Ekonomisti slobodnog tržišta: pre 400 godina

LewRockwellPro­u­ča­va­o­ci slo­bod­nog pre­du­zet­ni­štva obič­no pove­zu­ju počet­ke pro-trži­šnog nači­na mišlje­nja sa škot­skim pro­fe­so­rom Ada­mom Smi­tom (1723–90). Ova ten­den­ci­ja viđe­nja Smi­ta kao ute­me­lji­va­ča eko­no­mi­je je poja­ča­na kod Ame­ri­ka­na­ca zato što je nje­go­va čuve­na knji­ga Istra­ži­va­nje pri­ro­de i uzro­ka Bogat­stva Naro­da iza­šla iz štam­pe u godi­ni ame­rič­ke neza­vi­sno­sti od Britanije.

Ovo viđe­nje inte­lek­tu­al­ne isto­ri­je pre­ne­bre­ga­va mno­go toga. Pra­vi osni­va­či eko­nom­ske nau­ke zapra­vo su pisa­li sto­ti­ne godi­na pre Smi­ta. Oni nisu bili eko­no­mi­sti po pozi­vu, već moral­ni teo­lo­zi, uče­ni u tra­di­ci­ji Sv. Tome Akvin­skog, i bili su pozna­ti kao pozni sho­la­sti­ci. Ovi lju­di, od kojih je veći­na pre­da­va­la u Špa­ni­ji, bili su makar toli­ko za slo­bod­no trži­šte koli­ko i škot­ska tra­di­ci­ja mno­go kasni­je. Povrh toga, nji­ho­va teo­rij­ska zasno­va­nost bila je još jača: oni su bili pre­te­če teo­ri­ja vred­no­sti i cena “mar­gi­na­li­sta” iz Austri­je kasnog devet­na­e­stog veka.

Ako su ita­li­jan­ski gra­do­vi-drža­ve zapo­če­li Rene­san­su u pet­na­e­stom veku, Špa­ni­ja i Por­tu­gal su istra­ži­va­le novi svet u šesna­e­stom, i posta­le su novi cen­tri trgo­vi­ne i pre­du­zet­ni­štva. Inte­lek­tu­al­no, špan­ski uni­ver­zi­te­ti su odgo­vor­ni za oži­vlja­va­nje veli­kog sho­la­stič­kog pro­jek­ta: kori­šće­nje antič­kih i hri­šćan­skih tra­di­ci­ja da bi se istra­ži­le i pro­ši­ri­le sve nau­ke, uklju­ču­ju­ći eko­no­mi­ju, na čvr­stom tlu logi­ke i pri­rod­nog zakona.

Budu­ći da su pri­rod­ni zakon i razum uni­ver­zal­ne ide­je, sho­la­stič­ki pro­jekt je bio potra­ga za uni­ver­zal­nim zako­ni­ma koji odre­đu­ju kako svet funk­ci­o­ni­še. Iako eko­no­mi­ja nije sma­tra­na poseb­nom disci­pli­nom, ovi nauč­ni­ci su vođe­ni eko­nom­skim rezo­no­va­njem obja­šnja­va­li svet oko sebe. Tra­ži­li su pra­vil­no­sti u dru­štve­nom pona­ša­nju i ana­li­zi­ra­li ih pre­ma kato­lič­kim stan­dar­di­ma pravde.

Fran­ci­sco de Vitoria

Uni­ver­zi­tet u Sala­man­ki je bio cen­tar sho­la­stič­kog uče­nja u šesna­e­sto­ve­kov­noj Špa­ni­ji. Prvi od moral­nih teo­lo­ga koji je istra­ži­vao, pisao, i pre­da­vao je bio Fran­ci­sko de Vito­ri­ja (1485–1546). Pod nje­go­vim upra­vom, uni­ver­zi­tet je imao izu­ze­tan broj od 70 pro­fe­so­ra. Kao i dru­gi veli­ki men­to­ri u isto­ri­ji, veći deo Vito­ri­ji­nih štam­pa­nih dela dola­zi iz bele­ški nje­go­vih studenata.

U svom delu o eko­no­mi­ji, on tvr­di da je pra­ved­na cena cena do koje se došlo uobi­ča­je­nim dogo­vo­rom među pro­i­zvo­đa­či­ma i potro­ša­či­ma. To jest; kada cenu uspo­sta­vlja­ju ponu­da i potra­žnja, to je pra­ved­na cena. Isto tako je i sa među­na­rod­nom trgo­vi­nom. Vla­sti se ne tre­ba­ju meša­ti u cene i odno­se koje uspo­sta­vlja­ju trgov­ci pre­ko među­dr­žav­nih gra­ni­ca. Vito­ri­ji­na pre­da­va­nja o špan­sko-indij­skoj (West Indi­es) trgo­vi­ni – prvo­bit­no izda­ta 1542 i pono­vo 1917 od stra­ne Fon­da­ci­je Kar­ne­gi – tvr­de da inter­ven­ci­ja vla­sti u trgo­vi­nu krši zlat­no pravilo.

