden­ti­tet pa onda i iden­ti­tet mog naro­da, onda smo tu gde smo.

Real­ni interes

- Što oče­ku­je­te da bi srp­ski poli­ti­ča­ri danas tre­ba­li govo­ri­ti o Kosovu?

- Šta je funk­ci­ja jed­nog poli­ti­ča­ra? Da ube­di narod u ono što pred­sta­vlja real­ni inte­res za dru­štvo i drža­vu. De Gaul­le je valj­da sino­nim fran­cu­skog naci­o­na­li­zma, ali je — uz dese­tak aten­ta­ta na nje­ga — morao da ube­di naci­ju da se odrek­ne Alži­ra u kojem je u tom tre­nut­ku živi­lo mili­on i po Fran­cu­za. Veli­ka Bri­ta­ni­ja, koja je stvo­ri­la naj­ve­ću impe­ri­ju u isto­ri­ji čove­čan­stva ne samo da se odre­kla svih svo­jih kolo­ni­ja na prin­ci­pu narod­nog samo­o­pre­de­lje­nja nego se odre­kla i Irske koja je pro­šla vrlo sli­čan pro­ces sti­ca­nja neza­vi­sno­sti — bom­be plus pre­go­vo­ri — kao i Kosovo.

Sada bi mi hte­li da ube­di­mo Engle­ze u ono što oni sami nisu mogli da ostva­re i to ne tako dav­no. A kod nas osim što vlast nepre­sta­no mani­pu­li­še drža­vo­tvor­no­šću, mi već dva­de­set godi­na nema­mo odgo­vor na činje­ni­cu da dva mili­o­na Alba­na­ca jed­no­stav­no ne želi više da živi pod vla­šću Beo­gra­da. Pro­e­vrop­ska lini­ja u Srbi­ji na to ne odgo­va­ra jasnim sta­vom nego ili koke­ti­ra s naci­o­na­li­zmom, kao što radi Boris Tadić, ili tako što se tra­že kore­ni tog pro­ble­ma u mrač­nim isto­rij­skim nasla­ga­ma i evrop­skim zaverama.

- Zašto veći­na srp­skih stra­na­ka danas — to je jed­no i od glav­nih pred­i­zbor­nih oruž­ja — o Evro­pi govo­ri s toli­kom rezervom?

- Zato što Evro­pa — kul­tu­ral­no gle­da­no — delu­je zastra­šu­ju­će toj srp­skoj infe­ri­or­no­sti o kojoj vam govo­rim. Evro­pa je suvi­še moć­na, veli­ka i nesa­vla­di­va u odno­su na koju se mno­gi u srp­skoj eli­ti ose­ća­ju bezna­čaj­no. Prvo, nji­hov kon­takt i pozna­va­nje Evro­pe u kul­tur­nom smi­slu toli­ko je povr­šno da ih to odbi­ja. Nije slu­čaj­no da su moder­ni srp­ski knji­žev­ni­ci — reci­mo Mati­ja Beć­ko­vić — nepre­vo­di­vi na evrop­ske jezi­ke. Ivo Andrić na jed­nom mestu piše sle­de­ću reče­ni­cu: "Zima je naj­go­ra nesre­ća za siro­ma­šne." Tu reče­ni­cu može­te pre­ve­sti na sva­ki jezik i ona će ima­ti istu sna­gu jer sva­ka kul­tu­ra može razu­me­ti ovu misao.

A sada pro­baj­te pre­ve­sti reče­ni­cu Dobri­ce Ćosi­ća iz jed­nog nje­go­vog roma­na u kojem raz­go­va­ra­ju otac i sin. Sin kaže ocu: "Ti si oče voleo svo­je sino­ve, kao što si voleo konje, samo kada su naj­br­ži u selu." Na srp­skom to zvu­či kao dobra misao i vero­vat­no će i u Hrvat­skoj i u Bosni to da se razu­me, ali poku­šaj­te to pre­ve­sti i daj­te to nekom Ško­tlan­đa­ni­nu, Por­tu­gal­cu ili Nor­ve­ža­ni­nu da pro­či­ta. Taj naš loka­li­zam je pro­blem — a ja sam uzeo naj­bo­lju misao Dobri­ce Ćosi­ća jer bolju od ove on nema — i od tuda ta odboj­nost jer Evro­pa je za nas pre­vi­še zahtevna.

