Pinoče — o poreklu jednog tabua

Poje­di­ni lju­di sa "Kata­lak­si­je" su bili žesto­ko napa­da­ni zbog pozi­tiv­nog sta­va pre­ma gene­ra­lu Pino­čeu, nje­go­voj ulo­zi u spre­ča­va­nju komu­ni­sta da pre­u­zmu vlast u Čileu, i nada­sve nje­go­vim eko­nom­skim refor­ma­ma. Čak se, naža­lost, i nekim libe­ral­no misle­ćim lju­di­ma uči­ni­lo da u tim kri­ti­ka­ma ima nečeg oprav­da­nog, i da su libe­ra­li­zam i pozi­ti­van vre­do­sni stav o jed­noj takvoj dik­ta­tu­ri nespo­ji­vi. Ipak, ja ću sada poka­za­ti zašto mislim da je takvo rezo­no­va­nje pogre­šno, i zašto u sebi nosi dubo­ku logič­ku kon­tra­dik­ci­ju, i zapra­vo u kraj­njem pred­sta­vlja kapi­tu­la­ci­ju inte­lek­tu­al­nog pošte­nja i logi­ke pred jed­nim ide­o­lo­škim tabu­om levi­ce. Neki libe­ra­li pone­kad (po)veruju da su i oni oba­ve­zni da poštu­ju levi­čar­ske ido­lo­ške tabue, ume­sto da sle­de sop­stve­ne prin­ci­pe i same činjenice.

U jed­nom svom sko­ra­šnjem inter­vjuu, nedav­no pre­mi­nu­li ame­rič­ki libe­ral­ni eko­no­mi­sta i nobe­lo­vac Mil­ton Frid­man, koji je (sku­pa s dru­gim nobe­lov­cem Bju­ke­ne­nom) tako­đe bio pred­met žesto­kih napa­da zbog svo­je podr­ške Pino­čeu i nje­go­vim refor­ma­ma, i čak gosto­va­nja u Čileu nepo­sred­no posle voj­nog uda­ra 1973, pri­me­tio je da niko od nje­go­vih kri­ti­ča­ra ne pri­go­va­ra što je više puta gosto­vao i držao pre­da­va­nja iz eko­no­mi­je u komu­ni­stič­koj Kini, jed­nom mno­go tota­li­tar­ni­jem reži­mu od čileanskog:

"…u smi­slu poli­tič­kog svr­sta­va­nja, kao što shva­ta­te, naj­ve­ći deo inte­lek­tu­al­ne zajed­ni­ce, inte­lek­tu­al­na eli­ta, bila je na stra­ni Aljen­dea, a ne Pino­čea. I u izve­snom smi­slu, oni su mene doži­vlja­va­li kao izdaj­ni­ka, zato što sam bio spre­man da govo­rim u Čileu. Moram da kažem da je to sja­jan pri­mer dvo­stru­kih stan­dar­da, zato što sam ja pro­veo odre­đe­no vre­me i u Jugo­sla­vi­ji, koja je bila komu­ni­stič­ka zemlja. Kasni­je sam držao seri­je pre­da­va­nja u Kini. Kad sam se vra­tio iz komu­ni­stič­ke Kine, napi­sao sam pismo novi­na­ma Stan­ford Dai­ly u kome sam rekao: "To je čud­no. Držao sam pot­pu­no ista pre­da­va­nja u Kini kao i u Čileu. Bilo je mno­go demon­stra­ci­ja pro­tiv mene zbog onog što sam rekao u Čileu. Ali, niko nije dao ni jed­nu pri­med­bu pro­tiv onog što sam rekao u Kini. Kako je to mogu­će? "

