Intelektualna nedoslednost konzervativizma

Hans-Hermann HoppeModer­ni kon­zer­va­ti­vi­zam pri­su­tan u Sje­di­nje­nim Drža­va­ma i Evro­pi, izvi­to­pe­ren je i kon­fu­zan. Pod uti­ca­jem pred­stav­nič­ke demo­kra­ti­je i sa pre­o­bra­ža­jem Sje­di­nje­nih Drža­va i Evro­pe u masov­ne demo­kra­ti­je nakon Prvog svet­skog rata, kon­zer­va­ti­vi­zam se pre­o­bra­zio od anti-ega­li­ta­ri­stič­ke, ari­sto­krat­ske, anti-eta­ti­stič­ke ide­o­lo­ške sna­ge u pokret kon­zer­va­tiv­nih eta­ti­sta u kul­tu­ro­lo­škom smislu.

Veći­na dana­šnjih samo­pro­kla­mo­va­nih kon­zer­va­ti­va­ca je zabri­nu­ta, kao što i tre­ba da bude, zbog pro­pa­da­nja poro­di­ce, raz­vo­da, van­brač­nih zajed­ni­ca, sla­blje­nja auto­ri­te­ta, mul­ti­kul­tu­ra­li­zma, dru­štve­nog raslo­ja­va­nja, sek­su­al­nog slo­bo­do­u­mlja i kri­mi­na­la. Sve ove poja­ve oni sma­tra­ju ano­ma­li­ja­ma i devi­ja­ci­ja­ma pri­rod­nog poret­ka, ili ono­ga što se može nazva­ti normalnošću.

Ipak, veći­na dana­šnjih kon­zer­va­ti­va­ca (bar veći­na gla­sno­go­vor­ni­ka kon­zer­va­tiv­nog esta­bli­šmen­ta) ili ne pre­po­zna­je da nji­hov cilj resta­u­ra­ci­je nor­mal­no­sti zahte­va naj­dra­stič­ni­je, naj­re­vo­lu­ci­o­nar­ni­je, anti-eta­ti­stič­ke dru­štve­ne pro­me­ne, ili je (ako o tome nešto zna) iznu­tra uklju­če­na u izda­ju kul­tur­nog pla­na kon­zer­va­ti­vi­zma radi pro­mo­ci­je pot­pu­no dru­ga­či­jig plana.

Da je to naj­ve­ćim delom tač­no za tako­zva­ne neo­kon­zer­va­tiv­ce nije potreb­no ovde dalje obja­šnja­va­ti. Zai­sta, bar što se tiče nji­ho­vih lide­ra, može se posum­nja­ti da veći­na njih pri­pa­da onoj dru­goj vrsti. Oni nisu istin­ski zain­te­re­so­va­ni za kul­tur­na pita­nja ali shva­ta­ju da mora­ju igra­ti na kar­tu kul­tur­nog kon­zer­va­ti­vi­zma da ne bi izgu­bi­li moć i pri­li­ku da pro­mo­vi­šu svoj pot­pu­no razli­čit cilj glo­bal­ne soci­jal­de­mo­kra­ti­je. 1 Osnov­ni eta­ti­stič­ki karak­ter ame­rič­kog neo­kon­zer­va­ti­vi­zma naj­bo­lje je sažet izre­kom jed­nog od nje­go­vih vode­ćih inte­lek­tu­al­nih šam­pi­o­na Ervaj­na Kri­sto­la (Irving Kristol):

Osnov­ni prin­cip kon­zer­va­tiv­ne drža­ve bla­go­sta­nja tre­ba da bude jed­no­sta­van: gde god je to mogu­će, lju­di­ma tre­ba omo­gu­ći­ti pre da zadr­že svoj novac – nego da ga pre­ne­su (pre­ko pore­za drža­vi) – pod uslo­vom da ga isko­ri­ste za neke odre­đe­ne svr­he. 2

Ovo shva­ta­nje je suštin­ski iden­tič­no onom koje dele savre­me­ne, post­mark­si­stič­ke evrop­ske soci­jal­de­mo­kra­te. Tako, nemač­ka Soci­jal­de­mo­krat­ska par­ti­ja (SDP), na pri­mer, u svom gode­zbor­škom pro­gra­mu iz 1959 godi­ne, usva­ja kao jezgro svog mota slo­gan „što je više mogu­će trži­šta, što više drža­ve koli­ko je potrebno.“

Dru­go, nešto sta­ri­ja ali ovih dana sko­ro neo­dvo­ji­va gra­na savre­me­nog ame­rič­kog kon­zer­va­ti­vi­zma pred­sta­vlje­na je novim (nakon Dru­gog svet­skog rata) kon­zer­va­ti­vi­zmom koji je zaži­veo i bio pro­mo­vi­san, uz pomoć CIA‑e, sa Vili­je­mom Bakli­jem (Wil­li­am Buc­kley) i nje­go­vom Naci­o­nal­nom revi­jom (Nati­o­nal Revi­ew). Dok su rani­ji (pre Dru­gog svet­skog rata) ame­rič­ki kon­zer­va­ti­vi­zam karak­te­ri­sa­li odluč­ni anti-inter­ven­ci­o­na­li­stič­ki pogle­di u spolj­noj poli­ti­ci, zaštit­na mar­ka bakli­jev­skog novog kon­zer­va­ti­vi­zma bio je nje­gov mili­ta­ri­zam i inter­ven­ci­o­na­li­stič­ka spolj­na politika.

