Kraj istorije i njene utvare

U posled­njih neko­li­ko godi­na zna­me­ni­ta teza ame­rič­kog filo­zo­fa Fren­si­sa Fuku­ja­me o kra­ju isto­ri­je izi­šla je na popri­lič­no zao glas. I ina­če, atmo­sfe­ra nepo­ve­re­nja i ani­mo­zi­te­ta ovu tezu je pra­ti­la od samog nje­nog lan­si­ra­nja u isto­i­me­nom član­ku 1989 godi­ne 1 , ali je posled­njih godi­na ona posta­la neka vrsta omi­lje­ne mete svih onih koji ne tole­ri­šu bilo kakvu pri­ču koja bi pot­cr­ta­va­la uni­ver­zal­nost libe­ral­nog kapi­ta­li­zma. Fuku­ja­ma u kon­tek­stu tog inte­lek­tu­al­nog mne­nja posled­njih godi­na, reklo bi se, pli­va pro­tiv stru­je. Sa buja­njem naci­o­na­li­stič­kih pokre­ta u Istoč­noj Evro­pi i biv­šem SSSR‑u, i poseb­no sa raz­ma­hom tzv. islam­skog fun­da­men­ta­li­zma koji će kul­mi­ni­ra­ti spek­ta­ku­lar­nim tero­ri­stič­kim napa­di­ma 11. sep­tem­bra 2001 godi­ne, veli­ku popu­lar­nost je ste­kla kon­ku­rent­ska teo­ri­ja Semju­e­la Han­ting­to­na o "suko­bu civi­li­za­ci­ja". Za ovu teo­ri­ju se nekim ana­li­ti­ča­ri­ma odmah uči­ni­lo da pose­du­je mno­go zasno­va­ni­ju empi­rij­sku evi­den­ci­ju od Fuku­ja­mi­ne, i da mno­go bolje obu­hva­ta stvar­nost post­hlad­no­ra­tov­skog sve­ta, oslo­bo­đe­nog za nesme­ta­no ispo­lja­va­nje kul­tur­nih, reli­gij­skih i naci­o­nal­nih razli­či­to­sti od kojih je taj svet sači­njen, i u kojoj se uop­šte ne nazi­re neki hori­zont uni­ver­zal­ne isto­ri­je bilo koje vrste 2) . Da para­doks bude veći, u odba­ci­va­nju Fuku­ja­mi­ne i pri­hva­ta­nju Han­ting­to­no­ve kon­zer­va­tiv­no-anti­mo­der­ne para­dig­me tuma­če­nja odno­sa u sve­tu, pred­nja­če upra­vo levi­čar­ski inte­lek­tu­al­ci koji bi po logi­ci stva­ri tre­ba­li da dele Fuku­ja­mi­ne soci­jal-demo­krat­ske i uni­ver­zal­no-ega­li­ta­ri­stič­ke afi­ni­te­te, a da odba­cu­ju Han­ting­to­nov par­ti­ku­la­ri­stič­ki i izo­la­ci­o­ni­stič­ki pri­stup koji negi­ra moguć­nost plo­do­tvor­nog dija­lo­ga među kul­tu­ra­ma i per­spek­ti­vu osva­ja­nja neke uni­ver­zal­ne isto­rij­ske dimen­zi­je. To je para­doks uto­li­ko dublji uko­li­ko pri­hva­ta­nje Han­ting­to­no­vih teza direkt­no impli­ci­ra vezi­va­nje sušti­ne zapad­ne civi­li­za­ci­je isklju­či­vo za nje­nu hri­šćan­sku i pred­mo­der­nu para­dig­mu, a pot­pu­no odba­ci­va­nje seku­lar­ne i pro­sve­ti­telj­ske tra­di­ci­je uni­ver­zal­nih ljud­skih pra­va, koja u Han­ting­to­no­voj vizu­ri nosi impe­ri­jal­nu kono­ta­ci­ju, a koju nje­go­vi levi­čar­ski save­zni­ci iden­ti­fi­ku­ju upra­vo kao oso­vi­nu vred­no­sti zapad­ne civilizacije.

Taj para­doks posta­je mno­go manji ako ga posma­tra­mo u kon­tek­stu odno­sa pre­ma libe­ral­nom kapi­ta­li­zmu. Osnov neo­bič­nog i dir­lji­vog mag­ne­ti­zma man­da­ri­na Han­ting­to­na u levi­čar­skim kru­go­vi­ma nije nje­gov kon­zer­va­ti­vi­zam i kul­tur­ni rela­ti­vi­zam već činje­ni­ca da nje­go­va teza negi­ra uni­ver­zal­nost libe­ral­nog kapi­ta­li­zma. Kao što je osnov Haj­de­ge­ro­vog i Šmi­to­vog mag­ne­ti­zma za levi­cu bio u filo­zof­skom rafin­ma­nu sa kojim su oni dali odu­ška nekon­ven­ci­o­nal­nom anti­bur­žo­a­skom men­ta­li­te­tu (a ne u nji­ho­vom kon­zer­va­tiv­nom naci­o­na­li­zmu i roman­ti­čar­skoj "otka­če­no­sti"), tako se i taj­na Han­ting­to­no­vog uspe­ha nala­zi u poga­đa­nju naj­ta­nje emo­ci­o­nal­ne žice svih levi­ča­ra – ospo­ra­va­nju uni­ver­zal­no­sti i konač­no­sti onog obli­ka dru­štva koji uspo­sta­vlja­ju nače­la libe­ral­nog kapi­ta­li­zma. Nji­ho­va srca on nije uspeo da otklju­ča svo­jim mrač­nim i var­var­skim pro­po­ve­di­ma o nemi­nov­nom ratu kul­tu­ra i civi­li­za­ci­ja, već upra­vo nuđe­njem putem tih pro­po­ve­di jed­ne sub­lim­ne kul­tu­ro­lo­ške suge­sti­je da poraz iz 1989 nije posled­nja reč isto­ri­je, da su se nji­ho­vi nepri­ja­te­lji pre­ra­no pora­do­va­li i da anti­ka­pi­ta­li­stič­ka para­dig­ma unu­tar koje su oni do tada žive­li nije konač­no obe­smi­šlje­na, jer je i sam kapi­ta­li­zam (nasu­prot Fuku­ja­mi­noj hipo­te­zi), u sve­tlu teo­ri­je suko­ba civi­li­za­ci­ja tako­đe postao samo jed­na od par­ti­ku­lar­nih isto­rij­skih nara­ci­ja koja možda ima neko zna­če­nje u Evro­pi ili Sever­noj Ame­ri­ci, ali ne i u Azi­ji ili Africi.

Žesti­na nelo­gič­nog i neza­sno­va­nog (ali psi­ho­lo­ški razu­mlji­vog) pri­hva­ta­nja Han­ting­to­na među levi­ča­ri­ma tač­no odgo­va­ra žesti­ni jed­na­ko neza­sno­va­nog i nelo­gič­nog odba­ci­va­nja Fuku­ja­me. Ovaj ame­rič­ki teo­re­ti­čar, ina­če jedan od ide­o­lo­ga obe­ju biv­ših Klin­to­no­vih admi­ni­stra­ci­ja, ima jasnu levu ide­o­lo­šku gene­a­lo­gi­ju i nepri­kri­ve­nu ambi­ci­ju da inkor­po­ri­ra ključ­ne ele­men­te soci­jal-demo­krat­skih uče­nja u svo­ju apo­te­o­zu zapad­ne "libe­ral­ne demo­kra­ti­je". Ipak, upr­kos tome, on nai­la­zi na žesto­ku osu­du i odba­ci­va­nje upra­vo od stra­ne lju­di koji su u mno­gim stva­ri­ma veza­nim za poli­tič­ku i soci­jal­nu filo­zo­fi­ju nje­go­vi isto­mi­šlje­ni­ci. Razlog tome je isti kao i za pri­hva­ta­nje Han­ting­to­na – u nači­nu na koji on tre­ti­ra ide­ju uni­ver­zal­no­sti zapad­nog kapi­ta­li­stič­kog dru­štve­nog pro­jek­ta. A Fuku­ja­ma je upra­vo tu ide­ju posta­vio na pija­de­stal (bez obzi­ra što ju je umno­go­me pogre­šno razu­meo), opi­su­ju­ći konač­ni "kraj isto­ri­je" kao uni­ver­zal­no ozbi­lje­nje uma u prak­si savre­me­nog kapi­ta­li­zma koji je pobe­dio u Hlad­nom ratu, i nude­ći novi empi­rij­ski sup­strat Hege­lo­vom lici­ti­ra­nju Napo­le­o­nom i Fri­dri­hom Vil­hel­mom kao oni­ma koji dovr­ša­va­ju tu uni­ver­zal­nu isto­ri­ju ljud­skog roda, u vidu nastu­pa ame­rič­kih pred­sed­ni­ka od Rega­na do Klin­to­na. 3  I da je hteo, teško da je bolju crve­nu mara­mu za levi­ča­re mogao da smisli.

No šta je zapra­vo Fuku­ja­ma rekao u tom svom legen­dar­nom tek­stu na koji se i danas pozi­va­ju kako kri­ti­ča­ri tako i isto­mi­šlje­ni­ci? Nje­go­va osnov­na poru­ka je bila da je hege­lov­ski shva­će­na isto­ri­ja, kao postup­no napre­do­va­nje duhov­ne asi­mi­la­ci­je pove­snih pro­ce­sa koje se kri­sta­li­zu­je u sve­sti o slo­bo­di zapra­vo zavr­še­no, da libe­ral­ne demo­kra­ti­je sa kra­ja XX veka pred­sta­vlja­ju zapra­vo konač­ni okvir za rea­li­za­ci­ju svih težnji lju­di ka slo­bo­di i samo­o­dre­đe­nju, i da nije mogu­će više zami­sli­ti nika­kav kon­zi­sten­tan alter­na­tiv­ni okvir koji bi isto­vre­me­no imao uni­ver­za­li­stič­ke pre­ten­zi­je (Fukujama:1990;141–142). Još pre­ci­zni­je, on je ovaj tri­jumf kon­cep­ta libe­ral­ne demo­kra­ti­je opi­sao iscr­plje­no­šću svih dostup­nih siste­mat­ski razvi­ja­nih alter­na­ti­va, poput faši­zma ili komu­ni­zma, i činje­ni­com da je na kra­ju XX veka libe­ral­na demo­kra­ti­ja jedi­na osta­la na "boji­štu" isto­ri­je, od svih uče­nja i poli­tič­kih pokre­ta u isto­ri­ji koji su ima­li ambi­ci­ju da arti­ku­li­šu inte­re­se neka­kve uni­ver­zal­ne ljud­ske eman­ci­pa­ci­je (ibid;142). Tako za nje­ga ovaj tri­jumf libe­ra­li­zma manje pred­sta­vlja neka­kvu konač­nu esha­to­lo­šku obja­vu (za šta je često optu­ži­van), a više neku vrstu nega­tiv­nog empi­rij­skog zaključ­ka o suk­ce­siv­noj nemo­ći da se radi­kal­no isko­ra­či izvan kon­sti­tu­ci­o­nal­nih posta­va libe­ral­ne demo­kra­ti­je, a isto­vre­me­no osta­ne u hori­zon­tu uni­ver­zal­ne isto­ri­je koja nosi napre­dak. Valja nagla­si­ti da je nje­go­va teza u sve­mu hege­lov­ska, da pod poj­mo­vi­ma isto­ri­je i "kra­ja isto­ri­je", on ne misli neku suk­ce­si­ju empi­rij­skih zbi­va­nja, niti neki jed­no­o­bra­zni esha­to­lo­ški pre­lom u tom zbi­va­nju, već jedan nor­ma­tiv­ni kon­cept inte­lek­tu­al­nog pro­gre­sa čove­čan­stva. Ovaj kon­cept pod­le­že razli­či­tim mogu­ćim pri­go­vo­ri­ma načel­nog filo­zof­skog karak­te­ra 4 , ali je zani­mlji­vo da Fuku­ja­mi­na ope­ra­ci­o­na­li­za­ci­ja ovog kon­cep­ta od stra­ne levi­ča­ra uop­šte nije bila napa­da­na iz te per­spek­ti­ve, već upra­vo jed­nim sum­nji­vim ad hoc empi­rij­skim "negi­ra­njem" nje­ne valid­no­sti, uz pozi­va­nje na pri­me­re odsu­stva libe­ral­ne demo­kra­ti­je u mno­gim delo­vi­ma sve­ta, kao pro­ti­var­gu­men­tom za tezu o nje­noj isto­rij­skoj uni­ver­zal­no­sti. Ovo negi­ra­nje je bilo uto­li­ko apsurd­ni­je, uko­li­ko je često dola­zi­lo od teo­rij­skih hege­lo­va­ca, od lju­di koji u nače­lu ima­ju vrlo kri­tič­ki odnos pre­ma moguć­no­sti da se spe­ku­la­tiv­ne filo­zof­ske teze podve­du pod metod­ski šibo­let empi­rij­skih činje­ni­ca. Ali, u Fuku­ja­mi­nom slu­ča­ju sve je bilo (i osta­lo) dozvoljeno.

Zani­mlji­vo je pri­me­ti­ti da ova vrsta napa­da na Fuku­ja­mu u sve­mu kore­spon­di­ra sa Pope­ro­vom kri­ti­kom Hege­la (koju veći­na levi­ča­ra, koji su naj­če­šće i hege­li­jan­ci, s pra­vom, prem­da ne i uvek sa pra­vim razlo­zi­ma, kri­ti­ku­ju). Da pod­se­ti­mo, sve što je Poper video u Hege­lo­voj filo­zo­fi­ji isto­ri­je svo­di­lo se na nje­go­vu mrač­nu ira­ci­o­na­li­stič­ku apo­te­o­zu feu­dal­ne pru­ske Monar­hi­je kao inje­go­vu slu­žbu Fri­dri­hu Vil­hel­mu, čiju je vla­da­vi­nu Hegel filo­zof­ski sti­li­zo­vao u konač­no ozbi­lje­nje isto­rij­skog uma i slo­bo­de. Hegel je kod Pope­ra pred­sta­vljen kao pot­pu­ni inte­lek­tu­al­ni opsku­rant, bez ika­kve ori­gi­nal­no­sti i vred­no­sti, ali sa ugra­đe­nim pre­zi­rom pre­ma stvar­no­sti i vrhun­skim inte­lek­tu­al­nim cini­zmom, čija je jedi­na funk­ci­ja u tome da kao Vil­hel­mov "dvor­ski filo­zof" posto­je­će odno­se poli­tič­ke moći filo­zof­ski obo­go­tvo­ri u ostva­re­nje ide­ja total­ne eman­ci­pa­ci­je i oslo­bo­đe­nja, nago­ve­šte­nih u fran­cu­skoj revo­lu­ci­ji. Pot­pu­no iden­tič­nu sud­bi­nu doži­vlja­va Fuku­ja­ma od stra­ne svo­jih hege­li­jan­skih nepri­ja­te­lja sa levi­ce. Sve što oni u nje­mu vide svo­di se na mali­ci­o­zno pona­vlja­nje činje­ni­ce da je Fuku­ja­ma jed­no vre­me radio u ame­rič­koj admi­ni­stra­ci­ji, što bi tre­ba­lo da bude dovo­ljan osnov za nje­go­vo inte­lek­tu­al­no dis­kre­di­to­va­nje, i na uka­zi­va­nje na nje­gov navod­ni inte­lek­tu­al­ni cini­zam kojim obo­go­tvo­ru­je vla­da­vi­nu svog "gazde" Bila Klin­to­na, uz pot­pu­ni pre­zir pre­ma činje­ni­ca­ma koje tobo­že "pro­tiv­re­če" nje­go­voj esha­to­lo­škoj kon­cep­ci­ji (kao što je buja­nje ver­skog ili naci­o­nal­nog fun­da­men­ta­li­zma u post­hlad­no­ra­tov­skom sve­tu). Isti onaj tip argu­men­ta koji sma­tra­ju sme­šnim, povr­šnim i "nefi­lo­zof­skim" kad ih neki libe­ra­li (ili pre, pse­u­do-libe­ra­li) pri­me­nju­ju na Hege­la, mno­gi levi hege­li­jan­ci sami sa pra­vom sla­šću pri­me­nju­ju na Fuku­ja­mu, iako je on u toj tač­ki pot­pu­ni i dosled­ni hege­lo­vac, kako na nivou teo­ri­je, tako i na nivou svo­je lič­ne sudbine.