Impli­ka­ci­ja ovo­ga je pot­pu­no jasna. Hala­bu­ka na "neo­li­be­ra­le" koji podr­ža­va­ju Pino­čea nije moti­vi­sa­na iskre­nim zgra­ža­va­njem nad "krše­njem ljud­skih pra­va", već jed­no­stra­nim levi­čar­skim resan­ti­ma­nom pre­ma "desni­ci", koji je vrlo selek­ti­van u pri­me­ni svo­je ide­o­lo­gi­je ljud­skih pra­va. Kad voj­na hun­ta krši ljud­ska pra­va to je geno­cid, kad isto čini anti­a­me­rič­ki komu­ni­stič­ki režim, to je onda nji­ho­vo "unu­tra­šnje pita­nje" ili u boljem slu­ča­ju "ispra­van isto­rij­ski izbor, uz stra­vič­nu cenu". Drža­nje govo­ra u Čileu je zlo­čin, a drža­nje govo­ra u Kini nor­mal­na stvar. Danas i levi­ča­ri i desni­ča­ri (sva­ko iz svo­jih razlo­ga) hva­le eko­nom­ske refor­me u Kini i kine­sko pri­vred­no čudo. Ipak, isti oni "huma­ni­sti" koji toli­ko lamen­ti­ra­ju nad zlo­de­li­ma čile­an­ske hun­te koja je u gra­đan­skom ratu pobi­la izme­đu 1500 i 2000 civi­la, nema­ju nika­kav pro­blem sa reži­mom koji je izga­zio ten­ko­vi­ma hilja­de svo­jih gra­đa­na, mir­nih stu­de­na­ta koji su pro­te­sto­va­li tra­že­ći uvo­đe­nje poli­tič­kih slo­bo­da u zemlji. Isti lju­di koji nika­ko ne mogu da se dovolj­no nacmi­zdre i nazgra­ža­va­ju nad "nevi­nim žrtva­ma dik­ta­tu­re" u Čileu i bez­o­se­ćaj­no­šću neo­li­be­ra­la koji su to podr­ža­va­li (ili češće "podr­ža­va­li"), sami peva­ju, sa pot­pu­nom i mno­go gorom bez­o­se­ćaj­no­šću, pra­ve ode kine­skim komu­ni­sti­ma koji su izga­zi­li sop­stve­nu mla­dost ten­ko­vi­ma, i koji ubi­ja­ju, hap­se i pro­go­ne poli­tič­ke pro­tiv­ni­ke sa mno­go većom suro­vo­šću i obu­hva­tom od Pino­če­o­ve hun­te. I uop­šte ne zame­ra­ju ni "neo­li­be­ra­li­ma" kad hva­le kine­sko okre­ta­nje trži­štu i poste­pe­no napu­šta­nje komu­ni­zma kao izraz dubin­ske vred­no­sne pro­me­ne ori­jen­ta­ci­je tog režima.

To nije ništa novo. Komu­ni­sti, soci­ja­li­sti i mno­ge dru­ge levi­čar­ske frak­ci­je su odu­vek bile jako selek­tiv­ne u osu­di rđa­vih reži­ma. Faši­zam kao "desni­čar­ska" ide­o­lo­gi­ja je za njih bio zlo po sebi i čak nje­go­va inkar­na­ci­ja, dok je komu­ni­zam bio sjaj­na stvar, samo bla­go zlo­u­po­tre­blje­na. Gulag i Aušvic nisu bili sim­bo­lič­ki izjed­na­če­ni, a "suza ukra­jin­skog dete­ta pod Sta­lji­nom nije (bila) jed­na­ka suzi jevrej­skog dete­ta u var­šav­skom getu" kako se izvo­leo izra­zi­ti jedan doma­ći "anti­fa­ši­stič­ki" isto­ri­čar. Zato vero­vat­no i smrt kine­skog stu­den­ta pod guse­ni­ca­ma komu­ni­stič­kih ten­ko­va nema istu sim­bo­lič­ku teži­nu kao smrt nekog komu­ni­stič­kog sim­pa­ti­ze­ra koga ubi­je Pino­če­o­va taj­na poli­ci­ja. Prva smrt je oprav­da­na jer je za pra­vu stvar, dok je dru­ga loša jer oni ubi­ja­ju "nas".