U član­ku, „Pogled mla­dog repu­bli­kan­ca“, izda­tom u Komon­ve­lu (Comm­nwe­al) 25. janu­a­ra 1952. godi­ne, tri godi­ne pre izla­ska Naci­o­nal­ne revi­je, Bakli je sažeo ono što će posta­ti novi kon­zer­va­tiv­ni kre­do: U sve­tlu opa­sno­sti od Sovjet­skog Save­za, “mi (novi kon­zer­va­tiv­ci) tre­ba da pri­hva­ti­mo jaku vla­du – jer se i napa­dač­ki i odbram­be­ni rat ne može vodi­ti… osim uz pomoć instru­men­ta tota­li­tar­ne biro­kra­ti­je i uz našu potporu.”

Kon­zer­va­tiv­ci su bili, pisao je Bakli, oba­ve­za­ni da pro­mo­vi­šu “opse­žne i kori­sne pore­ske zako­ne potreb­ne radi podr­ške sna­žne anti-komu­ni­stič­ke spolj­ne poli­ti­ke,” kao i “broj­ča­nu voj­sku i vazdu­šne sna­ge, atom­sku ener­gi­ju, oba­ve­štaj­ne slu­žbe, odbo­re za pro­i­zvod­nju rato­va i pra­te­ću cen­tra­li­za­ci­ju moći u Vašington.”

Ne izne­na­đu­je da se od vre­me­na pro­pa­sti Sovjet­skog Save­za u kasnim osam­de­se­tim godi­na­ma, ništa u ovoj filo­zo­fi­ji suštin­ski nije pro­me­ni­lo. Neo­kon­zer­va­tiv­ci i nji­ma slič­ni sada ima­ju jed­no­sta­van izgo­vor za oču­va­nje ame­rič­ke drža­ve bla­go­sta­nja kao i nje­nu por­mo­ci­ju – uka­zi­va­nje na dru­ge stra­ne nepri­ja­te­lje i opa­sno­sti: Kina, islam­ski fun­da­men­ta­li­zam, Sadam Huse­in, “drža­va beza­ko­nja”, i pre­ta­nja “glo­bal­nog terorizma”.

Ipak, isti­ni­to je i to da su mno­gi kon­zer­va­tiv­ci stvar­no zabri­nu­ti zbog rastu­ra­nja ili nefunk­ci­o­ni­sa­nja poro­di­ce i kul­tur­nog pro­pa­da­nja. Ovde pre sve­ga mislim na onaj kon­zer­va­ti­vi­zam koga zastu­pa Patrik Bju­ke­nen (Patrick Buc­ha­nan) i nje­gov pokret. Nasu­prot mišlje­nju Bju­ke­ne­na i nje­go­vih pri­sta­li­ca, ovaj kon­zer­va­ti­vi­zam uop­šte nije toli­ko razli­čit od onog pri­sut­nog u esta­bli­šmen­tu kon­zer­va­tiv­ne Repu­bli­kan­ske stran­ke. U jed­nom odlu­ču­ju­ćem pogle­du nji­ho­va gra­na kon­zer­va­ti­vi­zma u pot­pu­nom je sagla­sju sa kon­zer­va­tiv­nim esta­bli­šmen­tom: i jed­ni i dru­gi su eta­ti­sti. Razli­ku­ju se samo po tome šta je to što tre­ba uči­ni­ti da bi se nor­ma­li­zo­va­la situ­a­ci­ja u Sje­di­nje­nim Drža­va­ma, ali se sla­žu da se taj posao ne može oba­vi­ti bez drža­ve. Ni kod jed­nog od njih nema ni tra­ga od prin­ci­pi­jel­nog anti-etatizma.

Ovo ću ilu­stro­va­ti reči­ma Semju­e­la Fren­si­sa (Samu­el Fran­cis) koji je bio jedan od vode­ćih teo­re­ti­ča­ra i stra­te­ga bju­ke­ne­nov­skog pokre­ta. Posle osu­de “anti-belač­ke” i “anti-zapad­ne” pro­pa­gan­de, “mili­tant­nog seku­la­ri­zma, pohlep­nog ego­i­zma, eko­nom­skog i poli­tič­kog glo­ba­li­zma, demo­graf­skog pora­sta i nekon­tro­li­sa­nog držav­nog cen­tra­li­zma”, on obja­šnja­va novi duh oli­čen u kri­la­ti­ci “Ame­ri­ka na prvom mestu”, koji pod­ra­zu­me­va ne samo sta­vlja­nje naci­o­nal­nih inte­re­sa iznad inte­re­sa dru­gih naci­ja i apstrak­ci­ja poput “svet­skog lide­ra”, “glo­bal­ne har­mo­ni­je” i “Novog svet­skog poret­ka”, već tako­đe i dava­nje pri­o­ri­te­ta naci­ji u odno­su na indi­vi­duu i pod­na­ci­o­nal­ne interese.”

