Glas javnosti umesto glasa savesti

U jeku rea­fir­ma­ci­je lika i dela pokoj­nog srp­skog pre­mi­je­ra koja se ogle­da u veli­kom bro­ju novin­skih čla­na­ka, publi­ka­ci­ja i raz­nih izja­va i komen­ta­ra na medi­ji­ma poseb­no se isti­če jed­na izja­va ugled­ne novi­nar­ke Boja­ne Lekić koja sve­do­či o spe­ci­fič­nom feno­me­nu ovda­šnje poli­tič­ke sce­ne. Nai­me na pro­mo­ci­ji knji­ge “Meta­fo­re dr Zora­na Đin­đi­ća” pozna­ta novi­nar­ka je u svoj­stvu recen­zen­ta ove knji­ge i “pri­ja­te­lja” pokoj­nog pre­mi­je­ra izja­vi­la “Zoran mi je bio pri­ja­te­lj, i sto­ga mi je žao što sam, u želji da me jav­nost doži­vi kao neza­vi­snog inte­lek­tu­al­ca i novi­na­ra često isti­ca­la nje­go­ve pro­pu­ste više nego zaslu­ge…”(Kurir 18–19/7).

Ova izja­va ne bi bila toli­ko važna da ona na naj­preg­nant­ni­ji način ne opi­su­je feno­men toli­ko karak­te­ri­sti­čan za peri­od Đin­đi­će­ve Vla­de u kome se nje­ni veli­ki uspe­si i pote­zi nisu mogli valja­no per­ci­pi­ra­ti koli­ko od kon­stant­ne hala­bu­ke poli­tič­kih pro­tiv­ni­ka toli­ko i od “objek­tiv­nog” i “neza­vi­snog” tuma­če­nja srp­skog poli­tič­kog deša­va­nja od stra­ne slo­bod­nih medi­ja i većin­skog dela tzv. civil­nog dru­štva. I dok je podi­za­nje poli­tič­ke pra­ši­ne u to vre­me bilo sasvim oče­ki­va­no od stra­ne poli­tič­kih pro­tiv­ni­ka refor­mi srp­skog dru­štva i drža­ve nika­ko nije lako – bar ne na prvi pogled – obja­sni­ti čemu jedan ova­kav stav od stra­ne Đin­đi­će­vih “pri­ja­te­lja”.

Pome­nu­ta novi­nar­ka i “inte­lek­tu­a­lac” a boga­mi i pri­ja­te­lj pre­mi­je­ra za rad neče­ga što se zove “jav­nost” upu­ću­je kri­ti­ke na nje­gov i rad nje­go­ve Vla­de. Odmah otpa­da pomi­sao da je to zbog onog raz­mi­šlja­nja po kome je naj­bo­lji pri­ja­te­lj onaj ko naj­i­skre­ni­je kaže šta misli svom pri­ja­te­lju bez obzi­ra da li se to nje­mu svi­đa­lo ili ne. Jer iz ove izja­ve sazna­je­mo da je naj­bo­ji pri­ja­te­lj “neza­vi­snom inte­lek­tu­al­cu” ono što se zove “jav­nost” a ne živa lič­nost. Da je u stva­ri poziv “neza­vi­snog inte­lek­tu­al­ca” ispred bilo kakvih lič­nih odno­sa izme­đu lju­di, da je to nešto što je važni­je od sve­ga i zbog čega tre­ba rizi­ko­va­ti i naj­du­blja pri­ja­telj­stva uko­li­ko je to potreb­no jer je “isti­na važni­ja od svega”.

