Demokratija kao deo problema a ne rešenja

 

Knji­ga Fari­da Zaka­ri­je Buduć­nost slo­bo­de – Neli­be­ral­na demo­kra­ti­ja kod kuće i u sve­tu pred­sta­vlja neo­bi­čan pre­vo­di­lač­ki rezul­tat u našoj kul­tu­ri. U zemlji u kojoj vas sa sva­ke poli­ce sa knji­ga­ma iz poli­tič­ke misli u svim boljim knji­ža­ra­ma vre­ba po pet knji­ga Maj­kla Mura, deset Noa­ma Čom­skog, i još dese­tak raz­nih naslo­va tipa "Sulu­di ame­rič­ki krsta­ši" ili mno­štvo izda­nja s ter­mi­nom glo­ba­li­za­ci­ja u naslo­vu, a žesto­kom anti­glo­ba­li­stič­kom pro­pa­gan­dom unu­tar kori­ca, pre­vod rada jed­nog ame­rič­kog kon­zer­va­tiv­nog libe­ra­la pred­sta­vlja zai­sta neku vrstu sreć­nog incidenta.

Odmah tre­ba reći — ovo je jed­na poli­tič­ki neko­rekt­na knji­ga. I to u dvo­stru­kom smi­slu reči. Naj­pre iz naše per­spek­ti­ve — ona je kao pre­vod kraj­nje neti­pič­na za izda­vač­ku prak­su u zemlji u kojoj je pre­ve­de­no na dese­ti­ne naslo­va raz­nih levi­čar­skih publi­ci­sta i soci­o­lo­ga, ali reci­mo vrlo malo kla­sič­nih dela libe­ra­li­zma, poseb­no eko­nom­skog. Tako­đe, to je knji­ga koja je o Ame­ri­ci kri­tič­na na jedan način koji je vrlo ret­ko prak­ti­ko­van, ako ne i sasvim nepo­znat, u ovda­šnjoj kulturi.

Dru­go, ova je knji­ga kraj­nje poli­tič­ki neko­rekt­na i iz per­spek­ti­ve same zapad­ne i ame­rič­ke kul­tu­re. Ona pred­sta­vlja napad na naj­ve­ću sve­tu kra­vu poli­tič­ke korekt­no­sti Zapa­da — demo­kra­ti­ju. Knji­ga je razlo­žan, smi­ren, ali logič­ki i činje­nič­ki nemi­lo­sr­dan podu­hvat raz­dva­ja­nja dve temelj­ne vred­no­sti zapad­ne civi­li­za­ci­je, ustav­nog libe­ra­li­zma i demo­kra­ti­je. Ona doka­zu­je da ustav­ni libe­ra­li­zam pred­sta­vlja temelj­ni oslo­nac napret­ka, slo­bo­de i civi­li­za­ci­je na Zapa­du u pro­te­klim veko­vi­ma, a demo­kra­ti­ja pret­nju po slo­bo­du, i izvor rasta drža­ve i poli­tič­ke moći nad živo­ti­ma lju­di. Dodat­no, reč je o knji­zi Ame­ri­kan­ca indij­sko-musli­man­skog pore­kla sa vrlo viso­kim polo­ža­jem u ana­li­ti­čar­skom esta­bli­šmen­tu ame­rič­ke spolj­ne poli­ti­ke, što nje­go­vim eksper­ti­za­ma daje pose­ban zna­čaj i vero­vat­no širu publi­ku i inte­re­so­va­nje u sve­tu. Tim više ako zna­mo da je autor svo­je­vre­me­no bio naj­mla­đi ured­nik časo­pi­sa Fore­ign Affa­irs i čovek za koga kažu da će vero­vat­no biti prvi musli­man koji će sti­ći do polo­ža­ja ame­rič­kog držav­nog sekretara.