Šta zapra­vo on tvr­di? Ne da je isto­ri­ja zavr­še­na u smi­slu da više neće biti rato­va, zlo­či­na ili neprav­di, već slič­no Hege­lu, da su moguć­no­sti daljeg isto­rij­skog usa­vr­ša­va­nja uma i slo­bo­de prin­ci­pi­jel­no iscr­plje­ne, da duhov­na asi­mi­la­ci­ja koja pra­ti pro­ces izgrad­nje libe­ral­ne demo­kra­ti­je pru­ža jedan uni­ver­zal­ni okvir unu­tar koga se mora kre­ta­ti sva­ki budu­ći poku­šaj da se libe­ral­no dru­štvo dalje usa­vr­ša­va. To je nor­ma­tiv­na teza da je "libe­ra­li­zam pre sve­ga pobe­dio ucar­stvu ide­ja" i da je nemo­gu­će zami­sli­ti neki dru­gi radi­kal­no razli­čit okvir uni­ver­zal­nog oslo­bo­đe­nja čove­čan­stva koji bi isklju­či­vao osnov­ne postu­la­te libe­ral­ne demo­kra­ti­je, poput trži­šta i par­la­men­tar­ne vla­de. Komu­ni­zam je pre­ten­do­vao na tu pozi­ci­ju, ali je isto­ri­ja XX veka poka­za­la u kojoj je meri ta nje­go­va pre­ten­zi­ja bila lažna i neo­stva­ri­va. Svest o kra­ju isto­ri­je za Fuku­ja­mu zapra­vo ne ozna­ča­va prak­tič­ko-poli­tič­ki opti­mi­zam u pogle­du dugo­roč­nih izgle­da libe­ral­ne demo­kra­ti­je u sve­tu, već pre­vas­hod­no sumrak ide­je o moguć­no­sti neke alter­na­tiv­ne i radi­kal­no dru­ga­či­je kon­cep­ci­je uni­ver­za­li­zo­va­nja ljud­ske isto­ri­je. Nje­go­vi kri­ti­ča­ri koji tezu o kra­ju isto­ri­je poku­ša­va­ju da obo­re uka­zi­va­njem na empi­rij­ske uzma­ke koje demo­kra­ti­ja čini pred nale­ti­ma poli­tič­kog auto­ri­ta­ri­zma u nekim delo­vi­ma sve­ta zapra­vo pogre­šno izjed­na­ča­va­ju Fuku­ja­mi­nu nor­ma­tiv­nu, hege­lov­sku tezu o inte­lek­tu­al­noj uni­ver­zal­no­sti libe­ral­ne demo­kra­ti­je sa tezom o nje­noj empi­rij­skoj uni­ver­zal­no­sti, odno­sno­fak­tič­koj pobe­di u celom sve­tu. Te dve teze uop­šte ne zahte­va­ju jed­na dru­gu i oba­ra­nje jed­ne ne zna­či auto­mat­ski i oba­ra­nje dru­ge. Naj­ko­mič­ni­ji izraz poku­ša­ja da se Fuku­ja­mi­na teza na ova­kav način dis­kre­di­tu­je navo­di sam Fuku­ja­ma u apen­dik­su svo­je knji­ge "Kraj isto­ri­je i posled­nji čovek" 5 . Pri­ja­te­lj iz Ban­gla­de­ša mu piše kako je jedan lokal­ni kolum­ni­sta bio bez obja­šnje­nja izba­čen sa leta Bri­tish Airways‑a, iz čega je ovaj zaklju­čio da Fuku­ja­ma gre­ši kad tvr­di da je došao kraj isto­ri­je, jer, eto, rasi­zam još uvek posto­ji (Fukujama:1997;350).

U osno­vi, veći­na argu­me­na­ta koje posled­njih godi­na može­mo čuti od veći­ne Fuku­ja­mi­nih kri­ti­ča­ra svo­di se upra­vo na to – lici­ti­ra­nje ovom ili onom nesre­ćom ili neprav­dom u sve­tu, ovim ili onim neu­spe­hom da se u nekoj zemlji ili regi­o­nu uve­de libe­ral­na demo­kra­ti­ja, kao doka­zi­ma da sama libe­ral­na demo­kra­ti­ja nije uni­ver­zal­ni oblik dru­štva koji se ne može dalje usa­vr­ša­va­ti. Među­tim, da bi se tako nešto doka­za­lo nije dovolj­no utvr­di­ti da zapad­ni model demo­kra­ti­je nije uni­ver­zal­no vla­da­ju­ći u celom sve­tu, već da negde na zemalj­skoj kugli posto­ji siste­mat­ski razvi­je­na alter­na­ti­va koja bi na radi­kal­no dru­ga­či­ji način insti­tu­ci­o­na­li­zo­va­la težnju za oslo­bo­đe­njem (ili "pri­zna­njem", kako kaže Fuku­ja­ma, povo­de­ći se za Hege­lom). Posled­nja takva siste­mat­ska alter­na­ti­va libe­ral­nom dru­štvu sa uni­ver­zal­nim pre­ten­zi­ja­ma bio je komu­ni­zam, ali on je sa padom Ber­lin­skog zida i stra­vič­nim rezul­ta­ti­ma koje je dao u XX veku pot­pu­no kom­pro­mi­to­van. Čak ni veći­na "levo-libe­ral­nih" kri­ti­ča­ra Fuku­ja­me neće biti sklo­na da tipu­je na neki oblik komu­ni­zma ili cen­tral­no-plan­skog dru­štva kao takvu alter­na­ti­vu. A sve dru­ge dostup­ne "alter­na­ti­ve", bez obzi­ra na to koli­ko pri­sta­li­ca mogu ima­ti negde u Tre­ćem sve­tu, ili koli­ko sna­žno nepri­ja­telj­stvo mogu iska­zi­va­ti pre­ma Zapa­du ili kapi­ta­li­zmu, nema­ju u osno­vi ništa novo da ponu­de sve­tu, osim da imi­ti­ra­ju Zapad u pogle­du nje­go­vih prav­nih i eko­nom­skih usta­no­va, ada isto­vre­me­no poku­ša­va­ju da u are­ni među­na­rod­ne poli­ti­ke pari­ra­ju inte­re­si­ma zapad­nih zema­lja. Ali, to više nema nika­kve veze sa hege­lov­skom isto­ri­jom, i sa daljim usa­vr­ša­va­njem usta­no­va slo­bo­de, već sa među­na­rod­nom real-poli­ti­kom u gra­ni­ca­ma mode­la libe­ral­ne demo­kra­ti­je, ili razli­či­tih vari­jan­ti auto­ri­tar­nih reži­ma koji su pri­nu­đe­ni da do izve­sne mere podra­ža­va­ju njen jezik u želji da oču­va­ju svoj kli­ma­vi legi­ti­mi­tet, ako već ne žele da uve­du stvar­ne libe­ral­ne insti­tu­ci­je. Mao-Ceo­va Kina sva­ka­ko nije bila samo cinič­ni real-poli­tič­ki igrač u među­na­rod­nim odno­si­ma (mada je sva­ka­ko bila i to) već je ima­la mno­go šire uni­ver­za­li­stič­ko zra­če­nje i izvan svo­jih gra­ni­ca, reci­mo na mno­ge pri­pad­ni­ke kul­tur­nih eli­ta na Zapa­du, koji su u kine­skom siste­mu vide­li ostva­re­nje istin­ski soci­ja­li­stič­kog i pra­ved­nog dru­štva koje tre­ba uve­sti i na Zapa­du. Nje­no ime je bilo ispi­sa­no na mno­gim zasta­va­ma bor­be za uni­ver­zal­nu prav­du, na nje­no isku­stvo su se pozi­va­li lju­di koji su tvr­di­li da pose­du­ju gotov alter­na­tiv­ni obra­zac ure­đe­nja dru­štva (reci­mo zapad­ni radi­kal­ni stu­den­ti), a nje­ni dru­štve­ni ekspe­ri­men­ti su ima­li sta­tus ogled­nog polja ostva­ri­va­nja jed­ne pot­pu­no nove i sve­o­bu­hvat­ne ega­li­tar­ne uto­pi­je. Dana­šnja Kina pred­sta­vlja jedan u poli­tič­kom smi­slu umor­ni i istro­še­ni auto­ri­tar­ni režim, više nalik na Fran­ko­vu Špa­ni­ju ili Sala­za­rov Por­tu­gal iz posled­nje faze, nego na neku revo­lu­ci­o­nar­nu drža­vu koja tre­ba da pru­ži pri­mer zapad­nim zemlja­ma u nji­ho­vom pre­o­bra­ža­ju u radi­kal­no nov dru­štve­ni sistem. Ona ne iza­zi­va nika­kav entu­zi­ja­zam kod zapad­nih ruso­i­stič­kih sanja­ra. Napro­tiv, pred­met je nji­ho­vog sna­žnog ogor­če­nja zbog "izda­je revo­lu­ci­je" i "pri­hva­ta­nja divljeg kapi­ta­li­zma". Kine­ski režim, ta biv­ša posled­nja nada "onih bez nade", opo­na­ša Zapad; pri­va­ti­zu­je poljo­pri­vred­no zemlji­šte, sna­žno otva­ra zemlju za stra­ni kapi­tal i slo­bod­nu trgo­vi­nu, ukla­nja smet­nje da novi pri­vat­ni bizni­sme­ni posta­nu čla­no­vi par­ti­je(!) i dopu­šta da se dalje pro­du­blju­ju eko­nom­ske razli­ke koje nosi ova poste­pe­na resta­u­ra­ci­ja kapi­ta­li­zma. U tome je razli­ka izme­đu bor­be dve suprot­sta­vlje­ne para­dig­me za pri­mat na pozor­ni­ci Isto­ri­je, i suko­ba inte­re­sa razli­či­tih veli­kih sila na kra­ju isto­ri­je, koje dej­stvu­ju u okvi­ru jed­ne para­dig­me, čak i kad neke od njih ne poka­zu­ju pre­te­ra­ni entu­zi­ja­zam da pri­hva­te sve poje­di­nač­ne posle­di­ce te para­dig­me. Činje­ni­ca da kine­ski komu­ni­sti iza­zi­va­ju bes i ogor­če­nje među svo­jim zapad­nim sim­pa­ti­ze­ri­ma 6 naj­bo­lje sve­do­či o tome koli­ko NR Kina više nije sim­bol nika­kve uni­ver­zal­ne alter­na­ti­ve kapi­ta­li­zmu. Ona je jed­na siro­ma­šna zemlja koja svo­ju šan­su za eko­nom­ski razvoj vidi u obno­vi kapi­ta­li­zma, i koja je pri­nu­đe­na da poseg­ne za naci­o­na­li­zmom kao izvo­rom novog legi­ti­mi­te­ta sta­re par­tij­ske eli­te u situ­a­ci­ji kada komu­ni­stič­ka ide­o­lo­gi­ja više nije delo­tvor­na (bez obzi­ra što ta eli­ta ofi­ci­jel­no još uvek istra­ja­va na marksizmu). 

Slič­na stvar se deša­va i u veći­ni dru­gih biv­ših komu­ni­stič­kih zema­lja koje nisu u pot­pu­no­sti pri­hva­ti­le libe­ral­ni kapi­ta­li­zam, a liše­ne su neke dru­ge mogu­će alter­na­ti­ve. Sve one se po pra­vi­lu okre­ću naci­o­na­li­zmu kao novom obli­ku legi­ti­mi­sa­nja vla­sti. Među­tim, to nije ide­o­lo­gi­ja koja može biti kon­ku­rent­ska u odno­su na libe­ral­ni kapi­ta­li­zam; ona ne nudi nika­kvu vizi­ju sve­o­bu­hvat­nog ure­đe­nja dru­štva već samo izra­ža­va težnje lju­di da budu neza­vi­sni od neke dru­ge gru­pe ili naci­je (Fukujama:1990;157). Naci­o­na­li­zam nije siste­mat­ski izgra­đe­na teo­ri­ja koja zahte­va odre­đe­ni oblik poli­tič­ke orga­ni­za­ci­je, mada je načel­no češće pove­zan sa soci­ja­li­zmom nego kapi­ta­li­zmom, i ne može biti posma­tran na nivou uni­ver­zal­ne isto­ri­je. Soci­ja­li­stič­ki kon­cept drža­ve i vla­sti omo­gu­ća­va delo­tvor­ni­je sta­vlja­nje dru­štve­nih sna­ga u slu­žbu bilo kojih (pa i naci­o­na­li­stič­kih) kolek­tiv­nih cilje­va, nego indi­vi­du­a­li­stič­ke pret­po­stav­ke libe­ral­nog mode­la, ali je kri­tič­ni ele­ment delo­tvor­no­sti takvih amal­ga­ma u nji­ho­vog soci­ja­li­stič­kom a ne naci­o­na­li­stič­kom ele­men­tu 7 . U sva­kom slu­ča­ju naci­o­na­li­zam po svo­joj pri­ro­di ne može biti izvor neke uni­ver­zal­ne pre­ten­zi­je, jer nije ni poli­tič­ka ni eko­nom­ska ni soci­jal­na teo­ri­ja koja nudi zao­kru­že­nu vizi­ju dru­štve­nog pre­o­bra­ža­ja, već samo poli­tič­ki izraz par­ti­ku­lar­nih ose­ća­nja i tra­di­ci­ja neke gru­pe lju­di. Zato i nje­go­vo posto­ja­nje, pa čak ni jača­nje u savre­me­nom sve­tu, ne može biti nika­kav iza­zov Fuku­ja­mi­noj tezi. On ne tvr­di da naci­o­na­li­zma nema, niti čak da će on sla­bi­ti ili sasvim išče­znu­ti pod nale­tom libe­ral­ne pro­sve­će­no­sti, već samo da on ne pred­sta­vlja iza­zov i alter­na­ti­vu kon­cep­tu libe­ral­ne demo­kra­ti­je, već u naj­go­rem slu­ča­ju ogra­ni­ča­va­ju­ći čini­lac nje­ne real­po­li­tič­ke imple­men­ta­ci­je u pla­ne­tar­nim raz­me­ra­ma. Nije­dan, ili sko­ro nije­dan naci­o­na­li­sta u bilo kom kra­ju sve­ta neće apri­o­ri poći od pret­po­stav­ke da tre­ba uki­nu­ti slo­bod­no trži­šte ili par­la­men­tar­ni sistem da bi se ostva­rio naci­o­nal­ni inte­res, pa čak i ako tako nešto­u­stvr­di, to po pra­vi­lu neće biti deo neke pozi­tiv­ne alter­na­tiv­ne kon­cep­ci­je insti­tu­ci­o­na­li­zo­va­nja "naci­o­nal­nog inte­re­sa", već pre nemoć­ni izraz otpo­ra ide­o­lo­gi­ji nekih naci­ja koje sma­tra svo­jim ugnje­ta­či­ma (dobar pri­mer su srp­ski naci­o­na­li­sti koji odba­cu­ju eko­nom­ski libe­ra­li­zam ili glo­ba­li­za­ci­ju ne zato što sami ima­ju nešto pamet­ni­je da pre­dlo­že, već zato što ove dok­tri­ne sma­tra­ju pro­i­zvo­di­ma "ame­rič­kog impe­ri­ja­li­zma"). U sva­kom slu­ča­ju, negi­ra­nje libe­ral­ne demo­kra­ti­je od stra­ne naci­o­na­li­zma nije stvar nekog kon­cep­ta, već akci­den­tal­nog i near­ti­ku­li­sa­nog otpo­ra pre­ma dru­gim naci­o­nal­nim tra­di­ci­ja­ma (ili ono­me što se pod nji­ma, često pogre­šno, pod­ra­zu­me­va), koji nema šire posle­di­ce po struk­tu­ru insti­tu­ci­ja, niti ima ambi­ci­ju da kon­ci­pi­ra nji­hov novi dizajn. Čak se može reći da naj­ve­ći broj naci­o­na­li­sta bar dekla­ra­tiv­no pri­hva­ta osnov­ne postu­la­te liberalizma.