Na ovom mestu tre­ba iza­ći iz okvi­ra ana­li­ze jed­ne izja­ve s obzi­rom na to da je sada već reč o ključ­nim poj­mo­vi­ma koji defi­ni­šu jedan pose­ban feno­men otpo­ra spram reform­skog duha koji je oli­ča­va­la Đin­đi­će­va Vla­da. Opo­ra koji je dola­zio od “naj­re­form­ski­jih i naj­mo­der­ni­za­cij­ski raspo­lo­že­nih” duša srp­skog dru­štva. tj. naj­ve­ćem delu novi­nar­skog sve­ta “neza­vi­snih” medi­ja ali i držav­nih (kakav para­doks!) i “neza­vi­snih inte­lek­tu­a­la­ca i mudra­ca ovda­šnje jav­ne sce­ne. One sfe­re jed­nog dru­štva koja pred­sta­vlja naj­i­stak­nu­ti­jeg repre­zen­ta i tuma­ča duha “demo­krat­ske jav­no­sti” (iste one koja se u naj­sko­ri­je vre­me pozi­va­la na boj­kot retro­grad­nog pred­sed­nič­kog kan­di­da­ta). A taj duh nje­go­vim ver­nim tuma­či­ma tač­no govo­ri šta tre­ba misli­ti i šta tre­ba radi­ti. On je onaj vodič za pra­vil­no rasu­đi­va­nje u ovim mut­nim i teškim vre­me­ni­ma koji im omo­gu­ća­va da posta­ve stva­ri na pra­vo mesto. Da nije nje­ga ne bi bilo ni moguć­no­sti napret­ka uop­šte. U nje­mu obi­tu­je isti­na i samo se tre­ba na nje­ga pozva­ti ne bili se sve reši­lo što je potreb­no da se reši a da se moral­no osta­ne čistim, jer da ne zabo­ra­vi­mo on je iznad sva­kod­nev­nog mora­la! To zbog toga što ovog i nema tamo gde se posta­vlja moral­ni sudi­ja kome se neko pro­sto povi­nu­je kao što se veli­ka sku­pi­na “neza­vi­snih” novi­na­ra i inte­lek­tu­a­la­ca povi­nu­je ono­me što “misli demo­kratk­sa jav­nost”. Pri tom ne uvi­đa­ju­ći da upra­vo ona sama i biva veli­kim delom for­mi­ra­na od stra­ne poje­di­nač­nih mišlje­nja (“tri­po­va”) ovih ljudi.

Demo­krat­ska jav­nost i njen stav nije nika­kav meta­fi­zič­ki enti­tet, ili duh koji bi tuma­čio stva­ri, ona je sama naj­ve­ćim delom pro­i­zvod poje­di­nač­nih mišlje­nje, izja­va, čla­na­ka, govo­ra itd nje­nih istak­nu­ti čla­no­va. Na ovom mestu nije samo reč o jed­nom a pri­o­ri nega­tiv­nom sta­vu spram ono­ga što pred­sta­vlja i što bi tre­ba­lo da pred­sta­vlja demo­krat­sku jav­nost uop­šte auto­ra ovih redo­va. Ovde se pre sve­ga upu­ću­je kri­ti­ka na ono što se u Srbi­ji pomi­šlja kada se kaže “demo­krat­ska jav­nost”, ili “demo­kratk­so jav­no mne­nje” . Na prvom mestu tre­ba reći da “demo­krat­ske jav­no­sti” u pra­vom i razvi­je­nom vidu i Srbi­ji i nema, da je i ona sama pred­met stva­ra­nja u pro­ce­su jed­nog sve­u­kup­nog refor­mi­sa­nja dru­štva a ne nešto što kao takvo nje­mu pret­ho­di. Jer ne zava­ra­vaj­mo se, i ovaj seg­ment dru­štva deli sud­bi­nu nje­go­ve eko­no­mi­je, kul­tu­re, opt­šeg sta­nja dru­štva u celi­ni. Dakle, nešto što je na niskim gra­nam tako­đe. Tako para­dok­sal­no ima­mo pozi­va­nja na nešto što ni samo ne oli­ča­va potre­be vre­me­na i potre­ba ono­ga što se zove tran­zi­ci­ja. Pozi­va­nje na neka­kvo zami­šlje­no nešto, na neka­kve ide­a­le “demo­kra­ti­je”, “pošte­nja”, “objek­tiv­no­sti”, dakle sve­ga ono­ga što oli­ča­va “duh demo­krat­ske jav­no­sti”. Ali ko pred­sta­vlja tu jav­nost? Sku­pi­na nado­bud­nih inte­lek­tu­a­la­ca nesprem­nih da vide stvar­nost u kojoj žive, koji nisu volj­ni da se okre­nu oko sebe i usme­re na kom­pa­ra­tiv­no posma­tra­je stva­ri koje pod­ra­zu­me­va pore­đe­nje u odno­su na zemlje u tran­zi­ci­ji koje su pro­šle kroz slič­ne periode.