Zbog sve­ga toga je vrlo tužno i depre­siv­no kad se hala­bu­ci na neo­li­be­ral­ne hva­li­o­ce Pino­čea, bez obzi­ra da li je reč o Frid­ma­nu, Bju­ke­ne­nu, ili kod nas, nekim lju­di­ma s "Kata­lak­si­je", pri­dru­že i neki libe­ra­li; lju­di koji veru­ju u slo­bod­na trži­šta, vla­da­vi­nu pra­va i slo­bo­du poje­din­ca, i gadlji­vi su na poli­tič­ku tor­tu­ru i represiju.

Da se razu­me­mo, vred­no­sna osu­da Pino­če­o­vog reži­ma sa sta­no­vi­šta libe­ra­li­zma je načel­no mogu­ća, a upra­vo na osno­vu činje­ni­ce da je tu bila reč o poli­tič­ki opre­siv­nom reži­mu koji je pro­ga­njao i ubi­jao poli­tič­ke pro­tiv­ni­ke (kao što je načel­no mogu­ća i vred­no­sna podr­ška tom reži­mu na osno­vu činje­ni­ce da je spa­sio zemlju od komu­ni­zma i uveo trži­šne refor­me koje su pru­ži­le enorm­nu korist i bla­go­sta­nje sta­nov­ni­štvu). Sva­ko za sebe tre­ba da izvr­ši izbor. U sva­kom slu­ča­ju, režim koji krši pra­va poje­din­ca, zatva­ra i pro­go­ni poli­tič­ke pro­tiv­ni­ke može, barem po jed­nom legi­tim­nom tuma­če­nju libe­ral­nih prin­ci­pa, biti ozna­čen kao vred­no­sno nepri­hva­tljiv. I libe­ral koji tako misli mir­ne duše može reći: pri­va­ti­za­ci­ja i dere­gu­la­ci­ja pri­vre­de koji su vodi­li rastu bogat­sva dru­štva, za mene nisu razlog da podr­žim neki režim, uko­li­ko on zatva­ra i ubi­ja poli­tič­ke pro­tiv­ni­ke. Reći ću da su eko­nom­ske poli­ti­ke tog reži­ma bile isprav­ne, ali ću ga u celi­ni osu­di­ti, i sva­ki pozi­ti­van vred­no­sni stav o tom reži­mu sma­tra­ću izra­zom desni­čar­skog ekstre­mi­zma i krše­njem soci­jal­nih tabua. So far so good, što bi rekli Amerikanci.