U prvom pogla­vlju knji­ge, naslo­vlje­nom "Krat­ka isto­ri­ja slo­bo­de", Zaka­ri­ja posta­vlja osnov­ni teo­rij­ski okvir za dalje ana­li­ze. On poka­zu­je da je demo­kra­ti­ja vrlo pozni pro­i­zvod evrop­ske civi­li­za­ci­je. Ona se razvi­ja tokom dru­ge polo­vi­ne XIX i u XX veku, kada su osnov­ne teko­vi­ne ustav­nog libe­ra­li­zma već bile utvr­đe­ne pod monar­hi­stič­kim ili čak auto­krat­skim reži­mi­ma – slo­bo­da poje­din­ca, ver­ska tole­ran­ci­ja, slo­bod­no trži­šte i trgo­vi­na. Veći­na reži­ma tog vre­me­na, uklju­ču­ju­ći i naj­na­pred­ni­ji, bri­tan­sku monar­hi­ju, samo su ogra­ni­če­no demo­krat­ski. Opšte pra­vo gla­sa još nigde nije na sna­zi jer poli­tič­ke pred­stav­ni­ke bira neznat­na manji­na puno­let­nih gra­đa­na, a obim delo­va­nja vla­sti je vrlo ogra­ni­čen. Libe­ral­ne par­ti­je su svu­da u Evro­pi anti­de­mo­krat­ske, libe­ral­ni vigov­ci u Bri­ta­ni­ji, libe­ra­li u Nemač­koj, i dru­gi. Prvi koji uvo­di opšte pra­vo gla­sa za odra­sle muškar­ce je kan­ce­lar Bizmark, koji time želi da osla­bi uti­caj libe­ra­la koji se osla­nja­ju na urba­no sta­nov­ni­štvo, daju­ći pra­vo gla­sa širo­kim masa­ma koje će po nje­go­vom mišlje­nju uvek gla­sa­ti za monar­hi­ste i naci­o­na­li­ste. Tako je i bilo — pod nje­go­vom vla­šću dola­zi do kon­so­li­da­ci­je koa­li­ci­je izme­đu monar­hi­je i sin­di­kal­nog pokre­ta. Na isti način, pro­ši­re­nje opšteg pra­va gla­sa u Engle­skoj ukla­nja sa sce­ne vigov­ce, a biv­šu libe­ral­nu stran­ku pre­tva­ra u radi­kal­no soci­ja­li­stič­ku Labu­ri­stič­ku par­ti­ju, dok na dru­goj stra­ni osta­ju monar­hi­stič­ki i eta­ti­stič­ki kon­zer­va­tiv­ci. Svu­da u Evro­pi šire­nje demo­kra­ti­je na sli­čan način vodi naj­pre poti­ski­va­nju libe­ral­nih stra­na­ka, a onda, u dru­gom kora­ku, šire­nju držav­nog upli­va na eko­no­mi­ju i dru­štvo, te u kraj­njem naci­o­na­li­zmu, jača­nju mili­ta­ri­zma i rat­noj pret­nji. Kako se demo­kra­ti­ja širi­la, ume­re­ni libe­ral­ni pro­gram indi­vi­du­la­nih pra­va, eko­no­mi­je slo­bod­nog trži­šta i ustav­no­sti sah­nuo je pred uni­šta­va­ju­ćom pri­vlač­no­šću komu­ni­zma, reli­gi­je i naci­o­na­li­zma (Zaka­ri­ja, str.57).

Osnov­na Zaka­ri­ji­na poen­ta koja izgle­da toli­ko samo­o­či­gled­no dok se čita nje­go­va knji­ga jeste: libe­ral­ni kon­sti­tu­ci­o­na­li­zam je svu­da bio pot­ko­pan ili uni­šten od stra­ne demo­kra­ti­je. Čak i u Ame­ri­ci, koja je saču­va­la naj­vi­še od izvor­nog libe­ral­nog uče­nja i prak­se nji­ho­vih ota­ca ute­me­lji­va­ča iz XVIII veka, demo­kra­ti­ja je u ogrom­noj meri dege­ne­ri­sa­la poli­tič­ki pore­dak u XX veku, dovo­de­ći u pita­nje osnov­ne prin­ci­pe nji­ho­vog Usta­va i Dekla­ra­ci­je neza­vi­sno­sti. Zaka­ri­ja poka­zu­je da je upr­kos raši­re­nim pre­dra­su­da­ma o ame­rič­kom siste­mu kao navod­nom oli­če­nju demo­kra­ti­je, to zapra­vo, u nje­go­vom izvor­nom obli­ku, bio jedan pri­lič­no nede­mo­krat­ski sistem, koji je kroz isto­ri­ju bio ono­li­ko uspe­šan koli­ko je odr­ža­vao ogra­ni­če­nja neo­bu­zad­nim demo­krat­skim ten­den­ci­ja­ma. Dakle, bio je napre­dan ne zahva­lju­ju­ći svo­jim demo­krat­skim ele­men­ti­ma nego upr­kos nji­ma. Reci­mo, ame­rič­ki pred­sed­nik se bira indi­rekt­no, nje­ga ime­nu­ju elek­to­ri iz sva­ke od drža­va i mogu­će je da kan­di­dat sa više gla­so­va ne bude iza­bran na polo­žaj (kao što se neko­li­ko puta, a posled­nji put 2000., zai­sta i desi­lo). Tako­đe, ame­rič­ki Senat je oli­če­nje anti­de­mo­krat­ske prak­se par excel­len­ce. Ne samo da su dubo­ko do u XX vek sena­to­ri biva­li ima­no­va­ni od pred­stav­nič­kih domo­va drža­va a ne bira­ni direkt­no kao danas, već i sva­ka drža­va, bez obzi­ra na broj sta­nov­ni­ka, i danas ima po dva sena­to­ra. Mno­go­ljud­na Kali­for­ni­ja ima isti udeo u senat­skom pred­stav­ni­štvu kao i male­ni Dela­ver. Sena­to­ri mogu da blo­ki­ra­ju bilo kakvu većin­sku odlu­ku koju bio doneo Kon­gres, pred­stav­nič­ki dom. Ame­rič­ki Ustav je prak­tič­no nemo­gu­će pro­me­ni­ti, jer pored dvo­tre­ćin­skih veći­na u oba doma, sva­ku pro­me­nu mora da odo­bri tri četvr­ti­ne drža­va. Tako­đe, ame­rič­ki Vrhov­ni sud, koji je vrlo moć­na insti­tu­ci­ja, sači­nja­va­ju deve­to­ro doži­vot­no posta­vlje­nih lju­di koje ne bira narod.

