Kandahar i nije tako daleko: odgovor na prilog ''Zablude o zaštiti konkurencije''

Suno­vrat

Pri­log IJ‑a pod naslo­vom "Zablu­de o zašti­ti kon­ku­ren­ci­je" pred­sta­vlja tipi­čan sred­nje­ve­kov­ni tekst: veo­ma čvr­sta vero­va­nja, reli­gi­o­zna neto­le­ran­ci­ja, zapa­nju­ju­će nezna­nje i neo­ba­zi­ra­nje na stvar­nost. Iskre­no mi je žao što je Eko­no­mist maga­zin počeo da obja­vlju­je ova­kve tekstove 

U Eko­no­mist maga­zi­nu (bro­je­vi 180. i 181.) obja­vljen je pri­log gospo­di­na Iva­na Jan­ko­vi­ća (u daljem tek­stu pri­log IJ‑a) pod naslo­vom "Zablu­de o zašti­ti kon­ku­ren­ci­je". Pri­log IJ‑a pred­sta­vlja, izme­đu osta­log, i komen­tar pre­dlo­ga Anti­mo­no­pol­skog zako­na koji je sači­nio CLDS.

Cilj ovog tek­sta je da poka­že da je pri­log IJ‑a ire­le­van­tan sa sta­no­vi­šta pra­ve pole­mi­ke. Pre­ma tome, ovaj tekst nije pole­mi­ka, budu­ći da ele­men­tar­ni pred­u­slo­vi (potreb­ni uslo­vi) za pra­vu pole­mi­ku nisu ispu­nje­ni. Prvi potre­ban uslov za to je da obe stra­ne ras­po­la­žu pri­bli­žno jed­na­kim zna­njem. Dru­gi potre­ban uslov da se obe stra­ne bave činje­ni­ca­ma. Tre­ći pred­u­slov je da obe stra­ne zna­ju šta hoće da postig­nu pole­mi­kom. Raz­mo­tri­mo šta nam ana­li­za pri­lo­ga IJ‑a kazu­je o ispu­nje­no­sti nave­de­nih uslo­va. Što se prvog potreb­nog uslo­va (zna­nja) tiče, već i povr­šno čita­nje pri­lo­ga IJ‑a poka­zu­je da od pra­ve polemike

Na pri­mer, "..zabra­na spo­ra­zu­ma koji­ma se ogra­ni­ča­va kon­ku­ren­ci­ja, zabra­na zlo­u­po­tre­be domi­nant­nog polo­ža­ja i kon­tro­la inte­gra­ci­ja. Ovo su sve pri­me­ne tra­di­ci­o­nal­nih kon­ce­pa­ta ame­rič­kog anti­trust­nog zako­no­dav­stva, čiji su desti­mu­li­šu­ći efek­ti po ame­rič­ku eko­no­mi­ju dobro pozna­ti.". Ovim povo­dom, neko­li­ko stva­ri. Prvo, ame­rič­ko anti­mo­no­pol­sko zako­no­dav­stvo ne pozna­je, niti je ika­da pozna­va­lo, kon­cep­ci­ju domi­nant­nog polo­ža­ja, pa time ne pozna­je ni zlo­u­po­tre­bu domi­nant­nog polo­ža­ja. A to je činje­ni­ca koju zna­ju i povr­šni pozna­va­o­ci obla­sti anti­mo­no­pol­ske poli­ti­ke. Takvim pozna­va­o­ci­ma bi, pored toga, odmah bilo jasno da je Zakon rađen pre­ma pre­po­zna­tlji­vom evrop­skom mode­lu, odno­sno zako­no­dav­stvu Evrop­ske zajed­ni­ce, a ne pre­ma ame­rič­kim stan­dar­di­ma. Pored evrop­ske struk­tu­re, i način imple­men­ta­ci­je ovog zako­na je evrop­ski, budu­ći da je ame­rič­ki način spro­vo­đe­nja anti­mo­no­pol­skog zako­no­dav­stva direkt­no vezan za sudove.

A zna­nje o Ame­ri­ci poka­za­no u pri­lo­gu IJ‑a je takvo da Šer­ma­nov zakon (Sher­man Act) neo­bja­šnji­vo posta­je Šer­ma­nov ukaz. Ovo je ipak pre­vi­še, čak i za stu­den­te dru­ge godi­ne Prav­nog fakul­te­ta — i oni zna­ju više o anti­mo­no­pol­skoj poli­ti­ci. "Anti­trust­noj", kako je to napi­sao autor pri­lo­ga, ambi­ci­o­zno smi­šlja­ju­ći novu reč srp­skog jezi­ka, a poka­zu­ju­ći svo­je nezna­nje engleskog.

Ide­mo dalje: "Reci­mo, jedan čuve­ni anti­trust­ni slu­čaj iz 1961. gde je 28 kom­pa­ni­ja iz elek­tron­ske indu­stri­je…. U ovom slu­ča­ju, Dže­ne­ral elek­trik, Vesting­ha­us i dru­ge vode­će kom­pa­ni­je su odr­ža­va­le zajed­nič­ki dogo­vo­re­ne viso­ke cene stru­je…". Ovo poka­zu­je neko­li­ko stva­ri. Prvo sva­ki, anti­mo­no­pol­ski slu­čaj, bio on čuven ili ne, ozna­ča­va se ime­ni­ma nje­go­vih uče­sni­ka, budu­ći da je sva­ke, pa i 1961. godi­ne, bilo mno­go anti­mo­no­pol­skih slu­ča­je­va. Dru­go, Dže­ne­ral elek­trik i Vesting­ha­us nisu poslo­va­le u obla­sti elek­tron­ske indu­stri­je, već indu­stri­je elek­trič­nih maši­na, a još manje su pro­i­zvo­di­li stru­ju, pa nisu mogle da odr­ža­va­ju zajed­nič­ki dogo­vo­re­ne viso­ke cene stru­je. Radi se, oči­gled­no, o neče­mu sasvim dru­gom, ali ovo demon­stri­ra ste­pen nezna­nja na kome je zasno­van pri­log IJ‑a i koli­ko su pou­zda­ne infor­ma­ci­je koje on nudi.