Pot­pu­no ana­log­na situ­a­ci­ja je i kada se radi o tzv. islam­skom fun­da­men­ta­li­zmu, i nje­go­voj navod­noj spo­sob­no­sti da pru­ži uni­ver­zal­nu dimen­zi­ju radi­kal­noj poli­tič­koj akci­ji, koja bi ospo­ri­la opšte­va­že­ći okvir libe­ral­ne demo­kra­ti­je. Na prvi pogled, taj islam­ski fun­da­men­ta­li­zam se poka­zu­je mno­go otpor­ni­jim na pro­ce­se eko­nom­ske i poli­tič­ke moder­ni­za­ci­je nego neke dru­ge kul­tu­re (reci­mo budi­zam). U kri­lu isla­ma u naj­ve­ćoj meri od svih svet­skih civi­li­za­ci­ja buja ose­ća­nje otpo­ra i nepri­ja­telj­stva pre­ma zapad­nom sve­tu u celi­ni, i poseb­no pre­ma Ame­ri­ci kao nekoj vrsti nje­go­vog ote­lo­tvo­re­nja. Repre­siv­ni teo­krat­ski reži­mi koji vla­da­ju u nekim islam­skim zemlja­ma po svo­joj suro­vo­sti i pre­zi­ru pre­ma svo­jim poda­ni­ci­ma ne mogu se meri­ti sa bilo čime što na zemlji danas posto­ji. Samo­u­bi­lač­ki tero­ri­sti koji se pozi­va­ju na islam­sku reli­gi­ju dej­stvu­ju na širem područ­ju Bli­skog Isto­ka, ali pone­kad i van nje­ga, kao pri­li­kom napa­da na ame­rič­ke amba­sa­de u Tan­za­ni­ji i Keni­ji, ili na Nju­jork i Vašing­ton 11. sep­tem­bra. Otpor teko­vi­na­ma moder­ne civi­li­za­ci­je i sprem­nost da se po sva­ku cenu šti­te neki opre­siv­ni i arha­ič­ni kul­tur­ni obi­ča­ji vero­vat­no su mno­go sna­žni­ji u isla­mu nego u bilo kojoj dru­goj svet­skoj reli­gi­ji. U celi­ni gle­da­no, men­ta­li­tet ver­skog fun­da­men­ta­li­zma i fana­tič­ke isklju­či­vo­sti sigur­no je tamo neu­po­re­di­vo pri­sut­ni­ji nego reci­mo u Evro­pi ili Japa­nu. Pozna­va­o­ci isto­ri­je isla­ma sve­mu tome bi vero­vat­no doda­li da je islam jedi­na veli­ka svet­ska reli­gi­ja koja nije pro­šla kroz fazu unu­tra­šnjeg pre­o­bra­ža­ja i moder­ni­za­ci­je; islam nije imao svo­ju rene­san­su ili refor­ma­ci­ju poput hri­šćan­stva, ili su u naj­ma­nju ruku svi takvi pokre­tii pora­že­ni i poti­snu­ti u samom začet­ku. Islam kao reli­gi­ja pod­se­ća pre na hri­šćan­stvo XIII ili XIV veka nego na ovo dana­šnje, kao što i dru­štva u koji­ma islam domi­ni­ra u mno­gom pogle­du poka­zu­ju opšte kul­tur­ne defi­ci­te i defi­ci­te u razvo­ju demo­krat­skih usta­no­va i poli­tič­ke kul­tu­re u odno­su na ona sa pre­o­vla­đu­ju­ćim hri­šćan­skim ili budi­stič­kim kul­tur­nim kodom.

Među­tim, ništa od toga nije rele­vant­no za pri­ču o kra­ju isto­ri­je, i za moguć­nost for­mu­li­sa­nja dru­ga­či­jih pute­va dalje duhov­ne, poli­tič­ke i teh­no­lo­ške evo­lu­ci­je čove­čan­stva. Razli­ka je napro­sto u ste­pe­nu, a ne u kva­li­te­tu. "Islam­ska dru­štva" se pro­sto nala­ze neko­li­ko kora­ka iza veći­ne dru­gih na jed­nom istom putu tran­zi­ci­je ka libe­ral­noj demo­kra­ti­ji, a ne kre­ću se nekim dru­gim putem koji bi pred­sta­vljao sve­o­bu­hvat­nu alter­na­ti­vu zapad­nom. Fana­ti­zam, isklju­či­vost i tvr­do­kor­nost sa kojom neki musli­ma­ni usta­ju pro­tiv impe­ri­ja­li­zma zapad­ne kul­tu­re i eko­no­mi­je pred­sta­vlja posle­di­cu odbram­be­ne reak­ci­je zača­u­re­ne zajed­ni­ce na moder­ni­za­ci­ju i pro­dor libe­ral­nih vred­no­sti, a ne izraz težnje da se arti­ku­li­še neki rezerv­ni pro­gram uklju­či­va­nja u moder­ni svet. Svi takvi alter­na­tiv­ni pro­gra­mi su dav­no iscr­plje­ni, i veći­na poli­tič­kih i inte­lek­tu­al­nih lide­ra islam­skog sve­ta to zna. Kao što ni kine­ski komu­ni­sti ni Muga­be­o­vi crni rasi­sti nema­ju nika­kav obu­hva­tan kon­cept pro­me­ne koji bi išao dalje od jedi­nog glo­bal­no dostup­nog (libe­ral­nog), tako ni u islam­skom sve­tu niko nema takav kon­cept. Vla­da­ri islam­skih zema­lja u naj­ve­ćem bro­ju vrše tran­zi­ci­ju od pla­na ka trži­štu u eko­no­mi­ji (pošto su pret­hod­no, u eri Hlad­nog rata dosta masov­no pri­hva­ti­li soci­ja­li­zam), dok to uglav­nom nije pro­pra­će­no ade­kvat­nom poli­tič­kom tran­zi­ci­jom ka kon­sti­tu­ci­o­nal­noj demo­kra­ti­ji, kao što je slu­čaj reci­mo u Istoč­noj Evro­pi. Među­tim, čega čud­no­gi nevi­đe­nog ima u tome? To je obra­zac koji u veli­koj meri važi za mno­ge od naj­u­spe­šni­jih "azij­skih tigro­va" (Sin­ga­pur, Taj­van, Južna Kore­ja), ili čak svo­je­vre­me­no za neke zemlje iz hri­šćan­skog "kul­tur­nog kru­ga", poput Grč­ke ili Čilea. To nije nika­kva spe­ci­fič­nost islam­skog sve­ta, već kon­sti­tu­ci­o­nal­na nužnost zao­sta­lih zema­lja uko­li­ko žele da brzo eko­nom­ski napre­du­ju. Bahre­in je zemlja u kojoj vla­da tra­di­ci­o­nal­ni šeri­jat­ski sistem sa vrlo nehu­ma­nim obli­ci­ma kažnja­va­nja i kon­tro­le lju­di, i sa restrik­ci­ja­ma koje se lju­di­ma na Zapa­du čine jezi­vim, ali se na listi zema­lja sa naj­ve­ćim eko­nom­skim slo­bo­da­ma Heri­ta­ge fon­da­ci­je ta zemlja nala­zi na tre­ćem mestu (odmah iza Hong Kon­ga i Sin­ga­pu­ra)! Dakle ima kapi­ta­li­stič­ki sistem koji je napred­ni­ji i pro­duk­tiv­ni­ji od ame­rič­kog! U kakvom "suko­bu civi­li­za­ci­ja" može uče­stvo­va­ti Bahre­in? Ili, uzmi­mo Irak biv­šeg dik­ta­to­ra­Sa­da­ma Huse­i­na. To je zemlja sa vrlo sla­bim uti­ca­jem islam­ske reli­gi­je, i po svo­jim oso­bi­na­ma je bila naj­slič­ni­ja Milo­še­vi­će­voj Srbi­ji ili Luka­šen­ko­voj Belo­ru­si­ji; seku­lar­na poli­tič­ka dik­ta­tu­ra, pred­vo­đe­na cinič­nim auto­kra­tom koji poku­ša­va da saču­va svo­ju hari­zmat­sku vlast kon­fron­ti­ra­ju­ći se sa Zapa­dom, pro­ga­nja­ju­ći poli­tič­ku opo­zi­ci­ju i poku­ša­va­ju­ći da igra na kar­tu suko­ba među svet­skim sila­ma. Žene su ima­le jed­na­ka poli­tič­ka i gra­đan­ska pra­va kao i muškar­ci, a pri­vre­da je uglav­nom sači­nje­na od pre­du­ze­ća u držav­noj svo­ji­ni čija pro­duk­tiv­nost stal­no opa­da, a zbog sank­ci­ja među­na­rod­ne zajed­ni­ce ste­pen siro­ma­štva naro­da se dodat­no pove­ća­va. U čemu je to Sada­mov Irak bio bli­ži islam­skoj radi­kal­noj para­dig­mi od reci­mo Srbi­je pre neko­li­ko godi­na? Čime on to ugro­ža­va tezu o kra­ju isto­ri­je više od Milo­še­vi­će­ve Srbije?

Ili, uzmi­mo još bolji pri­mer – Iran. To je zemlja koja važi za pra­vog šam­pi­o­na islam­skog fun­da­men­ta­li­zma, i za možda jedi­nu zemlju u posled­njim dece­ni­ja­ma XX veka koja je uspe­la da spro­ve­de kon­cept inte­gral­nog poli­tič­ko-reli­gij­skog tota­li­ta­ri­zma. Među­tim, posled­njih godi­na to se brzo menja. Iran je dobio refor­mi­stič­kog pred­sed­ni­ka Hata­mi­ja koji teži da otvo­ri zemlju ka Zapa­du, eko­no­mi­ja rapid­no uvo­di ele­men­te trži­šta, dok je pri­liv stra­nog kapi­ta­la umno­go­stru­čen. I pored sve svo­je opre­siv­no­sti, iran­ski režim čak ni pod Home­i­ni­jem nije imao moć da arti­ku­li­še neku širu poli­tič­ku ide­ju kojom bi mogao da pri­vu­če veći broj musli­ma­na izvan Ira­na, a danas više nije u sta­nju čak ni da se odu­pre vla­sti­tom poste­pe­nom ras­ta­ka­nju od stra­ne zapad­nih kul­tur­nih i kon­zu­me­ri­stič­kih uti­ca­ja koji, poseb­no među mla­đi­ma, posta­ju sve raši­re­ni­ji. Kakvu rele­van­ci­ju u tom kon­tek­stu Iran može ima­ti za ospo­ra­va­nje teze o kra­ju istorije?Nikakvu.

Zato kada je reč o islam­skom sve­tu, pre bi se moglo reći­da pri­su­stvu­je­mo suko­bu unu­tar same islam­ske civi­li­za­ci­je, nego suko­bu te civi­li­za­ci­je sa dru­gi­ma. Ono što je na delu je zapra­vo čeo­ni sudar izme­đu refor­mi­sta i kon­zer­va­ti­va­ca u tom sve­tu, izme­đu shva­ta­nja o nužno­sti evo­lu­ci­je islam­skih dru­šta­va ka uni­ver­zal­nom mode­lu libe­ral­ne demo­kra­ti­je, i onih koji bi žele­li da se uča­u­re na nekom pri­mi­tiv­ni­jem sta­di­ju­mu teo­kra­ti­je ili ple­men­skog dru­štva, i zato rea­gu­ju agre­si­jom i otpo­rom na sve poku­ša­je moder­ni­za­ci­je. Među­tim — i to je ključ­no – oni se zapra­vo bra­ne, a ne napa­da­ju, nji­hov fana­ti­zam je samo direk­tan izraz nemo­ći i oča­ja­nja da se u glo­bal­noj are­ni bore sa zapad­nim libe­ra­li­zmom i uni­ver­za­li­zmom, a ne posle­di­ca vero­va­nja u neki radi­kal­no novi kon­cept uni­ver­zal­nog oslo­bo­đe­nja čove­čan­stva koji bi bio pret­nja zapad­nom. To nije nika­kva uni­ver­zal­na težnja, već nemoć­ni poku­šaj gru­pe fana­ti­ka da lju­de u islam­skim zemlja­ma spre­če u ono­me što ogrom­na veći­na njih želi: uklju­či­va­nju u toko­ve zapad­ne civi­li­za­ci­je, sa svim mate­ri­jal­nim i kul­tur­nim posle­di­ca­ma takvog izbora.Osama Bin Laden bi se vero­vat­no valjao od sme­ha kad bi ga optu­ži­li za neku uni­ver­zal­nu misi­o­nar­sku ambi­ci­ju, koju pod­ra­zu­me­va ono što mu zapad­ni potaj­ni obo­ža­va­o­ci sta­vlja­ju u usta. On samo bez­u­spe­šno želi da zače­pi mno­go­broj­ne rupe koje je na ras­to­če­noj kaci tra­di­ci­o­nal­nog isla­ma napra­vio dodir sa zapad­nom kul­tu­rom i eko­no­mi­jom, a ne da refor­mi­še svet pozi­va­ju­ći se na neke uni­ver­zal­ne ide­a­le. A upra­vo to je potreb­no da bismo se na 11. sep­tem­bar ili rastu­ći islam­ski ekstre­mi­zam uop­šte, pozi­va­li kao na nešto što dovo­di u pita­nje ide­ju kra­ja isto­ri­je, ona­ko kako je for­mu­li­še Fukujama. 

I još nešto – poli­tič­ki ekstre­mi­zam koji može­mo uoči­ti u veli­kim delo­vi­ma islam­skog sve­ta uop­šte ne pri­pa­da siro­ma­šnim i nepro­sve­će­nim slo­je­vi­ma tih dru­šta­va, i sam po sebi nije dokaz nji­ho­ve zao­sta­lo­sti. Napro­tiv. Pre se može reći da je dokaz nji­ho­ve dale­ko­se­žne vester­ni­za­ci­je. Poli­tič­ki tota­li­ta­ri­zam, i uop­šte ide­ja radi­kal­ne poli­ti­ke stra­ni su svim tra­di­ci­o­nal­nim dru­štvi­ma, i spa­da­ju pre u regi­star ide­ja savre­me­nog Zapa­da. Činje­ni­ca je da radi­kal­ne isla­mi­stič­ke ide­je poti­ču upra­vo iz obra­zo­va­ni­jih slo­je­va musli­man­skih dru­šta­va, i da su i nju­jor­ški aten­ta­to­ri bili obra­zo­va­ni pri­pad­ni­ci ame­rič­ke sred­nje kla­se. Veći­na kami­ka­za-ubi­ca iz Hama­sa i Islam­skog Dži­ha­da su stu­den­ti jeru­sa­lim­skog uni­ver­zi­te­ta, a ne ubo­ga siro­ti­nja ili selja­ci-anal­fa­be­ti. Ti lju­di pose­du­ju zna­ča­jan fond teh­no­lo­ških zna­nja i u sta­nju su, kao što vidi­mo, da kori­ste i naj­so­fi­sti­ci­ra­ni­je for­me zapad­ne teh­no­lo­gi­je u svo­joj "bor­bi". To je još jedan dokaz da ne posto­ji ni jedan kutak zemlji­ne kugle koji može uma­ći glo­ba­li­za­ci­ji zapad­nog siste­ma. I pored sve izan­đa­li­je kva­zi-islam­ske raci­o­na­li­za­ci­je, u delo­va­nju ovih tero­ri­sta se sve jasni­je može nazre­ti kla­sič­ni, otr­ca­ni šablon zapad­nog anti­im­pe­ri­ja­li­zma i kolek­ti­vi­zma – toli­ko puta isku­ša­nu sta­rim matri­ca­ma impe­ri­je pro­tiv hra­brih Gala, poro­blji­va­ča pro­tiv robo­va, Davi­da pro­tiv Goli­ja­ta, Robi­na Huda pro­tiv boga­ta­ša. Mar­ke­tin­ško pako­va­nje izra­el­sko-pale­stin­skog suko­ba napri­mer, poka­zu­je koli­ko tu nije na delu nika­kav "civi­li­za­cij­ski" spor, već kla­sič­ni naci­o­na­li­zam kakvog na Zapa­du ima koli­ko hoće­te. To važi za sve obli­ke ono­ga što nekim povr­šni­jim ana­li­ti­ča­ti­ma oslo­nje­nim na Han­ting­to­no­va zastra­ši­va­nja liči na sukob civi­li­za­ci­ja. Ne, ovaj sukob, bez obzi­ra na svo­je spe­ci­fič­no­sti, pre­u­zi­ma sve više odli­ka često viđe­ne nemoć­ne, deli­rič­ne pobu­ne nepri­la­go­đe­nih delo­va zapad­nog sve­ta pro­tiv civi­li­za­cij­ske logi­ke koja nji­me upra­vlja, i koja mu je omo­gu­ći­la napre­dak i moć. To nije sukob dve civi­li­za­ci­je, već pobu­na jed­nog zao­sta­li­jeg dela (i to ne celog) vrlo napred­ne impe­ri­je, koji će zavr­ši­ti kao i sve takve pobu­ne u rim­sko vre­me, samo što ova neće biti ugu­še­na u krvi i ognju, već u vla­sti­toj kul­tur­noj, eko­nom­skoj i ide­o­lo­škoj nemo­ći. To nije pokret koji veru­je da može ponu­di­ti neki novi uni­ver­zal­ni pra­vac evo­lu­ci­je dru­štva u celom sve­tu, već pokret koji se zano­si fana­tič­nom ilu­zi­jom da je mogu­će opsta­ti i napre­do­va­ti kao neka­kvo izo­lo­va­no, neo­lit­sko ostrv­ce ili tota­li­tar­na teo­kra­ti­ja, u sve­tu pro­gre­siv­no zgu­šnju­ju­ćih komu­ni­ka­ci­ja i sve inten­ziv­ni­jeg šire­nja mre­ža zna­nja i uslu­ga. Sto­ga iza­zov Fuku­ja­mi može even­tu­al­no doći samo "iznu­tra", od nekih novih uče­nja i pokre­ta unu­tar samog zapad­nog sve­ta u užem smi­slu, a ne od očaj­nič­kih reak­ci­ja na moder­ni­za­ci­ju u zao­sta­li­jim, peri­fe­rij­skim delo­vi­ma tog sveta.