Tako smo ima­li situ­a­ci­ju da je jedan “duh iznad svog vre­me­na i pro­sto­ra” kako bi se mogao opi­sa­ti “duh demo­krat­ske jav­no­sti” i nje­go­vi istak­nu­ti pro­ta­go­ni­sti u nas udru­žio samo sa dru­gih pozi­ci­ja u kri­ti­ci istin­ske refor­me sa retro­grad­nim sna­ga­ma, gubit­ni­ci­ma peto­ok­to­bar­skih doga­đa­nja. Iako ovo “sla­ga­nje u kri­ti­ci” nije bilo dobrim delom namer­no mišlje­no i spro­ve­de­no ono je ima­lo takve razor­ne efek­te koji nika­ko ne bi mogli ispo­lji­ti da su došli samo sa jed­ne stra­ne. I sada, više od godi­na dana od tra­gič­nog dva­na­e­sto­mar­tov­nog doga­đa­ja i više od sto tra­gič­nih dana nove srp­ske Vla­de vra­či i tuma­či duha srp­ske demo­krat­ske jav­no­sti su uću­ta­li. Nigde ih nema!!

Sve loši­ju eko­nom­sku situ­a­ci­ju, rast infla­ci­je, zau­sta­vlja­nje naj­sve­tli­je tač­ke prve srp­ske reform­ske Vla­de – pri­va­ti­za­ci­je, ozbilj­no polju­ljan ugled zemlje u sve­tu itd. i itd, srp­ski neza­vi­sni novi­na­ri i inte­lek­tu­al­ci ne kri­ti­ku­ju ni dese­tim delom one kri­ti­ke kojom su nemi­li­ce i bes­po­šted­no oba­si­pa­li i naj­be­za­zle­ni­ju pogre­šku ili gaf naj­u­spe­šni­je Vla­de koja je Srbi­ja u svo­joj bli­skoj pro­šlo­sti ima­la. Da li je u pita­nju samo zamor i apa­ti­ja naših vred­nih i bes­po­šted­nih kri­ti­ča­ra ili je posre­di nešto dru­go? Da li je “demo­krat­ska jav­nost” napra­sno zaću­ta­la pa je ni nje­ni tuma­či i nosi­o­ci ne mogu nate­ra­ti da gla­sno pro­go­vo­ri i kaže šta misli? Kakva jav­nost takvi i nje­ni istak­nu­ti repre­zen­ti. Upra­vo se na kata­stro­fal­no neu­spe­šnoj poli­ti­ci sada­šnje vla­sti moglo oče­ki­va­ti da “objek­tiv­ni i neza­vi­sni kri­ti­ča­ri” poteg­nu svo­je naj­o­pa­sni­je oruž­je ne bi li zau­sta­vi­li sve­op­štu pro­past jed­nog već dav­no posr­nu­log dru­štva. Ne to ipak nije bilo za oče­ki­va­ti, već upra­vo obrat­no. Srbi­ja je naj­zad dobi­la poli­tič­ku sce­nu i raspo­red poli­tič­kih sna­ga koji joj rela­no odgo­va­ra. Zbog toga ni kri­ti­ka nije bila toli­ko jaka. Srbi­ji (“na zalost”)nisu potreb­ni toli­ko razli­či­ti lju­di (poput Zora­na Din­đi­ća i nje­go­ve eki­pe “stra­na­ca”) od ono­ga što oli­ča­va pro­sek nje­nog građanina.