Koji je nje­gov pre­dlog za reše­nje pro­ble­ma moral­nog izo­pa­če­nja i kul­tur­nog pro­pa­da­nja? On ne uvi­đa da pri­rod­ni pore­dak u pogle­du obra­zo­va­nja ne pod­ra­zu­me­va držav­no upli­ta­nje. Obra­zo­va­nje je u pot­pu­no­sti stvar poro­di­ce i tre­ba­lo bi da se ostva­ru­je i širi kroz zajed­nič­ko dogo­va­ra­nje u okvi­ru trži­šne ekonomije.

Šta­vi­še, on ne uvi­đa da moral­no izo­pa­če­nje i kul­tur­no pro­pa­da­nje ima­ju dublje uzro­ke i da se ne mogu jed­no­stav­no izle­či­ti izme­nom kuri­ku­lu­ma od stra­ne drža­ve ili pri­si­lja­va­njem i dekla­ma­ci­ja­ma. Nasu­prot tome, Fren­sis pre­dla­že da se kul­tur­ni pre­o­kret – resta­u­ra­ci­ja nor­mal­no­sti – može posti­ći bez bit­nih pro­me­na u struk­tu­ri moder­ne drža­ve bla­go­sta­nja. Zai­sta, Bju­ke­nen i nje­gov ido­lo­po­klo­ni­ci ekspli­ci­te bra­ne tri ključ­ne insti­tu­ci­je drža­ve bla­go­sta­nja: soci­jal­nu zašti­tu, medi­cin­sku bri­ga za sta­re, sub­ven­ci­o­ni­ra­nje neza­po­sle­nih. Oni čak žele da pro­ši­re “soci­jal­nu” odgo­vor­nost drža­ve tako što joj dode­lju­ju zada­tak “zašti­te”, na način restrik­ci­je naci­o­nal­nog uvo­za i izvo­za, poslo­va Ame­ri­ka­na­ca, naro­či­to u indu­stri­ja­ma od naci­o­nal­nog zna­ča­ja i “odva­ja­njem pla­ta rad­ni­ka u SAD, od pla­ta stra­nih rad­ni­ka koji mora­ju da rade za jedan dolar po satu ili manje”.

U stva­ri bju­ke­ne­nov­ci otvo­re­no pri­zna­ju da su eta­ti­sti. Oni pre­zi­ru i isme­ja­va­ju kapi­ta­li­zam, lais­sez-fai­re, slo­bod­no trži­šte i trgo­vi­nu, bogat­stvo, eli­tu i otme­nost; i zago­va­ra­ju novi, popu­li­stič­ki – zai­sta pro­le­ter­ski – kon­zer­va­ti­vi­zam koji spa­ja dru­štve­ni i kul­tur­ni kon­zer­va­ti­vi­zam i soci­ja­li­stič­ku eko­no­mi­ju. Tako, nasta­vlja Frensis,

…dok levi­ca može pri­do­bi­ti sred­nji sloj Ame­ri­ka­na­ca pomo­ću eko­nom­skih mera, ona ga gubi kroz dru­štve­ni i kul­tur­ni radi­ka­li­zam, i dok desni­ca može pri­vu­ći sred­nji sloj Ame­ri­ka­na­ca ape­lo­va­njem na zakon i red i odbra­nu sek­su­al­ne nor­mal­no­sti, kon­ven­ci­o­nal­nog mora­la i reli­gi­je, tra­di­ci­o­nal­nih dru­štve­nih insti­tu­ci­ja i pri­zi­va­njem naci­o­na­li­zma i patri­o­ti­zma, ona gubi sred­nji sloj Ame­ri­ka­na­ca kada pono­vo ispro­ba­va svo­je sta­re bur­žu­a­ske eko­nom­ske formule.

Oda­tle je neop­hod­no kom­bi­no­va­ti eko­nom­sku poli­ti­ku levi­ce i naci­o­na­li­zam i kul­tur­ni kon­zer­va­ti­vi­zam desni­ce, da bi se stvo­rio “novi iden­ti­tet koji obje­di­nju­je pod­jed­na­ko eko­nom­ske inte­re­se i kul­tur­no-naci­o­nal­nu pri­vr­že­nost pro­le­te­ri­zo­va­ne sred­nje kla­se u odvo­je­nom i jedin­stve­nom poli­tič­kom pokre­tu. 3

Posto­ji, među­tim, izraz za ova­kav tip kon­zer­va­ti­vi­zma: on se zove soci­jal-naci­o­na­li­zam ili naci­o­nal-soci­a­li­zam ali iz oči­gled­nih razlo­ga ova dok­tri­na nije tako imenovana.