Da vidi­mo kako stva­ri sto­je sa zna­njem pra­va. "Ali, sve ovo je ništa pre­ma odred­bi koju dono­si 3 stav istog čla­na 6. Tu se kaže: "Spo­ra­zu­mi iz pret­hod­nog sta­va neće biti ništav­ni ako su zaklju­če­ni izme­đu uče­sni­ka na trži­štu čiji ukup­ni udeo na trži­štu rele­vant­nih roba i uslu­ga ne pre­la­zi 5%". Kako da obja­sni­mo ovaj dvo­stru­ki stan­dard za male i veli­ke fir­me? Koli­ko neki zakon zai­sta zado­vo­lja­va nače­lo vla­da­vi­ne pra­va naj­bo­lje se vidi po tome koli­ko se on jed­na­ko pri­me­nju­je na sve poje­din­ce." Ovaj napad na de mini­mis kla­u­zu­lu nave­de­nog čla­na zako­na poka­zu­je ele­men­tar­no nezna­nje pra­va. Nai­me, de mini­mis stan­dard pore­klo vodi još iz dav­nih vre­me­na (De mini­mis non curat lex ili zakon se ne bavi sit­ni­ca­ma) i svi savre­me­ni prav­ni siste­mi pri­me­nju­ju taj stan­dard. Razlog nje­go­ve pri­me­ne je jasan — u suprot­nom bi za spro­vo­đe­nje prav­nog poret­ka bili potreb­ni izu­zet­no veli­ki resur­si, čije bi anga­žo­va­nje u toj aktiv­no­sti gene­ri­sa­lo veli­ke opor­tu­ni­tet­ne tro­ško­ve. I to nema nika­kve veze sa "dvo­stru­kim" (valj­da dvo­ja­kim, napi­sa­li bi oni malo pisme­ni­ji) stan­dar­di­ma. De mini­mis stan­dard može da se ekspli­ci­ra u samom zako­nu, a može da se for­mi­ra u prak­si sudo­va i orga­na upra­ve. Pre­dla­ga­či zako­na su se opre­de­li­li (kako bi uma­nji­li nei­zve­snost sa kojom se suo­ča­va­ju pri­vred­ni subjek­ti) da ga ekspli­ci­ra­ju u samom zako­nu, tako što su pret­po­sta­vi­li da uče­sni­ci na trži­štu sa malim (5%) uče­šćem nika­ko ne mogu da naru­še kon­ku­ren­ci­ju. Ukrat­ko, opi­si­va­ti de mini­mis stan­dard kao dvo­ja­ki stan­dard, dis­kri­mi­na­ci­ju i naru­ša­va­nje vla­da­vi­ne pra­va poka­zu­je nepo­zna­va­nje svih ovih stvari.

Da vidi­mo sada kako stva­ri sto­je sa eko­nom­skom teo­ri­jom. "Odgo­vor je mislim sadr­žan u pogre­šnoj teo­ri­ji kon­ku­ren­ci­je kojom se nadah­nju­ju pisci ovog zako­na." Pogre­šna teo­ri­ja kon­ku­ren­ci­je "je teo­ri­ja tzv "savr­še­ne kon­ku­ren­ci­je" po kojoj se kon­ku­rent­nost trži­šta meri bro­jem uče­sni­ka i lako­ćom sa kojom novi kon­ku­ren­ti ula­ze, a ne odsu­stvom vla­di­nih zakon­skih restrik­ci­ja. Pošto kon­ku­ren­ci­ja nije shva­će­na kao dina­mič­ki pro­ces u okvi­ru koga biva­ju otkri­ve­ne pre­fe­ren­ci­je potro­ša­ča i naj­e­fi­ka­sni­ji način nji­ho­vog zado­vo­lja­va­nja, već kao jed­no pret­po­sta­vlje­no rav­no­te­žno sta­nje…." Sada posta­je oči­gled­no da u pri­lo­gu IJ‑a nema ni tra­go­va ele­men­tar­nog zna­nja o teo­ri­ji savr­še­ne kon­ku­ren­ci­je, nje­nim pret­po­stav­ka­ma i nala­zi­ma, kao ni o nje­noj svr­si. Ta teo­ri­ja obja­šnja­va pona­ša­nje pri­vred­nih subje­ka­ta pri posto­ja­nju odre­đe­nih uslo­va, odno­sno pod­sti­ca­ja, i pred­vi­đa isho­de do kojih dola­zi usled takvog nji­ho­vog pona­ša­nja. Ele­men­tar­na pret­po­stav­ka savr­še­ne kon­ku­ren­ci­je je da ne posto­ji bila kakva držav­na inter­ven­ci­ja i da ne posto­je bilo kakve bari­je­re ula­sku u posma­tra­nu gra­nu. Pre­ma tome, pot­pu­no je besmi­sle­no tvr­di­ti da se ova teo­ri­ja ne bavi "odsu­stvom vla­di­nih zakon­skih restrik­ci­ja" (na stra­nu pre­pev sa engle­skog jezi­ka), budu­ći da je ele­men­tar­na pret­po­stav­ka te teo­ri­je nepo­sto­ja­nje bilo kakve držav­ne inter­ven­ci­je na trži­štu, odno­sno nepo­sto­ja­nje bilo kakvih bari­je­ra ulasku.