Toli­ko o poku­ša­ji­ma da se Fuku­ja­ma obo­ri zastra­ši­va­njem 11. sep­tem­brom i "suko­bom civi­li­za­ci­ja", iza čega sto­ji "loše obu­zda­na zlo­ba od pada Ber­lin­skog zida" (Brik­ner) i očaj­nič­ka potre­ba da se pri­hva­ti bilo koji inte­lek­tu­al­ni otpa­dak koji negi­ra uni­ver­zal­nost liberalizma.

Potro­šio sam dosta pro­sto­ra da bih odbra­nio Fuku­ja­mu od ovih vrlo raši­re­nih obli­ka nera­zu­me­va­nja ili pre "siste­mat­skog pogre­šnog čita­nja", kome je posled­njih godi­na izlo­žen. Želim sada da razvi­jem kri­ti­ku nje­go­vih sta­vo­va koja mi se čini mno­go pri­klad­ni­jom i oprav­da­ni­jom od one koja je pret­hod­no raz­ma­tra­na. Osnov­na stvar od koje ću ovde poći jeste pita­nje koje do sada nisam posta­vljao – šta je to po Fuku­ja­mi zapra­vo pobe­di­lo 1989? Vide­li smo koje su sve ide­o­lo­gi­je pora­že­ne, i koji su sve poli­tič­ki pro­jek­ti dis­kre­di­to­va­ni ili poka­za­ni inva­lid­nim u pogle­du pre­ten­zi­je na alter­na­tiv­nu arti­ku­la­ci­ju uni­ver­zal­ne isto­ri­je. Ali, kako pre­ci­zno spe­ci­fi­ko­va­ti onu ide­o­lo­gi­ju koja je pobe­di­la, i koja po Fuku­ja­mi osta­je jedi­ni oslo­nac i bar inte­lek­tu­al­no gle­da­no, pre­de­sti­ni­ra­na buduć­nost čove­čan­stva, ide­o­lo­gi­ju koju on naj­če­šće nazi­va libe­ral­nom demo­kra­ti­jom? Šta je to zapra­vo "libe­ral­na demo­kra­ti­ja"? To je pojam koji ni filo­zof­ski ni soci­o­lo­ški ni eko­nom­ski nije pre­ci­zno defi­ni­san, a još manje zasno­van na nekom dosled­nom nače­lu. To je zbir­no ime za skup pra­vi­la, vero­va­nja, usta­no­va i inte­lek­tu­al­nih ten­den­ci­ja savre­me­nih zema­lja Zapa­da, u onom obi­mu u kome te zemlje pose­du­ju neka zajed­nič­ka svoj­stva. Ta svoj­stva su vrlo raz­no­li­ka, kako po svom pore­klu u odre­đe­nim misa­o­nim i poli­tič­kim tra­di­ci­ja­ma, tako i po ste­pe­nu sa kojim se poje­di­ne od tih tra­di­ci­ja ispo­lja­va­ju u odre­đe­nim dru­štvi­ma. Libe­ral­na demo­kra­ti­ja u USA je nešto pri­lič­no fun­da­men­tal­no razli­či­to od demo­kra­ti­je u Šved­skoj ili Sin­ga­pu­ru. Opi­sa­ti jed­nim zajed­nič­kim ime­nom sve reži­me sa par­la­men­tar­nom vla­dom i posto­ja­njem pri­vat­ne svo­ji­ne kao suštin­ski pri­pad­ne pobed­nič­kom libe­ral­no-demo­krat­skom tabo­ru uve­li­ko je obma­nju­ju­će, jer nije u sta­nju da uhva­ti sve one fine dina­mič­ke razli­ke koje se na sred­nji rok u svom kumu­la­tiv­nom dej­stvu mogu poka­za­ti kao fak­to­ri sistem­ske diver­gen­ci­je. Još 40-ih godi­na pro­šlog veka Fri­drih Hajek je uka­zao na tada­šnji pra­vac evo­lu­ci­je zapad­nih libe­ral­nih demo­kra­ti­ja kao na "put u rop­stvo", odno­sno kao na evo­lu­ci­ju ide­ja i jav­nih poli­ti­ka koja se kre­će ka pri­hva­ta­nju sve veće ulo­ge vla­de u eko­nom­skom i dru­štve­nom živo­tu, i time nosi veli­ku pret­nju po slo­bo­du poje­din­ca kao cen­tral­nu vred­nost zapad­ne civi­li­za­ci­je. On je pod­se­tio na drev­nu isti­nu da se "sva slo­bo­da ne gubi odjed­nom" i da ono što danas izgle­da kao beza­zle­ni i ume­re­ni trend poti­ski­va­nja indi­vi­du­al­ne slo­bo­de od stra­ne impe­ra­ti­va kolek­tiv­nog delo­va­nja i držav­ne orga­ni­za­ci­je, na dugi rok kumu­la­tiv­no može vodi­ti tota­li­ta­ri­zmu i rop­stvu. I u to vre­me, kao i sada, veći­na zapad­nih zema­lja se mogla opi­sa­ti kao "libe­ral­no-demo­krat­ska", u smi­slu da su ima­le par­la­men­tar­nu vla­da­vi­nu i zna­ča­jan udeo slo­bod­nog trži­šta u eko­no­mi­ji, ali osnov­na struk­tu­ra dru­štva više nije bila zasno­va­na na sta­rim ide­ja­ma slo­bo­de poje­din­ca i ogra­ni­če­ne vla­de, već na kom­pro­mi­su tih ide­ja sa pomod­nim i sve sna­žni­jim kon­cep­ti­ma dru­štve­ne prav­de i kolek­ti­vi­stič­ke eko­no­mi­je. Suštin­ski slič­na situ­a­ci­ja je i danas, iako je kolek­ti­vi­stič­ki entu­zi­ja­zam uve­li­ko spla­snuo, a zago­vor­ni­ci slo­bo­de u zna­čaj­noj meri popra­vi­li svo­je pozi­ci­je u zapad­nim dru­štvi­ma, uspe­va­ju­ći čak u neki­ma od njih da te ide­je namet­nu kao vla­da­ju­će. Među­tim, pola veka tra­di­ci­je "mešo­vi­tog dru­štva" još uvek živi; mi smo još uvek jako dale­ko od slo­bod­nog sve­ta XIX veka, pa čak i onog vre­me­na nepo­srd­no pre Veli­ke Depre­si­je. Iako je nepo­sred­na soci­ja­li­stič­ka pret­nja sada uklo­nje­na iznad dru­šta­va Zapa­da, mi se još uvek nala­zi­mo unu­tar jed­no­ga poret­ka koji sadr­ži zna­čaj­ne ele­men­te soci­ja­li­stič­kog nasle­đa: ogro­man pro­ce­nat naci­o­nal­nog pro­i­zvo­da savre­me­nih zema­lja se kroz jav­nu potro­šnju pre­ra­spo­de­lju­je poje­din­ci­ma koji taj doho­dak nisu ste­kli, ulo­ga vla­de u eko­no­mi­ji je još uvek izu­zet­no veli­ka, u sva­kom slu­ča­ju neu­po­re­di­vo veća od bilo čega što bi libe­ra­li XIX veka mogli i da zami­sle. Insi­sti­ra­nje na "dru­štve­noj prav­di" i pre­ra­spo­de­la­ma dohot­ka je deo oba­ve­zu­ju­će poli­tič­ke korekt­no­sti čak i u naj­li­be­ral­ni­jim zemlja­ma kao što su USA, bez obzi­ra na to što niko kroz XX vek poj­mu dru­štve­ne prav­de nije uspeo da da iole zado­vo­lja­va­ju­će i razu­mlji­vo zna­če­nje. U odsu­stvu bilo kakvih objek­tiv­nih kri­te­ri­ju­ma "prav­de" koji bi mogli važi­ti u slo­že­nom dru­štvu slo­bod­nog trži­šta, taj pojam je postao sino­nim za insi­nu­a­ci­ju da bi veći­na tre­ba­lo da se sagla­si sa zahte­vi­ma neke orga­ni­zo­va­ne gru­pe koja tra­ži od vla­de pre­ra­spo­de­lu dohot­ka od dru­gih gru­pa (Hajek). I sve to pro­la­zi kod javnosti.

U takvim okol­no­sti­ma, govo­ri­ti o libe­ral­noj demo­kra­ti­ji kao pobed­nič­kom uče­nju i poli­ti­ci uve­li­ko obma­nju­je, kakou pogle­du sadr­ža­ja tog uče­nja, tako i u pogle­du smi­sla nje­go­ve pobe­de. Fuku­ja­ma je sklon da izra­ze libe­ral­na demo­kra­ti­ja i "libe­ra­li­zam" kori­sti sino­nim­no. To i nije nika­kvo čudo ako ima­mo u vidu da je reč o ame­rič­kom levo-libe­ral­nom filo­zo­fu, odno­sno čove­ku koji poti­če iz inte­lek­tu­al­ne tra­di­ci­je koja je pod libe­ra­li­zmom sklo­na da pod­ra­zu­me­va ne slo­bo­du poje­din­ca, već pre nešto kao meki, "pli­ša­ni" soci­ja­li­zam, ili u naj­ma­nju ruku, držav­ni inter­ven­ci­o­ni­zam sa ciljem pre­u­re­đi­va­nja ska­le eko­nom­skih razli­ka u korist "manji­na" i "siro­ma­šnih". Veli­ki deo nera­zu­me­va­nja Fuku­ja­me u Evro­pi (pa i u Srbi­ji) poti­če usled nera­zu­me­va­nja ovog inte­lek­tu­al­nog kon­tek­sta nje­go­ve teo­ri­je, jer su u Evro­pi veći­na lju­di još uvek sklo­ni da poj­mu libe­ra­li­zam pri­da­ju nje­go­vo sta­ri­je, pri­rod­ni­je i bolje zasno­va­no zna­če­nje – zna­če­nje nepo­mir­lji­vog zala­ga­nja za mini­mal­nu vla­du, širo­ku indi­vi­du­al­nu slo­bo­du i odnos pre­ma moći­ma vla­sti kao pret­nji po slo­bo­du čove­ka, a ne kao pre­ma kori­snom sred­stvu una­pre­đe­nja nje­go­vog bla­go­sta­nja. Fuku­ja­ma ni bli­zu ne odgo­va­ra ovom mode­lu libe­ra­li­zma XIX veka kakav u XX veku zastu­pa­ju Fri­drih Hajek ili Ludvig fon Mizes, i koji, nekom obma­nju­ju­ćom koin­ci­den­cjom, posled­njih dece­ni­ja rapid­no jača u naj­ve­ćem delu zapad­nog sve­ta. Mislim da se veći­na ana­li­ti­ča­ra koji su se "upe­ca­li" na Fuku­ja­mi­nu "libe­ra­li­stič­ku" reto­ri­ku nala­ze na pogre­šnom putu zato što nisu pre­po­zna­li ove dve suštin­ski razli­či­te ten­den­ci­je. Fuku­ja­ma je mno­go bli­ži Džo­nu Rol­su nego Ludvi­gu fon Mize­su; on sma­tra da je potra­ga za uni­ver­zal­no pra­ved­nim dru­štvom koje sje­di­nju­je indi­vi­du­al­nu slo­bo­du i eko­nom­sku jed­na­kost defi­ni­tiv­no zavr­še­na u eri drža­ve bla­go­sta­nja. I to je zapra­vo taj­na kra­ja isto­ri­je, a ne neki neo­li­be­ral­ni entu­zi­ja­zam. Fuku­ja­ma je zapra­vo Rols pre­sli­kan u domen filo­zo­fi­je isto­ri­je: Fuku­ja­ma = Rols+Hegel. On nije sklon da u drža­vi bla­go­sta­nja vidi raz­u­zda­ni kejn­zi­jan­ski huma­ni­zam koji na račun pro­duk­tiv­nih poje­di­na­ca i dobro­bi­ti budu­ćih gene­ra­ci­ja obez­be­đu­je razne obli­ke van­tr­ži­šnih pogod­no­sti sada­šnjim para­zi­ti­ma, već huma­ni kom­pro­mis izme­đu slo­bo­de i jed­na­ko­sti, odno­sno "divljeg" libe­ra­li­zma i kolek­ti­vi­stič­ke drža­ve koja bi da kon­tro­li­še sve. Slič­no Rol­su, Fuku­ja­ma kao da poru­ču­je: kada bi čita­vo čove­čan­stvo bilo iza "vela nezna­nja", kada pri­pad­ni­ci poje­di­nih naci­ja ne bi mogli da pred­vi­de svo­je budu­će mesto u dru­štvu koje tre­ba stvo­ri­ti, svi oni bi se opre­de­li­li za prin­ci­pe libe­ral­ne demo­kra­ti­je, za prin­ci­pe "mešo­vi­tog dru­štva", zasno­va­nog na kla­snom kom­pro­mi­su, trži­šnoj pri­vre­di regu­li­sa­noj vla­di­nom dis­kre­ci­o­nom i redi­stri­bu­tiv­nom poli­ti­kom, kao naj­bo­ljim nači­nom da se ostva­ri režim "uni­ver­zal­nog priznanja".