Po Zaka­ri­ji­nom mišlje­nju, sumrak ame­rič­kog siste­ma zapo­čeo je 60-ih godi­na XX veka, u isto vre­me kada poči­nje da se širi veli­ki dalas demo­kra­ti­za­ci­je ame­rič­kog poli­tič­kog živo­ta. Tada je zapo­če­la veli­ka kam­pa­nja "bor­be pro­tiv siro­ma­štva", neslu­će­nog šire­nja budžet­skih pro­gra­ma i osla­nja­nja na poli­ti­ku kao sred­stvo reša­va­nja svih pro­ble­ma u dru­štvu. Ali, to nije done­lo sta­bil­nost i pro­gres, već rast držav­ne potro­šnje, jača­nje uti­ca­ja lobi­ja, korup­ci­ju, sma­nje­nje trans­pa­rent­no­sti poli­tič­kog siste­ma i opštu apa­ti­ju i neza­do­volj­stvo gra­đa­na samim siste­mom. Zaka­ri­ji­na dija­gno­za je bru­tal­no jed­no­stav­na: uzrok tome nisu nika­kve defor­ma­ci­je niti sla­bo­sti u prak­ti­ko­va­nju demo­kra­ti­je već sama nje­na pri­ro­da. I u tom dome­nu nje­go­va ana­li­za se u veli­koj meri pokla­pa sa nala­zi­ma teo­ri­je jav­nog izbo­ra, koju pred­vo­di nobe­lo­vac Džejms Bju­ke­nen sa Uni­ver­zi­te­ta Džordž Mej­son u Vir­dži­ni­ji i dru­gi pred­stav­ni­ci vir­dži­nij­ske ško­le. Šire­nje dome­na jav­nog odlu­či­va­nja ne vodi do popra­vlja­nja "trži­šnih gre­ša­ka" i zašti­te "jav­nog inte­re­sa", već do buja­nja biro­kra­ti­je, sma­nje­nja slo­bo­de, pove­ća­nja kon­tro­le poli­ti­ča­ra i biro­kra­ta nad ljud­skim živo­ti­ma. Šire­nje demo­kra­ti­je i jači uti­caj masa na poli­ti­ku pot­ko­pa­va­ju a ne oja­ča­va­ju ustav­ni libe­ra­li­zam u Ame­ri­ci. Kako Bju­ke­nen sli­ko­vi­to kaže, reč je "demo­kra­ti­ji pušte­noj s lan­ca" koja ata­ku­je na slo­bo­du poje­din­ca. Zaka­ri­ji­na knji­ga je dalje razvi­ja­nje i doku­men­to­va­nje ove teo­ri­je o demo­kra­ti­ji kao opa­snoj zver­ki koja je pušte­na s lanca.

Broj­nim pri­me­ri­ma Zaka­ri­ja poka­zu­je loš uti­caj demo­kra­ti­je na kon­sti­tu­ci­o­nal­ne slo­bo­de Ame­ri­ka­na­ca. Razne demo­krat­ske refor­me, kao što su direkt­no bira­nje sena­to­ra, jav­nost sed­ni­ca kon­gre­snih tela, uve­re­nje da sve pod­le­že "demo­krat­skoj kon­tro­li", dove­li su do opa­da­nja efi­ka­sno­sti vla­de i rasta opor­tu­ni­zma među poli­ti­ča­ri­ma i eli­ta­ma. Sena­to­ri više nisu koč­ni­ca i pro­tiv­te­ža narod­noj vla­sti, već još jedan od nje­nih obli­ka, direkt­no iza­bra­ni zva­nič­ni­ci koji mora­ju da vode kam­pa­nje, udva­ra­ju se masa­ma, i kao i svi dru­gi, stal­no gle­da­ju u anke­te jav­nog mne­nja. Jav­nost sed­ni­ca pove­ća­va pri­ti­sak na lju­de u pred­stav­nič­kim teli­ma koji paze da se gla­sa­njem za odre­đe­ne zako­ne ne zame­re svo­jim kon­sti­tu­en­ca­ma ili ono­me što je tre­nut­no popu­lar­no u jav­no­sti, čak i kada to gla­sa­nje intim­no sma­tra­ju isprav­nim. Demo­kra­ti­za­ci­ja poli­tič­kog živo­ta je uni­šti­la poli­tič­ke par­ti­je kao insti­tu­ci­je i namet­nu­la kon­cep­ci­ju poli­tič­kog živo­ta kao pija­ce. Poli­ti­čar posta­je agent za lobi­ra­nje finan­sij­skih inte­re­sa i lobi­ja koji će podu­pre­ti nje­go­vu kam­pa­nju a čije će inte­re­se on šti­ti­ti kad bude iza­bran u Vašing­ton. Da li će dobi­ti podr­šku par­ti­je ne zavi­si od toga koli­ko ga član­stva podr­ža­va, niti da li ga podr­ža­va vođ­stvo stran­ke, već koli­ko sna­žnu inten­ziv­nu manji­nu je uspeo da oku­pi oko sebe. Zaka­ri­ja navo­di podat­ke o enorm­nom rastu bro­ja lobi­ja i raz­nih dru­gih gru­pa za pri­ti­sak u Vašing­to­nu koje opse­da­ju zako­no­dav­ce i uti­ču ne samo na poli­ti­ku već i na rast držav­nih izda­ta­ka i rasi­pa­nja resur­sa. Od far­me­ra, pre­ko indu­strij­skih lobi­ja, raz­nih sin­di­ka­ta, pro­fe­si­o­nal­nih udru­že­nja, svi su se sja­ti­li u Vašing­ton da zahte­va­ju pri­vi­le­gi­je, odno­sno pare od fede­ral­ne vla­de za razne svo­je pro­gra­me. I u stal­noj su među­sob­noj koa­li­ci­ji koja spre­ča­va vla­du da uki­ne bilo koji zna­čaj­ni­ji pro­gram. Broj­ni su i dobro pozna­ti pri­me­ri delo­va­nja lobi­ja, jedan od legen­dar­nih su pro­i­zvo­đa­či kiki­ri­ki­ja koji stal­no dobi­ja­ju sub­ven­ci­je iako su vrlo uspe­šni i na trži­štu. Zaka­ri­ja navo­di još apsurd­ni­ju pri­ču iz kon­gre­sne arhi­ve, pro­i­zvo­đa­če vune. Oni su ima­li eksklu­ziv­ni ugo­vor sa vla­dom za pro­i­zvod­nju tka­ni­na za voj­ne svr­he. 1956 godi­ne ta tka­ni­na je zahva­lju­ju­ći razvo­ju sin­te­tič­kih vla­ka­na izba­če­na sa stra­te­ških rezer­vi. Ipak, upr­kos tome što više nisu bili potreb­ni voj­sci, pro­i­zvo­đa­či vune su nasta­vi­li da dobi­ja­ju sub­ven­ci­je još 30 godi­na pošto je nestao razlog za nji­ho­vo uvo­đe­nje (!). Kon­gres je pod pri­ti­skom uki­nuo te sub­ven­ci­je 1993 godi­ne, ali su one već godi­nu dana kasni­je pono­vo vra­će­ne! Što je naj­go­re, zaklju­ču­je on, ovo nisu nika­kve defor­ma­ci­je demo­kra­ti­je već izraz same nje­ne sušti­ne. "Žele­li su glas naro­da, sada neka slu­ša­ju lobi­je, jer je to zapra­vo glas naroda".

