Kako je previše vlasti ubilo Stari Rim

Počet­kom  tre­ćeg veka pre naše ere, rim­ska eko­nom­ska poli­ti­ka je biva­la u sve većem kon­tra­stu sa poli­ti­kom hele­ni­stič­kog sve­ta, poseb­no Egip­ta. Eko­nom­ska poli­ti­ka Grč­ke i Egip­ta je pola­ko posta­la veo­ma regu­li­sa­na, odu­zi­ma­ju­ći poje­din­ci­ma slo­bo­du u potra­zi za lič­nim pro­fi­tom u pro­i­zvod­nji ili trgo­vi­ni, mrve­ći ih pod teškim tere­tom opo­re­zo­va­nja, i pri­nud­no orga­ni­zu­ju­ći rad­ni­ke u ogrom­ne kolek­ti­ve gde su bili kao pče­le u ogrom­noj košni­ci. Kasni­ji hele­ni­stič­ki peri­od je bio vre­me sko­ro stal­nog rata, koji je, zajed­no sa neo­bu­zda­nim pirat­stvom, zatvo­rio mora za trgo­vi­nu. Rezul­tat je, pred­vi­dlji­vo, bio stagnacija.

Stag­na­ci­ja je stva­ra­la sla­bost u drža­va­ma Medi­te­ra­na, što delom obja­šnja­va lako­ću kojom je Rim mogao da stal­no širi svoj domen, počev­ši od tre­ćeg veka pre nove ere. Do prvog veka p.n.e. Rim je postao nespor­ni gospo­dar Medi­te­ra­na. Ipak, mir nije sle­dio rim­sku pobe­du, jer su nastu­pi­li gra­đan­ski ratovi.

Poli­ti­ka slo­bod­ne trgo­vi­ne pod Avgustom

Posle ubi­stva Ceza­ra 44 god. p.n.e, nje­gov usvo­je­ni sin Okta­vi­jan je uspeo da okon­ča gra­đan­ske suko­be pobe­div­ši Mar­ka Anto­ni­ja u bici kod Akci­ja 31. god. p.n.e. Okta­vi­jan svo­ju pobe­du delom dugu­je činje­ni­ci da je on bra­nio rim­sku eko­nom­sku slo­bo­du od egi­pat­skog Anto­ni­je­vog Ori­jen­tal­nog despo­ti­zma, koji je pobe­gao u Egi­pat i ože­nio se Kle­o­pa­trom 36. god. p.n.e. Kako je to for­mu­li­sao Oer­tel (1934: 386): “Avgu­sto­va i Zapad­na pobe­da je zna­či­la … odba­ci­va­nje ten­den­ci­ja ka Držav­nom kapi­ta­li­zmu i Držav­nom soci­ja­li­zmu koje su se mogle ostva­ri­ti … da su Anto­ni­je i Kle­o­pa­tra bili pobedonosni.”

Dugo­traj­ni rat je, ipak, imao teške posle­di­ce po rim­sku eko­no­mi­ju. Viso­ki pore­zi i rekvi­zi­ci­je zali­ha za voj­sku, kao i neo­bu­zda­na infla­ci­ja i zatva­ra­nje trgo­vač­kih pute­va, su veo­ma ome­ta­li eko­nom­ski razvoj. Poslov­ni lju­di i trgov­ci su, pre sve­ga, žude­li za mirem i sta­bil­no­šću da bi povra­ti­li svo­je bogat­stvo. Sve više i više, poče­li su vero­va­ti da će biti mogu­će odr­ža­ti mir i sta­bil­nost ako poli­tič­ka moć bude cen­tra­li­zo­va­na u jed­noj oso­bi. Ta oso­ba je bio Okta­vi­jan, koji je pre­u­zeo ime Avgust i postao prvi Impe­ra­tor Rima 27 god. p.n.e, do 14 god. nove ere.

Iako je uspo­sta­vlja­nje rim­skog prin­ci­pa­ta pred­sta­vlja­lo sma­nje­nje poli­tič­ke slo­bo­de, ono je vodi­lo pove­ća­nju eko­nom­ske slo­bo­de. Avgust je jasno favo­ri­zo­vao slo­bod­no pre­du­zet­ni­štvo, pri­vat­nu svo­ji­nu i slo­bod­nu trgo­vi­nu (Oer­tel 1934: 386; Wal­bank 1969: 23). Pore­ski teret je zna­čaj­no uma­njen uki­da­njem dozvo­la za sku­plja­nje pore­za i ujed­na­ča­va­njem opo­re­zo­va­nja (Rostovt­zeff 1957: 48). Mir je doveo do oži­vlja­va­nja trgo­vi­ne, koja je pot­po­mog­nu­ta i rim­skim ula­ga­nji­ma u dobre pute­ve i luke. Izu­zev skrom­nih cari­na (pro­ce­nje­nih na 5 posto), slo­bod­na trgo­vi­na je vla­da­la celom Impe­ri­jom. To je bio, po reči­ma Mihaj­la Rostov­ce­va, peri­od “goto­vo pot­pu­ne slo­bo­de trgo­vi­ne i sjaj­nih moguć­no­sti za pri­vat­nu ini­ci­ja­ti­vu” (Rostovt­zeff 1957: 54).

Tibe­ri­je, dru­gi Impe­ra­tor Rima (14–37 n.e.), nasta­vio je Avgu­sto­vu poli­ti­ku kroz dobar deo prvog veka. Nje­go­va jaka želja je bila da pospe­ši rast i uspo­sta­vlja­nje jake sred­nje kla­se (bur­žo­a­zi­je), koju je video kao kič­mu Impe­ri­je. Oer­tel (1939: 232) to ova­ko opisuje:

Prvi vek je zasi­gur­no bio era eko­nom­skog pro­spe­ri­te­ta, koji je bio moguć usled izu­zet­no povolj­nih okol­no­sti. Unu­tar poret­ka Impe­ri­je, koji je obu­hva­tao ogrom­ne teri­to­ri­je u koji­ma je bio obez­be­đen mir i sigur­ne komu­ni­ka­ci­je, bilo je mogu­će da nasta­ne bur­žo­a­zi­ja čiji su glav­ni inte­re­si eko­nom­ski, koja je stvo­ri­la eko­no­mi­ju koja je poči­va­la na prin­ci­pi­ma sta­re grad­ske kul­tu­re koju karak­te­ri­šu indi­vi­du­a­li­zam i pri­vat­no pre­du­zet­ni­štvo, i koja je ima­la sve bene­fi­ci­je koje pro­i­sti­ču iz takvog siste­ma. Drža­va je namer­no ohra­bri­va­la ovu delat­nost bur­žo­a­zi­je, putem zašti­te i svo­je libe­ral­ne eko­nom­ske poli­ti­ke, koja je garan­to­va­la organ­ski rast po prin­ci­pu “lais­sez fai­re, lais­sez aller,” i direkt­nim mera­ma sa ciljem ohra­bri­va­nja eko­nom­ske aktivnosti.

