Ah, ta korupcija!

Korup­ci­ja je pra­vo stra­ši­lo za poli­tič­ki vrh. Čim je neko pome­ne, svi brže-bolje beže da se skri­ju. To je naj­stra­šni­je dru­štve­no zlo, pro­tiv koga se mora­mo bori­ti stro­gim zatvor­skim kazna­ma, strikt­nim nad­zo­rom, i pove­ća­njem pla­ta naših jad­nih, pot­pla­će­nih držav­nih slu­žbe­ni­ka, među koje se, daka­ko, raču­na­ju i narod­ni posla­ni­ci. Korup­ci­ja je nemi­nov­no zlo, koje muči sve nera­zvi­je­ne zemlje, a koju razvi­je­ne i boga­te jedva kon­tro­li­šu. Sva­ki poli­ti­čar se kune da će se obra­ču­na­ti sa korup­ci­jom. Novi­ne su pune korup­ci­o­na­ških afe­ra. Onaj ono­me dao ono, da ura­diš nešto tre­ba ti onoliko…

Među­tim, zelim izra­zi­ti bogo­hul­ni sen­ti­ment: ja nemam ništa pro­tiv korup­ci­je, šta­vi­še, dra­go mi je da posto­ji. Da dobro ste pro­či­ta­li: korup­ci­ja nije pro­blem. Ona je mani­fe­sta­ci­ja problema.

Šta je korup­ci­ja uop­šte? Ori­gi­nal­na engle­ska reč ima zna­če­nje kva­re­nja i ras­pa­da­nja. U moder­nom reč­ni­ku ima zna­če­nje dava­nja pri­vi­le­gi­ja radi pro­tiv­u­slu­ga. Pušta­nje pre­ko reda u držav­noj bol­ni­ci, zažmu­ri­va­nje na pre­kr­ša­je u zame­nu za novac, kupo­vi­na sudi­ja, poli­ti­ča­ra, itd… Sve su to pri­me­ri korup­ci­je. Zajed­nič­ko među nji­ma je da posto­ji neko jav­no dobro (zdrav­stvo, sao­bra­ćaj, prav­da, opšti inte­res) koje biva naru­še­no u zame­nu za novac, ili kakvu dru­gu korist lica kome uži­va­nje tog dobra nije name­nje­no (dok­tor pro­da­je medi­cin­sku zašti­tu koju bi i ina­če tre­bao pru­ža­ti). Šta je ovde dobro? Takvo pona­ša­nje je moral­no neod­bra­nji­vo, sram­no, itd… To tre­ba suzbi­ti, ako ne i pot­pu­no isko­re­ni­ti. No, i naj­o­stra­šće­ni­ji bor­ci za prav­du pri­zna­ju da je korup­ci­ju nemo­gu­će isko­re­ni­ti, nego samo suzbi­ti. To je tač­no, jer se oni ne bore pro­tiv uzro­ka pro­ble­ma, nego nje­go­ve mani­fe­sta­ci­je. Ta situ­a­ci­ja nali­ku­je na poku­ša­je dok­to­ra da suzbi­je kaša­lj, ume­sto da leči zapa­lje­nje plu­ća. Korup­ci­ja je, kao i kaša­lj, dobra stvar, jer je indi­ka­tor da nešto nije u redu. Bor­ci pro­tiv korup­ci­je nali­ku­ju onom leka­ru koji leči kaša­lj, pa se potom čudi što se zdra­vlje dete­ta nika­ko ne poboljšava.

Pogle­daj­mo opis korup­ci­je: ras­po­la­ga­nje jav­nim dobrom u pri­vat­ne svr­he. Pot­pu­no je pri­rod­no oče­ki­va­ti da će neko lice dru­ga­či­je tre­ti­ra­ti tuđu (jav­nu) imo­vi­nu od svo­je. Tre­ba oče­ki­va­ti i to da će biti sklon da je zlo­u­po­tre­bi. Sto­ga mu se name­će kon­tro­la. To košta pore­ske obve­zni­ke. Među­tim, vre­me­nom, i ta kon­tro­la može uta­na­či­ti dogo­vor sa onim koje tre­ba da kon­tro­li­še kako da zajed­nič­ki zlo­u­po­tre­blja­va­ju jav­nu imo­vi­nu. Sto­ga tre­ba namet­nu­ti kon­tro­lu kon­tro­lo­ri­ma. I tako dalje. Samo tre­ba pogle­da­ti pri­me­re iz Bri­se­la i Vašing­to­na. Posto­ji mili­jar­du gru­pa koje dobi­ja­ju svo­ji deo kolača.

Dakle, tre­ba uvi­de­ti gde je osno­va korup­ci­je, da bi se ona mogla suzbi­ti. Osno­va je u ras­po­la­ga­nju jav­nim dobri­ma. Jav­na dobra su mamac za sve koji žele netr­ži­šnu korist, jer u stvar­no­sti nema­ju vla­sni­ka. Uki­da­njem jav­nih doba­ra uki­da se korup­ci­ja, jer sve posta­je privatno.