(Veći­na lide­ra tako­zva­ne hri­šćan­ske desni­ce i “moral­ne veći­ne”, jed­no­stav­no pri­želj­ku­je zame­nu sada­šnje, levo-libe­ral­ne eli­te koja se bavi naci­o­nal­nim obra­zo­va­njem, jed­nom dru­gom eli­tom, tj. nji­ma sami­ma. “Sle­de­ći Ber­ka (Bur­ke),” Robert Nizbet (Nizbet) je kri­ti­ko­vao ovaj stav, “još se od Ogi­sta Kon­ta (Augu­ste Com­te) kon­zer­va­tiv­no upu­stvo i soci­o­lo­ški prin­cip za sigur­no sla­blje­nje poro­di­ce, ili bilo koje dru­ge vital­ne dru­štve­ne gru­pe, sasto­jao u tome da vla­da pri­svo­ji, a onda mono­po­li­zu­je, osnov­ne isto­rij­ske funk­ci­je poro­di­ce.” Nasu­prot tome, veći­na dana­šnje ame­rič­ke desni­ce “manje je zain­te­re­so­va­na za ber­kov­sku imu­nost od vla­di­ne moći nego za pre­pu­šta­nje mak­si­mal­ne vla­di­ne moći oni­ma koji­ma se može vero­va­ti. Kon­tro­la moći a ne nje­no sma­nje­nje, jeste ono što se viso­ko rangira.”)

Ovde ću se poza­ba­vi­ti pita­njem da li se Bju­ke­ne­nov kon­zer­va­ti­vi­zam pozi­va na mase i da li je nje­go­va dija­gno­za ame­rič­ke poli­ti­ke soci­o­lo­ški korekt­na. Sum­njam da je to slu­čaj, a Bju­ke­ne­no­va sud­bi­na tokom pred­sed­nič­kih izbo­ra 1995. i 2000. godi­ne, sva­ka­ko ne uka­zu­je na suprot­no. Pre bih ista­kao fun­da­men­tal­ni­je pita­nje; to jest, pret­po­sta­vlja­ju­ći da se na psi­ho­lo­škoj rav­ni kul­tur­ni kon­zer­va­ti­vi­zam i soci­ja­li­stič­ka eko­no­mi­ja mogu spo­ji­ti (to jest, da se lju­di mogu isto­vre­me­no drža­ti pod­jed­na­ko i jed­nog i dru­gog bez kog­ni­tiv­nog nesla­ga­nja), da li se oni tako­đe mogu efi­ka­sno i prak­tič­no (eko­nom­ski i prak­se­o­lo­ški) sje­di­ni­ti? Da li je mogu­će oču­va­ti tre­nut­ni nivo eko­nom­skog soci­ja­li­zma (soci­jal­ne sigur­no­sti, itd.) i posti­ći cilj resta­u­ra­ci­je kul­tur­ne nor­mal­no­sti (pri­rod­na poro­di­ca i nor­mal­na pra­vi­la ponašanja)?

Bju­ke­nen i nje­go­vi teo­re­ti­ča­ri ne sma­tra­ju da je ovo pita­nje potreb­no posta­vi­ti, zato što veru­ju da je poli­ti­ka isklju­či­vo stvar volje i moći. Oni ne veru­ju u takve stva­ri poput eko­nom­skih zako­na. Ako lju­di nešto dovolj­no žele, i ako im je data moć da spro­ve­du svo­ju volju, sve se može posti­ći. „Mrtvi austrij­ski eko­no­mi­sta“ Ludvig von Mizes (Ludwig von Mises), na koga je Bju­ke­nen stal­no s pre­zi­rom upu­ći­vao tokom svo­jih pre­sed­nič­kih kam­pa­nja, oka­rak­te­ri­sao je ova­kvo vero­va­nje kao „isto­ri­ci­zam“, inte­lek­tu­al­ni stav nemač­kih Kat­he­der­so­zi­a­li­sten, fote­lja­ških aka­dem­skih soci­ja­li­sta, koji oprav­da­va­ju bilo koju ili sva­ku držav­nu meru.

Ali pre­zir i nezna­nje isto­ri­ci­sta ne menja činje­ni­cu da posto­je neu­mo­lji­vi eko­nom­ski zako­ni. Na pri­mer, ne može se isto­vre­me­no i jesti i ima­ti kolač. Ili, ono što se sada kon­zu­mi­ra ne može se kon­zu­mi­ra­ti i u buduć­no­sti. Ili, veća pro­i­zvod­nja jed­nog dobra pod­ra­zu­me­va manju pro­i­zvod­nju nekog dru­gog. Nika­kvo mašta­re­nje ne može uči­ni­ti da takve zako­ni­to­sti nesta­nu. Vero­va­nje u suprot­no može samo rezul­to­va­ti prak­tič­nim neu­spe­hom. “U stva­ri”, zapa­zio je Mizes, “eko­nom­ska isto­ri­ja pred­sta­vlja dugu isto­ri­ju vla­di­nih poli­ti­ka čija je neu­spe­šnost bila pro­i­zvod sme­log zane­ma­ri­va­nja eko­nom­skih zako­na .” 4

U sve­tlu osnov­nih i nepro­men­lji­vih eko­nom­skih zako­na, bju­ke­ne­nov­ski pro­gram soci­jal­nog naci­o­na­li­zma jeste još jedan sme­li ali nemo­gu­ći san. Nika­kvo mašta­re­nje ne može pro­me­ni­ti činje­ni­cu da su oču­va­nje ključ­nih insti­tu­ci­ja dana­šnje drža­ve bla­go­sta­nja i želja za oži­vlja­va­njem tra­di­ci­o­nal­ne poro­di­ce, nor­mi, upra­vlja­nja i kul­tu­re, nespo­ji­vi cilje­vi. Može posto­ja­ti jed­no – soci­ja­li­zam (bla­go­sta­nje) – ili dru­go – tra­di­ci­o­nal­ni moral – ali ne može se, radi soci­jal-naci­o­na­li­stič­ke eko­no­mi­je, ima­ti i jed­no i dru­go,  jer stub sada­šnje drža­ve bla­go­sta­nja, sistem koji Bju­ke­nen želi da osta­vi nepro­me­nje­nim, i sâm jeste baš taj uzroč­nik kul­tur­nih i soci­jal­nih poremećaja.