Ipak, Vito­ri­jin naj­ve­ći dopri­nos je stva­ra­nje daro­vi­tih i plod­nih stu­de­na­ta. Oni su nasta­vi­li da istra­žu­ju sko­ro sve aspek­te, moral­ne i teo­rij­ske, eko­nom­ske nau­ke. Tokom celog veka, ovi misli­o­ci su bili jak pod­strek u korist slo­bod­nog trži­šta i eko­nom­ske logi­ke. Oni su posma­tra­li cenu doba­ra i uslu­ga kao posle­di­cu pona­ša­nja trgo­va­ca. Cene se menja­ju zavi­sno od okol­no­sti, zavi­sno od vred­no­sti koje poje­din­ci daju dobri­ma. Ta vred­no­sti opet zavi­si od dva fak­to­ra: dostup­no­sti doba­ra i nji­ho­ve upo­tre­be. Cena uslu­ga i doba­ra su rezul­tat rada ovih sila. Cene nisu pri­rod­no fik­si­ra­ne, ili zasno­va­ne na ceni pro­i­zvod­nje: cene su rezul­tat zajed­nič­ke pro­ce­ne ljudi.

Mar­tin de Azpil­cu­e­ta Navarrus

Jedan nauč­nik je bio Mar­tin de Azul­pi­ku­e­ta Nava­rus (1493–1586), domi­ni­kan­ski kalu­đer, naj­po­zna­ti­ji kanon­ski advo­kat svo­ga vre­me­na, i na kra­ju savet­nik tri pape. Kori­ste­ći logi­ku, Nava­rus je bio prvi eko­nom­ski misli­lac koji je jasno i nedvo­smi­sle­no tvr­dio da je vla­di­na kon­tro­la cena gre­ška. Kada doba­ra ima u izo­bi­lju, nema potre­be za mak­si­mal­nom dozvo­lje­nom cenom; kada su oskud­na, kon­tro­la cena nano­si više šte­te nego kori­sti. U pri­ruč­ni­ku moral­ne teo­lo­gi­je (1556), Nava­rus isti­če da nije greh pro­da­va­ti robu po ceni koja je viša od zva­nič­ne, ako je to po dogo­vo­ru svih strana.

Nava­rus je isto prvi koji je jasno tvr­dio da koli­či­na nov­ca ima pre­te­žni uti­caj na nje­go­vu kupov­nu moć. “Ako je sve osta­lo jed­na­ko,” pisao je, “u zemlja­ma gde ima manjak nov­ca, sve osta­la pro­daj­na dobra, čak i ruke i rad lju­di, daju se  za manje nov­ca nego tamo gde ga je napretek.”

Da bi valu­ta dobi­la svo­ju pra­vu cenu u odno­su na dru­ge valu­te, njom se trgu­je za pro­fit, što je aktiv­nost koja je bila kon­tro­ver­zna među teo­re­ti­ča­ri­ma iz moral­nih razlo­ga. Ali Nava­rus tvr­di da trgo­vi­na valu­tom nije pro­tiv pri­rod­nog zako­na. Ovo nije glav­na upo­tre­ba nov­ca, ali “to je sve­jed­no bit­na spo­red­na upo­tre­ba.” On je nači­nio upo­re­đe­nje sa dru­gim trgo­vin­skim dobrom. Name­na cipe­la, kaže on, jeste da zašti­te naša sto­pa­la, ali to ne zna­či da se nji­ma ne tre­ba trgo­va­ti za pro­fit. Po nje­go­vom gle­di­štu, bila bi uža­sna gre­ška zatva­ra­nje valut­nog trži­šta, kako su to neki lju­di tra­ži­li. Rezul­tat “bi bio da zemlja pad­ne u siromaštvo.”