Ali, zapa­zi­te dalju kom­pli­ka­ci­ju. Taj isti libe­ral (s pra­vom iz moje vizu­re, bar do izve­sne mere!) hva­li kine­ske komu­ni­ste i daje neskri­ve­nu pozi­tiv­nu vred­no­snu oce­nu kine­skog reži­ma, zato što ovaj libe­ra­li­zu­je svo­ju pri­vre­du i u osno­vi pri­me­nju­je eko­nom­ske recep­te iz Pino­če­o­vog Čilea! I sma­tra Den­gov režim vrlo napred­nim i "moder­ni­zu­ju­ćim" u odno­su na Maov, uop­šte ne tra­že­ći tabu­i­za­ci­ju pozi­tiv­nog vred­no­snog sta­va o tom reži­mu. Šta­vi­še, danas je opšte mesto, sko­ro izraz neka­kve poli­tič­ke korekt­no­sti, da se iska­že pozi­tiv­no mišlje­nje o sjaj­nim uspe­si­ma kine­ske tran­zi­ci­je i mudro­sti kine­skih ruko­vo­di­la­ca koji su odba­ci­li komu­ni­zam i cen­tral­no pla­ni­ra­nje i uklju­či­li se u glo­bal­na trži­šta (ili koji "mudro upra­vlja­ju tim pro­ce­som", ako se "pali­te" na Sti­gli­co­va obja­šnje­nja). Kine­ska "uspe­šna pri­ča" nasu­prot ruskom i nekim dru­gim istoč­no­e­vrop­skim kra­ho­vi­ma – to je zva­nič­ni refren kako libe­ra­la tako i soci­ja­li­sta. Kad bi danas neki poli­tič­ki lite­ra­ta sa desni­ce kojim slu­ča­jem rekao: "o, da, sva­ka­ko, komu­ni­sti su se pro­me­ni­li, pri­čaj­te mi malo o tome! Koli­ko i vuk svo­ju ćud! Deng i nje­go­vi nasled­ni­ci su mno­go 'bolji' od Maoa, što se reči­to vidi iz onog što su ura­di­li na Tje­nan­me­nu", bio bi hor­ski pro­gla­šen ekstre­mi­stom i ide­o­lo­škim zelo­tom koji ne vidi oči­gled­nu stvar­nost. Kada hor­de levi­čar­skih lite­ra­ta, među­tim, sa pod­jed­na­kim sle­pi­lom i apso­lut­nom sek­ta­škom mržnjom, apso­lu­ti­zu­ju pro­gon komu­ni­sta kao sušti­nu Pino­če­o­vog reži­ma, i odbi­ja­ju da vide dra­ma­tič­ne pozi­tiv­ne pro­me­ne koje su Čile izvu­kle iz hao­sa i siro­ma­štva Aljen­de­o­vog vre­me­na, onda to je za (neke) libe­ra­le Sve­to pismo! Pa neće­mo valj­da "ima­ti pozi­ti­van stav" pre­ma takvom dik­ta­tor­skom reži­mu i političaru!

Ali, ako su dosled­ni, upra­vo libe­ra­li bi prvi mora­li da tra­že ili tabu­i­za­ci­ju pri­če o kine­skim uspe­si­ma, ili pak deta­bu­i­za­ci­ju pri­če o "čile­an­skom čudu"! Pino­če je vodio gra­đan­ski rat pro­tiv levi­čar­skih odmet­ni­ka i nije se libio da hap­si i likvi­di­ra i nji­ho­ve podr­ža­va­o­ce i sim­pa­ti­ze­re koji nisu direkt­no okr­va­vi­li ruke. Kine­ski komu­ni­sti nisu ganja­li tero­ri­ste i ogra­ni­čen broj nji­ho­vih poli­tič­kih jata­ka, nego izve­li ten­ko­ve i nji­ma izga­zi­li golo­ru­ku decu.

Jedi­no što se može evi­den­ti­ra­ti kao nesum­nji­va razli­ka u ova dva slu­ča­ja ne ide baš u korist kine­skih komu­ni­sta – a ta razli­ka jeste izve­snost da je Pino­če zemlju izvu­kao iz hao­sa i komu­ni­stič­kog tero­ra, za razli­ku od neja­sne situ­a­ci­je koju smo ima­li u Kini, gde su komun­si­tič­ke vođe samo tvr­di­le da spre­ča­va­ju haos guše­njem stu­dent­ske pobu­ne. Kako je iro­nič­no to da su levi­ča­ri jako veli­ku pažnju poklo­ni­li samo­o­prav­da­va­nju kine­skih komu­ni­sta za Tje­nan­men pre­ko pri­če o spre­ča­va­nju anar­hi­je, a tako malo oprav­da­va­nju Pino­če­o­ve vla­de da je izvu­kla zemlju iz hao­sa koji je posto­jao. Pino­če­o­va vla­da je uvek za njih bila samo "dik­ta­tu­ra", bez obzi­ra na to što je Čile dubo­ko bio zabra­zdio u beza­ko­nje, pljač­ku, pro­gon slo­bod­nih medi­ja i para­voj­no šika­ni­ra­nje poli­tič­kih pro­tiv­ni­ka još pod Aljen­de­om, i pre­tio da direkt­no posta­ne dik­ta­tu­ra kuban­skog tipa. I što je voj­ska rea­go­va­la na poziv par­la­men­ta, koji je evi­den­ti­rao 76 teških krše­nja Usta­va od stra­ne pred­sed­ni­ka Aljen­dea (koji nije krio da mu je uvo­đe­nje komu­ni­zma cilj!).