Teo­ri­ja savr­še­ne kon­ku­ren­ci­je je cen­tral­no mesto mikro­e­ko­nom­ske teo­ri­je. A napu­šta­nje neke od nje­nih ele­men­tar­nih pret­po­stav­ki ne dovo­di do ruše­nja teo­ri­je, već do obo­ga­ći­va­nja mikro­e­ko­nom­ske teo­ri­je i stva­ra­nja novih teo­rij­skih disci­pli­na, poput teo­rij­ske indu­strij­ske orga­ni­za­ci­je, čiji su nam nala­zi omo­gu­ći­li da razu­me­mo pona­ša­nje pri­vred­nih subje­ka­ta u uslo­vi­ma koji su dru­go­ja­či­ji od onih opi­sa­nih pret­po­stav­ka­ma teo­ri­je savr­še­ne konkurencije.

Dve stva­ri su pome­ša­ne u pri­lo­gu IJ‑a. Prvo, pobr­ka­ni su poj­mo­vi teo­ri­je savr­še­ne kon­ku­ren­ci­je i rav­no­te­že na savr­še­nom trži­štu, koja pred­sta­vlja ishod unu­tar ovog teo­rij­skog mode­la — otu­da se model­ska rav­no­te­ža poi­sto­ve­ću­je sa celom teo­ri­jom. Dru­go, pobr­ka­ni su poj­mo­vi teo­ri­je kon­ku­ren­ci­je i kon­cep­ci­je kon­ku­ren­ci­je: teo­ri­ja se poi­sto­ve­ću­je sa kon­cep­ci­jom. Što se kon­cep­ci­je kon­ku­ren­ci­je tiče, u posled­nje vre­me se poja­vio odre­đe­ni broj rado­va u koji­ma se u prvi plan sta­vlja­ju razli­či­ti aspek­ti kon­ku­ren­ci­je, na pri­mer, riva­li­tet koji dovo­di do oba­ra­nja tro­ško­va kon­ku­re­na­ta, tj. do pro­i­zvod­ne efi­ka­sno­sti. Ali to je raspra­va za pozna­va­o­ce obla­sti, ne za one koji ne ras­po­la­žu ni ele­me­tra­nim znanjima.

Šta­vi­še, u pri­lo­gu IJ‑a se nudi pra­vi put, pre­ma kome kon­ku­ren­ci­ja tre­ba da se shva­ti "kao dina­mič­ki pro­ces u okvi­ru koga biva­ju otkri­ve­ne pre­fe­ren­ci­je potro­ša­ča i naj­e­fi­ka­sni­ji način nji­ho­vog zado­vo­lja­va­nja". Ovde se, oči­gled­no, radi o nekoj alter­na­tiv­noj kon­cep­ci­ji kon­ku­ren­ci­je, ali iz nave­de­nog opšteg mesta ne sazna­je­mo ništa o sadr­ža­ju te kon­cep­ci­je, niti kojoj kon­cep­ci­ji ova nova tre­ba da bude alter­na­tiv­na. Šta­vi­še, jedi­no pre­ci­zi­ra­nje IJ‑a o tome šta bi mogao da bude sadr­žaj nje­go­ve supe­ri­or­ne kon­cep­ci­je kon­ku­ren­ci­je — "otkri­va­nje pre­fe­ren­ci­ja potro­ša­ča i naj­e­fi­ka­sni­ji način nji­ho­vog zado­vo­lja­va­nja" — baš je odli­ka teo­rij­skog mode­la savr­še­ne kon­ku­ren­ci­je, koji IJ ola­ko odbacuje.

Činje­ni­ce i(li) verovanja

Ide­mo dalje, budu­ći da smo već spo­zna­li da nije ispu­njen prvi potre­ban uslov za pra­vu pole­mi­ku, zna­nje oba pole­mi­ča­ra, pa da od pra­ve pole­mi­ke nema ništa, da vidi­mo kako sto­je stva­ri sa dru­gim potreb­nim uslo­vom — da se raspra­vlja o činje­ni­ca­ma, a ne o verovanjima.

Pro­blem je u tome što u pri­lo­gu IJ‑a teško može­te da pro­na­đe­te činje­ni­ce, a kada ih pro­na­đe­te, obič­no se radi o gre­šci (vide­ti poče­tak ovog tek­sta). Ali zato može­te da pro­na­đe­te dugač­ke reče­ni­ce koje se sasto­je iz opštih mesta i vero­va­nja tipa "još jed­na besmi­sli­ca ame­rič­kog anti­trust­nog zako­no­dav­stva." U pita­nju su veo­ma dubo­ka vero­va­nja, poput ono­ga šta je ko imao na umu kada je nešto ura­dio. Takvo vero­va­nje može da stvo­ri aro­gan­ci­ju. Aro­gan­ci­ju da neko sebi može da dozvo­li da veru­je šta su bili moti­vi ili dušev­no sta­nje nekog koga uop­šte ne pozna­je. Otu­da za Sti­gle­ra IJ tvr­di "Teško da je mogao zami­sli­ti, a kamo­li izre­ći goru optu­žbu pro­tiv tog mode­la". Dakle, autor pri­lo­ga dopu­šta sebi da obja­šnja­va šta je to Sti­gler sve mogao da zna ili zamisli.