Narav­no, slo­bo­da nije bila uni­ver­zal­na. Egi­pat, koji je bio svo­ji­na rim­skog Impre­ra­to­ra, je uglav­nom zadr­žao svoj soci­ja­li­stič­ki eko­nom­ski sistem (Rostovt­zeff 1929, Mile 1927). Ipak, čak i ovde je došlo do odre­đe­ne libe­ra­li­za­ci­je. Ban­kar­stvo je dere­gu­li­sa­no, što je omo­gu­ći­lo otva­ra­nje mno­gih pri­vat­nih bana­ka (Wester­mann 1930: 52). Nešto zemlje je pri­va­ti­zo­va­no, a držav­ni mono­po­li osla­blje­ni, čime je dat pod­strek pri­vat­nom pre­du­zet­ni­štvu, iako je eko­no­mi­ja osta­la uglav­nom nacionalizovana.

Bes­plat­na hrana

Razlog zašto je Egi­pat zadr­žao svoj poseb­ni eko­nom­ski sistem i zašto mu nije bilo dozvo­lje­no da isko­ri­sti opštu eko­nom­sku slo­bo­du Rim­ske Impe­ri­je je da je on bio glav­ni izvor snab­de­va­nja Rima žitom. Odr­ža­va­nje ovog snab­de­va­nja je bilo kri­tič­no za opsta­nak Rima, poseb­no zbog poli­ti­ke distri­bu­ci­je bes­plat­nog žita (kasni­je hle­ba) svim rim­skim gra­đa­ni­ma, koja je poče­la 58 god. p.n.e. Do Avgu­sto­vog vre­me­na, ova pomoć je obez­be­đi­va­la bes­plat­nu hra­nu za oko 200,000 Rimlja­na. Impe­ra­tor je pla­ćao cenu ove pomo­ći iz svog dže­pa, kao i cenu iga­ra, uglav­nom od pro­fi­ta iz svo­jih pose­da u Egip­tu. Oču­va­nje neo­me­ta­nog snab­de­va­nja žitom iz Egip­ta za Rim je, dakle, bio bitan zada­tak za sve rim­ske Impre­ra­to­re i važna osno­va nji­ho­ve moći (Rostov­tv­zeff 1957: 145).

Poli­ti­ka delje­nja bes­plat­nog žita je pola­ko evo­lu­i­la­ra tokom dugog vre­men­skog peri­o­da i trpe­la povre­me­na pri­la­go­đa­va­nja. Poče­tak ove prak­se dati­ra od Gaja Gra­ha, koji je 123 god. p.n.e. usta­no­vio poli­ti­ku da svi gra­đa­ni Rima ima­ju pra­vo da kupe meseč­nu koli­či­nu žita po fik­si­ra­noj ceni. Cilj i nije bio da se obez­be­di pomoć nego da se ispra­ve sezon­ske pro­me­ne cene žita, čime bi se lju­di­ma omo­gu­ći­lo da pla­ća­ju istu cenu cele godine.

Pod Suli­nom dik­ta­tu­rom, ras­po­de­la žita je okon­ča­na oko 90 god. p.n.e. Do, 73 god. p.n.e, pak, drža­va je pono­vo obez­be­đi­va­la žito gra­đa­ni­ma Rima po istoj ceni. Klo­di­je je, 58 god. p.n.e, uki­nuo pla­ća­nje i počeo bes­plat­no deli­ti žito. To je stvo­ri­lo ogrom­no pove­ća­nje use­lja­va­nja rural­nih siro­ma­šnih u Rim, kao i oslo­ba­đa­nje mno­gih robo­va da bi se i oni mogli kva­li­fi­ko­va­ti za pri­ma­nje pomo­ći. Do vre­me­na Juli­ja Ceza­ra, bes­plat­no žito je pri­ma­lo oko 320,000 lju­di, broj koji je Cezar sveo na oko 150,000, vero­vat­no putem veće pažnje posve­će­ne tra­že­nju doka­za o gra­đan­stvu, pre nego sma­nje­njem usta­no­vlje­nih prava.

Pod Avgu­stom, broj lju­di koji ima­ju pra­vo na bes­plat­no žito se opet pove­ćao na 320,000. U 5. god. p.n.e, pak, Avgust je počeo ogra­ni­ča­va­ti distri­bu­ci­ju. Na kra­ju se broj lju­di koji pri­ma­ju žito sta­bi­li­zo­vao na oko 200,000. Čini se da je ovo bio apso­lut­ni limit i distri­bu­ci­ja žita je od tada ogra­ni­če­na na one koji ima­ju legi­ti­ma­ci­je koje im daju pra­vo na bes­plat­no žito. Iako su kasni­ji Impre­ra­to­ri povre­me­no pro­ši­ri­va­li pra­vo na žito na odre­đe­ne gru­pe, kao što je Neron uklju­čio Pre­to­ri­jan­sku stra­žu 65 god. n.e, uku­pan broj lju­di koji su pri­ma­li bes­plat­no žito je uglav­nom bio fiksiran.

Distri­bu­ci­ja bes­plat­nog žita je u Rimu posto­ja­la do kra­ja Impre­ri­je, iako je pečen hleb zame­nio žito na počet­ku tre­ćeg veka. Pod Sep­ti­mi­jem Seve­rom (193–211 n.e.) tako­đe je delje­no bes­plat­no ulje. Kasni­ji Impe­ra­to­ri su pone­kad doda­va­li bes­plat­nu pra­se­ti­nu i vino. Potom su i dru­gi gra­do­vi Impe­ri­je poče­li dava­ti slič­ne bene­fi­ci­je, kao Kon­stan­ti­no­po­lj, Alek­san­dri­ja i Anti­o­hi­ja (Jones 1986: 696–97).

Ipak, upr­kos poli­ti­ci bes­plat­nog žita, ogrom­na veći­na rim­ske ponu­de žita je pro­da­va­na na slo­bod­nom trži­štu. Posto­je dva glav­na razlo­ga za ovo. Prvi je da je meri­ca bes­plat­nog žita bila nedo­volj­na za pre­ži­vlja­va­nje. Dru­gi, žito je bilo dostup­no samo odra­slim gra­đa­ni­ma, čime je isklju­čen veli­ki broj žena, dece, robo­va, stra­na­ca i dru­gih ne-gra­đa­na koji su žive­li u Rimu. Činov­ni­ci su tako­đe uglav­nom bili isklju­če­ni iz pomo­ći. Dakle, posto­ja­lo je veli­ko pri­vat­no trži­šte žita koje su snab­de­va­li neza­vi­sni trgov­ci (Cas­son 1980).

Opo­re­zi­va­nje tokom Repu­bli­ke i Rane Imperije

Ekspan­zi­ja pomo­ći bila je bitan razlog za pove­ća­nje pore­za. Tokom naj­ra­ni­jih dana Repu­bli­ke, pore­zi su bili veo­ma skrom­ni, uglav­nom se sasto­je­ći od pore­za na bogat­stvo u obli­ku imo­vi­ne, uklju­ču­ju­ći zemlju, kuće, robo­ve, živo­ti­nje, novac i lič­ne stva­ri. Osnov­na pore­ska sto­pa je bila samo 0.01 pro­ce­na­ta, iako je pone­kad rasla na 0.03 pro­ce­na­ta. Ona je uglav­nom raz­re­zi­va­na da bi se pla­ti­la voj­ska tokom rata. Šta­vi­še, porez je posle često bio sma­nji­van (Jones 1974: 161). Porez je nepo­sred­no raz­re­zi­van na poje­di­ne gra­đa­ne, koji su bili bro­ja­ni na peri­o­dič­nim cenzusima.