Da bi se ovo raz­ja­sni­lo, neop­hod­no je samo pod­se­ti­ti se naj­o­snov­ni­jih zako­na eko­no­mi­je koji kažu da sva­ka pri­nud­na pre­ra­spo­de­la bogat­stva ili pri­ho­da, bez obzi­ra na osno­vu kog kri­te­ri­ju­ma se vrši­la, uklju­ču­je uzi­ma­nje od neko­ga – od ima­o­ca neče­ga – i dava­nje neko­me – nema­o­cu neče­ga. Na taj način se sma­nju­je pod­sti­caj da se bude ima­lac a pove­ća­va se pod­sti­caj da se bude nema­lac. To što ima­lac ima neka­da se na pose­ban način sma­tra kao „dobro“, a to što nema­lac nema nešto je „loše“ ili nedo­sta­tak. I stvar­no, baš je to ide­ja koja pra­ti sva­ku pre­ra­spo­de­lu: neki ima­ju pre­vi­še dobrih stva­ri dok dru­gi nema­ju. Rezul­tat sva­ke pre­ra­spo­de­le sasto­ji se u tome što će se tako pro­i­zve­sti manje dobrog a pove­ća­ti više lošeg, manje kva­li­tet­nog i sa više nedo­sta­ta­ka. Sub­ven­ci­o­ni­sa­nje siro­ma­šnih putem pore­skih sred­sta­va (pomo­ću sred­sta­va uze­tih od dru­gih) stvo­ri­će više siro­ma­štva (lošeg). Sub­ven­ci­o­ni­sa­nje neza­po­sle­nih, stvo­ri­će veću neza­po­sle­nost (loše). Sub­ven­si­o­ni­sa­nje samo­hra­nih maj­ki stvo­ri­će više samo­hra­nih maj­ki i još više van­brač­nih poro­đa­ja, itd.

Oči­gled­no je da ovaj osnov­ni uvid važi za celo­ku­pan sistem tako­zva­ne soci­jal­ne zašti­te koji se pri­me­nju­je u zapad­noj Evro­pi (od 1880-tih pa nada­lje) i u Sje­di­nje­nim Drža­va­ma (od 1930-tih): pri­nud­no vla­di­no „osi­gu­ra­nje“ za sta­re, bole­sne, povre­de na poslu, neza­po­sle­nost, siro­ma­šne, itd. U spo­ju sa još sta­ri­jim pri­nud­nim siste­mom jav­nog obra­zo­va­nja, ove insti­tu­ci­je i prak­se dopri­no­se sna­žnom napa­du na insti­tu­ci­ju poro­di­ce i lič­ne odgovornosti.

Redu­ku­je se obim i vre­men­ski hori­zont pri­vat­nog opskr­blji­va­nja tako što se lju­di oslo­ba­đa­ju od oba­ve­ze da sami sebi obez­be­de pri­ho­de, bogat­stvo, sigur­nost, sta­rost i obra­zo­va­nje za decu, i sma­nju­je se  vred­nost bra­ka, poro­di­ce, ima­nja dece i rođač­kih odno­sa. Pro­mo­vi­šu se neod­go­vor­nost, krat­ko­vi­dost, nemar­nost, bole­sti, čak i destruk­tiv­nost (loše stva­ri), a kažnja­va­ju se odgo­vor­nost, dale­ko­vi­dost, mar­lji­vost, zdra­vlje i kon­zer­va­ti­vi­zam (dobre stvari).

Poseb­no je pri­nud­ni sistem osi­gu­ra­nja sta­rih lju­di – na osno­vu koga se pen­zi­o­ne­ri (sta­ri) pot­po­ma­žu iz name­ta koji se uvo­de tre­nu­tim dono­si­o­ci­ma pri­ho­da (mla­di) – siste­mat­ski osla­bio pri­rod­nu među­ge­ne­ra­cij­sku pove­za­nost rodi­te­lja, nji­ho­vih rodi­te­lja i dece. Sta­ri više ne mora­ju da se oslo­ne na pomoć svo­je dece uko­li­ko su odva­ja­li za svo­ju sta­rost; a mla­di (s karak­te­ri­stič­no manje aku­mu­li­ra­nog bogat­stva) mora­ju da podr­ža­va­ju sta­re (s karak­te­ri­stič­no više aku­mu­li­ra­nog bogat­stva) a ne obrat­no, što je tipič­no u okvi­ru porodice.