Što se činje­ni­ca tiče, u pri­lo­gu IJ‑a se tvr­di da je Sti­gler "iskre­no pri­znao da je posto­ja­nje Šer­ma­no­vog uka­za (to je onaj Šer­ma­nov zakon sa počet­ka tek­sta, usled ele­men­tar­nog nezna­nja pre­i­me­no­van u ukaz — BB) pret­po­stav­ka mode­la savr­še­ne kon­ku­ren­ci­je". Prvo, nešto malo sam čitao Sti­gle­ra, pa pro­či­tah podo­sta nje­go­vih rado­va i nigde ne pro­na­đoh takvu nje­go­vu misao. Dru­go, Sti­gler je jedan od naj­ve­ćih eko­no­mi­sta XX veka, pa teško da je mogao da odva­li takvu glu­post da je jedan zakon (ured­ba, što bi rekao IJ) pret­po­stav­ka jed­nog teo­rij­skog modela.

Pret­po­stav­ke teo­rij­skih mode­la odre­đu­ju sami teo­re­ti­ča­ri i ne oba­zi­ru se na to koji zako­ni posto­je. Tre­će, ovo poka­zu­je do čega dovo­di zapa­lji­va kom­bi­na­ci­ja nezna­nja i aro­gan­ci­je — do toga da se nobe­lov­ci­ma u usta sta­vlja­ju čiste glu­po­sti. Četvr­to, haj­de­mo nazad na činje­ni­ce — šta je Sti­gler stvar­no rekao. U inter­vjuu datom 1984. godi­ne (Rea­son Inter­vi­ew: Geor­ge Sti­gler, Rea­son, Janu­ray 1984, str. 44–48) Sti­gler kaže: "Meni se dopa­da Šer­ma­nov zakon. Kako se meni čini, taj zakon šti­ti jav­ni inte­res — na onaj isti način na koji ja mislim da su zašti­ta pri­vat­ne svo­ji­ne, spro­vo­đe­nje ugo­vo­ra i uma­nje­nje kri­mi­na­la poja­ve koje šti­te jav­ni inte­res". Narav­no da se, na pri­mer, može posta­vi­ti pita­nje da li teo­ri­ja jav­nog inte­re­sa može zado­vo­lja­va­ju­će da obja­sni dono­še­nje Šer­ma­no­vog zako­na, ali to je raspra­va za ozbilj­ne lju­de, za one koji bar zna­ju šta je Sti­gler rekao o tome.

Kad smo već kod nepo­ko­le­blji­vog vero­va­nja kao osnov­nog sastoj­ka pri­lo­ga IJ‑a, evo još jed­nog pri­me­ra: "Dopu­šta­nja malim kon­ku­ren­ti­ma stva­ri koje se uskra­ću­ju veli­ki­ma je posle­di­ca nji­ho­vog stra­ha (CLDS-ovog — BB) od naj­ču­ve­ni­jeg bau­ka inter­ven­ci­o­ni­stič­ke eko­nom­ske misli — "kon­cen­tra­ci­je". Na stra­nu reč­nik iz Komu­ni­stič­kog mani­fe­sta, ne znam šta je to inter­ven­ci­o­ni­stič­ka eko­nom­ska misao, budu­ći da tako nešto ne posto­ji — posto­je eko­no­mi­sti koji se ne sla­žu po pita­nju poželj­nog ste­pe­na (nul­ti je uklju­čen), obla­sti i meto­da držav­ne inter­ven­ci­je. Budu­ći da se u nor­mal­nom sve­tu rade anke­te eko­no­mi­sta (pogle­da­ti, s vre­me­na na vre­me, Ame­ri­can Eco­no­mic Revi­ew), ni za koga od njih kon­cen­tra­ci­ja ne pred­sta­vlja osnov­ni razlog za držav­nu intervenciju.

Zani­mlji­vo je i vero­va­nje da kar­te­li prak­tič­no ne posto­je. Nai­me, u pri­lo­gu se tvr­di: "Pret­po­stav­ka auto­ra zako­na je da kar­te­li ima­ju moć da ostva­re ove (svo­je — BB) cilje­ve, kao i da vlast ima moć da ih u tome spre­či. Obe pret­po­stav­ke su pogre­šne." Uko­li­ko je prva pret­po­stav­ka pogre­šna, ne posto­ji niti jedan pod­sti­caj pri­vred­nim subjek­ti­ma (pre­du­ze­ći­ma) da for­mi­ra­ju kar­te­le — zbog čega bi ih for­mi­ra­li uko­li­ko oni ne mogu da postig­nu svo­je cilje­ve. Dru­gim reči­ma, pre­ma nala­zi­ma iz samog pri­lo­ga IJ‑a, usled nedo­stat­ka pod­sti­ca­ja za nji­ho­vo for­mi­ra­nje — kar­te­li ne postoje.

Naj­ni­ži mogu­ći nivo spo­zna­je nekog feno­me­na sadr­žan je u dile­mi posto­ji — ne posto­ji. Zna­nje o nekom feno­me­nu nešto je dale­ko više od odgo­vo­ra na ovo pita­nje. Među­tim, uko­li­ko bi IJ bio u pra­vu u svom vero­va­nju da kar­te­li ne posto­je, onda bi svi oni koji su pred sudom, uz pret­nju kri­vič­nim sank­ci­ja­ma i pod zakle­tvom, pri­zna­li da su zai­sta for­mi­ra­li kar­tel u stva­ri i ne zna­ju šta su radi­li, a svi oni veli­ki eko­no­mi­sti (i neko­li­ko nobe­lo­va­ca među nji­ma) bez­ra­zlo­žno su se bavi­li onim čega zapra­vo nema. A nema ga zato što IJ veru­je da ga nema.