Kako se Rim širio posle uni­fi­ka­ci­je Ita­li­je 272 god. p.n.e, tako su se širi­li i rim­ski pore­zi. U pro­vin­ci­ja­ma, pak, glav­ni oblik pore­za je bio dopri­nos raz­re­zi­van zajed­ni­ca­ma, ume­sto nepo­sred­no sva­kom licu. Ovo je delom bilo zato što su cen­zu­si ret­ko spro­vo­đe­ni, čime je nepo­sred­no opo­re­zo­va­nje bilo one­mo­gu­će­no, i zato što ga je bilo lak­še spro­ve­sti. Lokal­ne zajed­ni­ce bi same odlu­či­le kako da pode­le teret opo­re­zo­va­nja među svo­jim gra­đa­ni­ma (Gof­fart 1974: 11).

Za pri­ku­plja­nje pro­vin­cij­skih pore­za su često kori­šće­ni sku­plja­či pore­za. Oni bi una­pred pla­ti­li pra­vo da sku­plja­ju pore­ze na odre­đe­nom područ­ju. Sva­kih par godi­na ova pra­va bi bila sta­vlja­na na dra­žbu, čime bi rim­ska rizni­ca ima­la kori­sti od pove­ća­nja pore­skog kapa­ci­te­ta teri­to­ri­je. U stva­ri, sku­plja­či pore­za su una­pred dava­li novac drža­vi kao pre­du­jam za pri­ku­plja­nje pore­za. Oni su tako­đe ima­li zadu­že­nje da pre­tvo­re pro­vin­cij­ske pore­ze, koji su često dava­ni u natu­ri, u novac. Tako su sku­plja­či pore­za mora­li da nadok­na­de pre­du­jam drža­vi, opor­tu­ni­tet­ne tro­ško­ve (tj. kama­tu), trans­ak­ci­o­ne tro­ško­ve pre­tva­ra­nja doba­ra u novac, i da ima­ju pro­fit. U stva­ri, pri­ku­plja­nje pore­za je bilo veo­ma pro­fi­ta­bil­no i bilo je veli­ko polje ula­ga­nja za boga­te gra­đa­ne Rima (Levi 1988: 71–94).

Ipak, Avgust je zbog pri­go­vo­ra iz pro­vin­ci­ja okon­čao sku­plja­nje pore­za. Zani­mlji­vo, nji­ho­vi pro­te­sti nisu samo bili zbog pre­te­ra­nog uzi­ma­nja sku­plja­ča, kao što je za oče­ki­va­ti, već i zbog činje­ni­ce da su pro­vin­ci­je dubo­ko ušle u dug. A.H.M. Jones (1968: 11) opi­su­je pro­blem sa sku­plja­či­ma pore­za: “Tla­če­nje i iznu­da su veo­ma rano zapo­če­li u pro­vin­ci­ja­ma i dose­gli su neve­ro­va­tan obim u kasnoj Repu­bli­ci. Veči­na guver­ne­ra pro­vin­ci­ja su bili naj­vi­še zain­te­re­so­va­ni za posti­za­nje voj­ne sla­ve i pro­fi­ta za vre­me svo­je godi­ne upra­vlja­nja, i udru­že­nja koja su sku­plja­la pore­ze su se nada­la boga­toj dobi­ti. Obič­no bi posto­ja­la sarad­nja guver­ne­ra i pore­skih sku­plja­ča, a senat je bio pre­da­le­ko da spro­vo­di bilo kakvu efek­tiv­nu kon­tro­lu. Dru­ga veli­ka zlo­u­po­tre­ba pro­vin­ci­ja je bilo zele­na­še­nje po eksplo­a­ta­tor­skim sto­pa­ma kama­ta na pozaj­mi­ce pro­vin­cij­skim zajed­ni­ca­ma, koje nisu mogle da sku­pe dovolj­no nov­ca da zado­vo­lje eksplo­a­ta­tor­ske zahte­ve pore­skih sku­plja­ča i uce­ne od guvernera.

Kao posle­di­ca takvih zlo­u­po­tre­ba, sku­plja­nje pore­za je zame­nje­no nepo­sred­nim opo­re­zo­va­njem tokom rane Impe­ri­je (Ham­mond 1946: 85). Pro­vin­ci­je su sada pla­ća­le porez na imo­vi­nu od 1 pro­cen­ta i gla­va­ri­nu na sva­ku odra­slu oso­bu. Ovo je oči­gled­no uči­ni­lo nužnim stal­ne cen­zu­se da bi se pobro­ja­li pore­ski obve­zni­ci i imo­vi­na. Sled­stve­no, pore­ski pri­hod je vari­rao zavi­sno od eko­nom­skih i kli­mat­skih uslo­va. Budu­ći da su sku­plja­či pore­za ima­li ogra­ni­če­no vre­me da sku­pe pore­ze koji su im pri­pa­da­li, oni su se mora­li skon­cen­tri­sa­ti na sku­plja­nje pore­za gde je bio naj­lak­še dostu­pan. Pošto je imo­vi­nu kao što je zemlja teško pre­tvo­ri­ti u novac, ovo je zna­či­lo da je pri­hod morao biti osnov opo­re­zo­va­nja. A budu­ći da su se sku­plja­či pore­za nad­me­ta­li na osno­vu pri­hod­nih moguć­no­sti neke zajed­ni­ce, ovo je zna­či­lo da je veli­ki deo bilo kakvog pove­ča­nja pri­ho­da išao sku­plja­či­ma poreza.

S dru­ge stra­ne, avgu­stov­ski sistem je bio dale­ko manje pro­gre­si­van. Pre­la­zi na pro­por­ci­o­nal­no raz­re­zi­va­nje pore­za na imo­vi­nu i sta­nov­ni­štvo su ujed­na­či­li pri­ho­de i uve­li­ko sma­nji­li “pro­gre­siv­nost” pore­skog siste­ma. Ovo je zbog toga što je bilo kakav rast pore­ske osno­vi­ce vodio višim pore­zi­ma u siste­mu sku­plja­nja pore­za, dok su pod avgu­stov­skim siste­mom zajed­ni­ce dugo­va­le fik­snu sumu. Tako bi sva­ko pove­ća­nje pri­ho­da išlo naro­du i nije mora­lo biti delje­no sa Rimom. Poje­din­ci su una­pred zna­li tačan iznos nji­ho­vih pore­za i da je bilo kakav pri­hod pre­ko toga u pot­pu­no­sti nji­hov. Ovo je oči­gled­no bilo veli­ki podsd­trek pro­i­zvod­nji, budu­ći da je mar­gi­nal­na sto­pa pore­za iznad pro­pi­sa­nog bila nula. U eko­nom­skom smi­slu, može se reći da pre­ko­mer­no opte­re­će­nje prak­tič­no nije posto­ja­lo (Mus­gra­ve 1959: 140–59). Narav­no, u raz­me­ri u kojoj je veći pri­hod pove­ća­vao imo­vi­nu, jedan deo ovog pove­ća­nja bi bio pri­me­ćen tokom novog cen­zu­sa. Ali na krat­ki rok, pore­ski sistem je bio veo­ma stimulativan.