Kada ova­kav odnos ima pre­ma posle­di­ca­ma demo­kra­ti­je u Ame­ri­ci nije neo­če­ki­va­no da Zaka­ri­ja još nepo­volj­ni­je gle­da na dome­te demo­krat­skog ekspe­ri­me­ta drug­de u sve­tu. U vrlo pro­sve­tlju­ju­ćoj i zani­mlji­voj ana­li­zi on poka­zu­je uni­ver­zal­ni obra­zac poko­pa­va­nja libe­ra­li­zma putem demo­kra­ti­je na raz­nim svet­skim meri­di­ja­ni­ma, od Latin­ske Ame­ri­ke, pre­ko Afri­ke do Indi­je. Poseb­no je dra­go­cen nje­gov opis situ­a­ci­je u nje­go­voj rod­noj Indi­ji (Zaka­ri­ja je nai­me odra­stao u Bom­ba­ju). Posle povla­če­nja Bri­ta­na­ca, novim indij­skim vla­sti­ma je osta­vlje­na pro­fe­si­o­nal­na i kva­li­fi­ko­va­na držav­na upra­va, neza­vi­sno sud­stvo i solid­na poli­tič­ka kul­tu­ra eli­ta. Pra­vo gla­sa je bilo vrlo ogra­ni­če­no i rezer­vi­sa­no za pri­pad­ni­ke viših indij­skih kasti. Kon­gre­sna par­ti­ja koja je suve­re­no vla­da­la pod Nehru­om od 1947–1962 pošto­va­la je demo­krat­ske pro­ce­du­re, bila pod­vrg­nu­ta svim kon­sti­tu­ci­o­nal­nim pra­vi­li­ma igre, sa slo­bod­nom štam­pom i neza­vi­snim sud­stvom. Kako se birač­ko pra­vo širi­lo a demo­kra­ti­ja uzi­ma­la maha i među nižim slo­je­vi­ma, sve ove teko­vi­ne bri­tan­ske vla­da­vi­ne su biva­le poste­pe­no pot­ko­pa­va­ne: korup­ci­ja se poče­la širi­ti svim nivo­i­ma vla­sti, sudi­je više nisu bile neza­vi­sne već su u sve većoj meri zavi­si­le od popu­li­stič­kih poli­ti­ča­ra, već od Indi­re Gan­di vla­da je poče­la da spro­vo­di čitav niz neza­ko­ni­tih i anti­li­be­ral­nih refor­mi, poput naci­o­na­li­za­ci­je bana­ka i pre­du­ze­ća, poja­vi­le su se nove poli­tič­ke par­ti­je sa izra­zi­to popu­li­stič­kim pro­gra­mi­ma koji su odgo­va­ra­li nji­ho­voj pro­ši­re­noj "bazi", što je uklju­či­va­lo šire­nje redi­stri­bu­ci­je i naci­o­na­li­stič­ke mržnje. Broj­ne naci­o­nal­ne zajed­ni­ce (Hin­du­si, Musli­ma­ni, Siki i dru­gi) koji su pod bri­tan­skom upra­vom i u prvim dece­ni­ja­ma neza­vi­sno­sti žive­li u slo­zi i slo­bod­noj mul­ti­kul­tr­noj raz­me­ni, posta­li su u poto­njem peri­o­du žrtva agre­siv­nih naci­o­na­li­stič­kih dema­go­ga. Naj­bo­lji pri­mer je Zaka­ri­jin Bom­baj koji su tamo­šnje naci­o­na­li­stič­ke vla­sti pre­i­me­no­va­le u Mum­baj (navod­no tra­di­ci­o­nal­no hin­du­sko ime za taj grad), da bi eli­mi­ni­sa­le uti­caj "tuđi­na­ca". Sve su to sli­ko­vi­ti pri­me­ri kako je šire­nje demo­kra­ti­je dik­ti­ra­lo napu­šta­nje kon­sti­tu­ci­o­na­li­zma, libe­ral­nih poli­ti­ka i tole­ran­ci­je a okre­ta­nje jača­nju drža­ve, korup­ci­ji i agre­siv­nom nacionalizmu.