Narav­no da kar­te­li posto­je, ali to nije dovolj­na infor­ma­ci­ja. Ozbilj­na raspra­va o poja­vi kar­te­la sadr­ži barem sle­de­će ele­men­te: koji su to fak­to­ri koji pospe­šu­ju, a koji ogra­ni­ča­va­ju for­mi­ra­nje uspe­šnog kar­te­la, koji fak­to­ri i kako uti­ču na efi­ka­snost spro­vo­đe­nja kar­te­la, odno­sno na nje­go­vo tra­ja­nje, odno­sno šta uve­ća­va vero­vat­no­ću ras­pa­da kartela.

Dru­gim reči­ma, koje situ­a­ci­je i koja insti­tu­ci­o­nal­na reše­nja gene­ri­šu pod­sti­ca­je za odr­ža­nje, odno­sno za ras­pad kar­te­la. Na osno­vu tih sazna­nja mogu se defi­ni­sa­ti one anti­mo­no­pol­ske poli­ti­ke koje će uma­nji­ti vero­vat­no­ću nastan­ka, odno­sno uve­ća­ti vero­vat­no­ću ras­pa­da kar­te­la. Na pri­mer, teo­rij­ski je veo­ma lako obja­sni­ti (trans­ak­ci­o­nim tro­ško­vi­ma kar­te­la) zbog čega posto­ji veća vero­vat­no­ća for­mi­ra­nja, odno­sno spro­vo­đe­nja kar­te­la u onim gra­na­ma u koji­ma je veća kon­cen­tra­ci­ja ponu­de, pa time i manji broj uče­sni­ka (punog) kar­te­la. Taj nalaz je teo­rij­ska osno­va za mogu­će spre­ča­va­nje pove­ća­ne kon­cen­tra­ci­je ponu­de, reci­mo putem kon­tro­le hori­zon­tal­nih inte­gra­ci­ja. Konač­no, u ovu raspra­vu spa­da­ju i pita­nja kako i koli­ko kazne za kar­tel uti­ču na gene­ral­nu i spe­ci­jal­nu pre­ven­ci­ju kar­te­la. Ovo su pita­nja koji­ma se bave ozbilj­ni lju­di u obla­sti indu­strij­ske orga­ni­za­ci­je i anti­mo­no­pol­ske poli­ti­ke, koji su odav­no pre­va­zi­šli dile­mu tipa ima-nema.

Na nekim mesti­ma u pri­lo­gu IJ‑a može­te pro­na­ći i seri­ju među­sob­no pove­za­nih vero­va­nja. Na pri­mer: "Uko­li­ko nema prav­nih ogra­ni­če­nja kon­ku­ren­ci­ji (koja jedi­no vla­da može uve­sti) trži­šte kapi­ta­la je konač­ni regu­la­tor eko­nom­ske aktiv­no­sti. Čim cene domi­nant­ne fir­me sko­če pre­ko nivoa koji poten­ci­jal­nim kon­ku­ren­ti­ma omo­gu­ća­va da svo­jim nivo­om tro­ško­va kon­ku­ri­šu, oni će ući u igru i poti­snu­ti "mono­po­li­stu". On nema nači­na da se od toga zašti­ti nika­ko dru­ga­či­je osim pobolj­ša­va­njem kva­li­te­ta pro­i­zvo­da i suža­va­njem svo­je pro­fit­ne mar­gi­ne (to zna­či oba­ra­njem cena) ispod nivoa koji kon­ku­ren­ti­ma može obez­be­di­ti opsta­nak u poslu. A to je naj­bo­lja alter­na­ti­va za potro­ša­če. U tom slu­ča­ju nema nika­kvog gubit­ka bla­go­sta­nja, a samim tim ni potre­be za anti­mo­no­pol­skom intervencijom."

Prvo vero­va­nje: jed­na ogra­ni­če­nja kon­ku­ren­ci­ji su admi­ni­stra­tiv­na. Dru­gim reči­ma, ne posto­je eko­nom­ske bari­je­re ula­sku. Da nije drža­ve, ula­zak u sve pri­vred­ne gra­ne bi bio pot­pu­no slo­bo­dan. Ozbilj­ni eko­no­mi­sti su odav­no iden­ti­fi­ko­va­li admi­ni­stra­tiv­na ogra­ni­če­nja kon­ku­ren­ci­ji kao veli­ka, u nekim slu­ča­je­vi­ma i domi­nant­na. Ali ih to ne spre­ča­va da uz ove bari­je­re ula­sku izu­ča­va­ju i sve osta­le i da sazna­ju više o nači­ni­ma na koje one sa umi­šlja­jem ili bez nje­ga nastaju.

Eko­nom­ske bari­je­re ula­sku, tj. one koje nisu admi­ni­stra­tiv­ne, raz­ma­tra­ju i sva pre­du­ze­ća i tako defi­ni­šu svo­je poslov­ne stra­te­gi­je. Tomo­vi knji­ga iz indu­strij­ske orga­ni­za­ci­je posve­će­ni su upra­vo nači­nu na koji se to čini, razli­či­tim stra­te­gi­ja­ma i mogu­ćim odgo­vo­ri­ma na njih.

Nada­lje, ozbilj­ni eko­no­mi­sti su for­mu­li­sa­li i teo­ri­ju savr­še­no kon­te­sti­bil­nog trži­šta, kao spe­ci­jal­ni slu­čaj teo­ri­je savr­še­ne kon­ku­ren­ci­je (mada sami auto­ri tvr­de obr­nu­to, da je teo­ri­ja savr­še­ne kon­ku­ren­ci­je samo spe­ci­jal­ni slu­čaj). Teo­ri­ja poka­zu­je kako će se pona­ša­ti mono­po­li­sta uko­li­ko ne posto­je bari­je­re ula­sku. Nikom od auto­ra teo­ri­je kon­te­sti­bil­nog trži­šta ne pada na pamet da tvr­di ili da veru­je da ne posto­je bari­je­re ula­sku. Poka­za­lo se da je i trži­šte u slu­ča­ju avio-sao­bra­ća­ja, za koje se oče­ki­va­lo da bi moglo da bude bli­sko kon­te­sti­bil­nom trži­štu, veo­ma dale­ko od savr­še­no kon­te­sti­bil­nog trži­šta — posto­je broj­ne bari­je­re ula­sku. Pou­ka: nau­ka nije sistem zasno­van na bez­u­slov­nim sudo­vi­ma — to se pre­pu­šta verovanju.