U skla­du sa tim, ne samo da lju­di žele da ima­ju manje dece – i zai­sta, sto­pa rađa­nja se pre­po­lo­vi­la od uspo­sta­vlja­nja moder­ne poli­ti­ke soci­jal­ne zašti­te (bla­go­sta­nja) – nego se izgu­bi­lo i pošto­va­nje mla­dih pre­ma svo­jim sta­ri­ma, a svi poka­za­te­lji rastu­ra­nja i nefunk­ci­o­ni­sa­nja poro­di­ce, poput sto­pe raz­vo­da, van­brač­nih zajed­ni­ca, zlo­sta­vlja­nja dece, nasi­lja u kući, zlo­sta­vlja­nja supru­žni­ka, jed­no-rodi­telj­stva, samač­kog živo­ta, alter­na­tiv­nih sti­lo­va živo­ta i abor­tu­sa, su povećani.

Osim toga, uz soci­ja­li­za­ci­ju siste­ma zdrav­stve­ne zašti­te putem insti­tu­ci­ja poput Medi­kej­da (Medi­ca­id) i Medi­ke­ra (Medi­ca­re) i regu­la­ci­jom indu­stri­je osi­gu­ra­nja (uki­da­njem pra­va osi­gu­ra­ni­ka na nepri­sta­nak: da se sva­ki indi­vi­du­al­ni rizik može osi­gu­ra­ti, i da se dis­kri­mi­na­ci­ja vrši slo­bod­no, u skla­du sa aktu­rar­skom meto­dom, među razli­či­tim gru­pa­ma rizi­ka) mon­stru­o­zna maši­ne­ri­ja pre­ra­spo­de­le bogat­stva i pri­ho­da – na račun odgo­vor­nih poje­di­na­ca i gru­pa s malim rizi­kom a u korist neod­go­vo­nih akte­ra gru­pa viso­kog rizi­ka – sta­vlje­na je u pogon. Sub­ven­ci­o­ni­sa­nje bole­snih, nezdra­vih, hen­di­ke­pi­ra­nih pora­đa bolest, zara­zu i hen­di­ke­pi­ra­nost, sla­bi želju da se zara­di za život i vodi zdrav život. Na ovom mestu nema ničeg boljeg od citi­ra­nja ono­ga što je jed­nom rekao “mrtvi austrij­ski eko­no­mi­sta” Ludvig von Mizes:

biti bole­stan nije poja­va odvo­je­na od sve­snog hte­nja… čove­ko­va učin­ko­vi­tost nije pro­sto rezul­tat nje­go­vog fizič­kog sta­nja; ona umno­go­me zavi­si od nje­go­ve sve­sti i volje.… Destruk­ci­o­ni­stič­ki aspekt osi­gu­ra­nja nesre­će i bole­sti, ome­ta opo­ra­vak, i veo­ma često stva­ra, ili bar u sva­kom slu­ča­ju inte­zi­vi­ra i pro­du­ža­va, funk­ci­o­nal­ne pore­me­ća­je koji pra­te bole­sti ili nesre­će… Ose­ća­ti se zdra­vim nešto je pot­pu­no razli­či­to od biti zdra­vim u medi­cin­skom smi­slu… Sla­blje­njem ili pot­pu­nim uni­šte­njem volje da se bude dobro i moguć­no­sti da se radi, soci­jal­no osi­gu­ra­nje stva­ra bole­sti i nespo­sob­nost za rad; ono pro­i­zvo­di navi­ku lju­di da se žale – koja je po sebi jed­na neu­ro­za – i neu­ro­ze dru­gih vrsta… Kao soci­jal­na insti­tu­ci­ja ona lju­de pra­vi tele­sno i men­tal­no bole­snim ili u naj­ma­njem pogle­du poma­že da se bole­sti umno­že, pro­du­že i poja­ča­ju… Soci­jal­no osi­gu­ra­nje je tako stvo­ri­lo neu­ro­zu osi­gu­ra­ni­ka kao opa­snu jav­nu bolest. Uko­li­ko se takve insti­tu­ci­je pro­ši­re i razvi­ju, bolest će se širi­ti. Nika­kva refor­ma tu ne može pomo­ći. Ne može­mo osla­bi­ti ili uni­šti­ti volju za zdra­vljem a da se ne pro­i­zvo­de bolest. 5

Ovde ne želim da obja­šnja­vam eko­nom­sku besmi­sli­cu još dale­ko­se­žni­je ide­je pro­tek­ci­o­ni­stič­ke poli­ti­ke (zašti­te pla­ta Ame­ri­ka­na­ca) Bju­ke­ne­na i nje­go­vih teo­re­ti­ča­ra. Da su bili u pra­vu nji­hov argu­ment u pri­log eko­nom­ske zašti­te bi potvr­dio isprav­nost optu­žbe na račun opšte raz­me­ne i odbra­nio tezu da bi sva­ka poro­di­ca bila uspe­šni­ja uko­li­ko nika­da nebi trgo­va­la sa nekim dru­gim. Izve­sno je da u ovom slu­ča­ju niko nika­da ne bi izgu­bio posao a neza­po­sle­nost bi zbog „nepra­ved­nog“ tak­mi­če­nja bila sve­de­na na nulu.