Uspon i opa­da­nje eko­nom­skog rasta

Sti­mu­la­tiv­na poli­ti­ka Rima, kao stva­ra­nje veli­kog zajed­nič­kog trži­šta koje je obu­hva­ta­lo ceo Medi­te­ran, čvsta valu­ta, i ume­re­ni pore­zi, delo­va­la je povolj­no na trgo­vi­nu. Keith Hop­kins je našao empi­rij­sku potvr­du za ovu tvrd­nju pri­me­tiv­ši veli­ki porast bro­ja zna­nih bro­do­lo­ma dati­ra­nih od pozne Repu­bli­ke do rane Impe­ri­je u pore­đe­nju sa rani­jim peri­o­di­ma (Hop­kins 1980: 105–06). Porast trgo­vi­ne je vodio pove­ća­nju bro­do­vlja, čime se pove­ća­la moguć­nost da će biti više bro­do­lo­ma tokom ovog peri­o­da. Rostvt­zeff (1957; 172) uka­zu­je da je “trgo­vi­na, a poseb­no spolj­na i unu­tar-pro­vin­cij­ska mor­ska trgo­vi­na, bila glav­ni izvor bogat­stva tokom Rim­ske Imperije.”

Hop­kins (1980: 106–12) tako­đe pri­me­ću­je da se dogo­dio veli­ki porast ponu­de nov­ca koji je pra­tio ekspan­zi­ju trgo­vi­ne. On dalje pri­me­ću­je da ova ekspan­zi­ja ponu­de nov­ca nije stvo­ri­la pove­ća­nje cena. Kamat­ne sto­pe su tako­đe pale na naj­ni­ži nivo u rim­skoj isto­ri­ji počet­kom Avgu­sto­ve vla­da­vi­ne (Homer 1977: 53). Ovo jasno uka­zu­je da je ponu­da doba­ra i uslu­ga otpri­li­ke pra­ti­la pove­ća­nje ponu­de nov­ca. Vero­vat­no je posto­ja­lo i pove­ća­nje tra­žnje za goto­vim nov­cem radi pla­ća­nja pore­za i ren­ti, što bi bilo dodat­ni razlog zašto pove­ća­nje ponu­de nov­ca nije iza­zva­lo inflaciju.

Tokom rane Impe­ri­je pri­ho­di su bili tako izda­šni da je drža­va mogla da pre­du­zme ogrom­ni pro­gram jav­nih rado­va. Avgust je popra­vio sve pute­ve u Ita­li­ji i Rimu, resta­u­ri­rao sta­re hra­mo­ve i izgra­dio nove, kao i nove akva­duk­te, kupa­ti­la i dru­ge jav­ne zgra­de. Tibe­ri­je je, pak, skre­sao pro­gram izgrad­nje i sku­pljao veli­ke sume nov­ca. Ovo je dove­lo do finan­sij­ske kri­ze, 33 godi­ne n.e, kada je došlo do veli­ke nesta­ši­ce nov­ca. Ovu nesta­ši­cu je možda stvo­rio zakon pro­tiv zele­na­še­nja koji duže vre­me nije spro­vo­đen, ali su ga tada sudo­vi pono­vo poče­li pri­me­nji­va­ti (Frank 1935). Nesta­ši­ca nov­ca i sma­nje­nje jav­ne potro­šnje je dove­lo do veli­kog pada eko­nom­ske aktiv­no­sti, koji je zau­sta­vljen kada je drža­va poče­la dava­ti broj­ne bes­ka­mat­ne kre­di­te da bi se povra­ti­la likvid­nost (Thorn­ton and Thorn­ton 1990).

Pod Kla­u­di­jem (41–54 n.e.) Rim­ska Impe­ri­ja je doži­ve­la posled­nje veli­ko pro­ši­re­nje teri­to­ri­je osva­ja­njem Bri­ta­ni­je. Ne dugo nakon toga, pod Tra­ja­nom (98–117 n.e.), Impe­ri­ja je dose­gla naj­ve­ći teri­to­ri­jal­ni obim. Nada­lje, drža­va neće ima­ti dodat­ni pri­hod od pro­vin­cij­skog pore­za i sva­ko pove­ća­nje pri­ho­da će mora­ti da dođe iz same Impe­ri­je. Iako Rostovt­zeff (1957: 91) tvr­di da se Julio-kla­u­di­jan­ski Impe­ra­to­ri nasta­vi­li Avgu­sto­vu lais­sez-fai­re poli­ti­ku, potre­ba za pri­ho­di­ma je već poče­la da podri­va sna­gu rim­ske eko­no­mi­je. Pri­mer ovo­ga iz Kali­gu­li­nog vre­me­na zapi­sao je Phi­lo (20 p.n.e. – 50 n.e.):

Ne tako dav­no, jedan čovek koji je posta­vljen za pore­zni­ka u našoj zemlji, kada su neki za koje se čini­lo da dugu­ju porez pobe­gli zbog nema­šti­ne, iz stra­ha od suro­ve kazne ako ne pla­te, na silu je odveo nji­ho­ve žene, decu, rodi­te­lje i čita­ve nji­ho­ve poro­di­ce, uda­ra­ju­ći ih i vre­đa­ju­ći, i mal­tre­ti­ra­ju­ći ih na sva­ka­kve nači­ne, da bi ih nate­rao da ili daju infor­ma­ci­ju o tome gde su se sakri­li begun­ci, ili da pla­te uma­sto njih, iako nisu mogli uči­ni­ti ni jed­no ni dru­go, prvo, zato što nisu zna­li gde su begun­ci, i dru­go, zato što su bili u još većoj bedi od lju­di koji su pobe­gli (Youn­ge 1993: 610).”

Infla­ci­ja i oporezovanje

Posto­je doka­zi da je već tokom Nero­no­ve vla­da­vi­ne (54–68 n.e.) potre­ba za pri­ho­di­ma dove­la do kva­re­nja nov­ca. Pri­ho­di su bili potreb­ni da bi se pla­ti­li rastu­ći tro­ško­vi odbra­ne i sve veće biro­kra­ti­je. Ipak, radi­je nego da pove­ća­ju pore­ze, Neron i poto­nji Impe­ra­to­ri bi kva­ri­li novac sma­nji­va­njem pro­cen­ta dra­go­ce­nog meta­la. Ovo je, narav­no, bio oblik opo­re­zo­va­nja; u ovom slu­ča­ju, porez na sal­do bla­gaj­ne (Bai­ley 1956).

Tokom većeg dela Impe­ri­je, osnov­ne jedi­ni­ce rim­skog nov­ca su bili zlat­ni aure­us, sre­br­ni dena­rus, i bakar­ni i bron­za­ni sester­cii. Aure­ii su kova­ni oko 40–42 koma­da po fun­ti zla­ta, dena­rii 84 koma­da po fun­ti sre­bra, a sester­cii su vre­de­li otpri­li­ke 1 dena­ri­u­sa. Dva­dest­pet (25) dena­ria je bilo jed­na­ko jed­nom aure­u­su, a dena­rii su sma­tra­ni osnov­nim nov­ci­ma i račun­skim jedinicama.