Pro­blem je, isto tako, što se u pri­lo­gu IJ‑a na jed­nom mestu tvr­du da bari­je­re ula­sku ne posto­je, a na dru­gom se tvr­di da one posto­je, da ih pre­du­ze­ća sama podi­žu, ali da je to pot­pu­no legi­tim­no. A sada: ili posto­je, ili ne posto­je — ne može ono što ne posto­ji da bude legi­tim­no, jed­no­stav­no zbog toga što ne postoji.

Dru­go vero­va­nje: pre­du­ze­ća jed­na dru­gi­ma kon­ku­ri­šu isklju­či­vo cena­ma. Ozbilj­na eko­nom­ska raz­ma­tra­nja pozna­ju nece­nov­nu kon­ku­ren­ci­ju, rekla­mu, dife­ren­ci­ra­ne pro­i­zvo­de i slič­ne stvar­či­ce. Pre­ma tome, pre­du­ze­ću ne sto­ji na ras­po­la­ga­nju samo da obo­ri cene, već u stvar­no­sti nje­go­va reak­ci­ja na pret­nju ula­sku dale­ko je slo­že­ni­ja i zavi­si od čita­vog niza fak­to­ra, poput karak­te­ra funk­ci­je tro­ško­va, a zna­čaj­ne su i asi­me­tri­je infor­ma­ci­ja izme­đu posto­je­ćih (incum­bent) pre­du­ze­ća i kon­ku­re­na­ta koji žele da uđu u granu.

Tre­će vero­va­nje: ula­zak novih pro­i­zvo­đa­ča nemi­nov­no stva­ra novu rav­no­te­žu u kojoj se mak­si­mi­zu­je eko­nom­ska efi­ka­snost i mak­si­mi­zu­je bla­go­sta­nje. To je zai­sta tako uko­li­ko ne posto­je bari­je­re ula­sku i pri ispu­nje­nim dru­gim pret­po­stav­ka­ma teo­ri­je savr­še­ne kon­ku­ren­ci­je (da ih sada ne nabra­jam), upra­vo na način koji opi­su­je teo­ri­ja savr­še­ne kon­ku­ren­ci­je. Ceo meha­ni­zam kojim IJ obja­šnja­va uspo­sta­vlja­nje rav­no­te­že upra­vo je iz teo­ri­je savr­še­ne kon­ku­ren­ci­je — iste one teo­ri­je kojoj se tokom celog tek­sta pod­sme­va i suprot­sta­vlja joj neku dru­gu, supe­ri­or­nu teo­ri­ju. Za nje­ga nije pro­blem da veru­je u tu istu teo­ri­ju sa kojom se spr­da. Izgle­da da je pro­blem u tome što mu niko dosad nije obja­snio u šta on to zapra­vo veruje.

U nekim slu­ča­je­vi­ma bele­ži se vero­va­nje koje je toli­ko sna­žno da pro­sto zasle­plju­je auto­ra pri­lo­ga, pa on ne vidi šta zai­sta piše u zako­nu. Otu­da, na pri­mer: "Još gora stvar od ovo­ga data je u sta­vu 2 čla­na 6. Tamo se defi­ni­šu izu­zet­ci od zabra­ne hori­zon­tal­nih spo­ra­zu­ma (onih koji ne spa­da­ju u gru­pu po sebi zabra­nje­nih), i kaže se: "Osta­li hori­zon­tal­ni sporazumi…biće ništav­ni samo ako nadle­žni organ utvr­di da se nji­ma naru­ša­va kon­ku­ren­ci­ja u meri koja pre­va­zi­la­zi dopri­nos pobolj­ša­va­nju pro­i­zvod­nje..". Onaj ko dobro pro­či­ta zakon jasno vidi da se ovde radi o uvo­đe­nju dis­kre­ci­o­ne razum­ne pro­ce­ne (the rule of reson) i da na anti­mo­no­pol­skom telu leži teret doka­zi­va­nja da je šte­ta od spo­ra­zu­ma veća od kori­sti koju oni dono­se. Dru­gim reči­ma, pre­du­zet­nič­ka slo­bo­da je uve­ća­na u odno­su na per se zabra­nu na taj način što je sva­ki hori­zon­tal­ni spo­ra­zum ove vrste dozvo­ljen sve dok odgo­va­ra­ju­će telo ne doka­že da su nje­go­vi neto efek­ti dru­štve­no nepo­želj­ni. A autor pri­lo­ga to jed­no­stav­no ne vidi.