- Jed­nu od vaših knji­ga nazva­li ste "Izne­ve­re­na revolucija"?

- Taj naziv sam uzeo od Lava Troc­kog koji je pod istim naslo­vom obja­vio knji­gu o isku­stvi­ma posle Okto­bar­ske revo­lu­ci­je. Izne­ve­ra­na revo­lu­ci­ja zato jer su peti okto­bar 2000. i ruše­nje Milo­še­vi­ća, uz mili­on lju­di pred skup­šti­nom, ima­li poten­ci­jal jed­ne demo­krat­ske revo­lu­ci­je, shva­će­ne kao pre­kid — poli­tič­ki, prav­ni i moral­ni — s vre­me­nom Milo­še­vi­će­ve vla­da­vi­ne. Vođe petog okto­bra nisu ima­li niti jedin­stvo niti ube­đe­nje da bi se ta revo­lu­ci­ja mogla izve­sti do kra­ja. Nakon petog okto­bra demo­krat­ska opci­ja unu­tar tog pokre­ta stra­šno je dugo okle­va­la i koke­ti­ra­la s pro­na­ci­o­na­li­stič­kom stru­jom unu­tar tog istog pokre­ta da do danas to nismo raš­či­sti­li pa i u Srbi­ji i u sve­tu niko­me nije jasno šta ko ovde zastupa.

Radi­kal­ne reforme

- Zar pre­mi­jer Zoran Đin­đić nije pla­tio gla­vom zato što je pri­lič­no ener­gič­no htio uve­sti Srbi­ju u Evro­pu i raš­či­sti­ti s prošlošću?

- Đin­đić je pla­tio gla­vom to što je pot­ce­nio svo­je nepri­ja­te­lje. Ili što nije shva­tio koli­ko je on postao nepri­ja­te­lj posto­je­ćem esta­bli­šmen­tu koji je pre­ži­vio Milo­še­vi­ća. Demo­krat­ske sna­ge u Srbi­ji nakon Milo­še­vi­ća ima­le su vrlo jed­no­sta­van izbor; ili da idu do kra­ja ili da od tog posla dig­nu ruke. Đin­đić nije bio spre­man niti da ide do kra­ja niti da dig­ne ruke. Po mom sudu on je suvi­še dugo okle­vao da se suprot­sta­vi — makar bi to moglo zna­či­ti i odla­zak u opo­zi­ci­ju — onoj stru­ji koja nije bila za radi­kal­ne refor­me. On je želio da vidi sebe jačim nego što je real­no bio, vrlo brzo postao je tigar od har­ti­je i pla­tio je gla­vom tu neodlučnost.

Đin­đić je od svih nas bio naj­o­bra­zo­va­ni­ji i naj­vred­ni­ji, ali ako bismo žele­li da bude­mo ana­li­tič­ni do kra­ja, Đin­đić je napra­vio pogi­belj­nu gre­šku u tome što nije odmah pre­se­kao, da bi posta­lo jasno ko kome pri­pa­da i ko šta hoće. Koa­li­ci­ja i popu­šta­nje Koštu­ni­ci suvi­še je dugo tra­ja­lo i dove­lo konač­no do toga da danas ima­mo radi­ka­le pred vra­ti­ma za koje smo misli­li da smo ih pobe­di­li 2000.


— Poli­cij­ski reče­no, je li vla­da Zora­na Đin­đi­ća mogla pohap­si­ti sve te izdan­ke iz kri­mi­nal­nog i poli­tič­kog miljea koji su mu radi­li o glavi?