Dru­štvo pot­pu­ne zapo­sle­no­sti ipak ne bi bilo uspe­šno i jako; ono bi se sasto­ja­lo od lju­di (poro­di­ca) koji bi, upr­kos tome što bi radi­li od jutra do sutra, bili osu­đe­ni na siro­ma­štvo i gla­do­va­nje. Bju­ke­ne­nov među­na­rod­ni pro­tek­ci­o­ni­zam, iako manje destruk­tiv­nog karak­te­ra od poli­ti­ke inter­per­so­nal­nog ili inter-regi­o­nal­nog pro­tek­ci­o­ni­zma, pro­i­zveo bi pot­pu­no isti efe­kat. To nije kon­zer­va­ti­vi­zam (kon­zer­va­tiv­ci žele da poro­di­ce budu uspe­šne i jake). To je eko­nom­ski destrukcionizam.

Ono što je do sada, u sva­kom slu­ča­ju, tre­ba­lo da posta­ne jasno jeste to da moral­no izo­pa­če­nje i kul­tur­no pro­pa­da­nje oko nas – zna­ci deci­vi­li­za­ci­je – nužno, nei­zbe­žno i naj­ve­ćim delom (ako ne i u pot­pu­no­sti) pred­sta­vlja­ju rezul­tat drža­ve bla­go­sta­nja i nje­nih naj­va­žni­jih insti­tu­ci­ja. Kla­sič­ni, kon­zer­va­tiv­ci sta­rog kova, zna­li su za ovo i žila­vo se opi­ra­li jav­nom obra­zo­va­nju i soci­jal­noj zašti­ti. Zna­li su da su se drža­ve, da bi pove­ća­le i oja­ča­le svo­ju moć, svu­gde namer­no meša­le uru­ša­va­ju­ći i konač­no uni­šta­va­ju­ći poro­di­ce, insti­tu­ci­je, slo­je­ve i hije­rar­hi­je auto­ri­te­ta koji su pred­sta­vlja­li glav­ne izdan­ke zajed­ni­ca zasno­va­nih na poro­di­ca­ma. Da bi se to izve­lo oni su zna­li da će drža­ve mora­ti da isko­ri­ste pri­rod­no bun­tov­ni­štvo mla­dih (malo­let­nih) spram auto­ri­te­ta rodi­te­lja. Oni su zna­li da su soci­ja­li­zo­va­no obra­zo­va­nje i soci­ja­li­zo­va­na odgo­vor­nost bili sred­stva za ostva­ri­va­nje ovog cilja.

Soci­jal­no obra­zo­va­nje i soci­jal­na zašti­ta obez­be­đu­ju otva­ra­nje pro­sto­ra bun­tov­noj mla­de­ži da se otrg­ne od auto­ri­te­ta rodi­te­lja (da nasta­vi da se loše pona­ša). Sta­ri kon­zer­va­tiv­ci zna­li su da će ova­kve poli­ti­ke eman­ci­po­va­ti indi­vi­duu od disci­pli­ne koju name­će poro­di­ca i zajed­nič­ki život, samo na taj način što će je drža­va pri­do­bi­ti za sebe ume­sto da je direkt­no i nepo­sred­no kontroliše.

Dalje, oni su zna­li, ili su bar naslu­ći­va­li, da će to dove­sti do sistem­ske infan­ti­li­za­ci­je dru­štva – regre­si­je, emo­ci­o­nal­ne i men­tal­ne, od nivoa odra­slih lju­di ka ado­le­scent­nom stup­nju ili stup­nju detinjstva.

Nasu­prot ovo­me, Bju­ke­ne­nov popu­li­stič­ko-pro­le­ter­ski kon­zer­va­ti­vi­zam – soci­jal-naci­o­na­li­zam – uka­zu­je na pot­pu­no nezna­nje o ovo­me. Spa­jaj­nje kul­tur­nog kon­zer­va­ti­vi­zma i eta­ti­za­ma bla­go­sta­nja je nemo­gu­će, i sto­ga, eko­nom­ska besmi­sli­ca. Eta­ti­zam bla­go­sta­nja – soci­jal­na zašti­ta u bilo kom pogle­du, obli­ku ili for­mi – pora­đa moral­no i kul­tur­no pro­pa­da­nje i dege­ne­ra­ci­ju. Sto­ga, uko­li­ko je neko zai­sta zabri­nut za ame­rič­ko moral­no pro­pa­da­nje i želi da uspo­sta­vi nor­mal­nost u dru­štvu i kul­tu­ri, mora se pro­ti­vi­ti svim aspek­ti­ma moder­ne soci­jal­ne drža­ve bla­go­sta­nja. Povra­tak na nor­mal­nost zahte­va ne manje od pot­pu­ne eli­mi­na­ci­je sada­šnjeg siste­ma soci­jal­ne zašti­te: osi­gu­ra­nja neza­po­sle­nih, soci­jal­ne zašti­te, Medi­ke­ra, Medi­kej­da, jav­nog obra­zo­va­nja, itd. – i tako pot­pu­no ras­pu­šta­nje i dekon­struk­ci­ju sada­šnjeg držav­nog apa­ra­ta i vla­di­ne moći. Uko­li­ko se želi ikad uspo­sta­vi­ti nor­mal­nost, vla­di­ni fon­do­vi i nje­na moć mora­ju se sma­nji­ti ili čak pasti ispod devet­na­e­sto­ve­kov­nih nivoa. Sto­ga pra­vi kon­zer­va­tiv­ci mora­ju biti tvr­do­kor­ni liber­ta­ri­jan­ci (anti­e­ta­ti­sti). Bju­ke­ne­nov kon­zer­va­ti­vi­zam je pogre­šan: on želi povra­tak tra­di­ci­o­nal­nom mora­lu ali u isto vre­me zago­va­ra oču­va­nje istih onih insti­tu­ci­ja koje su odgo­vor­ne za destruk­ci­ju tra­di­ci­o­nal­nog morala.