Pored pri­me­ra pot­ko­pa­va­nja libe­ra­li­zma demo­kra­ti­jom, Zaka­ri­ja nudi i dru­ge pri­me­re koji anta­go­ni­zam ovih dva­ju filo­zo­fi­ja, ili barem odsu­stvo nužne logič­ke i sistem­ske veze među nji­ma, doka­zu­ju sa dru­ge stra­ne, nai­me pri­me­ri­ma libe­ral­nih i kon­sti­tu­ci­onl­nih reži­ma koji nisu demo­krat­ski. Čile, pod Pino­če­om, Južna Kore­ja, Hong Kong, Sin­ga­pur, Bahre­in, sve su to često navo­đe­ni pri­me­ri u osno­vi dobro ure­đe­nih, sta­bil­nih i eko­nom­ski pro­pe­ri­tet­nih reži­ma bez demo­kra­ti­je i slo­bod­nih izbo­ra. Ali, oni su ima­li sve ele­men­te kon­sti­tu­ci­o­nal­nog libe­ra­li­zma, poput slo­bod­ne trgo­vi­ne, pošto­va­nja ugo­vo­ra, vla­da­vi­ne pra­va itd., što je omo­gu­ći­lo rast pri­vre­de i gra­đan­skog dru­štva koje je poste­pe­no vrši­lo pri­ti­ske u prav­cu demo­kra­ti­za­ci­je. Sve te vla­de su pre ili kasni­je biva­le pri­nu­đe­ne na poli­tič­ke ustup­ke, i u kraj­njem, na uvo­đe­nje demo­kra­ti­je. Obrat­no, zemlje post­ko­lo­ni­jal­ne Afri­ke koje su uvo­di­le demo­kra­ti­ju bez vla­da­vi­ne pra­va i slo­bod­nog trži­šta, vrlo brzo i lako su se dege­ne­ri­sa­le u soci­ja­li­stič­ke diktature.

Zaključ­ci koje bi ame­rič­ki i dru­gi kre­a­to­ri spolj­nih poli­ti­ka tre­ba­lo po Zaka­ri­ji da ima­ju u vidu jeste da vrlo često dog­mat­sko insi­sti­ra­nje na demo­kra­ti­ji i slo­bod­nim izbo­ri­ma kao kri­te­ri­ju­mi­ma tran­zi­ci­je ka kon­sti­tu­ci­o­nal­nom libe­ra­li­zmu neće done­ti ništa dobro. On u tom kon­tek­stu kao para­dig­mat­ski uzi­ma slu­čaj arap­skog sve­ta, u kome uglav­nom vla­da­ju opre­siv­ne auto­krat­ske vla­de, naj­če­šće i monar­hij­ske (što je poseb­na pro­vo­ka­ci­ja zapad­noj demo­krat­skoj i ega­li­tar­noj poli­tič­koj korekt­no­sti) koje kon­tro­li­šu dru­štvo, vrše opre­si­ju štam­pe, drže poli­tič­ke zatvo­re­ni­ke, spro­vo­de vrlo sum­nji­ve, polu­na­me­šte­ne izbo­re, ili ih uop­šte ne spro­vo­de itd. Među­tim, pro­blem je što alter­na­ti­va auto­kra­ta­ma tipa Muba­rak u Egip­tu, ili pro­sve­će­nim apso­lu­ti­sti­ma poput kra­lja Abdu­la­ha u Jor­da­nu, nije libe­ral­na i kon­sti­tu­ci­on­li­stič­ka opo­zi­ci­ja koja tra­ži slo­bo­du i demo­kra­ti­ju, već mrač­ni isla­mi­stič­ki i naci­o­na­li­stič­ki pokre­ti čiji pri­pad­ni­ci obo­ža­va­ju Osa­mu Bin Lade­na i sma­tra­ju Ame­ri­ku, Zapad i Izra­el nepri­ja­te­lji­ma koje tre­ba uni­šti­ti. Oni će, kako Zaka­ri­ja pri­me­ću­je, rado doći na vlast putem slo­bod­nih izbo­ra, a onda uve­sti teo­krat­sku dik­ta­tu­ru mno­go goru, opre­siv­ni­ju i tota­li­tar­ni­ju od bilo čega što sada posto­ji u arap­skom sve­tu. Oni se drže sta­rog jako­bink­sog pra­vi­la demo­kra­ti­je: "jedan čovek jedan glas, jedan­put". Zbog sve­ga toga, mno­go veći nagla­sak po Zaka­ri­ji tre­ba sta­vi­ti na izgrad­nju vla­da­vi­ne pra­va i slo­bod­ne trži­šne pri­vre­de, a onda u nekom razum­nom roku od 5 ili 10 godi­na, oče­ki­va­ti da će se po ana­lo­gi­ji sa razvo­jem u dru­gim delo­vi­ma sve­ta eko­nom­ski libe­ra­li­zam i kon­sti­tu­ci­o­na­li­zam upot­pu­ni­ti i nekom vrstom poli­tič­kog liberalizma.