Levi­ča­ri narav­no neće biti sklo­ni da pozi­tiv­no gle­da­ju na posle­di­ce Tje­nan­me­na zbog nji­ho­vih širih eko­nom­skih i poli­tič­kih efe­ka­ta, već zbog puke činje­ni­ce "otpo­ra Ame­ri­ci". Oni ose­ća­ju da Kina danas neza­dr­ži­vo kli­zi u glo­bal­ni kapi­ta­li­zam, i mno­gi među nji­ma na Zapa­du već žesto­ko optu­žu­ju kine­ske komu­ni­ste za izda­ju levih ide­ja, korup­ci­ju, divlji kapi­ta­li­zam i pove­ća­nje soci­jal­nih razli­ka. Oni su bla­go­na­klo­ni pre­ma Den­go­voj reak­ci­ji na Tje­nan­me­nu, zbog toga što sma­tra­ju da je pobu­nu stu­de­na­ta orga­ni­zo­va­la CIA, i gaže­nje stu­de­na­ta vide kao anti­a­me­rič­ki akt, te samim tim i kao nešto pozi­tiv­no, ili barem tolerabilno.

Nije mi name­ra da name­ćem mora­li­stič­ku para­dig­mu, već pot­pu­no suprot­no od toga – da prag­mat­ski posma­tram stva­ri. Pri­tvor­na melo­dra­ma­ti­ka poli­tič­kih lite­ra­ta jed­na­ko je odur­na kad dola­zi sa levi­ce i sa desni­ce. Jedan srp­ski pro­fe­sor filo­zo­fi­je je svo­je­vre­me­no ova­ko obja­snio sud­bi­nu stu­de­na­ta na Tje­nan­me­nu: "Oni su se igra­li isto­ri­je. Ko se hva­ta za točak isto­ri­je, mora da bude spre­man da će ga taj točak možda pre­ga­zi­ti.". Zani­mlji­vo dalje pita­nje gla­si – a da se nisu možda i Pino­če­o­vi pro­tiv­ni­ci u Čileu "hva­ta­li za točak isto­ri­je" koji ih je na kra­ju pre­ga­zio? Gde je ta sup­til­na moral­na razli­ka? Da odmah dodam – u istoj logič­koj stu­pi­ci bi se našao i neki desni­čar­ski lite­ra­ta koji bi osuo palj­bu na "gaže­nje dece ten­ko­vi­ma" kao razlog za osu­du gros­so modo kine­skog reži­ma, a u Pino­če­o­vom slu­ča­ju govo­rio o deli­kat­nom izbo­ru izme­đu dva zla i spre­ča­va­nju komu­ni­stič­ke infiltracije.