Aure­us nije širo­ko cir­ku­li­sao. U skla­du s time, kva­re­nje je uglav­nom ogra­ni­če­no na dena­ri­us. Neron je sma­njio uče­šce sre­bra u dena­ri­u­su na 90 pro­ce­na­ta i malo sma­njio veli­či­nu aure­u­sa da bi odr­žao odnos 1 pre­ma 25. Tra­jan (98–117 n.e.) je sma­njio pro­ce­nat sre­bra na 85 pro­ce­na­ta, ali je mogao da odr­ži odnos zbog veli­kog pri­li­va zla­ta. Šta­vi­še, neki isto­ri­ča­ri tvr­de da je namer­no sma­njio vred­nost dena­ri­ju­su da bi odr­žao isto­rij­ski odnos. Kva­re­nje je nasta­vlje­no pod vla­dom Mar­ka Aure­li­ja (161–180 n.e.), koji je sma­njio pro­ce­nat sre­bra u dena­ri­u­su na 75 pro­ce­na­ta, koji je potom Sep­ti­mi­je Sever dalje sma­njio na 50 pro­ce­na­ta. Do sre­di­ne tre­ćeg veka nove ere, dena­ri­us je imao uče­šce sre­bra od samo 5 procenata.

Zani­mlji­vo, ali stal­na kva­re­nja nov­ca nisu pobolj­ša­la fiskal­no sta­nje Impe­ri­je. To je zbog delo­va­nja Gri­ša­mo­vog zako­na (“loš novac iste­ru­je dobar”). Lju­di bi sku­plja­li sta­ri­je nov­či­će, sa viso­kim pro­cen­tom sre­bra, a pla­ća­li svo­je pore­ze oni­ma sa naj­ma­nje sre­bra. Tako je mogu­će da su “real­ni” pri­ho­di vla­sti u stva­ri opa­li. Kako to obja­šnja­va Aure­lio Bernardi:

Na počet­ku, kva­re­nje je sigur­no bilo pro­fi­ta­bil­no za drža­vu. Ipak, tokom godi­na, ovaj metod je zlo­u­po­tre­blja­van i dva veka ova­ko stvo­re­ne infla­ci­je su sigur­no bila nepo­volj­na za jav­ne finan­si­je. Cene su rasle isu­vi­še brzo i posta­lo je nemo­gu­će odmah odre­di­ti pro­por­ci­o­nal­no pove­ća­nje fiskal­nih pri­ho­da, zbog rigid­no­sti apa­ra­ta za sku­plja­nje poreza.”

Ispr­va, vlast je mogla da pri­ku­pi dodat­ni pri­hod od pro­da­je jav­ne imo­vi­ne. Kasni­je, manje skru­pu­lo­zni Impe­ra­to­ri, kao Domi­ci­jan (81–96 n.e.), bi kori­sti­li name­šte­ne pro­ce­se da bi zaple­ni­li imo­vi­nu boga­tih. Oni bi izmi­šlja­li izgo­vo­re da zahte­va­ju tri­but od pro­vin­ci­ja i boga­tih. Takav tri­but, poznat kao aurum cori­na­ri­um, je navod­no bio dobro­vo­ljan i pla­ćan u zla­tu da bi se pro­sla­vi­le poseb­ne pri­li­ke, kao pro­gla­še­nje novog Impe­ra­to­ra ili veli­ka voj­na pobe­da. Kara­ka­la (198–217 n.e.) je često pri­ja­vlji­vao takve sum­nji­ve “pobe­de” kao način sku­plja­nja pri­ho­da. Rostovt­zeff (1957: 417) nazi­va ova­kva sku­plja­nja “čistom pljačkom.”

Iako pore­zi nisu pri­ku­plja­ni od obič­nih Rimlja­na, gra­đan­stvo je veo­ma pro­ši­re­no da bi se više lju­di uvu­klo u pore­ski sistem. Pore­zi na boga­te, pak, su dra­stič­no pove­ća­ni, pogo­to­vu na nasled­stva i manu­mi­si­je (oslo­ba­đa­nje robova).

Povre­me­no, pore­ski teret bi bio sma­nji­van opra­šta­njem zao­sta­lih pore­za ili dru­gim mera­ma. Jedan takav pri­mer se dogo­dio tokom krat­ke vla­sti Per­ti­nak­sa (193 n.e.), koji je zame­nio gram­zi­vog Komo­da (176–192 n‑e-). Kako nam to kaže Edvard Gibon (1932: 88):

Iako je sva­ka mera neprav­de i iznu­de spro­ve­de­na, koja bi mogla da spro­ve­de imo­vi­nu poda­ni­ka u kov­če­ge vla­da­ra; gram­zi­vost Komo­do­va je bila tako jako nesra­zmer­na nje­go­voj ras­tro­šno­sti, da, po nje­go­voj smr­ti, ne više od osam hilja­da fun­ti je nađe­no u iscr­plje­noj rizni­ci, da bi se ispla­ti­li tro­ško­vi vla­sti, i da bi se pod­mi­ri­la važna potre­ba za veli­ko­du­šnim poklo­nom, koji je sva­ki novi Impe­ra­tor morao obe­ća­ti Pre­to­ri­jan­skoj stra­ži. Upr­kos ovim nesreć­nim okol­no­sti­ma, Per­ti­naks je imao veli­ko­du­sne čvsti­ne da uki­ne tla­če­će pore­ze uve­de­ne od Komo­da, i da poni­šti sve nepra­ved­ne zahte­ve bla­gaj­ne; obzna­niv­ši u svo­joj odlu­ci Sena­tu: “da je bolje da upra­vlja siro­ma­šnom repu­bli­kom pošte­no, nego da zado­bi­je bogat­stvo putem tira­ni­je i besčašća.””

Držav­ni socijalizam

Naža­lost, Per­ti­naks je bio izu­ze­tak. Veći­na Impe­ra­to­ra je nasta­vi­la poli­ti­ke kva­re­nja nov­ca i sve viših pore­za, koji su uglav­nom pri­ku­plja­ni od boga­tih. Rat pro­tiv bogat­stva nije vođen samo iz fiskal­nih potre­ba, već je bio deo stal­ne poli­ti­ke istre­blje­nja Sena­tor­ske kla­se, koja je vla­da­la Rimom od naj­sta­ri­jih dana, da bi se eli­mi­ni­sa­li bilo kakvi mogu­ći riva­li Impe­ra­to­ra. Impre­ra­to­ri su poče­li sve više vero­va­ti da je voj­ska jedi­ni izvor moći i skon­cen­tri­sa­li su svoj napor da je odr­ža­va­ju po sva­ku cenu.

Kako je pri­vat­no bogat­stvo u Impe­ri­ji pola­ko biva­lo uni­šta­va­no kon­fi­sko­va­njem ili pore­zi­ma, ote­ra­no ili skri­ve­no, eko­nom­ski rast je prak­tič­no stao. Šta­vi­še, kada boga­ti više nisu mogli pla­ća­ti držav­ne name­te, teret je nei­zbe­žno padao na niže kla­se, tako da su obič­ni lju­di sve više pati­li zbog pro­pa­da­nja eko­no­mi­je. U reči­ma Rostovt­zef­fa: “Što je pri­ti­sak drža­ve na više kla­se bivao veći, to je polo­žaj nižih bio manje pod­no­šljiv.” (Rostovt­zeff 1957: 430).