Sta­vi­še, korup­ci­ja je pro­sto kapi­ta­li­zam koji na mala vra­ta pono­vo ula­zi, nakon što su inter­ven­ci­o­ni­sti hte­li da ga iste­ra­ju. Pogle­daj­te bes­plat­nu medi­cin­sku zašti­tu. Budu­ći da je uslu­ga bes­plat­na, javlja se mno­go veća potra­žnja za njom nego da ima trži­šnu cenu. Seti­te se redo­va, čeka­nja u bol­ni­ca­ma i pre­mo­re­ne leka­re. To zna­či da oso­ba kojoj je bri­ga neop­hod­na izjed­na­če­na sa oso­bom koja je hipo­hon­dar. Da vla­da trži­šte, oso­ba kojoj je leče­nje neop­hod­no bi pla­ti­la višu cenu za nje­ga, i time se osi­gu­ra­la da će ga dobi­ti. Budu­ći da ovde medi­ci­na bes­plat­na, hipo­hon­dar može da oku­pi­ra leka­ra i spre­či bole­sni­ka da dobi­je negu. Tu u igru ula­zi korup­ci­ja. Bole­sna oso­ba pla­ća uslu­gu leka­ra, kao što bi se desi­lo u trži­šnim uslo­vi­ma. Korup­ci­ja ispra­vlja sulud sistem. To poli­ti­ča­ri ne uvi­đa­ju, nego pre­te kazna­ma za lju­de koji je upra­žnja­va­ju. Ali, upr­kos kažnja­va­nju, korup­ci­ja će se nasta­vi­ti, jer poči­va na raci­o­nal­nim osno­va­ma: bole­snik želi negu po sva­ku cenu, a lekar želi da bude ade­kvat­no nagra­đen što je 7+ godi­na pekao zanat.

Dava­nje para “našim” lju­di­ma je posto­ja­lo, posto­ji i posto­ja­će kad god se drža­va meša u pri­vre­du. Poli­ti­ča­ri­ma nije jasno da su oni po defi­ni­ci­ji odgo­vor­ni za korup­ci­ju ako posto­ji soci­ja­li­stič­ka pri­vre­da. Šta je držav­ni mono­pol sem pokla­nja­nja tuđeg nov­ca? A mi mono­po­le ima­mo na bulju­ke. Neke su uve­le nove vla­sti, kao na ben­zin i ciga­re­te; neki su pra­sta­ri kao npr. na elek­trič­nu distri­bu­ci­ju. TV fre­kven­ci­je se ne pro­da­ju: one se daju na kori­šće­nje. Ko tre­ba da pro­ce­ni kome ih tre­ba dati: držav­na komi­si­ja. Ko bira komi­si­ju? Poli­ti­ča­ri. Kako bira komi­si­ja? Pa, posto­je okvir­na pra­vi­la… Koja se daju tumačiti…

U trži­šnoj eko­no­mi­ji nema korup­ci­je. Vlast ne uče­stvu­je u utak­mi­ci, pa ne može da daje nika­kve povla­sti­ce. Kakva je korist od pot­ku­plji­va­nja cari­ni­ka kada je cari­na 0%? U inter­ven­ci­o­ni­stič­ko-soci­ja­li­stič­koj eko­no­mi­ji, gde se vlast meša u utak­mi­cu, korup­ci­ja cve­ta. Cve­ta, jer je to pri­ro­dan i raci­o­na­lan odgo­vor gra­đa­na na zabra­ne i ome­ta­nja od stra­ne drža­ve. Gra­đa­ni ima­ju svo­je cilje­ve i želje, čije ostva­ri­va­nje ome­ta­ju poli­ti­ča­ri. Zato se poli­ti­ča­ri pot­ku­pe, da ne bi sme­ta­li, a potom, što da ne, da bi po moguć­stvu ome­ta­li kon­ku­ren­ci­ju. To je pozna­ta matri­ca, pogo­to­vu na kra­ju 19. veka u SAD, gde su poli­ti­ča­ri namer­no pre­ti­li bizni­sme­ni­ma nekim zako­nom, a u pota­ji su tra­ži­li pare da od zako­na odu­sta­nu. Pri­ku­plja­nje gla­so­va je oči­gle­dan pri­mer funk­ci­o­ni­sa­nja trži­šne pri­vre­de među samim poli­ti­ča­ri­ma. Poli­ti­čar da obe­ća­nje da će nešto uči­ni­ti da pomog­ne nekoj gru­pi. To obe­ća­nje mora neko da pla­ti: ta, ta; ko dru­gi sem nas, gra­đa­na. Dakle, poli­ti­ča­ri našim nov­cem pla­ća­ju dobi­je­ne gla­so­ve. Gde ćete veće korup­ci­je. U pore­đe­nju sa tim, otvo­re­na kupo­vi­na gla­so­va je moral­ni napre­dak. Onda bi poli­ti­ča­ri tro­ši­li svoj, ume­sto našeg novca.