I tu je, možda neo­če­ki­va­no, pozi­ci­ja libe­ra­la koji osu­đu­je samo Pino­čea naj­pa­ra­dok­sal­ni­ja i naj­sla­bi­ja. Orto­dok­sni komu­ni­sta koji se ne oba­zi­re na žrtve sta­lji­ni­zma jer veru­je da su one nužne zarad spa­se­nja sve­ta ima više moral­nog i inte­lek­tu­al­nog inte­gri­te­ta od libe­ra­la koji kašti­gu­je dru­ge libe­ra­le zbog podr­ške Pino­čeu. Taj komu­ni­sta samo gre­ši pro­tiv činje­ni­ca; on ne zna, tj ne vidi, da komu­ni­stič­ka sred­stva nužno vode u kata­stro­fu a ne "jed­na­koj slo­bo­di za sve". Ali, on nije inte­lek­tu­al­no korum­pi­ran, poput libe­ra­la koji se poni­zno i ritu­al­no sti­di zbog onog što je ura­dio Pino­če, a ne pita svo­je opo­nen­te koji hva­le Den­go­vu Kinu (i samog sebe na kra­ju, koji radi isto!): bra­ćo šta ćemo s Tje­nan­me­nom? Komu­ni­sta koji ima dupli stan­dard za dva reži­ma je dosle­dan svo­joj logi­ci, iako ne i inte­lek­tu­al­nom pošte­nju; nje­gov kva­zi-tri­bal­ni poli­tič­ki cre­do kaže da je dobro kad mi ubi­ja­mo njih a zlo kad oni ubi­ja­ju nas. Ali, libe­ral mora da bude uni­ver­za­li­sta. Ako je nje­gov teo­rij­ski prin­cip da poli­tič­ki loš režim ne može ima­ti pozi­ti­van uku­pan vred­no­sni pred­znak, onda to mora da važi uvek i svu­da. Osu­da Pino­čea uz hva­lje­nje Den­ga je poseb­no tužan pri­mer ne samo kog­ni­tiv­nog i teo­rij­skog fija­ska, već i samo­po­ni­šta­va­ju­ćeg ras­pa­da inte­le­tu­al­nog samo­po­što­va­nja i inte­gir­te­ta, u poku­ša­ju da se umi­li pro­tiv­ni­ku. I da ne bude zabu­ne – ovo ne zna­či poziv da se zau­zme una­pred bilo kakav, pa ni pozi­ti­van vred­no­sni stav pre­ma Pino­čeu, već samo poziv da se ne zau­zi­ma una­pred nega­ti­van stav iz pukog razlo­ga kon­for­mi­stič­ke samo­cen­zu­re, tj. da bi se ako­mo­di­ra­lo vla­da­ju­ćim levi­čar­skim ide­o­lo­škim tabuima.