Sto­ga soci­jal­de­mo­krat­ski levi­ča­ri ne bi tre­ba­lo mno­go da pro­te­stu­ju pro­tiv Fuku­ja­me. Kada on kaže da je došao kraj isto­ri­je, on zapra­vo misli nešto poput ovog: ako ima­te par­la­men­tar­no iza­bra­nu vla­du (bez obzi­ra na njen pro­gram), i vaš poli­tič­ki sistem zado­vo­lja­va Ero­uv aksi­om "odsu­stva dik­ta­to­ra" vi ima­te libe­ral­nu demo­kra­ti­ju, i nala­zi­te se unu­tar mode­la koji dalje nije mogu­će usa­vr­ša­va­ti, jer je unu­tar nje­ga mogu­će spro­ve­sti sva­ku vrstu unu­tra­šnje pro­me­ne, osim uki­da­nja samog siste­ma. Nema "refor­me", "demo­kra­ti­za­ci­je" i "soci­ja­li­za­ci­je" eko­no­mi­je i dru­štva koja nije spo­ji­va s para­dig­mom kra­ja isto­ri­je, samo ako ne ugro­ža­va "demo­krat­ski" pore­dak, zasno­van na opštem pra­vu gla­sa i poli­tič­kom plu­ra­li­zmu 8 . Sko­ro sve dru­go je dozvo­lje­no, i spo­ji­vo s Fuku­ja­mi­nim tri­jum­fal­nim "libe­ra­li­zmom". Sje­di­nje­ne Drža­ve XIX i XX veka su pod­jed­na­ko "libe­ral­ne" i na kra­ju isto­ri­je, Aljen­de­ov Čile je bio na kra­ju isto­ri­je (!), ali Pino­če­ov nije (jer nije posto­ja­la par­la­men­tar­no iza­bra­na vla­da 9 ), Vaj­mar­ska Repu­bli­ka je bila libe­ral­na demo­kra­ti­ja, pa čak vero­vat­no i Hitle­rov Tre­ći Rajh,sve do tre­nut­ka do nije bio for­mal­no uki­nut Par­la­ment i više­stra­nač­ki sistem. Srbi­ja pod Milo­še­vi­ćem je tako­đe bila na kra­ju isto­ri­je (iako Fuku­ja­ma, iz meni neo­bja­šnji­vih razlo­ga, ovu "libe­ral­nu demo­kra­ti­ju" izo­sta­vl­lja sa svo­je liste). Malo dalje u pro­šlost, u Fuku­ja­mi­noj tabli­ci godi­ne 1790 Veli­ka Bri­ta­ni­ja nije libe­ral­na demo­kra­ti­ja (!!!), ali Fran­cu­ska jeste (!!!) (Fukujama;1997:73). I naj­li­be­ral­ni­ja i naj­bla­go­tvor­ni­ja vla­da se kod nje­ga ne može kva­li­fi­ko­va­ti za mesto uPan­te­o­nu "libe­ral­no-demo­krat­skih" reži­ma, uko­li­ko ima neke restrik­ci­je opštem pra­vu gla­sa, kao što i naj­su­ro­vi­ja tira­ni­ja u kojoj se odr­ža­va­ju for­mal­no više­stra­nač­ki izbo­ri sa opštim pra­vom gla­sa auto­mat­ski ula­zi u taj pan­te­on. Nika­kav ste­pen bogat­stva, vla­da­vi­ne pra­va, bla­go­sti upra­ve ili indi­vi­du­al­nih slo­bo­da poda­ni­ka ne može isku­pi­ti neku zemlju, uko­li­ko pose­du­je neki "demo­krat­ski defi­cit", isto kao što je ni kon­fi­ska­ci­ja, naci­o­na­li­za­ci­ja, nasi­lje nad poje­din­cem kao ni naj­su­ro­vi­je eko­nom­sko uni­šta­va­nje, sa direkt­nom­pret­nojm uvo­đe­nja poli­tič­ke dik­ta­tu­re, ne mogu dis­kva­li­fi­ko­va­ti, samo ako je tre­nut­na vla­da iza­bra­na na više­stra­nač­kim izbo­ri­ma sa opštim pra­vom gla­sa (vide­ti detalj­no tabli­cu na str. 73 nje­go­ve knji­ge koju sam naveo). Toli­ko o Fuku­ja­mi­nom "libe­ra­li­zmu".

Sva­ko ozbi­ljan će se ovde upi­ta­ti: pa gde uop­šte, i na osno­vu kakvih kri­te­ri­ju­ma, može­mo povu­ći razli­ku izme­đu Fuku­ja­mi­ne "libe­ral­ne demo­kra­ti­je" i soci­ja­li­zma, za koji ovaj teo­re­ti­čar tvr­di da je pora­žen kao epo­hal­na alter­na­ti­va libe­ra­li­zmu? Koli­ki ste­pen regu­la­ci­je, naci­o­na­li­za­ci­je i šire­nja jav­nog sek­to­ra tre­ba da posto­ji u nekoj zemlji, pa da bi ona pre­sta­la da bude "libe­ral­na demo­kra­ti­ja" i posta­la soci­ja­li­stič­ka dik­ta­tu­ra? Evo Fuku­ja­mi­nog lakon­skog i poma­lo šeret­skog odgo­vo­ra na to pita­nje, tipič­nog za ame­rič­ke­le­vi­čar­ske inte­lek­tu­al­ce: "posto­ji pri­lič­na kon­tro­ver­za povo­dom pita­nja kada jav­ni sek­tor posta­je dovolj­no veli­ki da dis­kva­li­fi­ku­je drža­vu kao libe­ral­nu. Od utvr­đi­va­nja pre­ci­znog pro­cen­ta vero­vat­no je kori­sni­je vide­ti koji stav drža­va u prin­ci­pu zau­zi­ma u odno­su na legi­tim­nost pri­vat­nog vla­si­štva i pre­du­ze­ća. One koji šti­te takva eko­nom­ska pra­va nazva­će­mo libe­ral­ni­ma; one koji se tome suprot­sta­vlja­ju ili za osno­vu uzi­ma­ju dru­ge prin­ci­pe (kao što je "eko­nom­ska prav­da") neće­mo bli­že odre­đi­va­ti"(Fukujama:1997;71).To je sve i ciglo sve što nam Fuku­ja­ma kaže o pro­ble­mu raz­gra­ni­če­nja libe­ral­ne demo­kra­ti­je i soci­ja­li­zma, u celoj svo­joj debe­loj knji­zi — kakav je sistem u nekoj zemlji odre­đu­je se na osno­vu toga kakav "stav" nje­na vla­da "u prin­ci­pu" ima pre­ma pri­vat­noj svo­ji­ni. Vrlo je karak­te­ri­stič­no da nas on pozi­va da u odgo­vo­ru na ovo ška­klji­vo (i za nje­go­vu tezu ključ­no) pita­nje raz­gra­ni­če­nja libe­ra­li­zma i soci­ja­li­zma pođe­mo od jed­nog pot­pu­no nede­fin­lji­vog i flu­id­nog kri­te­ri­ju­ma, kao što je odnos koji neka vla­da "u prin­ci­pu" ima pre­ma pri­vat­nom vla­sni­štvu, a ne od nekog empi­rij­ski utvr­di­vog i nedvo­smi­sle­nog kri­te­ri­ju­ma, kao što je pro­ce­nat GDP koji se izdva­ja za jav­nu potro­šnju, ili obim regu­la­ci­je pri­vre­de, ili pak kolek­ti­vi­za­ci­je nekih ključ­nih pri­vred­nih gra­na. Među­tim, šta ima logič­ni­je od pita­nja ‑a zašto se u pro­ce­nji­va­nju karak­te­ra dru­štva s obzi­rom na nje­gov eko­nom­ski sistem, ne bismo oslo­ni­li na kvan­ti­fi­ka­ci­je eko­nom­skih slo­bo­da koje su kroz svo­je indek­se ponu­di­li reci­mo Heri­ta­ge foun­da­ti­on ili Fra­ser Insti­tu­te, a ne na neja­sne flo­sku­le poput "sta­vo­va" neke vla­de ? Kako ćemo to mi "u prin­ci­pu" odre­di­ti odnos neke vla­de pre­ma pri­vat­nom vla­sni­štvu i kapi­ta­li­zmu, neza­vi­sno od svih dostup­nih eko­nom­skih meto­do­lo­gi­ja utvr­đi­va­nja ste­pe­na pri­vred­nih slo­bo­da i obi­ma regu­la­ci­je i kon­tro­le nad pri­vred­nim toko­vi­ma? I zar nije jed­no­stav­ni­je i ope­ra­tiv­ni­je pri­me­ni­ti razvi­je­ni­ju i objek­tiv­ni­ju meto­do­lo­gi­ju eko­nom­skih nau­ka, nego se pre­da­va­ti subjek­tiv­nim pro­ce­na­ma sta­vo­va i mišlje­nja neke vla­de? Zar dela (koja se vrlo pre­ci­zno i neu­mo­lji­vo kva­li­fi­ku­ju i kvan­ti­fi­ku­ju kroz eko­nom­ska istra­ži­va­nja indek­sa pri­vred­nih slo­bo­da) ne govo­re uvek reči­ti­je čak i od naj­gor­lji­vi­jih trži­šnih dekla­ra­ci­ja poli­ti­ča­ra (po pri­ro­di posla sklo­nih "fri­zi­ra­nju" sta­nja), a nek­mo­li od naše težnje da sami zaklju­či­mo šta je "istin­ska" ori­jen­ta­ci­ja neke vla­de u pri­vred­nim poslovima?

Kraj­nje jed­no­sta­van odgo­vor na sva ova pita­nja gla­si da bi rezul­ta­ti jed­ne takve ana­li­ze pri­vred­nih slo­bo­da u savre­me­nom sve­tu poka­za­li da je naš pojam "libe­ral­ne demo­kra­ti­je" kao mešo­vi­tog dru­štva koje jedi­no opsta­je na kra­ju isto­ri­je, pot­pu­no besmi­slen. Poka­za­lo bi se reci­mo da "libe­ral­ne demo­kra­ti­je" poput Šved­ske ili Fin­ske tro­še više od 65% svog bru­to pro­i­zvo­da na jav­nu potro­šnju, čime uve­li­ko ula­ze u zonu potro­šnje soci­ja­li­stič­kih zema­lja biv­šeg Istoč­nog blo­ka, i da bi se na osno­vu toga teško moglo reći da nji­ho­ve vla­de "u prin­ci­pu" ima­ju pozi­ti­van stav pre­ma pri­vat­noj svo­ji­ni i slo­bod­nom trži­štu (a što je nepri­hva­tlji­vo sa sta­no­vi­šta “levo-libe­ral­ne“ poli­tič­ke korekt­no­sti). A tako­đe bi se poka­za­lo da poli­tič­ki vrlo "auto­ri­tar­ne" zemlje, na čije bi se kva­li­fi­ko­va­nje kao libe­ral­nih demo­kra­ti­ja Fuku­ja­ma vero­vat­no naje­žio, ima­ju držav­nu potro­šnju ispod 20% GDP, i vrlo napred­nu kapi­ta­li­stič­ku eko­no­mi­ju uz pomoć koje bele­že pri­vred­ni rast o kome stag­nant­ne "libe­ral­ne demo­kra­ti­je" Zapa­da mogu samo da sanja­ju (reci­mo Bahre­in, Uje­di­nje­ni Arap­ski Emi­ra­ti ili Sin­ga­pur). Ili bi se poka­za­lo da je Čile za vre­me "legal­no iza­bra­nog" komu­ni­ste Aljen­dea bio zao­sta­la i siro­ma­šna agrar­na zemlja, sa širo­kom naci­o­na­li­za­ci­jom i koo­pe­ra­ti­vi­za­ci­jom pri­vre­de, u pot­pu­nom hao­su i na korak do uvo­đe­nja otvo­re­ne poli­tič­ke dik­ta­tu­re, a da je za vre­me gene­ra­la Pino­čea, kada po Fuku­ja­mi ova zemlja nije bila u kru­gu "libe­ral­nih demo­kra­ti­ja" Čile postao dale­ko naj­pro­spe­ri­tet­ni­ja eko­no­mi­ja Latin­ske Ame­ri­ke, koja je neu­po­re­di­vo podi­gla život­ni stan­dard veći­ne svo­jih sta­nov­ni­ka, vrše­ći sna­žne pro-trži­šne refor­me, pri­va­ti­za­ci­jom naj­ve­ćeg dela pri­vre­de, dra­stič­nim sma­nje­njem spolj­no-trgo­vin­skih ogra­ni­če­nja i for­mi­ra­njem pot­pu­no pri­vat­nog pen­zij­skog siste­ma koji izvan­red­no funk­ci­o­ni­še, i o kakvom čak ni danas nema ni govo­ra među veći­nom "libe­ral­nih demo­kra­ti­ja" Evro­pe i Sever­ne Ameriike. 