Ide­mo dalje: "Što je naj­go­re, ovaj zakon se po defi­ni­ci­ji uop­šte ne odno­si na zakon­ske bari­je­re ula­sku koje stva­ra vla­da, a na koje otpa­da lavov­ski deo svih bari­je­ra, već samo na eko­nom­ske "bari­je­re" koje loši­jim kon­ku­ren­ti­ma stva­ra­ju supe­ri­or­ne fir­me." Šta bi bila pra­va stvar — pret­po­sta­vljam zakon koji ima samo jedan član koji kaže "Sve zakon­ske bari­je­re zabra­nje­ne su i prav­no su ništav­ne". E sada, neko­li­ko pita­nja za novo­pri­do­šle u stvar­nost. Prvo, da li će i jedan par­la­ment (zako­no­dav­no telo) da done­se zakon kojim se ogra­ni­ča­va, odno­sno obe­smi­šlja­va nje­go­va budu­ća zako­no­dav­na delat­nost? Na prvi pogled, odgo­vor bi bio: nema teo­ri­je — niko raci­o­na­lan neće bez­ra­zlo­žno da pot­ko­pa­va svo­ju pozi­ci­ju. Među­tim, vrlo vero­vat­no da se zako­no­dav­ci već tre­su od sme­ha, budu­ći da zna­ju da će sva­ki novi zakon da sta­vi van sna­ge (dero­gi­ra) ova­kav već done­ti zakon o zašti­ti kon­ku­ren­ci­je po nače­lu lex poste­ri­o­ri dero­gat legi pri­o­ri, odno­sno da će sva­ki novi zakon kojim se defi­ni­šu neke spe­ci­fič­ne (spe­ci­jal­ne) admi­ni­stra­tiv­ne bari­je­re da dero­gi­ra isti taj zakon po nače­lu lex spe­ci­a­lis dero­gat legi gene­ra­li. Dru­go, jedi­ni način da se spre­či usva­ja­nje zako­na koji­ma se ogra­ni­ča­va kon­ku­ren­ci­ja je ube­đi­va­nje posla­ni­ka i jav­no­sti u vred­no­sti kon­ku­ren­ci­je, tj. posao koji se nazi­va zastu­pa­nje (advo­ca­cy). A to je posao pred­sed­ni­ka anti­mo­no­pol­skog tela, onaj deo zako­na koji, na sre­ću, nije bio pred­met pri­lo­ga IJ‑a.

Nezna­nje i verovanje

U pri­lo­gu IJ‑a javlja se i kom­bi­na­ci­ja nezna­nja i vero­va­nja. Na pri­mer: "Prvi pro­blem je dakle što je sam kon­cept zabra­ne hori­zon­tal­nih spo­ra­zu­ma kao trži­šno štet­nih neo­prav­dan i siro­ma­šan". Narav­no da je siro­ma­šan, budu­ći da su poje­di­ni pre­ci­zno nave­de­ni (nume­rus cla­u­sus) spo­ra­zu­mi zako­nom pro­gla­še­ni kao vrsta krše­nja zako­na kao takvi (per se). "Zabra­nje­no je ubi­ti čove­ka" pri­lič­no je siro­ma­šna odred­ni­ca. Ali to nema nika­kve veze sa biro­krat­skom samo­vo­ljom — naj­lak­še se spro­vo­di zakon u slu­ča­ju ova­kvih vrsta nje­go­vog krše­nja, budu­ći da organ nadle­žan za spro­vo­đe­nje zako­na tre­ba samo da utvr­di da li je do odre­đe­nog dela došlo ili ne, odno­sno ko ga je počinio. 

Što se vero­va­nja tiče, zani­mlji­vo je i sle­de­će opšte mesto: "Obič­no se pret­po­sta­vlja da jedi­no trži­šte u okvi­ru slo­bod­ne kon­ku­ren­ci­je može da nam odgo­vo­ri na takva pita­nja." Uko­li­ko se ne bavi­mo božan­skim karak­te­rom trži­šta, onda tre­ba uka­za­ti na to da u stvar­no­sti odlu­ke dono­se lju­di, a ne trži­šte — trži­šte samo pru­ža infor­ma­ci­je i omo­gu­ća­va dono­si­o­ci­ma odlu­ka da sami sagle­da­ju posle­di­ce neke poslov­ne odlu­ke. Trži­šte ne zame­nju­je lju­de — na osno­vu trži­šnih infor­ma­ci­ja i na osno­vu svog zna­nja i spo­sob­no­sti pod­no­še­nja rizi­ka, lju­di dono­se odlu­ke. Koje sve teh­ni­ke pri tome kori­ste, to je dru­ga pri­ča. Uzgred, za odgo­vo­re na broj­na reto­rič­ka pita­nja tipa kako se radi ovo ili ono, save­tu­jem da se pro­či­ta­ju uvod­ni udžbe­ni­ci indu­strij­ske orga­ni­za­ci­je i pogle­da­ju detalj­no raz­ra­đe­na uput­stva za dono­še­nje odlu­ka u anti­mo­no­pol­skim teli­ma u svetu.

Pri­bli­ža­va­mo se kra­ju. "Sve što je nji­ho­vom (CLDS-ovom) "pre­du­zet­ni­ku" dozvo­lje­no jeste da poput robo­ta štan­cu­je neku jed­no­o­bra­znu robu na serij­skoj tra­ci, vođen para­me­tar­skim cena­ma, odno­sno da se pita samo za pro­duk­ci­o­nu efi­ka­snost u zada­tim okvi­ri­ma, bez bavlje­nja ika­kvim teh­ni­ka­ma rekla­me ili dife­ren­ci­ra­nja pro­i­zvo­da, koji­ma bi menjao uslo­ve kon­ku­ren­ci­je i name­tao "neo­prav­da­ne tro­ško­ve" kon­ku­ren­ti­ma." Budu­ći da je nacrt zako­na, u onim delo­vi­ma u koji­ma se bavi pona­ša­njem pre­du­ze­ća, dale­ko bla­ži (za pre­du­zet­ni­ke) nego što su odred­be evrop­skih zako­na (kako zema­lja čla­ni­ca, tako i same EZ), i bla­ži od pri­me­ne ame­rič­ke "zabra­ne mono­po­li­za­ci­je", a zako­ni se u tim zemlja­ma dosled­no pri­me­nju­ju, posta­vlja se ključ­no pita­nje: da li pri­vred­ni život u tim zemlja­ma u koji­ma se slič­ni zako­ni pri­me­nju­ju već dece­ni­ja­ma zai­sta liči na pret­hod­no nave­de­ni opis IJ‑a? Da li zai­sta ponu­đe­na vizi­ja ima bilo kakve veze sa real­no­šću? Narav­no da nema, kao što sa real­no­šću nema nika­kve veze ceo pri­log IJ‑a.