Naj­no­vi­ji kon­zer­va­tiv­ci, tako, poseb­no oni koji su milje­ni­ci medi­ja, nisu kon­zer­va­tiv­ci već soci­ja­li­sti – bilo inter­na­ci­o­na­li­stič­ke vrste (novi i neo­kon­zer­va­tiv­ni eta­ti­sti bla­go­sta­nja-rat­nog sta­nja i glo­bal­ne soci­jal­de­mo­kra­te) bilo naci­o­na­li­stič­ke vrste (Bju­ke­ne­no­vi popu­li­sti). Izvor­ni kon­zer­va­tiv­ci mora­ju biti pro­tiv jed­nih dru­gih. Da bi uspo­sta­vi­li soci­jal­ne i kul­tur­ne nor­me, pra­vi kon­zer­va­tiv­ci mogu biti samo radi­kal­ni liber­ta­ri­jan­ci, i mora­ju zahte­va­ti uni­šte­nje – kako moral­nog tako i eko­nom­skog pore­me­ća­ja – celo­kup­ne struk­tu­re inter­ven­ci­o­ni­stič­ke države.


Hans-Her­man Hope (Hans-Her­mann Hop­pe) je pro­fe­sor eko­no­mi­je na Uni­ver­zi­te­tu Neva­da, Las Vegas. Ovaj esej je zasno­van na pogla­vlju nje­go­ve knji­ge Demo­kra­ti­ja, božan­stvo koje je izne­ve­ri­lo (vide­ti pri­kaz ove knji­ge u rubri­ci poli­tič­ka misao Kata­lak­si­je) koje je izlo­že­no u govor­nom obli­ku 1996. godi­ne. Tekst u engle­skoj ver­zi­ji se može naći na sle­de­ćoj inter­net adre­si: www.mises.org. Pre­vod: Alek­san­dar Novaković


  1. O savre­me­nom ame­rič­kom kon­zer­va­ti­vi­zmu poseb­no vide­ti sle­de­će knji­ge: Paul Gott­fri­ed, The Con­ser­va­ti­ve Move­ment, rev. ed. (New York: Twa­yne Publis­hers, 1993); Geor­ge H. Nash, The Con­ser­va­ti­ve Intel­lec­tu­al Move­ment in Ame­ri­ca (New York: Basic Books, 1976) Justin Rai­mon­do, Rec­la­i­ming the Ame­ri­can Right: The Lost Lega­cy of the Con­ser­va­ti­ve Move­ment (Bur­lin­ga­me, Calif.: Cen­ter for Liber­ta­ri­an Stu­di­es, 1993); pogle­da­ti dalje poglav. 11[]
  2. Two Che­ers for Capi­ta­lism, New York: Basic Books, 1978, p.119 []
  3. Samu­el T. Fran­cis, "From Hou­se­hold to Nati­on: The Mid­dle Ame­ri­can popu­lism of Pat Buc­ha­nan," Chro­nic­les (March 1996): 12–16; vide­ti tako­đe, idem, Bea­u­ti­ful Losers: Essa­ys on the Fai­lu­re of Ame­ri­can Con­ser­va­tism (Colum­bia: Uni­ver­si­ty of Mis­so­u­ri Press, 1993); idem, Revo­lu­ti­on from the Mid­dle (Rale­igh, N.C.: Mid­dle Ame­ri­can Press, 1997) []
  4. Ludwig von Mises, Human Acti­on: A Tre­a­ti­se on Eco­no­mics, Scholar's Edi­ti­on (Auburn, Ala.: Ludwig von Mises Insti­tu­te, 1998), p. 67. “Vla­dar i demo­krat­ska veći­na”, piše Mizes, “su opi­je­ni vla­šću. Oni mora­ju nevolj­no pri­zna­ti da su subjek­ti zako­na pri­ro­de. Ali oni odba­cu­ju i sam pojam eko­nom­ske zako­ni­to­sti. Nisu li oni vrhov­ni zako­no­dav­ci? Nema­ju li oni moć da uni­šte sva­kog pro­tiv­ni­ka? Ni jedan gospo­dar rata nije spre­man da pri­zna bilo kakva ogra­ni­če­nja osim onih koje mu name­će moć­ni­ja oru­ža­na sila. Ser­vil­na piska­ra­la su uvek sprem­na da pod­sti­ču ova­kvu ugod­nost izla­žu­ći odgo­va­ra­ju­će dok­tri­ne. Oni nazi­va­ju svo­je name­šte­ne pret­po­stav­ke „isto­rij­skom eko­no­mi­jom“[]
  5. Ludwig von Mises, Soci­a­lism: An Eco­no­mic and Soci­o­lo­gi­cal Ana­lysis (Indi­a­na­po­lis, md.: Liber­ty Fund, 1981), pp. 43 1–32[]