U ovom tre­nut­ku, u tre­ćem veku n.e, nov­ča­na raz­me­na se pot­pu­no ras­pa­la. Ipak su voj­ne potre­be drža­ve osta­le veli­ke. Gra­ni­ce Rima su bile pod stal­nim pri­ti­skom ger­man­skih ple­me­na na seve­ru i Per­si­ja­na­ca na isto­ku. Šta­vi­še, sada je svi­ma posta­lo jasno da moć i polo­žaj Impe­ra­to­ra u pot­pu­no­sti zavi­se od podr­ške voj­ske. Tako su se potre­be armi­je mora­le zado­vo­lji­ti pre svih, bez obzi­ra na posle­di­ce na pri­vat­nu ekonomiju.

Sa ras­pa­dom nov­ča­ne raz­me­ne, uobi­ča­je­ni sistem opo­re­zi­va­nja se ras­pao. Ovo je pri­mo­ra­lo drža­vu da direkt­no uzi­ma sve svo­je potreb­šti­ne gde god ih je mogla naći. Hra­na i sto­ka, na pri­mer, su uzi­ma­ne direkt­no od far­me­ra. Dru­gi pro­i­zvo­đa­či su isto tako mora­li dava­ti voj­sci sve što joj je tre­ba­lo. Rezul­tat je, narav­no, bio haos, koji Rostov­cev nazi­va “stal­ni tero­ri­zam” (1957: 449). Na kra­ju, drža­va je bila pri­mo­ra­na da nate­ra poje­din­ce da nasta­ve sa radom i proizvodnjom.

Stvo­ren je sistem u kome su poje­din­ci bili pri­mo­ra­ni da rade na nji­ma odre­đe­nom mestu i zadr­že isto zani­ma­nje, sa malo moguć­no­sti da se kre­ću ili pro­me­ne posao. Far­me­ri su veza­ni za zemlju, kao i nji­ho­va deca, a slič­no je zahte­va­no od osta­lih rad­ni­ka, pro­i­zvo­đa­ča i zana­tli­ja. Čak su i voj­ni­ci mora­li osta­ti to celog živo­ta, a nji­ho­vi sino­vi su ih mora­li nasle­di­ti. Pre­o­sta­li čla­no­vi viših kla­sa su pri­mo­ra­ni da pru­ža­ju admi­ni­stra­tiv­ne uslu­ge, kao što je sku­plja­nje pore­za, bez nak­na­de. A ako sku­plja­či pore­za ne ispu­ne držav­nu kvo­tu, mora­li su da sami nadok­na­de razli­ku. Ovo je dove­lo do daljih poku­ša­ja da se sakri­je ono malo bogat­stva koje je posto­ja­lo u Impe­ri­ji, poseb­no kod onih koji su i dalje nala­zi­li nači­ne da se obo­ga­te. U redov­nim okol­no­sti­ma, oni bi pro­sla­vlja­li svo­je novo bogat­stvo, sada su na sva­ki način poku­ša­va­li da izgle­da­ju siro­ma­šni kao i svi dru­gi, da ne posta­nu odgo­vor­ni za pru­ža­nje jav­nih slu­žbi iz sop­stve­nog džepa.

Stal­no nasr­ta­nje drža­ve na sušti­nu funk­ci­o­ni­sa­nja eko­no­mi­je je ome­lo napre­dak. Rezul­tat je bio sve veća feu­da­li­za­ci­ja pri­vre­de i pot­pu­ni ras­pad pode­le rada. Lju­di bi beža­li na selo i bavi­li se obra­dom zemlje, ili bi se pri­klju­či­li pose­di­ma boga­tih, koji su ope­ri­sa­li, što je više bilo mogu­će, kao zatvo­re­ni siste­mi, koji su obez­be­đi­va­li svo­je potre­be bez bavlje­nja trgo­vi­nom. U među­vre­me­nu, puno zemlje je napu­šte­no i osta­lo neo­bra­đe­no, ili je palo u ruke drža­ve, čija je loša upra­va obič­no vodi­la padu proizvodnje.

Refor­me Impe­ra­to­ra Dioklecijana

Oko kra­ja tre­ćeg veka, Rim je oči­to pro­ži­vlja­vao kri­yu. Drža­va više nije mogla osi­gu­ra­ti dovolj­no resur­sa čak ni putem pri­nu­de i bila je pri­mo­ra­na da se sve više pou­zda­je u kva­re­nje valu­te radi pove­ća­nja pri­ho­da. Počet­kom vla­da­vi­ne Kla­u­di­ja II Got­skog (268–270 n.e.) sre­br­ni pro­mer dena­ri­ju­sa je pao na samo .02 pro­cen­ta (Mic­hell 1947: 2). Kao posle­di­ca toga, cene su dra­stič­no sko­či­le. Meri­ca egi­pat­skog žita, na pri­mer, koja je pro­da­va­na za sedam do osam drah­mi tokom dru­gog veka, sada je košta­la 120.000 drah­mi. Ovo uka­zu­je na infla­ci­ju od 15.000 posto tokom tre­ćeg veka (Rostovt­zeff 1957: 471).

Na kra­ju, opsta­nak same drža­ve je došao u pita­nje. U tom tre­nut­ku, Impe­ra­tor Dio­le­ci­jan (284–305 n.e.) je počeo dela­ti. Poku­šao je da zau­sta­vi infla­ci­ju putem dale­ko­se­žnog pro­gra­ma kon­tro­le cena svih roba i uslu­ga. Ove kon­tro­le su oprav­da­va­ne Dio­kle­ci­ja­no­vim uve­re­njem da je infla­ci­ja uglav­nom posle­di­ca špe­ku­la­ci­je i čuva­nja robe, a ne kva­re­nja nov­ca. Kako je on obja­vio u pre­am­bu­li svo­ga edik­ta 301 god. n.e:

Jer ko može biti tako oko­reo i lišen ljud­sko­sti da ne može, ili pre, da već nije mogao, shva­ti­ti, da su u trgo­vi­ni koja se odvi­ja na trži­šti­ma ili tokom sva­kod­nev­nog živo­ta gra­do­va neu­me­re­ne cene tako raši­re­ne da neo­bu­zda­na strast ka dobit­ku nije uma­nje­na ni obil­nim zali­ha­ma niti plod­nim godi­na­ma; tako da bez ika­kve sum­nje lju­di koji se bave ovim stva­ri­ma stal­no smi­šlja­ju kako da upa­vlja­ju samim vetro­vi­ma i kret­nja­ma zve­zda, i, tako zli kakvi jesu, ne mogu pod­ne­ti navod­nja­va­nje plod­nih polja od kiše s nebe­sa, koja daje nadu budu­ćih žetvi, budu­ći da oni sma­tra­ju da je to nji­hov gubi­tak ako obi­lje pro­i­stek­ne od dela­nja vre­me­na (Jones 1970: 310).”

Upr­kos činje­ni­ci da je smrt­na kazna pri­me­nji­va­nja za pre­kr­ši­te­lje kon­tro­le cena, one su doži­ve­le pot­pun neu­speh. Lak­tan­ci­je (1984: 11), Dio­kle­ci­ja­nov savre­me­nik, govo­ri nam da je puno krvi pro­li­ve­no zbog “malih i jef­ti­nih stva­ri” i da je roba nesta­la iz pro­da­je. Ipak “porast cena je postao mno­go gori.” Na kra­ju, “nakon što su mno­gi stra­da­li, puka nužda je dove­la do uki­da­nja zakona.”