Pou­ka za one koji uži­va­ju u svo­jim men­tal­nim kon­struk­ci­ja­ma: pone­kad nije loše vodi­ti raču­na o stvar­no­sti, pone­kad nije loše pro­či­ta­ti zakon o kome se piše (da se ne bi komen­ta­ri­sa­le stva­ri koje u zako­nu uop­šte ne pišu), pone­kad nije loše pogle­da­ti kroz prozor.

Na samom kra­ju, autor pri­lo­ga pate­tič­no zaklju­ču­je: "Uko­li­ko nam takav svet (onaj koji je opi­sao i koji posto­ji samo u nje­go­voj uobra­zi­lji) nije ide­al, sva­ka anti­trust­na regu­la­ti­va mora biti odba­če­na u pot­pu­no­sti kao inter­ven­ci­o­ni­stič­ka besmi­sli­ca koja pot­ko­pa­va kon­ku­ren­ci­ju, i pro­mo­vi­še rent-see­king i loš biznis. I tu ovaj zakon nije nika­kav izuzetak."

Ovim pot­pu­no pre­la­zi­mo na teren reli­gi­je. Pogle­dom kroz pro­zor može se zaklju­či­ti da anti­mo­no­pol­ska regu­la­ti­va nije dove­la do sve­ta koji posto­ji samo u mašti auto­ra pri­lo­ga. Ali ništa zato. Kada neko u nešto čvr­sto veru­je, ne posto­ji nika­kav empi­rij­ski dokaz koji ga može skre­nu­ti sa nje­go­vog pra­vog puta. Sve što nije pred­met nje­go­vog vero­va­nja posta­je besmi­sli­ca, a sve što je u stvar­no­sti suprot­no tom vero­va­nju jed­no­stav­no pre­sta­je da postoji.

Ovim dola­zi­mo do posled­njeg potreb­nog uslo­va za pra­vu pole­mi­ku — šta je zapra­vo cilj pole­mi­ča­ra? Po zavr­šnoj reče­ni­ci pri­lo­ga IJ‑a, cilj je ovog puta bio da se iska­že sop­stve­no čvr­sto vero­va­nje. To je, samo po sebi, u redu, ali to nije dovolj­no za pra­vu pole­mi­ku. Među­tim, kakve to ima veze sa nacr­tom zako­na koji je pri­re­dio CLDS? Autor pri­lo­ga je posled­nju reče­ni­cu, koja iska­zu­je nje­go­vo vero­va­nje, mogao da napi­še i bez pomi­nja­nja bilo kog zako­na. Nije morao da napi­še tekst od 28.000 slov­nih zna­ko­va da bi iska­zao svo­je vero­va­nje. A mene i nor­mal­nu čita­lač­ku publi­ku ne inte­re­su­je neči­je vero­va­nje: to je nje­go­va pri­vat­na stvar. Inte­re­su­ju me zna­nje i argu­men­ti, inte­re­su­je me raspra­va u kojoj ću tuđe argu­men­te pri­hva­ti­ti uko­li­ko su jači od mojih sop­stve­nih. Sa neo­bra­zo­va­nim reli­gi­o­znim fana­ti­ci­ma nema rasprave.

Da nagla­sim, CLDS je pri­pre­mio nacrt zako­na koji se kre­će u okvi­ru savre­me­nog anti­mo­no­pol­skog zako­no­dav­stva u sve­tu, s tim da je libe­ral­ni­ji od takvih zako­na u dru­gim zemlja­ma, a što je pot­pu­no u skla­du sa nazi­vom i ori­jen­ta­ci­jom našeg cen­tra. Sapi­en­ti sat. Da zaklju­čim, pri­log IJ‑a pod naslo­vom "Zablu­de o zašti­ti kon­ku­ren­ci­je" pred­sta­vlja tipi­čan sred­nje­ve­kov­ni tekst: veo­ma čvr­sta vero­va­nja, reli­gi­o­zna neto­le­ran­ci­ja, zapa­nju­ju­će nezna­nje i neo­ba­zi­ra­nje na stvar­nost. Iskre­no mi je žao što je Eko­no­mist maga­zin počeo da obja­vlju­je ova­kve tek­sto­ve. Ali, to je bio nji­hov slo­bo­dan izbor. Što se mene tiče, nemam name­ru da uče­stvu­jem u suno­vra­tu nji­ho­ve rubri­ke "Tri­bi­na" i da na nji­ho­vim stra­ni­ca­ma lovim koje­ka­kve tali­ba­ne trži­šta ("Bazar-u-akbar!") po neka­kvim peći­na­ma u koje su se zavu­kli i oda­kle pro­po­ve­da­ju svo­ju veru. Već sam isu­vi­še vre­me­na izgu­bio pišu­ći ovaj odgo­vor. Kraj!


Boris Bego­vić je pod­pred­sed­nik CLDS‑a i ruko­vo­di­lac autor­ske gru­pe za izra­du nacr­ta anti­mo­no­pol­skog zako­na. Tekst je prvo­bit­no obja­vljen u časo­pi­su: Maga­zin eko­no­mist br. 183, tekst pre­ne­sen uz dozvo­lu i sagla­snost nave­de­ne redakcije.