Srbi­ji nije potreb­na ni poli­ti­ka koja se radi­kal­no obra­ču­na­va sa ovda­šnjim men­ta­li­te­tom i lošim navi­ka­ma. “Demo­kratk­ska jav­nost” i nje­ni tuma­či nema­ju sto­ga razlo­ga da kri­ti­ku­ju mno­go. Jer nji­ma nije sme­ta­la navod­na korum­pi­ra­nost, ume­ša­nost u razne afe­re, mal­ver­za­ci­je itd. Đin­đi­ća & Co, već upra­vo ono što oni u celoj stva­ri nisu mogi da razu­me­ju, upra­vo ono što je nji­ma bilo stra­no i što je kao takvo odu­da­ra­lo i od nji­ho­vog bla­zi­ra­no demo­krat­skog imi­dža i pozi­va. Zbog toga što nisu mogli da razu­me­ju oni su mrze­li, napa­da­li i svo­je ina­če “hlad­no­krv­ne ana­li­ze” pro­tki­va­li ose­ćaj­nim izli­va­i­ma cini­zma i mržnje. A onda su to sve moral­no pokri­va­li onim što im kaže nji­ho­va savest pozi­va­ju­ći se na ono što misli ili bi tre­ba­lo da misli “demo­krat­ska jav­nost”. I posle sve­ga mno­gi se izvi­nja­va­ju našem pokoj­nom pre­mi­je­ru a među nji­ma i nje­go­va ugled­na „pri­ja­te­lji­ca“. Šta od sve­ga toga ima Zoran Đin­đić, nje­go­va poro­di­ca i Srbija?

No ni tu nije kraj. Sa goto­vo man­trič­nim činom izvi­nja­va­nja i pri­zna­va­nja kri­vi­ce i sa sko­ra­šnjom pobe­dom demo­krat­skog kan­di­da­ta Bori­sa Tadi­ća na pred­sed­nič­kim izbo­ri­ma čini se da se po našim zago­vor­ni­ci­ma „isprav­nog tuma­če­nja stvarnosti“ponovo otva­ra per­spek­ti­va sve­tli­je buduć­no­sti za Srbi­ju. Pono­vo se budi zaspa­li duh „demo­krat­ske javnosti“i pro­go­va­ra i širi nova ide­o­lo­gi­ja pomi­re­nja, „kohabitacije“i rea­li­stič­nog pri­stu­pa našoj teškoj situ­a­ci­ji itd. Što je bilo bilo je, sada je važno biti rea­li­sti­čan i zago­va­ra­ti „stabilnost“kao magič­nu reč koja će nas izve­sti iz svih nepri­li­ka. Naši „uva­že­ni“ novi­na­ri i inte­lek­tu­al­ci pono­vo pro­go­va­ra­ju sa done­dav­no izgu­blje­nom sigur­no­šću i samo­po­u­zad­njem. Čini se da opet ima­ju šta da kažu samo je pita­nje da li su nešto nau­či­li. Izgle­da da ne.

Za Koštu­ni­cu i Đin­đi­ća naša novi­nar­ka kaže da su „obo­ji­ca žele­li spas, samo na razli­či­te nači­ne. Posva­đa­li su ih, naža­lost, neki kabi­ne­ti, čijim čla­no­vi­ma niko neće upam­ti­ti ime­na, i to je naš usud“ (Kurir 18–19/7). Da li je sada u pita­nju pri­tu­pa­sti stav toli­ko odo­ma­ćen u doma­ćoj kva­zi ana­li­ti­ci (narod­skoj) a izra­žen u reče­ni­ci „nije Slo­ba (Šeše­lj, itd) kriv već lju­di oko nje­ga…“ ili je opet naša novi­nar­ka žele­la da je jav­nost doži­vi kao neza­vi­snog inte­lek­tu­al­ca i novi­na­ra pro­ce­ni­te sami.

 Alek­san­dar Novaković