Osta­le Dio­kle­ci­ja­no­ve refor­me, pak, su bile uspe­šni­je. Teme­ljac Dio­kle­ci­ja­no­ve eko­nom­ske polit­ke je bio pre­tva­ra­nje posto­je­će prak­se povre­me­nih rekvi­zi­ci­ja radi snab­de­va­nja drža­ve, u redov­nu prak­su. Budu­ći da je novac bio bez­vre­dan, novi sistem je bazi­ran na pri­ku­plja­nju pore­za u obli­ku fizič­kih doba­ra i uslu­ga, ali regu­li­san u budže­tu, tako da je drža­va tač­no zna­la šta joj je bilo potreb­no a pore­ski obve­zni­ci su tač­no zna­li koli­ko tre­ba da plate.

Pre­ci­zne kal­ku­la­ci­je su rađe­ne da bi se utvr­di­lo koli­ko pše­ni­ce, ode­će, ulja, oruž­ja ili dru­gih doba­ra je bilo potreb­no da bi se izdr­ža­vao jedan rim­ski voj­nik. Tako, izra­ču­na­va­ju­ći od kra­ja, tj. držav­nih voj­nih potre­ba, napra­vlje­na je pro­ce­na ukup­ne koli­či­ne doba­ra i uslu­ga koja je drža­vi bila potreb­na u odre­đe­noj godi­ni. Na dru­goj stra­ni meda­lje, bilo je neop­hod­no izra­ču­na­ti koli­ko će pore­ski obve­zni­ci doba­ra i uslu­ga moći da pru­že. Ovo je zahte­va­lo masi­van popis, ne samo lju­di, već i resur­sa, pogo­to­vu obra­đe­ne zemlje. Zemlja je cenje­na pre­ma svo­joj pro­duk­tiv­no­sti. Kako to opi­su­je Lak­tan­ci­jus (1984: 37): “Polja su mere­na sto­pu po sto­pu, loze i drva su bro­ja­na, sva­ka vrsta živo­ti­nja je regi­stro­va­na, a upi­si­van je sva­ki čovek u narodu.”

Pore­ski kapa­ci­tet je meren u bro­ju “gla­va” (caput), koja je obu­hva­ta­la odra­slog čove­ka, nje­go­vu poro­di­cu, nje­go­vu zemlju i sve što su oni mogli pro­i­zve­sti. Držav­ne potre­be su mere­ne u “ano­na­ma” koje su pred­sta­vlja­le tro­šak izdr­ža­va­nja jed­nog voj­ni­ka tokom godi­ne dana. Kada su ove dve mere jasno kal­ku­li­sa­ne, sada je posta­lo mogu­će ima­ti jasan budžet i pore­ski sistem u pot­pu­no­sti zasno­van na dobri­ma i uslu­ga­ma. Pra­vlje­ne su pro­ce­ne i resur­si pri­ku­plja­ni, trans­por­to­va­ni i uskla­di­šte­ni za držav­ne potrebe.

Iako bi armi­ja u pokre­tu pone­kad mora­la zaple­ni­ti dobra ili uslu­ge, uku­pan rezul­tat Dio­kle­ci­ja­no­ve refor­me je bio pozi­ti­van. Pore­ski obve­zni­ci su makar mogli una­pred zna­ti šta su tre­ba­li pla­ti­ti, pre nego da trpe ad hok zaple­ne. Tako­đe, pore­ski teret je pro­ši­ren, ume­sto da pada samo na leđa nesreć­ni­ci­ma, čime je sma­njen za mno­ge Rimlja­ne. Isto­vre­me­no, sa pobolj­ša­nom dostup­no­šću resur­sa, drža­va je mogla da bolje pla­ni­ra i spro­vo­di svo­je voj­ne operacije.

Da bi se odr­žao sistem u kome su lju­di bili veza­ni za svo­ju zemlju, domo­ve, poslo­ve i mesta rada, Dio­kle­ci­jan je trans­for­mi­sao pret­hod­nu ad hok prak­su. Rad­ni­ci su orga­ni­zo­va­ni u gil­de a poslo­dav­ci u kor­po­ra­ci­je zva­ne kole­gi­je (col­le­gia). Oba su de fak­to posta­li orga­ni drža­ve, nad­gle­da­ju­ći i upra­vlja­ju­ći svo­jim čla­no­vi­ma da rade i pro­i­zvo­de za državu.

Pad Rima

Kon­stan­tin (308–337 n.e.) je nasta­vio Dio­kle­ci­ja­no­vu poli­ti­ku upra­vlja­nja eko­no­mi­jom, jačim vezi­va­njem rad­ni­ka i nji­ho­vih poto­ma­ka za zemlju ili nji­ho­vo mesto rada (Jones 1958). Na pri­mer, 332 je izdao sle­de­će naređenje:

Sva­ka oso­ba, u čijem je pose­du nađen nadni­čar koji pri­pa­da dru­go­me, ne samo da će vra­ti­ti pome­nu­tog nadni­ča­ra u nje­go­vo sta­ro mesto već će i biti odgo­vor­na za nje­gov porez za vre­me koje je pro­veo kod nje­ga. Nadni­ča­ri, tako­đe, koji smi­šlja­ju beg mogu biti bače­ni u lan­ce i sve­de­ni na sta­tus roba, da bi po pri­ro­di rop­stva bili pri­mo­ra­ni da ispu­ne dužno­sti koje doli­ku­ju slo­bod­nim lju­di­ma (Jones 1970: 312).

Upr­kos tim napo­ri­ma, zemlja je stal­no biva­la napu­šta­na a trgo­vi­na je, uglav­nom pre­sta­la (Rostovt­zeff 1926). Indu­stri­ja se ise­li­la u pro­vin­ci­je, čime je Rim postao eko­nom­ska nula; još je dobi­jao pore­ze, žito i osta­la dobra pro­i­zve­de­na u pro­vin­ci­ja­ma, ali sam ne pro­i­zvo­de­ći ništa. Rim­ska rulja i dvor­ski milje­ni­ci nisu ništa stva­ra­li, ali su stal­no tra­ži­li više, sta­va­ra­ju­ći nepod­no­šlji­vi pore­ski teret pro­duk­tiv­nim klasama.

Rim­ski pore­ski teret se otpri­li­ke udvo­stru­čio pede­set godi­na nakon Dio­kle­ci­ja­na, čime su mali far­me­ri one­mo­gu­će­ni da žive od svo­je pro­i­zvod­nje (Ber­nar­di 1970: 55). Ovo je dove­lo do pot­pu­nog pri­vred­nog kra­ha (Jones 1959). Kako je to opi­sao Lak­tan­ci­je (1984: 13):

Broj kori­sni­ka je počeo nad­ma­ši­va­ti broj dava­la­ca toli­ko da su, uz iscr­plji­va­nje far­me­ra od ogrom­ne koli­či­ne zaple­na, polja biva­la napu­šte­na a obra­đe­na zemlja se pre­tva­ra­la u šumu.”