Moglo bi se nave­sti još sija­set pri­me­ra koji pri­ka­zu­ju u kraj­nje sme­šnom sve­tlu Fuku­ja­mi­nu tezu o "libe­ral­noj demo­kra­ti­ji" kao mode­lu koji je pobe­dio, i koji ozna­ča­va "kraj isto­ri­je". Među­tim, ono što je za našu ana­li­zu pri­mar­no jeste zaklju­čak da zapra­vo ta teza zai­sta obu­hva­ta sve mogu­će dalje pute­ve evo­lu­ci­je zapad­nih dru­šta­va, samo što nema nika­kvog razlo­ga da tu situ­a­ci­ju zove­mo tri­jum­fom libe­ra­li­zma, ili sma­tra­mo nekim naro­či­tim otkri­ćem. Ono što Fuku­ja­ma, kad malo zagre­be­mo ispod povr­ši­ne nje­go­ve apo­ka­lip­tič­ke reto­ri­ke libe­ral­nog kra­ja isto­ri­je, ima da kaže,svodi se na suge­sti­ju da je nje­gov koncpt "libe­ral­ne demo­kra­ti­je" legi­tim­ni okvir za cemen­ti­ra­nje ovog umor­nog post­to­ta­li­tar­nog kon­sen­zu­sa, obe­le­že­nog svim vrsta­ma cini­zma i rela­ti­vi­zma. Sve­stan da sa ruše­njem vla­da­ju­ćih insti­tu­ci­o­nal­nih obli­ka kolek­ti­vi­stič­ke pobu­ne pro­tiv zapad­ne civi­li­za­ci­je nisu uni­šte­ni i ose­ća­nja i obli­ci tuma­če­nja sve­ta koji su joj dava­li ton, Fuku­ja­ma kao da šalje jedan dis­kret­ni mig svim dezo­ri­jen­ti­sa­nim nepri­ja­te­lji­ma libe­ra­li­zma na Zapa­du da je nje­go­va "libe­ral­na demo­kra­ti­ja" pot­pu­no otvo­re­na zao­stva­ri­va­nje sva­či­jih pa i nji­ho­vih zahte­va, samo ako nema­ju ambi­ci­ju da zave­du otvo­re­nu dik­ta­tu­ru. Gospo­do aljen­de­ov­ci, fabi­jan­ci, kejn­zi­jan­ci, i svi dru­gi anti­glo­ba­li­sti, nema­te ni jedan razlog da se kon­fron­ti­ra­te sa zapad­nim mode­lom kapi­ta­li­zma, jer on sve vaše ide­je može apsor­bo­va­ti i uči­ni­ti legi­tim­nom ponu­dom svog jav­nog izbo­ra. Hoće­te naci­o­na­li­za­ci­ju ban­kar­stva ili tele­ko­mu­ni­ka­ci­ja – OK, vide­će­mo šta može da se uči­ni. U sva­kom slu­ča­ju to nije atak na demo­kra­ti­ju jer ne tra­ži­te uki­da­nje izbo­ra. Tra­ži­te da sva­ko ko napu­ni 50 godi­na dobi­je od drža­ve punu pen­zi­ju – O.K. to uop­šte nije nespo­ji­vo sa nače­li­ma libe­ral­ne demo­kra­ti­je, jer su "soci­jal­na sigur­nost" i "soci­jal­na prav­da" iona­ko sastav­ni deo pobed­nič­kog idej­nog pake­ta. Ili možda želi­te da se udvo­stru­če mar­gi­nal­ne pore­ske sto­pe koji­ma bi se kon­fi­sko­va­lo znat­no više kapi­ta­la pri­vat­nih pre­du­zet­ni­ka i pre­si­pa­lo u fon­do­ve za one koji sma­tra­ju da nema­ju "jed­nak udeo u bogat­stvu" – zašto da ne, kad je čak i ame­rič­ko dru­štvo "ume­re­no redi­stri­bu­tiv­no", kako s pono­som pri­me­ću­je Fuku­ja­ma. 10  Samo nemoj­te tra­ži­ti da uki­ne­mo više­stra­nač­ke izbo­re sa opštim pra­vom gla­sa, jer će onda "libe­ral­na demo­kra­ti­ja" sasvim pro­pa­sti, i skli­znu­će­mo natrag u soci­ja­li­zam. Kon­ku­ren­ci­ja i dru­štve­na prav­da, trži­šte i regu­la­ci­ja, slo­bo­da i kon­tro­la, sve to zajed­no sme­ša­no u jedan amorf­ni, nepro­zir­ni amal­gam u okvi­ru koga sve može da pro­đe, i koji (osim for­mal­nog posto­ja­nja pri­vat­ne svo­ji­ne i par­la­men­tar­nog siste­ma) jedva da može da nam pru­ži neku dalju empi­rij­sku spe­ci­fi­ka­ci­ju tobo­žnjeg pobed­nič­kog mode­la libe­ral­ne demo­ka­ti­je. To je sve što može­mo dobi­ti od Fuku­ja­me. A i kako bismo dobi­li više kad su zada­ti para­me­tri teo­ri­je takvi da jed­na­ke pobed­ni­ke mora­ju pred­sta­vlja­ti Rega­no­va USA, Pal­me­o­va Šved­ska i Aljen­de­ov Čile, zemlje čija je sko­ro jedi­na zajed­nič­ka soci­jal­na odred­ni­ca činje­ni­ca da su nji­ho­ve vla­de iza­bra­ne na više­stra­nač­kim izbo­ri­ma, a ne namet­nu­te od stra­ne nekog dik­ta­to­ra. A to je upra­vo pojam libe­ra­li­zma i "libe­ral­ne demo­kra­ti­je" kakav zahte­va­ju svi levi kri­ti­ča­ri kapi­ta­li­zma, uklju­ču­ju­ći i naj­mi­li­tan­ti­je i naj­ek­strem­ni­je među nji­ma. Ret­ko ko od njih će tra­ži­ti komu­ni­stič­ku dik­ta­tu­ru sta­rog kova – nji­ma je dovolj­no da se kaže kako se demo­kra­ti­ja sasto­ji od vla­da­vi­ne veći­ne koja putem izbo­ra for­mi­ra vla­du, i da ta vla­da tre­ba da ostva­ri poli­tič­ke i eko­nom­ske cilje­ve te veći­ne na onaj način i onim meto­di­ma koji su za to pode­sni. Nema nika­kvih tabua niti gra­ni­ca dru­štve­nom ekspe­ri­men­ti­sa­nju, niti šire­nju delo­kru­ga jav­nog odlu­či­va­nja putem vla­de. Vla­da tre­ba da ima ono­li­ko moći koli­ko je potreb­no da bi se ostva­ri­li odre­đe­ni "huma­ni" cilje­vi raz­no­ra­znih i sve broj­ni­jih i bolje orga­ni­zo­va­nih ošte­će­nih i eksplo­a­ti­sa­nih gru­pa. Ne posto­ji nijed­na mera ili zahtev bilo kog "refor­ma­to­ra" (osim uki­da­nja demo­kra­ti­je) koji nema pra­vo gra­đan­stva unu­tar Fuku­ja­mi­nog kon­cep­ta libe­ral­ne demo­kra­ti­je. Zato nje­go­va hipo­te­za o kra­ju isto­ri­je nije apo­te­o­za libe­ra­li­zma, već apo­te­o­za soci­jal­ne drža­ve bla­go­sta­nja, neprin­ci­pi­jel­ne meša­vi­ne koja nije pro­i­zvod bilo kakvog kon­zi­stent­nog sku­pa poli­tič­kih nače­la, već upra­vo posle­di­ca nemo­ći da se takav skup nače­la for­mu­li­še i pri­me­ni. Uzvi­še­ne Fuku­ja­mi­ne fra­ze o libe­ral­noj demo­kra­ti­ji, kra­ju isto­ri­je i pobe­di libe­ra­li­zma samo pri­kri­va­ju ovu kon­fu­zi­ju i nemoć, i pred­sta­vlja­ju kapi­tu­la­ci­ju pred cini­zmom i odsu­stvom nače­la u odbra­ni teme­lja na koji­ma poči­va zapad­ni svet.

Vide­li smo već da posto­ja­nje mili­tant­nih anti­za­pad­nih ide­o­lo­ških geri­la po Tre­ćem sve­tu ne može dove­sti u pita­nje Fuku­ja­mi­nu tezu o kra­ju isto­ri­je. Sada kao da se name­će i zaklju­čak da ništa jači iza­zov ovoj tezi ne mogu upu­ti­ti ni slič­ne ide­o­lo­ške geri­le koje se for­mi­ra­ju unu­tar samog zapad­nog civi­li­za­cij­skog kru­ga, jer naža­lost za to nema potre­be. Fuku­ja­ma im je već širom otvo­rio vra­ta. On se potru­dio da sve što može pasti na pamet zapad­nim radi­kal­nim levi­ča­ri­ma una­pred uči­ni legi­tim­nim i pri­hva­tlji­vim. Ovo već zvu­či kao dru­ga stra­na­stan­dard­ne žal­be Her­ber­ta Mar­ku­zea da "sistem" ima moć da ras­tvo­ri i anu­li­ra sva­ku radi­kal­nu alter­na­ti­vu, i da je inkor­po­ri­ra u svo­je ide­o­lo­ške i vred­no­sne sklo­po­ve. Među­tim, to se može vide­ti i sa dru­ge, pesmi­stič­ni­je stra­ne. Ni sam "sistem" ne može osta­ti ono što je bio ako pri­hva­ta jedan po jedan zahtev i nače­lo onih koji su nepri­ja­te­lji tra­di­ci­o­nal­nog kon­cep­ta slo­bo­de poje­din­ca. To pri­hva­ta­nje i uzmi­ca­nje, koje se među nestr­plji­vi­jim i mili­tant­ni­jim među levim radi­ka­li­ma doži­vlja­va kao poraz i raz­vod­nja­va­nje, zapra­vo je jed­na vrsta "puza­ju­će revo­lu­ci­je", inert­nog otkli­za­va­nja niz onaj haje­kov­ski put u rop­stvo, bez sve­sti o prav­cu kre­ta­nja, bez sna­ge da se nadi­đe misa­o­na i prak­tič­na kon­fu­zi­ja koja pra­ti taj pro­ces, ali sa neu­mo­lji­vom logi­kom držav­ne sile koja uni­ver­zal­no rop­stvo i pater­na­li­zam poste­pe­no ispo­sta­vlja kao kraj­nje isho­di­šte počet­nih huma­nih moti­va i težnje da se vla­da isko­ri­sti kao oru­đe dobro­čin­stva. To je fatal­ni pro­ces pro­tiv koga su usta­li slo­bod­ni lju­di u Ame­ri­ci i Bri­ta­ni­ji kra­jem 70-ih godi­na pro­šlog veka, shva­ta­ju­ći opa­snost pred kojom se nala­ze, i jasno uvi­đa­ju­ći potre­bu da ako žele da saču­va­ju svo­ju civi­li­zo­va­nu buduć­nost, mora­ju da u svo­joj sada­šnjo­sti oži­ve nače­la svo­je poti­snu­te libe­ral­ne pro­šlo­sti, sla­ma­ju­ći biro­krat­sku inert­nost i tla­če­nje čove­ka poje­din­ca u nje­go­vim težnja­ma i nje­go­voj slo­bo­di. U odno­su pre­ma nji­ma je Fuku­ja­ma kraj­nje ambi­va­len­tan: apo­ka­lip­tič­ko zna­če­nje koje daje 1989. godi­ni upu­ću­je na zaklju­čak da on kao istin­ske hero­je tog kra­ja isto­ri­je vidi lju­de koji su odlu­ču­ju­će pre­o­bra­zi­li inte­lek­tu­al­nu kli­mu Zapa­da u pret­hod­noj dece­ni­ji u prav­cu pri­hva­ta­nja libe­ra­li­zma, pred­sed­ni­ka Rega­na i baro­ne­su Tačer. Ali opet, nje­go­vo shva­ta­nje libe­ral­ne demo­kra­ti­je čini ire­le­vant­nim sve što se dogo­di­lo u peri­o­du 1979–1989. To je samo jed­na mala fusno­ta u isto­ri­ji libe­ral­ne demo­kra­ti­je, i bez koje bi ona pobedila.

Ako bismo za tre­nu­tak pret­po­sta­vi­li (kao što Fuku­ja­ma ne pret­po­sta­vlja) da je libe­ra­li­zam zai­sta konač­ni oblik evo­lu­ci­je ljud­skog dru­štva koji se ne može dalje usa­vr­ša­va­ti, i koji sto­ga ozna­ča­va "kraj isto­ri­je", onda bi to bilo mno­go pre­ci­zni­je i rigid­ni­je tvr­đe­nje od onog koje izno­si Fuku­ja­ma, i pod­ra­zu­me­va­lo bi neku vrstu pre­vo­đe­nja u hege­li­jan­sku jezik glav­nih nala­za libe­ral­nih teo­re­ti­ča­ra XX veka o infe­ri­or­nim eko­nom­skim i poli­tič­kim rezul­ta­ti­ma cen­tral­nog pla­ni­ra­nja i soci­ja­li­zma u odno­su na model dru­štva slo­bod­ne kon­ku­ren­ci­je. To bi onda pod­ra­zu­me­va­lo i mno­go oštri­ji i kri­tič­ki­ji stav pre­ma držav­nom inter­ven­ci­o­ni­zmu od onog koji ima sam Fuku­ja­ma. On je pri­nu­đen hege­lov­skom for­mom svo­je teze da ovu neka­ko imu­ni­zu­je na empi­rij­sku kri­ti­ku. I to nije spor­no. Među­tim, spor­no je to što ovu nužnu imu­ni­za­ci­ju Fuku­ja­ma vrši na pot­pu­no pogre­šan način; ume­sto da mak­si­mal­no izo­štri i kon­cep­tu­al­no restrin­gu­je svoj pojam libe­ra­li­zma, i onda ga kao takvog kon­fron­ti­ra sa ogra­ni­če­no libe­ral­nom prak­som, on se tru­di da, kal­ku­li­šu­ći real­po­li­tič­kim efek­ti­ma, poku­ša da samo libe­ral­no nače­lo mak­si­mal­no kon­cep­tu­al­no nateg­ne, ne bi li stvo­rio uti­sak da je jaz izme­đu ide­je i stvar­no­sti mno­go manji nego što zai­sta jeste. Pro­pa­gan­di­stič­ki karak­ter nje­go­ve teze ne ogle­da se u tome što on libe­ra­li­zam defi­ni­še kao jedi­nu uni­ver­zal­nu ide­ju na kra­ju isto­ri­je (tu je u pra­vu), već u tome što poku­ša­va da pod pojam libe­ra­li­zma podve­de mno­go više nego što taj pojam može da izdr­ži, teže­ći jed­noj vrsti teo­di­ci­je aktu­el­nog svet­skog zbi­va­nja, i ose­ća­ju­ći se oba­ve­znim da kao "libe­ral­ne" opi­še mno­ge prak­se koje su sa sta­no­vi­šta libe­ral­nog ide­a­la sasvim nepri­hva­tlji­ve. Na ovu ten­den­ci­ju ga hege­li­jan­ska postav­ka apso­lut­no ne sili (napro­tiv), on je slo­bo­dan da toj tezi da onaj emprij­ski sup­strat koji sma­tra pri­me­re­nim. Ništa apri­o­ri ne daje pred­nost reci­mo rol­sov­skom nad haje­kov­skim libe­ra­li­zmom. Fuku­ja­ma­se nala­ziu ilu­zi­ji ako sma­tra da će pozi­ci­je nepri­ja­te­lja samog libe­ra­li­zma na Zapa­du pro­me­ni­ti, ako poku­ša da ih uve­ri da nema­ju pro­tiv čega da se bune, i da je veći­na nji­ho­vih anti­li­be­ral­nih gle­di­šta već stra­te­ški ura­ču­na­ta u nje­gov pojam "libe­ra­li­zma". To real­po­li­tič­ko kal­ku­lant­stvo je s jed­ne stra­ne tako­đe hege­lov­sko, ali u dru­gom, fun­da­men­tal­nom smi­slu reči, ono ospo­ra­va sva­ki smi­sao ide­ji "kra­ja isto­ri­je". Za Fuku­ja­mu je komu­ni­zam bio Isto­rij­ski rele­vant­na epi­zo­da; nje­go­va even­tu­al­na pobe­da je mogla da skre­ne tok Isto­ri­je, i samo zahva­lju­ju­ći sti­ca­ju okol­no­sti on je pora­žen. Da reci­mo u Ame­ri­ci 1980 nije pobe­dio Ronald Regan, ili da je ume­sto Gor­ba­čo­va neki novi Bre­žnjev zaseo u Kre­mlju, ili da su Ame­ri­kan­ci pokle­kli na počet­ku Hlad­nog rata, sve je moglo izgle­da­ti mno­go druk­či­je. Fukujamin"liberalizam" je mogao biti poražen.

Među­tim, kakav je to uni­ver­zal­no važe­ći model čija isprav­nost zavi­si od fak­tič­kog odno­sa sna­ga u sve­tu, a ne od nje­go­ve stvar­ne uni­ver­zal­no­sti? Zar se jed­nom u ljud­skoj isto­ri­ji deša­va­lo da libe­ral­ne sna­ge budu za više veko­va pora­že­ne — Repu­bli­kan­ski Rim, Peri­klo­va Ati­na, Firen­ca XIII i XIV veka pre dola­ska Medi­či­ja na vlast – sve su to pri­me­ri kako napred­ne i libe­ral­ne vla­da­vi­ne mogu biti za traj­no vre­me pora­že­ne, i seća­nje na njih poti­snu­to. Narav­no, ovaj argu­ment sa strikt­no hege­lov­skog gle­di­šta nema zna­ča­ja (jer je dovolj­no to što tira­ni­jom ne može biti uni­šte­no inte­lek­tu­al­noo seća­nje na slo­bo­du), ali mu rele­van­ci­ju daje sam Fuku­ja­ma stva­ra­njem uti­ska da bi se u pogle­du hege­lov­ske isto­ri­je "u car­stvu ide­ja" nešto suštin­ski pro­me­ni­lo da je reci­mo komu­ni­zam pobe­dio u Hlad­nom ratu. On je ovde vrlo pro­tiv­re­čan. Isto­vre­me­no vrlo siste­ma­tič­no razvi­ja ide­ju o kra­ju isto­ri­je kao real­po­li­tič­kom sumra­ku alter­na­ti­va libe­ra­li­zmu (što nije sasvim hege­lov­ski, ali je iz dru­gih razlo­ga vrlo pod­sti­caj­no), a na dru­goj stra­ni sve to anu­li­ra vra­ća­njem na orto­dok­snu hege­lov­sku spe­ku­la­tiv­nu tvrd­nju da se u sušti­ni ništa nije pro­me­ni­lo od 1806 do pada Zida. Fuku­ja­ma na neki način kao da bi hteo "i jare i pare"; da zadr­ži jako hege­lov­sko iden­ti­fi­ko­va­nje izme­đu ide­je slo­bo­de i kra­ja isto­ri­je koje je pot­pu­no spe­ku­la­tiv­no, a da na dru­goj stra­ni zadr­ži doga­đa­je iz 1989 godi­ne kao neko kru­ci­jal­no empi­rij­sko sve­do­čan­stvo za istu teo­ri­ju. Među­tim, te dve stva­ri ne idu zajedno.