Die­go de Covar­ru­bi­as y Leiva

Naj­ve­ći Nava­ru­sov stu­dent je bio Die­go de Kova­ru­bi­ja i Lei­va (1512–1577), sma­tran naj­bo­ljim prav­ni­kom u Špa­ni­ji posle Vito­ri­je. Impe­ra­tor ga je uči­nio kan­ce­la­rom Kasti­lje, i on je na kra­ju postao biskup Sego­vi­je. Nje­go­va knji­ga Vari­a­rum (1554) je bila naj­ja­sni­je obja­šnje­nje izvo­ra eko­nom­ske vred­no­sti do dan-danas. “Vred­nost arti­kla,” on kaže, “ne zavi­si od nje­go­ve suštin­ske vred­no­sti, nego od pro­ce­ne lju­di, čak iako je ta pro­ce­na loša.” To izgle­da kao tako jed­no­stav­na činje­ni­ca, ali su je eko­no­mi­sta veko­vi­ma pro­pu­šta­li sve dok austrij­ska ško­la nije pono­vo otkri­la ovu “subjek­tiv­nu teo­ri­ju vred­no­sti” i uvr­sti­la je u svo­ju mikroekonomiju.

Kao i svi ovi špan­ski teo­re­ti­ča­ri, Kova­ru­bi­ja je vero­vao da indi­vi­du­al­ni vla­sni­ci imo­vi­ne ima­ju nepo­vre­di­vo pra­vo na tu imo­vi­nu. Jed­na od mno­gih kon­tro­ver­zi toga vre­me­na je bila da li bilj­ke iz kojih se pro­i­zvo­de leko­vi tre­ba da pri­pa­da­ju zajed­ni­ci. Oni koji su tvr­di­li da tre­ba su isti­ca­li da medi­ci­na nije rezul­tat ljud­skog rada ili vešti­ne. Ali Kova­ru­bi­ja kaže da sve što raste na par­ce­li zemlje tre­ba da pri­pa­da vla­sni­ku par­ce­le. Taj vla­snik čak ima pra­vo da ne poša­lje vred­ne leko­ve na trži­šte, i da je pri­mo­ra­va­ti ga da ih pro­da povre­da pri­rod­nog zakona.

Luis de Molina

Još jedan veli­ki eko­no­mi­sta Vito­ri­ji­ne ško­le je bio Luis De Moli­na (1535–1601), među prvim Jezu­i­ti­ma koji su misli­li o teo­rij­skim eko­nom­skim tema­ma. Iako odan Ško­li iz Sala­man­ke i nje­nim dostig­nu­ći­ma, Moli­na je pre­da­vao u Por­tu­ga­lu na Uni­ver­zi­te­tu u Koim­bri. On je bio autor raspra­ve u pet knji­ga De Justi­tia et Jure (1593 i kasni­je). Nje­go­vi dopri­no­si pra­vu, eko­no­mi­ji i soci­o­lo­gi­ji su ogrom­ni, i nje­go­va raspra­va je ima­la neko­li­ko izdanja.

Među svim slo­bod­no-trži­šnim misli­o­ci­ma svo­je gene­ra­ci­je, Moli­na je bio naj­do­sled­ni­ji u svom viđe­nju eko­nom­ske vred­no­sti. Kao svi dru­gi pozni sho­la­sti­ča­ri, on se sla­gao da se dobra ne vred­nu­ju “po svo­joj ple­me­ni­to­sti ili savr­šen­stvu” već po “svo­joj moguć­no­sti da slu­že ljud­skoj kori­sti.” Ali on je dao izvr­stan pri­mer. Paco­vi, po svo­joj pri­ro­di, su “ple­me­ni­ti­ji” (viši u hije­rar­hi­ji Posta­nja) nego pše­ni­ca. Ali paco­vi “nisu pošto­va­ni niti cenje­ni od lju­di” zato “što nisu ni od kakve koristi.”


Upo­tre­ba odre­đe­nog dobra nije fik­si­ra­na izme­đu lju­di niti pro­to­kom vre­me­na. Ona se menja pre­ma indi­vi­du­al­nim vari­ja­ci­ja­ma i dostup­no­sti. Ova teo­ri­ja obja­šnja­va spe­ci­fič­ne aspek­te luk­su­znih doba­ra. Na pri­mer, zašto bi biser, “koji može jedi­no biti upo­tre­bljen kao ukras,” bio sku­plji od pše­ni­ce, vina, mesa ili konja? Izgle­da da su sve ove stva­ri kori­sni­je od bise­ra, i one si sigur­no “ple­me­ni­ti­je.” Kao što Moli­na obja­šnja­va, vred­no­va­nje vrše poje­din­ci, i “mi može­mo zaklju­či­ti da pra­ved­na cena bise­ra zavi­si od činje­ni­ce da neki lju­di žele da im daju vred­nost kao ukra­sne stvari.”