- Ako ih ta vla­da nije mogla pohap­si­ti, onda smo mora­li da se mane­mo ćora­va posla. Znam da je lako biti gene­ral posle bit­ke, ali činje­ni­ca je da je nakon ubi­stva Đin­đi­ća, za vre­me izvan­red­nog sta­nja, u akci­ji "Sablja", pri­ve­de­no 12.000 lju­di i uhap­še­no njih tri hilja­de. Iza bra­ve su zavr­ši­li šefo­vi taj­nih slu­žbi Rade Bula­to­vić i Aca Tomić kao i naj­ve­ći kri­mi­nal­ci. Zašto to nije moglo da se napra­vi pre ubi­stva? Tre­ba­li smo riski­ra­ti i odi­gra­ti do kra­ja bar što se tiče ras­ki­da sa Koštu­ni­com, ako ništa dru­go. Mi, na pri­mer, nika­da nismo poku­ša­li da pono­vo izve­de­mo mili­on lju­di na uli­cu iako smo godi­nu dana posle petog okto­bra — još dok smo u naro­du izgle­da­li kao anđe­li revo­lu­ci­je — ima­li pobu­nu Crve­nih beret­ki sa Legi­jom na čelu koji­ma je Koštu­ni­ca dao podr­šku. Posle petog okto­bra tim lju­di­ma se mi nika­da više nismo vratili.

Pre­la­zak Rubikona

- Sa svim ovim nega­tiv­nim tere­tom Srbi­ja je sti­gla do izvan­red­nih izbora?

- U Srbi­ji su se stva­ri konač­no raz­ja­sni­le i došli smo do dva ogo­lje­na tabo­ra. Sada­šnji pre­mi­jer u ostav­ci, Koštu­ni­ca, koji je dugo igrao tu sred­nju lini­ju i koji može i sa jed­ni­ma i sa dru­gi­ma, sada je pre­šao Rubi­kon i svr­stao se u tabor radi­ka­la. Uko­li­ko taj zagr­ljaj sa radi­ka­li­ma do izbo­ra bude još čvr­šći, a sa dru­ge stra­ne ako se ne uje­di­ni taj pro­e­vrop­ski blok koji pred­sta­vlja Boris Tadić i nje­go­va Demo­krat­ska stran­ka na prin­ci­pu "Evro­pa iznad sve­ga" — ishod izbo­ra je više nego izve­stan. Među­tim, ni uje­di­nje­nje pro­e­vrop­skih par­ti­ja za pobe­du neće biti dovolj­no. Ono što je u ovom tre­nut­ku potreb­no je kon­kret­na garan­ci­ja Evro­plja­na, goto­vo datum, kada će Srbi­ja ući u Evrop­sku Uni­ju; prvi janu­ar 2010. ili 2011. svejedno.

- Zar zai­sta misli­te da je takva ekspli­cit­na ponu­da Evrop­ske Uni­je realna?

- Da li je to real­no ili nije real­no, da li o tome može da se raz­go­va­ra sa Evro­plja­ni­ma i pod kojim uslo­vi­ma, nije moje da vam kažem, ali mislim da mi više nema­mo šta da izgu­bi­mo. Mi smo u ovih osam godi­na nakon Milo­še­vi­ća sve pro­koc­ka­li; poka­za­li smo se nei­skre­ni­ma, neso­lid­ni­ma, neje­din­stve­ni­ma, sla­bi­ma i sklo­ni­ma korup­ci­ji i ni iz dale­ka nismo ispu­ni­li oče­ki­va­nja gra­đa­na. Sigur­no član­stvo u Evrop­skoj Uni­ji je pred pot­pu­no dezo­ri­jen­ti­sa­nim gra­đa­ni­ma danas jedi­no što je pro­e­vrop­skim sna­ga­ma pre­o­sta­lo kao izbor­ni argument.

- Misli­te li da će Boris Tadić o takvoj moguć­no­sti raz­go­va­ra­ti s Evrop­skom Unijom?

- Mislim da neće kao što mislim da niko­me u vrhu Demo­krat­ske stran­ke to nije palo na pamet. U tom smi­slu zaklju­čak je vrlo jasan: pro­e­vrop­ska ori­jen­ta­ci­ja Srbi­je u ovom tre­nut­ku visi o kon­cu i, što bismo rekli mi ovde, neka je Bog u pomo­ći Bori­su Tadi­ću 11. maja na izvan­red­nim izbo­ri­ma. Možda je Srbi­ji danas, ova­kva kakva jeste, potreb­no još jed­no čistilište.


Inter­vju je obja­vljen 26.03.2008. u Feral Tribunu