Narav­no, mogu­će je done­kle ubla­ži­ti ovaj pri­go­vor nečim što i sam Fuku­ja­ma pri­zna­je, nai­me tvrd­njom da on ne pre­u­zi­ma u celo­sti hege­lov­sku postav­ku isto­ri­je, već da je, slu­že­ći se nekim nje­nim osnov­nim meto­do­lo­škim oru­đi­ma, pri­la­go­đa­va za svo­je svr­he. Pa bi se tako moglo reći da je Fuku­ja­ma u prin­ci­pu sklon (mada se to ne vidi uvek u nje­go­vom tek­stu) da malo empi­rij­ski raz­la­ba­vi kru­te hege­li­jan­ske kri­te­ri­ju­me, i da pri­zna da posto­je zami­sli­ve situ­a­ci­je u koji­ma bi libe­ra­li­zam kao uni­ver­zal­na isto­ri­ja bio opo­vrg­nut. Nije baš da se ništa bit­no u Isto­ri­ji nije desi­lo od 1806, i nije baš da je dovolj­no da neka dok­tri­na samo pre­ži­vi u inte­lek­tu­al­nom seća­nju da bi osta­la uni­ver­zal­na. Sama činje­ni­ca da se o padu Zida kod nje­ga govo­ri kao o nekoj vrsti apo­ka­lip­tič­kog doga­đa­ja koji je okon­čao Isto­ri­ju sve­do­či o tome da pre tog doga­đa­ja sama Isto­ri­ja nije bila zavr­še­na, i da su stva­ri sva­ka­ko mogle da budu druk­či­je. Mislim da to naru­ša­va neke pred­no­sti dosled­nog pre­u­zi­ma­nja Hege­lo­ve teze, ali da s dru­ge stra­ne daje ope­ra­tiv­ni­ji i manje izve­šta­čen smi­sao osnov­noj inten­ci­ji o nemo­ći alter­na­tiv­nog kon­cep­ta "pri­zna­nja" u odno­su na libe­ra­li­zam. No, bez obzi­ra na sve ove moguć­no­sti da se Fuku­ja­mi­na ver­zi­ja Hege­lo­ve ide­je kra­ja isto­ri­je na načel­nom nivou bra­ni, ono što sva­ki takav napor čini una­pred besmi­sle­nim, jeste nje­go­vo pre­ši­ro­ko defi­ni­sa­nje subjek­ta isto­rij­ske "pobe­de", koje kao što je več poka­za­no, uve­li­ko raz­vod­nja­va i rela­ti­vi­zu­je samu ide­ju o libe­ra­li­zmu. Uklju­či­va­njem u pojam libe­ra­li­zma ide­ja koje su suštin­ski anti­li­be­ral­ne i pri­pad­ne navod­no pora­že­noj soci­ja­li­stič­koj tra­di­ci­ji, Fuku­ja­ma zapra­vo reha­bi­li­tu­je tu tra­di­ci­ju kao tako­đe pobed­nič­ku. Pošto je pret­hod­no obja­vio tri­jum­fal­ni kraj i soci­ja­li­zma i svih dru­gih alter­na­ti­va kapi­ta­li­zmu, on svo­jim rede­fi­ni­sa­njem pobed­nič­kog libe­ral­nog uče­nja zapra­vo na mala vra­ta "šver­cu­je" u "libe­ral­ni raj" i mno­go toga što tim alter­na­ti­va­ma endo­ge­no pri­pa­da, a što bi tre­ba­lo da zau­vek osta­ne u pono­ri­ma isto­ri­je koja se završila.

Kao zaklju­čak, vra­ti­mo se Fuku­ja­mi­noj osnov­noj filo­zof­skoj pozi­ci­ji, kojom on podu­pi­re svo­ju tezu o libe­ral­nom kra­ju isto­ri­je. Ta pozi­ci­ja nam dodat­no osve­tlja­va isti­ni­tost naše tvrd­nje o vrlo polo­vič­nom i ogra­ni­če­nom pre­u­zi­ma­nju poj­ma libe­ra­li­zma u nje­go­voj kon­cep­ci­ji. Filo­zof­ska dimen­zi­ja Fuku­ja­mi­nog podu­hva­ta nam sve­do­či da on zapra­vo nije libe­ral, već apo­lo­get soci­jal­ne drža­ve bla­go­sta­nja, ikom­ple­men­tar­no­sti indi­vi­du­al­ne slo­bo­de i držav­ne pri­nu­de u dis­kri­mi­na­tor­ne svrhe. 

Na jed­noj stra­ni, on kri­ti­ku­je obe veli­ke kon­cep­ci­je XX veka koje pola­ze od mate­ri­ja­li­stič­kog obja­šnje­nja dru­štve­ne evo­lu­ci­je: mark­si­zma i kla­sič­nog libe­ra­li­zma. Mark­si­zam se teme­ljio na ube­đe­nju da mate­ri­jal­ne "pro­i­zvod­ne sna­ge" svo­jom unu­tra­šnjom evo­lu­ci­jom nužno vode trans­for­ma­ci­ji dru­štva ka bes­kla­snom komu­ni­stič­kom mode­lu. Na dru­goj stra­ni, odba­cu­je libe­ral­no "mate­ri­ja­li­stič­ko" obja­šnje­nje eko­nom­ske supe­ri­or­no­sti kapi­ta­li­zma, tvr­de­ći na tra­gu Mak­sa Vebe­ra da kul­tur­ni fak­to­ri igra­ju možda odlu­ču­ju­ću ulo­gu u for­mi­ra­nju eko­nom­ski efi­ka­snih siste­ma (Fukujama:1997). U takvim okol­no­sti­ma, hege­lov­sko sred­nje reše­nje se name­će kao pri­rod­naa alter­na­ti­va. Ono pru­ža moguć­nost da se razvi­ja kri­ti­ka libe­ral­nog dru­štva XIX veka zasno­va­nog na pri­ma­tu indi­vi­du­al­ne slo­bo­de nad kolek­tiv­nom orga­ni­za­ci­jom, a da se isto­vre­me­no izbeg­nu nužne kon­se­kven­ce takvog izbo­ra – zago­va­ra­nje sve­moć­ne poli­tič­ke vla­sti koja sup­sti­tu­i­še neu­tral­ne meha­ni­zme trži­šta i prav­nog poret­ka svo­jim odlu­ka­ma. Sam pojam "bor­be za pri­zna­nje", pozaj­mljen iz hege­lov­skog voka­bu­la­ra suge­ri­še upra­vo jed­nu kon­stan­tu ljud­ske pri­ro­de koja ima tra­gič­ku dimen­zi­ju; ona evo­ci­ra tip pona­ša­nja koji nije vođen eko­nom­skim raču­ni­ca­ma, već ira­ci­o­nal­nom težnjom da se od dru­gog poje­din­ca iznu­di pri­zna­nje dosto­jan­stva, koje nema nika­kvog upo­ri­šta u real­nim inte­re­si­ma poje­di­na­ca. Tu se naj­bo­lje vidi koli­ko je nje­go­va vizi­ja inspi­ri­sa­na anti­li­be­ral­nim doži­vlja­jem sve­ta, jer se u cen­tru te vizi­je nala­zi sli­ka čove­ka kao nagon­skog i nasil­nič­kog bića, sklo­nog da ira­ci­o­nal­nu želju za sla­vom, pobe­dom i pri­zna­njem pret­po­sta­vi svom raci­o­nal­nom inte­re­su. I što je vrhu­nac apsur­da, upra­vo libe­ral­nu demo­kra­ti­ju Fuku­ja­ma sma­tra uni­ver­zal­nim okvi­rom za rea­li­za­ci­ju takve ira­ci­o­nal­ne antro­po­lo­gi­je! Pole­mi­ka pro­tiv libe­ral­nog homo economicus‑a nala­zi se u osno­vi ove nje­go­ve pro­jek­ci­je, ospo­ra­va­ju­ći oprav­da­nost ure­si­va­nja čita­vog tog pro­jek­ta libe­ral­nom etiketom.

Opšta atmo­sfe­ra Fuku­ja­mi­nih dela je čud­na meša­vi­na zdra­vog rezo­na ame­rič­kog indi­vi­du­a­li­ste koji shva­ta da je kapi­ta­li­zam jedi­ni okvir za život koji on po svo­joj tra­di­ci­ji može sma­tra­ti vero­do­stoj­nim, i kul­tur­nih ispa­re­nja evrop­ske pro­šlo­sti koja oda­ju deka­dent­ne, nihi­li­stič­ke i sub­ver­ziv­ne ele­men­te. Fuku­ja­ma je dobar pri­mer ono­ga što je Alan Blum nazvao "sumra­kom ame­rič­kog uma", kul­tur­nom kolo­ni­za­ci­jom Ame­ri­ke od stra­ne naj­go­rih, naj­o­pa­sni­jih i naj­var­var­ski­jih uče­nja koja su u Evro­pi posta­la vla­da­ju­ća u naj­go­rem peri­o­du nje­ne isto­ri­je, prvoj polo­vi­ni XX veka. Apsurd da se ugled­ni teo­re­ti­čar i teo­rij­ski spok­smen ame­rič­ke vla­de, u želji da celom sve­tu obja­sni razlo­ge supe­ri­or­no­sti libe­ral­nog kapi­ta­li­zma, pozi­va na ide­je "bor­be za pri­zna­nje" i "posled­njeg čove­ka" kao svo­ju idej­nu logi­sti­ku, naj­bo­lje govo­ri upra­vo o sumra­ku ame­rič­kog samo­po­u­zda­nja i samo­po­što­va­nja. Nije onda neko veli­ko čudo što mno­gi pre­zi­ru ame­rič­ku poli­ti­ku, kad oni koji tu poli­ti­ku arti­ku­li­šu, kao osnov svo­jih vred­no­sti uzi­ma­ju uče­nja koja čine esen­ci­ju nepri­ja­telj­stva pre­ma slo­bo­di kao zlat­nom i neu­ni­šti­vom teme­lju zra­če­nja Ame­ri­ke, zbog koga je ona i pred­met tako histe­rič­ne mržnje. Ume­sto da se u odbra­ni nače­la slo­bo­de poje­din­ca i par­la­men­tar­ne vla­de pozo­ve na uče­nja naj­ve­ći­ih sino­va Evro­pe, koji su tim ide­a­li­ma dali ulti­ma­tiv­ni lik, poput Edmun­da Ber­ka ili Ada­ma Smi­ta, Alek­si­sa de Tokvi­la ili Ben­ža­me­na Kon­sta­na, Fuku­ja­ma, vođen levi­čar­skom inte­lek­tu­al­nom modom 60-ih godi­na za svo­je ide­je vodi­lje uzi­ma osve­do­če­ne nepri­ja­te­lje sve­ga ono­ga u šta on sam dekla­ra­tiv­no veru­je: Hege­la, Mark­sa i Ničea. Lju­de koji su arti­ku­li­sa­li stav mržnje pre­ma sve­mu ono­me na čemu je u pret­hod­nim veko­vi­ma izgra­đe­na zapad­na civi­li­za­ci­ja, i koji su var­var­skoj pobu­ni pro­tiv te civi­li­za­ci­je dali inte­lek­tu­al­no dosto­jan­stvo i auru ple­me­ni­tog i tra­ga­lač­kog nemirenja. 

Fuku­ja­ma i nje­go­va pozi­ci­ja u aktu­el­nim teo­rij­skim i para­te­o­rij­skim deba­ta­ma oko kapi­ta­li­zma i svet­ske poli­ti­ke su tužan i naj­bo­lji dokaz tvrd­nje Ejn Rend da ako kapi­ta­li­zam ika­da pro­pad­ne, to će biti zbog činje­ni­ce da sko­ro nikad nije imao svo­je dostoj­ne filo­zof­ske bra­ni­te­lje. Cen­tral­nim filo­zof­skim bra­ni­te­ljem kapi­ta­li­zma, koji iza­zi­va bes svih nepri­ja­te­lja slo­bo­de, u dana­šnjem vre­me­nu se sma­tra čovek koji je njen jedva nešto manji nepri­ja­te­lj od njih samih, čovek koji otvo­re­no koke­ti­ra sa Mark­som ili Niče­om, a od Hege­lo­ve pri­če o kra­ju isto­ri­je je stvo­rio cen­tral­nu kate­go­ri­ju svo­je "libe­ral­ne" teo­ri­je. Ta činje­ni­ca naj­bo­lje govo­ri o tome koli­ko je kul­tur­ni hori­zont tog sve­ta sužen, i koli­ko su ide­je čija je vla­da­vi­na poro­di­la apo­ka­lip­su zva­nu XX vek, još uvek deo sve­ko­li­kog nasle­đa zapad­ne civi­li­za­ci­je. Kada i naj­u­por­ni­ji "bra­ni­te­lji" kapi­ta­li­zma dele sa svo­jim nepri­ja­te­lji­ma opšta filo­zof­ska pola­zi­šta, i kul­tur­ne obra­sce Vaj­mar­ske Nemač­ke, onda je to dovo­ljan razlog da zaklju­či­mo da je malo toga u opštoj duhov­noj kli­mi i osnov­nim nače­li­ma domi­nant­nog inte­lek­tu­al­nog jav­nog mne­nja posled­njih dece­ni­ja pro­me­nje­no na Zapa­du, iako su mno­ge prak­se koje su sle­di­le iz tih nače­la (na sre­ću) odav­no napuštene.

I mada moram pri­zna­ti da ose­ćam neku vrstu pri­ta­je­nog zado­volj­stva kada posma­tram sve te orto­dok­sne hege­li­jan­ce i mark­si­ste kako besne na Fuku­ja­mu što je "zlo­u­po­tre­bio" Hege­la ili Mark­sa, ili "što ih nije razu­meo", a u stva­ri što se usu­dio da dir­ne u nji­hov zabran, kori­ste­ći pome­nu­te sakral­ne pisce za tako pro­fa­nu stvar kao što je oprav­da­va­nje kapi­ta­li­zma, ipak sam sve­stan da takvo ose­ća­nje nije sasvim na mestu. Bez obzi­ra što za jed­nog poli­caj­ca može biti pri­vre­me­no kori­sno kada se pri­pad­ni­ci dve kon­ku­rent­ske ban­de među­sob­no tama­ne, šte­de­ći nje­mu trud da juri i jed­ne i dru­ge, na dugi rok se on ipak mora sa nji­ma suo­či­ti. Pito­mi­ja i manje krvo­loč­na ban­da ne može dugo­roč­no zame­ni­ti drštvo bez ban­di, kao što ni poku­šaj da se sa nepri­ja­te­lji­ma slo­bod­nog dru­štva iza­đe na kraj polo­vič­nim i sti­dlji­vim real-poli­tič­kim suge­ri­sa­njem da su pora­že­ni, uz isto­vrem­no povla­đi­va­nje­nje nji­ho­vim osnov­nim ide­ja­ma, ne može zamen­ti­ti hra­bro i dosled­no suprot­sta­vlja­nje for­mu­li­sa­njem osnov­nih nače­la slo­bod­nog dru­štva, bez stra­ha što će to for­mu­li­sa­nje možda mno­ge časne lju­de koji veru­ju u svo­ju "dru­štve­nu kori­snost" pred­sta­vi­ti u kri­mi­na­li­zo­va­nom sve­tlu. Bor­ba ide­ja, a ne mate­ri­jal­na i eko­nom­ska nužnost, odre­di­la je tok dosa­da­šnje isto­ri­je, i nema razlo­ga da veru­je­mo da će ubu­du­će biti druk­či­je. Ko u toj bor­bi želi da uče­stvu­je na stra­ni slo­bo­de poje­din­ca, nema nika­kvih šan­si na pobe­du ako kao svo­je pola­zi­šte usvo­ji samo raz­vod­nje­nu i osla­blje­nu ver­zi­ju nače­la svo­jih pro­tiv­ni­ka, a ne svo­ja vla­sti­ta nače­la. Pa makar i zra­čio tako zano­snim i samo­u­ve­re­nim opti­mi­zmom koji širi Fukujama. 

Epi­log

Fuku­ja­ma se poka­jao! Kao da su kri­ti­ke na nje­ga delo­va­le i on se pola­ko povla­či sa pozi­ci­je koju je posled­njih neko­li­ko godi­na zau­zi­mao. U sko­ra­šnjim napi­si­ma on se sve više ogra­đu­je od svo­je teze o kra­ju isto­ri­je, a poseb­no od poli­ti­ke Bušo­ve admi­ni­stra­ci­je koju je dugo podr­ža­vao, a za koju je sada vero­vat­no pro­ce­nio da već posta­je vrlo nepo­pu­lar­na. U svom tek­stu "Posle neo­kon­zer­va­ti­vizm" on čak retro­ak­tiv­no retu­ši­ra i smi­sao svo­je teze o kra­ju isto­ri­je. To retu­ši­ra­nje je puno podi­la­že­nja tre­nut­no pomod­nom i poli­tič­ki korekt­nom govo­ru na Zapa­du. Fuku­ja­ma tvr­di da nikad nije govo­rio da je libe­ral­na demo­kra­ti­ja uni­ver­zal­ni oblik dru­štva koji je pobe­dio na kra­ju isto­ri­je (kao što je zai­sta govo­rio 1989 – vidi pret­hod­ni tekst – a što bi danas zvu­ča­lo suvi­še "fun­da­men­ta­li­stič­ki", suvi­še "jastre­bov­ski" i u duhu Pola Vol­fo­vi­ca i Donal­da Ramsfelda).