Knji­ga Fari­da Zaja­ri­je zavre­đu­je zna­čaj­nu pažnji i zbog činje­ni­ce da zajed­no sa demo­kra­ti­jom, na nišan uzi­ma i neke dru­ge, danas vrlo popu­lar­ne para­dig­me koji­ma se obja­šnja­va savre­me­ni svet. Naj­pre, siro­ma­štvo kao navod­ni uzrok teo­ri­zma. Evo kako ovaj biser poli­tič­ke korekt­no­sti vidi Zaka­ri­ja: Na goto­vo sva­kom sastan­ku ili semi­na­ru o tero­ri­zmu što ih orga­ni­zu­ju istra­ži­vač­ki insti­tu­ti i uni­ver­zi­te­ti nakon 11. sep­tem­bra 2001, kad neko zaže­li da zazvu­či dubo­ko­mi­sle­no i ozbilj­no, odme­re­nim tonom kaže: "Mora­mo se bori­ti ne samo pro­tiv tero­ri­zma, već i pro­tiv kore­na tero­ri­zma". Ovu plit­ko­um­nost nei­zbe­žno pra­ti suge­sti­ja za uvo­đe­nje novog Mar­ša­lo­vog pla­na kojim bi se isko­re­ni­la beda u musli­man­skom svetu"…Ali, pro­blem sa ovom dija­gno­zom je u tome što ona ona pre­vi­đa jed­nu neu­god­nu činje­ni­cu: tero­ri­stič­ku mre­žu Al Kai­de ne čine siro­ma­šni i opljač­ka­ni (str. 126).

Po nje­mu je islam­ski teo­ri­zam moder­ni feno­men, a nje­go­vi pro­ta­go­ni­sti moder­ni poli­tič­ki delat­ni­ci koji kori­ste tero­ri­stič­ka sred­stva: Bin Laden je poto­mak jed­ne od naj­bo­ga­ti­jih sau­dij­skih poror­di­ca čije se bogat­stvo pro­ce­nju­je na 5 mili­jar­di dola­ra, u mla­do­sti pot­pu­ni bez­bo­žnik i seku­la­ri­sta. Nje­gov zame­nik, Ajman al Zava­hi­ri, dola­zi iz naj­vi­ših kru­go­va egi­pat­skog dru­štva; otac mu je bio pozna­ti pro­fe­sor na kair­skom uni­ver­zi­te­tu, deda čuve­ni imam, a stric prvi sekre­tar arap­ske lige. Sam Zava­hi­ri je bio vrhun­ski neu­ro­hi­rurg u "pret­hod­nom živo­tu". Glav­ni nju­ror­ški aten­ta­tor Moha­med Ata dola­zi iz ume­re­ne seku­lar­ne poro­di­ce; nje­gov otac je advo­kat, jed­na sestra je lekar, a dru­ga pro­fe­sor. On sam je stu­di­rao na Zapa­du u Ham­bur­gu, teh­nič­ke nau­ke. Čak i ekstre­mi­sti na nižim nivo­i­ma pose­du­ju zna­čaj­no obra­zo­va­nje. Zaka­ri­ja pod­se­ća na činje­ni­cu da su jezgro tali­ban­skog pokre­ta čini­li stu­den­ti iz ver­skih ško­la-medre­sa u Paki­sta­nu ("Tali­ban" na jezi­ku Paštu­na zna­či stu­dent), a da su veći­na regru­ta Hama­sa i Islam­skog dži­ha­da u Pale­sti­ni stu­den­ti jeru­sa­lim­skog uni­ver­zi­te­ta. Na taj način posta­je jasno da je tzv islam­ski teo­ri­zam moder­ni poli­tič­ki feno­men koji nema nika­kve veze sa siro­ma­štvom. U pro­tiv­nom, tero­ri­zam bi tre­ba­lo oče­ki­va­ti mno­go pre u pod­sa­har­skoj Afri­ci koja je mno­go siro­ma­šni­ja od arap­skog sve­ta, poseb­no od zema­lja kao što su Sau­dij­ska Ara­bi­ja i Egipat.