Pri­sta­nak nekih libe­ra­la na tabu Pino­če, tužno je sve­do­čan­stvo inte­lek­tu­al­nog i moral­nog kuka­vič­lu­ka, i poka­zu­je u novom obli­ku sta­ru isti­nu Ejn Rend da je kapi­ta­li­zam ret­ko imao dostoj­ne bra­ni­te­lje sa inte­gri­te­tom, i da će ta činje­ni­ca biti uzrok nje­go­vog nestan­ka, ako do nje­ga ikad dođe. To je težnja da se bude u main­stre­a­mu u lošem smi­slu te reči, da se zau­zme jef­ti­na i lagod­na pozi­ci­ja, i zapra­vo izbeg­ne odgo­vor­nost za drža­nje sop­stve­nih prin­ci­pa. Nije vero­van­to dale­ko dan kada će se desi­ti ono što je danas samo deli­mič­no na delu, da se mno­gi libe­ra­li, poput bri­tan­skog vođe "kon­zer­va­ti­va­ca" Dej­vi­da Kame­ro­na ogra­de od Mar­ga­ret Tačer ili Ronal­da Rega­na kao "desni­čar­skih ekstre­mi­sta". Dosled­nost i inte­gri­tet košta­ju, u popu­lar­no­sti, kle­ve­ta­no­sti, namer­nom nera­zu­me­va­nju – košta­ju soci­jal­no, poli­tič­ki, vrlo često i finan­sij­ski, košta­ju u popre­kim pogle­di­ma pri­ja­te­lja ili rodi­te­lja. Mno­gi lju­di nisu spo­sob­ni da nose krst inte­lek­tu­al­nog inte­gir­te­ta na svo­jim leđi­ma! Ko se još seća šta je Hajek napi­sao u pred­go­vo­ru "Puta u rop­stvo"? — " Znam da će ova knji­ga uvre­di­ti mno­ge moje pri­ja­te­lje, ali ja nemam izbo­ra ". Edmun­du Ber­ku je celo­kup­na nje­go­va vigov­ska par­ti­ja okre­nu­la leđa zbog "Raz­mi­šlja­nja o revo­lu­ci­ji u Fran­cu­skoj" i on je znao una­pred da će se to desi­ti. Leše­ku Bal­ce­ro­vi­ču su govo­ri­li da je lud počet­kom 90-ih godi­na, a Mart Laru u Esto­ni­ji da "hoće da hoda po vodi", kad su uvo­di­li radi­kal­ne trži­šne refor­me koje su revo­lu­ci­o­ni­sa­le nji­ho­ve zemlje nabo­lje, a danas ih sla­ve kao hero­je tran­zi­ci­je! Sku­pa je pone­kad cena inte­gri­te­ta i spo­ro, a nekad i nedo­sti­žno, opšte pri­zna­nje, ali je to jedi­ni mogu­ći put uspe­ha u razvo­ju i šire­nju isprav­nih ide­ja, kao i u nji­ho­vom prak­tič­nom spro­vo­đe­nju. Lju­di koji jed­nim okom uvek gle­da­ju na reak­ci­je pri­ja­te­lja, rođa­ka, pro­tiv­ni­ka, jav­nog mne­nja na ono što će reći, ura­di­ti ili napi­sa­ti, nikad ništa ne posti­žu. Ko nema stra­sti za dosled­nost i čvr­sti­nu ube­đe­nja, taj nema ni kon­cep­tu­al­nog rigo­ra ni teo­rij­ske ima­gi­na­ci­je za veli­ka dostig­nu­ća. On ne ostva­ru­je mno­go, i ne poštu­ju ga ni pro­tiv­ni­ci ni istomišljenici.

Ja još nisam upo­znao, ni lič­no ni kroz lite­ra­tu­ru, nijed­nog libe­ra­la koji bi imao neki pose­ban moral­ni pro­blem da hva­li kine­ske refor­me i čak napred­nost Den­ga u odno­su na Maoa. I ne mogu da kažem da to sma­tram moral­no i inte­lek­tu­al­no pro­ble­ma­tič­nim. Ali, ne mogu onda ni sma­tra­ti da je pro­blem kad se neko u dono­še­nju vred­no­snog suda o Pino­če­o­vom Čileu ne oba­zi­re na kola­te­ral­no stra­da­nje nje­go­vih poli­tič­kih pro­tiv­ni­ka! Deng je izga­zio decu na Tje­nan­me­nu i nje­go­vi nasled­ni­ci hap­se sva­kod­nev­no pro­tiv­ni­ke, i tero­ri­šu budi­ste na Tibe­tu! Kao što je Pino­če ubi­jao i pro­ga­njao komu­ni­ste! Zašto onda tabu Pino­če, a ne i tabu Deng? Ako libe­ra­li tre­ba da oče­ku­ju da ih pro­tiv­ni­ci poštu­ju, onda mora­ju prvo da sami poštu­ju sop­stve­ne prin­ci­pe. Kon­for­mi­zam može biti soci­jal­na vrli­na u nekim situ­a­ci­ja­ma, ali je inte­lek­tu­al­ni kon­for­mi­zam, i pored pri­vre­me­nog izbe­ga­va­nja nepri­jat­no­sti i suko­ba, zapra­vo naj­si­gur­ni­ji recept za inte­lek­tu­al­ni poraz.

Zato se u ovom slu­ča­ju jedi­no može para­fra­zi­ra­ti reče­ni­ca pozna­tog mark­si­sitč­kog filo­zo­fa: Ko je iza­brao da ćuti o Tje­nan­me­nu, neka ćuti i o Pinočeu!

Ivan Jan­ko­vić