Sli­čan para­doks, koji je zbu­nji­vao kla­sič­ne eko­no­mi­ste, jeste para­doks dija­man­ti-voda. Zašto voda, koja je kori­sni­ja, može ima­ti nižu cenu od dija­ma­na­ta? Pra­te­ći sho­la­stič­ku logi­ku, to je usled indi­vi­du­al­nih vred­no­va­nja i nji­ho­vog pro­ži­ma­nja sa oskud­no­šću. Neu­speh u razu­me­va­nju ove činje­ni­ce je odveo Ada­ma Smi­ta, izme­đu osta­lih, u pogre­šnom pravcu.

Ali, Moli­na je razu­meo suštin­sku važnost slo­bod­no utvr­đe­nih cena i nji­ho­vog odno­sa pre­ma pre­du­zet­ni­štvu. Delom je ovo bilo usled nje­go­vih dale­kih puto­va­nja i raz­go­vo­ra sa trgov­ci­ma svih vrsta. “Kada se dobro pro­da­je u odre­đe­noj regi­ji ili mestu po odre­đe­noj ceni,” on pri­me­ću­je, ako samo “nema pre­va­re ili mono­po­la ili prlja­ve igre,” onda se “ta cena tre­ba sma­tra­ti pra­vi­lom i kori­sti­ti kao mera pra­ved­ne cene datog dobra u toj regi­ji ili mestu.” Ako vlast poku­ša da posta­vi cenu koja je viša ili niža, onda će ta cena biti nepra­ved­na. Moli­na je isto tako bio prvi koji je poka­zao zašto su malo­pro­daj­ne više od vele­pro­daj­nih cena: potro­ša­či kupu­ju u manjim koli­či­na­ma i sprem­ni su da pla­te više za male jedinice.

Naj­so­fi­sti­ci­ra­ni­je delo Moli­ne se tica­lo nov­ca i kre­di­ta. Kao Nava­rus pre nje­ga, on je razu­meo odnos nov­ca i cena, i znao je da infla­ci­ju iza­zi­va veća ponu­da nov­ca. “Kao što veli­ka snab­de­ve­nost dobri­ma iza­zi­va pad cena,” on piše – isti­ču­ći da ovo pod­ra­zu­me­va da koli­či­na nov­ca i broj trgo­va­ca osta­ju isti – isto tako “veli­ka koli­či­na nov­ca” iza­zi­va rast cena – isti­ču­ći da koli­či­na doba­ra i broj trgo­va­ca osta­ju isti. On čak ide dalje i poka­zu­je kako nadni­ce, pri­hod, i čak mira­zi na kra­ju rastu u istoj pro­por­ci­ji u kojoj se ponu­da nov­ca povećava.

On kori­sti ovu bazu da pro­ši­ri pri­hva­tlji­vu gra­ni­cu napla­ći­va­nja kama­ta, ili “zele­na­še­nje,” veli­ki pro­blem za veći­nu eko­no­mi­sta tog doba. On tvr­di da tre­ba biti dozvo­lje­no napla­ti­ti kama­tu na bilo koji zajam koji se daje radi inve­sti­ra­nja kapi­ta­la, čak i kada inve­sti­ci­ja ne bude profitabilna.

Moli­ni­na odbra­na pri­vat­nog vla­sni­štva zasni­va se na vero­va­nju da je imo­vi­na zašti­će­na u zapo­ve­sti “ti nećeš kra­sti.” Ali on je išao dalje od svo­jih savre­me­ni­ka i u dava­nju jakih prak­tič­nih argu­me­na­ta. “Kada se imo­vi­na drži u zajed­ni­ci,” on kaže “neće biti odr­ža­va­na i lju­di će se bori­ti da je upo­tre­be.” Dale­ko od toga da se pro­mo­vi­še jav­na korist, kada imo­vi­na nije pode­lje­na, jaki lju­di u gru­pi će ste­ći pred­nost nad sla­bim mono­po­li­zo­va­njem i tro­še­njem svih resursa.

Kao Ari­sto­tel, Moli­na je tako­đe tvr­dio da bi zajed­nič­ko vla­sni­štvo nad imo­vi­nom dove­lo do kra­ja slo­bo­de i dare­žlji­vo­sti. Ali on je oti­šao dalje i tvr­dio da “milo­sti­nja tre­ba da se daje iz pri­vat­nih a ne zajed­nič­kih dobara.”

U veći­ni rado­va o eti­ci i gre­hu danas, dru­ga­či­ja meri­la se posta­vlja­ju vla­sti i indi­vi­du­a­ma. Ali ne u Moli­ni­nim rado­vi­ma. On je tvr­dio da kra­lj može, kao kra­lj, da poči­ni mno­štvo smrt­nih gre­ho­va. Na pri­mer, ako kra­lj neki­ma dode­li pri­vi­le­gi­ju mono­po­la, on krši pra­vo potro­ša­ča da kupi od naj­ef­ti­ni­jeg pro­dav­ca. Moli­na zaklju­ču­je da zakon mora­la zahte­va od onih koji ima­ju korist da nadok­na­de šte­te koje su izazvali.