Ume­sto toga, kaže Fuku­ja­ma, "Kraj isto­ri­je je kraj raspra­ve o moder­ni­za­ci­ji. Ono što je u počet­ku uni­ver­zal­no nije želja za libe­ral­nom demo­kra­ti­jom, nego pre želja da se živi u moder­nom – koje je, teh­no­lo­ški napred­no i pro­spe­ri­tet­no – dru­štvu, koje, ako zado­vo­lja­va, nagi­nje zahte­vi­ma za poli­tič­kim uče­šćem. Libe­ral­na demo­kra­ti­ja je jedan od nus-pro­i­zvo­da ovog pro­ce­sa moder­ni­za­ci­je, nešto što posta­je uni­ver­zal­na aspi­ra­ci­ja samo u toku isto­rij­skog vre­me­na.".Sve je na mestu, nema libe­ral­nog fun­da­men­ta­li­zma, već samo beza­zle­ne i poli­tič­ki korekt­ne "moder­ni­za­ci­je", a tu je, da slu­čaj­no ne zalu­ta­mo u loci­ra­nju (novog) ide­o­lo­škog sme­ra nje­go­ve teo­ri­je i "par­ti­ci­pa­ci­ja" kao esha­ton moder­ni­za­ci­je. Kri­ti­ku­ju­ći poku­šaj Bušo­ve admi­ni­stra­ci­je da se demo­kra­ti­ja uve­de spo­lja u Irak, Fuku­ja­ma nala­zi teo­rij­ski dis­kon­ti­nu­i­tet u neo­kon­zer­va­ti­vi­zmu; dok su nje­go­vi ute­me­lji­va­či Kri­stol i Blum pro­i­ste­kli teo­rij­ski iz razo­ča­re­nja komu­ni­stič­kim i pro­gre­si­stič­kim soci­jal­nim inže­nje­rin­gom 30 ih godi­na u Ame­ri­ci, novi neo­cons, poput Kaga­na i Vol­fo­vi­ca, upra­vo veru­ju u takav soci­jal­ni inže­nje­ring, u moguć­nost uvo­đe­nja slo­bo­de i demo­kra­ti­je bez "unu­tra­šnjeg impul­sa" dru­štva. Zani­mlji­vo je da Fuku­ja­ma pra­vi ana­lo­gi­ju neo­kon filo­zo­fi­je sa komu­ni­zmom, a ne reci­mo sa slič­nim ame­rič­kim kon­struk­ti­i­vi­stič­kim ope­ra­ci­ja­ma u Nemač­koj i Japa­nu posle rata. Narav­no takva ana­lo­gi­ja bi pot­pu­no kom­pro­mi­to­va­la nje­go­vu nateg­nu­tu optu­žbu za kva­zi-komu­ni­stič­ki kon­struk­ti­vi­zam neo­ko­na. Poka­za­lo bi se da je slič­ni kon­struk­ti­vi­zam kon­stan­ta vil­so­nov­ske poli­ti­ke u Ame­ri­ci, i da je šta­vi­še rani­je bio vrlo, vrlo uspe­šan. Izble­de­lo bi i nje­go­vo pri­klju­či­va­nje osu­di Bušo­ve poli­ti­ke; poka­za­lo bi se nai­me da je reč samo o tak­tič­kom napa­du na jed­nu nepo­pu­lar­nu poli­ti­ku koju je danas u Ame­ri­ci lako i vrlo opor­tu­no napa­sti, a u želji da se osta­ne u inte­lek­tu­al­nom main­stre­a­mu, a ne o prin­ci­pi­jel­nom ras­ki­du sa tom poli­ti­kom (koji i nije moguć, jer Fuku­ja­ma suštin­ski nika­da i nije pri­pa­dao neo­co­nu). To se naj­bo­lje vidi po tome što je Fuku­ja­ma vrlo rečit i mašto­vit u vari­ra­nju raz­nih optu­žbi pro­tiv Buša koje su se mogle čuti u štam­pi posled­njih godi­na, ali vrlo škrt kad tre­ba da kaže kako on vidi ame­rič­ku spolj­nu poli­ti­ku, i gde je tač­no i zašto Buš pogre­šio. Fuku­ja­ma pona­vlja fra­ze iz novi­nar­skih izve­šta­ja o "neu­spe­hu u Ira­ku" i "nemo­ći da se pred­vi­di poja­va pobu­nje­ni­ka". To stva­ra uti­sak da se on sla­že sa ciljem oslo­ba­đa­nja Ira­ka, ali sma­tra da se moglo pred­vi­de­ti da ope­ra­cja "Irač­ka slo­bo­da" zbog uti­ca­ja Ira­na i teo­ri­sta koje on podr­ža­va neće uspe­ti. Ali, on to nije rekao una­pred. Ni on ni niko od dru­gih dana­šnjih gene­ra­la toli­ko pamet­nih posle bit­ke. Govo­ri­li su da svr­ga­va­nje Sada­ma neće uspe­ti, da će se repu­bli­kan­ska gar­da bori­ti, da će Ame­ri­kan­ci biti uvu­če­ni u krva­vi ulič­ni rat koji će tra­ja­ti mese­ci­ma ili godi­na­ma itd. A Sada­mov režim se uru­šio za 15 dana, prak­tič­no beza­me­rič­kih žrta­va i sa vrlo malo irač­kih civil­nih, pa čak i voj­nih žrta­va. Kad tre­ba da obja­sni kako on vidi spolj­nu poli­ti­ku Ame­ri­ke, Fuku­ja­ma kaže: "Ono što ame­rič­koj spolj­noj poli­ti­ci tre­ba nije povra­tak sku­če­nom i cinič­nom rea­li­zmu, već pre for­mu­la­ci­ja rea­li­stič­nog Vil­so­ni­zma koji bolje uskla­đu­je sred­stva sa cilje­vi­ma". Među­tim, u zavr­šnom delu tek­sta on odba­cu­je moguć­nost bilo kakve inter­ven­ci­je osim poma­ga­nja već posto­je­ćih pro-demo­krat­skih pokre­ta. S dru­ge stra­ne, kad je o arap­skom sve­tu reč, odba­cu­je ide­ju kisin­dže­rov­skih rea­li­sta da tre­ba podr­ža­va­ti pri­ja­telj­ske auto­kra­te kao garant sta­bil­no­sti. A ako je, kako smo vide­li, nemo­gu­će ili hazard­no svr­ga­va­ti dik­ta­to­re, onda jedi­ni prak­tič­ni smi­sao nje­go­vog "rea­li­stič­nog vil­so­ni­zma" osta­je ili pot­pu­na pasiv­nost i izo­la­ci­o­ni­zam (koje on tako­đe kri­ti­ku­je) ili podr­ška islamistima.

Ako bih morao da spe­ku­li­šem o pra­vim razlo­zi­ma Fuku­ja­mi­nog "pre­u­mlje­nja", onda bi to vero­vat­no bile dve stva­ri: Fuku­ja­ma je opor­tu­ni­sta i nije mu se svi­de­lo da ga lju­di iden­ti­fi­ku­ju kao neku vrstu ide­o­lo­škog ute­me­lji­va­ča sada­šnje Bušo­ve poli­ti­ke, pošto se ona, po nje­go­vom mišlje­nju ispo­sta­vi­la kao neu­spe­šna. Da je rat u Ira­ku uspeo i da je stvar popu­lar­na, on ne bi imao nikakv pro­blem sa "neo­kon­zer­va­tiv­ci­ma". Šta­vi­še, Fuku­ja­ma je sa jed­nom gru­pom inte­lek­tu­a­la­ca pozvao 1997 pred­sed­ni­ka Klin­to­na da voj­no uklo­ni Sada­ma Huse­ni­na, a posle 11 sep­tem­bra pono­vio taj poziv pred­sed­ni­ku Bušu "čak i ako ne posto­je doka­zi o veza­ma Sada­ma Huse­i­na sa Al Kai­dom". U čemu je onda pro­blem? Buš je upra­vo to ura­dio. Osim opor­tu­ni­zma i sla­bog moral­nog karak­te­ra da se bude dosle­dan i kad to nije baš popu­lar­no, nema nika­kvog valid­nog obja­šnje­nja ova­kvih Fuku­ja­mi­nih vra­to­lo­mi­ja u sta­vo­vi­ma. Izgo­vor da je Ame­ri­ka posta­la "suvi­še mili­ta­ri­stič­ka" je sme­šan jer je upra­vo on od 2001 do 2003 zago­va­rao nasil­no ukla­nja­nje Sada­ma. Kojim nemi­li­ta­ri­stič­kim sred­stvi­ma je to mislio da izvede?

Ako ima­mo u vidu Fuku­ja­min slab karal­ter, i cela raspra­va o nje­go­vo­joj ide­ji kra­ja isto­ri­je pred­sta­vlja jedan psi­ho­lo­ški nespo­ra­zum. Kri­ti­ča­ri su, kako smo vide­li doži­ve­li tu tezu kao crve­nu mara­mu, kao petri­fi­ko­va­nje uni­ver­zal­no­sti kapi­ta­li­zma hege­lov­skim i mark­si­stič­kim jezi­kom, što je bila vrhun­ska drskost i pro­vo­ka­ci­ja za njih. Shva­ti­li su Fuku­ja­mu kao apo­sto­la ame­rič­ke sve­mo­ći. On to nikad nije bio; on je samo deka­dent­ni pro­fe­sor koji voli da se igra ide­ja­ma, da ih kom­bi­nu­je na nove i neo­če­ki­va­ne nači­ne, ali tako da to ne šte­ti nje­go­voj kari­je­ri i popu­lar­no­sti. Da je znao da će iza­ći na tako zao glas sa tezom o kra­ju isto­ri­je veru­jem da je nika­da ne bi izre­kao. Nje­mu se uči­ni­lo da u vre­me eufo­ri­je sa padom komu­ni­zma i Ber­lin­skog zida ne može loše pro­ći sa tom ide­jom. Pot­ce­nio je dubi­nu ludi­la i ide­o­lo­škog fana­ti­zma levi­ča­ra. Ali, posle prvih fre­ne­tič­nih nega­tiv­nih reka­ci­ja Fuku­ja­ma je odu­stao od svo­je teze u smi­slu da se okre­nuo dru­gim, poli­tič­ki korekt­nim tema­ma gde ga neće toli­ko mrze­ti. Nje­go­ve sle­de­će knji­ge su pot­pu­no u main­stre­a­mu i bez ika­kvog zna­ča­ja, pro­vo­ka­tiv­no­sti i ino­va­tiv­no­sti. 11  Bave se kul­tu­rom i ljud­skim kap­ta­lom i doka­zu­ju da je za eko­nom­ski razvoj potreb­ne spe­i­fič­ne kul­tur­ne pret­po­stav­ke, ili pak govo­re o etič­koj stra­ni bio­in­ži­nje­rin­ga. Mogao je da ih napi­še bilo koji pro­seč­ni, levi­čar­ski pro­fe­sor soci­o­lo­gi­je ili filo­zo­fi­je sa Har­var­da. Ta faza već odra­ža­va opa­da­nje post­hlad­no­ra­tov­skog opti­mi­zma i eufo­ri­je. Kada je došao rat u Ira­ku, i kad se poka­za­lo da sa njim ne ide sve kako tre­ba, Fuku­ja­ma je odlu­čio da indi­rekt­no distan­ci­ra­nje od sebe više nije dovolj­no i shva­tio je da mora da se do kra­ja pospe pepe­lom; nje­go­vi novi rado­vi 12) su izme­đu osta­log pokaj­nič­ko "revi­di­ra­nje" sop­stve­nih poli­tič­ki neko­rekt­nih teza, i poku­šaj da se odr­ži vla­sti­ta repu­ta­ci­ja u levi­čar­skom inte­lek­tu­al­nom esta­bli­šmen­tu. Ide­ja kra­ja isto­ri­je je žrtva te nje­go­ve ambi­ci­je, jed­na­ko kao i podr­ška irač­kom ratu.

Ivan Jan­ko­vić

  1. Fren­sis Fuku­ja­ma "The end of histo­ry" u The Nati­o­nal Inter­est, Sum­mer 1989 []
  2. Vide­ti reci­mo Uvod­nik Đorđa Vuka­di­no­vi­ća u Nova Srp­ska Poli­tič­ka Misao, Poseb­no izda­nje 4 (2002[]
  3. Ova­ko je bez mno­go gre­ške i pre­te­ri­va­nja sušti­nu Fuku­ja­mi­ne teze opi­sao pro­fe­sor Slo­bo­dan Žunjić u raz­go­vo­ru povo­dom ovog tek­sta na tre­ćem pro­gra­mu 1994 godi­ne. Ono što je osta­lo neja­sno jeste da li je on želeo da u celo­sti negi­ra Fuku­ja­min hege­lov­ski pojam kra­ja isto­ri­je, ili­pak samo da kri­ti­ku­je uzi­ma­nje Rega­na i Buša za "sun­ce slo­bo­de" (možda je on imao nekog svog, boljeg kan­di­da­ta za to mesto?).[]
  4. I sam sam ovaj Hege­lov kon­cept kri­ti­ko­vao u svom radu "Hegel izme­đu evo­lu­ci­o­ni­zma i radi­kal­ne politike",koji je ini­ci­jal­no pred­sta­vljen pod dru­gim ime­nom kao diplom­ski rad na Filo­zof­skom fakul­te­tu 2002 godi­ne []
  5. Fren­sis Fuku­ja­ma, Kraj isto­ri­je i posled­nji čovek, CID Podgorica,1997.[]
  6. Vide­ti reci­mo Mond diplo­ma­ti­que, Beo­grad, maj 2002, str[]
  7. Fuku­ja­ma tako sma­tra da je Hitle­rov naci­o­nal-soci­ja­li­zam bio uni­ver­zal­na ide­o­lo­gi­ja, bez obzi­ra na svo­ju rasi­stič­ku i par­ti­ku­la­ri­stič­ku poza­di­nu[]
  8. Ovo nije ništa novo među zapad­nim "levim libe­ra­li­ma", sklo­nim da pra­ve na nivou nače­la kom­pro­mis sa komu­ni­sti­ma i soci­ja­li­sti­ma, i nji­ho­vom težnjom da mini­mi­zi­ra­ju kon­sti­tu­ci­o­nal­na ogra­ni­če­nja dis­kre­ci­ji vla­sti. Istu ide­ju izno­si i Karl Poper u čuve­noj knji­zi Otvo­re­no dru­štvo i nje­go­vi nepri­ja­te­lji, Beo­grad 1994[]
  9. Ovo doslov­ce tvr­di Fuku­ja­ma u svo­joj tabe­li kojom evi­den­ti­ra vari­ra­nje bro­ja "libe­ral­nih demo­kra­ti­ja" u sve­tu kroz XX vek, upFuku­ja­ma:1997;73[]
  10. Vide­ti, Fuku­ja­ma 1989[]
  11. Reč je o knji­ga­ma Our Post­hu­man Futu­re, Far­rar, Stra­us and Giro­ux, 2002, i Trust: Soci­al Vir­tu­es and Cre­a­ti­on of Pro­spe­ri­ty, Free Press 1995[]
  12. Osim pome­nu­tog ese­ja, reč je o knji­ga­ma Ame­ri­ca at the Cros­sro­ad, Demo­cra­cy, Power, and the Neo­con­ser­va­ti­ve Lega­cy (Yale Uni­ver­si­ty Press, 2006) i After the Neo­cons; When Right Went Wrong, (Pro­fi­le Books, 2006[]