Dru­gi, dosta nezgo­dan zaklju­čak koji odav­de po Zaka­ri­ji sle­di jeste da arap­ski svet nije nika­kav izu­ze­tak u odno­su na Zapad, da se on nala­zi samo neko­li­ko kora­ka dalje od izgrad­nje insti­tu­ci­ja libe­ral­nog kon­sti­tu­ci­o­na­li­zma, ali da ne ide nika­kvim poseb­nim civi­li­za­cij­skim putem, kako bi hte­li moder­ni pro­ro­ci "suko­ba civi­li­za­ci­ja" na samom Zapadu.

Ima još jed­na već kon­ven­ci­o­nal­na mudrost našeg doba koja je efekt­no opo­vrg­nu­ta u Zaka­ri­ji­noj knji­zi, a to je teo­ri­ja po kojoj kul­tu­ra pre­sud­no uti­če na moguć­nost odre­đe­nih zema­lja da razvi­ju libe­ral­nu demo­kra­ti­ju, odno­sno sistem kon­sti­tu­ci­o­nal­nog libe­ra­li­zma. On uka­zu­je da je to dosta sta­ra i uti­caj­na dok­tri­na koju je eta­bli­rao i popu­la­ri­zo­vao Maks Veber kroz svo­je uče­nje o pro­te­stant­skom duhu i eti­ci rada kao odlu­ču­ju­ćim ele­men­ti­ma za razvoj kapi­ta­li­zma u Engle­skoj. Zaka­ri­ja poka­zu­je koli­ko je ovaj način mišlje­nja zapra­vo pro­ble­ma­ti­čan: kato­lič­ka Južna Evro­pa posled­njih dece­ni­ja brže napre­du­je od sever­ne, pro­te­stant­ske, a možda naj­ka­to­lič­ki­ja zemlja na sve­tu Irska, u ovom tre­nut­ku je naj­br­že rastu­ća eko­no­mi­ja u Evro­pi, dale­ko sna­žni­ja od bri­tan­ske ili nemač­ke. Na dru­goj stra­ni, eko­nom­ski neu­speh latin­ske Ame­ri­ke je često obja­šnja­van kul­tur­nim razlo­zi­ma i nemo­guć­no­šću da se zapad­ni libe­ral­ni model tamo pre­sli­ka. No, Čile je vrlo razvi­je­na trži­šna pri­vre­da i sta­bil­na demo­krat­ska drža­va, koju mno­gi nazi­va­ju Švaj­car­skom u Andi­ma. Po dohot­ku per capi­ta bli­ska je Austri­ji ili Bel­gi­ji. Kako za Čile ne važe kul­tur­ni hedi­ke­pi koji navod­no spre­ča­va­ju Vene­cu­e­lu, Boli­vi­ju ili Bra­zil da posta­nu libe­ral­ne drža­ve? Vrhu­nac ekpla­na­tor­ne nemo­ći kul­tu­ro­lo­ške teze Zaka­ri­ja vidi u nje­nom odno­su pre­ma Istoč­noj Azi­ji. Još je Maks Veber tvr­dio da budi­sti nikad neće moći da razvi­ju kapi­ta­li­zam zbog svo­je tra­di­ci­o­nal­ne kon­tem­pla­tiv­ne i pasi­vi­stič­ke život­ne filo­zo­fi­je i eti­ke. Jedan engle­ski puto­pi­sac je 15 godi­na pre počet­ka veli­kog pri­vred­nog buma u Japa­nu kra­jem XIX veka, Japan­ce opi­si­vao kao naj­ne­pre­du­zi­mlji­vi­ji narod na sve­tu, nespo­so­ban da ikad pri­hva­ti kapi­ta­li­zam. Posle ove prve faze, kad su Azi­ja­ti poče­li da eko­nom­ski sna­žno napre­du­ju, zapad­ni teo­re­ti­ča­ri su i za ovo pro­na­šli obja­šnje­nje u nji­ho­voj kul­tu­ri — tra­ga­ju­ći za nekim ekvi­va­len­tom pro­te­stan­ske eti­ke rada. Pa su ga pro­na­la­zi­li u tra­di­ci­o­nal­noj japan­skoj eti­ci ili duhu kong­fu­či­ja­ni­zma. Iste one kul­tur­ne obra­sce koje su do juče tre­ti­ra­li kao glav­nu smet­nju pri­hva­ta­nju kapi­ta­li­zma sada su pro­gla­si­li za glav­ni uzrok nje­go­vog pri­hva­ta­nja. A kada je Azi­ja zapa­la u eko­nom­sku kri­zu kra­jem 90-ih godi­na pro­šlog veka, opet je obja­šnje­nje za to nađe­no u kul­tu­ri: tra­di­ci­o­nal­nom nepo­ti­zmu, kla­nov­skim i poro­dič­nim veza­ma kao karak­te­ri­sti­ka­ma tog pod­ne­blja. U sve­mu dakle, samo ne u uti­ca­ju poli­tič­kih i eko­nom­skih insti­tu­ci­ja na pona­ša­nje lju­di. Posto­ji mit o tome da su Indu­si ili Kine­zi izvan­red­ni pre­du­zet­ni­ci. Ipak ove dve zemlje su stra­šno naza­do­va­le u XX veku, i napre­du­ju sna­žno tek posled­nju dece­ni­ju i po, ali to samo zna­či da su nji­ho­ve jav­ne poli­ti­ke u tom peri­o­du posta­le sagla­sne sa eko­nom­skim rastom, i da kul­tu­ra neće spre­či­ti lju­de da se raci­o­nal­no pona­ša­ju uko­li­ko ima­ju prav­ne i eko­nom­ske pod­sti­ca­je da se raci­o­nal­no pona­ša­ju. Zaka­ri­ja citi­ra jed­nog indij­skog posla­ni­ka koji je svo­je­vrem­no pre­mi­je­ru Indi­ri Gan­di posta­vio pita­nje: "Zašto Indu­si izgle­da eko­nom­ski napre­du­ju pod sva­kom vla­dom u sve­tu, osim pod svo­jom sop­stve­nom"? To je važi­lo za peri­od sna­žne cen­tra­li­za­ci­je i tren­da ka soci­ja­li­zmu u samoj Indi­ji. Danas Indu­si sna­žno napre­du­ju i pod sop­stve­nom vla­dom, ali to nije pro­dukt nji­ho­ve kul­tu­re, već pamet­ni­jih poli­ti­ka nji­ho­ve vla­de, zaklju­ču­je Zakarija.