Iako je Kon­stan­tin poku­šao da refor­mi­še valu­tu, poto­nji Impe­ra­to­ri su nasta­vi­li sa kva­re­njem, što je rezul­to­va­lo pono­vlje­nom infla­ci­jom (West 1951). Izgle­da da je Impe­ra­tor Juli­jan (360–363 n.e.) tako­đe odbio da pove­ru­je da je infla­ci­ja pro­u­zro­ko­va­na kva­re­njem, već je vero­vao da je ona bila posle­di­ca gomi­la­nja doba­ra od stra­ne trgo­va­ca. Da bi ovo doka­zao, poslao je sop­stve­ne rezer­ve žita na tržni­cu u Anti­o­hi­ji. Po Gibo­nu (1932: 801):

Posle­di­ce su mogle biti pred­po­sta­vlje­ne, i ubr­zo su se ose­ti­le. Impe­ri­jal­na pše­ni­ca je otku­plje­na od boga­tih trgo­va­ca; vla­sni­ci zemlje ili žita su zadr­ža­li svo­je uobi­ča­je­no snab­de­va­nje gra­da; a male koli­či­ne koje su se poja­vi­le na tržni­ci su potaj­no pro­da­va­ne po viso­kim i neza­ko­ni­tim cenama.”

Iako je bio upo­zo­ren da nje­go­ve poli­ti­ke neće spu­sti­ti cene, već da će pre pogor­ša­ti nesta­ši­cu, Juli­jan je ipak nasta­vio da veru­je da je nje­go­vo delo­va­nje uro­di­lo plo­dom, i kri­vio narod za neza­hval­nost zbog nje­go­vog pri­go­va­ra­nja na neu­speh ove inter­ven­ci­je (Downey 1951).

Dru­ga pita­nja je, pak, Juli­jan bolje razu­meo. U pore­skoj poli­ti­ci je poka­zao ose­ćaj i razu­me­va­nje. Shva­tio je da je glav­ni uzrok držav­nog fiskal­nog pro­ble­ma pre­te­ra­ni pore­ski teret, koji je nejed­na­ko padao na narod. Boga­ti su prak­tič­no mogli da izbeg­nu opo­re­zo­va­nje putem zako­ni­tih i pro­tiv­za­ko­ni­tih mera, kao što je pot­ku­plji­va­nje. Obi­čan gra­đa­nin je, napro­tiv, bio bes­po­mo­ćan pred zahte­vi­ma sve bru­tal­ni­jih sku­plja­ča poreza.

Pret­hod­ne mere za olak­ša­va­nje pore­skog tere­ta su, pak, bile neu­spe­šne zato što su samo dono­si­le olak­ši­ce boga­ti­ma. Kon­stan­tin je, na pri­mer, poku­šao da olak­ša teret putem sma­nje­nja bro­ja pore­skih jedi­ni­ca – gla­va – koji je imao sva­ki distrikt. U prak­si je ovo zna­či­lo da su samo boga­ti ima­li neko sma­nje­nje pore­za. Juli­jan je, pak, sma­nje­njem pore­ske sto­pe, osi­gu­rao da posle­di­ce nje­go­vog sma­nje­nja pore­za ose­ti ceo narod. Isto tako je i širio pore­sku osno­vi­cu uki­da­njem nekih pore­skih izu­ze­ća koja su dava­na mno­gim gru­pa­ma, a poseb­no boga­ti­ma, od nekih rani­jih Impe­ra­to­ra (Ber­nar­di 1970: 59, 66).

Upr­kos tome, držav­ni pri­ho­di su i dalje bili nedo­volj­ni za odr­ža­va­nje naci­o­nal­ne odbra­ne. Ovo je dove­lo do daljih pove­ća­nja pore­za, kao što je pove­ća­nje pore­za na pro­met od 1 do 4.5 pro­ce­na­ta 444 god. n.e. (Ber­nar­di 1970: 75). Ipak, kako su pore­ske pla­ti­še ula­ga­le sve veće koli­či­ne vre­me­na, napo­ra i nov­ca u šeme izbe­ga­va­nja pore­za, držav­ni pri­ho­di su nasta­vi­li da pada­ju, čime je ubr­za­no opa­da­nje rim­ske drža­ve (Ber­nar­di 1970: 81–3). Ukrat­ko, pore­ske pla­ti­še su izbe­ga­va­le porez putem pot­pu­nog povla­če­nja iz dru­štva. Veli­ki, moć­ni zemljo­po­sed­ni­ci, koji su mogli da izbeg­nu opo­re­zi­va­nje putem zako­ni­tih ili neza­ko­ni­tih sred­sta­va, poče­li su da stva­ra­ju male zajed­ni­ce oko sebe. Mali zemljo­po­sed­ni­ci, dote­ra­ni do ban­kro­ta od teškog tere­ta opo­re­zo­va­nja, pre­da­li su ne na milost i nemi­lost veli­kih posed­ni­ka, upi­su­ju­ći se kao nadni­ča­ri ili čak kao robo­vi (Robo­vi, narav­no, nisu pla­ća­li pore­ze). Ovaj dru­gi feno­men je bio tako raši­ren i šte­tan po držav­ne pri­ho­de, da je 368. godi­ne Impe­ra­tor Valens obja­vio da je neza­ko­ni­to da se neko odrek­ne svo­je slo­bo­de da bi se sta­vio pod zašti­tu veli­kog zemljo­po­sed­ni­ka (Ber­nar­di 190: 49).

Na kra­ju, nije bilo nov­ca da se pla­ti voj­ska, gra­de utvr­đe­nja ili bro­do­vi, ili da se šti­ti gra­ni­ca. Var­var­ske inva­zi­je, koje su bile posled­nji uda­rac rim­skoj drža­vi u petom veku, su pro­sto bile vrhu­nac tri veka pro­pa­da­nja fiskal­nog kapa­ci­te­ta drža­ve da se sama bra­ni. Šta­vi­še, mno­gi Rimlja­ni su obe­ruč­ke doče­ka­li var­va­re kao spa­si­o­ce od nepod­no­šlji­vog pore­skog bremena.

Iako pad Rima izgle­da kao kata­li­zmič­ni isto­rij­ski doga­đaj, imao je mali uti­caj na način živo­ta veći­ne rim­skih gra­đa­na. Kako to pri­me­ću­je Hen­ri Piren­ne (1939: 33–62), kada su osva­ja­či zame­ni­li rim­sku vlast, sami su uspo­sta­vi­li novu. U tom tre­nut­ku, nisu ima­li razlo­ga da pljač­ka­ju, već su poku­ša­li da obez­be­de mir i sta­bil­nost u područ­ji­ma koje su kon­tro­li­sa­li. Napo­kon, što su poda­ni­ci boga­ti­ji, veći je iznos poreza.

Sve u sve­mu, pad Rima je u osno­vi posle­di­ca eko­nom­skog pro­pa­da­nja koje je pro­i­ste­klo iz pre­te­ra­nog opo­re­zi­va­nja, infla­ci­je i pre­ve­li­ke držav­ne regu­la­ti­ve. Sve viši pore­zi nisu uspe­li da stvo­re dodat­ne pri­ho­de zato što su boga­ti­je pla­ti­še izbe­ga­va­le pla­ća­nje takvih pore­za dok je sred­nja kla­sa – i njen pore­ski kapa­ci­tet – bila uni­šte­na. Iako je konač­na pro­past Rim­ske Impe­ri­je na zapa­du (nje­na istoč­na polo­vi­na je nasta­vi­la da posto­ji kao Vizan­tij­ska Impe­ri­ja) bila doga­đaj od veli­ke isto­rij­ske važno­sti, za veći­nu Rimlja­na je bila olakšanje.

Pre­vod: Andre­ja Vražalić