Vito­ri­ja, Nava­rus, Kova­ru­bi­ja, i Moli­na su četi­ri naj­va­žni­ja od više od tuce­ta izvan­red­nih misli­la­ca koji su reši­li teške eko­nom­ske pro­ble­me dav­no pre kla­sič­nog peri­o­da. Uče­ni u tomi­stič­koj tra­di­ci­ji, oni su kori­sti­li logi­ku da razu­me­ju svet oko sebe, i tra­ži­li su usta­no­ve koje bi pro­mo­vi­sa­le pro­spe­ri­tet i opšte dobro. Sto­ga nije začu­đu­ju­će da su mno­gi od poznih sho­la­sti­ča­ra bili žustri bra­ni­o­ci slo­bod­nog tržišta.

Čla­no­vi Ško­le iz Sala­man­ke ne bi bili pre­va­re­ni netač­no­sti­ma koje danas vla­da­ju moder­nim eko­nom­skim teo­ri­ja­ma i poli­ti­ka­ma. Kad bi samo naše moder­no razu­me­va­nje moglo pono­vo sti­ći na taj širok drum poplo­čan za nas pre 400 godina.

Nauč­nik koji je pono­vo otkrio pozne sho­la­sti­ča­re je bio Raz­mond de Roo­ver (1904–1972). Godi­na­ma su oni bili pod­sme­va­ni i odba­ci­va­ni, čak zva­ni i pre-soci­ja­li­sti­ma. Karl Marks je bio “posled­nji sho­la­stik,” pisao je R. H. Tawni. Ali de Roo­ver je poka­zao da je sko­ro sva kon­ven­ci­o­nal­na mudrost pogre­šna (Busi­ness, Ban­king, and Eco­no­mic Tho­ught, edi­ted by Juli­us Kirch­ner [Chi­ca­go: Uni­ver­si­ty of Chi­ca­go Press, 19741).

Joseph Schum­pe­ter dao je veli­ki pod­sti­caj poznim sho­la­sti­ci­ma 1954. u svo­joj post­hum­no obja­vlje­noj knji­zi Histo­ry of Eco­no­mic Ana­lysis (New York: Oxford Uni­ver­si­ty Press). “Oni se,” pisao je, “pre bilo koje gru­pe mogu nazva­ti “ute­me­lji­va­či­ma” nauč­ne eko­no­mi­je.” Oko istog vre­me­na su poja­vi­la zbir­ka dela koju je sasta­vi­la Mar­jo­rie Gri­ce-Hutc­hin­son (The Scho­ol of Sala­man­ca [Oxford: Cla­ren­don Press, 19521). Puno­prav­no inter­pre­ta­tiv­no delo se poja­vi­lo kasni­je (Ear­ly Eco­no­mic Tho­ught in Spa­in, 1177–1740 [Lon­don: Allen & Unwin, 19751).

U našem vre­me­nu, Ale­jan­dro Cha­fu­en (Chri­sti­ans for Fre­e­dom [San Fran­ci­sco: Igna­ti­us Press, 1986]) bli­sko pove­zao je pozne sko­la­sti­ke sa austrij­skom ško­lom. U naj­pot­pu­ni­joj i naj­va­žni­joj raspra­vi do danas, Mur­ray N. Roth­bard u An Austri­an Per­spec­ti­ve on the Histo­ry of Eco­no­mic Tho­ught (Lon­don: Edward Elgar, 1995) pred­stva­lja izu­zut­no širok hori­zont pozno-sho­la­stič­ke misli, i daje obja­šnje­nje za raši­re­nu pogre­šnu inter­pre­ta­ci­ju ško­le iz Sala­man­ke, i dale­ko­se­žno pro­ži­ma­nje eko­no­mi­je i reli­gi­je od Sv. Tome do sre­di­ne devet­na­e­stog veka.


Luve­lin H. Rokvel Mla­đi (Lle­wel­lyn H. Roc­kwell, Jr). U vre­me obja­vlji­va­nja ovog član­ka Luve­lin Rokvel bio je pred­sed­nik Insti­tu­ta Ludvig fon Mizes iz Aubur­na, Ala­ba­ma. Tekst je pre­u­zet sa inter­net adre­se: http://www.libertyhaven.com. Pre­vod: Andre­ja Vražalić