Na kra­ju valja pri­me­ti­ti da Zaka­ri­ja zaslu­žu­je epi­tet kon­zer­va­tiv­nog misli­o­ca (u evrop­skom smi­slu reči) pre­vas­hod­no po tome što svo­ju kri­ti­ku demo­kra­ti­je ne ogra­ni­ča­va samo na poli­tič­ku sfe­ru. Nje­mu jed­na­ko sme­ta neo­gra­ni­če­na demo­kra­ti­ja slo­bod­nog trži­šta, raz­mah ber­zan­skog i finan­sij­skog kapi­ta­li­zma i bez­lič­nost trži­šnih sila. Čovek poje­di­nac pre­sta­je da bude pro­i­zvo­đač neke robe, usta­lje­ne, tra­di­ci­o­nal­ne insti­tu­ci­je pro­fe­si­o­nal­ne soli­dar­no­sti pro­pa­da­ju i sve ide na trži­šte. U Zaka­ri­ji­noj knji­zi može­mo naći frag­men­te kon­zer­va­tiv­ne odboj­no­sti pre­ma nekon­tro­li­sa­nom indi­vi­du­a­li­zmu moder­ne libe­ral­ne ere. Mimo toga, u neko­li­ko pasa­ža pri­me­ću­je­mo čak i eho levi­čar­ske kri­ti­ke dere­gu­la­ci­je trži­šta koja nije vodi­la samo kori­sti­ma od poja­ča­ne kon­ku­ren­ci­je i rasta, već i većim fluk­tu­a­ci­ja­ma pro­i­zvod­nje i nesta­bil­no­sti eko­no­mi­je (211–213).

Ipak, domi­nant­na vizu­ra knji­ge je oštro izni­jan­si­ran kla­sič­ni libe­ra­li­zam, razvi­jen i izra­žen u jezi­ku poli­tič­ke teo­ri­je. To joj omo­gu­ća­va da bude posta­vlje­na na prin­ci­pi­jel­ne teme­lje, a da isto­vre­me­no nije pri­nu­đe­na da se bavi tema­ma eko­nom­skog libe­ra­li­zma i kon­tro­ver­za­ma na nižim nivo­i­ma apstrak­ci­je, poput eko­lo­gi­je, uti­ca­ja drža­ve na eko­no­mi­ju, pra­va manji­na itd. Za sva­kog ko je navik­nut da libe­ra­li­zam razu­me­va mimo i neza­vi­sno od demo­kra­ti­je ova knji­ga će biti vre­dan korak una­pred u arti­ku­li­sa­nju i pre­ci­zi­ra­nju teo­ri­je o diver­gen­ci­ji ta dva prin­ci­pa. Za one koji nisu u sta­nju da raz­gra­ni­če libe­ral­no od demo­krat­skog, knji­ga će pred­sta­vlja­ti veli­ko razo­ča­re­nje, ali isto­vre­me­no – u čemu je nje­na veli­ka vred­nost – i svo­je­vr­sni otre­žnju­ju­ći uda­rac. pred­sta­vlja neo­bi­čan pre­vo­di­lač­ki rezul­tat u našoj kul­tu­ri. U zemlji u kojoj vas sa sva­ke poli­ce sa knji­ga­ma iz poli­tič­ke misli u svim boljim knji­ža­ra­ma vre­ba po pet knji­ga Maj­kla Mura, deset Noa­ma Čom­skog, i još dese­tak raz­nih naslo­va tipa "Sulu­di ame­rič­ki krsta­ši" ili mno­štvo izda­nja s ter­mi­nom glo­ba­li­za­ci­ja u naslo­vu, a žesto­kom anti­glo­ba­li­stič­kom pro­pa­gan­dom unu­tar kori­ca, pre­vod rada jed­nog ame­rič­kog kon­zer­va­tiv­nog libe­ra­la pred­sta­vlja zai­sta neku vrstu sreć­nog incidenta.

Ivan Jan­ko­vić